نجفی استعفا

اگرچه اصلاح‌طلبان تلاش کردند موضوع استعفای نجفی را به گردن نهادهای دیگر و رقیب انتخاباتی بی‌اندازند، اما شواهد نشان می‌دهد عدم حسن شهرت و نقاط تاریک زندگی شهردار سابق عامل اصلی برکناری بوده است.

سرویس سیاست مشرق - با گذشت بیش از ۱۰ روز از استعفای نجفی و حواشی‌اش همچون سیرک شورای شهر در قبول استعفا، رسانه ها و چهره های جریان اصلاحات تمایل دارد که استعفای نجفی را به مردم بر خلاف واقعیت‌های پشت پرده، نشان دهند.

مطلب اولی که درباره استعفای نجفی مطرح می‌شود، فشارهای بیرونی نسبت به نجفی بوده است و اصلاحات تمایل داشت بگوید این فشارها از سوی جریان رقیب به شهردار سابق وارد شده است اما خودی‌ها در جریان اصلاح‌طلب، این مسئله را رد کردند.

الهه کولایی برای وارونه کردن حقیقت استعفای نجفی در توییتر نوشت: اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران، با پشتیبانی از دکتر نجفی و نپذیرفتن استعفای او، پایبندی‌شان را به دفاع همه‌جانبه از #حقوق- مردم تهران به نمایش بگذارند. مبارزه با فساد و رانت و ویژه‌خواری، استواری و یکپارچگی می‌خواهد.

اما هنگامه شهیدی از فعالان اصلاح‌طلب در پاسخ کولایی تصریح کرده است: استعفای نجفی ربطی به مبارزه با فساد و رانت‌خواری نداشت؛ تحت فشار بوده اون هم از طرف دوستان! اصلاح‌طلبان اگر واقعاً #فسادستیز هستند خودشان از دستگاه قضایی درخواست محاکمه بابت فساد مالی# حسین- فریدون را کنند تا به صداقتشان ایمان آوریم![۱]

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با رد استعفای نجفی از شهرداری تهران به دلیل فشارهای وارده بر وی، گفت: چنین تحلیل‌هایی موجب ایجاد بگو و مگو شده و مشکلی را حل نمی‌کند.

غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تأثیر اظهارات اخیر دادستان کل کشور درباره استعفای نجفی و اینکه تحلیل می‌شود که این استعفا به دلیل فشار بر نجفی است، اظهار کرد: نجفی فرد دروغگویی نیست و دو بار به دلیل کسالت استعفا داده است. نجفی آنقدر شهامت دارد که اگر فشاری به او وارد شود بگوید که به خاطر همین فشارها استعفا داده است، من نجفی را فرد دروغگویی نمی‌دانم.

وی در ادامه افزود: خود نجفی اذعان کرده است که کسالت حادی دارد اما برخی تحلیل می‌کنند که او به خاطر فشارهای وارده استعفا داده است. هیچ کس دیگری نباید نجفی را به دروغ‌گویی متهم کند. اصل این موضوع را هم باید از خود نجفی سؤال پرسید، ما در روزنامه خودمان نوشتیم که نجفی شفاف در این زمینه با مردم صحبت کرده و دلیل استعفایش را بیان کند.

کرباسچی افزود: نجفی مدتی شهردار بوده و کار کرده است و اکنون مشکلی برایش پیش آمده و دو بار به خاطر بیماری استعفا داده است. هر کس بگوید دلیل این استعفا مساله دیگری بوده است، وقت بیهوده تلف کرده است. بیان این اظهارات موجب ایجاد بگو و مگو با قوه قضاییه یا سایر دستگاه‌ها می‌شود.[۲]

غلامحسین کرباسچی همچنین در مصاحبه با آخرین شماره روزنامه شرق در سال ۹۶ تصریح کرده بود:

هر کس بخواهد در تهران کار کند هم به سلامت جسمی نیاز دارد و هم موافقت ارکان مختلف نظام؛ یعنی اینکه بتواند با دولت، مجلس؛ قوه قضائیه و نهادهای مختلف کار کند. اینکه کسی فکر کند بدون موافقت ارگان‌های مختلف می‌تواند شهر تهران را اداره کند، نادرست و ناممکن است. البته در شرایط حاضر به گفته خود ایشان مسئله اصلی آقای نجفی مشکل جسمی است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست‌جمهوری، با اشاره به استعفای محمدعلی نجفی از شهرداری تهران و برخی حواشی مطرح شده در این زمینه گفت:

اگر آقای نجفی خودش نمی‌خواست استعفا دهد هیچ کس نمی‌توانست او را وادار به استعفا کند.

نجفی افزود: اینکه گاهی گفته می‌شود ایشان در فشار استعفا داده است صحیح نیست؛ چراکه ممکن است هر کدام از ما مسوولان فشارهای کاری داشته باشیم. من هم ممکن است صدها مورد قابل گفتن در این زمینه داشته باشم، اما زمانی که مسوولیت را پذیرفتیم باید بمانیم و کار کنیم و قرار نیست با یک فشار بگوییم نیستیم.[۳]

تا اینجا ماجرای فشار به نجفی از سوی نهادهای دیگر متنفی می‌شود و بحث بیماری و ناکارآمدی در جلب حمایت دیگر نهادهای کشور و حسن شهرت نجفی، دلیل اصلی استعفا مطرح می‌شود.

ولی سؤال این است که آیا فشار به نجفی از سوی اصلاح‌طلبان هم وجود نداشته است؟

حاجی‌دلیگانی  نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس اظهار داشت: تصمیم اتخاذ شده در نشست سعدآباد به محمدعلی نجفی و شورای شهر ابلاغ می‌شود و متعاقب آن روز گذشته شهردار تهران استعفای خود را اعلام می‌کند و شورای شهر تهران نیز آن را قبول می‌کند.[۴]

در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به استعفای محمدعلی نجفی از شهرداری تهران گفت:

روز پنجشنبه هفته گذشته ۱۶ فروردین ۹۷ جلسه‌ای در سعدآباد با حضور حسن روحانی، سیدمحمد خاتمی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، اسحاق جهانگیری و سیدحسن خمینی برگزار شد و موضوع استعفای محمدعلی نجفی شهردار تهران در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه پیشنهادات و راهکارهای متفاوتی برای این موضوع ارائه شده و در نهایت جمع‌بندی جلسه بر این شده که دیگر باقی ماندن آقای نجفی در شهرداری تهران به صلاح آنها نیست و در واقع اصل تصمیم برای اینکه نجفی دیگر شهردار نباشد در این جلسه اتخاذ شده است.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس اظهار داشت: تصمیم اتخاذ شده در نشست سعدآباد به محمدعلی نجفی و شورای شهر ابلاغ می‌شود و متعاقب آن روز گذشته شهردار تهران استعفای خود را اعلام می‌کند و شورای شهر تهران نیز آن را قبول می‌کند.[۴]

این خبر هیچ‌گاه از سوی جریان اصلاحات تکذیب نشد و نشان داد نه شورای شهر و نه نجفیف هیچ اراده‌ای در عرصه اجتماعی برای مدیریت شهر تهران ندارند و شهر توسط چند نفر در سعدآباد در حال مدیریت است، بنابر این یکی از دلایل اصلی استعفای نجفی، فشار از سوی اصلاح‌طلبان بوده و دلیل دیگر، بیماری نجفی بوده است؛ اما موضوعات دیگری هم در این استعفا دخیل بوده‌اند؟

درباره دلایل استعفای نجفی، شکوری راد هم نظر جالبی دارد و اینگونه به اختلاف میان دو حزب اتحاد ملت و کارگزاران در مصاحبه با شرق اشاره می‌کند:

بعد که استعفا مطرح شد، این تلقی مطرح می‌شد که فشارهای بیرونی از یک طرف، فشارهای سیاسی بعضی از اصلاح‌طلب‌ها از یک طرف...
یعنی کارگزاران؟
بله... و فشارهای بیماری از طرف سوم، عامل استعفا بوده است. ولی اینکه کدام بحرانی‌تر بود، کارگزاران می‌خواستند بگویند که بیماری پررنگ‌ترین مشکل است و دائماً هم این را می‌گفتند. حزب اتحاد اما می‌گفت اگرچه بیماری وجود دارد ولی عامل اصلی چیز دیگری است و بیماری بهانه شده است. این شد منشأ اختلاف اتحاد و کارگزاران. اتحاد از استعفا ابراز نگرانی می‌کرد، کارگزاران از استعفا استقبال می‌کرد. نتیجه‌اش بروز این اختلاف شد که در مصاحبه آقای نعیمی‌پور و بعدتر پاسخ آقای کرباسچی بروز کرد.[۵]

تا اینجا مشخص می‌شود که بیماری نجفی، عامل خیلی مهم نبوده و حزب اتحاد ملت نیز به دنبال عامل اصلی بوده است، اما عامل اصلی چیست؟

علیرضا کریمی، سردبیر روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد، در توییتی اصل ماجرا را روایت می‌کند و شرح دیگری از دلیل استعفای نجفی می‌دهد.

وی در توییترش می‌نویسد:

علیرغم آنکه به جد معتقدم مدیران جمهوری اسلامی ازچپ تا راستشان صرفاً پانزده درصد با هم تفاوت دارند اما دکترنجفی جزو مدیران خوب و نیک بود و هست. بهرحال هنوز دعواست که بالاخره او برای چه رفت و چرا نماند. عده‌ای که زیاد هم هستند می گویند بیماری فرع و اصل فشارها بود. فکت آن هم اظهارات دادستان کل کشور در این زمینه است. برخی هم مثل کرباسچی می گویند مگر می‌شود دکتر نجفی صادق نباشد؛ هرآنچه گفته درست است؛ یعنی دلیل اصلی همان مشکل جسمانی است و فشارها موضوعی ممتنع.

اما براساس یافته‌های این حقیر، ماجرا کمی پیچیده است. کدام انسانی را شما در این عالم می‌شناسید که نقطه ضعفی نداشته باشد و گزکی به دیگران نداده باشد؟

دکتر نجفی هم از این امر مستثنی نیست. شهریور سال گذشته یک عضو شورا برای من شرح داد ماجرا را و گفت از همین ناحیه فشار می‌آورند و تا کمتر از شش ماه دیگر شهردار تغییر می‌کند. همان هم شد. دقیقاً دست گذاشتند روی این نقطه تاریک از زندگی شخصی شهردار سابق به گونه‌ای که وی بیماری را بهانه کند و برود. داستان به همین اندازه تلخ است.

به نظر می‌رسد همان حرف کرباسچی درباره حسن شهرت افراد دلیل اصلی استعفای نجفی بوده است و شهردار سابق تا به حال درباره این نقطه تاریک کارنامه‌اش هیچ سخنی به مردم نگفته است، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در جلسه سعدآباد که منجر به برکناری نجفی شد، درباره این نقاط تاریک، گفت و شنودهایی شده است.


[۱] - http://kayhan.ir/fa/news/۱۲۹۱۱۴

[۲] - https://www.isna.ir/news/۹۷۰۱۲۱۰۶۶۹۵/

[۳] - https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-۳۳۷۶۱۴۶

[۴] - https://www.isna.ir/news/۹۷۰۱۲۲۰۷۳۹۱/

[۵] - http://www.sharghdaily.ir/fa/main/detail/۱۸۵۸۸۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • علی IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  36 8
  مشرق بگو و اگر باید محاکمه شود بشود چرا این نقاط تاریک مسکوت بماند با یک استعفا؟ مگر عدالت را میشود معامله کرد؟
  • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   15 4
   اگر جو گیر نشده بود اصلا نباید می آمد تا با این افتضاح برود. باید می دانست پست شهر داری محل بزم نیست مثل جاهای قبلی . بلکه اینجا محل رزم است بر خلاف پستهای قبلی. یکی مرد جنگی به ز صد هزار
  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   22 3
   خوب بالاخره نقطه تاریک چی بود، بعد از این همه آسمون ریسمون که به هم بافتید؟؟؟!!!!! یعنی برای پول در آوردن از متن نویسی و گزارش نویسی و تحلیل نویسی واقعا لازمه این همه جمله بافی کنید ؟؟!!!
  • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   4 4
   فعلا که دولت افسانه ای شما یکی پس از دیگری در حال محاکمه شدن هستن.این منطق و ادبیات تموم شد...بای بای
  • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   11 0
   مربوط هست و به جان و مال و کیفیت زندگی مسلمانان در ایران مربوط می شود و رو هست حتما وظیفه دارند به همه بگویند. چون او یک کار شخصی خصوصی انجام نداده بلکه عمومی بوده. اما اگر یک گناه و فساد کاملا شخصی و خصوصی انجم داده اون و هیچ ربطی به سرنوشت مملکت اسلام و مسلمین ندارد آنوقت به کسی هیچ ربطب ندارد و کاملا مشخص هست صورت مساله.
 • ممم IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  10 5
  شماها اگه خیلی وطن پرست هستید و دلسوز برید سراغ این اقا زاده
 • بافقی IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  17 5
  هنگامه خانم راست گفتیا .فکر کنم دارین پز ازادیخواهی رو بازی می کنین درسته؟ مگه میشه شماها با فریدون هم............
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  30 12
  من یک احمدی نژادی هستم و از اشراف اصولگرا دل خوشی ندارم ؛ به طریق اولا از اشرافیت اصلاح طلب اصلا دل خوشی ندارم اما خداوند قسم خورده است : ن و القلم و مایسطرون انگشت گذاشتن روی نقاط کثیفی - برفرض آن که واقعا وجود داشته باشند و مسئله ، بهتان نباشد - کار یک انسان مسلمان نیست! حضرت آقا چندبار این آیه کریمه را در بحبوحه جدل های سخیف سیاسی متذکر شده اند : و لا یجرمنکّم شنئان قوم علی الّا تعدلوا ....
  • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   7 4
   هدف وسیله را توجیه می کند
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   4 1
   بله. حق با شما است مشروط بر آنکه قرار نباشد این فرد متصدی مسوولیت حساسی شود. در جایی که پای حقوق عامه در بین باشد باید اتفافا مو را از ماست کشید. مگر نامه امام علی علیه السلام به مالک اشتر را نخوانده اید که ای مالک عیون (جاسوس) قرار بده و افراد پاکدست را انتخاب کن؟ در كار كارگزارانت ‌بنگر و پس از آزمايش به كارشان برگمار، نه به سبب دوستي با آن‌ها. و بي‌مشورت ديگران به كارشان مگمار، زيرا به راي خود كار كردن و از ديگران‌ مشورت نخواستن، گونه‌اي از ستم و خيانت است. كارگزاران شايسته را در ميان‌ گروهي بجوي كه اهل تجربت و حيا هستند و از خاندان‌هاي صالح، آن‌ها كه در اسلام‌ سابقه‌اي ديرين دارند. اينان به اخلاق شايسته‌ترند و آبرويشان محفوظتر است و از طمعكاري بيشتر رويگردان‌اند و در عواقب كارها بيشتر مي‌نگرند. در ارزاقشان بيفزاي، زيرا فراواني ارزاق، آنان را بر اصلاح خود نيرو دهد و از دست اندازي به مالي كه در تصرف دارند، باز مي‌دارد. و نيز براي آن‌ها حجت است، اگر فرمانت را مخالفت كنند يا در امانت تو‌خللي پديد آورند. پس در كارهايشان تفقد كن و كاوش نماي و جاسوساني از مردم راستگوي و وفادار به خود بر آنان بگمار.
  • ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   1 0
   http://yon.ir/hkEaV
  • فاطیما IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   4 16
   احمدی نژاد فرد منحرفی است جلبک جان
  • محمد IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   9 5
   فقط احمدی نژاد
  • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   4 0
   اگه نقطه تاریک زندگی نجفی یک موضوعی باشد که به بیت المال مسلمانان مربوط هست و به جان و مال و کیفیت زندگی مسلمانان در ایران مربوط می شود و رو هست حتما وظیفه دارند به همه بگویند. چون او یک کار شخصی خصوصی انجام نداده بلکه عمومی بوده. اما اگر یک گناه و فساد کاملا شخصی و خصوصی انجم داده اون و هیچ ربطی به سرنوشت مملکت اسلام و مسلمین ندارد آنوقت به کسی هیچ ربطب ندارد و کاملا مشخص هست صورت مساله.
 • ناشناس IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  32 1
  یا موضوعی را مطرح نکنید و یا اگر مطرح شد تمام و کمال بگویید اینطور با آبروی مردم بازی نکنید...الان خواننده با خودش هزار جور فکر و خیال میکنه و شما هم دقیقا دنبال همین هستید- ایجاد بدبینی- اخلاق رسانه ایتان کجا رفته؟
  • ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   2 8
   رسانه میتواند سوال خودش را مطرح کند. وظیفه روشن کردن موضوع با مسولی است که نسبت به او سوال مطرح شده است.
  • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   2 0
   ناشناس ۱۴:۵۵ اتفاقا کسی که اتهام میزنه باید اول اثباتش کنه
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  12 5
  حالا که به استعفایش کشاندید به جرم پیگیری تخلفات شهرداری در دوره قبل ، هنوز از پرونده سازی دست نکشیدید ؟
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  12 13
  یعنی واقعا حیوان تر از شما افولگراها موجودی هست؟؟؟
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  13 12
  مردم میگن واسه اینکه پته قالیباف رو ریخت رو آب ردش کردن.
  • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   2 3
   اینو مزدورهای اسلاحتلب مثل تو میگن
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  3 2
  بنده...... خرج کشیدنش زیادشده.
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  4 1
  چرا هیچ اتفاقی نمی افته؟ اخه این چه وضعیه اعصاب آدم خراب میشه اهههههه
 • حسين IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  16 4
  هميشه پاي يك زن در ميان است
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  9 7
  مشرق دست غز سر این بدبخت وردارید. مگه نمیخولستید برش دارید. که موفق. شدی دیگه ولش کنید
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  5 3
  نمی دونم این انقلابیون دیروز با پز ریش به خدمت نظام در امدن یک دفعه پرفسور شدن و ریش پرفسوی را برای ادای حق اصلاح طلبی همگانی کردن فقط ماند الهه کولایی ریش پرفسوی بگذاره علی برکت الله
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  10 5
  نقطه تاریک نجفی 12 پرونده فسادی کهخ ودش کشف کرد و پروستاتی که دادستانی کل کشف کرد
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  11 7
  مشرقیان بترسید از بردن آبروی انسانها برای قدرت طلبی.
 • شایان IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  8 7
  احسنت به مش رق عدالت خواه !!! بله تحلیلت کاملا درسته فقط یک نقطه تاریک در کارنامه نجفی نبود بلکه چندین نقطه تاریک وجود داشت طوری که از تاریکی مطلق چشم چشم رو نمیدید !!! از مهمترین نقاط تاریک آقای نجفی باج ندادن او به گردن کلفتانی بود که از بس بیت المال رو چاپیده اند در حال ترکیدن هستند و جالب اینکه مش رق وهم طیفانشان طرفدار این گردن کلفتان هستند !!!
 • aras IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  10 5
  نجفی که عمری آتو میگرفت آخر سر روش کاریش باعث کله پا شدنش شد !!! #میترا
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  11 15
  تنها گناهش افشای کثافت کاری های قالیباف بود
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  9 12
  پرونده های فساد علیه شهردار قبل خاک خوردن همشون
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  6 1
  پس اینطور . . . به به چشممون روشن
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  5 1
  نجفی حاصل انتخاب غلط خود تهران هاست که راحت در بازی سیاسی گرفتار می شوند
 • باز نشسته IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  0 1
  بازگشایی مدارس از۱۵ شهریور
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  2 1
  متاسفانه در مملکت ما حزب بازی بر منافع ملی ملت اسلام و ایران برتری داره همین می شه که خیلی از مدیران ناتوان یا نامربوط به سمت یا رانتی یا بی سواد یا چندتابعیتی و ... و حتی مفسد و دارای پرونده باز قضایی می تونن پست های کلیدی بگیرند ولی فردی شایسته و توانا چون از حزب مخالفه حتی در پست های پایین هم نمی تونه قرار بگیره زمان احمدی نژاد هم همین بود اتوبوسی می آن اتوبوسی می رن !!! نتیجه ها هم واضحه می بینید که در یکسری بخش مثل آب ، کشاورزی و ... چقدر مشکلات حاد داریم و توانایی حل هم وجود نداره .
 • دبیر IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  1 0
  الهه کولایی،،، کشورهای اطراف ما با کارت ایران بازی میکنند
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   0 0
   کولایی کی هست؟؟؟
 • علی IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  2 0
  این بی وجدان نقطه سفیدی هم داشته که از نقطه سیاه حرف زدید
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  1 2
  مشرق باز ازاین حرفا زدی؟
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  2 0
  داستان پاسدار محافظی که نجفی از وی شکایت کرده بود را از دستگاه قضاییی بپرسید . عبرت آموزه
 • مجید IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  1 0
  تهمت زدن گناه کبیره است توبه کنید اگر مسلمانید
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  0 0
  نجفی در اول انقلاب ، در امریکا دانشجوی مقطع لیسانس بود و با پیروزی انقلاب به ایران آمد و درس را در مقطع لیسانس ناتمام گذاشت و هرگز لیسانس هم نگرفت و واژه دکترا برای وی غیر قانونی است
 • علی IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  2 0
  دنبال چی هستین یارو به اتهام معاونت در قتل عمد سه نفر تحت تعقیبه میشه رئیس سازمان تامین اجتماعی دیگه چه نقطه ضعفی آدم باید داشته باشه که مسئول نشه توی این کشور!
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  0 1
  اولا اصلاح طلبها صد در صد ارجحیت دارند بر اصولگراها ..چون به اصطلاح اصولگراها مخصوصا تندروهای بی مغزشان مثل مشرق وقتی دسنشان به جایی بند نیست تهمت زده و پرونده سازی میکنند ...مردم حالشوت از افولگراها به هم میخوره
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  1 0
  ممکن است بعضی ها دوتابعیتی باشند
 • حجت GB ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  0 1
  اقاجان وقتی کسی ازش حرف شنوی نداره ونهادها باهش همسونیست چرابماند
 • mm IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  0 2
  توی این مملکت چندتا دکتر قلابی داریم؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس