قاسمی گفت که با اصل تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران مشکل داریم، طنز تلخ روزگار آنجاست که رژیمی مثل عربستان سعودی هم در تعیین چنین گزارشگرانی نقش ایفا می‌کند.

 به گزارش مشرق، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در خصوص ارتقای سطح روابط ایران و انگلیس گفت: روابط با دولت انگلیس هر از گاهی با فراز و نشیب مواجه بوده، در دوره‌ای قطع شد و مجدد تلاش شد و روابط برقرار شد و به سطح کاردار رسید. ارتقای روابط خواسته دو طرف است و امیدواریم روند به خوبی طی شود و ما در سطح سفیر روابط را دنبال کنیم البته داشتن روابط در سطح سفیر به این معنا نیست که همه مشکلات حل شده و دیدگاه‌ها مشترک هست.

فاجعه منا در سطح حقوقدانان بین‌المللی دنبال شد

بهرام قاسمی در ادامه در خصوص اقدامات وزارت خارجه در خصوص فاجعه منا گفت: درباره فاجعه منا از ابتدای فاجعه کمیته‌های متعددی تشکیل شد که توانست بخشی از مشکلات ما را حل و فصل کند که بازگشت اجساد از جمله آنهاست که سایر کشورها نتوانستند این کار را انجام دهند. در ستاد پیگیری طی یکسال گذشته موضوع را دنبال کردیم و در سطح حقوقدانان بین المللی این بار دنبال شد. با توجه به قطع رابطه تا حدی با چالش روبرو شدیم و کارمان دشوار شد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه افزود: روابط ما با عربستان به دلیل ذهنیت آنها هنوز از وضعیت ناهنجاری برخوردار است. تصور می‌کنم در سفر هیئت عمانی بحثی در این خصوص نداشتیم و بحث میانجیگری نبوده است.

واکنش ایران به گزارش‌ها درباره معافیت‌های هسته‌ای

قاسمی در خصوص گزارش موسسه علوم و امنیت آمریکا درباره توافق محرمانه 1+5 درباره در نظر گرفتن معافیت‌هایی برای برنامه هسته‌ای ایران گفت: گزارشات زیادی ممکن است در دنیا درباره ایران منتشر شود، هیچ باج یا امتیاز خاصی نه آنها به ما دادند و نه ما تفاهم داشته‌ایم.

دولت ترکیه نمی‌تواند بدون اجازه دولت مرکزی به حاکمیت سوریه خدشه وارد کند

وی در خصوص تجاوز ترکیه به خاک سوریه گفت: مبارزه با تروریسم در منطقه یک بحث جدی است. متاسفانه طی سالیان اخیر گروه‌های خشونت طلب وارد سوریه شده‌اند و همه ما موظف هستیم در مبارزه با تروریسم بدون استفاده از استاندارهای دوگانه تلاش کنیم. اقدام ترکیه علیه تروریستها در سوریه قابل درک است ولی دولت ترکیه نمی‌تواند و نباید بدون اجازه و مجوز دولت مرکزی به حاکمیت سوریه خدشه وارد کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در خصوص تضییع حقوق مردم آذربایجان گفت: مسائل داخلی کشورها به خودشان مربوط است. به دولت‌های منطقه می‌گوییم با مسلمانان میانه‌رو که در چارچوب قوانین داخلی خودشان رفتار می‌کنند، برخورد کنند نتیجه آن زایش و رشد گروه‌های تروریستی است. به دولت‌ها توصیه می‌کنیم نسبت به مسلمانانی که دارای شناسنامه هستند و در چارچوب مقررات حرکت می‌کنند برخورد نکنند و اجازه ندهند که گروه‌های تروریستی از بین این افراد یارگیری کنند.

روحانی به ونزوئلا می‌رود

بهرام قاسمی در ادامه در خصوص سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به نیویورک گفت: پیش از آن دکتر روحانی به ونزوئلا می‌رود و موضوع نیویورک در حال بررسی است که نهاد ریاست جمهوری نتیجه آنرا اعلام می‌کند.

وی درباره میانجی‌گیری فرانسه بین ایران و کشورهای عربی منطقه گفت: اطلاع خاصی در این خصوص ندارم اما امشب رئیس مجلس فرانسه به ایران می‌آید و طی اقامت خود با ریاست جمهور و رئیس مجلس دیدار خواهد داشت.

اسرائیل از هر ابزاری برای فشار بر مسلمانان منطقه استفاده می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص واکنش اسرائیل به حمله ترکیه به جرابلس گفت: من ارزیابی خاصی ندارم. مواضع اسرائیل مشخص است و از هر ابزاری برای فشار بر مسلمانان منطقه استفاده می‌کند و باید مراقب بود.

هنوز برای سفر اردوغان هیچ تاریخی تعیین نشده است

قاسمی در خصوص سفر اردوغان به تهران و لاریجانی به ترکیه اظهار داشت: در عرصه مسائل سیاسی الزاما همه خبرها تا زمان انجام مقدمات به صورت رسمی اعلام نمی‌شود. هنوز برای سفر اردوغان هیچ تاریخی تعیین نشده و همینطور درباره سفر لاریجانی.

بدعهدی طرف آمریکایی در اجرای برجام

سخنگوی دستگاه دیپلماسی، درباره برگزاری کمیسیون مشترک برجام و بد عهدی آمریکا گفت: برجام دستاوردهای زیادی داشته است و کشور را بعد از سال‌ها از زیر فشار تحریم‌ها خارج کرده اما به هر حال کارشکنی‌هایی چه در گذشته و چه در آینده ممکن است بوجود آید.

اقدامات آمریکا هم در جلساتی که برگزار می‌شود بررسی خواهد شد. این جلسات به طور مستمر برگزار می‌شود. شناسایی و رفع این مسائل نیاز به پیگیری و هوشیاری زیادی دارد که دنیال می‌کنیم.

FATF ربطی به برجام ندارد

بهرام قاسمی درباره FATF گفت: این توافق هیچ ربطی به برجام ندارد و در دولت قبلی به صورت لایحه ارائه شد که مجلس هم تصویب کرد اما به دلیل تحریم و قطع ارتباط مالی با دنیا این موضوع را نمی‌دیدیم اما امروز که تحریم‌ها برداشته شده این مسئله خود را نشان داده است. تعداد کشورهای عضو این کنوانسیون بیش از تعداد اعضای سازمان ملل است و برای فعالیت بین‌المللی یکسری موارد را باید انجام دهیم. ما با موضوع پولشویی مشکلی نداریم اما چنین نیست که ایران همه اطلاعات مالی خود را اعلام کند.

بحث دیگر مبارزه با تروریسم است، ما به عنوان قربانی تروریسم خود را پیشقراول مبارزه با آن می‌دانیم و کسانی که از پولشویی استفاده می‌کنند گروه‌های کودک کش تروریستی هستند. درباره نگرانی آنها در رابطه ایران با حزب الله باید بگویم که ما حزب الله را افتخار می‌دانیم.

حزب الله افتخار جهان اسلام است

سیستم بانکی ما و وزارت خارجه دشواری‌هایی را برای آینده دارند اما ما از ترس مرگ خودکشی نمی‌کنیم و تلاش می‌کنیم کار خود را پیش ببریم و در سیستم مالی بین‌الملل استفاده کنیم، اگرچه در کنار آن موضوع اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم که سفرهای دوره‌ای هم در همین زمینه است. برخی با دادن اطلاعات غلط به دنبال نگرانی افکار عمومی هستند که من می‌گویم به این شدت نیست.

در مورد FTAF  نگرانی نداریم. این مقرارت ربطی به برجام ندارد و از سال‌ها قبل مطرح بوده است. برخی ایرادات و ایجاد نگرانی‌ها بی مورد است و ما آنرا رد می‌کنیم. برخی اطلاعات و برداشت‌ها غلط است. البته برخی نگرانی‌ها از روی حسن نیت است و ما هم آنرا درک می‌کنیم. این مقرارت علیه گروه‌های تروریستی شناسنامه دار پلید و کودک کش مانند داعش، القاعده، النصره و ...  است. ما حزب الله را افتخار لبنان و جهان اسلام می‌دانیم.

مذاکرات روسیه و آمریکا درباره سوریه

قاسمی همچنین درباره مذاکرات روسیه و آمریکا درباره سوریه گفت: در این باره تصور کلی ما این است که وضعیت دشواری را سپری می‌کند، ساختارهای اقتصادی این کشور نابود شده و به نظر نمی‌رسد که همه راه‌ها به راه نظامی منتهی شود. ما از هر تفاهمی که به رسیدن راه حل سیاسی منجر شود استقبال می‌کنیم. مسئله سوریه به اندازه‌ای پیجیده است که پیش‌بینی نمی‌کنم به راه حلی برسیم، ولی امیدمان این است که در کوتاه مدت راه حلی پیدا شود.

مقدمات معرفی سفیر جدید ایران در عمان فراهم شده است

وی در خصوص تعیین سفیر در عمان گفت: تعیین سفیر در همه دنیا یک پروسه خاص است و مراحلی را باید طی کند. با توجه به اینکه سفیری که تعیین شده بود در آخرین مراحل از عزیمت منصرف شد برای مدتی از داشتن سفیر در این کشور دوست محروم بودیم. مقدمات معرفی فرد جدید فراهم شده، هم اکنون کاردار موقت امور را پیش می‌برد. سفر وزیر کشور عمان به ایران توانست سندی را که چند سالی دنبال می‌کردیم در حوزه دریا به امضا برسانند.

با عمان بعد از انقلاب روابط روشن و شفافی داشتیم و این سفر هم در ادامه سفرهای پیشین بود که ممهترین شاخصه آن امضای این سند بود. این روابط می‌تواند به سرمشقی برای سایر کشورهای منطقه هم تبدیل شود.

با روسیه در مبارزه با تروریسم و سوریه همکاری نزدیکی داریم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران درباره احتمال استفاده مجدد از پایگاه نوژه گفت: روابط ما با روسیه راهبردی است. در بخشی از روابط سرعت همکاری ما زیاد بوده است. روسیه همسایه بزرگ ماست و در حوزه‌هایی مواضع مشترک و نزدیک داریم و در برخی موارد اختلاف نظر داریم اما در مبارزه با تروریسم و سوریه همکاری نزدیکی داریم و در حوزه نظامی هم اخبار خوبی منتشر می‌شود.

با توجه به وضعیت و شرایط آتی هم می‌توانیم همکاری‌ها را داشته باشیم و این همکاری‌های راهبردی در سوریه ادامه خواهد داشت.

ایران و ترکیه هنوز مانند هم به موضوع سوریه فکر نمی‌کنند

قاسمی در خصوص سفر ظریف و چاووش اوغلو به تهران و آنکارا و نزدیکی دیدگاه‌های طرفین درباره سوریه گفت: روابط ما با ترکیه قدیمی و کهن است که برای ما بسیار مهم است و برای ترکیه نیز این جدیت وجود دارد. در تحولات ترکیه جزو اولین کشورهایی بودیم که با آنها ارتباط داشتیم. در حوزه سوریه علیرغم احترام و دوستی دو جانبه‌ای که داشتیم اختلاف نظری بین ما وجود داشت. در سفر ظریف به فاصله کوتاه از کودتای نافرجام ملاقات‌های خوبی داشتیم که متعاقب آن سفر وزیر خارجه ترکیه بود که بحث‌های مهم درباره سوریه و منطقه بود. سوریه می‌تواند موضوع مهمی بین ما باشد، ما قطعا هنوز مانند هم فکر نمی‌کنیم. دولت ترکیه اعلام کرد که در ورود به خاک سوریه اعلام کرد که کشورها از جمله دولت سوریه را در جریان قرار داده است.

طرح  ایران درباره سوریه را با کشورهای منطقه مطرح کرده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به سوالی در خصوص مسئله سوریه و مذاکرات آمریکا و روسیه و طرح ایران گفت: طرح‌های زیادی مطرح بوده اما به اجماع نرسیده‌اند. طرح‌هایی هم از سوی ایران مطرح بوده و ما در گفتگو با کشورهای منطقه مطرح کرده‌ایم اما طرح‌های زیادی است و کشورها و گروه‌های مخربی هستند که کار را سخت کرده‌اند.

وی در خصوص فرد بازداشت شده دو تابعیتی در ایران گفت: در این باره خبری ندارم و اگر بحث دستگیری است بخش‌های امنیتی می‌توانند پاسخگو باشند. ما مذاکراتی با آمریکا در این خصوص نداریم و تنها مجوز ما گفتگو درباره هسته‌ای بود و هیچ اجازه‌ای در خارج از آن نداریم.

طنز تاریخی است که گزارشگر حقوق بشر ایران با امضای عربستان منصوب می‌شود

قاسمی در خصوص پایان ماموریت احمد شهید گزارشگر مسائل حقوق بشر ایران و آمدن خانم جهانگیر به جای وی گفت: ما به طور اصولی مخالف تعیین گزارشگر برای ایران بوده‌ایم. متاسفانه با اطلاعات غلطی که برخی نهادها داشتند در بعد از انقلاب برای ما گزارشگر ویژه تعیین کردند که ما اصل این موضوع را نمی‌پیذیریم زیرا با اهداف خاصی دنبال می‌شود. طنز تاریخی این است که گزارشگر حقوق بشر ایران با امضای عربستان که یک رژیم کودک کش است منصوب می‌شود. متاسفانه آنها در مسیری قرار می‌گیرند که اطلاعاتشان از منابع غیرصحیح و معاند با جمهوری اسلامی ایران حاصل می‌شود.

نگرانی‌های شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران را برطرف می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص نامه آرامش بخش که این روزها مطرح می‌شود و لزوم این نامه‌ها گفت: فضا سازی غلطی در این باره منتشر شد و داستان اینگونه نبود که در برخی رسانه‌ها عنوان شد. در سفری که اخیرا انجام شد به منطقه در خصوص حضور شرکت‌های آمریکای لاتین و نگرانی آنها گفته شد اگر نگرانی دارند می‌توانند با طرف ایرانی صحبت کنند و ما این نگرانی را برطرف کنیم.

لازم است با شرکتها صحبت کنیم و ابهامات و نگرانی‌های آنها را برطرف کنیم تا اطمینان داشته باشند که می‌توانند در بازار ایران کار کنند.

وی در خصوص سخنان علی اکبر ولایتی درباره نشست با عراقچی و سنگ اندازی آمریکا در برجام گفت: جلسات به طور مستمر درباره این موضوع مهم وجود دارد. مشکلات بعد از تحریم ایجاب می‌کند که هر روز موضوعات در وزارت خارجه دنبال می‌شود به آقای عراقچی ارجاع می‌شود و پیگیری‌ها مستمرا دنبال می‌شود.

کشتی‌های ایرانی احتمالا در بندر استاراخان لنگراندازی خواهند داشت

قاسمی در خصوص حضور ناوهای روسی در دریای خزر گفت: لنگر اندازی این دو ناو و یک کشتی پشتیبانی برای چند روز چیز جدیدی نیست و در چارچوب همکاری ما با سایر کشورها است که در خلیج فارس انجام می‌گیرد. ما هم متقابلا این درخواست را خواهیم داشت و احتمالا در بندر استاراخان کشتی‌های ما لنگراندازی خواهند داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در انتها در خصوص سفر ظریف به لائوس و امضای سند الحاق ایران به پیمان مودت با آ سه آن نیز گفت: چنین صحبتی شده بود، تصور ما این بود که می‌توانیم روز سه شنبه این سند را امضا کنیم اما در مکاتبات با دبیرخانه آ سه آن موضوع جدیدی پیدا شد که دیدیم این فرایند هنوز به طور کامل طی نشده است. این پیمان قطعی است، تفاهمات انجام شده، از دو سه سال پیش به مجلس رفته اما هنوز روند آن کامل نشده و ترجیح می‌دهیم این موضوع به تصویب مجلس برسد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ناشناس ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  نباید پای بی بی سی را در ایران باز کرد
 • علی ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  مایۀ شرمساری‌است!
 • ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  از قبل از انقلاب تابحال در بالاترین سطح بوده
 • محمد حسین ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  ارتقا روابط با تیمور شرقی و بورکینافاسو بهتر از ارتقا روابط با این روباه پیر استعمارگره.یادمون نره که چقدر ایران رو تجزیه کرد.
 • مهدی ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  چرا؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس