کد خبر 586048
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۰

بنیانگذار ویکی‌لیکس در همایش بین‌المللی رسانه تصریح کرد که 80 درصد از بودجه آژانس امنیت ملی آمریکا به بخش خصوصی واگذار شده است و گوگل جریان اطلاعات را تحت کنترل دارد.

به گزارش مشرق، «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی‌لیکس روز سه‌شنبه (امروز) در سخنرانی خود در نشست بین‌المللی رسانه‌ها تحت عنوان «عصر جدید روزنامه‌نگاری: وداع با رسانه‌های جریان اصلی» گفت که 80 درصد از بودجه آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی که از طریق ویدئو کنفرانس با حاضران در این نشست در مسکو صحبت می‌کرد، همچنین تأکید کرد که گوگل با کاخ سفید و کمپین انتخاباتی «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا تعامل داشته و این موتور جست‌وجو قدرت کنترل جریان اطلاعات را دارد.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش کرد، آسانژ در اینباره گفت حدود 80 درصد از بودجه آژانس امنیت ملی آمریکا خصوصی سازی شده است و این نمایانگر ادغام واشنگتن و شرکت‌های بزرگ است.

آسانژ به حاضرن در این همایش که به میزبانی خبرگزاری «روسیا سگودینا» برگزار شده بود، گفت: «گوگل به شدت و در سطح افراد و سطح تجاری با قدرت واشنگتن متحد شده است... گوگل به شدت بر کانال‌های توزیع (اطلاعات) کنترل دارد و به شدت خود را با استثناگرایی آمریکا متحد کرده است».

به گفته وی، گوگل به «قدرت سنتی آمریکا» تبدیل شده است و یادآور شد که «اریک اشمیت» مدیر اجرایی سابق آن در حال حاضر ریاست هیأت نوآوری پنتاگون را برعهده دارد.

وی در اینباره توضیح داد: «گوگل به طور مستقیم با کمپین هیلاری کلینتون تعامل دارد و در عوض از وزارت خارجه استفاده کرده است».

آسانژ، کلینتون را معضلی برای آزادی بیان در آمریکا خواند و گفت: «به طور قطع وقتی به قدرت برسد، مشکلی برای آزادی بیان خواهد بود».

بنیانگذار ویکی‌لیکس تأکید کرد که برخلاف «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری‌خواهان، کلینتون یک سیاستمدار قابل پیش‌بینی است.

وی با اشاره به اقدام گوگل تخصیص صفحه نخست خود برای «تقویت درخواست جان کری وزیر خارجه آمریکا برای بمباران سوریه در سال 2013» گفت: «گوگل به طور اجتناب‌ناپذیری بر مخاطب خود اعمال نفوذ می‌کند».

به گفته آسانژ، گوگل، چین را یک رقیب می‌داند و توضیح داد: «به نظر می‌رسد احساس گوگل به گونه‌ای است که گویی بخشی از خانواده آمریکا است و اینکه مخالف چین است».

آسانژ در سال 2006، وب‌سایت ویکی‌لیکس را راه‌اندازی کرد و از آن زمان میلیون‌ها سند محرمانه دیپلماتیک از سراسر جهان در خصوص جاسوسی، جرایم جنگی، شکنجه و دیگر نقض‌های حقوق بشر منتشر کرده است.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس