کد خبر 765066
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵
لیست امید

انتخابات ۷ اسفند که تمام شد، صبح بعدش تیتر زدند پیروزی قاطع لیست امید در سراسر کشور و فردایش نوشتند که اکثر قاطع مجلس در اختیار لیست متبوعشان است و اما امروز...

به گزارش مشرق،‌ انتخابات 7 اسفند که تمام شد، صبح بعدش تیتر زدند "پیروزی قاطع لیست امید در سراسر کشور" و فردایش نوشتند که اکثر قاطع مجلس در اختیار لیست متبوعشان است و  امیدشان با "تٌکرار می‌کنم" رئیس دولت اصلاحات حاصل شده است. با شور و شوق جشن پیروزی گرفته و درباره پیروزی مطلق‌شان نشست‌های تحلیل و بررسی برگزار کردند و...

لیستی که در تهران برای خیلی‌ها ناشناخته بود. زمان گذشت و هنگام انتخابات هیئت رئیسه مجلس فرا رسید و سرلیست امید در رقابت با رقیبش تنها 103 رای کسب کرد تا اینکه جرقه انتقاد از لیست مطلوبشان زده شد و آنها که تعداد نمایندگانشان را در بهارستان از 220 نفر بیش‌تر می دانستند با انتقاد صریح از آنچه چرخش عارفانه می‌خواندند، تیتر زدند آن 103 نفر.

انتقاد اصلاح‌طلبان بیرون مجلس از لیست امید بیش از پیش شد؛ از عدم همراهی با مطالبه‌ای اصلاح‌طلبان و نطق‌های غیرعلمی و اظهارات غیرمستند گرفته تا سلفی جنجال برانگیز با یک مقام اروپایی در صحن علنی مجلس.

و اما لیست امید در آزمونی دیگر در حالی در ادعای اکثریت بودن خود مصر است نتوانست حبیب‌الله بی‌طرف وزیر اصلاح‌طلب دولت اصلاحات را که مورد حمایت جدی شخصیت‌های مطرح جناح موسوم به اصلاحات و رئیس دولت دوازدهم بود را از فلیتر رای اعتماد عبور دهد اما در عین حال، فراکسیون رقیب توانست وزرای پیشنهادی مورد نقد فراکسیون امید را با رای بیشتری از آرای محمدجواد ظریف، راهی وزارت‌خانه متبوعشان کند که این مهم به مسئله‌ای جدید در ماجرای ناامیدی، امیدی‌ها از امید تبدیل شده است.

رای نیاوردن همه‌طرف به جز بی‌طرف که گفته برخی اصلاح‌طلبان از معدود اصلاح‌طلبان کابینه پیشنهادی روحانی بود، انتقادهای تلویحی و غیرمستقیم و کنایه‌ای را کنار زده، از واکنش امثال حجاریان که گفته است "حیف شد که ‌بیطرف رای نیاورد" هم گذشته و کار را به آنجایی‌ رسانده که فاضل میبدی با اذغان به اینکه لیست انتخاباتی امید احساساتی و نه عقلانی بوده، درباره‌اش تصریح است:" اگر در ٤ سال آینده ضربه ای بخوریم، از فراکسیون امید در مجلس می خوریم.

آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز با انتقاد صریح از لیست امید، نوشت: مجلس با رای ندادن  به مهندس بی طرف کاری کرد که نمی بایست می شد. او چرایی رای نیاوردن بی‌طرف نگاه جناحی نمایندگانی که پیش‌تر از هم‌طیفی بودن اکثریت آنها سخن گفته بود، دانسته و گفته است: اگر نمایندگان اندکی می اندیشیدند واحساسی و جناحی برخورد نمی کردند  ومصالح ملی ومنطقه را  لحاظ می نمودند قطعا به ایشان رای می دادند.»

در همین زمینه، صادق زیباکلام از حامیان پیش از انتخابات لیست امید نیز صراحتا از عملکرد و کارنامه لیست امید انتقاد کرده و گفته است: نمایندگانی به عنوان فراکسیون امید و نزدیک به اصلاح طلبان در مجلس دهم جمع شده اند، ظرف دو سال گذشته به هیچ وجه کارنامه خوبی به جا نگذاشتند، البته به جز چند نفر انگشت شمار. از این مسئله نمی توان غافل شد که در این مجلس با حضور پرشمار اصلاح طلبان که نماینده ملت هستند، وزیر اصلاح طلب رای نیاورد و در مقابل وزیران اصولگرا رای بیاورند.

و اما باید دید انتقادها به عملکرد فراکسیون امید که حداقل‌ آن نشانه ناامیدی از این فراکسیون است تا کجا ادامه خواهد داشت؛ آیا همگان همانند علی نظری نماینده‌ اصلاح طلب مجلس ششم از عملکرد این فراکسیون با عنوان "افتضاح" یا "لشکر بی خاصیت" یاد خواهند کرد یا اینکه تصمیم به تغییر و عبور از آن در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی خواهند گرفت.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • سید ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
    6 0
    وکیل الدوله اند!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس