کد خبر 75041
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۰ - ۰۰:۰۳

رئيس جمهوري اسلامي ايران، در پيامي دوستانه خطاب به پادشاه سعودي، درگذشت ولي عهد عربستان را به وي تسليت گفته است.

به گزارش مشرق، ارسال چنين نامه اي آن هم در پرتنش ترين شرايط ديپلماتيک دوجانبه پس از فاجعه خونين حجاج در سال 1366 به دست آل سعود، متن پيام محمود احمدي نژاد که رسماً از سوي پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري منتشر شده، حاوي کليدواژه هاي عجيبي است که هر کسي را که کمترين اطلاعي از آداب و پروتکل ها و ادبيات ديپلماتيک داشته باشد، به شگفتي وا مي دارد.

اصولاً نگارش چنين پيام هايي همواره در تمامي کشورها، از سوي بخشي خاص در دولت يا وزارت امور خارجه آن کشور انجام مي گيرد و در شيوه نگارش و بکارگيري واژگان، دقت فراواني به عمل مي آيد تا متن نامه، بازتاب دهنده پالس خاصي براي طرف مقابل نباشد که بتوان از آن، برداشتي غير از برداشت مطابق با مواضع رسمي و منطبق بر منافع ملي کشور مبدأ نمود.
 
 
چند نفر به يک نفر؟
جالب اينکه پيش از انتشار خبر ارسال اين پيام تسليت، "علي اکبر صالحي" وزير امور خارجه و "محمدرضا رحيمي" معاون اول رئيس جمهور نيز اقدام به ارسال پيام هاي مشابهي کرده بودند در حالي که طبق پروتکل هاي ديپلماتيک، در بهترين شرايط، ارسال پيام همتاي متوفي يا همتاي طرف پيام تسليت، کفايت مي کند و نيازي نيست که تک تک مسؤولان يک دولت، به تک تک همتايان خود در کشور مقابل، پيام تسليت ارسال کنند.

جالب اينکه نامه رئيس جمهور، درست زماني براي شاه سعودي ارسال شده است که نماينده دائم عربستان در سازمان ملل، در بيانيه اي رسمي خطاب به بان کي مون، دبيرکل اين سازمان، از وي خواسته شوراي امنيت را در جريان آنچه آن را "توطئه کثيف" ترور عادل الجبير، سفير سعودي در آمريکا خوانده است، قرار دهد.

اين بيانيه با تأکيد بر اينکه «اين "توطئه" نقض قوانين بين المللي و مصوبات سازمان ملل و همه پيمان ها و عُرف هاي انساني است»، مي افزايد: «همه کساني که با اين اقدام زشت ارتباط داشته اند بايد تسليم عدالت شوند.»

اين در حالي است که در عُرف ديپلماتيک جهاني، درخواست طرح موضوع در شوراي امنيت سازمان ملل متحد، تلاش براي ميليتاريزه کردن فضا، امنيتي نمودن پرونده و بنوعي اعلام جنگ به طرف مقابل به شمار مي آيد که کمترين تاوان آن در نمونه هاي مشابه، احضار سفير کشور اقدام کننده به وزارت امور خارجه کشور متهم، براي مقابله با چنين اقدامي است که متأسفانه از سوي دولت جمهوري اسلامي ايران مسکوت ماند.

از سوي ديگر، حکومت سعودي نيز در اطلاعيه اي رسمي، ادعاي ترور سفير خود در واشنگتن توسط نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را، نقض  آشکاراي توافقنامه هاي بين المللي و متعارض با مبادي انساني خواند و از آمريکا به خاطر خنثي سازي اين عمليات تروريستي، ابراز تشکر و امتنان کرد.
 
جالب اينکه خبرگزاري رسمي عربستان سعودي نيز که يکايک پيام هاي تسليت مقامات جهان به ملک عبدالله را مخابره مي کند، تا  لحظه نگارش این گزارش از انتشار خبر ارسال پيام تسليت رئيس جمهوري ايران خودداري کرده است.

اين پيام دوستانه، در شرايطي به طرف سعودي ارسال شده که عاري از بديهي ترين ويژگي هاي يک پيام رسمي است.

نخست اينکه با بسمله و نيز آيه اي از سوره مبارکه بقره آغار شده که بيشتر در پيام هاي مراجع شيعه کاربرد دارد و ذکر آن در مکاتبات رسمي بين دو مقام دولتي، نابجاست.
 
 
خادم يا خائن؟
ثانياً بکارگيري صفت براي يک مقام رسمي آن هم صفت دروغين "خادم الحرمين"، آن هم براي جايگاهي که امام خميني(س) در ديدار با رئيس جمهور و نخست وزير وقت، از آن مقام با عنوان "خائن الحرمين الشريفين" نام برده اند، جاي تعجب فراوان دارد و نمي توان بسادگي آن را ناديده گرفت.
 
حتي شيوه تحيت گفتن در يک نامه رسمي، معمولاً منحصر به "سلام عليکم" است و مشخص نيست احمدي نژاد چه ضرورتي براي چنين درود و تحيت گرم و کاملي احساس کرده که بايد علاوه بر سلام عليک عادي، خواستار نزول رحمت و برکات الهي بر شاه مملکتي شود که خواهان قرار گرفتن کشورمان در موقعيتي جنگي است.
 
آيا رئيس جمهور پيش از آنکه درباره متوفي و طرف پيام تسليت خود تحقيق لازم را انجام دهد، دست به قلم شده و چنين پيام دوستانه و برادرانه اي براي کشوري که در تلاش است خود را در موضع يک متخاصم نشان دهد، نگاشته است؟ يا حتي پرس و جويي عادي نيز در اين مورد صورت نگرفته است؟
آيا احمدي نژاد پيام هاي حج و برائت امام خميني(س) و مقام معظم رهبري را نديده و نخوانده و يا به رغم آگاهي از موضع رسمي نظام، اقدام به ارسال چنين پيام ناهماهنگي کرده است؟ آيا نشنيده است که رهبر معظم انقلاب، در سخنان خود، از لفظ "رژيم" براي حکومت آل سعود بهره مي جويند و آن را به عنوان يک دولت قبول ندارند؟
 
 
رحمت و غفران الهي براي سرکرده وهابيت؟
احمدي نژاد در ادامه، از "سلطان بن عبدالعزيز" با عنوان "مرحوم مغفور" ياد کرده و در ادامه نامه نيز براي آن "فقيد سعيد" طلب "غفران و رحمت الهي" کرده است. مشخص نيست استفاده از اين عبارات، يک تعارف ديپلماتيک است يا حقيقتي برآمده از دل رئيس جمهور؛ زيرا اگر صرف تعارف بوده باشد، نيازي به چنين قلم فرسايي شگفت انگيزي نيست و وي مي توانست مانند ساير پيام هاي تسليت خود که تا کنون صادر کرده است، به عرض تسليت عادي به "خادم حرمين شريفين" اکتفا کند؛ اما اگر تصور احمدي نژاد بر اين است که جنايتکاري چون "سلطان بن عبدالعزيز" مورد رحمت الهي قرار دارد و سعادتمند از دنيا رفته است، مسائل ديگري بر آن مترتب خواهد بود که ترجيح بر آن است که متخصصان ديني و مراجع، در خصوص جايگاه اخروي يک شخص معتقد به فرقه وهابيت، اظهار نظر فرمايند.
 
سلطان بن عبدالعزيز، ولي عهد و وزير دفاع عربستان سعودي
 
آيا رئيس جمهور نمي داند که "سلطان بن عبدالعزيز" به عنوان وزير دفاع و هوانوردي و فرمانده گارد سلطنتي آل سعود، مسؤوليت اصلي را در اعزام نيروهاي نظامي و امنيتي سعودي براي سرکوب حجاج مکه در حج خونين سال 1366 داشته است که طي آن صدها تن از هموطنان مان، مظلومانه به شهادت رسيدند؟ آيا براي رئيس جمهور اهميت دارد که خانواده اين شهدا درباره ارسال چنين پيام دوستانه اي، چگونه مي انديشند؟
 
سلطان بن عبدالعزيز، فرمانده ارشد عمليات کشتار حجاج بيت الله الحرام در سال 1366
 
 
خون حجاج از چنگال سلطان مي چکد
سردار سعيد قاسمي درباره نقش اين شاهزاده سعودي با استناد به منابع خود غربي ها مي گويد: «طي جلسه اي که در يک ويلا در سواحل مديترانه اي جنوب فرانسه که متعلق به آل سعود بود با شاهزاده "سلطان بن عبدالعزيز" سعودي، قرار بر اين شد كه [براي استفاده در جنگ تحميلي عراق عليه ايران] پايگاه در اختيارشان بگذارند و از آنجا، آواكس ها را به پرواز درآورند و البته به طور تلويحي به تصميم کشتار حجاج در اين جلسه هم اشاره مي کند که اين جلسه مهم، درست 55 روز قبل از فاجعه کشتار حجاج برگزار مي شود.»
 
 
سلطان بن عبدالعزيز همچنين عامل اصلي استخدام "اولريش ويگنر"، ژنرال يهودي آلماني تبار به عنوان فرمانده ميداني عمليات کشتار جمعه خونين مکه بود. وي کسي بود که پيش از عمليات آمريکايي ها در طبس، تحت پوشش خبرنگار شبکه ZDF آلمان، مسير طبس را شناسايي کرده و اطلاعات منطقه عمليات را به "چارلي بکويث" فرمانده عمليات طبس سپرده بود.
 
 
از ايران تا بحرين و يمن و ...
جنايات و فجايعي که "سلطان بن عبدالعزيز" در طول دوره زندگي ذلت بار خود رقم زده است، بسختي به شمارش در مي آيد. کمک هاي متعدد به رژيم بعثي عراق در طول جنگ تحميلي، کمک به سرکوب و کشتار شيعيان شرق عربستان، پشتيباني از عمليات نسل کشي شيعيان شمال يمن، اعزام تجهيزات نظامي و کشتار مردم به پاخاسته و مظلوم بحرين و ده ها پرونده فاجعه بار ديگر، تنها گوشه اي از اقدامات ننگين اين شاهزاده 86 ساله سعودي بوده است.

اقدامات وي در داخل عربستان و عليه مردم اين کشور و نقض حقوق بشر، به حدي بوده است که پس از انتشار خبر مرگ وي، مردم و انديشمندان عربستان، در محافل خود به ابراز شادماني پرداخته و در شهر قطيف نيز به خيابان ها ريختند.

مشخص نيست علت همدردي محمود احمدي نژاد با ملت عربستان در مرگ اين جلاد خون آشام، چه توجيهي دارد و آيا ضرورتي داشت که در يک پيام رسمي که مخاطب آن، شاه يک کشور است، ملتي را که جانش از مظالم آن حکومت به لب رسيده و در انتظار گوشه چشمي از سوي دولت جمهوري اسلامي ايران به عنوان پناهگاه مظلومان و مستضعفان جهان است، وارد کرد؟

 
عزادار اصلي چه کسي است؟
آيا رئيس جمهور نمي داند که "بندر بن سلطان" که عزادار اصلي مرگ اين قصاب سعودي است عامل اصلي تمامي بحران آفريني ها عليه جمهوري اسلامي ايران، شيعيان و محور مقاومت در منطقه و جهان اسلام و ملت هاي تحت ستم خاورميانه است؟

آيا مسألت کردن "سربلندي و بهروزي"، براي حکومتي که دستش تا مرفق به خون بي گناهان مسلمان آلوده است و روزي نيست که از تلاش براي تضعيف نظام جمهوري اسلامي و مذهب حقه تشيع در جهان فروگذار نکند، سخني منطقي است و تا چه مقدار با آرمان ها و اهداف نظام و انقلاب ما سازگاري دارد؟

از سوي ديگر، در شرايطي که آمريکا و عربستان سعودي، در تلاشند تا با هجمه سياسي، امنيتي و رسانه اي خود، بخش هايي از نظام از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را که زير نظر رهبر انقلاب به خدمت مشغولند، آماج کينه توزي خود قرار دهند و حساب اين نهادها را از دولت جدا کنند، آيا شايسته است که سيگنال هايي براي طرف مقابل ارسال شود که تأييدکننده اين افتراق باشد؟
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 60
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 29
 • ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  عربها كه انتظار فرستادن پيام تسليت رو نداشتن تازه اينجور پيام تسليت براي اونها فرستادن از صد تا فحش هم براي اونها بدتره
 • محسن ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  مشرقه دیگه باید بالاخره یه جوری احمدی نژاد رو بکوبه
 • rabya ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  به خاطر همین چیزا ست که میگن سیاست پدر مادر نداره
 • محمد ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  این مسئله درعرف دیپلماتیک یک روال عادی است. فکر نمیکنم پیام تسلیت رییس جمهور موردی داشته باشد.
 • سید مرتضی ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  مَا كَانَ لِلنَّبِيِّ وَالَّذِينَ آمَنُوا أَنْ يَسْتَغْفِرُوا لِلْمُشْرِكِينَ وَلَوْ كَانُوا أُولِي قُرْبَى مِنْ بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُمْ أَصْحَابُ الْجَحِيمِ(۱۱۳) بر پيامبر و كسانى كه ايمان آورده‏اند سزاوار نيست كه براى مشركان پس از آنكه برايشان آشكار گرديد كه آنان اهل دوزخند طلب آمرزش كنند هر چند خويشاوند [آنان] باشند (۱۱۳) توبه
 • kkk ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  دقیقا من نمیدونم این سایت مشرق کی میخواد از دشمنی با احمدی دست برداره
 • ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  ina ye mosht bimaran be hame chi gir midan.. khosham miadm roo ham 12000 ray nadarin
 • ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  نه ایران محور اسلامه......نه عربستان محور شرارت....... عربستان دست یه مشت اقلیت فاسد ملحد متحد شیطان بزرگ هست.....
 • جواد صدري ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  متاسفانه مدتي است رويکرد سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران به شکل عجيبي تغيير کرده است. لازم تيم روابط خارجي دولت و شخص رييس جمهور يک بار ديگر سخنان امام و رهبري را مطالعه کرده و بر اين اساس مجددا نقشه راه وزارت خارجه را ترسيم کنند.
 • ا ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  دعای امام خمینی برای آل سعود : و لازم‌ است‌ در نوحه‌ها و اشعار مرثیه‌ و اشعار ثنای‌ از ائمة‌ حق‌ ـ علیهم‌ سلام‌الله ـ به‌طور كوبنده‌ فجایع‌ و ستمگریهای‌ ستمگران‌ هر عصر و مصر یادآوری‌ شود؛ و در این‌ عصر كه‌ عصر مظلومیت‌ جهان‌ اسلام‌ به‌ دست‌ امریكا و شوروی‌ و سایر وابستگان‌ به‌ آنان‌ و از آن‌ جمله‌ آل‌ سعود، این‌ خائنین‌ به‌ حرم‌ بزرگ‌ الهی‌ ـ لعنة‌الله و ملائكته‌ و رسله‌ علیهم‌ ـ است‌ به‌ طور كوبنده‌ یادآوری‌ و لعن‌ و نفرین‌ شود. و همه‌ باید بدانیم‌ كه‌ آنچه‌ موجب‌ وحدت‌ بین‌ مسلمین‌ است‌ این‌ مراسم‌ سیاسی‌ است‌ كه‌ حافظ‌ ملّیت‌ مسلمین‌، بویژه‌ شیعیان‌ ائمة‌ اثنی‌ عشر ـ علیهم‌ صلوات‌ الله و سلم‌ است‌ . مقدمه وصیت نامه امام خمینی (ره) اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذالک
 • ياسر (SUZUKI 1000) ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  اسلام هر چه ضربه خورد از تسامح و تساهل خورد ...
 • علی ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  تازه رییس جمهور داره سیاست را یاد میگیره چرا شما مانعش میشوید
 • عبدالله ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  سلام . مقام معظم رهبري اين سالها بر وحدت (ولو ظاهري ) تاكيد دارند اين پيام هم شايد در راستاي همين باشد تا خدا ي نكرده نقشه هاي يهود وصليبيها براي ايران عملياتي نشود وپاتكي است به آنها (درجنگ دروغ اشكالي ندارد)تازه به صلح حديبيه مي ماند فتح وزيارت مكه بماند براي روزي ديگران شاالله
 • ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  مرد که مرد. خوب شد که پادشاه عربستان به درک واصل شد. دیگه پیام تسلیت برای چی؟
 • ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  يعني خود امير عبدالله هم الفاتحه تسليت يعني خودت هم تسليم مرگ شوي .مرگ آل سعود فرا رسيده
 • reza ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  واقعا جای تدبیر کجاست ؟؟؟!!!
 • ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  کینه های قدیمی بین کشورها باید از بین برود و روابط نو جایگزین شود . مگر ما با روسیه کینه تاریخی نداریم ؟ مگر روسیه مسلمانان چچن را سرکوب نمیکند ؟ ولی الآن روسیه رفیق ششدنگ ایران است ، چون شرائط جهانی ایجاب میکند . همین شرائط هم روابط خوب با همه کشورها از جمه عربستان را ایجاب میکند . پس پیام رییس جمهور فی نفسه چیز بدی نیست ولی می شد با عباراتی ساده تر و مختصر تر و فقط به قصد تسلیت داده شود .
 • رضا ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  آقایان فکر میکنند این عرف دیپلماتیک با آنچه مردم در ذهن دارند فرق دارد و برای کارشان آسمان ریسمان می بافند در حالی که نمیدانند در چه زمانی چطور باید رفتار کنند.
 • امين ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  سلام قربون برم خدا رو يك بوم و دو هوا رو بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای ملک عبدالله بن‌عبدالعزیز خادم الحرمین الشریفین سلام علیکم خبر درگذشت سلطان‌بن‌عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربستان باعث تأسف و تأثرخاطر گردید. مصیبت وارده را خدمت جنابعالی، دولت و ملّت عربستان تسلیت می‌گویم. از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید غفران الهی و برای خاندان آل سعود بویژه جنابعالی صبر و اجر مسألت می‌کنم. امیدوارم با تقویت وحدت اسلامی در میان مسلمانان، توطئه ایجاد تفرقه بین کشورهای مسلمان بویژه دو کشور ایران و عربستان خنثی گردد. اينو خوندي؟ پيام تسليت هاشمي رفسنجاني! خادم الحرمین الشریفینم توش هست! فقيد سعيدم هست .... خدا همه رو به راه راست هدايت كنه.
 • ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  این پیام با محتوای موجود ودر شرایط فعلی ازموضع انفعال دربرابر هیاهوی تبلیغاتی اخیر بود
 • وحید ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  درسته که ارسال پیام تسلیت عرف دیپلماتیک است ولی رئیس جمهور در ادبیات تسلیت خیلی خارج از عرف عمل کرده.به عبارتی اصل ارسال متن درست بوده ولی در محتوا رعایت روابط مابین کشورمون با عربستان رو نکرده و با بی تجربگی کامل این پیام ارسال شده
 • زارع ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  به راستي مرگ هرانساني باعث تالم خاطر مي شود ولي در مرگ اين سفاكان بايد شكر الهي را به جاي آورد كه ظالمي به ديار نيستي رفته و مرهمي بر آلام مسلمانان مظلوم خواهد بود
 • ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  امام خميني عزيز زماني كه اين نامه را برايتان مي نويسم شما در زير خروارها خاك قرار داريد و هنوز خس خس سينه برادرم كه يادگار حلبچه است جسم را آزار مي دهد ولي روحش را به عرش خدا نزديكتر مي كند. موقعي كه شما عروج كرديد من كمتر از 6 سال داشتم ولي بعد از گذشت چندين سال هنوز شيون ها ي مادرم كه سراسيمه خود را به خيابان رساند و با گفتن جمله جوانان بدبخت شدند ............مرادمان را از دست داديم را از ياد نبرده ام. عظمت ،بزرگي،ايستادگي و در عين حال سادگي در رفتارتان را با مطالعه دركتابها و آثار به جاي مانده به وضوح مي بينم. كاري ندارم كه آنهايي كه دفاع مقدس را مصادره كردند و براي حفظ موقعيت خود پشت شما قرار مي گيرند در مورد شما چه ميگويند. عده اي نابخرد براي اينكه كارهاي ناشايست خود را توجيح كنند و دائما از مجراي قانوني به انحاء مختلف فرار مي كنند دست به هر كاري مي زنند.اين افراد با درجه و رتبه دادن به عده اي كه هزار و يك مشكل دارند دل فرزندتان امام خامنه اي را به درد مي آورند وبا ارائه آمار و ارقام هايي كه فقط خودشان مي توانند انها را تعبير كنند و با واقعيت هاي جامعه زمين تا آسمان در تضاد است روز و شب را مي گذرانند. امام بزرگوار هنوز زنجير ستم آل سعود بدنمان را زخم مي كند.........هنوز نمي توانيم كنار بقيع عقده دل بگشائيم و براي معصوميت امام حسن تالمي داشته باشيم........هنوز كه هنوزه شيعيان توسط آل سعود در پاراچنار پاكستان،كربلا و نجف عراق و حتي تا چند وقت پيش در سيستان هميشه قهرمانانمان ذبح مي شوند،ولي باز هم از سر ذلت بايد به درك واصل شدن فرماندهان اين جنايت توسط كساني تسليت گفته شود كه سنگ حمايت از شما به سينه مي زنند در حالي كه فرزندتان در اين شرايط سكوت اختيار كرده اينان از امام خود پيشي مي گيرند. آل سعود ايران را متهم به حمايت از تروريسم مي كند در حالي كه خود بازيگردان اصلي جنايت عليه بشيريت است... خيلي چيزاهاي ديگر را نمي گويم...از حيف و ميل شدن بيت المال گرفته تا راندهاي وحشتناكي كه تا كنون پوشيده است مي گذرم.اما.......... اماما،اي كاش آن موقع كه شما رفتيد ما هم مي رفتيم تا اين روزگا را نمي ديديم
 • ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  بخداقسم ارزش این ال سعود کمترازیه مورچه است این همه مردم به خاک خون میکشند چقدرخون مردمشونو کردن توشیشه،این واونور لشگرکشی میکنن اونوقت این اقایون پیام تسلیت میگن اخ که ادم خونش بجوش میاد.
 • ابراهیم ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  بابا بحث دشمنی نیست متن نامه افتضاحه. حالا چه احمدی نژاد چه هاشمی. کاملا مشخص است که با این نامه یه جورایی میخواد قضیه ترور را ماست مالی کند و دلجویی. با این متن نامه تلویحا عذر خواهی میکند.
 • م محسن ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  دشمن دانا بلندت می کند. برزمینت می زند نادان دوست!
 • مسلم ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  ؟
 • مهم نيست ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  اللهم اهد بعض روسائنا !!
 • shahrokh ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  marge , padesha maloon nize nazdeek ast , ow az bymarestan far kardeh va be makany rafteh ke ezraeel montazerash ast , ba marg ow , parvandeh avamell soody dar iran , basteh khahad shod . va labkhand shdy dobareh bar roy laban iranian delshekasteh , baz khahad gasht .
 • ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  منفیم به خاطره قسمت اوله فرمایشته...
 • محمود ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  اين پيام و پيام رفسنجاني براي حفظ جان حجاج ايراني و گرفتن زمان تا موقع حركت و قيام است. مطمئن باشيد در اولين فرصت احمدي نژاد بساط مرتجعين را جمع مي كند. ولي الان كه قيام هاي منطقه در جهت دلخواه ماست موقع درگيري ما با عربستان و غيره نيست.
 • محمد ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  دو فرض در مورد اين نامه خجالت آور وجود دارد: ١.حكومت عربستان ديكتاتوريست. اگر حكومت عربستان ديكتاتوريست ، در راس آن هم پادشاهي است ديكتاتور و خائن به مسلمانان و اسلام ، وليعهدش هم خائن و دستش به خون مسلمانان آلوده است، پس در اين صورت چه لزومى دارد كه شخص دوم مملكت اين گونه و با اين لحن پيام تسليت بفرستد و درخواست غفران الهى كند. ٢.حكومت عربستان ديكتاتوري نيست و پادشاه آن هم در خدمت اسلام و مسلمين بوده و از هيچ خدمتى به مسلمانان به خصوص مردم غزه كوتاهي نميكند!! كه در اين صورت بايد به رئيس جمهور حق داد كه اينگونه ابراز هم دردى نمايد( لابد اين كارها هم براى مديريت جهانى لازم است).
 • ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  درست به نظر من باید صلح در منطقه بین شیعه و سنی برقرار بشه که از جنگ های احتمالی جلوگیری بشه ! ما تو 8سال جنگ چقدر عقب افتادیم؟
 • ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  مشرق جان این پیام یک حرکت دیپلمتیک در شرایط حساس کنونی بود
 • ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  همه بدبختی اسلام اینکه...ایران مصر عربستان عراق و.... هر کدوم فکر می کنه محور اسلامه... هر کشوری یک ستون اسلامه. اتحاد اتحاد اتحاد........
 • وحید ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  خدا به شما انصاف بده اصلا ما قبول کردیم احمدی نژاد بده همه چیز هم زیر سر جریان انحرافیه اگر با اعتراف ما مشکلتون حل میشه دیگه نوشتن اراجیف رو کنار بگذارید معلوم نیست نویسنده می فهمیده دیپلماسی یعنی چی؟!!!!
 • رضا ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  دیگه احمدی نژاد رو دوست ندارم
 • ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  بله رییس جمهور به عنوان یک حرکت دیپلماتیک این اقدام را انجام داده اما اقای هاشمی معلوم نیست چرا تا این حد نگران ال سعود وسلامتیشان است؟!!
 • ali 68 ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  دوستان در نظر داشته باشید الان حجاجمون دست عربستانی ها هستند.سال 66 رو کی به یاد داره.
 • rabya ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  به نظر من با درنظر گرفتن شرایط و رویکرد عربستان نسبت به مسائل منطقه ، دشمنی با شعیان (ایران ، بحرین ، یمن) ، کارشکنی در امر اتحاد جهان اسلام ، رابطه با اسرائیل ، خوش خدمتی برای امریکا ، حمایت از تروریسم منطقه ای ، عدم حمایت و گاه برخورد با حرکتهای اسلامی نظیر حزب ا.. و مقاومت فلسطین و کمک های مالی فراوان به غرب و خصوصا امریکا و........... حج واجب نیست لازم به ذکر است حجاج ایرانی سالانه پنج میلیارد دلار برای عربستان درامد ایجاد میکنند.
 • م.ف ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  سال 66 پس از جنايت آنها سفارتشان را کن فيکون کرديم هيچ غلطی نتوانستند بکنند. ضمنا الان در سال 90 هستيم نه 66 و دنيا خيلی عوض شده است.
 • ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  منظور محمود آقای مريد خادم الحرمينه؟!
 • ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
  0 0
  و نه تو ناشناس هستی! چون شعارهايت کاملا نشان داد که حواست خيلی پرته!
 • آشنا ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
  0 0
  دوست عزیز تشخیص واجب، مستحب و حرام شرعی به عهده عالم و فقیه شرع هستش مطمئن باشید اگه قرار بود رفتن حج حرام اعلام بشه مراجع تقلید درنگ نمی کردند و می گفتن حرام و البته این مسائل تفسیر به رای نشه خیلی بهتره با احترام و عذرخواهی از جنابعالی
 • ali 68 ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
  0 0
  درسته که سفارت عربستان کن فیکون شد ولی حجاجمون دیگه زنده نشدند.
 • ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
  0 0
  تند نرید! صدور پیام کار درستی بود از نظر دیپلماتیک با توجه به شرایط و روابط کنونی ایران و عربستان همینطور موسم حج. پس اصل صدور پیام اشکالی نداره بلکه لازم هم بوده. لکن اشکالی که وارد می شه کرد به تعبیرات بکار رفته در متن پیام هست که قابل خدشه است و اشکالات کاملا وارده منتهی این دلیل نمیشه که اصل صدور پیام را دارای اشکال تلقی کنید!
 • ... ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
  0 0
  واقعا جاي خوشحالي داره كه اينقدر از اين خبراستقبال شده،،ببينيد دوستان بنده از افراد مختلفي استفتا كردم نظر همكه اين بود كه انجا براي ما يك جبهه ست ، يك مقر است ، نبايد ترك شود ،،دراين جا با دو جبهه مواجهيم يكي همان وهابي هاي ...كه ما تا جان داريم بايد به بحث و مجادله مان بپردازيم و ديگرجبهه در مواجهه با استكبار جهاني و مسئله اسلام و اتحاد امت اسلام است،،.
 • ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
  0 0
  فكر مي كنيد با اين همه اراجيف مي تونيد ذهنيت مردم به احمذي نژاد رو عوض كنيد شما را به خدا دست از سر رييس جمهور ما برداريد و اينقدر اذيتش نكنيد
 • ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
  0 0
  می دونی عامل به کشتن دادن حجاج در آن سال کی بود؟ محسن ميردامادی، ابراهيم اصغر زاده، وفا تابش، خانيکی، موسوی لاری، مجيد انصاری و خلاصه اصلاح طلب ها . البته در رأس آنها شيخ احمق و بی تدبير(مهدی کروبی).
 • سلمان ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۵
  0 0
  این کارش خوب بود حداقل برای حفظ جان زائرانمان در حج. این وهابی های افراطی برنامه داشتند برای زائران ما و بحث دیگه دور زدن توطئه آمریکا و عربستان بود. خلاصه ایران بچه مثبت منطقه هست(همون بحث الگو بودن رهبری) بچه مثبت هم خاصیتش اینه که بدی را با خوبی جواب میده بعد نباید فراموش کرد که ملک عبدالله معاویه زمان ماست درسته علی و دوستان علی میدونن چه کارهه اما خوب همه مسلمونها مثل ما فکر نمی کنند ان شاءالله خدا آمریکا و شاه و شاهزادگان سعودی را برداره و شرشان را از سر مسلمانان و شیعیان کم کنه.
 • RH2353 ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۶
  0 0
  در اين وضعيت كه امريكا با حيله و نيرنگ و دروغ مي خواهد به مسلمانان ضربه وارد كند و مسلمانها را از هم ديگر جدا كند به نظر من لازم بود به صورت ديپلماتيك اين كار صورت بگيرد. ولي نبايد اين را از ذهنهايمان دور كنيم كه آل سعود شريك امريكا و اسرائيل و ظالمان در منطقه است و اونها بودند كه بيقع ، محل آرامش امامان و صحابه امامان و پيامبران را با خاك يكسان كردند.
 • RH2353 ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۶
  0 0
  در اين وضعيت كه امريكا با حيله و نيرنگ و دروغ مي خواهد به مسلمانان ضربه وارد كند و مسلمانها را از هم ديگر جدا كند به نظر من لازم بود به صورت ديپلماتيك اين كار صورت بگيرد. ولي نبايد اين را از ذهنهايمان دور كنيم كه آل سعود شريك امريكا و اسرائيل و ظالمان در منطقه است و اونها بودند كه بيقع ، محل آرامش امامان و صحابه امامان و پيامبران را با خاك يكسان كردند.
 • 32 ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۶
  0 0
  نطرتان خوب بود.
 • ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۶
  0 0
  خواستم نظر مثبت دهم مشرق همکاری نکرد درود بر احمدی نژاد
 • ازاد ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۷
  0 0
  لطفا" از 3000 میلیارد تومان حرف بزنید .....راستی 10000 میلیارد سایپا چی شد.
 • ناشناس ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۷
  0 0
  عرف مملکت ما این بوده که هر زمان بزرگی از دنیامیره و سران کشور میخوان تسلیت بگن اول امام خامنه ای پیام میدن حلا چرا کسی که داعیه پیروی از ولایت داره از ولی خودش پیش افتاده ؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • ح.م ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۷
  0 0
  ای ایرانی های قدر این پیروزی و امنیت تون را بدانید، نمی دانم شما را چه شده؟ که همیشه و همگونه به رهبر، رئیس جمهور و ..... گیر می دهید. به جای این حرفای ضد و نقیض، با هم مشورت داشته باشید در راه سر بلندی اسلام و کشئری اسلامی. واقعا من قبته میخورم به کشور ایران که این همه مسئولین پر تلاش دارد، خوب شاید بعضی ها بگویند به من که کسی که از این کشور نیست نمی تواند درک کند. حق میدهم براتون اما خدا نکنه که کشور تون با هجوم فرهنگی خراب بشه. آخه من از کشوری هستم و دارم درد دل میکنم که تمام عقاید وهابیت درین کشور تطبیق میشود. با وجود اینکه 20 یا 25 درصد شیعه و متباقی سنی دارد اما بد بختانه به دلیل کمبود درک فرهنگی اهل سنت این کشور ، اکثریت آن و از روی اشتباه عقاید وهابیت را به جای عقاید اهل سنت استفاده میکنند و همه روزه برای شیعیان مشکلات بار می آورند. یک روز به اهل بیت رسول اللاه (ص) توحین میکنند، یک روز به مراسم عاشورای حسینی اهانت میکنند و کشت و خون راه میاندازند و همچنین بهانه های دیگر. فقط اینها را گفتم تا قدری بیشتر از انقلاب اسلامی، امنیت ، پیروزی و غیره موفقیت های خود پشتیبانی کنید. حالا اگر کسانی مانند قذافی، سلطان عبدالعزیز و یا دیکتاتور های دیگری میمیرند خوب جای بسی شکر است که خائنین از سر مسلمین کم میشوند اما شما دیگه همه گی فرهنگی هستید لزومی ندارد که به خدمت گذاران خوب بد و بیراه بگوئید حالا بماند که اگر کسانی از بعضی از مسئولین دلخوری دارند. به نظر من با داشتن چنین انقلاب شکوهمندی میارزد که بعضی سختی ها را هم تحمل کنید. بااحترام (برادر مسلمانتان)
 • پير مير ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۸
  0 0
  ماشالله به قلم ونگاه پيرو خط امامي موفق باشي حام
 • یه طلبه بی تکلّف ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
  0 0
  واقعاً جز تأسف چه باید بگوییم؟! چیزی که سراسر غلط است را چه حاجت به نقد؟! خدا عاقبت دولتمردان ما را ختم به شر نفرماید!
 • شاکی ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۲
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس