موساد

اکثر نیروهای شرکت مکعب سیاه که اکنون وظیفه تعقیب دلارهای نفتی ایران را دارند، اعضای قبلی سازمان های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی مثل موساد، امان (ضد اطلاعات ارتش اسرائیل) و شین بت هستند.

 سرویس دفاع و امنیت مشرق، جنگ های اطلاعاتی و نبردهای پشت پرده برای بدست آوردن برتری بر رقیب، نه تنها در میان دولتها بلکه در میان رقبای تجاری و در بسیاری دیگر از عرصه های غیر دولتی و غیر نظامی امری مرسوم به حساب می آید به گونه ای که هم اکنون نیز چندین پرونده مهم در عرصه اقتصادی پیرامون شکایت کمپانی های بزرگ از یکدیگر بابت دستیابی به اطلاعات داخلی و محرمانه همدیگر یا بهره گیری از ضعف ها و مشکلات آنها با کمک ابزارهای شبه جاسوسی، جریان دارد.

طی روزهای اخیر نیز اخبار مربوط به فعالیت های مشکوک و قابل تامل یک شرکت مشاوره ای اسراییلی که از افسران سابق سازمان موساد تشکیل شده برای رهگیری روابط مسئولین دولت اوباما با دولت ایران و بحث انتقال پول های حاصل فروش از نفت کشور مان، به رسانه ها درز پیدا کرده و جنجالی شده است و نشان می دهد ظاهرا اسراییلی ها در ایام بازنشستگی نیز علاقه! خود را به موضوع ایران حفظ می کنند. اگرچه این اتفاق، امر بدیع و تازه ای در عرصه اقتصادی محسوب نمی شود و سالهاست دشمنان جمهوری اسلامی به انحاء مختلف در تلاشند ضربات اقتصادی به کشورمان واردکنند، اما درز جزییاتی مهم از این جاسوسی و اقدام نفوذی، مشرق را بر آن داشت که نگاهی دقیق تر به این اتفاق داشته باشد.

کشورهای دنیا پیش از این، سالهاست که با مفهوم شرکت های امنیتی خصوصی آشنا و مواجه شده اند و برای نمونه داستان شرکت بدنام بلک واتر در این میان یکی از نمونه های بسیار مشهور به حساب می آید. پس از یازدهم سپتامبر و با توجه به افزایش میزان نیاز به تعلیم نیروهای ویژه خصوصا در ارتش های کشورهای غربی، حجم زیادی از این نیروها آموزش دیده شدند و بعد از مدتی با کم شدن شدت درگیری ها در نقاط مختلف، نیاز به آنها کاهش پیدا کرد و این فرصتی بود که باعث توسعه و افزایش شرکت های امنیتی خصوصی و مزدوران حرفه ای در دنیا خصوصا در آمریکا شد.

شاید بسیاری در بخش اطلاعاتی و جاسوسی از قدیم با واژه ای مثل کارآگاه خصوصی آشنا بودند اما به نظر می رسد در فضای جدید قرن بیست و یکم، مسائل جاسوسی و امنیتی نیز شکل خصوصی و در اصطلاح غیر دولتی به خود گرفته و باز هم در این مورد مشاهده می کنیم که اسراییلی ها از جمله پیشروها در حوزه فعالیت های غیرقانونی، جاسوسی و مزاحمت های اقتصادی هستند. شاید در نگاه اول این شرکت های خصوصی به نوعی خارج از تفکرات دولت حاکم بر یک سرزمین تلقی شود اما برای مثال وقتی این شرکت به دنبال بر هم زدن توافق هسته ای بین ایران و 1+5 می رود در آن زمان است که به نظر بازی از ابعاد جدیدی برخوردار می شود بخصوص انکه این اتفاق، توسط کارکنان موساد و در راستای اهداف رژیم اشغالگر قدس باشد.

مکعب سیاه : ترکیبی برای مشاوره و کمک یا ...

شرکت "مکعب سیاه" در سال 2013 میلادی توسط دو افسر سابق اطلاعاتی اسراییلی به نام های دن زورلا و آوی یانوس تشکیل شده و طبق آمار رسمی دارای بیش از 100 نفر نیرو است که اکثر این نیروها اعضای قبلی سازمان های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی مثل موساد، امان (ضد اطلاعات ارتش اسرائیل) و شین بت هستند. محل اصلی دفتر این شرکت در تل آویو بوده و البته دارای دفاتری در لندن و پاریس نیز است.

دن زورلا از بنیانگذاران مکعب سیاه

این شرکت خود را به عنوان یک گروه مشاور دهنده و کمک کننده در حوزه جمع آوری اطلاعات و مدیریت تهدیدات در امور تجاری و سرمایه گذاری معرفی کرده و حتی در وب سایت رسمی خود نیز به صورت آشکار اعلام کرده که عمده کارمندان آن از کارکنان سابق سازمان های اطلاعاتی اسراییل هستند. مئیر داگان رییس سابق موساد (مرگ در سال 2017) و ژنرال گیورا ایلاند رییس سابق شورای امنیت ملی اسراییل از جمله اعضای هیئت مشاورین این شرکت هستند.

مئیر داگان

گیورا ایلاند

سوابق تاریک مکعب سیاه

نام مکعب سیاه ابتدا در سال ۲۰۱۱ و کمک به تاجر یهودی-عراقی انگلیسی به نام وینسنت چنگیز در چندین شکواییه اختلاس در دادگاه‌های انگلستان مطرح شد. بعد از دستگیری وی و سقوط بانک ایسلندی کاپتینگ، مکعب سیاه به چنگیز کمک کرد که اطلاعات زیادی برای دفاع از خود تهیه کند. در نهایت چنگیز بیگناه تشخیص داده شد و شاکیان مجبور به پرداخت ۳ میلیون پوند به وی شدند. در سال ۲۰۱۴ مکعب سیاه توسط تاجر اسرائیلی به نام نوخی دانکنر استخدام شد تا رای دادگاه در مورد موتی بن موشه را تغییر دهد و این مجموعه اطلاعاتی موفق شد تحقیق مأموران آلمانی در مورد بن موشه را کشف کند.

دوﻟﺖ آرژاﻧﺘﯿﻦ نیز از مشاوره های ﺷﺮﮐﺖ "ﻣﮑﻌﺐ ﺳﯿﺎه" ﺑﺮای ﺟﻤﻊ اوری اﻃﻼﻋﺎت در ﻣﻮرد ﺻﻨﺪوق  ﭘﻮﺷﺶ رﯾﺴﮏ آﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ "اﻟﯿﻮت"؛ ﯾﮑﯽ از ﻃﻠﺒﮑﺎران آرژاﻧﺘﯿﻦ و ﺑﺮای ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﻟﻐﻮ ﺣﮑﻢ ﮐﻪ دوﻟﺖ آرژاﻧﺘﯿﻦ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺪﻫﯽ ﻫﺎی ١.٣٣ ﻣﯿﻠﯿﺎرد دﻻری ﺧﻮد را ﺑﻪ "اﻟﯿﻮت" ﺑﭙﺮدازد ﺑﻬﺮه ﺑﺮده است.

در بهار سال جاری و در اوج بحث ها مبنی بر خروج یا عدم خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام، اخباری منتشر شد که نشان می داد شرکت مکعب سیاه ( Black Cube) در حال جمع آوری اطلاعات و هدف قرار دادن فعالیت اعضای دولت اوباما برای برهم زدن توافق هسته ای است. در همان زمان نیز منابع خبری اعلام کردند که دولت اسراییل به خوبی از فعالیت این شرکت علیه توافق هسته ای اطلاع دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط برخی رسانه ها، این شرکت اسراییلی به دنبال کشف هر گونه سوء رفتار مالی یا اخلاقی از اعضای دولت اوباما بوده که در روند توافق هسته ای موثر بوده اند. اگر چه که در همان زمان این شرکت اسراییلی با انتشار بیانه ای هر گونه ارتباط با دولت ترامپ یا حرکت بر ضد توافق هسته ای را شدیدا تکذیب کرد.

اما در جدیدترین افشاگری ها که توسط روزنامه هاآرتص اسراییل انجام شده، شرکت مورد نظر اسراییلی این بار به دنبال پول حاصل از فروش نفت ایران رفته است. بر اساس این اطلاعات، تحریم های وضع شده علیه ایران، بحث دریافت پول حاصل از فروش نفت کشور به دلار و انتقال آن به داخل کشور را حساس تر از قبل کرده چراکه این موضوع همیشه یک چالش بزرگ برای ایران در سالهای اخیر بوده است. در یک مورد به نظر پولی در حدود 5 میلیارد و 700 میلیون دلار حاصل از فروش نفت ایران به شکل ریال عمان در یکی از بانک های این کشور حاشیه خلیج فارس ذخیره شده و ایران به دنبال راهی برای تبدیل این پول به یورو بوده است.

 از آنجایی که پول اصلی که در عمان با آن فعالیت اقتصادی بین المللی انجام می شود دلار است عمانی ها برای تبدیل این حجم گسترده از پول به یورو مشکل داشتند و به دنبال راهی بودند تا در ابتدا این پول از ریال عمان به دلار و سپس به یورو تبدیل شود. بر این اساس، شرکت مکعب سیاه به دنبال رهگیری این تغییر و تحولات مالی و در نهایت استفاده از قوانین آمریکا برای بلوکه کردن آنها به اسم پرداخت به خانواده قربانیان حوادث تروریستی مرتبط با ایران بوده که به نظر می رسد در این راه هم به دنبال پیدا کردن نقطه ضعف از اعضای دولت اوباما و حتی نوعی ارتباط گیری با رییس بانک مربوطه عمانی نیز بوده که البته در این مسیر با شکست مواجه شده است.

مسائلی که در بالا به آن اشاره شد بخش کوچکی از میدان بزرگ نبرد اطلاعاتی در قرن جدید است که بین بسیاری از کشورها جریان دارد و نشان می دهد آمریکا و اسرائیل برای به نتیجه رساندن دور جدید تحریم ها که به نوعی آخرین تیر آنها برای به زانو درآوردن انقلاب و ملت ایران است، به هر نوع فعالیت؛ اعم از تهدید و جاسوسی و اقدامات غیرقانونی دست خواهند زد تا در این نبرد شکست دیگری را تجربه نکنند، لذا اطلاع از نحوه فعالیت و ابعاد گسترده تلاش آنها، می تواند برای افکار عمومی، رسانه ها و صد البته مسئولان اجرایی کشورمان بسیار مفید باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • مجید IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  18 7
  ایا می توان سفر ناتانیاهو به عمان را هم برای پیگیری همین پول تحلیل کرد؟
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
   7 7
   شاید.سوال بعدی
  • مجید IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
   9 8
   سوالی نیست! جواب کامل بود جناب ناتانیاهو!!
 • علی IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  30 15
  تمام دنیا بر علیه این ملت و مملکت برنامه دارند مسئولان نادان و احمق ما هم غافل دنبال ریاست و منفعت نا مشروع خود
  • حسین PL ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
   11 4
   مسئولین بزرگترین هدیه را به اینها دادند: FATF
  • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   13 8
   تحریم ها یک مشت کاغذپاره بیشتر نیستن به نقل از مسئولین بیدار و باکفایتتون تو اون 8سال
 • فرهادی IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  15 16
  چه اسم های خفنی میذارن. مکعب سیاه. ما هم بذاریم دایره مشکی
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  15 17
  اگر سیزدهم و چهاردهم اتفاق خاصی نیوفته از پانزدهم دلار تا زیر ده تومن سقوط و افسانه های تحریم برای همیشه باطل خواهد شد .
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
   12 1
   میشه کمی از این پیش بینی خود برای مخاطب توضیح دهید بر چه اساس میتونه این اتفاق بیوفته؟یا اینکه علت گرانی و ارزانی دلار بر چه پایه ای شکل میگیره؟ ویا اینکه شما در کشور الان در حال حاضر بغیر از فروپاشی اقتصاد مملکت چیز دیگری درک میکنید که ((البته بنظر خودم ربطی هم به تحریم نداره))
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
   8 12
   افسانه تحریم! افسانه تحریمو از کجا آوردی، دولت روحانی که هر چی بود داد رفت و عملی کرد! برجام! 2030! FATF ! کشک! ماست! تخمه! خاک! .... خودتو زدی به دیونگی!!!! بیشترین تحریم ها زمان احمدی نژاد بود به قول اصلاحاتی ها ولی دلار سالی یکبار میرفت روش ولی حالا تو عرض چند ماه! 4 برار شده!!!! بعد میاد میگه تحریم!! نکنه تو مریخی چیزی زندگی میکنی! بینم تو که آدم فضایی هستی اندازه یه نخودم حداقل باید حالیت باشه که نه؟؟!
 • GB ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  17 12
  اولا « مکروا و مکرالله والله خیرالماکرین» دوما اگه ما به وظیفه ایمانی خودمون عمل کنیم خداوند قول داده که « ان الله یدافع عن الذین آمنوا » . چه ترسی باشد از طوفان وقتی نوح است کشتی بان.
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  7 15
  افرین مشرق
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  18 17
  عربستان، اسرائیل، شبکه های من و تو، بی بی سی، ایران اینترنشنال ابزارهای آمریکا برای به زانو درآوردن ایران هستند، اما با عقلانیت حاکمیت آرزوی آنها محقق نخواهد شد......
  • IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   10 2
   احتمالا منظورت از عقلانیت رب گوجه بیست هزار تومانی نیست؟؟
 • DE ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  2 9
  این چهارنفر و سایر دوستانشان را بایدانداخت تو خوک دونی و در صورت لزوم ازشون صابون و مایه ظرفشویی درست کرد . همون کاریکه اون مرحوم بزرگوار کرد .
 • DE ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  2 4
  این چهارنفر و سایر دوستانشان را بایدانداخت تو خوک دونی و در صورت لزوم ازشون صابون و مایه ظرفشویی درست کرد . همون کاریکه اون مرحوم بزرگوار کرد .
 • احمد IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  1 15
  تا حالا که هر کاری کردند هر چقدر میلیارد و تریلیون خرج کردند، نتیجه بر عکس گرفتند. انشالله بیشتر و بیشتر خرج کنند و ورشکستگی خودشون رو نزدیکتر و بزرگتر کنند. اسرائیلی ها که کارشون اینه راکت لوله پولیکای غزه رو با موشکهای میلیون دلاری با خطای 70 درصد هدف قرار بدن. سه تا سامانه اس 300 هم همه حریم هوایی شون رو زیر نظر داره. برجام آمریکایی رو هم که خودتون با دست خودتون نابود کردید و آبرو و اعتبار نصف نیمه دنباله هاتون در ایران رو با خاک یکسان کردید. همه اینا کار خدا بود، نه ما، به خاطر ایمان و اخلاص یه عده ای که تو ایران هم در اقلیت هستند اما همون ها کافی هستند.
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
  1 4
  دولت تدبیر و امید با توجه به اعلام نظر چند وزیر مستعفی دال بر بی برنامه بودن و دلخوش به برجام بودن ممکنه اموال مردم و پول نفت و گاز را مثل سکه و ارز را هدر دهد و لازمه رهبر فرزانه و یا چند انسان بالغ و رشد یافته و مستقل کل فعالیت دولت و وزیر اقتصاد و نفت و گاز و بهداشت و .. را نظارت کنند حتی اگر لاریجانی در مجلس هم بخواهد سرخود کاری کند را باید نظارت کنند.
 • IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  2 5
  اگر با انگلیس مبارزه شود با همه دشمنان مبارزه شده و از اهم واجبات است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس