نقد کتاب آن مرد با باران می آید - کراپ‌شده

می خواستم اتفاقات را حفظ کنم و در قالب داستان به نسل های بعد منتقل کنم. چرا که اگر ما تاریخ مان را به همان شکلی که بوده ننویسیم، دیگران به شکلی که دوست دارند آن را روایت می کنند.

به گزارش مشرق؛ نشست نقد و بررسی کتاب «آن مرد با باران می آید» نوشته وجیهه سامانی با حضورنویسنده اثر و محمدرضا شرفی خبوشان، منتقد، و علیرضا جعفری معاونت سیاسی فرماندار، بهروز مشتاق رئیس اداره فرهنگ و ارشاد، آمنه بیات رییس اداره کتابخانه های عمومیقرچک، آرمان کادری رئیس اداره بنیاد شهید، مینا شمس مشاور فرماندار در امور جوانان، منیره لطیفی مسئول امور بانوانانفرمانداری شهرستان، مهین صغیری معاونت اجتماعی فرماندار، زلیخا جباری از اعضای شورای شهر، مریم خدا بنده رئیس اداره میراث فرهنگی، کتابداران، نویسندگان بومی و جمعی از علاقمندانبه کتاب و فرهنگ در در کتابخانه ولایت قرچک برگزار شد.

بیشتر بخوانیم:

هنر و ادبیات، تاریخ را ماندگار می کند / نویسنده «فردا مسافرم» با کار مشکلی روبرو بوده است / برخورد اندیشه‌ها نور می آفریند نه جنگ / دنبال روایت عاشورا نبودم

«ابدی» تاریخ انقضا ندارد / «ابدی» خواننده اش را به حرکت وامی‌دارد / «ابدی» باید سراغ ریشه‌های داعش می‌رفت / با خواندن «ابدی» نگران آینده فرزندم شدم / «ابدی» یک شاهکار است

نگاه «قلم زرین» ناظر به آثار است

خبرهایی تازه از جایزه قلم زرین

در ابتدای این نشست، محمدرضا شرفی خبوشان به عنوان مجری و منتقدبه معرفی بخشی از آثار و تألیفات نویسنده از جمله؛ کتاب های"خواب باران"، "بادبادکها"، "عروس آسمان"، "تو را منچشم در راهم" و.....، اشاره کرد.

در ادامه وجیهه سامانی نویسنده اثر به معرفی کتاب " آن مرد با باران" می آید و همچنین تشریح خلاصه ای از داستان «آن مرد با باران می آید» پرداخت و گفت: اینکتاب روایت داستانی زندگی یک خانواده طبقه متوسط در کوران انقلاب را مطرح کرده است که وقایع داستان حول یک گروه نوجوان که در رأس آنها شخصیتی به نام بهزاد است، اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: نگارش این رمان چهارماه طول کشی، اما کار تحقیق و پژوهش مستندات انقلاب برای این رمان، حدود هفت، هشت ماه از من زمان گرفت و می توانم ادعا کنم تمام وقایع و حوادث تاریخی چهار ماه پایانی انقلاب، از ١٧ شهریور ٥٧ تا ٢٦ دی ماه ٥٧ که ظرف زمانی داستان را در بر گرفته است، کاملاً براساس مستندات موجود و کاملاً قابل دفاع است.

شرفی منتقد، نظرات خود را درباره داستان «آن مرد با باران می آید» ارائه داد و گفت: نویسنده در رمان «آن مرد با باران می آید» توانسته به خوبی شخصیت‌پردازی کند؛ شخصیت بهزاد شخصیتی خاص با بیانی شیرین است که به دل مینشیند و مخاطب می‌تواند به راحتی با آن همزادپنداری کند. مخاطب در بخشهای مختلف داستان هیجان‌زده می‌شود و به‌دلیل کشش زیاد داستان و قلم روان نویسنده، خواندن داستان را پیوسته ادامه می‌دهد. سامانی توانسته مخاطب را تحت تأثیر دغدغه‌ها و اندوه‌های پدرانه، مادرانه، خواهرانه و برادرانه قرار دهد.
 


شرفی خبوشان نویسنده "بی کتابی" در ادامه سخنانش و طی دو بخش به نقد و بررسی اثر پرداخت و گفت: در این داستان نویسنده به‌خوبی توانسته درهم‌آمیختگی ترس و دلهره با کنجکاوی و شجاعت را نشان دهد. این درهم‌آمیختگی شخصیت نوجوان اثر را دچار چالش میکند و این همان مسئلهای است که در روزمرۀ نوجوانان بسیار اتفاق میافتد که در نهایت باید بر این چالش‌ها پیروز شوند.

وی در ادامه تأکید داشت: روشی که نویسنده کتاب آن مرد با بارن آید، برای پیروزی بر این چالش‌های درونی ارائه داده این است که نوجوان باید ضعف‌های خود را بپذیرد و تلاش نماید تا با اعتماد به نفس و همراهی با انسان‌های شجاع و عاقل بر ترس خود غلبه کند.

شرفی خالق "عاشقی به سبک ونگوک" بیان کرد: استفاده و ترویج مقاومت و ایستادگی در قلم سامانی مشهود است. نویسنده در این داستان می‌کوشد تا تلاش، استقامت، تحمل سختی‌ها و همچنین امیدداشتن را به‌عنوان راهی برای رسیدن به عزت و پیروزی معرفی کند. این داستان روایت‌گر چندین ماه مبارزه پی در پی، بیداد ستمگری‌هایرژیم شاه، اعتقاد و استقامت مردم و پیروزی نهایی حق علیه باطل است. روایت داستان می تواند نوجوان را از مرز گریه تا اوج نشاط پیش ببرد. داستان از این نظر که نویسنده، روش تحمل و صبر در عین شور و نفی کناره‌گیری و انزوا را برای موفقیت و پیروزی و غلبه بر چالش‌های درونی آموزش می‌دهد، بسیار مفید و آموزنده است.

وی در ادامه به نقش مهم و کلیدی زنان در این کتاب اشاره کرد و گفت: علیرغم در مرکز ماجرا نبودن زنان، اما به درستی نقش و حضور آنها در عقبه انقلاب به تصویر کشیده شده است. با توجه به اسامی کوچه خیابان ها و منطقه ای در جنوب شهر و حتی نام امام جماعت مسجد این محله و فرزندش که به شهادت رسید، که همگی در تاریخ انقلاب مستند است، نشان دهنده تحقیقات خوب و میدانی نویسنده است. و به جرأت می توان گفت برای آگاهی نوجوانان از اتفاقات ماههای پایانی انقلاب، با خیالی راحت و آسودگی خاطر می توان این رمان را به نوجوانان معرفی و پیشنهاد کرد.

سامانی نیز در بخش نهایی سخنانش گفت: هدفم از نگارش این رمان، خلق داستانی با افت و خیرهای بالا و حادثه محور نبود. بلکه می خواستم اتفاقات را به همان شکلی که نسل ما خوانده و شنیده و در رسانه های دهه شصت دیده بود، حفظ کنم و در قالب داستان به نسل های بعد منتقل کنم. چرا که اگر ما تاریخ مان را به همان شکلی که بوده ننویسیم، دیگران به شکلی که دوست دارند آن را روایت می کنند.
در پایان جلسه حاضران در نشست به پرسش و پاسخ با نویسنده کتاب پرداختند.

لازم به ذکر است رمان «آن مرد با باران می آید» در سال ۹۱ برگزیدۀ جشنوارۀ داستان انقلاب حوزۀ هنری در حوزۀ نوجوانان شد. همچنین در همایش "روایت انقلاب" سال ٩٧ که به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد، از این اثر تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

رمان "آن مرد با باران می آید" که به مناسبت ایام الله دهه فجر در "بسته ویژه انقلاب اسلامی" نهاد کتابخانه ها قرار گرفته، به مناسبت این ایام به چاپ پنجم خود رسیده است. این رمان توسط انتشارات کتابستان معرفت راهی بازار نشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس