محرم

برگزاری کنسرت خیابانی برای مدیریت شهری تهران به یک دغدغه تبدیل شده است به طوری که آنها تاکید و حمایت از اینگونه برنامه‌ها دارند ولی از کمک و عنایت‌ آنها به هیئت‌های مذهبی در آستانه محرم خبری نیست.

به گزارش مشرق، در هر سال با نزدیک شدن به ایام سوگواری سالاری شهیدان حضرت اباعبدالله حسین(ع) شاهد برگزاری نمایشگاه فرهنگی تحت عنوان عطر سیب بوده‌ایم که در اینگونه نمایشگاه‌ها شهرداری تهران تسهیلاتی را در اختیار هیئت‌های مذهبی برای برگزاری هر چه با شکوه‌تر مراسم عزاداری قرار می‌داد.

تسهیلاتی که اگرچه میزان آن قابل توجه نبوده اما بخشی از هزینه‌های هیئت‌ها را تأمین می‌کرد به طوری که بر اساس آمار  حداقل 19 هزار هیئت مذهبی در تهران داریم و دیگر هیئت‌های دانش‌آموزی و دانشجویی نیز فعالند و لذا می‌توان از این پتانسیل در موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:

اما و اگرهای برگزاری نمایشگاه عطر سیب

آخرین نمایشگاه عطر سیب 20 شهریور سال گذشته با حضور محمدعلی نجفی شهردار وقت تهران و همچنین مجتبی عبدالهی معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در آن زمان برگزار شد در همان زمان نیز نجفی بر حمایت از هیئت‌های مذهبی تاکید کرد.

15 سال از برگزاری نمایشگاه عطر سیب توسط شهرداری تهران می‌گذرد که خبرها حکایت از آن دارد که این نمایشگاه دیگر برگزار نمی‌شود و مدیریت شهری بنایی بر اجرای شانزدهمین نمایشگاه عطر سیب ندارد.

در زمان برگزاری نمایشگاه عطر سیب در سال‌های گذشته که در یک مدت زمان 10 روز برگزار می‌شد مسئولان هیئت‌های مذهبی با مراجعه به نمایشگاه اقلام مورد نیاز خود با تخفیف 20 الی 40 درصدی تهیه می‌کردند.

بیش از 5000 اقلام مورد نیاز هیئت‌ها، مساجد و مراسم‌های مذهبی از جمله مواد غذایی، ظروف آشپزخانه، وسایل صوتی و تصویری در نمایشگاه‌های عطر سیب در اختیار هیئت‌های مذهبی قرار می‌گرفت.

تخصیص اعتبارات برای این منظور یکی از برنامه‌های شورای شهر تهران بوده و در سال‌های اخیر اعتباراتی برای این بخش پیش بینی شده بود که در  پانزدهمین نمایشگاه عطر سیب 7 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده بود.

محمدجواد حق‌شناس با اشاره به اینکه امسال برنامه‌های محرم متفاوت از سال‌های قبل در تهران خواهد بود، اظهار کرد: در همین زمینه مدیریت شهری به‌عنوان تسهیل‌گر اقدام خواهد کرد و شرایط را برای برنامه‌های هیئت‌های مذهبی فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: در همین زمینه و در راستای ارادت شهروندان تهرانی به سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) مراسم‌هایی تحت عنوان خیمه‌های عاشورایی با حضور هنرمندان در 22 منطقه تهران برگزار خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در خصوص زمان برگزاری مراسم خیمه‌های عاشورایی گفت: این مراسم‌ در دهه اول ماه محرم در بوستان‌های بزرگ هر منطقه برگزار خواهد شد و در این زمینه شهرداری تهران تمهیدات لازم را پیش‌بینی کرده است.

حق‌شناس بیان کرد: در این برنامه‌ها تلاش می‌شود با زبان هنر و هنرنمایی هنرمندان عاشورا را معرفی کنیم و قطعاً شهروندان تهرانی از این نوع برنامه‌ها استقبال خواهند کرد.

وی در ادامه در خصوص برنامه‌ریزی‌های دیگر مدیریت شهری در ایام محرم گفت: در این زمینه مدیریت شهری بیشتر به‌عنوان یک تسهیل‌گر عمل خواهد کرد و تلاش می‌کند با شرایط لازم بستر را برای حضور هیئت‌های مذهبی فراهم کند.

حق‌شناس درباره برگزاری نمایشگاه عطرسیب گفت: امسال بنایی برای برگزاری نمایشگاه عطر سیب نداریم چراکه اعتقاد داریم، حمایت‌های اینگونه باعث شائبه‌دار شدن حرکت هیئت‌های مذهبی می‌شود.

اما علی رغم اینکه مدیریت شهری توجهی را برای حمایت از هیئت‌های مذهبی در آستانه محرم ندارد اما دوستان در دوره جدید عنایت ویژه‌ای به برگزاری کنسرت‌های خیابانی دارند به طوری که در طی هفته‌های گذشته تلاش گسترده‌ای را برای برگزاری کنسرت‌های خیابانی کرده‌اند.

در همین رابطه الهام فخاری عضو شورای شهر تهران درباره سرنوشت کنسرت‌های خیابانی تصریح کرد: با وزیر ارشاد گفت‌وگوهایی داشتیم و مجوزهای لازم را از وزارت ارشاد به عنوان متولی امر دریافت کرده‌ایم.

وی افزود: باید مجوزهای انتظامی هم اخذ شود که در اینجا شورا نقش تسهیلگر و هماهنگ‌کننده را ایفا خواهد کرد.

این عضو شورا با بیان اینکه هنرمندانی هم اعلام آمادگی کرده‌اند که در فضاهایی مشخص به اجرای رایگان برنامه بپردازند یا حداقل قسمتی از درآمد خود را نادیده بگیرند، اظهار کرد: بخش بعدی هنرمندان خیابانی و کمتر شناخته‌ شده و جوانی هستند که می‌توانند در فضاهای مشخص به اجرای برنامه کوتاه و نه کنسرت، بپردازند. این هم در کمیته هنری کمیسیون مطرح شده و پیگیر اجرای آن هستیم. البته این امور بین بخشی است و سایر نهادها هم باید با شورا و شهرداری همکاری لازم را به‌عمل آورند.

حجت نظری  دیگر عضو شورای شهر تهران با اشاره به پیگیری‌هایش برای برگزاری کنسرت خیابانی و رایگان همایون شجریان اظهار کرد: پس از طرح این پیشنهاد از سوی همایون شجریان، در نامه‌ای به سیدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) خواستار صدور مجوز برگزاری این کنسرت در یکی از بوستان‌ها و فضاهای باز شهر تهران همچون بوستان ولایت، پارک آزادگان، پارک سرخه حصار، میدان مشق و ... شدم.

نظری با بیان اینکه مجموعه شورای شهر و شهرداری از این پیشنهاد استقبال کرده‌اند، گفت: در پیگیری‌های شفاهی انجام شده نیز از سوی وزارت ارشاد به من اعلام کردند که با برگزاری این کنسرت مخالفتی وجود نداشته و مجوز آن صادر خواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه تا برگزاری این کنسرت و اجرای آن، مساله را پیگیری خواهم کرد، افزود: امیدوارم در ادامه روند صدور مجوز نیز مشکلاتی ایجاد نشود که البته با توجه به استقبال خوبی که از این پیشنهاد صورت گرفته، بعید می‌دانم که مشکلی در اجرای این کنسرت به وجود بیاید.

نظری اضافه کرد: این موضوع را با استاندار تهران به عنوان رییس شورای تامین نیز در میان گذاشته و پیگیری خواهم کرد، در این زمینه مکاتباتی نیز با استانداری خواهیم داشت.

وی درباره پیشنهاد برخی دیگر از خوانندگان درباره اجرای کنسرت رایگان نیز گفت: مدیریت شهری از هر اقدامی که سبب افزایش نشاط اجتماعی و ارتقای شادی مردم در چهارچوب قوانین و عرف جامعه شود، استقبال خواهد کرد.

 اگر نمایندگان مردم تهران در پارلمان محلی عنایتی هم به برگزاری مراسم‌های هیئت‌های مذهبی داشتند راه دوری نمی‌رفت البته اگر سیاست‌های نمایندگان در شورای شهر تهران اجازه می‌داد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس