کد خبر 784746
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
آنگلا مرکل

مرکل از شکل دهی دولت با حزب سوسیال دموکرات عملا ناامید شده و این به معنای قرار گرفتن حزب سوسیال دموکرات در مسند حزب اصلی اپوزیسیون دولت ائتلافی است.

 به گزارش مشرق، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان رسما آغاز مذاکره با احزاب  لیبرال دموکرات و سبز  را برای تشکیل دولت ائتلافی اعلام کرده است. این مذاکرات در حالی صورت می گیرد که میان حزب دموکرات مسیحی و حزب خواهر خوانده آن یعنی سوسیال مسیحی نیز در این خصوص هماهنگی کامل وجود دارد. بر این اساس، ائتلاف موسوم به جاماییکا، میان چهار حزب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی، لیبرال دموکراتها (دموکراتهای آزاد) و حزب سبز شکل خواهد گرفت. با این حال صدر اعظم آلمان در این مسیر با موانعی رو به روست که عبور از آنها چندان آسان و ساده به نظر نمی رسد.

نخستین مانع، به سیاستهای مرکل در قبال پناهجویان باز می گردد. منابع خبری اعلام کرده اند که مرکل در راستای جلب حمایت حزب سوسیال مسیحی، تصمیم گرفته است در خصوص پذیرش پناهجویان محدودیتهایی اعمال کند. مرکل  سرانجام موافقت کرد تا سقفی بر پذیرش مهاجران و پناهجویان در این کشور اعمال شود و سالانه تنها ۲۰۰ هزار پناهجو در آلمان پذیرش شود. این نخستین عقب نشینی مرکل در برابر احزاب کوچک محسوب می شود. مرکل به خوبی می داند که اگر این اقدام را صورت ندهد، با مخالفت حزب سوسیال مسیحی در تشکیل دولت ائتلافی مواجه خواهد شد. با این حال، دردسرهای مرکل در این خصوص همچنان به قوت خود باقیست. حزب سبز، به طور کلی مخالف سیاست ایجاد محدودیت برای پذیرش پناهجویان می باشد. از این رو صدر اعظم آلمان کار سختی را در اقناع حزب سبز برای اتخاذ تصمیم اخیر خود دارد. در این میان، امکان تغییر تصمیم مرکل وجود ندارد و شاید او مجبور شود برای کسب رضایت حزب سبز، امتیازات بزرگی را به این حزب دهد. اعطای این امتیازات نیز به طور طبیعی، قدرت مانور مرکل در معادلات سیاسی و اقتصادی در برلین را طی ۴ سال آینده کاهش خواهد داد.

نکته دیگر اینکه چیدن پازلی به نام ائتلاف جاماییکا، پیچیدگی های خاص خود را در سرزمین ژرمنها دارد. در چینش این ائتلاف، مرکل عملا با چهار حزب رو به روست که هر یک درخواستهای خاص خود را از صدر اعظم آلمان دارند. از سوی دیگر، برخی  از این خواسته ها، در تعاض با اصول حزب دموکرات مسیحی می باشد. ضمن آنکه اعطای امتیازات خاص به هر یک از احزاب دخیل در شکل دهی دولت ائتلافی، منجر به نارضایتی احزاب دیگر می شود. در چنین شرایطی، حفظ دولت ائتلافی (در صورتی که ائتلاف جاماییکا شکل گیرد)، از تاسیس و شکل دهی آن سخت تر است. بدون شک در آینده اختلافاتی در حوزه سیاست خارجی، معادلات امنیتی و مناسبات اجتماعی آلمان پدید می آید که در آن، شاهد اختلاف حزب سبز با دیگر احزاب ائتلافی هستیم. حزب سبز، به طور کلی تا کنون در موضع حزبی اپوزیسیون در مقابل مرکل قرار داشته است.

نکته آخر اینکه مرکل از شکل دهی دولت با حزب سوسیال دموکرات عملا ناامید شده است. این به معنای قرار گرفتن حزب سوسیال دموکرات در مسند حزب اصلی اپوزیسیون دولت ائتلافی است. پس از سوسیال دموکراتها، حزب «جایگزینی برای آلمان»  نیز به عنوان حزبی وابسته به جریان راست افراطی، نهایت تلاش خود را جهت به چالش کشیدن ائتلاف جاماییکا صوت خواهد داد. بدیهی است که در چنین شرایطی مرکل به عنوان صدراعظم آلمان، راه بسیاری سختی را جهت حفظ دولت ائتلافی خود خواهد داشت. مسیری که پیمودن ۴ ساله آن دشوار به نظر می رسد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس