نبرد با داعش در شهر رقه سوریه

کارشناسان روس صراحتاً واشنگتن را به برنامه‌ریزی برای استفاده از گروه‌های شکست خورده داعش در عراق و سوریه برای مقابله با ایران در جنگ نیابتی آمریکا متهم می‌کنند.

سرویس جهان مشرق - رسانه های جمعی از همکاری جدید نیروهای نظامی آمریکا در منطقه با تروریست های داعش خبر می دهند. این موضوع و ابعاد پشت پرده و اهداف این همکاری ها در چارچوب توافق این نیروهای با عناصر داعش در الرقه مورد توجه رسانه ها از جمله پایگاه خبری المیادین و العهد قرار گرفته است که در مقاله هایی به بررسی این موضوع پرداخته اند.

المیادین در این رابطه می‌نویسد: پنتاگون از ابقای نیروهای نظامی آمریکا در سوریه و عراق پس از مرحله داعش پرده برداشت. این در حالی است که ابهام های گسترده ای همچنان در زمینه فعالیت شرکت جانشین بلک واتر در ابو ظبی مطرح است. به موازات جمع‌آوری نیروهای داعش از مرزهای سوریه و عراق، وزارت دفاع روسیه، واشنگتن را به تسهیل برای تحرکات داعش متهم کرده و تأکید می‌کند که آمریکا به دنبال استفاده از داعش در برنامه های مختلف است.

چیزی که در رابطه با توافق انتقال نیروهای داعش از شهر الرقه به سمت دیرالزور مطرح شده است، این است که آنها به سمت صحرای سوریه و مسیر دیر الزور حرکت می‌کنند، این در حالی است که جیپ‌های داعش همچنان در کرانه رود فرات و مرزهای عراق و سوریه تا شهر البوکمال مستقر هستند. در سایه این اتفاقات، هیچ اطلاعاتی در رابطه با سرنوشت داعشی های خارجی یا شخص ابوبکر البغدادی و سرکردگان دیگر داعش که بنا بر اعلام سرویس های اطلاعاتی آمریکا، الرقه را مقر اصلی این گروه تروریستی قرار داده بودند، وجود ندارد.  

سرگی لاورف وزیر خارجه روسیه همچنان منتظر توضیحات نیروهای آمریکایی در رابطه با تحرکات داعش در برابر دیدگان آنها در منطقه التنف و نزدیکی پایگاه آمریکایی الرکبان است. نیروهایی که به احتمال فراوان و بر اساس تصاویر گرفته شده از ماهواره‌های روسی ، نیروهای شکست خورده از عراق هستند. در همین رابطه رسانه‌های روسیه اتهامات ایران در رابطه با اعطای برخی سلاح‌های پیشرفته از سوی واشنگتن به داعش در این منطقه را مطرح کرده اند. چرا که مشاهده می‌شود هواپیماهای جنگی بدون سرنشین در این منطقه در اختیار داعش قرار دارد.

کارشناسان روس صراحتاً واشنگتن را به برنامه‌ریزی برای استفاده از گروه‌های شکست خورده داعش در عراق و سوریه برای مقابله با ایران در جنگ نیابتی آمریکا متهم می‌کنند. این موضوع بخشی از تنش‌آفرینی آمریکا ضد ایران در جنجال ایجاد شده در زمینه توافق هسته‌ای است. استانیسلاو تاراسوف مدیر مرکز پژوهش‌های خاورمیانه و قفقاز بعید ندانست که واشنگتن بخواهد گروه‌هایی از داعش را برای فشار به روسیه به قفقاز منتقل کند.

میخائیل الکساندروف کارشناس برجسته مرکز مطالعات نظامی سیاسی وابسته به دولت روسیه معتقد است که آمریکا تلاش خواهد کرد بعد از دیرالزور از نیروهای داعش در سطح گسترده امنیتی ضد دشمنان آمریکا در منطقه عربی و اسلامی استفاده کند.

شدت اتهامات مستقیم روسیه به نیروهای آمریکایی در حمایت از داعش در مرزهای سوریه و عراق، نگرانی مسکو از آرمانگرایی های آمریکا برای رسیدن به چاه‌های نفت دیر الزور را نشان می‌دهد. به‌ ویژه اینکه واشنگتن در گذشته اقداماتی را انجام داده که بتواند خط لوله نفت عراق را بین بندر بصره و بندر عقبه اردن مرتبط کند.

در همین رابطه واشنگتن به دنبال آغاز تأسیس خط لوله نفتی از بندر ام القصر در بصره است، خط لوله‌ای که از بغداد و فلوجه و الرمادی عبور می‌کند و از منطقه الرطبة عراق به عنوان گذرگاه جایگزین معبر طریبیل اردن عبور می کند.  آمریکا به همین علت تلاش‌های سیاسی و نظامی گسترده‌ای برای باز کردن بزرگراهی بین امان و بغداد دنبال می کند.

این مسیر بین بغداد و عمان به گونه ای است که مسیری به سمت سوریه از طریق گذرگاه الولید از آن منشعب می شود. گذرگاه الولید منطقه ای است که نیروهای آمریکایی در التنف در آن استقرار دارند. مسیر دیگر ، بین الرطبة و القائم و از القائم تا الحسکه در شمال سوریه است که متحدان آمریکا و نیروهای دموکراتیک کرد در آنجا مستقر هستند. در کنار پایگاه آمریکایی الحبانیه بین الفلوجه و الرمادی دولت آمریکا به دولت عراق فشار وارد می‌کند تا بتواند توافق‌نامه امنیتی با شرکت اولیف گروپ  به مدت 25 سال برای حمایت از فرودگاه نجف و چاه‌های نفت حاضر در جنوب عراق از این کشور بگیرد.

این شرکت امنیتی بدنام که جایگزین شرکت بلک واتر شده، و مقر آن در ابوظبی قرار دارد، به دنبال عقد این قرارداد است. موسس این شرکت نیز اریک برنس همان افسر آمریکایی است که شرکت امنیتی بلک واتر را تاسیس کرد.

احتمالاً برنامه جدید واشنگتن تکیه کردن بر ارثیة داعش در عراق و سوریه است. شاید این کشور می‌خواهد از داعش برای بستن مسیر به روی ارتش سوریه و متحدانش از دیرالزور گرفته تا البوکمال استفاده کند تا بتواند مثلث التنف و گذرگاه مشترک مرزی اردن، سوریه و عراق را در اختیار خود بگیرد.

محاصره مسیر ایران به سوریه از طریق بغداد و الانبار و اقلیم کردستان از دیگر اهداف این پروژه است. اما پیشروی ارتش سوریه در دیر الزور و آماده سازی‌های نیروهای عراقی برای ورود به جنگ در غرب الانبار به همراه فروپاشی پروژه بارزانی در جداسازی کردستان عراق نشان می‌دهد که این طرح آمریکایی‌ها یک روپاپردازی بیش نبوده است.

العهد: سرنوشت سرکردگان داعش در روند معامله با آمریکا

پایگاه خبری العهد نیز در مقاله‌ای نوشت که شهر الرقه در گذشته ای نه چندان دور و در دوره داعش به دنبال خاستگاه اساسی این گروه در درگیری‌های میدانی و تروریستی به شمار می‌آمد. علاوه بر اینکه این شهر به عنوان پایتخت خلافت موسوم به دولت اسلامی در سوریه و نقطه ارتباط لجستیک برای توزیع عناصر تروریست گسیل شده به سوریه و عراق و به ویژه نیروهای خارجی تلقی می شد. این شهر همچنین فرماندهی و کنترل عملیات تروریستی داعش در داخل و خارج از سوریه را در بر می گرفت.

اتفاقاتی که بعد از آزادسازی الرقه از دست داعش و تسلط بر آن از سوی نیروهای دموکراتیک کرد با حمایت گسترده ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشنگتن رخ داد ، این بود که عرصه بر عناصر مسلح داعش بعد از شکست در این شهر تنگ شد و آنها به دو بخش بومی سوریه و خارجی تقسیم شدند. همچنین اقدامات و ترتیبات امنیتی و اداری با حضور مسئولان عشایر بومی سوریه ایجاد شد که به تسلیم شدن بیشتر عناصر بومی منجر شد و توافقی به دست آمد که بندهای آن مفهوم نیست و سرنوشت عناصر مسلح خارجی این گروه تروریستی را روشن نمی‌کند و موضوع تسلیم شدن یا کشته شدن یا مکان حضور آنها همچنان مبهم است.

دو روز پیش یکی از مسئولان نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرد که عناصر خارجی داعش که در شهر الرقه مبارزه می‌کردند تحت اقدامات ویژه ای در زمینه تحقیقات و بازداشت و محاکمه اعضای سازمان‌های امنیتی و حقوقی ویژه‌ این نیروها قرار خواهند گرفت. این اظهارنظر طبعاً با روح مانور نیروهای ائتلاف آمریکایی در تعامل با این افراد در تناقض است. تعاملی که در موارد زیر شاهد آن هستیم.

1-یگان های ائتلاف آمریکایی در جریان جنگ ضد داعش در عراق و سوریه به صورت کلی و به ویژه در منطقه شرق سوریه عادت به انجام عملیات ویژه‌ای داشتند که گروه‌ها یا افراد مشخص وابسته به داعش را که نقش‌های مالی یا هماهنگی را برعهده داشتند ، هدف قرار می‌دادند. این عملیات بیشتر شبیه ترور میدانی یا عملیات ربایش بود و این عناصر به مناطق خارج از منطقه عملیاتی برده می‌شدند. این عملیات ویژه به صورت گسترده و تقریباً دائمی انجام می شد، بر عکس عملیات‌های نظامی اندکی که این ائتلاف با ماهیت میدانی ضد داعش انجام می داد. این در حالی بود که فرصت‌های زیادی برای عملیات گسترده ضد داعش وجود داشت و بمب‌افکن‌های ائتلاف می توانستند نقل‌وانتقال و تحرکات عناصر داعش و خودروهای این گروه را در صحرای سوریه و مناطق مرزی سوریه و عراق به آسانی موشک باران کنند.

2-ما شاهد وحشیگری ‌های ائتلاف بین‌المللی و به ‌ویژه نیروی هوایی آمریکا در محاصره کامل شهر الرقه در جریان این حمله بودیم. همچنین سخت‌گیری‌های گسترده‌ای در زمینه خروج غیرنظامیان از این شهر صورت می گرفت و شهروندان در مظان اتهام وابستگی به داعش قرار می گرفتند. این روند بر خلاف عملیات نظامی در جبهه‌های دیگر مبارزه با داعش در شهرهایی نظیر جرابلس، منبج و الباب بود که در آنها بسیاری از عناصر مسلح داعش به صورت آسان و بدون مشکل سخت ، قادر به خروج از این شهرها می شدند. علاوه بر اینها شهر الرقه به صورت تقریباً کامل تخریب شده و روند تخریب برنامه‌ریزی شده در این طرح کاملاً مشخص است. این موضوع نشان می‌دهد که ائتلاف آمریکایی اصرار داشت که عناصر داعش امکان خروج از شهر را نداشته باشند و یا حضور آنها در شهر کاملا کنترل شود یا اینکه همگی آنها کشته شوند.

3-شکی نیست که موضوع اساسی در تسهیل فعالیت یگان‌های ائتلاف در نحوه تعامل با عناصر خارجی داعش و اصرار به کنترل یا کشتن همگی آنها در رابطه با خصوصیات و موقعیت و نقش این افراد در مانورهای آمریکایی مرتبط با مدیریت و جهت دهی به عملکرد این گروه است. بویژه که همان طور که اشاره گردید شهر الرقه از گذشته خاستگاه اساسی مدیریت و برنامه‌ریزی و اجرای عملیات تروریستی داعش در مناطق مختلف بوده است. عملیاتی که نظیر موارد صورت گرفته در پاریس و لندن و بروکسل و مسکو و مادرید و استانبول و ... پیام های استراتژیک، حساس و خونینی را منتقل کرده است. 

با استناد به آنچه که درباره نیاز ائتلاف آمریکایی برای تحت کنترل گرفتن عناصر خارجی داعش در الرقه و تضمین خروج و کنترل آنها گفته شد، می توان این ابهام مشکوک را در اظهارات مسئولان ائتلاف یا مسئولان نیروهای دموکراتیک سوریه در رابطه با سرنوشت عناصر خارجی داعش مشاهده کرد. چرا که این عناصر قدرت قابل توجهی در عرصه‌های میدانی امنیتی و تروریستی دارند و طبعا گنج استراتژیک مهمی به شمار رفته و اعتبار بالایی در زمینه اقدام به عملیات مهم و حساس خواهند داشت.

آمریکا می خواهد در چارچوب عملیات و مانور رذالت بار خود در جهان، این عناصر را در هر جایی که نیاز می‌بیند، وارد عمل کند و و از آن به عنوان برگ برنده‌ ای برای خود در روند انتقال درگیری های تروریستی به میدان های مختلف در جهان بهره بگیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • US ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  65 45
  مشرق از یک طرف می‌نویسید آمریکا رقه را با خاک یکسان کرد و کلی‌ کشت، از یک طرف می‌نویسید داعش بدون مقاومت تسلیم شد و همش معامله بود. تلاش کنید واقعیت را آن‌طور که هست بیان کنید نه آنطور که دوست دارید باشد.
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   55 33
   من هم با 13 :14 موافقم. روسیه گفته امریکا رقه رو از روی زمین محو کرده . 123 روز عملیات ازاد سازی رقه طول کشید. اونوقت برای پوشش ناکارامدی ارتش سوریه ( که حسابش از رزمندگان حزب اله و مستشاران ایرانی جداست ) , عنوان میکنید پیروزی های اکراد و ائتلاف به خاطر تبانی بوده !
  • ایرج IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   23 24
   شما هم تلاش کن از خواب غفلت بیدار شوی
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   15 11
   ایرج چه ربطی داشت حرف تو.
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  49 26
  چجوری مقاومت نکردند که رقه با خاک یکسان شده؟اگر دین ندارید آزاد مرد باشید
  • الف ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   22 15
   درود بر شما
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   27 4
   سوریه در پشت پرده بین گروه ها و قدرت های بزرگ معامله و تقسیم شده
 • US ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  30 27
  دولت سوریه مزدور روسها نیروها دمکتراتیک سوریه مزدور امریکا . امریکا و روسیه متحد صهیونیستها نتیجه میگیریم مسلمانها با اسلحه روسی و امریکایی به جان هم افتادن برای تامین امنیت صهیونیستهای نجس جز به حذف سرکوب و انکار اتهام زنی هم فکر نمیکنن
  • US ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   0 9
   دقیقا- اگر اینطوری نیست و نبود چرا از اول با مذاکره و مسالمت آمیز موضوع را حا نمی کردند این جنگها فقط برای کشتار مسلمانها است. مسلمانها هم متاسفانه به دام روسیه و امریکا افتاده اند
 • مهدی IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  41 47
  واقعیت این است که اکراد عراق و امریکا و داعش هر سه دوروی یک سکه هستن سرچشمه اقدامات تروریستی در جهان
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   20 25
   هرسه دو روی یک سکه هستن این محاسبات رو از کجا اوردی
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   48 31
   فقط یک ضد کرد می تواند چنین محاسبات ابله هانه ای داشته باشد" هر سه دوری یک سکه" حالا چطوری خدا می دونه
  • GB ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   5 2
   بارزانی و دارو دسته اش رو همه میدونن که آدم نیستن. اما خیلی حقیری که میگی کردهای عراق اونم با جمع مکسر کرد. یه جورایی داری دردتو نشون میدی. خیلی زشته. ضمن اینکه سکه دو رو داره.
  • AE ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   34 12
   واقعیت این است که شما یه پان مغول تشریف داری!!!اگه یه جلسه فقط یه جلسه تو کلاس ریاضی نهضت سواد آموزی مینشستی نمیگفتی این سه تا دو روی یک سکه هستند!!دو روی سکه امثال شما و عررررر دوغان هستید.
 • امین IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  39 20
  بازهم گفتید بدون مقاومت نزدیک سه هزار کرد توی رقه کشته شدن داعش بشدت مقاومت کرد
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  43 24
  مشرق جان کجایت سوخته همانجا آب بریز.
  • ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   26 8
   همون جایی که از بارزانی و دار و دسته خائن و متوهمش سوخته.مطمئن باشید جدایی طلب ها در سوریه هم خوار و رسوا میشن
 • الف ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  40 21
  چطور هیچ مقاومتی نکردن که شهر تبدیل به تله ای خاکستر شده لطفاً به شعور مخاطبان توهین نکنید
  • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   17 15
   بمباران اخبارگوش نمیدی توهین هم میکنی مدتهاست بی هدف مردم راکشتند .
  • US ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   25 1
   مشرق با توجه به شرایط روز اخبار رو می نویسه اگر کردها در سوریه با ارتش و دولت سوریه در این روزها یک توافق داشته باشند رویکرد اخبار مشرق تغیر می کنه و به کردها میگه میهن پرست
 • سهیل IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  35 21
  واقعا مشرق اخبار زردتو از حدش دیگه گذروندی بجای این اخبار زرد یه کمی از بی ارزگی نیروهای مقاوت بگو که هنوز ک هنوز دمشق و نتونستن بطور کامل از دسته ترویست ها آزاد کنن !
  • IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   15 11
   خفه شو بی وجدان ..بی عرضه خدایت ترامپ است وبن سلمان که امثال تورا سیاه کردند . پنج درصدسوریه مانده عراق آزادشده محسوب میشود واربابت آخرین نفسش رامیکشد . شماازحسادت این همه پیروزی داریدمیمیرید داعشی .دیدید اربابتون چادرعزابرپاکرده وازمردن آن همه قصاب دیوانه شده ودرشوک بسرمیبرد .
  • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   9 2
   اگه عرضه دارید کنترات بدیم شما از دست تروریستها آزاد کن.نشستی کنار گود افاضه پس میندازی که لنگش کن؟
  • IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   5 0
   آقا این دوره زمونه همه بی عرضه هستن، اون از آمریکا و عربستان و اسراییل که با این همه پول هدر دادن، نتونستن هیچ غلطی بکنن و فقط خرابی به بار آوردن، اون هم از شما که “بی عرضه” رو مینویسی “بی ارزه”!!!! بنظرم بجا غر زدن، میتونی رو املات کار کنی!
  • US ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   6 5
   بله سهیل جان الان برای مبارزه با داعش اجماع وجود دارد ولی برای ریشه کنی سایر تروریستهای مخالف اجماع وجود ندارد و متحدان آنها (ترکیه، عربستان، قطر و اردن و اسرائیل) به این اسونی ها تسلیم نمی شوند
  • AE ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   6 0
   دوست عزیز طرفداران محور کشت و کشتار( بعثی ها) چیزی به اسم منطق ندارن,فقط بلدن فحاشی کنن,آخرشم با چهارتا مرگ بر این و اون گفتن احساس پیروزی بهشون دست میده!!!
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   0 4
   محور کشت و کشتار که اربابانتن مزدور! لازم نیست قوم گراها وراجی کنند تا ذاتشون رو بشه! خودمون میدونیم مزدوران نژاد پرست چی هستن و کی هستن!
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   0 1
   مقاومت عرضه اش را نشان داده نیازی به تایید تو ندارد
 • مهدی IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  9 10
  بی عرضگی جاییه که کردهای خاين با صهیونیستها هم پیاله میشن و دنبال تامین انرژی یهودی ها از میادین نفتی مسلمونهاهستن . یادمون نرفته بارزانی نفت عراق رو مفت به صهیونیست ها میداد و حالا هم که کردها به بهانه مبارزه با تروریست ها ودفاع از استقلال کشورهای عراق و سوریه حالا داعیه تشکیل کشور مستقل دارن . اینا رو چه جوری می خواین جواب بدین
  • AE ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   5 9
   شما همون ریاضی دان معروف نیستی که کشف کرده سکه سه رو داره؟!البته شما استادی شما باید جواب بدی که چرا آذربایجان و ترکیه با اسراییل روابط سیاسی,نظامی گسترده دارن؟در ضمن عزیزم بعد من تکرار کن ۱+۱=۲
 • علیرضا IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  6 2
  داعش الان شبیهِ منجنیقی هست که توسط آمریکا داره به عقب کشیده میشه. و اگر رها بشه اتفاقات بدی رخ میده. باید خیلی باید مراقب شیطان بزرگ باشیم.
 • قزوینی IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  6 2
  رسانه باید راستگو باشه تا بشه به خبرهاش اعتماد کرد،همه عالم و آدم میدونن داعشی ها نزدیک 4ماه تحت محاصره نیروهای دموکراتیک بودن و ضربات سنگینی بهشون وارد شد
 • FR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  6 1
  آفرین به مشرق
 • FR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  2 0
  احسنت گزارش خوبی بود
 • FR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  3 3
  دمتون گرم
 • FR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  9 4
  مقاومت پیروز است
  • AE ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   10 1
   خسته نشدین از این همه شعارهای پوچ و عامه فریب؟!شما سرتون زیر برف نیست زیر بتن تقویت شدست!فقط مدیونی اگه فحش یادت بره!عجب جکی بردار خونخوار بعثی شده محور مقاومت اسلامی کسی که زنش حتی حجاب ظاهری هم نداره.
  • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۵
   0 0
   شعار پوچ رو که اربابان تو میدن منافق! اون بعثی که میگی زنش حجاب نداره یک تار موی اون می ارزه به کل هیکل نوکران غرب در منطقه(امثال بارزانی و عردوغان و آل سعود)
 • US ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  1 0
  ارشناسان روس صراحتاً واشنگتن را به برنامه‌ریزی برای استفاده از گروه‌های شکست خورده داعش در عراق و سوریه برای مقابله با ایران در جنگ نیابتی آمریکا متهم می‌کنند.
 • US ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  9 2
  این مزخرفات چیه؟ مگه شما مسلمون نیستید چقدر دروغ میگید حداقل 4 ماه جنگ بود
 • ehsan IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
  5 8
  واقعیت اینه که داعش تا جایی که جا داشت از کرد ها تلفات گرفت و در اخر که دیگه نه مهماتی باقی مونده بود براشون و نه نیرویی و نه پوششی (چون با خاک یکسان شد رقه!) تسلیم شد! میادین نفتی رو تسلیم کرد ها کرد و خودش از شهری که هیچ چیز ابادی روش نمونده خارج شد! به همین راحتی! حالا رقه رو میگیم اصلا همه اینا دروغ حرفا خودتون دروغه! شما اگر عرضه داشتید برای چی میادین نفتی رو از داعش نگرفتید ؟ در حالی که المیادین رو هم گرفته بودید و فاصله ای با چاه های نفتی عمر نداشتید!
  • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   0 4
   خیلی پرروهستید بادشمن همدست میشوید ویادتان رفته ترکیه وآمریکا برای شما چه نقشه ای کشیده اند همان بهترازکنارسربازان آمریکایی بریدکنارچون یاکشته میشوندیامیروند همین ترامپ مگه نگفت جنگ دیگری درکارنخواهد بود بعنوان یک استان سوریه بمانیدوسرانتان خوب میدانند راه دیگری نیست اماشمافردا آنهاراخیانتکارمیخوانید العمر والچمر والکمر وهر الفلانی سقوط میکنند وبازنده اصلی شماهستیدوحواهیدگفت آمریکامارو عریب داد . عرضه شما تکیه به دیگران است . پنج درصدسوریه مونده تاتوبفهمی سرابی دیده بودی چرا به دامن جبهه مقاومت وعلیه اسراییل نیستید ؟ مسلمانید یایهودی ؟
 • IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
  6 0
  شما برو عکسا فیلمهای که از رقه اومده بیرون ببین یک خونه سالم نمونده
 • AZ ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
  4 0
  رقه با خاک یکسانه.یه اجر سالم نمونده .این یعنی داعش راحت تسلیم شده؟ صد رحمت یه تلویزیون جمهوری اسلامی که چهار ساله میگه پایان داعش نزدیکه
 • Reza.kh IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۵
  0 0
  داعش به گروه های خفته تبدیل میشه ودرکشورهای دیگه مانند افغانستان مورد استفاده قرار میگیرند امریکا برای ضربه زدن به جبهه مقاومت از هر راهی استفاده میکنه همانند پشتیبانی از منافقین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس