شرف شمس.jpg

بررسی کتب حدیث و روایات نشان می‌دهد شرف الشمس به اثبات نرسیده و ابهامات بسیاری دارد.

سرویس دین مشرق - از منظر روایی و تاریخ حدیث، حداقل تا 7 قرن، از روایت منسوب به امیرالمومنین در باب شرف الشمس، در کتب حدیثی موجود شیعه، مطلبی وجود ندارد. و ابهام اصلی همین است تا قرن ها، این روایت کجا بوده و ناگهان پیدا شده است؟

موضوع شرف الشمس، مساله ای است که در سالهای اخیر بین مردم پررنگ شده و افراد سود جو در اقصی نقاط ایران با جلوه دادن شرعی، مذهبی و عقلانی به آن در پی حکاکی صوری طلسم مانند روی سنگ در روز خاصی، سودهای فراوانی را بدست آورده اند. اخیرا نیز عده ای سودجو و فرصت طلب، پار را از این هم فراتر گذاشته و در روز 19 فروردین با دستورات عجیب و غریب، اعتقادات مردم را به سخره گرفته و بعد دیگر هیچ: «این فرصت را از دست ندهید. همه آن چه فکرش را نمی کنید، تنها با یک انگشتر شرف الشمس»؛ شاید این جمله های تبلیغاتی روی کاغذهای آگهی، این روزها برای شما هم ارسال شده باشد. آگهی هایی که برای فروش و حکاکی یک انگشتر خاص در روز 19 فروردین تبلیغ می کنند. انگشترهایی از عقیقی زردرنگ که به «شرف الشمس» معروف شده اند.

در این نوشتار، با کنکاشی در باب 19 فروردین و حدیث شرف الشمس منسوب به امام علی، نتیجه خواهد گرفت که ابهامات و سوالات اساسی درباره شرف المشس وجود دارد و اصالت آن مورد تردید است.

19 فروردین و خورشید مبارک؟

نوزدهمین روز از ماه فروردین برای منجمان مسلمان اهمیت ویژه ای داشته است. روزی که خورشید 19 درجه در برج حمل (فروردین) باشد. آن ها می گویند این روز خاص بنا به محاسبات نجومی، روزی خوش یمن و بابرکت است و البته در ساعت های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است.

[1] در روایات نیز، شرف شمس، در برج حمل دانسته شده است: وَ الْکَوَاکِبُ فِی مَوَاضِعِ شَرَفِهَا ... وَ الشَّمْسُ فِی الْحَمَلِ وَ الْقَمَرُ فِی الثَّوْر.[2] ولی آیا نوشتن برخی از اذکار و اشکال مشهور به حرز و نشرف شمس، بر نگین عقیق زرد و به دست کردن آن، در احادیث معتبر نیز وجود دارد و دارای خواص فراوانی است؟

شرف الشمسی که سنگ نیست

در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که برخی به نیت گشایش در کارها به دست می‏کنند. اما در واقع شرف الشمس، سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی(ع) است که برای رفع صداع (سردرد)، کاربرد دارد[3] که امروزه از هدف اصلی آن دور شده، به گونه ای که در عصر معاصر در روز نوزدهم فروردین از طلوع آفتاب تا ظهر و با آدابی خاص می نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می کنند (معمولا بر روی عقیق زرد، می نویسند، لکن می توان بر روی پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا روی کاغذ زرد نیز نوشت)؛ و ادعا میشود که دارای آثار و خواص بسیار فراوانی است و بنابر نقل قائلین، شرف الشمس باید در روز 19 حمل که مطابق با روز 19 فروردین است از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امکان بر کاغذ زردی نوشته شود و با خود حمل نماید. مضمونی که در کتب معتبر اسلامی، وجود ندارد.

شرف الشمسی که تا 700 سال در کتب اسلامی نبوده است

اما نقش های رمز گونه ای که شرف ‏الشمس نامیده می‏شود، در دیوان منسوب به امیرالمومنین، ذکر شده و نیز بناببر ادعای قائلین به شرف شمس، در کتاب «جنة ‏الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» نیز آمده است. کفعمی در حاشیه کتاب می‏نویسد: «در بعضی از کتاب‏های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است.که وقتی عازم جهاد بود، در بین راه که استراحت می کردند این شکل ها را بر روی سنگی حک کرد و فرمود: این رمز پیروزی ماست». (با تتبع و جستجو در نرم افزار تخصصی حدیث شیعه، نرم افزار جامع الاحادیث، به چنین مضمونی، دست نیافتیم)؛ از اینرو، به نظر می‏رسد بیان چنین نقلی محکم نیست و به فرض صحت، سند این روایت تا امیرالمؤمنین(ع) ذکر نشده است. گفته میشود، مرحوم شیخ بهایی هم همین شکل را در کتاب «سرّ المستتر» با اندکی تغییر آورده است. البته در کتاب‏های یاد شده این شکل به «شرف‏ الشمس» نامیده نشده است و احتمالاً تشخیص اساتید علم ختوم و اذکار این بوده که این شکل در شرف شمس - که نوزدهم فروردین ماه است - نوشته شود.

سوال اینجا است که از منظر روایی و تاریخ حدیث، حداقل تا 7 قرن، از روایت منسوب به امیرالمومنین در باب شرف الشمس، در کتب حدیثی موجود شیعه، مطلبی وجود ندارد. و ابهام اصلی همین است تا قرن ها، این روایت کجا بوده و ناگهان پیدا شده است؟ سیره اهل ‌بیت علیهم‌السلام نیز ارجاع به این‌گونه رموز نجومی و علوم غریبه نبوده و حتی اهل‌بیت علیهم‌السلام نیز منجمین آن زمان را که برای ستارگان قدرت‌های استقلالی و در مقابل قدرت خداوند قائل بودند را لعن می‌نمودند چراکه در این عالم هیچ قدرتی جز قدرت خدای متعال نیست و اگر موجودی دارای قدرتی خاص باشد آن‌هم به اذن الله بوده و هیچ قدرتی به نحو استقلالی در مقابل خداوند ندارند.

همیشه 19 فروردین، شرف شمس نیست

نکته مهم اینکه: عده‌ای برج حَمَل را همان فروردین حساب کرده و روز 19 فروردین را به‌عنوان شرف شمس به همه معرفی کرده‌اند، درحالی‌که برخی از اصحاب فن، معتقدند که برج فروردین با صور فلکی حمل متفاوت است. پس همیشه 19 فروردین، شرف شمس نیست. و چنین بیان می دارند که: شرف الشمس به وقتی می گویند که شمس در 19 درجه برج حمل قرار بگیرد. و منظور از 19، درجه قرارگیری شمس در برج حمل است نه اینکه منظور الزما روز 19 فروردین باشد!

شرف قمر، شریف تر از شرف شمس

 و اگر تصمیم بر انتخاب شرف کواکب باشد، شرف قمر، افضل از شرف شمس می باشد؛ زیرا اولا، شرف الشمس (برج حمل) سالی یک بار اتفاق می افتد، در حالیکه شرف قمر (برج ثور) در هر ماه قمری تکرار می شود و ثانیا آداب و آثاری که برای شرف قمر، بیان گردیده است، اثر ملموس در زندگی فردی و اجتماعی انسان ها دارد. امام هشتم، علی بن موسی الرضا، در کتاب ارزشمند رساله ذهبیه، به این موضوع، تصریح می فرمایند:

اعْلَمْ أَنَّ جِمَاعَهُنَّ وَ الْقَمَرُ فِی بُرْجِ الْحَمَلِ أَوِ الدَّلْوِ مِنَ الْبُرُوجِ أَفْضَلُ وَ خَیْرٌ مِنْ ذَلِکَ أَنْ یَکُونَ فِی بُرْجِ الثَّوْرِ لِکَوْنِهِ شَرَفَ الْقَمَرِ.[4]

از اینرو، اهتمام و توجه به شرف قمر در هر ماه در نسل انسان تاثیر مهمی دارد و شایسته توجه بیشتری نسبت به حکاکی نقش نوشته ای مبهم  و محل تردید در روز 19 فروردین می باشد.

ابهامات و سوالات درباره اصالت شرف المشس در اسلام

در باب شرف الشمس، نکاتی چند بیان می گردد:

1. از منظر روایی و تاریخ حدیث، حداقل تا 7 قرن، از روایت منسوب به امیرالمومنین در باب شرف الشمس، در کتب حدیثی موجود شیعه، مطلبی وجود ندارد. و ابهام اصلی همین است تا قرن ها، این روایت کجا بوده و ناگهان پیدا شده است؟ سیره اهل‌بیت علیهم ‌السلام نیز ارجاع به این‌گونه رموز نجومی و علوم غریبه نبوده و حتی اهل‌بیت علیهم ‌السلام نیز منجمین آن زمان را که برای ستارگان قدرت‌های استقلالی و در مقابل قدرت خداوند قائل بودند را لعن می‌نمودند چراکه در این عالم هیچ قدرتی جز قدرت خدای متعال نیست و اگر موجودی دارای قدرتی خاص باشد آن‌هم به اذن الله بوده و هیچ قدرتی به نحو استقلالی در مقابل خداوند ندارند.

2. اولین کتابی که به ذکر حدیثی در این باره پرداخته است، طبق نقل مدافیعن حرز شرف شمس، کتاب مصباح مرحوم کفعمی است. (با تتبع و جستجو در نرم افزار تخصصی حدیث شیعه، نرم افزار جامع الاحادیث، به چنین مضمونی، نیز دست نیافتیم)؛ این کتاب بنا بر گفته برخی از محققین، مفاتیح الجنان آن زمان ها بوده است. امکان دارد با توجه به کثرت استفاده، تصحیف و اشتباهات در آن راه پیدا کرده باشد. علاوه بر اینکه، به علت رعایت نشدن مبانی حدیثی در آن و مرسل بودن حدیث و انفراد حدیث، هرگز قابل‌ اعتنای جامعه روایی و کارشناسان حدیثی، نیست.

3. مرحوم کفعمی، در قرن هفتم که این حدیث را در کتاب مصباح می آورد، میفرمایند: در بعضی از کتاب‏های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است و اما سندی برای حدیث را ذکر نمیکند. حتی در کتاب حلیۀ المتقین علامه مجلسی که درباره تمام حکاکی و نقوش نگین های انگشتر به نقل از معصومین علیهم السلام به شکل ماثور و با ذکر منبع از کتب معتبر حدیثی، ذکر گردید، مع الوصف، هیچ اسمی از شرف الشمس نیست. از اینرو، برخی از کارشناسان دینی، معتقدند سابقه جعل چنین نقشی به چند قرن اخیر میرسد بگونه ای که حتی در زمان علامه مجلسی، نیز شایع نبوده است.

4. و البته برخی با بدگمانی به حرز شرف شمس، نگریسته اند و چنین بیان می دارند که: اگر بپذیریم، این تصاویر، ساخته و پرداخته دشمنان اسلام، یهود نبوده باشد. بویژه برخی از اشکال و تصاویر این دعا، همچون ستاره داود از اختصاصات یهود، می باشد و این مقداری تامل برانگیز است؛ لکن بنظر میرسد چنین اشکال، صحیح نباشد و سوظن بدون ارائه دلیل و برهان باشد. چراکه، هرچند انتساب حرز شرف شمس، به اهل بیت محل تردید است، لکن کارشناسان فن علوم غریبه آن را تایید و برای آن خواصی ذکر کرده اند.

5. چگونه است انگشتر های با فضیلت بیشتر و با احادیث معتبر از صدر اسلام تا کنون، همچون: عقیق سرخ یمانی، فیروزه، حدید صینی و ... به حاشیه میروند و به ناگاه، در عصر معاصر، نگینی مبهم و موردتردید در صدر قرار می گیرد؟. در حالیکه نه تنها در 700 سال هیچ نشانی از شرف شمس، در دسترس نیست، بلکه در بزرگترین دائره المعارف شیعی (کتاب بحارالانوار)، که سعی گردیده، هر نوعی حدیثی با مرتبه ضعف نیز نقل شود، هیچ ذکر و نشانی از چنین تصاویری در آن وجود ندارد.

6. به فرض که اثبات شد که چنین چیزی در کتاب حدیثی شیعه نقل شده است و صحیح باشد. برخی از محققین علم نجوم، معتقدند: شرف الشمس به وقتی می گویند که شمس در 19 درجه برج حمل قرار بگیرد. و منظور از 19درجه قرارگیری شمس در برج حمل است نه اینکه منظور روز 19 فروردین باشد! مضاف بر اینکه با کمال تعجب، تاریخ شمسی برای آن در نظر گرفته شده است در حالی که در روایات و مناسبت های اسلامی، تاریخ هجری قمری، ملاک است و این موجب شگفتی است.

7. آنقدر در نحوه و ترسیم و طرز نوشتن شرف الشمس[5]، اختلاف وجود دارد، که امروزه هرکسی برای خودش یک تصویری را خلق کرده است و در بازار به فروش می رسد به گونه ای که گاهی بسیار با هم تفاوت دارند.

8. بعد از گذشتن و عبور از هفت خوان رستم اما و اگر در اصالت شرف شمس، نوبت به رعایت آداب حکاکی و سه شرط مهم آن یعنی: بخور مناسب، اذکار و ادعیه حین حکاکی، نیز می رسد. امروزه، کمتر کسی اقدام به این عمل طاقت فرست و زمان بر، اقدام خواهد نمود؛ اعمال و آدابی که از چشم خریدار انگشتر شرف الشمس به دلیل بی اطلاعی، پنهان می ماند.

9. از اینرو، از نگاه مراجع عظام شیعه، حرز شرف الشمس، بی اعتبار[6] محسوب گردیده و تنها از نگاه برخی و با حسن نظر و از باب رجاء و امید ثواب[7]، عمل به آن، بی اشکال دانسته شده است.

10. بنابراین اگر هم اصل این موضوع مورد تایید باشد، این است که: شرف الشمس از علوم غریبه است، لکن در کتب حدیثی متقدمین اعم از روایی، ادعیه و اذکار، وجود ندارد. و البته کتابت و حکاکی لوح شرف الشمس، شرایط خاص می‌خواهد، نه اینکه هر مدعی‌ای ادعای کتابت آن را نماید و این‌گونه نیست که هر شخصی دکانی زده و یک ‌قلم و تخته و سنگ عقیق زرد دست حکّاک بدهد تا در 19 فروردین آن را برای مردم صف‌کشیده حک کنند چراکه بر فرض که شرف الشمس در اسلام، واقعیت داشته باشد، این انگشترها و لوح‌ها بدون رعایت نکردن آداب و شرایط مذکور در کتب فوق، هیچ اثری ندارد و جز منبع درآمدی برای برخی افراد سودجو هیچ فایده ارضی و سماوی نداشته و نخواهد داشت و مع‏الاسف این دکان‌ها گرد حرم‌های مطهر بوده و نگرانی افراد مؤمن و مطلع از توجه عوام به این امر اشتباه را بیشتر می‌کند.

11. نتیجه اینکه: پول و سرمایه زندگی‏تان را صرف این نگین های بازاری و روز 19 فرودین نکنید. شرف الشمس به اثبات نرسیده و ابهام دارد. و در فرض صحت، از علوم غریبه است و انتساب آن به اهل بیت، دلیل قطعی وجود ندارد. آیا شایسته است حرز شرف شمس که اصالت آن و انتساب آن به اهل بیت موردتردید است، در صدر فروش و اعتبار قرار گیرد و از نقش نوشته نگین های اصیل در احادیث ماثور و معتبر در کتب متقدم اسلامی، دوری کرد؟ قطعا خیر؛ از اینرو، شایسته است مومنین، به حکاکی و نقوش سفارش شده و ماثور نقل شده از معصومین در کتب معتبر دعایی شیعه، مراجعه نمایند که در کتب ارزشمند «حلیۀ المتقین» علامه مجلسی، نقل گردیده است.

انگشتر عقیق و فیروزه شگفت انگیز امام هادی، ایمنی در مسافرت و جنگ

در کتاب حلیۀ المتقین علامه مجلسی، به نقل از کتاب الامان سید بن طاووس، چنین نقل شده است: یکی از بزرگان شیعه به نام ابومحمّد قاسم مدائنی می گوید: روزی خادم حضرت ابوالحسن، امام هادی به نام صافی، برای من نقل کرد: در یکی از روزها خواستم به زیارت قبر امام علیّ بن موسی الرّضا صلوات اللّه علیهما شرفیاب شوم، نزد مولایم امام هادی علیه السلام رفتم و از آن حضرت اجازه گرفتم .امام علیه السلام ضمن دادن اجازه، فرمود:

یَکُونُ مَعَکَ خَاتَمٌ فَصُّهُ عَقِیقٌ أَصْفَرُ عَلَیْهِ مَا شَاءَ اللَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ عَلَی الْجَانِبِ الْآخَرِ مُحَمَّدٌ وَ عَلِیٌّ فَإِنَّهُ أَمَانٌ مِنَ الْقَطْعِ وَ أَتَمُّ لِلسَّلَامَةِ وَ أَصْوَنُ لِدِینِک‏.

پس طبق دستور حضرت امام هادی، انگشتری با همان اوصاف تهیّه کردم و برای خداحافظی نزد آن بزرگوار آمدم، وقتی از خدمت آن حضرت مرخّص گشتم و مقداری راه رفتم، پیامی برای من آمد که برگرد. هنگامی که بازگشتم، مرا مخاطب قرار داد و فرمود: ای صافی! سعی کن انگشتری دیگری از جنس فیروزه، تهیّه نمائی و نیز همراه خود داشته باشی، چراکه که در مسیر راه طوس و نیشابور حیوانات درنده، سر راه قافله است و مانع از حرکت افراد می شوند ... :

لِیَکُنْ مَعَکَ خَاتَمٌ آخَرُ فَیْرُوزَجٌ ... ثُمَّ قَالَ لِیَکُنْ نَقْشُهُ اللَّهُ الْمَلِکُ وَ عَلَی الْجَانِبِ الْآخَرِ الْمُلْکُ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ فَإِنَّهُ خَاتَمُ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلِیٍّ کَانَ عَلَیْهِ اللَّهُ الْمَلِکُ فَلَمَّا وَلِیَ الْخِلَافَةَ نَقَشَ عَلَی خَاتَمِهِ، الْمُلْکُ لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّارِ وَ کَانَ فَصُّهُ فَیْرُوزَجٌ وَ هُوَ أَمَانٌ مِنَ السِّبَاعِ خَاصَّةً وَ ظَفَرٌ فِی الْحُرُوب‏.

بعد از آن، خداحافظی نموده و به سمت خراسان حرکت کردم و آنچه را حضرت دستور داده بود، انجام دادم و هنگامی که از خراسان مراجعت نمودم، حضور امام هادی علیه السلام شرفیاب شدم و بعضی جریانات را تعریف کردم . حضرت فرمود: مابقی حوادث را خودت می گوئی یا من بیان کنم؟ عرض کردم: شما بفرمائید. آن حضرت فرمود: عده ای از گروه اجنه مومن، برای زیارت آمده بودند، وقتی نگین فیروزه منقوش به این اذکار را در دست تو دیدند، آن را گرفتند و برای مریضی که داشتند بردند و در آب شستند و آب را، مریض آشامید و سلامتی خود را باز یافت، سپس انگشتر فیروزه را برگرداندند و با این که انگشتر در دست راست تو بود، اما در دست چپ تو قرار دادند. و وقتی از خواب بیدار شدی، تعجّب کردی که چگونه انگشتر از دست راست، به دست چپ منتقل شده است؟ .پس از آن، کنار بالین خود سنگ یاقوتی را یافتی که جنّیان آورده بودند، آن را برداشتی و اکنون به همراه داری، آن یاقوت را بردار و به بازار عرضه کن، و به هشتاد دینار، خواهند خرید ... . خادم گوید: آن هدیه جنّیان را به بازار بردم و به همان مبلغی که حضرت فرموده بود، فروختم.[8]

از ذکر این داستان، علاوه بر کرامت و اعجاز امام هادی، می توان چنین برداشت نمود: ائمه، که خود عالم به محیط و حوادث بوده و هستند، سفارش ها و دستوراتی در کوچکترین امور زندگی، بیان فرموده اند. و اسلام، تنها به نماز و روزه، ختم نمیشود و در جزئی ترین مسائل نیز برای سبک زندگی انسان، برنامه و هدف دارد.

انگشتر عقیق زرد یمانی، شرف الشمس واقعی در احادیث ماثور معصومین

و اگر اصرار بر انتخاب برج حمل به عنوان شرف شمس در روز 19 فروردین هست، می توانید حکاکی و نقش نوشته این انگشتر "عقیق زرد یمنی" بسیار معتبر را جایگزین انگشتر "شرف شمس بازار"، نمائید؛ اینگونه هم به احادیث ماثور اهل بیت عمل گردیده است و هم از تصاویر مبهم و موردتردید شرف شمس، احراز میشود؛ چو صد آید، نود هم پیش ماست. بدین گونه، از سوء استفاده و فرصت طلبی افراد منفعت طلب، جلوگیری شده و نیز به دستور معتبر و ماثور اهل بیت، عمل گردیده است. مضاف بر اینکه، این نگین، دارای خواص بسیار فراوانی خواهد بود.

از جمله طبق حدیث فوق، به نقل از امام هادی، برای نقش نگین عقیق، «مَا شَاءَ اللَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ أَسْتَغْفِرُ اللَّه‏» در روی نگین+ «مُحَمَّدٌ نَبِیُّ اللَّهِ وَ عَلِیٌّ وَلِیُّ اللَّه‏» در زیر نگین، موجب سلامتی جسم در هنگام مسافرت و برای نقش نگین فیروزه «اللّه المَلِک» در روی نگین+ «المُلْک للّه الواحد القهّار» در پشت نگین، برای ایمنی از حیوانات درنده و نیز پیروزی بر دشمن (حتما فیروزه نیشابور ایرانی باشد)، اگر با آداب و شرایط آن همراه باشد؛ دارای چنین آثار شگرفی خواهد بود.

علاوه براین، حکاکی و نقش اذکار فوق در عقیق زرد، موجب ایمنی از مرگ بد[9] (که نمونه آن در جاده ها در هنگام مسافرت های نوروزی رخ می دهد) و ایمنی از دزد و سلامتی در مسافرت[10]، ایمنی از فقر شدید[11]، کثرت مال و اولاد[12]، می شود. مضاف بر اینکه، چنین انگشتری منقوش به اذکار فوق، از آداب و شرایط برداشتن و خوردن تربت امام حسین[13] و آداب استخاره[14]، نیز ذکر گردیده است. در کجا، چنین انگشتری با این ویژگی ها و خواص، میتوان یافت؟ حال آیا شایسته است، انگشتر "عقیق زرد امام هادی"، از نظرها پنهان بماند و انگشتر "عقیق زرد شرف شمس" که در فرض صحت، در زمره علوم غریبه است و انتساب آن به اهل بیت، ثابت نیست، در صدر نگاه ها، قرار گیرد؟

آداب و ادعیه نگین انگشتری به روایت معصومین

انگشترها، علاوه بر جنبه های زینتی، کاربردهای آیینی و اعتقادی نیز دارند. در فرهنگ اسلامی، به انگشترها و نقوش حک شده روی آن، اهمیت بسیار داده شده و در دست داشتن انواعی از آن ها مورد تایید و تاکید ائمه معصوم، قرار گرفته است. ارتباط نوع سنگ و جنس مهر انگشتری ها با باورهای اسلامی، در متون حدیثی شیعه، مورتاکید فراوان بوده است.

روایات در باب «استحباب انگشتری» فراتر از حدّ تواتر است.[15] و شاید کمتر مستحبّی را بتوان پیدا کرد که به اندازه این مسأله، روایت و سیره داشته باشد. تا آنجا که برخی از ائمه معصوم و برای مناسبت های گوناگون، چند انگشتری مختلف داشته اند؛ همچون امام علی که یاقوت را برای زینت، فیروزه را برای نصرت، حدید صینی را برای قوت و عقیق را برای حرز و دفع دشمنان، استفاده می نمود:

کَانَ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ أَرْبَعَةُ خَوَاتِیمَ یَاقُوتٌ لِنُبْلِهِ فَیْرُوزَجٌ لِنَصْرِهِ حَدِیدٌ صِینِیٌّ لِقُوَّتِهِ عَقِیقٌ لِحِرْزِه‏‏.[16]

1. آداب انگشتر

انگشتر در دست راست کردن، سنت پیامبر اسلام

سنت است که دست خالی از انگشتر نباشد و مستحب است برای مردان و زنان که انگشتر را دست راست قرار دهند:

مِنَ السُّنَّةِ لُبْسُ الْخاتَمْ[17] ... أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ کَانَ یَتَخَتَّمُ فِی یَمِینِه‏.[18]

و در احادیث از انگشتر در دست چپ قرار دادن، نهی و رفتاری ناپسند و مخالف سیره اهل بیت دانسته شده است:

وَ نَهَی عَنِ التَّخَتُّمِ بِالشِّمَالِ.[19]

و حکمت آن در احادیث، علاوه بر اینکه فرمان الهی از طرف جبرئیل برای پیامبر[20] و سیره انبیاء سلف قبل از اسلام[21]، می باشد؛ چنین بیان گردیده است که: در این دنیا، نشانه شناخت مومن می باشد و در آخرت و قیامت، امید است نامه اعمال شیعیان به دست راست شان داده شود و از اصحاب الیمین[22] و اهل بهشت و سعادت محسوب شوند:

تَخَتُّمِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ بِیَمِینِهِ لِأَیِّ شَیْ‏ءٍ کَانَ فَقَالَ إِنَّمَا کَانَ یَتَخَتَّمُ بِیَمِینِهِ لِأَنَّهُ إِمَامُ أَصْحَابِ الْیَمِینِ بَعْدَ رَسُولِ اللَّهِ وَ قَدْ مَدَحَ اللَّهُ تَعَالَی أَصْحَابَ الْیَمِین‏ ... وَ هُوَ عَلَامَةٌ لِشِیعَتِنَا یُعْرَفُونَ بِه‏.[23]

انگشتر در دست چپ، بدعت بنی امیه

و هنگامیکه، بعد از جنگ صفین و در ماجرای حکمیت، امام علی با توطئه نماینده معاویه (عمروعاص) و فریب خوردن نماینده امام (ابوموسی اشعری)، پیروزی سپاه اسلام بر کفر و نفاق، بی نتیجه ماند[24]؛ پس از آن، معاویه و بنی امیه به نشانه آن، انگشتر را در دست چپ قرار دادند:

اشْتَهَرَ أَنَّ عَمْرَو بْنَ الْعَاصِ عِنْدَ التَّحْکِیمِ سَلَّهَا مِنْ یَدِهِ الْیُمْنَی وَ قَالَ خَلَعْتُ‏ الْخِلَافَةَ مِنْ عَلِیٍّ کَخَلْعِی‏ خَاتَمِی‏ هَذَا مِنْ‏ یَمِینِی‏ وَ جَعَلْتُهَا فِی مُعَاوِیَةَ کَمَا جَعَلْتُ هَذَا فِی یَسَارِی.[25]

و اینچنین بود که اولین کسی که در اسلام، انگشتر در دست چپ را سیره خویش قرار داد، معاویه، دشمن امیرالمومنین بود که مردم را نیز به این بدعت، واداشت:

وَ أَوَّلُ مَنْ تَخَتَّمَ فِی یَسَارِهِ مُعَاوِیَة ِوَ أَخَذَ النَّاسُ بِذَلِک‏.[26]

امام حسن عسکری، نیز در ضمن حدیثی در بیان ده نشانه مومن، فرمودند: 51 رکعت نماز  (17 رکعت نماز واجب و 34 رکعت نماز مستحبی)، انگشتر در دست راست کردن (تختم بالیمین)، اطعام فقرا، جهر بسم الله در نماز زیارت اربعین و ... از نشانه های شیعه و مومن می‏باشد[27]؛ اما، مخالفین و غاصبن حق ولایت و حکومت اهل بیت، بعد از تصاحب مقام جانشینی و خلافت اهل بیت، در مراحل گوناگون، بدعت های دیگر را جایگزین نمودند؛ از جمله: نماز تراویح را جایگزین نمازهای نافله و مستحبی و انگشتر در دست چپ کردن را جایگزین دست راست کردند:

إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَوْحَی إِلَی جَدِّی رَسُولِ اللَّهِ أَنِّی خَصَصْتُکَ وَ عَلِیّاً وَ حُجَجِی مِنْهُ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ وَ شِیعَتَکُمْ بِعَشْرِ خِصَالٍ؛ صَلَاةِ إِحْدَی وَ خَمْسِینَ وَ تَعْفِیرِ الْجَبِینِ وَ التَّخَتُّمِ بِالْیَمِینِ إِلَی أَنْ قَالَ فَخَالَفَنَا مَنْ أَخَذَ حَقَّنَا وَ حِزْبُهُ الضَّالُّونَ فَجَعَلُوا صَلَاةَ التَّرَاوِیحِ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ عِوَضاً مِنْ صَلَاةِ الْخَمْسِینَ إِلَی أَنْ قَالَ وَ التَّخَتُّمَ بِالْیَسَارِ عِوَضاً مِنَ التَّخَتُّمِ بِالْیَمِینِ.[28]

در کدام دست، انگشتر قرار گیرد؟

دیدگاه اول: اگر انگشتر را در دست (راست و چپ)، قرار دهند، و منقوش به اسما جلاله و متبرکه باشد، باید در وقت استنجا و قضای حاجت، آن را درآورد و نباید با این انگشتر منقوش به اسمای متبرکه، وارد بیت الخلاء گردید و همچنین است هنگام مجامعت (آمیزش جنسی) که برای احترام، باید آن را از دست خارج نمود:

قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ أَدْخُلُ الْخَلَاءَ وَ فِی یَدِی خَاتَمٌ فِیهِ اسْمٌ مِنْ أَسْمَاءِ اللَّهِ تَعَالَی، قَالَ: لَا وَ لَا تُجَامِعْ فِیهِ.[29]

دیدگاه دوم: البته در برخی احادیث، خصوص انگشتر در دست چپ، مراد می باشد که باید هنگام حضور در بیت الخلاء آن را از دست چپ (ید الاستنجا) خارج و در دست راست (ید المتوضی) قرار داد:

فِی وَصِیَّتِهِ لِأَصْحَابِهِ مِنْ نَقْشِ خَاتَمِهِ وَ فِیهِ أَسْمَاءُ اللَّهِ فَلْیُحَوِّلْهُ عَنِ الْیَدِ الَّتِی یَسْتَنْجِی بِهَا إِلَی الْمُتَوَضِّئ‏.[30]

در حدیث دیگری نیز به این مضمون، سخن رفته است[31]؛ در هر حال، اگر کسی انگشتر را همراه خود دارد، باید از توهین به آن مواظبت کند. مثلا انگشتر در دستی که خود را می شوید (ید الاستنجا)، نباشد؛ لکن دیدگاه اول، به احتیاط نزدیک تر است.

در کدام انگشت دست راست؟

بعد از اینکه، مشخص گردید مستحب بلکه باید انگشتر در دست راست قرار گیرد، حال سوالی که مطرح میشود اینکه: در کدام انگشت دست راست، قرار داده می‏شود؟

در کتاب وسائل الشیعه، از حضرت صادق منقول است که حضرت رسول نهی فرمود از انگشتر کردن در انگشت اشاره (السبابۀ) و انگشت میانی (الوسطی):

عَنِ الصَّادِقِ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ أَنْهَی أُمَّتِی عَنِ التَّخَتُّمِ فِی السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَی‏.[32]

و مستحب است که انگشتر در انگشت کوچک (الخنصر) و انگشت کناری آن، قرار گیرد و ترک نشود:

وَ لَا تُعَرِّ الْخِنْصِرَ.[33]

زیرا قرار دادن انگشتر در دو انگشت (السبابه و الوسطی)، عمل قوم لوط شمرده شده است، که در تاریخ، به همجنس بازان تاریخ، شهرت یافتند و سرانجام دچار عذاب الهی گشتند.[34]

ّلَا تَخَتَّمْ فِی السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَی فَإِنَّهُ کَانَ یَتَخَتَّمُ قَوْمُ لُوطٍ فِیهِمَا.[35]

انگشتر بندانگشتی، نماد قوم لوط

همجنین باید انگشتر را به "پایین و انتهای" انگشتان رسانید و نهی گردیده است که انگشتر را در "سر انگشتان" قرار داده شود، عملی که هم اکنون در جامعه ایران، شیوع و رواج یافته است و به نوعی سبک زندگی غیر اسلامی را تداعی می‏کند؛ و مع الاسف، این عمل نیز از اعمال قوم لوط، شمرده شده است:

اجعلوا الخواتیم فی‏ آخر الأصابع و لا تجعلوها فی أطرافها فإنه یروی أنه من عمل قوم لوط.[36]

حال، آیا شایسته است امت اسلام، در کوچکترین فرامین فردی و اجتماعی خویش، از سنت قوم لوط که در زمره بدنام ترین های قوم تاریخ، لقب گرفته اند، پیروی نمایند؟

سوگمندانه، باید بیان داشت، اگر کنجکاوانه به اطراف خود نگاهی بیاندازیم، از نگین انگشتر، ‌گردنبند، تصاویر روی دست‌بندها، پیراهن، شلوار، کفش،‌ ادکلن و ساعت گرفته تا برخی ساختمان‌های سر به فلک کشیده و بعضی از میادین شهر به نمادهایی برخورد می‌کنیم که رنگ و بوی فرقه ‌های انحرافی و شیطانی را با خود به همراه دارد. یکی از مهمترین علت نمادگرایی منفی و غیرمعنوی در گروه های شیطان پرستی، ماسون ها و عرفان های کاذب، علاوه بر ایجاد روزنه و دریچه ورود شیاطین و اجنه در زندگی انسان ها، ایجاد انرژی منفی در جامعه و القای بسط قدرت و نفوذ خویش در اجتماع می باشد.

2. جنس انگشتر

استحباب انگشتر نقره و کراهت انگشتر آهن

سنت و مستحب است که جنس رکاب انگشتر، برای مردان، از نقره و برای زنان، نقره یا طلا باشد و مکروه است جنس انگشتر، از "غیر نقره" مثل آهن، مس، برنج و فولاد، باشد:

لَا تَخَتَّمُوا بِغَیْرِ الْفِضَّةِ فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَالَ مَا طَهُرَتْ کَفٌّ فِیهَا خَاتَمُ حَدِیدٍ.[37] ... نَهَی عَنِ التَّخَتُّمِ بِخَاتَمِ صُفْر[38].[39]

به گونه ای که اگر کسی انگشتر از جنس آهن در دست وی باشد، باید برای نماز آن را از دست خارج کند، که آهن از زینت اهل آتش و جهنم، می باشد:

لَا تَجُوزُ الصَّلَاةُ فِی شَیْ‏ءٍ مِنَ الْحَدِید.[40] ... لَا یُصَلِّی الرَّجُلُ وَ فِی یَدِهِ خَاتَمُ حَدِید ... وَ لَا یَتَخَتَّمُ بِهِ لِأَنَّهُ مِنْ لِبَاسِ أَهْلِ النَّارِ.[41]

و ممکن است حکمت نهی از انگشتر آهنی و غیر نقره، این باشد که سبب جذب و نفوذ اجنه و شیاطین در زندگی انسان می شود، چرا که آهن، زینت اجنه در این دنیا، قرار داده شده است:

فِی الْحَدِیدِ أَنَّهُ حِلْیَةُ أَهْلِ النَّارِ إِلَی أَنْ قَالَ وَ جَعَلَ اللَّهُ الْحَدِیدَ فِی الدُّنْیَا زِینَةَ الْجِنِّ وَ الشَّیَاطِین.[42]

زیورآلات بدلی برای فرزندان

همانگونه که ذکر گردید، برای مردان، هر فلزی غیر از نقره، و برای زنان، هر فلزی غیر از طلا و نقره، نهی گردیده است؛ از اینرو، حکم بدلیجات آهنی غیر از نقره و طلا برای کودکان و فرزندان پسر و دختر، نیز روشن می شود که ناپسند و موجب زیان به جسم خواهد بود. عملی که در سفارشات معصومین، نیز تصریح شده است که برای فرزندان تان از زیور و انگشترهای آهنی، استفاده نکنید، عملی که متاسفانه در جامعه امروز بشدت شیوع یافته است:

لَا تُلْبِسُوا صِبْیَانَکُمْ خَوَاتِمَ الْحَدِیدِ.[43]

3. احکام انگشتر طلا و نقره در اسلام

استفاده مردان از زینت طلا اعم از انگشتر و ساعت طلا، در دین مقدس اسلام، حرام است[44] و احکامی دارد (خرید و فروش انگشتر طلا برای مردان حرام است)[45]. و اگر مردی در حالی که انگشتری طلا در دست دارد، به نماز بایستد، علاوه بر حرمت عمل، نماز وی نیز باطل خواهد بود.[46] و در مقابل، استفاده از طلا،  برای زنان، چه در نماز و چه غیر آن، جایز بلکه مستحب دانسته شده است. و اگر برای شوهران خویش زینت نمایند، ثواب مضاعفی نیز خواهد داشت.

به دست کردن حلقه ازدواج از جنس انگشتری طلا، مجوز مشروعی نخواهد بود، البته استفاده از فلزات گرانبهای دیگر همچون پلاتین که فلزی غیر از طلا است، بی اشکال و مباح است، اما مورد سفارش اهل بیت نیست؛ ولی طلای سفید که همان فلز طلا است ولی تغییر رنگ داده، حرمت آن همچنان به قوت خود باقی است. [47]

و برخی دیگر از احکام انگشتر، عبارتند از:

1. مستحبّ است که رکاب انگشتر از نقره باشد و مکروه است رکاب آن از جنس آهن یا مس باشد.

2. مستحبّ است نگین انگشتر یکی از موارد زیر باشد: عقیق، فیروزه، یاقوت، جزع یمانی، بلور، حدید چینی، درّ نجف، سنگ زمزم، زمرّد.

3. مستحبّ است انگشتر را به دست راست بکنند و قرار دادن انگشتر در دست چپ، مکروه است.

4. مستحبّ است انگشتر در انگشت کوچک و یا کناری آن باشد و مکروه است در انگشت سبّابه یا وُسطی قرار گیرد.

5. زینت کردن مردان با طلا، مطلقاً حرام است و انگشتر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

6. مستحبّ است روی انگشتر آیه ای از آیات قرآن کریم یا نقوشی از نقوش انگشتر ائمّه اطهارعلیهم السلام نوشته شود. و کشیدن تصویر حیوانات بر آن، مکروه است.

7. واجب است به هنگام استنجاء، انگشتری که اسماء الهی و یا نام اهل بیت علیهم السلام بر آن نوشته شده، از دست درآورده شود.

8. سزاوار است به هنگام وضو، انگشتر را بچرخانند تا یقین کنند که آب به زیر انگشتر رسیده است.

9. نشان گذاشتن انگشتر برای یادآوری کارها، مکروه است مگر در شمارش رکعات نماز که مکروه نیست. [48]

جمع بندی

خوب، اکنون، بعد از سخن و بحث فراوان از آداب انگشتر، سوالی که مطرح میشود اینکه: از بین این همه نگین، خواص و آثار انگشترهای متفاوت، کدام انتخاب شوند، بهتر است؟ در احادیث، نیز به این تحیّر اشاه گردیده و انتخاب نقش نگین انگشتر هر شخصی، یکی از معیارهای عقل فرد، اعتبار شده است:

یُعْتَبَرُ عَقْلُ الرَّجُلِ فِی ثَلَاثٍ ... وَ فِی نَقْشِ خَاتَمِهِ وَ فِی کُنْیَتِهِ.[49]

چراکه نقش نوشته و حکاکی بر روی نگین انگشتر هر شخصی، حاکی از آینده فکری، علاقه و سلایق وی می باشد و به نوعی روانشناسی فردی وی را به نمایش می گذارد؛ به عنوان مثال، فردی در آرزوی ثروت فراوان، ادعیه و آیات کسب مال دنیا و ثروت را بر روی نگین انگشتری خویش، حکاکی می کند و دیگری، ادعیه علم، دیگری طلب فرزند. از اینرو، نوع نقش نگین همچون انتخاب اسم و کنیه، معیار و سنجشی برای تشخیص مراتب عقل هر شخصی می‏باشد. حال از بین کلکسیون انبوه نگین و انگشتری، کدام سزاوارتر است؟ در میان، انبوه نگین ها، توجه اهل بیت، به عقیق، فیروزه، یاقوت، در نجف، حدید صینی، زمرد و جزع یمانی بیشتر از بقیه بوده است.

اکنون و بعد از مطالعه این نوشتار، به این جمع بندی خواهید رسید:

1. مستحب است انگشتر در «بند پایین‏»[50] انگشت «کوچک‏» و انگشت «کناری‏»[51] آن در دست «راست»[52] قرار گیرد که جنس آن «حتما» از فلز «نقره»[53] برای زنان و مردان، و از فلز «طلا»[54] فقط برای زنان، باشد. و به دست کردن انگشتر «آهنی»[55]، «مسی و برنجی»[56]، حتی برای کودکان خردسال در قالب بدلیجات[57]، کراهت شدید دارد.

2. نگین انگشتر (عقیق، فیروزه، حدید صینی و ... )، بهتر است به صورت «دایره ای»[58] و مدور، تراشیده شود.

3. انگشتر منقوش به اسماء جلاله، اسامی متبرکه و آیات قرآن، قبل از ورود به بیت الخلاء (دستشویی)، باید از دست خارج نمود و در محیطی غیر از محیط بیت الخلاء قرار داد. و در صورت اضطرار، آن را از دست چپ (ید الاستنجا) خارج و در دست راست (ید المتوضی) قرار داد[59] و همچنین است هنگام «مجامعت» (آمیزش جنسی)[60] که برای احترام، باید آن را از دست، خارج نمود.

4. نگهداری برخی از انگشترها همچون «حدید صینی»[61]، آداب خاصی دارند که باید به کتب مربوطه مراجعه شود.

5. نقش و حکاکی نگین انگشتر، باید در کتب معتبر نقل شده باشد. و بهتر است از حکاکی «تصویر گل، گیاه و حیوان و هر نقش و نگاری غیر از آیات و اذکار»[62] در نگین و رکاب انگشتر، نیز پرهیز شود. و آنچه که بعد از تتبع و جستجوی فراوان در احادیث اهل بیت، به دست می آید، اینکه، شایسته است، حکاکی و نقش انگشتر با اقتدا به سیره امیرالمومنین در داشتن «چهار نگین انگشتر»[63]، در مناسبت های مختلف، حاوی این اذکار و آیات باشد:

الف. حکاکی و نقش نگین عقیق سرخ یمنی: «مَا شَاءَ اللَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ إِنْ تَرَنِ أَنَا أَقَلَّ مِنْکَ مالاً وَ وَلَدا أَسْتَغْفِرُ اللَّه‏» در روی نگین در سه سطر[64]+ «مُحَمَّدٌ نَبِیُّ اللَّهِ وَ عَلِیٌّ وَلِیُّ اللَّه‏» در زیر نگین؛ حکاکی و نقش این آیات و اذکار فوق در عقیق زرد، موجب ایمنی از مرگ بد[65] (که نمونه آن در جاده ها در هنگام مسافرت های نوروزی رخ می دهد) و ایمنی از دزد و سلامتی در مسافرت[66]، ایمنی از فقر شدید[67]، کثرت مال و اولاد[68]، می شود. مضاف بر اینکه، چنین انگشتری حاوی اذکار فوق، از آداب و شرایط برداشتن و خوردن تربت امام حسین[69] و آداب استخاره[70]، نیز ذکر گردیده است.

ب. حکاکی و نقش نگین فیروزه نیشابور: «رَبِّ لا تَذَرْنی‏ فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثین» و ‏«اللّه المَلِک» در روی نگین+ «المُلْک للّه الواحد القهّار» در پشت نگین؛ حکاکی و نقش این اذکار و آیات، موجب اولاد دار شدن و ایمنی از نازایی[71]، ایمنی از حیوانات درنده و نیز پیروزی در جنگ و غلبه بر دشمن[72] (حتما فیروزه نیشابور ایرانی باشد).

 

[1] . سجادی، فرهنگ معارف اسلامی، ج ‏2، ص 1053.

[2] . مجلسی، بحارالانوار، ج 54،، ص 227.

[3] . مجلسی، زادالمعاد، ص 567.

[4] . مجلسی، بحارالانوار، ج 55، ص 268.

[5] . حسن زاده آملی هزار و یک نکته، ص 797-799.

[6] . استفتائات آیۀ الله مکارم شیرازی، لینک.

[7] . آیۀ الله میرزا جواد تبریزی، صراط النجاة، ج 10، ص 426.

[8] . ابن طاووس، الامان، ص 48.

[9] . شیخ صدوق، ثواب الاعمال، ص 174.

[10] . شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 11، ص 428.

[11] . مجلسی، بحارالانوار، ج 92، ص 294.

[12] . شعیری، جامع الاخبار، ص 134.

[13] . ابن مشهدی، المزار الکبیر، ج 1، ص 364.

[14] . کفعمی، المصباح، ص 392.

[15] . مجلسی، حلیۀ المتقین، ص 53-70.

[16] . شیخ صدوق، خصال، ج 1، ص 199.

[17] . کلینی، الکافی، ج 6، ص 468.

[18] . اشعث کوفی، الجعفریات، ص 185.

[19] . نعمان مغربی، دعائم الاسلام، ج 2، ص 164.

[20] . مجلسی، بحارالانوار، ج 42، ص 62.

[21] . ابن شهرآشوب، المناقب، ج 3، ص 303.

[22] . سوره واقعه، آیه 91: فَسَلامٌ لَکَ مِنْ أَصْحابِ الْیَمین‏.

[23] . شیخ صدوق، علل الشرایع، ج 1، ص 158.

[24] . ابن ابی ‏الحدید، شرح نهج البلاغه، ج ۲، ص ۲۵۵.

[25] . ابن شهرآشوب، مناقب آل أبی طالب، ج ‏3، ص‏ 302-303.

[26] . مجلسی، بحارالانوار، ج 42، ص 62.

[27] . شیخ طوسی، تهذیب الاحکام، ج 6، ص 52.

[28] . محدث نوری، مسترک الوسائل، ج 3، ص 290.

[29] . کلینی، الکافی، ج 3، ص 56.

[30] . طبرسی، مکارم الخلاق، ص 87.

[31] . کلینی، الکافی، ج 6، ص 474.

[32] . شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 5، ص 97.

[33] . مجلسی بحارالانوار، ج 74، ص 66.

[34] . سوره شعراء، آیات 160-175.

[35] . حرانی، تحف العقول، ص 13.

[36] . شیخ صدوق، خصال، ج 1، ص 259.

[37] . کلینی، الکافی، ج 6، ص 468.

[38] . خاتم الصُفْر: انگشتر مسی و برنجی. لینک.

[39] . شیخ صدوق، الامالی، ص 426.

[40] . فیض کاشانی، الوافی، ج 7، ص 427.

[41] . شیخ صدوق، من لایحضره الفقیه، ج 1، ص 253.

[42] . شیخ طوسی، تهذیب الاحکام، ج 2، ص 227.

[43] . نعمان مغربی، دعائم الاسلام، ج 2، ص 164.

[44] . نعمان مغربی، دعائم الاسلام، ج 2، ص 164.

[45] . توضیح المسائل مراجع، ج 1، ص 832.

[46] . امام خامنه ای، استفتائات، سوال 442. لینک.

[47] . موحد ابطحی، سنگ ها و خواص، ص 163-164.

[48] . ن.ک: رنجبران تهرانی، کتاب اعجاز نگین.

[49] . شیخ صدوق، خصال، ج 1، ص 103.

[50] . شیخ صدوق، خصال، ج 1، ص 259.

[51] . مجلسی بحارالانوار، ج 74، ص 66.

[52] . شیخ صدوق، علل الشرایع، ج 1، ص 158.

[53] . کلینی، الکافی، ج 6، ص 468.

[54] . نعمان مغربی، دعائم الاسلام، ج 2، ص 164.

[55] . کلینی، الکافی، ج 6، ص 468.

[56] . شیخ صدوق، الامالی، ص 426.

[57] . نعمان مغربی، دعائم الاسلام، ج 2، ص 164.

[58] . کلینی، الکافی، ج 6، ص 468.

[59] . طبرسی، مکارم الخلاق، ص 87.

[60] . کلینی، الکافی، ج 3، ص 56.

[61] . ابن طاووس، الامان، ص 50-51.

[62] . شیخ صدوق، من لایحضره الفقیه، ج 1، ص 255.

[63] . شیخ صدوق، علل الشرایع، ج 1، ص 157.

[64] . شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 5، ص 98.

[65] . شیخ صدوق، ثواب الاعمال، ص 174.

[66] . شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 11، ص 428.

[67] . مجلسی، بحارالانوار، ج 92، ص 294.

[68] . شعیری، جامع الاخبار، ص 134.

[69] . ابن مشهدی، المزار الکبیر، ج 1، ص 364.

[70] . کفعمی، المصباح، ص 392.

[71] . شیخ طوسی، الامالی، ص 49.

[72] . ابن طاووس، الامان، ص 48.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 56
 • در انتظار بررسی: 17
 • غیر قابل انتشار: 16
 • علیرضا IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  17 14
  شرف کواکب در گذر زمان متغییر است ضمن آنی که در ریشه نیز نظرات مختلفی بر آن است .در نزد منجمان هندی ده درجه حمل شرف شمس است ویونانیان آنرا در هفده درجه حمل میدانند گذشته از آن این انگشتر ویا نقوش فقط برای آنانی موثر ومفید است که شمس در طالع آنان نقش مثبت داشته باشد واصولا هر فردی بایست در شرف کوکب منسوب بطالع خود اقدام به نقش حروف مقطعه ویا بنگالی بنماید والبته این بمفهوم داشتن چک سفید امضا از نظر بخت واقبال نیست بلکه با توجه به طالع فرد از صفر تا صد میتواند تاثیر گذار باشد
  • مهدی IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   7 4
   حرف خوبی بود یه سوال بخت و اقبال ما بستگی به طالع ما داره؟
  • محمد IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   13 4
   این حرف ها چیست که می زنید؟ "اصولا هر فردی بایست در شرف کوکب منسوب بطالع خود اقدام به نقش حروف مقطعه ویا بنگالی بنماید" پاسخ: آیا وقتی امام علی انگشتر به دست خویش داشتند، به طالع خود نگاه می کردند؟ / در ثانی، ائمه به همه شیعیان توصیه داشتن عقیق کردند، این با بررسی طالعه و این حرف ها در تناقض است/ ثالثا، داشتن نگین انگشتر عقیق در دست راست، نشانه مومن است، از این هم فهمیده میشود این بازی های طالع یه چیز الکی است و در اسلام، به ان تاکید نشه است. حداقل در انگشتر، صرف در دست داشتن عقیق، فیروزه و .. خواص ان به همراه آن است برای هر فردی.
  • ک IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   17 7
   تقدیر هر انسان در شب قدر بسته می شود نه در 19 فروردین ویا...
 • رضا بهاری IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  واقعا خجالت نمی کشید تو قرن ۲۱ که بشر داره می‌ره کره مریخ فتح کنه یه مشت خزعبلات تحویل مردم میدن
  • جمشید IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   65 52
   احادیث اهل بیت خزعبلات است؟ هرکسی اینطوری فکر کند مرتد فکری است.
  • احمد US ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   67 4
   جالب اینجاست که وقتی از خدا و پیغمبر و حرام و حلال قابل اثبات علمی و عقلی صحبت میشه این جماعت می گن خرافاته. ولی وقتی دنبال انگشتر و رمالی و انرژی مثبت و منفی و کارما و از این مزخرفات میرن دیگه از این حرفها نمی زنن.
  • علی IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   51 14
   حالا اگر بهت بگم برو کتاب او یارو آمریکاییه درباره خواص سنگ رو بخون دیگه نمیگی خزعبلات
  • علوی IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   13 7
   با سلام لطفا صبر کنید اول ماه رفتنشون رو ثابت کنن، مریخ پیش کش دوم اگه کمی تحقیق کنید میبینید که همون ها از ما مسلمونا به صحبتهای اهل بیت و کتبمون بیشتر اعتقاد دارند دانشکده سحر در آمریکا و اسرائیل به وصورت فعال دانشجو داره اونا دنبال ابن سینای نا هستند و خواجه نصیر و ..... در حال که ما به دنبال ادعاهایی که هنوز به حد فرضیه هم نرسیدن
  • لا IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   17 7
   آخییی. ازین میسوزم که وقتی فلان پژوهشگر ژاپنی کتاب بنویسه از اثرات سنگ ها ، مثل چهارپایی که کوبیده خورده طبل علم میزنید که آقا علم فلان چیز رو کشف کرد و بهمان چیز رو کشف کرد...
  • پیام IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   7 17
   معمولا آدمایی که کمتر آگاهی دارند بیشتر حرف می زنند . وقتی از آثار اینها و علوم غریبه اطلاعی نداری بگو اطلاع ندارم نگو نیست.
 • مسعود US ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  38 45
  از این همه اشاعه خرافات به نام دین خجالت نمیکشید؟
  • اسحاقی IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   26 3
   مطلب را نخوندید همین طوری نظر میدی/ تلگرام با شما ها چه کار کرده که حوصله خوندن مطلب را ندارید. این داره شرف شمس را بررسی می کند که شاید خرافه باشد.
  • فاطمه IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   30 1
   آیه الله مکارم شیرازی عدم اعتبار حرز شرف الشمس پرسش : آیا حرز شرف الشمس که به صورت اشکال مبهمی است و می گویند روز نوزدهم فروردین روی کاغذ زرد رنگی نوشته شود و آثار فراوانی دارد صحیح است؟ پاسخ : حرز مزبور اعتبار ندارد و در روایات معتبر نیامده است و محتوای آن هم محتوای قابل ملاحظه ای نیست و سزاوار است مومنین و مومنات برای حفظ خود از آیات و روایاتی که از معصومین علیهم السلام در کتب معتبر وارد شده است استفاده نمایند.
 • وحید IT ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  15 20
  اگه اینهمه که شما گفتید انگشتر شرف الشمس بی اعتباره پس چرا مرجعی مثل حضرت اقای خامنه ای بعضی ایام استفاده میکنند؟!
  • جواد IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   23 5
   ایشا امام خامنه ای، نگین عقیق زرد در دست دارند که در اسلام بسیار سفارش شده است و نه شرف شمس. / مطلب انگشتر عقیق امام هادی را در مقاله بخون.
  • عباس IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   4 1
   سلام شما رنگش دیدید یا خود اشکال هم روی انگشتر ایشان بود؟
  • عباس IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   0 1
   سلام شما رنگش دیدید یا خود اشکال هم روی انگشتر ایشان بود؟
  • کوروش IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   5 1
   آقا خودشون بهت گفتن که انگشتر من شرف شمسه یا مشاوراشون؟؟؟
  • یا بقیه الله IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   7 0
   استفاده از عقیق زرد با شرف شمس، متفاوت است. و هر کسی از عقیق زرد استفاده کرد به معنای تایید روز 19 فروردین و آداب منتسب به آن نیست.
 • امید IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  23 3
  نویسنده گرام این مطلب چ ربطی به سیاست داره که در بخش سیاسی هست؟؟؟؟
  • اصلاح طلب سیاسی IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   9 3
   مطلب باید تیک گزینه فرهنگ و هنر را بخورد. بله حق با شما است. مشرق اصلاح بفرمائید.
 • نیما IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  27 41
  بابا ول کنید دنیا داره فضارو تسخیر میکنه شما هنوز بفکرانگشترسرخ و زردید
 • نیما IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  9 33
  بابا ول کنید دنیا داره فضارو تسخیر میکنه شما هنوز بفکرانگشترسرخ و زردید
  • محمدرضا IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   27 3
   بهتر از مطالب ورزشی است که صبح و شب مآد توی مشرق می خونید و همیشه جزو پربازدیدها است. این ها وفت تلف کردن نیست؟ فلان ستاره فوتبال میلیاردها دلار حقوق نجومی دارد، آیا برای تو فایده دارد؟
  • حجت IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   6 7
   دنیا داره انسان به فضا می فرسته تو هنوز مثل چند هزار سال قبل نفس می کشی و غذا می خوری؟
  • رهگذر IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   10 3
   همونایی که فضاروتسخیرکردن کتب زیادی درباره خواص سنگها دارند اصلا شاخه ای ازطب مکمل سنگ درمانیه
 • حمید IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  20 13
  عالی بود
  • با سلام IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   5 0
   نگین های با احادیث معتبر همچون عقیق سرخ یمانی و یا حدید صینی که پشتوانه حدیثی بسیار قویی دارد را رها کردند / چسبیدید به مشکوکات علمی و نقش و نگاری به نام شرف الشمس با چند تا الف و ستاره و ... .
 • عليرضا IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  32 15
  بدرد مردم بخصوص جوانان برسيد با اين افكار وقت گير درد جامعه با انگشتر وفلان حل نميشود
  • جواد IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   29 2
   جوانان را فردا در انگشتر فروشی ها ببینید. چه صفی کشیدند مثلا برای گشایش شان در ازدواج شغل شرف شمس سفارش بدهند، بخت شغل شان و ... باز شود / اون موقع خواهید فهمید داستان چیست دلبندم.
 • ... IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  19 8
  خوب بالاخره یه مطلب مثبت تو مفرق پیدا شد
  • حسن عسگری خواه IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
   9 26
   شرف الشمس کاملا علمی ومنطقی است عزیزم لطفا درچیزی که اطلاعات نداریدنظرندید,واین امرهیچ منافاتی باپیشرفت علم ندارد
 • بوشهری IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  19 17
  مشرق خجالت نمیکشی این مطالب چیه بخورد مردم میدی واقعا ک امروزی باشید خواهشا
  • کوروش IR ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   6 1
   انگار شما حواستون نیست در کل شرف شمس رو سرچ کردید اگه نمیخای از این مطالب به خوردت بدن و امروزی برات موضوع بزارن خب چرا اومدی توی این وب این همه جا دوست عزیز میتونی بری بچرخی و باور یه مشته رو خدشه دار نکنی
  • خداحافظ IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   6 2
   دلبندم، ورزش و سینما خوب است؟ صبح و شب لیگ اسپانیا و انگلیس را تماشا می کنی؟ برخی دوستان زخم بستر گرفتند از بس نشستند و فیلم و انیمیشن خیلی دیدند. این ها بیخود نیست فقط آداب اسلام و تاصیر سنگ ها در جسم و روح افراد بیخود است؟ تجدیدنظر کنید
 • حسن عسگری خواه IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  6 4
  در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته ۲۷۷، تألیف آیت‏ اللّه ‏حسن‏ زاده آملی نیز مطالبی راجع به این شکل آمده است. در کتاب‌های اسلامی هم نقش شرف الشمس هم را شامل پنج اسم اعظم خداوند می‌دانند که آن‌ها را کلمات مبارکه: الله، جمیل رحمن، مۆمن و نور گفته‌اند و بجای نقش از پنج حرف اول آن‌ها بصورت ا. ج. ر. م. ن می‌توان استفاده کرد
  • جواب به شما IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   4 1
   دعای شرف شمس / این دعا که در کتب حدیث شیعه نیست: اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه‍ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی. شما نرم افزار تخصصی حدیث ، نرم افزار "جامع الاحادیث" را ببینید. در این نرم افزار که تمام کتب حدیثی شیعه از قرن اول تا قرن پانزدهم در آن است/ این دعا من درآوردی که برای شرف شمس می خوانند در آن نیست. اگر این دعای فوق را پیدا کردید من به شما جایزه می دهم.
  • اسلام علیک یا ابا عبدالله الحسین IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   4 1
   احترام آقای حسن زاده آملی محفوظ/ ولی امروز برهان و دلیل حرف اول را می زند / ایشان مستند به کدام حدیث از امامان معصوم، می فرمانید؟ خوب جواب بدهید اگر حدیثی است/ نرم افزار جامع الاحادیث 15 قرن کتب حدیثی شیعه موجود را در خود دارد / اگر دعا و آداب من درآوردی شرف شمس در آن پیدا شد؟
 • کیا IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  5 3
  نقش هر انگشتر ائمه (ع) منفرد و خاص بوده که شاید ارتباط به دوران نیز داشته باشد ولی بهتر است دراین زمان از شهادتین استفاده شود که پیام ایمان و اعتقادات باشد. والله اعلم..
  • سلام IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   3 2
   مجتهد شدید؟ / خود ائمه به شیعیان یفارش کردند فلان آیات و اذکار را بنویسید، چه خاصیت های خواهد داشت/ پس لطفا ...
 • علی IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  16 2
  حالا ماله یه معدن دیگه باشه نیمشه؟ "در پشت نگین، برای ایمنی از حیوانات درنده و نیز پیروزی بر دشمن (حتما فیروزه نیشابور ایرانی باشد)، اگر با آداب و شرایط آن همراه باشد؛ دارای چنین آثار شگرفی خواهد بود."
 • محمدحسین IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  12 6
  پیشنهاد بسیار عالی برای شرف شمسی ها: شرف شمس #واقعی از امام هادی با حدیث معتبر و ماثور در متن مقاله است/ دوستداران شرف شمس به جای یک سرس شکل های مبهم و عجیب و غریب، بروند به حدیث امام هادی عمل کنند/ نهایت روز 19 فروردین و برج حمل که به قول امام رضا شرف شمس برج حمل است را برای حکاکی نگین امام هادی انتخاب کنند / اینطوری هم به حدیث بسیار معتبر امام هادی عمل کردند و هم در روز شرف شمس این انگشتر حکاکی شده است.
  • طلبه IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   1 1
   خیلی حرف خوبی زدید، اگر امام #هادی علیه السلام، بفرمایند: من انگشتیر "عقیق زرد شرف شمس #واقعی" را با خواص بیشمار به شما شیعیان ام معرفی کردم/ و نسل به نسل بعد از 1000 سال به شما رسیده است/ #اما با این حال، چرا انگشتر "شرف شمس #بازار" را با چند خط و ستاره انتخاب کردید؟ / چه بگوئیم؟ / کاش مساله به چند شهر و چند جا ختم میشد؟
 • شرف شمس IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  5 5
  شرف شمس حقیقت دارد. اگر سواد ندارید مجبور نیستید اظهار نظر کنید. وقتی مطلبی برایتان مشخص نیست فورا دست به انکار نزنید.
  • علیرضا IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   8 3
   جمع بندی من این است : خیلی بخواهیم "حسن ظن" داشته باشیم این شرف شمس مربوط به "علوم غریبه" است و "نباید" به اهل بیت انتساب بدهیم / تازه جواب هم این است وقتی ائمه و معصومین اذکار بهتری را سفارش کردند مثل همان "عقیق زرد امام هادی" چه نیاز به ادعیه غیرمعصوم؟؟؟
 • j-t IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۸
  7 2
  به نظر من استفاده از انگشتر شرف شمس سوای واقعی بودن یا نبودن بهتر است از این لباس پوشیدن و تیپ جوانهای امروزی
 • ناشناس IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  2 1
  رد کردن و مردود دونستن متا فیزیک و علوم ماورا اتفاقا در قرن بیست و یکم مضحکتر و خنده دار تر از همیشه است همین فرقه ها و مکتبهای رنگ و وارنگی که مثل قارچ هر روز بیشتر میشن نشون دهنده ی نیاززائدالوصف بشر امروز به ماورائیات و متا فیزیک هست بعد فکر کنین وقتی اسلام و اهل بیت هزار و چهارصد سال پبش همچین رهاوردهایی رو از نظر متافیزیک و علوم ماورا برای بشر داشتند مثلا از خواصه متافیزیکی سنگها و اوراد و اذکار و...اما م عصر ع چه ارمغانهایی رو برای بشر خواهند داشت که به شمه ای از اونها در روایات هم اشاره شده بعد هم بعضیا یه جوری میگن درعصر رفتنه بشر به مریخ و فضا انگار اگه انگشتری داشته باشی برای انتفاع از خواص جسمی و روحیش دیگه نمیتونی بری فضا..والاا
 • ali IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  6 4
  جالب اینج است اینایی که میگن تو قرن 21 این خرافات رو ترویج نکنید خودشون هیچ کار مثبت علمی تو این کشور انجام نمیدند اکثرا یا دلال هستند یا رستوران دارن هستند یا ربا خور بانک یا بانگاه ماشین دارند یا کارمند پشت میز نشین ی که کاغذ بازی کارشونه و یا ولگرد و بیکار
 • نیما US ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  1 2
  در آداب و مستحبات علما یه مبنایی دارند به نام تسامح در ادله سنن.یعنی به تعلیم و دستور خود اهل بیت راجع به روایاتی که مفادش آداب و مستحباته نباید سختگیری کرد.طبق این مبنای رایج توجه به شرف شمس هیچ اشکالی نداره و بلکه به فتوای برخی مستحب هم میشه
  • سرباز اسلام IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   2 0
   خودتان حرف خودتان را نقض کردید، اونجایی که گفتهید: روایاتی که ... / خوب کو روایت؟ / استناد به سخن فلان کتاب علوم غریبه شد حدیث و روایت؟
 • زینب IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  5 0
  خیلی چیزها اثر دارد لکن مساله در اینجا انتساب آن به اسلام است. بنابراین باید با روش علمی و حدیثی بررسی کرد نه اینکه چون شاید در علوم غریبه برای شرف الشمس خواصی قائل هستند، پس میشود به دستورات اسلامی هم نسبت داد. خیر اینگونه نمیشود به شرع و دین اسلام چیزی را نسبت داد. مواظب باشید. مثلا مهره مار اثرات عجیبی دارد یا خیر. این یه مساله است اما این ربطی به دستورات اسلامی ندارد.
 • سجاد IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  3 0
  این اعمال و آداب را نمی توان به شریعت و دین منتسب کرد، زیرا بر اساس بررسی های انجام شده و نظر برخی علما منبع و سند معتبر دینی و روایی برای این موضوع یافت نشده است. جمله فوق عین متن است / منبع: "خبرگزاری رسمی حوزه های علیمه"
 • رهگذر IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  5 0
  خورشید 19فروردین تو برج حوته اردیبهشت میره توحمل 2000سال پیش فروردین تو حمل بود
 • فیاضی IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  3 0
  مطالب عالی وباسند معتبر بودن بینهایت تشکر
 • محمد IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  3 11
  انگشتر وسیله ای زینی هم برای مردان وزنان است وسنگهای به کار گرفته در این انگشترهای بنا به عناصر تشکیل دهنده انها تاثیراتی بر روی جسم وروح انسان میگذارند حال بزرگ کردن این مسائل وشفابخش دانستن انگشترها واوردن این همه حدیث که بسیار بعید میدان اهل بیت انهارا گفته باشند کار درستی نیست وبیشتر باعث تظعیف ایمان مردم به خداوند میشود من تا حالا به یاد ندارم که هنگامی در مشکلی قرار گرفته باشم وبه کسی غیر از خدا متوسل بشم بنده اعتقادم همان اعتقاد اهل بیت است خداوند حی است وزنده وجاودان وهیچ مخلوقی در جایگاهی نیست که بخواهم به او متوسل بشوم غیر از خدا (وحدهولاشریک له) ائمه معصوم ما اسوه ماهستند ولی خدای ما نیستند ای کاش بجای نشر این همه احادیثی که معلوم نیست راست باشد یادروغ اگر قران وایات مبارک آن را تفسیر میکردید خیلی بنفع جوانان بود یادمان باشد قران با ارزشترین گنجی است که خداوند ان را در اختیار بشر قرار داد پس بیاییم کمی تفکر وتعقل کنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس