شنیده می‌شود که نهادی مردمی نظارت بر مراکز درمانی اعتیاد را بر عهده می‌گیرد.

به گزارش مشرق، نظارت بر مراکز درمانی اعتیاد امری است که بر عهده کارشناسان دانشگاه‌های وزارت بهداشت است.
 
آنها بر نحوه پذیرش معتادان، درمان و نحوه تجویز و توزیع داروهای ترک اعتیاد نظارت می‌کنند تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید.
 
اخیرا در موضوع قاچاق متادون مسئولان وزارت بهداشت انگشت اتهام را به سوی مراکز درمانی نشانه رفتند و آنها را متهم به واگذاری متادون به بازار سیاه کردند.
 
موضوعی که چندان مورد موافقت ستاد مبارزه با موادمخدر نیست و آنها معتقدند که برای مشخص شدن محل نشت متادون، باید این داروها هولوگرام دار شوند.
 
حال در اقدامی بحث نظارت بر مراکز درمانی طی قراردادی به بخش خصوصی و یک نهاد مردمی واگذار شده است.
 
اما در این میان نه خود وزارت بهداشت بلکه دانشگاه علوم پزشکی یزد به نمایندگی از این وزارتخانه قراردادی برای نظارت بر مراکز درمان اعتیاد سراسر کشور با یک نهاد مردمی به امضا رسانده است.
 
شنیده می شود ، ارزش این قرارداد که از جیب دانشگاه یزد پرداخت شده به ارزش 2 میلیارد تومان است.
 
پرداخت 2 میلیارد تومان از سرانه بهداشتی مردم یزد در حالی اتفاق می افتد که وزارت بهداشت در سراسر کشور ییش از ۳۰۰ کارشناس متخصص در امر نظارت بر مراکز درمان اعتیاد دارد که سالیانه بین 8 تا 10 میلیارد تومان بطور رسمی حقوق، پاداش و مزایا به آنها پرداخت می کند.
 
اما از شبهات دیگر این قرارداد، تامین هزینه های نظارت سراسر کشور از سوی یک استان محروم از نظر بهداشتی درمانی است که این قرارداد را با شبهه مواجه کرده است.
 
2 میلیارد تومان از سرانه بهداشتی یک استان در حالی طی یک قرار داد به یک نهاد مردمی خاص واگذار شده که اساسا طبق قانون اساسی کشور نظارت یک امر حاکمیتی بوده و غیر قابل واگذاری می باشد.
 
در این قرار داد که فی مابین دانشگاه علوم پزشکی یزد و معاون هماهنگ کننده یک نهاد مردمی خاص منعقد شده، قرار است طی 9 ماه 200 بازرس از 7 هزار مرکز درمانی در سراسر کشور بازدید به عمل بیاورند.
 
گفتنی است وزارت بهداشت در سالهای اخیر بدلیل واگذاری امر نظارت مورد انتقاد شدید قرار داشته،بگونه ای که در 17 مردادماه سال گذشته بسیج دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت، از واگذاری این امر حاکمیتی انتقاد شدید کرده و خواستار سلب اختیار آن از سوی نهادهای غیر وزارت بهداشت شدند.
 
*واکنش مسئول وزارت بهداشت
 
در این ارتباط حاجبی مدیرکل نظارت بر درمان اعتیاد وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع صحت دارد و اینکه درست است که یک استان برای کل کشور قرار داد امضا کند گفت: این موضوع محرمانه نیست و در واقع دانشگاه علوم پزشکی یزد نه اینکه مسئولیت تمام کشور را عهده دار شده بلکه کار از طریق دانشگاه علوم پزشکی یزد انجام شده است.
 
وی در پاسخ به این سوال که هزینه های این طرح بر عهده دانشگاه یزد است یا خیر گفت: اصلا اینها چه ربطی به سیستم بیرون دارد؟ این سوالاتی که شما مطرح می‌کنید من نمیدونم به خبرنگار چه ربطی دارد که دانشگاه یزد باید قبول کند یا وزارت خانه؟
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس