عراقچی

عراقچی گفت: هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار مالی بین ایران و اروپا را قبول کند؛ اتریش و لوگزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است.

به گزارش مشرق، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در همایش تحولات منطقه و نظام بین الملل ضمن تشریح روند مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 و سپس با 1+4 به مذاکرات عمان که در پشت صحنه به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا منجر شد اشاره کرد و گفت: در آن مذاکرات آمریکایی ها قبول کردند بدون تعلیق غنی سازی و استفاده از حق غنی سازی مذاکره کنند. در ادامه در مذاکرات ژنو در سال 92 این بحث مطرح شد و آمریکا گفت بدون تعلیق غنی‌سازی و با غنی‌سازی حاضر به مذاکره هستند. از نزدیک شاهد شوک به اروپایی ها بودم و مجبور بودند مذاکرات با ایران را بپذیرند. یکی از آنها  به شدت عصبانی شد و شاید روی هشتاد درصد آن خط کشیده بود. دو کشور دیگر اما خیلی مقاومت نکردند و در نهایت با اکراه پذیرفتند ایران غنی سازی داشته باشد. در ادامه مذاکرات مواضع اروپایی‌ها سخت‌تر از مواضع آمریکا بود و در نهایت که توافق به دست آمد وزارت خزانه داری آمریکا و اوفک شروع به بدقلقی کردند. در حالی که اروپایی ها سعی کردند از مزایای تعامل با ایران استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

SPV کلید می‌خورد یا روی کاغذ می‌ماند؟

سخنگوی وزارت خارجه:روند پیشرفت کانال ویژه مالی اروپا کُند است

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام بالعکس دوره های قبل اظهار کرد: اروپایی ها در این مرحله سفت و سخت ایستادند و با اقدام آمریکا مخالفت کردند. ابتدا ترامپ تمامی تلاشش را کرد ما را در موضعی قرار دهد خودمان از برجام خارج شویم اما این اتفاق نیفتاد. بعد سراغ کنگره رفت اما اروپایی ها در کنگره آمریکا لابی کردند و کنگره تصمیم به خروج از برجام نگرفت. ترامپ بعد از آن وارد مذاکرات دوجانبه با اروپایی ها شد اما آنجا هم مقاومت کردند و در نهایت ترامپ جز اینکه راسا از برجام خارج شود راهی برایش نماند.

عراقچی تاکید کرد: در دولت ترامپ قویا معتقد بودند که آمریکا در برجام ضرر کرده و امتیازات زیادی داده بدون اینکه امتیازی بگیرد به ویژه مواضع منطقه‌ای ایران و سیاست های ضد استعماری تغییر نکرده و فروش نفت هم ادامه دارد از این رو از برجام خارج شد.

معاون ظریف در ادامه تصریح کرد: از وقتی آمریکا از برجام خارج شد اروپا تلاش کرده است خواسته های ایران در حوزه های مختلف از جمله نفت و بانک تامین شود و تا الان به طور جدی به کار ادامه دادند.

عراقچی گفت: به لحاظ مواضع سیاسی اروپا در این شش ماه کم نگذاشته اما این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند که یکی از دلایل آن فشار آمریکا است که بسیار سنگین بوده است. آمریکایی ها هر کشوری که SPV در آن مستقر شود یا بانک هایی که با آن کار کند را تهدید کرده اند. با این حال اروپایی ها تلاششان را متوقف نکرده‌اند. اما هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی این ساز و کار را قبول کند. اتریش، لوگزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: چه اروپا نخواهد با ما کار کند و در حال بازی با ما باشد و چه می خواهد و قادر نیست، در نتیجه فرقی نمی کند. نتیجه این است که اروپایی‌ها یا نخواستند یا نتوانستند کاری انجام دهند. اما ما تا زمانی که باقی ماندن در برجام به نفع کشور باشد در آن می مانیم و اگر این نباشد ماندن در برجام فایده ای ندارد. اگر تا الان ماندیم به این دلیل است که در ابعاد سیاسی و اقتصادی ماندن به نفع ماست. در حال حاضر شرایط مطلوبی است اما این حتما پایدار نخواهد ماند و اروپایی‌ها باید بدانند این وضعیت نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: هزینه تحریم برای ایران کم نیست اما ما در نهایت راه خود را پیدا خواهیم کرد. آنها باید بدانند کسی در ایران به خاطر تحریم های آمریکا دست خودش را بالا نمی‌برد. الان اجماع جهانی به نفع ماست و همه اعتراف دارند که برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است و سیزده گزارش آژانس سند حقانیت ایران است که به تعهداتش پایبند بوده است. انشالله اگر انسجام داخلی که محل بحث است باشد بهتر از گذشته با مسایل کنار خواهیم آمد.

وی با بیان اینکه اروپا باید مراقب صدمات فشارها و تحریم های آمریکا به شرکت ها و کشورهای اروپایی باشد تصریح کرد: چند مقام اروپایی به خود من گفتند که بعد از برجام فهمیدیم چقدر به دلار وابسته هستیم و شرکت های ما به جای دستور گرفتن از دولت هایشان از وزارت خزانه داری آمریکا دستور می گیرند و اینکه آمریکا می گوید همه پشت اراده او بایستند برای اروپایی ها قابل قبول نیست. در جلساتی بودم در کمیسیون مشترک که مقامات اروپایی به مقامات آمریکایی می گفتند خروج شما (آمریکا) از برجام اعتباری برای ما و شورای امنیت نمی‌گذارد چرا که خروج آمریکا نقض قطعنامه 2231 است.

وی گفت: بنابراین اگر اروپایی‌ها اگر کوتاه بیایند حاکمیت، اعتبار و امنیت آنها زیر سوال می‌رود. اگر اروپا فکر می کند منطقه غرب آسیا بدون برجام امن‌تر است می تواند امتحان کند. منطقه ما کلکسیونی از مسایل و مشکلات دارد آیا اروپا تحمل موج جدید تروریسم و مهاجرت و شروع بحران هسته‌ای را دارد! بی شک هزینه از بین رفتن برجام برای اروپا بیش از آمریکاست.

عراقچی در پایان تاکید کرد: اگر اروپا تصور می کند برجام برای حاکمیت و امنیت و اعتبارش مهم است باید آماده پرداخت هزینه برای آن باشد.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  8 0
  ما ما تا زمانی که باقی ماندن در برجام به نفع کشور باشد در آن می مانیم منظورش نفع خودشون هست وگرنه برای مردم که هیچ نفعی تا حالا نداشته
  • GB ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
   9 0
   آمریکا رفته بیرون تحریم ها رو برگردونده، اروپا هم ناتوان از جبران، اینا هنوز تا وقتی که نفع باشه میمونن!! با کی با چی چرا اینا اینجورین
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  9 0
  البته که شما تا 1400 به نفعتان است بمانید ...راستی سکه ها که گرفتید چند شده
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  5 0
  علی برکت الله ---- امان از این همه خفت پذیری
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  0 3
  خوشحالید؟ بعد از برجام خارج بشید حالتون بهتر میشه؟
  • US ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
   1 0
   میشه از رجام خارج نشد اما بند 36 رو فعال کرد تا این هم تعهداتش رو کاهش بده.مگه مدعی نیستند که برجام رو طوری نوشتند که اگه طرف مقابل ایران بدعهدی کنه ایران میتونه کاهش تعهد داشته باشه ؟خوب چرا مسولان دیپلماسی ما اقدام نمیکنند؟/میدونی چرا ؟؟؟چون اروپایی ها هشدارها رو دادند به ایران که اگه دست به برجام بزنی ماهم مییم بیرون.
 • محمد US ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  10 0
  درابادی ما سر تقسیم اب باران بین دونفردرگیری پیش امده بود یکی از طرفین که از اتفاق کوتاه قد بود بالای بلندی رفت با بیل حریف رابسختی مضروب کرددرراه بازگشت مصدوم مورد سئوال مردم قرارگرفت که گفت ضارب قصد یتیم کردن فرزندانم راداشت وبابیل اهنگ سرم را داشت که فریبش دادم و باشانه راست ضرب بیل را گرفتم اقای عراقچی بفرمایند چگونه امریکا را فریب داده اند
 • پويا IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  3 0
  برو با اون رئيس خل و چلت ...
 • US ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  3 0
  ببین آش چقدر شور شده که عراقچی هم داره اعتراف میکنه که اروپایی دست به تعلل زدند
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  0 1
  افرین
 • علی IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  1 0
  خبر مرگت تاکنون خیلی به نفعمان بوده باز هم انتظار کشید شاید تا ان زمان تمام مشکلات خروجی خود و اقوامتان حل شود
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  1 0
  این فرد (عراقچی) دروغگوست وبه هیچ وجه قابل اعتماد نیست تا الان جز لطمه به منافع ملی کار دیگر نکرده است
 • محمـّ؁د IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  1 0
  ۱- اروپا تابع و نوکر آمریکاست و هیچ استقلال و اختیاری از خودش نداره ٢- برای اینکه شما هم اینو متوجه بشید به اروپایی ها پیشنهاد بدید سازوکار SPV رو تو ایران راه بندازن (یعنی ایران میزبان SPV باشه) که بعد ببینید باز چطور شروع می کنن به دبه در آوردن! (مشکل اروپایی ها اینه که ارباب های آمریکایی شون باید بهشون اجازه بدن!)
 • DE ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  2 0
  اروپا ناتوان از ثبت ساز و کار مالی است/ توانا تر از اروپا گیر نمیاد البته در پیروی و همداستانی با امریکا .اروپا اینقدر تواناست که شما را بیشتر و طولانی تر از امریکا معطلاتان گذاشته و میگذارد.ساده لوح های کودک فکر .فقط قد گُنده کرده اند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس