جلایی پور نمایه

جلایی‌پور: دولت مقصر اصلی اعتراضات نیست، بلکه این "دولت موازی" است که جامعه را تبدیل به یک "جامعه جنبشی" کرده است!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

رئیسی به قوه قضائیه نرود، تا مشکلات کشور حل شود!

«مصطفی تاجزاده»، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸ به تازگی در بخشی از مصاحبه تفصیلی خود با خبرگزاری ایلنا در پاسخ به این سؤال که «برای بهبود این اوضاع -کشور- چه باید کرد؟» اظهار کرده است:

«گام اساسی اصلاح قانون اساسی است. برای مثال اجازه ایجاد رادیو تلویزیون‌های خصوصی داده شود تا انحصار اطلاع‌رسانی شکسته شود و احزاب و افراد منتقد بتوانند حرف بزنند.

اقدام دیگر این است که نباید از افراد یک جناح برای نهادهای انتصابی همچون قوه قضائیه و شورای نگهبان منصوب شوند بلکه از همه جناح‌ها باشند.

گام بعدی این است که اجازه دهیم مردم آزادانه انتخاب کنند. اگر این اتفاقات بیفتد بسیاری از ایرانیانی که صاحب اندیشه و نظر هستند و توانایی دارند حتی اگر به خارج رفته‌اند، بازمی‌گردند و در بخش‌های مختلف اقتصادی و علمی و فنی و مدیریتی به جامعه کمک می‌کنند.»

تاجزاده همچنین در تشریح شرایط کشور گفته است:

جامعه امروز ما با آن آرمان‌هایی که مردم به خاطرشان دست به انقلاب زدند، فاصله دارد. هنگامی که انقلاب شد به هیچ عنوان به این‌جایی که امروز رسیده‌ایم، فکر نمی‌کردیم. پس باید در چهل سالگی انقلاب یک آسیب‌شناسی در این‌باره صورت گیرد که چرا جامعه امروز با آن آرمان‌هایی که برایشان دست به انقلاب زدیم، همخوانی ندارد ![۱]

* غیر از پیشنهاد تاجزاده درباره راه‌اندازی تلویزیون خصوصی! اصلاح‌طلبانی مثل حسین مرعشی و حجتی کرمانیهم پیشنهادات مشعشعی از قبیل «فکّ حصر» و «بازگشت خاتمی به عرصه سیاسی» را برای بهبود اوضاعی که خود پدید آورده‌اند، ارائه کرده‌اند .[۲]

به سخن دیگر اینکه ارائه راه‌حل‌های شگفت‌انگیز برای بهبود وضع موجود در میان چپ‌های ستادی مسبوق به سابقه است.

حضور افراد در نهادهای انتصابی هم بر مبنای صلاحیت است نه جناح سیاسی! اما بایستی به آقای تاجزاده خاطرنشان کرد که هم‌طیفان و پدران سیاسی او در دهه شصت در عمده مناصب نظام از جمله قوه قضائیه و یا حتی در شورای مشاوران رهبری هم حضور داشتند.

اما به دلیل مشکلاتی مثل تندروی و یا به دلیل درگیر شدن با سیاست‌بازی‌های منجر به فتنه؛ دیگر بصورت عقلانی صلاحیت حضور در مناصب نظام را ندارند.

تاجزاده حتماً از یاد نبرده است که دوستان چپ او در دهه شصت چگونه یا از دیوار سفارت بالا می‌رفتند یا پونز به پیشانی دختران مردم فرو می‌کردند، یا اهل بازجویی با نقاب و ضرب و شتم بودند، یا در اشاره به مخالفان و منتقدان نظام می‌گفتند زخمی را باید زخمی‌تر کرد و اسیر را باید کشت! یا به امام راحل دروغ می‌بستند [۳] و یا مثلاً بر برکناری شهید لاجوردی از سمت دادستانی انقلاب که عرصه را بر منافقین تنگ کرده بود، چه تلاش‌ها که نکردند...

آیا حتی شخص تاجزاده روا می‌دارد چنین استعدادهای درخشانی دوباره بر مناصب حکومتی قرار بگیرند و روزگار مردم را در قوه قضائیه و نهادهای امنیتی کشور سیاه کنند؟

ما همچنین به تاجزاده یادآوری می‌کنیم کسانی از اصلاح‌طلبان نیز که اهل نجابت‌اند و حاضر به برخی خیانت‌ها نیستند و در برخی مناصب نظام نیز حضور دارند از جانب دوستان تاجزاده «اصلاح‌طلب بدلی» خطاب می‌شوند...

منظور تاجزاده از انتخاب آزادانه مردم نیز بر اساس گفته‌های قبلی او و تأکیدات همیشگی جریان سیاسی خاص بر دو شقّ حذف نظارت استصوابی شورای نگهبان و برگزاری رفراندوم علیه اصل نظام حمل می‌شود.

دو گزاره‌ای که هر وقت تاجزاده نمونه‌ای از آن را در سایر ممالکت پیشرفته جهان ارائه کرد؛ آنگاه می‌شود به پیشنهاد غیر عقلانی او اندیشید!

***

هاشمی‌طبا: اگر اقتصاد خوب‌تر می‌خواهیم باید با آمریکا کار کنیم!

«مصطفی هاشمی‌طبا»، فعال اصلاح‌طلب و از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ اخیراً در قسمتی از مصاحبه خود با روزنامه آرمان امروز گفته است:

«اگر می‌خواهیم کشوری باشیم که اقتصاد بین‌المللی داشته باشیم، GNP کشور افزایش پیدا کند و مردم از مواهب مختلف بیشتر بهره‌مند شوند، یکی از عوامل اصلی آن سیاست خارجی ماست. یعنی اگر بخواهیم در این جهت گام برداریم باید روابط خود را با کشورهای مختلف از جمله آمریکا بهبود ببخشیم.»

او می‌افزاید:

اگر ما بر انقلابی بودن خود پا فشاری کنیم و براینکه سیاست‌های فعلی ادامه پیدا کند و FATFو اینگونه مسائل نیز تصویب نشود، بدین معنی است که اقتصادی بسته ، درون گرا و غیرقابل ارتباط با کشورهای خارجی خواهیم داشت. بنابراین باید ببینیم چه توقعی از اقتصاد داریم و براساس توقعات، سیاست‌های خود را کنترل کنیم. اینکه برخی روی بهتر شدن معیشت مردم تاکید دارند با سیاست خارجی فعلی ما و با موضع‌گیری‌های خارجی نسبت به کشورمان تعارض دارد که همه مردم و مسئولان باید دقیق با این موضوع روبه‌رو شوند. [۴]

*اظهارات هاشمی و ترسیم شرایط "معیشتاً ضنکا"! برای مردم ایران در حالی است که شخص او در بخش دیگری از همین مصاحبه به حقیقتی جالب درباره فضای معیشتی در ایران اشاره می‌کند و می‌گوید:

«در ژاپن اکثر مردم هنوز در خانه ۳۰ متری زندگی می‌کنند و متوسط تغذیه روزانه و امکان گردش روزانه آنها کمتر از قاطبه مردم کشور ما است.»

قبل از هاشمی‌طبا، محمدرضا تاجیک، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز در یک مصاحبه ویدئویی به رابطه با آمریکا بعنوان راه حل مشکلات اشاره کرده بود.

همچنین پیش از این دو نفر و چند سال قبل بود که حسین مرعشی هم در اظهاراتی از این گفته بود که ایران باید تکلیف خودش را معلوم کند که می‌خواهد یک کشور انقلابی باشد یا یک کشور اقتصادی ![۵]

درباره اظهارات هاشمی‌طبا لازم به اشاره است که بصورت کلی اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران هرگز بیش از میانگین ۳۰ درصد نبوده است. ضمن اینکه همین اثر ۳۰ درصدی نیز به هیچ وجه شامل ضروریات زندگی مردم نمی‌شود.

اکثر قریب به اتفاق کارشناسان کشور تصریح دارند که عامل بیش از ۷۰ درصد مشکلات کشور مربوط به نحوه مدیریت دولت است.

امروزه برای همه مردم پر واضح است که اگر گوشت قرمز با قیمت واقعی هر کیلو ۵۰ و چند هزار تومان اما به قیمت حدود ۱۰۰ هزار تومان به دستشان رسیده است؛ این مسئله هیچ دلیلی ندارد جز ضعف نظارت بر قیمت‌ها و کاهلی کردن در پیش‌بینی وضعیت مایحتاج مردم در بازار.

دو گزاره‌ای که هر دو صراحتاً وظیفه دولت آقای روحانی هستند و به FATF و CFT و پالرمو هیچ ربط و ارتباطی ندارند.

مسئله دیگری که امثال هاشمی‌طبا در برزخ آن گرفتار آمده‌اند بحث سیاه‌نمایی است.

همانطور که اشاره به وضعیت زندگی مردم ژاپن در صحبت‌های هاشمی‌طبا نیز نشان می‌دهد؛ ایران امروز بیش از آنکه درگیر مشکلات اقتصادی باشد درگیر القائات اقتصادی و سیاه‌نمایی است.

مردم عزیز ایران باید بدانند که برخی اقتصاددانان نزدیک به جریان چپ این روزها حتی القائاتی داشته‌اند مبنی بر اینکه با تحریم‌های جدید ترامپ یک میلیون نفر در ایران بیکار می‌شوند و یا مثلاً بخش کثیری از مردم بینوا شده‌اند ![۶]

بدیهیست که این سیاه‌نمایی‌ها و ناامیدسازی‌ها می‌تواند بیان واقعیت‌ها و دستاوردهای مثبت اقتصادی کشور که کم هم نیستند (مثلاً شبیه آنچه که هاشمی‌طبا درباره ژاپن اعتراف کرد) را با چالش مواجه کند.

برخی محافل تحلیلی معتقدند کشور ایران بعنوان هجدهمین اقتصاد پویای جهان اما به دلیل همین سیاه‌نمایی‌ها، در شرایط «فتنه اقتصادی» و خیزش کفشدارها علیه پابرهنگان انقلابی قرار گرفته است.

***

جلایی‌پور: دولت مقصر اصلی اعتراضات نیست…

«حمیدرضا جلایی‌پور»، فعال اصلاح‌طلب و از تئوریسین‌های این جریان خاص سیاسی طی اظهاراتی در نشستی موسوم به بررسی چالش‌های انقلاب اسلامی در دهه پنجم مدعی دوپاره بودن نظام سیاسی و اجرایی در ایران شده و گفته است:

به نظر من مهم‌ترین خصیصه‌ای که در جمهوری اسلامی است و من بر اساس این، سنخی تحلیلی را پیشنهاد می‌کنم؛ این است که نظام سیاسی ایران بعد از گذشت ۴۰ سال، نظامی دوپاره و خودخنثی کننده است. یعنی ما در جمهوری اسلامی دو دولت داریم، یکی دولت رسمی که به آن رای می‌دهند و تا حدودی هم پاسخگوی مردم است و از طریق سازوکارهای انتخاباتی شکل گرفته و بودجه‌ای روشن دارد و به تعبیری زیرذره بین است.

او با بیان اینکه در موازات دولت رسمی دولت دیگری قرار دارد، می‌افزاید:

دولت موازی از امکانات عمومی استفاده می‌کند، ولی جلوی چشم نیست و پشت دولت رسمی قرار دارد و اعلام می‌کند که مشروعیتش برگرفته از یک تفکر اسلام انقلابی جهانی است و می‌خواهد این را بگوید که مسائل دیگری برایش اهمیت دارد. بنابراین یک چارچوب جهانی برای خود تعریف کرده و در ۴دهه گذشته ما هرچه جلوتر می‌رویم، دولت موازی به لحاظ سازمانی گسترده تر می‌شود و عملکرد دولت رسمی را در چمبره قرار می‌دهد.

جلایی‌پور سپس به زعم خود با برشمردن مواردی از فعالیت‌های دولت پنهان حتی ریزش ساختمان پلاسکوی تهران را هم از اثرات این دولت ذهن‌ساخته خود معرفی می‌کند و می‌گوید:

«این حکومت در مواجهه با مخالفین خود بسیار محکم برخورد می‌کند و سازماندهی شده بوده و همانند چدن محکم است. اما از طرفی دیگر ژله‌ای است، به نحوی که می‌تواند همه استانداردهای موجود در کشور را دور بزند. برای نمونه در همین مسأله فروریختن ساختمان پلاسکو، دولت رسمی ۲۰ بار هشدار داده بود ولی گفته می‌شد از آنجا که آن ساختمان متعلق به بنیاد مستضعفان است، به دولت مربوط نیست. بنابراین وقتی مشکل هویدا شد که آن‌سازه جلوی چشم مردم فروریخت. لذانظام دوپاره ما به گونه ای است که به موجب آن می‌توان استانداردهای نظارتی را دور زد و اصلاً یکی از مراکز فساد و رانت در ایران نیز دور زدن همین استانداردهاست.»

به گزارش جماران، او تصریح می‌کند:

دولت موازی خرج بالایی پیدا کرده و درآمدهای اقتصادی کلان کشور حریف این هزینه‌ها نمی شوند و کارایی تا جایی پایین آمده که مردم را ناراضی کرده است. بنابراین ما با یک جامعه جنبشی روبه رو هستیم که علت آن تنها در عملکرد دولت خلاصه نمی‌شود. بر اساس این تحلیل، مهم‌ترین کار اساسی که در کشور باید انجام شود، هم آوردن این دوپارگی در نظام به نفع دولت رسمی است. بهترین شیوه برای این کار نیز این است که از بالا انجام شود. [۷]

*جریان خاص هرزمان که مردم، بیشتر با ناکارآمدی اجرایی و سیاسی این جریان مواجه می‌شوند؛ بلافاصله سمت رهبری نظام و نهادهای انتصابی کشور را با دست نشان می‌دهد و برای رفع تقصیر از خود و فرافکنی تقلّا می‌کند.

آنها در زمان دولت اصلاحات نیز با کنایه‌هایی مثل «رئیس جمهور تدارکاتچی است» و یا «لوایح دوقلو برای افزایش اختیارات رئیس‌جمهور» به صحنه آمدند تا ثابت کنند که خاتمی مسلوب‌الید است و نقشی در اجرائیات کشور ندارد!

امروزِ روز نیز شاهدیم که اصلاح‌طلبان در پاسخ به وضع موجودی که خود پدید آورده‌اند و ناکارآمدی‌های دولتی که خود را فدائیان آن می‌نامیدند؛ انگشت اشاره را به سمت چیزی به نام دولت پنهان یا همان «رهبری نظام» دراز کرده‌اند و از این می‌گویند که مشکلات موجود و حتی شکست برجام به دلیل سیاست‌های دولت پنهان است!

باید از جلایی‌پور سؤال کرد که گرانی گوشت، گران شدن کاهو، خراب شدن یکی در میان پله‌برقی‌های مترو در تهران، حضور شهردار اصلاح‌طلب تهران در مجلس رقص، تشکیل دادن صف‌های تحقیرآمیز صف دریافت سبد کالا و غیره آیا می‌تواند علت و عاملی به غیر از ناکارآمدی دولت اصلاح‌طلبان داشته باشد که او در اشاره به این مشکلات از چیزی به نام دولت پنهان سخن می‌گوید؟!

اظهارات جلایی‌پور درباره دولت پنهان همچنین در حالی است که بیش از ۹۵ درصد از بودجه و اجرائیات کشور ایران در اختیار نهاد دولت است.

بدیهیست که هیچ عقل سالمی نمی‌تواند این حقیقت مهم را نادیده بگیرد و به بحث بی‌محتوا و فرافکنانه «دولت پنهان» بپردازد!

بایستی به آقای جلایی‌پور یادآوری کرد که مشکل مردم، نبود نظارت بر قیمت‌هاست که علی‌الاثبات وظیفه دولت است و هیچ ربطی هم به «موشک» و «شعار مرگ بر آمریکا» ندارد...

***

۱_ https://www.ghatreh.com/news/nn46288684

2_ mshrgh.ir/870134

3_ mshrgh.ir/930049

4_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/249109

5_ http://fna.ir/V8YPR0

6_ mshrgh.ir/934527

7_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1119181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 107
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  31 7
  راه بعدی تشکیل وزارت خانه خزانه داری مستقل پول نفت مستقیم برودتوخزانه تقسیم شود
  • AE ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   8 0
   منظور مستقل شدن بانک مرکزی از دولته
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   14 2
   منظورت خزانه اسهلاات است
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   23 0
   با حرفهای امروز نوبخت و واعظی ظاهرا خودشان فهمیدن فتف ضددورزدن تحریم است بخاطر همین بدشان نمی آید در مجمع تصویب شود و هزینه اش بنام مجمع باشد نه دولت. عجب فریبکاری است این دولت کاش اهل کار هم بود
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   32 6
   اگر با لابی هاشمی و آن رفراندوم پست نخست وزیری حذف نمیشد صددفعه میشد دولت بی کفایت روحانی را عزل کرد و روحانی مجبورمیشد نخست وزیر اهل کار و غیررانتی را معرفی کند اما الان بعد ۶سال خرابکاری باید خودش استیضاح شود که بعید میدانم از این مجلس بخاری بلندشود
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   38 4
   آخه این هاشمی طبا کیه شما حرفای اون رو منعکس میکنید
 • ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  38 25
  تنهاراه نجات امر به معروف است
  • سید IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   60 11
   اصلاح طلبان تهوع آور کر و کورند و امر به معروف کردن به ایشان مانند قصه خواندن درِ گوش........!
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  72 14
  انشالله قاضی القضات میاد و پدر همه شما دزد ها رو در میاره
  • احسان IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   15 5
   ان شا الله سید ما در پست قوه قضاییه پدر یکایک اصلاح طلب ها رو در میارد.
  • یوسف اکبری IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   1 0
   با صدای علی نصریان خوانده شود (( ان شاء الله قاضی القضات به کمک سلطلان ابوسعید انارالله برهانه عدالت را برقرار خواهد کرد))
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  76 15
  اقای هاشمی برو به امریکا شما نوکر امریکا هستید از مردم صحبت نکنید مر گ بر امریکا
 • مهمترين اشتباه نظام اعتماد به اين جماعت بود. IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  91 5
  عجب پرروهايي هستند اين جماعت! طوري حرف مي زنن و ننه من غريبم بازي درميارن كه انگاري در طول 40 سال گذشته هيچ مسئوليتي نداشتن و تازه كشف شدن و لاجرم مردم بايد از اين استعدادهاي بي نظير و فوق بشري !!! براي پيشرفت كشور كمال استفاده را ببرند!! از عمر چهل ساله انقلاب , بيش از سي سال را در رده هاي بالاي مسئوليتي مشغول گندزدن به كشور و نظام بوده اند, اما طوري حرف مي زنند كه هركي با سابقه اين عتيقه ها آشنا نباشه فكر ميكنه خاك از ديوار ميريزه اما از اينها نه!!!
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  130 7
  اقای تاجزاده انقلاب خوب پیش میرفت تحفه هائی امثال شماحال وروزمردم وانقلاب را چنین کردن
 • mm IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  19 77
  شما یک شبکه اجتماعی هستید مفسر خبر نیستید. بگذارید مردم خودشان تحلیل خبری بکند . مردم احمق نیستند.
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   63 2
   هیچ کسی هم متوجه نیست نوکراتون دارن خط دهی می کنن و در ادامه شما منافقا از آلبانی با لب تاب های انگلیسی هجمه فکره راه انداختید
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   54 1
   لابد تحليلهاي مردم را هم كه داري مي بيني.
  • جوادی IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   59 0
   عجب مخی...! یعنی یک شبکه اجتماعی حق تفسیر خبر ندارد ؟ اگر اینجور بود که اصلاح طلب های زرد نگار باید می رفتن تیله بازی ؟ شما نظر خودت را بده و برو به بقیه اش مردم و افکار عمومی خواهند پرداخت . همان چیزی که در ذیل و فوق درفشانی شما مشهود است که البته برای چشمان کور موش ها قابل رویت نیست .
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  74 4
  تو این شرایط یه گروه ضربت لازم داریم..یه گروه ضربت انقلابی که اگه جایی کوتاهی یا خیانتی مشاهده کرد بدون طی کردن مراحل پیچیده و وقت گیر قانونی و به تشخیص خودش به نفع مردم با تمام قدرت وارد بشه ...جریان انقلابی باید برای حفظ این انقلاب و از دست ندادن حمایت مردمی باید شدت عمل بیشتری از خودش نشون بده و از ملامتها نترسه....
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  رئيسي به قوه ويرانه قضائيه مي رود و ويرانه را ويرانه تر تحويل خواهد داد
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   74 2
   رانت خوارها، مفت خوارها، نکبت زاده ها، مفسدین و اسهال طلبان همه دارن از امدن رئیسی خودشونو خیس میکنند!!!
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   72 2
   همونطور که شعارتون این بود اگه رییسی بیاد دلار میشه 5 تومن چطور شد با روحانی دلار شد 18 تومن انشالله رییسی میاد و دست شما را از بیت المال قطع میکند
 • اصغر گل پیکری IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  18 1
  آقایان نظر موفق امریکا و شرکای امریکا ندهند بزودی وضع اوضا درست می شود چرا به مسائل مثل شهید رجایی نگاه نمی کنید
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  80 10
  سید ابراهیم داره می‌یاد که دیوار نفاق و دورویی رو فرو بریزه تا خار چشمی بشه برای دولت بی تدبیر و لیبرال
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  57 3
  احمقترازتوندیدم توانتخابات هم مسخره همه بودی
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  51 2
  آی وطن فروش
 • هم وطن IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  66 1
  این آقا با این تفکر منظورم هاشمی طبا میخواستن رئیس جمهور ایران بشه .... وای بر ما ،وای برما
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  35 1
  افرادی مثل هاشمی طبا نادان هستن چون حرف رهبر مملکت نمی فهمن
 • فرهاد IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  27 1
  آقایان تاج زاده ومهاجرانی خودشان هم نمیداند چه میگویدفقط میخواهد ادای ادمهای روشنفکررا در بیاورند.افرادی که با پولهای بیت المال مردم ارتزاق میکنند و صحبت ازصندوق رای میکننداما نتیجه صندوق رای ملت رادرانتخاب 88نپذیرفتند.گواه ناحق بودن آقایانی مانندتاجزاده ومهاجرانی همین بس است که BBCازاین اشخاص حمایت میکندو لقب روشنفکر را این آقایان داده است
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  19 1
  والله مدیریت مملکت از اول انقلاب بجز هشت سالش دست حزب شما و دوستان شما بود چه گلی زدید بر سر این مردم؟! حال و روز الان مردم ایران، نتیجه مدیریت غلط و حرف های بی منطق شماست. اینقدر وقیحانه صحبت نکنید.
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  23 1
  آقای مصطفی هاشمی‌طبا بنظر شما ایران مثل عربستان باشد و گاو شیرده برای آمریکا باشد وضع ما بهتر نمی شود ، کمی بیشتر فکر کن ، آیا ما با خائنین به کشور و نظام جمهوری اسلامی باید افتخار هم بکنم و مدال خیانت را به آنها بدهیم . از شهدا و ملت خجالت بکشید ، کمی هم شرم لازم است .
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  24 1
  لعنت خدا بر خائنان به کشور و ملت ، لعنت خدا بر فتنه گران سال 88 ، لعنت خدا بر منافقان نفوذ کرده در بدنه نظام وانسان نما
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  16 12
  داریم از گرسنگی میمیریم. بدهکار و بی پول و بدبختیم. داریم با مغز استخوان حس می کنیم. این سیاه نماییه؟
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   2 4
   منفی ها میگن حرفات دروغه همش سیاه نماییه . همه چی عالیه ماه شب چهاردس
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  23 3
  عقل و منطق حکم میکنه که اگه میخواهیم وضع مملکت درست بشه باید کل اصلاحطلب ها و اذنابشون (سلبریتی ها،منافقین،سلطنت طلبها،داعشی ها،جانی ها ،قاچاقچی ها،اختلاسگران،دزدها)را بریزیم تو دریا...البته واسه دریا هم مشکل پیش میاد ولی اوضاع مملکت درست میشه...
  • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   4 9
   دلواپسان بیسواد قلدر رو هم باید زنده زنده زیر خاک دفن کرد
  • امیر IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   2 0
   فکر کنم بهتره بری پیش محبوبتون بست نشینی.
  • ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   1 5
   حرفت درسته جامعه از چند دستگی داره ضربه میخوره فاصله احذاب نباید اینقدر از هم دور باشه و هدف کلانشان باید یکی اشه الان اصلاحات داره کم کم از هدف کلان انقلاب که ایجاد جامعه اسلامی و دستگیری از مستمدان است اصله میگیره
 • CA ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  17 4
  فقط به این استفراغ طلب ها بایستی خندید!!!! آقایون و خانم های نامحترم اصلاح طلب چیز دیگه سفارش نداشتند!!! کم و‌ کسری اگه چیزی هست بگید داریم در بهشت رو‌ میبندیما !!!! فقط خواستم یه چیز خیلی کوچیک بگم رئیسی داره میاد !!! دوباره تاج‌زاده لکنت زبون میگیره میگه ماردوم لاجانند!!!! ها ها ها ها ها ها
  • FR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   18 1
   رييسي داره مياد كه قسط را بر قرار كند. قسط يعني سهم هر كسي را به او بدهند يعني اگر كم گرفته از ان كسي كه زياد گرفته بگيرند و به او بدهند. و اگر زياد گرفته از او بگيرند چون شايسته ان نيست ! مثلا اقاي اخوندي ميگه هزاران ميليارد تومان ثروت داره ! اين يارو اگر از اول انقلاب حقوق نجومي ١٠ مليون تومان هم ميگرفت ، ميشه حدود ٥ ميليارد تومان ! بايد بقه را ازش بگيرند !
 • نصیر IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  1 10
  من موندم چرا مشرق سریع ژاپن رو مثال می زنه!! ایران از نظر واقعیت اقلیمی و جبر جغرافیایی یه کشور خشک و نیمه خشک هست مثل کشورهای شمال افریقا و خاورمیانه همانطور که تجربه 200 ساله نشون داده به هیچ عنوان نمی تونه ژاپن و آلمان و حتی ترکیه بشه از نظر کشاورزی دامداری و گردشگری اصولا کشورهایی که آب ندارن یا کم دارن هیچ کدوم صنعتی نشدن و نخواهند شد نیمی از مواد اولیه صنعت مواد پایه اون گیاهی-حیوانی مثل چرم پنبه روغن های پایه گیاهی و..هست...ایران در نهایت دست خود بلتون و اصلاح طلبان دو آتیشه هم بیفته چیزی بین یونان مصر قبرس در چرخش خواهد بود...
  • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   10 0
   مشرق نگفته. هاشمی طبا گفته.
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  13 0
  اگر ما بر انقلابی بودن خود پا فشاری کنیم!! تنها خاصیت ترامپ نشان دادن چهره واقعی اصلاح طلبان بود...
 • ناشناس IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  11 0
  اختلاف سلیقه همیشه در جامعه بوده ولی خیانت به جامعه اونهم جامعه اسلامی غیر قابل قبوله اگر این خیانت عربگراها غیراز قدرت وپول نیست پس چیست اگر مردید که نیستید بیاید دردل جامعه وفیلم وعکس بگیرید شما رسانه دردست تان هست جرات ندارید همیشه مانند موش تو سوراخ جولان میدید اگر موش اون دنیا یقه منو نگیره
 • FR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  18 6
  تا چنين افرادي تو اين مملكت نفس ميكشند.... ايران روي پيشرفت به خو نخواهد ديد....
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  15 2
  دولتی که از عهده دولت موازی بر نمی اید و برای اصلاح اقتصاد نیاز به امریکا دارد. بهتر است بمیرد . یا مانند شاه مردم همه اعضای دولت را با اوردنگی بیرون کنند.
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  14 0
  ریشه مشکلات کشور همین اصلاح طلب ها هستند و فریب کارانه خود رو منتقد هم معرفی می کنند.
 • مهدی IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  12 3
  اقای پروفسور هاشمی تبا اروپایی ها هم نمیگن برای اینکه پیشرفت کنیم باید بریم با امریکا کار کنیم !
  • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   6 2
   اروپایی ها از ترس آمریکا از برجام خارج شدن؛ شما نفهمی یا خودت رو نفهم جلوه میدی؟
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  11 3
  تاجزاده = عمرعاص زمان حاضر
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  3 10
  اگر مقامهای ایران عقل داشتن..یعنی عقل داشتید الان موقعشه که با خود ترامپ وارد مذاکره اقتصادی بشید چند تا قرداد دندون گیر اقتصادی بهش پیشنهاد کنید با این کار بولتون و پمپیو و نتانیاهو و بن سلمان و بقیه عوضی های اطراف ترامپ از گردونه خارج میشن..حیف که عقل ندارید فقط از زور بازوتون میخواهید استفاده کنید و حی موشک موشک میکنید دنیا را میترسونید اونها هم از همین بهونه استفاده میکنند کارشونو پیش میبرن...عقل که نیست جان در عذابه!
  • بنده IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   7 0
   پروفسور! پس بقیه تئوری اندیشمندانه ات ! چی شد ؟؟!! حیف نیست این تُرهّات ناقص و بلا استفاده بماند؟؟!!
  • SE ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   9 3
   چند تا قرارداد دندون گیر اقتصادی؟ مگه گوشت قربونیه بدیم دست گرگ؟ واقعا شما نه تنها در اوج عقلانیت هستید بلکه از قوه تخیل بالایی هم برخوردارید!
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   3 5
   گل گفتی؛ سیاست سیاسته نه قلدر بازی.
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   8 7
   یه سری رفتن با اوباما بستن ، مثل اینکه یادت رفته خنگ
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   1 0
   ما نان حرام نمی خواهیم.
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  3 0
  خسته نباشید
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  2 16
  نظرات تاج زاده و جلایی پور کاملا درست است و من موافقم
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  10 0
  حالا متوجه می شویم که چه مزدورانی بر ما حکومت می کنند جالب است که امریکا افتابه به اینها نمی دهد که اب کنند
 • علی IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  10 0
  آقای هاشمی طبا به اندازه رایی که آوردی حرف بزن آقای گلهای خندان آمریکا نمیخواد با شما کار کنه چرا نمی فهمید
 • علی IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  8 0
  اقتصاد خوبتر نمی خواهیم که نوکر شویم شما بی شرفها خراب نکنید درست کردن پیشکشتان
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  7 10
  خدارا شکر،ایشان بیش از حد سیاسی بود به اصل خودش (قوه قضائیه)بازگشت بارگاه امام رئوف ومهربان (امام رضا (ع) )را ایشان داشت خیلی سیاسی میکرد.
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   0 0
   خوبه حداقل اینو قبول دارین
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  7 0
  الله اکبر امروز شبث بن ربعی ها و عمر عاص ها و ابوموسی اشعری ها و ....همه دست بدست هم داده اند تا حکومت را از علی بگیرند و به معاویه بدهند ولی انشاالله این اتقاق نمی افتد که انقلاب تقدیم امریکا بشود اگر دین ما را بخواهند خراب کنند دنیایشان را خراب خواهیم کرد .
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  6 0
  مه فشاند نور و سگ عوعو کند این انقلاب مال امام و شهدا و متدینین است انشاالله این اروزی ارتباط با امریکای قاتل جوانان وطن اسلامی را به گور خواهید برد . هیهات من الذله
 • ایمان IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  15 0
  ما گل های خندانیم فرزندان ایرانیم!!! یادتونه آقایون و خانما؟
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  9 0
  سک زرد برادر شغال است امریکایی ها سگی هستند که به فرموده امام خمنیی کبیر ره هیچ غلطی نتوانست بکند شغال هایی که دوست دارند از تفاله های این سگ زرد بخورند هم هیچ غلطی نمی توانند بکنند ارزوی ارتباط با امریکا و سر کردن در اخور بیگانگان را انشاالله بحول و قوه الهی بگور می برند انشاالله
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  8 3
  دولت و جلس دست شما بود گند زدید به همه چیز و ایران رو چهل سال عقب انداختید لابد می خواید ایران را نابود و از نقشه جهانی محو کنید که دنبال گرفتن تمام مناصب هستید
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   6 0
   فتنه گران را باید از صفحه سیاسی حذف کرد تا کشور از نابودی نجانت پیدا کند
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  3 13
  اقای هاشمی طبا دوردبرشرف و رستگری شما
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   2 6
   من اگه به عقب برگردم حتما به ایشون رای میدم؛ شعار های تکراری و تعصب و توهم غیر منطقی دیگه جواب نمیده
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   7 0
   تعظیم کننده به ابلیس شرف نداره
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  4 6
  خب آمریکا هم مثل روسیه؛ واقعا دشمنی با آمریکا رو برا نسل جدید توضیح بدید؛ روسیه کم باج میگیره از ما؟
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  2 4
  شما که گذشته ها رو به یاد میارید حمایت هاتون از احمدی نژاد معجزه هزاره سوم رو هم به یاد بیارید.
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  5 0
  کدخدا باوران بدرد بارکشی پهن هم نمیخورند چون پهن رو هم میبرند سر مزرعه ارباب که با هم بخورند.
 • GB ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  2 0
  کاهو هرکیلویی شده 12000 تومان. علی برکت الله گام دوم انقلاب ایکاش همرا با ارزانی باشد نه گرانی بیشتر.
  • DE ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   1 0
   کاهو هرکیلویی شده 12000 تومان// آخه آهو مگه کاهو با گفتن یاهو تو فصل زمستون سبز میشه ؟مسلمه که میوه ها و سبزیجات بهاری در زمستون دو سه برابر میشن.چرا گرونیِ پراید ۴۷۰۰۰۰۰۰ رو نمیگی که بصورت خودرو و دیمی تولید میشه و رشدش ربطی به نور خورشید و گرما نداره.
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  2 12
  آقای هاشمی طبا بسیار با سواد و فهمیده است.
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   7 2
   از آخر صندلی اول...
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  3 1
  همه ی جناح ها ..! هیچی دیگه کم مونده قوه قضاییه رو هم درگیر سیاست بازی آقایان کنیم.
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  2 14
  فعلا که آمریکا ابر قدرته؛ باید باهاش سازش کرد تا نابود نشد، حرفای شمام شر و وره؛ اینهمه کشور روابط خارجی دارن با آمریکا نوکرش شدن؟
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   8 0
   فعلا ایران و ایرانی ابر قدرت است که تمام دنیا می خواهند با این کشور رابطه برقرار کنندوکشورهایی همانند اسراییل آمریکا انگلیس فرانسه مثل سگ می ترسند و می خواهند با این کشور مقابله کنند واگر امثال شما می خواهید نوکری کنید برای این کشور می توانید همانند دیگر نوکرهای دیگربروید آنور آب و نوکری چاکری کنید غلام حلقه بدوش شوید همانند سرکار گوسفند علی نژاد خواستار تحریم کشورتان هم بشوید ولی ما نوکر و آقای خود و خانواده و ازهمه مهمتر امام زمان ع هستیم
  • GB ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   0 2
   اونا مث سگ از ما میترسن؟ کی تموم میشه توهم شما؛ ان شاالله شما هم در تامین مایحتاج خانواده ات شرمنده بشی تا بفهمی مردم چی میکشن.
  • GB ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   2 2
   آره کشورهای عزیز تو صف؛ نظم و رعایت کنید؛ خخخخخخ
  • GB ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   3 2
   شما منطقت در حد گوسفنده؛ من گفتم نوکری کنیم؟ الان با روسیه و چین رابطه داریم نوکرشون هستیم حتما؟ چطوره دور کشور فنس بکشیم بگیم با همه قهریم؟
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   3 0
   پرچم انگلیسم بخاطر وی پی ان هست فک نکنین خارجم
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   2 2
   هر کی خلاف دلواپسا نظر بده نوکر آمریکاست؛ برای تهمت هاتون تو جهان باقی باید پاسخگو باشید.
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  12 0
  نتانیاهو راست گفت. واقعا حزب اصلاح طلبان (افسادطلبان) سرمایه های واقعی اسراییل هستند. یعنی با بودن این شخصیت ها در کشور ما نیازی به آمریکا و اسراییل نداریم. اینا خودشون آمریکا و اسراییل داخلی اند. مرگ بر #باغی_انقلاب
 • رضا IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  4 1
  تا کی میخاین فقط حرف مفت بزنید پدر مملکتو دراوردین من 30 سالمه به قران حاضرم برا ماهی700 هزار کار کنم اما نیست هرکاری باشه حاضرم باباجون اختباسگرتون جلوتون میندازه خبراز مملکت ندارین چی شده تمام دنیارو دشمن خودتون کردین این بود ارمانهاتون اصلاح طلب اصولگرا نداره ادم دزد دزده فرقی نداره
  • ناشناس IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   0 0
   دمت گرم اقا رضا كه واقعيت را نوشتي
  • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
   2 0
   من وسط بیابیون دارم خار می کارم با عصاره گیری اونها ماهی یه تومن درآمد دارم!
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  5 0
  هاشمی‌طبا: اگر اقتصاد خوب‌تر می‌خواهیم باید با آمریکا کار کنیم... ایران اقتصاد هفدهم جهان ... بیش از صد و هشتاد خورده ای که پایین دست هستند با آمریکا کار نمی کنند؟؟؟؟
 • مجید IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  7 0
  متاسفم هاشمی طبا برای رییس جمهوری تایید شده بود
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  6 0
  اقای هاشمی طبا امثال حضرتعالی که درمقابل گرفتن تابعیت هرنوع قسمی خوردید. پس بریدو دست ازسراینکشور بردارید.تادوباره کشورو مستعمره امریکا نکنید.تا2 نسل بدبختی یکشیم بهترازینه که تاروز قیامت مستعمره وفقیرو ذلیل باقی بمونیم.مثل زمان پهلوی
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  3 0
  ...ای نون به نرخ روز خور.
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  6 0
  دزدان بیت المال و حروم خورها به تکاپو افتادن رییسی داره میاد .
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   1 6
   رئیسی اول به احوالات خودش و اطرافیانش رسیدگی کنه. آقای لاریجانی رو محاکمه کنه؛ به حساب قالیباف و احمدی نژاد برسه؛ بعد شما اظهار فضل کن
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  2 0
  خدا از سعید جلیلی نگذره که برای اولین بار اصطلاح مضحک "دولت در سایه" رو ابداع کرد و بهانه دست اصلاحات داد. شایدم عمدا این کارو کرد و در واقع ....
 • ناشناس IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  2 0
  چرا مردم را از حرکت رو به جلو بسمت امریکا هدایت میکند
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  3 0
  یکی به این هاشمی طبا بگه اگه حرف نزنی به خدا بهتره.خب مگه زمان شاه با آمریکا ارتباط نداشتیم؟چرا اون موقع هم اقتصادمون داغون بود؟
  • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   0 0
   ارتباط داشتن با وابسته بودن تفاوت داره
 • محمد IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  1 0
  عجب اسهال طلب هایی داریم ! برید کشکتان رابسابید ازبرکت انقلاب آدم شدید وحالادم از فلان وفلان می زنید اگر آمریکا دستش به شما برسدمثل داعش سرتان رابیخ تا بیخ می برد .بدبختها شما چه را می خواهید اصلاح کنید؟ هرچه تا بحال از اسهال طلب ها دیدیم چیزی جز خیانت ونوکری آمریکا نبود ما نمی دانیم اینها چه چیزی را می خواهند اصلاح کنند؟ هرچه دربی بی سی وصداهای معاند داریم که از شما باصطلاح اصلاح طلبهاست.
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
  0 0
  اصلاح طلب یعنی جیره خوار ودر یک کلام یعنی پهلوی البته صد رحمت به شرف پهلوی در مقابل اصلاح طلبان
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  2 0
  هاشمی طبا اگه حرف نزنه مشکلات حل میشه...ما گلهای خند.....
 • علی IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
  0 0
  فعلا شما گندی که زدیدددددد رو درست کنید تا انتصابات جدید،البته تقصیر هم ندارید چون خبر از درد مردم ندارید.
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
  0 0
  رادیو تلویزیون خصوصی خوبه خصوصی سازی خوب است کلا شیک میشه همه چی
 • ناشناس IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۵
  0 0
  لطفا اراجیف این اصلاح طلبان بی خاصیت را ننویسید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس