شیمون پرز، آخرین نفر از حلقه بنیان گذاران رژیم غاصب صهیونیستی با حدود 67 سال سابقه حضور در سیاست رژیم اسراییل، شریک و حتی پایه گذار بسیاری از جنایات این رژیم بود.

سرویس جهان مشرق - شیمون پرز، کهنسال ترین سیاستمدار رژیم صهیونیستی که به مدت دو هفته به علت سکته قلبی به اغماء رفته بود، در نهایت روز سه شنبه به درک واصل شد. او در هنگام مرگ 92 سال داشت. شیمون پرز، آخرین سیاستمدار اسراییلی از نسل بنیانگذاران این رژیم غاصب بود.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 

شیمون پرز با نام اصلی «شیمون پرسکی» در 1923 در منطقه‌ای که در آن زمان جزو خاک لهستان بود و اکنون بخشی از بلاروس استف به دنیا امد. او در 1932 با خانواده اش به فلسطین مهاجرت کرد که در آن زمان تحت قیمومیت انگلستان قرار داشت. گفته می شود در این سفر تنها پدربزرگ او حاضر به ترک لهستان نشد که او هم در جریان «هالوکاست» به دست نازی ها کشته شد. البته از ان جا که پیرامون هر چهره معروف یهودی چنین داستان هایی گفته و تبلیغ می شود، نمی توان چندان درباره صحت و سقم این ماجرا مطمئن بود.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 

پرز در 1947 به گروه شبه نظامی و تروریستی «هاگاناه» پیوست که کار آن ترور اعراب و همچنین برخی مسوولین انگلیسی حاکم بر فلسطین بود که چندان با ایده تشکیل دولت یهودی موافق نبودند. همین گروه شبه نظامی بنیان تشکیل نیروهای موسوم به «نیروهای دفاعی اسراییل»IDF پس از تشکیل رژیم غاصب صهیونیستی شد.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 
 جوخه های مرگ صهیونیست ها موسوم به «هاگاناه»

پرسکی که بعد از مهاجرت به فلسطین با نام خانوادگی پرز شناخته می شد، در هاگانا با «داوید بن گوریون» آشنا شد که بعدتر اولین نخست وزیر رژیم صهیونیستی شد. رفاقت و اتحاد پایدار او به بن گوریون یکی از عوامل ارتقاء و راهیابی او به حلقه اول سیاستمداران این رژیم گشت. علاوه براین، او در این گروه تروریستی با «لوی اشکول» هم رفاقت پیدا کرد که بعدها سومین نخست وزیر این رژیم شد.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 

شیمون پرز در 1947، چند ماه مانده به تشکیل رژیم منحوس اسراییل، به عنوان مدیر سرویس دریایی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی انتخاب شد. بعد از تشکیل رژیم صهیونیستی در 1948، داوید بن گوریون او را به عنوان مسوول تهیه سلاح برای دولت یهودی به ایالات متحده فرستاد. این شروع روابط او با آمریکایی ها بود. خود در مصاحبه ای در سال 2010 گفت که تنها سیاستمدار اسراییلی است که شخصا با 10 رییس جمهور آمریکا، از هری ترومن تا باراک اوباما کار کرده است.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 

در1953، با توصیه بن گوریون، او به عنوان مدیرکل به وزارت جنگ رژیم صهیونیستی تحت ریاست ژنرال «موشه دایان» پیوست. پرز 29 ساله، جوان ترین کسی بود که در رژیم اسراییل به چنین منصب حساسی می رسید.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 

او آن قدر مورد اعتماد بن گوریون قرار داشت که در 1956 به همراه نخست وزیر اسراییل به فرانسه رفت تا با سران فرانسه و انگلیس برای حمله مشترک به کانال سوئز به توافق برسند. این طرح فوق محرمانه بود. کانال سوئز در ان مقطع توسط رییس جمهور انقلابی مصر، جمال عبدالناصرف ملی اعلام شده بود.

گفتنی است که روابط نزدیک پرز با فرانسوی ها که از همین سفر آغاز شد، نقش مهمی در توسعه برنامه هسته ای صهیونیست ها با کمک فنی فرانسوی ها داشت که تا به همین امروز طبق سیاست نانوشته اسراییلی ها از زبان هیچ سیاستمداری نه تایید و نه تکذیب شده است. خود او در کتاب خاطراتش با عنوان مضحک «جنگیدن برای صلح»!(1995) به طور سربسته به نقش اساسی خود در برنامه هسته ای این رژیم اشاره می کند:

" نقش من در آن دوره‌ی دراماتیک، چیزی است که هنوز نمی توانم به دلایل امنیتی به طور روشن از آن حرف بزنم. بعد از انتصاب موشه دایان به وزارت جنگ، من به او یک پیشنهاد مشخص دادم که....در برابر اعراب بازدارنده بود و موجب جلوگیری از جنگ می شد."

پرز در 1959 به نمایندگی کنست(پارلمان صهیونیست ها) انتخاب شد که دوران نمایندگی 48 ساله او یک رکورد در این رژیم و البته در جهان است. او گرچه عمدتا با حزب کارگر شناخته می شود، ولی در طول حدود 67 سال حضور در سیاست در همه احزاب میانه یا چپ میانه نقش کلیدی داشت.

پرز در کابینه «گلدا معیر»، اولین و آخرین نخست وزیر زن رژیم صهیونیستی، به اولین پست وزارتی اش، یعنی وزارت حمل و نقل رسید. بعد از کنار رفتن معیر در 1974، پرز وارد رقابت با «اسحاق رابین» بر سر نخست وزیری شد که شکست خورد. رابین رقیبش را به وزارت جنگ گماشت ولی دشمنی میان این دو صهیونیست دوآتشه تا پایان عمر اسحاق رابین ادامه داشت(رابین در 1995 توسط یک صهیونیست افراطی دست راستی به خاطر مذاکرات سازش با یاسر عرفات ترور شد). کمی بعد از انتخاب به وزارت جنگ، او دستور حمله به هواپیمای ال عال را داد که در فرودگاه «انتبه» در زیمباوه توسط مبارزان فلسطینی به گروگان گرفته شده بود.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 
اسحاق رابین

در 1977، اسحاق رابین مجبور شد که از پست نخست وزیری استعفاء دهد و از همین رو شیمون پرز برای چند ماه نخست وزیر غیررسمی شد. با برگزاری انتخابات، مناخیم بگین جای او را در پست نخست وزیری گرفت. پرز یک بار دیگر هم در 1984 در توافق با متحد سیاسی خود «اسحاق شامیر» به مدت دو سال به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، در حالی که طبق توافق، شامیر وزیر خارجه بود. بعد از دو سال جای این دو با هم عوض شد.

 مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت!
با اسحاق شامیر

او در سال 1992، در رقابت برای ریاست حزب تازه تاسیس «کارگر»، یک بار دیگر از رقیب و دشمن قدیمی، اسحاق رابین شکست خورد. با این حال دوباره به عنوان وزیر خارجه کابینه رابین انتخاب شد. او از سوی رابین ماموریت مذاکره سری با یاسر عرفات، رییس سازمان آزادیبخش فلسطین را پیدا کرد. این مذاکرات در نهایت منجر به انعقاد قرارداد سازش در اسلو میان رابین و عرفات در 1993 شد. پرز به همراه اسحاق رابین و یاسر عرفات به همین دلیل مشترکا جایزه صلح نوبل را در 1994 دریافت کردند!

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 
مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 

در 1994، پرز به همراه رابین طرح صلح با دولت اردن را نهایی کرد که منجر به امضای پیمان صلح بین رژیم صهیونیستی و اردن بعد از 46 سال جنگ رسمی شد.

بعد از به هلاکت رسیدن اسحاق رابین توسط جوان افراطی صهیونیست در 1995، پرز(باز هم بدون شرکت در انتخابات) به نخست وزیری رسید.

در آپریل 1996، وقتی حزب الله لبنان در واکنش به شهادت دو لبنانی در جنوب این کشور توسط صهیونیست ها، چند راکت کاتیوشا به سرزمین های اشغالی شلیک کرد، شیمون پرز یک عملیات وسیع به نام «خوشه های خشم» را علیه لبنان به اجراء گذاشت. در این عملیات جنون آمیز و وحشیانه، جنوب لبنان تحت شدیدترین بمباران های هوایی و گلوله باران نیروهای اسراییلی قرار گرفت. در این حمله جلادانه فقط در روستای قانا، با هدف قرار گرفتن یک مقر سازمان ملل، با توپ 155 میلیمتری اسراییلی ها،  دست کم 106 غیرنظامی لبنانی، عموما زن و کودک، به شهادت رسیدند و 4 تن از کارکنان سازمان ملل هم جان خود را از دست دادند.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 
مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 
مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 
تصاویر کشتار قانا،1996

پرز در انتخابات 1997 که در آن اولین بار در تاریخ رژیم نامشروع صهیونیستی نخست وزیر با رای مستقیم عمومی انتخاب می شد، رقابت را با اختلافی کم به رقیبی جوان واگذار کرد. این رقیب کسی جز «بنیامین نتانیاهو» نبود. نتانیاهو، اولین نخست وزیر صهیونیست ها بود که بعد از تشکیل این رژیم و در خود سرزمین های اشغالی به دنیا امده بود. نتانیاهو شروع به وارد کردن نسل جدید سیاستمداران به رده های بالای دولتی کرد.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 

پرز در 2000، وارد رقابت برای پست ریاست جمهوری(پست تشریفاتی) شد و در صورت انتخاب، اولین نخست وزیر پیشین بود که به ریاست جمهوری می رسید. اما او رقابت را به «موشه کتساو»(با نام اصلی موسی قصاب) واگذار کرد.

با این حال، پرز، این گرگ کهنه کار صهیونیست ها، دوباره در سال 2001، در کابینه رفیق قدیمی خود، ژنرال سابق، آریل شارون(معروف به قصاب صبرا وشتیلا) در آستانه 80 سالگی،  به وزارت خارجه رسید.

مرگ صهیونیستی که با ساخت بمب هسته ای، «صلح نوبل» گرفت! 

آخرین سمت دولتی شیمون پرز، پست ریاست جمهوری بود که در سال 2007، به پاس یک عمر زندگی سیاسی جنایتکارانه و خدمت به رژیم منحوس اسراییل در واقع از سوی پارلمان به او هبه شد. او تا 2014 رییس جمهور صهیونیست ها بود تا این که بلاخره بعد از نزدیک به 67 سال زندگی سیاسی، به کناره گیری از سیاست رضایت داد.

بالاخره، در 28 سپتامبر 2016، بعد از وایزمن، بن گوریون، اشکول، دایان، شارِت، معیر، آلون، بگین، شامیر، رابین و شارون، پرونده عمر منحوس آخرین فرد از حلقه بنیانگذاران «نکبت عظیم» اسراییل بسته و شیمون پرز هم در 93 سالگی به درک واصل شد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 21
 • سعید ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  1 10
  به درک واصل شد؟علم غیب داری؟
 • ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  6 1
  جالبه که هنوز بعضی افراد ساده لوح میگن صهیونیستها زمینهای فلسطینیها رو خریدن!! انگار اون زمان توی فلسطین مشاوره املاک داشتن و از نزدیک شاهد قضیه بودند!
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  10 1
  هیچ دانشمند و ادیبی نباید جوایز نوبل را بستاند چراکه این جشنواره، جشنواره ای دروغگو برای اهداف رذل است و شرکت در آن نوعی رسمیت دادن به این جشنواره طاغی است
 • ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  3 1
  نه! علم قرآني داشته
 • ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  6 1
  از ملاقاتهاي متعدد پرز با هيتلر (به ظاهر ضد يهود) براي نحوه انتقال يهوديهاي اروپا به فلسطين اشغالي چرا چيزي ننوشتيد!!!؟؟؟
 • محمد ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  6 1
  جنایتکار تر از شارون هیچ کس نبود. جنایت صبرا و شتیلا از دست هر کسی بر نمی آید
 • ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  1 7
  ادم بدی نبود داشت برای صلح تلاش میکرد خدا انقدر بخشندس که شیطان در روز قیامت باور داره که بخشیده میشه دیگه چه برسه به انسان
 • ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  1 2
  والا بخدا!
 • ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  7 1
  در آینده بهش ملحق میشی و همه چیز رو متوجه خواهی شد
 • ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  4 1
  شما؟
 • سینا ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  6 1
  ایشالله باهاش محور شی سعید جان ا از ابهام خراج بشی:)
 • ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  1 9
  کسی نمیگه که یهودی ها اون زمین هارو خریدن در حقیقت اون زمین ها مال خودشون بوده که ازبیش از4000سال پیش اونجا ساکن بودن یعنی 2500سال قبل از این که اسلام به وجود بیاد!!! اثار باستانی وتاریخی که ازاونجا بدست اومده گویای این مسئله هست بعد چون حکومتی در انجا وجود نداشته وتحت قیومیت بریتانیا بوده اعلام استقلال میکنن حالا من نمیدونم این مسلمونا ادعای چی رو دارن البته ذکر این نکته هم ضروری هست که حکومت اسرائیل یک حکومت سکولار هست ویک حکومت صرف دینی بر پایه ی یهودیت نیست وادیان مختلف در کنار یکدیگر زندگی میکنند.
 • مغز متفکر ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  8 1
  سلام خدا را شکر که به درک واصل شد ، الان دیگه یکی از دغدغه های مهم کم شد و دیگه فرصت بیشتری داریم که به کارهای مهمتری بپردازیم ، مثلا ساخت آواکس
 • امین ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  6 1
  به جهنم رفت
 • امین ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  22 1
  به جهنم رفت
 • چنگیز ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  21 1
  برو به درک
 • ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  19 1
  ایشالا زودتر بری پیشش که بهمون خبر بدی کجا رفته.
 • حسین ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  1 13
  حالا که طرف فلسطینی رفته توتشیع جنازه اش شرکت کرده وتسلیت گفته وبراش دعا کرده حرف شماها چیه این وسط یکی منو قانع کنه
 • ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  21 1
  و آتش جهنم چه سوزنده است
 • مهدی از قم ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  43 1
  اقای سعید اگر به ظلم و ستم این فرد و ایدئولوژی شیطانی ان ایمان نداری امیدوارم در اخرت که خیلی نزدیک است با او محشور شوید
 • مهدی از قم ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  28 1
  حالا گیریم که خریده باشند مگه فلسطینی ها با فروختن زمین هایشان حاکمیتشان را هم فروخته اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  16 1
  اره به درک و به جهنم واصل شد
 • مختار ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  15 1
  جهنمت مبارک حیوان وحشی
 • ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  4 1
  حرامزاده ای از دنیا کم شد و جهانی از شر وجودش راحت . موشادایان و بگین و سادات و شارون و صدام و شمر و یزید و هندجگرخوار و ... پیوست .
 • ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  1 6
  محمود عباس رفته مراسم تشییع جنازش اونوقت شما مث همیشه شدین کاسه داغتر از آش
 • ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  4 1
  نه پس به شما واصل شد.
 • دکتر خرزوخان از کومور ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  2 2
  منبع این حرفت؟ بدون منبع موثق، ادعا نکن.
 • دکتر خرزوخان از کومور ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  15 1
  شما وقتی بهت میگن فلان جا آتش گرفته نیازه که علم غیب داشته باشی تا یقین به سوختن اون مکان پیدا کنی؟ وقتی مقتضی موجود و مانع مفقود و به اصطلاح علت تامه موجود باشه، تخلف معلول از علت تامه، محاله. مقتضی که کشت و کشتارهای سفاکانشه که حتی یکیش برای تحقق مقتضی کافیه. مانع هم توبه اس که اولا توبه ای رو که اعلام نکرده. ثانیا اگر هم مدعی باشی که در خفا توبه کرده چون یک مساله مشکوک فیهه، و حکم ما هم حسب ظاهر امره، قاعده مقتضی و مانع میگه که اصل عدم وجود مانعه مگر اینکه خلافش ثابت بشه یعنی اصل بر اینه که با این همه جنایت یقینی و یک توبه احتمالی و بدون دلیل، توبه نکرده. پس معلول که عذاب الهی در اثر این همه ظلم و گناهه، حتمیه. ضمن اینکه بر فرض که اصلا توبه لسانی هم کرده بود ( که نکرده و طبق روایتی درباره یزید چنین کسانی در اثر شدت سیاهی قلبشون موفق به توبه نمیشوند ) آیا این همه جنایت به صرف یک توبه زبانی قابل بخشش بود؟ مراتب توبه هم در قرآن و هم در روایات ذکر شده که عمل صالح و جبران مافات هم بخشی از اونه.
 • ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  4 1
  تو خوبی محمود عباس رو همه میشناسن شما فکری به حال خودت کن که تفاوت آش و کاسه رو نمی شناسی
 • ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  4 1
  انتهای حقوق بشر
 • ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  5 1
  چه ربطی داره محمود عباس یک جنایتکار را به رسمیت شناخت حالا ما هم باید مثل محمود عباس خائن باشیم
 • ناشناس ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  6 1
  محمود عباس هم یک عنصر خود فروخته و خائن است .
 • ناشناس ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  8 1
  لعنت الله علی قوم الظالمین .
 • ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  32 1
  خداوند انشاالله درا ون دنیا این ملعون راعذاب بده
 • ناشناس ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
  28 1
  جهنمی بودن کسانی که دست شون به خون زنان و کودکان بی گناه آلوده است قطعی است از اوباما و جرج بوش بگیر تا شیمون پرز و نتانیاهو و شارون جلاد .
 • عنقا ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  14 1
  خبرمرگش
 • ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  21 1
  لعنت خدا بر او باد
 • ایرانی ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  5 1
  مرگ بر رژیم غاصب و وحشی صهیونیستی
 • ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  11 1
  به درک نه . یکم عقب تر به اسفل السافلین رفت.
 • رضا رونالدو ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  7 1
  شما اگه مردم بی گناه و زن و بچه بکشی به بهشت میری ؟
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  9 1
  اگر جنایتکار بودنش رو قبول نداری غاصب بودنش رو که قبول داری لذا همین که غاصب بوده و بر غصب و ظلم ناشی از غصب اصرار داشته برای به درک رفتنش کافیه
 • ايراني ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  10 1
  خائنين داخل و خارج بروند پيشش هرچه زودتر.
 • ناشناس ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  6 1
  در کریم بودن خداوند هیچ شکی نیست اما حرف شما مثل اینست که بگوییم یزید و معاویه هم احتمال بخشیده شدن دارند !!
 • مسعود ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  9 1
  برای صلح تلاش می کرد !!!! خخخخخخخخخ.
 • ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۰
  16 1
  خدا لعنتش کند انتشاالله