روزنامه

متاسفانه فعالین اصلاح طلب به راحتی به تمسخر احکام اسلام و دروغ پراکنی و سیاه نمایی وضعیت کشور می‌پردازند. لازم و ضروری است که مراجع ذیربط با این هتاکی‌ها برخورد کنند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** عبدی: علاوه بر مشروب، باید مواد مخدر را هم آزاد کنیم!

«عباس عبدی» در یادداشتی در روزنامه اعتماد با عنوان «جرم و گناه» نوشت: «امروز در برخی کشورها با هدف کاهش مصرف مواد مخدر، آن را تحت شرایطی آزاد کرده‌اند. از جمله در سوئیس. مدافعان آزادی آن، افراد معتاد نیستند و طرفدار مصرف مواد هم نیستند. بلکه فقط معتقدند که با اعتیاد نمی‌توان از این طریق مبارزه کرد. اتفاقاً اکنون حدود ۲۵ سال است که این تصمیم را گرفته‌اند، متوجه شده‌اند که اثرات بهتری در عدم جذب مردم به مواد مخدر داشته است.»

عبدی در ادامه نوشت: «برای تعیین جرم نمی‌توان به مفهوم گناه بسنده کرد...نظم اجتماعی ناشی از خواست و اراده حاکم نیست بلکه به خواست و دریافت عموم مردم مربوط می‌شود».

وی در ادامه نوشت: «در همین جا فرصت را غنیمت می شمرم و به نکته بسیار مهم دیگری اشاره می‌کنم که ناشی از همین نگاه‌های ابزاری و مادی است که گمان می‌کنند با پول یا مجازات می‌توان جامعه را اصلاح کرد. اخیراً از آقای قرائتی مطلبی به این مضمون نقل شده که:"در مورد اقامه نماز کوتاهی شده و هزینه‌ای که برای موسیقی و امثال اینها مصرف می‌شود، قابل مقایسه برای نماز نیست. اگر برای نماز همان اندازه که برای موسیقی هزینه می‌شد، هزینه می‌کردیم، الان وضعیت اینگونه نبود". نگرانی ایشان در مورد عدم اقبال به نماز مورد احترام است، ولی مگر پیش از انقلاب حکومت برای این کار (نماز خواندن) پول خرج می‌کرد؟ مگر رادیو و تلویزیون و مطبوعات و قانون و حتی مقررات استخدامی به نفع نمازخوان‌ها بود؟ پس چرا آن زمان نمازخوان‌ها (نسبت آنان به کل جمعیت) و مسجدروها بسیار بیشتر بود؟ اخیراً مطالعه‌ای درباره مسجدروهای یک منطقه تهران انجام شده بود که رقم بسیار پایینی از جمعیت منطقه را شامل می‌شدند. بنابراین چه بسا مصرف کردن همین هزینه‌های مادی و اداری و مقررات برای نماز خواندن مردم است که نه تنها نتیجه نمی‌دهد که برعکس نتیجه می‌دهد. شاید لازم باشد تمام بودجه‌های مربوط را بازنگری کرد. درباره سایر واجبات و محرمات نیز باید چشم‌ها را شست و جور دیگری دید و از تجربیات گذشته استفاده کرد. شاید به نتایج بهتری برسیم».

عبدی در بخش دیگری از این یادداشت نوشت: «یادداشت بنده در روزنامه ایران تحت عنوان "دوربرگردان فرهنگی" اگر چه در برخی رسانه‌های اصولگرا تحریف شد و امام جمعه موقت و محترم تهران آقای احمد خاتمی نیز به آن تعریضی نمودند که مطابق واقع نیود و انتظار می‌رود که به پاس احترام به شنوندگان و نمازگزاران مطالب نقل شده از دیگران را حداقل یک بار با دقت بخوانند».

درخصوص یادداشت «عباس عبدی» گفتنی‌هایی است که به اختصار به آن‌ها می‌پردازیم.

اول اینکه: «عباس عبدی» در سرمقاله روزنامه ایران-۲۷ آبان ۹۷- با عنوان «دوربرگردان فرهنگی» با سیاه نمایی وضعیت اجتماعی کشور و ارائه آمارهای جعلی و بدون سند درباره مشروب خواری در ایران و بغرنج نشان دادن این مسئله، مدعی شده بود که نباید با بی بند و باری برخورد کرده و اجرای قانون بی اثر است و باید در مواجهه با مسائلی همچون شرابخواری به سبک طاغوت عمل کنیم!

دوم اینکه: عبدی در یادداشت امروز با عنوان «جرم و گناه»، باز هم به سیاه نمایی وضعیت کشور از طریق ارائه آمارهای مجعول و بدون سند اقدام کرده است. وی مدعی شده است که نمازخوان‌ها پیش از انقلاب بیشتر بوده‌اند و برای اثبات این ادعای کذب به یک آمار مجعول و بدون سند درخصوص یکی از مناطق تهران اشاره کرده است! وی در یادداشت «دوربرگردان فرهنگی» نیز مدعی بود که آمار رانندگی در حال مستی در ایران از تمام کشورهایی که مشروب در آنها آزاد است هم بیشتر است!

سوم اینکه: عبدی مواجهه کشور سوئیس با مسئله اعتیاد به مواد مخدر را الگو قرار داده و مدعی شده است که اگر «بگیر و ببند» و «اجرای قانون» را کنار بگذاریم، نتیجه بهتری کسب می‌کنیم! در این خصوص باید گفت در کشور سوئیس و برخی دیگر از کشورهای غربی، حامیان آزادسازی موادمخدر از سوی جریان لیبرتاریانیسم (Libertarianism) مورد حمایت هستند. در بیشتر احزاب لیبرتاریانیسم آزادسازی مواد مخدر امری بدیهی و واجب در نظر گرفته می‌شود. باورمندان این مکتب هر گونه محدودیت بر اشخاص از جمله استعمال مواد مخدر را از نظر اخلاقی درست ندانسته و معتقدند ممنوعیت مواد مخدر به حقوق و آزادی افراد لطمه وارد کرده و افراد باید مطابق خواست و میل خود زندگی کنند و محدودیت در مواد مخدر به مثابه محدود کردن آزادی فرد است!

چهارم اینکه: در سال ۲۰۱۶ در یک مقایسه میان دانش‌آموزان در سراسر جهان مشخص شد که نوجوانان سوئیسی بیش از سایر همسالان خود ماری‌جوانا مصرف می‌کنند. انتشار این آمار موجب نگرانی‌های جدی در سوئیس شد (۱). بر اساس این آمار، در هیچ کشوری به اندازه سوئیس نوجوانان ۱۵ ساله تجربه استعمال ماری‌جوانا را نداشته‌اند. ۲۹ درصد پسران و ۱۹ درصد دختران در این سن گفته‌اند که دست‌کم یک بار این مخدر را مصرف کرده‌اند. این آمار نتایج یک پژوهش بین‌المللی در میان دانش‌آموزان در کشورهای مختلف بوده است. انتشار این آمار نگرانی‌های جدی را میان کارشناسان مواد مخدر در این کشور ایجاد کرد. نتایج بررسی‌ها در آمریکا نشان داده، قانونی کردن خرید و فروش این مخدر بر نحوه مصرف نوجوانان تأثیر می‌گذارد و این تصور را برای آنان ایجاد می‌کند که استعمال این مخدر «بی‌خطر» است.

پنجم اینکه: «عباس عبدی» در روزهای گذشته در مصاحبه با یورونیوز گفته بود: «اگر خرید و فروش و مصرف مشروبات الکلی نظم اجتماعی را به هم می‌زند حتماً باید آن را "جرم" دانست و برایش مجازات در نظر گرفت اما اگر این کار ربطی به نظم اجتماعی ندارد، باید ذیل مفهوم "گناه" قرار گیرد». این ادعای مضحک در حالی است که هدف حکومت اسلامی، اقامه احکام اسلامی است؛ جلوگیری از «گناه اجتماعی» جزو وظایف حکومت اسلامی است، بنابراین حکومت موظف است ضمن تبیین و انجام اقداماتی در سطح فرهنگ عمومی، برای جلوگیری از گناهان اجتماعی، قانون‌گذاری و جرم‌انگاری کند.

ششم اینکه: طیف اصلاح طلب با دهن کجی به احکام اسلام و گردن کشی در مقابل قانون، در یک «عقبگرد فاحش» و در یک «خودتحقیری حاد» مدعی است که باید مسیری را که برخی کشورهای اروپا طی کرده و به بن بست خورده‌اند را مجدداً طی کنیم!

هفتم اینکه: متاسفانه فعالین اصلاح طلب به راحتی به تمسخر احکام اسلام و دروغ پراکنی و سیاه نمایی وضعیت کشور می‌پردازند. لازم و ضروری است که مراجع ذیربط با این هتاکی‌ها برخورد کنند.

** موسویان: سردار سلیمانی به عربستان سفر کند!

روزنامه آفتاب یزد در مطلبی نوشت: «سید حسین موسویان دیپلمات کارکشته کشورمان به سعودی‌ها پیشنهاد کرده که از سردار سلیمانی دعوت کنند تا به ریاض برود و ماجرای یمن حل شود. هرمیداس باوند این پیشنهاد را غیرممکن ندانسته و فریدون مجلسی نیز آن را جالب می‌داند. بن سلمان ضعیف شده و ممکن است روزی به پیشنهاد موسویان فکر کند».

در شرایطی که آل سعود روز به روز ضعیف‌تر و حقیرتر می‌شود، اصلاح طلبان در اقدامی تأسف برانگیز در تقلا هستند تا روابط با رژیم آل سعود کلید بخورد!

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز- آبان ۹۷- در گزارشی فاش کرد برخی مقامات اطلاعاتی نزدیک به محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی سال گذشته برنامه‌ریزی‌هایی برای ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشته‌اند. آنطور که نیویورک‌تایمز اشاره کرده، مقامات وابسته به بن‌سلمان از تعدادی از  تجار خواسته بودند با پوشش شرکت‌هایشان برای ترور حاج قاسم سلیمانی اقداماتی را انجام بدهند.

آل سعود در سالهای اخیر در عراق و سوریه و لبنان و یمن و بحرین و...با شکست‌های متوالی روبرو بوده است. سردار حاج قاسم سلیمانی با فرماندهی نیروهای مقاومت، سیلی محکمی به گوش آمریکا، آل سعود و برخی کشورهای اروپایی در منطقه زد.

گویا این سیلی محکم، گوش برخی دیگر را نیز به درد آورده است و بر همین اساس پیشنهادهای شاذ می‌دهند.

** غرضی: دولت روحانی، دولت اصلاح طلبان است

«سید محمد غرضی» وزیر پست، تلگراف و تلفن در دولت هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با روزنامه آرمان در پاسخ به این سؤال که «اصلاح‌طلبان نسبت به دولت انتقادات بسیار زیادی دارند. یکی از انتقادات آن است که آقای روحانی به وعده‌های خود عمل نکرده و از نیروهای خوب اصلاح‌طلبان در دولت به خوبی استفاده نشده است. با توجه به اینکه اصلاح‌طلبان هیچ زمانی به دنبال عبور از روحانی را نداشتند، این جناح باید در مقابل آقای روحانی چه اقدامی انجام دهد؟» گفت: «اکثر نیروهای قریب به اتفاق آقای روحانی از جناح اصلاح‌طلب انتخاب شده است. صلاحیت برخی چهره‌های اصلاح‌طلب که قصد حضور در مجلس را داشتند تأیید نشد. بنابراین اگر او قصد استفاده از آنان را در دولت داشت نمی‌توانست به خوبی دولت را اداره کند؛ بنابراین از افرادی در دولت استفاده کرد که اصلاح‌طلبان چهره‌ای نبودند. این ادعای اصلاح‌طلبان به نظر مسموع نیست... زمانی که اصلاح‌طلبان در مجلس و دولت را در دست داشتند نتوانستند کاری انجام دهند بنابراین انتظار نابجایی است که از آقای روحانی طلبکار باشند».

غرضی در ادامه گفت: «اصلاح‌طلبان هر زمانی که به قدرت رسیده‌اند نتوانستند دولت را نگه دارند».

«سعید حجاریان» تئوریسین اصلاح طلبان-۱۶ مرداد ۹۷- در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود: «اصلاح طلبان بگویند، دولت روحانی دولت ما نیست».

بر همین اساس طیف اصلاح طلب بدون توجه به مشکلات مردم، با دنبال کردن سناریوی «فرار از مسئولیت» در پی واگذاری مشکلات به روحانی و مهیا شدن برای انتخابات ۱۴۰۰ است.

این در حالی است که «وضع موجود» محصول «حضور اصلاح طلبان در دولت» است. بی توجهی اصلاح طلبان به مشکلات معیشتی مردم موجب شده است تا علاوه بر ناکارآمدی اقتصادی در مدیریت اجرایی، بسیاری از وعده‌ها بر زمین مانده و مسائل حاشیه‌ای دستِ چندم، مطالبات اصلی مردم را به حاشیه ببرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 68
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  81 10
  جناب قرائتی استاد ارجمند برای تبلیغ اسلام و نماز و...نیازی به هزینه سنگین نیست صداقت و عدالت و همسانی مسئولین در سبک زندگی و حقوق و...با مردم لازم بود که متاسفانه..
  • اصلاحات تنها راه نجات IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   20 85
   همچنین ازدواج همجنسگرایان نیز باید آزاد شود . ان شاالله که شاهد رشد روزافزون مجالس عروسی این نوع از وصلت ها باشیم .
  • اصلاحات تنها راه نجات IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   14 40
   همه این موهبات از یک طرف و برجام 2 و رونق اقتصادی در طرف دیگر دیسکو های خیابانی در تهران به همراه صرف شراب ناب انگور با سفرای عربستان را می طلبند .
  • اصلاحات تنها راه نجات IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   12 27
   همه این موهبات از یک طرف و برجام 2 و رونق اقتصادی در طرف دیگر دیسکو های خیابانی در تهران به همراه صرف شراب ناب انگور با سفرای عربستان را می طلبند .
  • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   15 9
   خخ اره تجاوزم آزاد بشه قتلم باید آزاد شه یعنی چی من الان باید روزی ده تا اصلاح طلب و بکشم نمیشه این چ مملکتیه
  • IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   11 6
   دزدی و تجاوز هم آزاد بشه اصلاحات واقعی همینه!!!
  • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   11 3
   تمام چیزهایی که در کشورهای پیشرفته ازاده باید اینجا هم ازاد بشه
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  37 99
  هر وقت کسی که حرف مفت میزنه زنش رو لخت به خیابان فرستاد مشروب هم آزاد میشه
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   27 7
   موافقم
  • خط اول IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   23 9
   مفت که نمیگه ، لیبرالها پول مقاله رو میدن و سودش و میبرن ، برادرانه دستشون توی جیب همه ، کجا مفتیه این حرفا !؟
  • AE ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   5 12
   باریکلا
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  58 28
  آقا بیایید رشوه و اختلاس و دزدی و رد شدن از چراغ قرمز و .. را قانونی کنید چون همه این چیزها در ایران رایج است و مثلا با قانونمند کردن رشوه می توان خسارات آن را کنترل نمود که کسی رشوه زیادی نگیرد!
  • علی IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   7 10
   یکی از دلائل اش گستردگی دایره جرائم است.
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   6 0
   علی آقا گستردگی یا نادیده انگاری ؟
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  44 20
  بدبخت کشوری که دیپلمات کارکشته اش ، مثل آش وارفته موسویان باشد با تز های دوزاریش. تو بروعربستان تا بن سلاخ زبانت را ببرد.
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   9 7
   متوجه منظورش نشدی قربان
 • محمد IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  24 42
  سلام . این بی عرضگی دستگاه قضا است با امسال عبدی و موسوی خائن بر خورد نمی کند ترکیه ای هر روز چند نفر را باز داشت م یکند آن وقت ایران دست خیانتکاران باز گذشت تا دولت واکثریت مجلس را تصاب کرده وهر روزیک غلطی می کنند کدام عقل سلیم فرمانده شجاع خودرا که دشمن آروزی ترور اورا دارد به دل دشمن می فرستد همین افراد ممکن است آقای رکنی را به عربستان لو داده باشند
  • IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   5 4
   برو بخواب ، آفرین
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  31 41
  مشروب ؟ مواد مخدر ؟ اگر شما اشراف اصلاح طلبین که بزودی برداشتن کامل حجاب و اکران فیلمهای مستهجن رو هم آزاد می کنین آب هم از آب تکون نمیخوره . بتازین برای خودتون که نظام و انقلاب عنانش افتاده دست شما وطن فروشها
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  32 10
  عبدی جنس خوب گیرش نیومده
  • IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   2 0
   میخواد با گارانتی بخره
 • US ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  18 15
  راست می گه ماری جوانان رو هم آزاد کنید
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  23 19
  هروقت خودت مواد کشیدی و شبیه معتادین شدی اون وقت آزادش میکنن !!نسخه برای مردم نپیچ برای خودت بپیچ
 • مهماندار هواپیما IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  27 17
  موسویان همان جاسوس اتمی است که با وساطت هاشمی مجازات نشد حالا هم با یک نقشه حساب ده می خواهند سردار را ترور بیلوژیک کنند به حرف این خائنان گوش ندهید
  • کافکا خله IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   10 1
   چه جاسوسها که نرفته بر دارها
  • FR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   0 2
   اخه ابله !ترور بیولوژیک !
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  32 12
  مرگ بر گروهک اصلاح طلبی . بیشرفهای وطن فروش فساد نبود اینا ترویج نداده باشن
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  25 48
  اتفاقا آقای عبدی درست نوشته و شما ب عنوان روزنامه نگار دارید با دید متعصبانه نگاه میکنید. در همه جای دنیا نشون داده شده که هر چیزی ممنوعیت پیدا کنه گرایش به سمت ممنوعه بیشتر میشود. مثلا در کشور هلند مصرف ماری‌جوانا ازاد هست اما کمتر کسی ب سمت این ماده مخدر می ره. در کشورهای دیگه حجاب و دیسکو ازاد هست و میزان تجاوز و فحشا و آزار جنسی از ایران کمترهست. برید یکم بیشتر مطالعه کنید ب نظر من که تا حالا حکومت هیچ موفقیتی رو با ممنوعیت بدست نیاورده و نخواهد آورد. خیلی از جوان ها امروز اعتقادی ب دین ندارند و مسئول مستقیمش حکومت هست...
  • مهدی IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   7 4
   داداش چی زدی ؟
  • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   8 4
   با نظر شما باید اروپا رکورد دار تخلفات رانندگی باشد چون هر گونه تخلف بشدت ممنوع است و جریمه سنگین دارد!
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   12 4
   شما که سهله - دوستان تحصیل کرده و دکتر بنده هم می گفتند تو غرب آزار جنسی کمتره چند دقیقه جستجو کردم و آمار خود غربیها را برایشان فرستادم. هیچ جواب نداشتند بدهند. کانال خارج بدون فیلتر را ببین! پیشنهاد میدهم مشرق یه مطلب در این مورد کار کنه
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   6 3
   آمار تجاوزات جنسی در غرب - بر حسب اعداد و ارقامی که خودشون اعلام میکنن - بسیار بسیار بالاست. لطفا کمی مطالعه کنید بعد حرف بزنید...
  • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   3 3
   وقتی نظر وکیل غربی ها در ایران ، با خود غربی ها ، در آمار از کشورهای غربی ، متفاوت بود ، باید چکار کنیم ؟
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   2 2
   وجدانا شما چند سال در هلند زندگی کردی که میگی چون ازاد شده دیگه کسی به سمت ماری جوانا نمیره اصلامیدونی چرا ماری جوانا در هلند ازاد شده است در جایی که ازدواج با اسب و حیوانات در صدر اخبار ازدواج در هلند بدل شده است
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  28 22
  خر توو خری شده. چاره ای هم نیست باید مدتی تحمل کرد تا دورانشان تمام شود.
  • طاهره IR ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   5 1
   دقیقا همینطوره واقعا از خون شهدا خجالت میکشم
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  25 17
  واسه چی باید سردار سلیمانی برود عربستان هااان؟!! اونا هم بکشندش آره، زرنگی هر کی نظر میده خودش بره لطفاً
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  13 22
  واسه چی باید سردار سلیمانی برود عربستان هااان؟!! اونا هم بکشندش آره، زرنگی هر کی نظر میده خودش بره لطفاً
  • احمد IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   3 4
   اين نقشه جديدانگليس براي اززبان دوستاشه
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  5 10
  بنده ساکن منطقه 5 تهران جنت اباد هستم. طی این 8 سالی که در این منطقه سکونت دارم یکی از معضلاتی که همواره به چشم می اید کمبود فضای اموزشی در سطوح مختلف است. اتفاقا از 8 سال پیش تا کنون چندین زمین بایر که بسیار مناسب مدرسه سازی بود به مسجد تبدیل شده و هنگام اقامه نماز هر یک از این مساجد حداکثر جمعیت 10 الی 20 نفری دارند . در حالیکه میشد از این فضا ها در جهت پرورش و اموزش بچه ها استفاده کرد. واقعا چرا اینهمه مسجد؟
  • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   2 0
   به به ! از اون وری افتادید ، بگید چکار کنیم مردم برای نماز در مسجد موفق تر شوند ، مسجد مکان درست و واقعی تربیت و رشده
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  20 22
  کی گفته مشروب و مواد مخدر در ایران آزاد نیست؟ هرکی گفته یا کور و کره و یا خیلی خره
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  10 0
  1- "سید حسین موسویان دیپلمات کارکشته کشورمان به سعودی‌ها پیشنهاد کرده که از سردار سلیمانی دعوت کنند تا به ریاض برود " دیپلمات کارکشتمون اگه اینه ، 70 سال سیاه هم رابطه خارجی خوب نمیخوایم. 2- اونی که گفته مشروب و مواد مخدر آزاد بشه ، خودش دستی تو این کار داره.
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  5 4
  آقا قرابتی ۴۰سال حرف زدی نتیجه اش این شد که خود تان هم معتر ف هستید حداقل گوش بده به اولین پیامی که در این سطور آمده . از خودتان عدالت را شروع کنید بخدا همه چیز درست میشود .
  • حسين IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   2 1
   كارقراءتي درست بودضعف برنامه ريزي فرهنگي دولت ومخصوصاوزارت ارشاد ورسانه هاي كشوروعملكردغلط مسولان باعث اين وضعه٠اتفاقاتنهاكساني كه دراين مسيربه وظايفشان درست عمل كرظه اندامثال ايشان بوده
 • علی اصغر IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  4 1
  سلام اگر نسبت به مسایل دینی کوتاهی کنیم باید اعتراف کنیم ما بر مردم خودمان از اول انقلاب تا حالا مرتکب جنایت بشری شدیم و این همان خواسته های نا بحق دشمنان اسلام و قران است پس در این راه باید ٽابت قدم باشیم تا ظهور انقلاب مهدی و شرمند ه ی شهدا نشویم
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  3 8
  صحبت های عبدی کاملا منطقی و درست است
  • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   6 1
   کدام منطق ؟
  • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   5 1
   ارسطو باید بیاید در مورد این منطق جدید شاگردی کند !
 • حسن IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  1 1
  در تحقیق درباره مواد مخدر امده که اگر ممنوع بشه سود زیادی در دلالی ان پیدا میشه و افراد بیشتری وارد دلالی مخفیانه ان میشند البته فقط نوع گیاهی ان ازاده نه صنعتی
  • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   2 0
   اگر مر قانون قبلی اجرا میشد قاچاق و دلالی امکان جولان می یافت ؟
 • IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  1 2
  راست میگه خوب یکم تعصبی حرف نزنید کشورهایی که تجربه این کار را دارند میبینیم موفقتر هستند
  • IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
   3 0
   کدام توفیق ؟ کدام کشور ؟ اروپاییها مقدار زیادی از موادشون از ایران کنترل میشه و مانع میشند ، این میشه موفقیت اونها ؟ درسته که در این جا مشکل داریم اما بالاخره ممانعت ایران از صادرات مخدر به اروپا هم سهمی است
 • محمد IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  0 0
  همینه که میگن جاسوسی
 • تورقوزآباد IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  0 0
  اینکه داره میگه نظر عموم مردم یه نظرسنجی بذاره ببینه چند نفر خواهان اعدامش هستن
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  3 1
  عباس اقا دیگه بسه. خدا وکلیلی این همه دانش و علم را جدیدا بدست اوردی یا از موقع دیوار....
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  2 7
  نمی خواهم نظر عبدی را تائید کنم اما مسیری را هم که تاکنون رفته ایم موفق نبوده است قبلا ها که در زمان شاه تریاک از طریق داروخانه تحویل افراد معتاد بالای شصت سال می شد دیگر خبری از شیشه و کراک نبود. ما مسیر تریاک و تحویل تریکا را بستیم اول معتادها رفتند دنبال هروئین الان رفته اند دنبال شیشه و کراک و غیره که مخربتر است باید راه های دیگر مطالعه و مورد آزمایش قرار گیرد واقعا چرا با این همه شهید و مبارزه هر روز معتاد در کشور ما بیشتر شد؟
  • IR ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   5 0
   خو اینو برو برای خونواده تعریف کن بگو مواد مخدر و مشروب توی خونه آزاد باشه کسی معتاد نمیشه ببین کس و کارت چی بهت میگن
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  1 0
  هردوی این آقایان و عده ای دیگر ، امریکا را در داخل نمایندگی می کنند و عده ای از دوستانشان در بی بی سی و وی او ای
 • IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  3 0
  اگه پول کثیف قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی توسط برخی روزنامه ها پولشویی نمیشه اساسا روزنامه اعتماد چرا باید چنین مزخرفاتی را چاپ کنه؟
 • رضا IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
  1 0
  سلام مشرق جان از اول انقلاب مبارزه با مواد مخدر با شدت تمام شروع شد ولی متاسفانه الان آمار معتادین و قاچاقچیان افزایش یافته چون در منطقه ای هستیم که افغانستان تولید کننده و صادر کننده مواد مخدر جهان همسایه ماست همینطور با مشروبات برخورد شدید داشتیم ولی الان آمار غیر رسمی مشروب عدد بالایی را نشان میدهد و آمار کوری ها و مرگ روزهای اخیر هم موید مطلب است پس ضمن برخوردهای قانونی باید اقدامات فرهنگی گسترده هم باید کرد و حتی با روشهایی مصرف کنندگان و قاچاقچیان را شناسایی و کنترل کرد و الا روشهایی که تاکنون پیش گرفته ایم اگر شکست خورده نباشد خیلی هم موفق نبوده است
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  2 0
  اصلاح طلبان فاسد
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  3 0
  درود بر حاج قاسم سلیمانی.چشم حسود کور
 • AU ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  2 0
  چشم احمد منتظری رفیق عباس عبدی روشن.
 • IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  3 0
  اره باید کارگری جنسی هم آزاد بشه امثال اینا برن کارفرمای کنن
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  4 0
  واقعا باید به اینعبدی بی ادب چی گفت از کوزه همان طراوت که ...
 • BE ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  5 0
  خودت برو عربستان، خواهر و مادرت رو هم با خودت ببر / اسهال طلب لجن
 • سیاوش IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  4 0
  اصلاح طلبان اصلاح طلب به درد سطل آشغالی می خورند که بازیافت نشوند.