لاریجانی با بیان اینکه اولویت مجلس کمک به دولت برای رفع مشکلات اقتصادی است، گفت: مسائل اقتصادی و رفع آنها اولویت اصلی کشور است و باید به آن توجه کنیم.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین لبنان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه جو حاکم بر پارلمان در مجلس دهم چگونه است، گفت: شرایط ایران از نظر سیاسی در حوزه مسائل داخلی به یک بلوغ رسیده و جریانهای مخلتف به منافع ملی کشور و آینده آن می‌اندیشند.
 
وی ادامه داد: مشابهت های دیگری در افکار جناحهای مختلف وجود دارد، یعنی بیش از اینکه خط مشی‌ها قبیله‌ای و حذبی باشد، افراد به دنبال این هستند که منافع کشور را حفظ کنند.
 
رئیس مجلس افزود: نمایندگان مجلس که در واقع خبرگان کشور هستند، براساس قسمی که در ابتدای مجلس یاد می‌کنند از منافع و استقلال کشور صیانت می‌کنند که این امر باعث می‌شود که خارج از خط مشی‌های حذبی بتوانند شرایط را فراهم کنند.
 
لاریجانی تأکید کرد: معادلات سیاسی در داخل مجلس یک مقدار متعالی‌تر از معادلات حزبی است.
 
وی در پاسخ به سؤالی درباره حضور جناحهای مختلف در مجلس دهم و چگونگی وحدت آنها، گفت: افرادی که تصور می‌کردند در شرایط فعلی باید به منافع کشور خارج از این چارچوبها عمل کنند، حضور داشتند که این افراد شامل اصولگرا و معتدلین می‌شود.
 
رئیس مجلس با بیان اینکه در مجلس چند قشر از جناحهای حذبی دیده می‌شود، افزود: قسم اول افرادی هستند که اصولگرا بوده و طیفی را شامل می‌شوند و قسم دیگر متوسطین و معتدلین بوده و قسم آخر که آنها نیز طیفی هستند، اصلاح‌طلبان نام دارند، اما در کل نمایندگان اینگونه تشخیص دادند که به منافع کشور توجه کنند.
 
لاریجانی با بیان اینکه اکثر طیفهای مجلس ترجیح دادند که رأی‌شان به سمت بنده باشد، گفت: ما یک فراکسیونی در مجلس تشکیل داده‌ایم که مجموعه‌ای از اصولگراها و معتدلین را تحت عنوان فراکسیون "ولایت" گرد هم آورده و آنها جمعیت وسیعی هستند.
 
وی در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط با رهبر انقلاب، تصریح کرد: فکر می‌کنم در سالیان درازی که ما با رهبر معظم انقلاب ارتباط داشتیم، شاید از ابتدای پیروزی انقلاب ایشان همیشه در مسائل مهم کشور حضور داشته و تصمیمات مهمی اتخاذ کرده‌اند.
 
رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: رهبر معظم انقلاب حتی قبل از اینکه رهبری کشوری ما را نیز بر عهده داشته باشند، تصمیم‌گیریهای خوبی اتخاذ کرده و از این رو بنده هم به ایشان و افکارشان علاقه داشتم، بنابراین ارتباط قلبی بین ما همیشه وجود داشته است.
 
لاریجانی با تأکید بر اینکه ارتباط قلبی بین بنده و تمامی نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب همیشه وجود داشته و ارادت به ایشان داریم، اظهارکرد: ارادت به رهبر انقلاب اختصاص به یک گروه خاص ندارد، منتهی صف‌بندی اصولگرا و غیراصولگرا روی سلایق دیگر است، ممکن است قرائتها متفاوت باشد اما در مورد تبعیت از رهبری و توجه به رهنمونهای ایشان همه یک جور فکر می‌کنند.
 
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه حمایت پارلمان از دولت چگونه است، افزود: در بیرون تفسیرها متفاوت است اما در شرایط فعلی پارلمان علاقه‌مند است به دولت کمک کند، به دلیل اینکه ما در ایران با چالشهای مهمی، به‌ویژه مسائل منطقه‌ای و اقتصادی مواجه هستیم.
 
رئیس مجلس اضافه کرد: همه اعضای پارلمان علاقه‌مند هستند که از این چالشها عبور کنیم، لذا این تقسیم‌بندی در این بخش دچار اشکال است و بنده و پارلمان عزم‌مان کمک به دولت برای رفع مسائل اقتصادی و تمرکز بر راه‌حلها است.
 
لاریجانی با بیان اینکه اولویت مجلس کمک به دولت برای رفع مشکلات اقتصادی است، گفت: مسائل اقتصادی و رفع آنها اولویت اصلی کشور است و باید به آن توجه کنیم.
 
وی ادامه داد: قسم دوم اولویتهای ما، مسائل منطقه‌ای است، زیرا چالشهایی که در منطقه همچون عراق، سوریه وافغانستان و همچنین جریانهای تروریستی که وجود دارد، بحرانهای زیادی را آفریده، لذا پارلمان به عنوان مکانی که خواهان صیانت از مردم است، نسبت به تحولات منطقه‌ای حساس بوده و این موضوع را اولویتهای کاری خود می‌داند.
 
رئیس مجلس با اشاره به مسئله توافق هسته‌ای تأکید کرد: در مسئله توافق هسته‌ای، هماهنگی پارلمان وجود داشته، اما هنوز بخشهایی از این توافق محقق نشده است، بنابراین ما می‌خواهیم که این توافق به طور کامل اجرا شود.
 
لاریجانی تصریح کرد: تفسیرها متفاوت است، بنده فکر می‌کنم در شرایط فعلی پارلمان علاقه‌مند است به دولت کمک کند، بنابراین در موضوع هسته‌ای ما اصرار داریم که با تعاملات مختلف بخش توافقات محقق شود، لذا بیش از این دسته‌بندیهای داخلی که گاهی تفسیر می‌شوند، نکات مهمی که منافع ملی کشور  است برای ما و تمامی جناحها مهم است و ما بر آن تمرکز کرده‌ایم.
 
وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه موضوع توافق هسته‌ای می‌تواند در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی اثرگذار باشد یا خیر، تصریح کرد: موضوع انتخابات آینده این نیست، مسائل دیگری می‌تواند مؤثر باشد، البته پارلمان همیشه تأثیر دارد، بنده فکر می‌کنم اگر دولت فعلی در آینده بتواند در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاریهایی که در ایران باید انجام شود، تلاش کند، می‌تواند توفیق کسب کند.
 
رئیس مجلس ادامه داد: باید یک جهش اقتصادی در کشور ما رخ دهد، البته در داخل مسائل فرهنگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا اساس انقلاب اسلامی در آزادی فکر و عمل بوده و تفاوت ما با کشورهای دیگر در این مهم است.
 
لاریجانی با اشاره به اظهارنظر برخی از سران کشورها با کشور ما، افزود: احساس می‌کنم آنها با ساختارهای خود راجع‌به ما قضاوت می‌کنند، مثلا می‌گویند چرا ایران چنین تصمیمی را نگرفته است که این موضوع شاید به نقد بسیاری بر ما منجر شود، اما مسئله آزادی فکر و اندیشه نکته کلیدی در انقلاب ما بود، از این رو آنها باید با ساختارهای جامعه ما درباره ما، اظهارنظر کنند.
 
وی با اشاره به برگزاری انتخابات در کشور ما، گفت: برگزاری هر ساله یک انتخابات در کشور به خوبی نشان از دموکراسی دارد.
 
رئیس قوه مقننه  ادامه داد: شاید تغییر هر ساله مسئولان در نتیجه دموکراسی از جهاتی که اطلاعات‌شان جابجا می‌شود، مورد پذیرش نباشد، اما این موضوع از طرف جامعه پذیرفته شده است، لذا صیانت از این دموکراسی موضوع مهمی است که در کشور ما رعایت می‌شود.
 
لاریجانی با بیان اینکه در فرهنگ اسلامی، تقویت دموکراسی لازم است، افزود: در کشور ما به مسائل اجتماعی توجه ویژه‌ای می‌شود، به‌ویژه از این جهت که مهاجرت از روستا به شهر در سالهای اخیر زیاد شده است که این هم دلایلی دارد، البته از این نباید غافل شویم که این مهاجرت تبعات بسیاری را منجر شده و نباید از آن غافل شویم.
 
وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که برای ما خیلی اهمیت دارد و باید هر چه سریع‌تر در جهت بهبود آن تلاش کنیم، وضعیت اقتصادی کشور است، زیرا ما توانمندیها و ظرفیتهای بسیاری برای بهبود وضعیت اقتصادی در کشور داریم که نمونه‌هایی از آنها نفت‌خیز و رتبه نخست در اکتشاف گاز است که توجه به این موضوعات می‌تواند زمینه‌های جهش اقتصادی را برای ما فراهم کند.
 
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در کشور ما می‌تواند به رشد اقتصادی کمک کند، گفت: متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل سیاستهای غلط تولید داخل لطمه خورده است، از این رو باید با سرمایه‌گذاری و رونق تولید را پیگیری کنیم.
 
وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری درباره وضعیت اقتصادی کشور و بهبود آن تأکید کرد: ما در مجلس قانونی را در این رابطه و تسهیل سرمایه‌گذاریها مصوب کردیم و می‌دانیم که بهترین راه برای رشد کشور توجه به وضعیت اقتصادی آن است.
 
لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اولویتهای کشور در چه حوزه‌هایی است، افزود: در حوزه داخلی اولویت ما مسائل اقتصادی است و در حوزه خارجی نیز مسائل منطقه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برای ما دارد.
 
وی با بیان اینکه شاید هیچ وقت اطراف ما اینقدر ناامنی زیاد نبوده است، گفت: ما احساس مسئولیت می‌کنیم که امنیت جغرافیایی را برای مسلمانان منطقه ایجاد کنیم.
 
رئیس مجلس با بیان اینکه مردم عراق، سوریه و ... دوستان ما هستند، تصریح کرد: موضوع فلسطین برای ما مهم است و برای ایجاد امنیت در این مناطق تلاش می‌کنیم.
 
لاریجانی با اشاره به دیگر اولویت کشور در بحث اقتصادی، گفت: بدعهدی آمریکاییها در موضوع برجام باعث شده است، اگر بانکهای آمریکایی نتوانند با بانکهای ما وارد تعامل شوند، آنها کم‌کاری کرده و کار خود را درست انجام ندادند.
 
وی ادامه داد: ما نیازمند بیانیه نیستیم، آقای کری می‌گوید ما بیانیه داده‌ایم و این بانکها خود راضی به مراوده نیستند، در حالی که ما می‌دانیم در عالم سیاست بیانیه داده و در زیر کار دیگر می‌کنند، از این رو ما احتیاج داریم که این فعل اقتصادی صورت گیرد.
 
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه آمریکاییها در موضوع برجام با مسائل بانکی مقصرند، گفت: اگر این مسئله حل نشود به طور حتم مشکل برای آنها ایجاد خواهد شد، یعنی وقتی مسائل اقتصادی ایران مطابق برجام حل نشود، یعنی آمریکاییها به توافقات‌شان عمل نکرده‌اند، از این رو ممکن است به تجدیدنظر برسد.
 
لاریجانی تأکید کرد: ما فعلا به دنبال این هستیم که از مسیری که در برجام آمده، اختلافات حل شود، اما شرایط داخلی ایران می‌تواند تغییر کند.
 
وی با اشاره به اینکه در موضوع برجام به وضوح آمده که اگر طرفی به تعهدات خود عمل نکند، چگونه خواهد شد، افزود: ما خواهان اجرای برجام از مسیرهای تعیین شده هستیم.
 
رئیس مجلس با بیان اینکه فیمابین ما و آمریکا مشکلات زیادی وجود دارد، تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم مشکلات از مسیر غیرمعقول حل شود.
 
لاریجانی با بیان اینکه آمریکا در ایجاد طالبان و داعش نقش داشته است، افزود: این برای کشوری چون آمریکا تأسف‌آور است، اما آنها اکنون می‌گویند ما با آنها مبارزه می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: تلاش ما در موضوع هسته‌ای این بوده که سالها کشمکش در این موضوع را از مسیر معقول حل کنیم، از این رو فکر می‌کنم پایه کارهای آینده در این مسئله است که چگونه موضوع هسته‌ای پیش برود، طبعا اگر آنها بخواهند در این موضوع سوءاستفاده کرده و مکری به خرج بدهند، ایرانیها پاسخ‌شان را خواهند داد.
 
رئیس مجلس ادامه داد: اگر آمریکاییها در موضوع هسته‌ای تخطی کنند، ما برای فهماندن راه درست به آنها دست به کار خواهیم شد، البته اکنون لازم نیست بگویم چه کاری اما روی راه‌های مختلفی فکر کرده‌ایم.
 
لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره ریاست‌جمهوری اوباما و اینکه وی برخلاف دیگر رئیس‌جمهورهای این کشور بدون دخالت دادن نیروهای نظامی توانسته در منطقه نفوذ کند، گفت: از این منظر ممکن است اوباما موفق‌تر و عاقلانه‌تر عمل کرده باشد، اما باید بدانیم مشکلاتی هم به‌وجود آورده که ناامیدی رخ داده نتیجه این اقدامات است، زیرا وی ابتدا امیدی را به‌ویژه درباره روابط با مسلمانان ایجاد کرد که بعد به یأس تبدیل شد.
 
وی با اشاره به دو نامه اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامی، افزود: رویکرد ایران واقع‌بینانه بود و می‌خواست آنها را تست کند، اما وقتی حوادث 88 رخ داد، یک مرتبه آنها فرمانشان را عوض کرده و رفتار خصمانه‌ای نشان دادند و این نشان داد که آنها تعادلی در رفتار سیاسی خود ندارند.
 
رئیس مجلس ادامه داد: در مورد مسائل تروریستی در عراق، وقتی داعش کل عراق را به هم ریخت اینها فقط سخنرانی و تماشا کردند، آمریکاییها فکر می‌کردند در عراق دموکراسی ایجاد کرده‌اند اما اگر ایران به کمک دولت بغداد نمی‌شتافت، معضلات بسیاری رخ می‌داد.
 
لاریجانی با بیان اینکه ایران صادقانه در کمک به کشورهای منطقه ورود کرده است، گفت: آمریکاییها در بسیاری از مسائل منطقه تنها به شعار بسنده کردند.
 
وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات آقای ترامپ، گفت: در مورد آقای ترامپ هنوز ارزیابی روشنی نداریم زیرا حرفهای وی متفاوت بوده و روشن نیست.
 
رئیس مجلس ادامه داد: گرچه جریانهای حذبی برای خود چارچوبهایی دارند، اما حرفهای ترامپ متفاوت است، ما در مورد کاندیداهای دموکرات نمی‌توانیم پیش بینی کنیم.
 
لاریجانی با بیان اینکه راهی که مردم منطقه انتخاب کردند، راه نسبتا روشنی است افزود: تصورم این است که حدود یک دهه است که روشن‌بینی در منطقه به‌وجود آمده و یک جهش سیاسی رخ داده است.
 
وی با تأکید بر اینکه جوانان از تحولات و جهشهای سیاسی منطقه آگاه هستند و نسبت به آنها درک دارند، تصریح کرد: با تبلیغات نمی‌توان بر آنها تأثیر گذاشت، مگر بتوان به خواسته‌های آنها جامه عمل پوشاند.
 
رئیس مجلس با بیان اینکه دموکراسی‌خواهی یک موضوع اصلی در منطقه است، افزود: اگر بخواهند آن را با اسلحه خفه کنند، این مهم از جای دیگری بیرون می‌زند از این رو من بعید می‌دانم که هیچ یک از حوادثی که در یک دهه اخیر رخ داده که ریشه در دموکراسی‌خواهی دارد، با فشار و تقلب و مکر حل شدنی باشد. تجربه نشان داده که خواست ملی ملتها را نمی‌شود از آنها دریغ کرد.
 
لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایران در کشورهای منطقه دخالت می‌کند، گفت: بنده هم این موضوعات را در تحلیلهای برخی سیاست‌مداران منطقه‌ای و برخی رسانه‌ها شنیده‌ام، اما باید به این نکته توجه کنیم که در این سی‌و‌اندی سالی که از انقلاب ایران می‌گذرد و مردم ایران، جمهوری اسلامی داشته‌اند موردی از تجاوز به کشوری از سوی ما رخ نداده است.
 
وی تأکید کرد: سیاست ما و انقلاب اسلامی بر موازینی استوار است که تجاوز به خاک دیگری را محکوم می‌کند.
 
رئیس مجلس ادامه داد: انقلاب اسلامی آمد که به مسلمانان کمک و وحدت اسلامی را ایجاد کند، از این رو توجه به وحدت اسلامی اصل قانون اساسی است.
 
لاریجانی با اشاره به اهمیتی که رهبر انقلاب برای موضوع وحدت اسلامی داشتند، گفت: در اصول قانون اساسی حمایت از مردم مظلوم اصل مهمی است، اینکه مردم فلسطین که ما از ابتدا در کنار آنها قرار گرفتیم نشان از این امر مهم دارد.
 
وی با اشاره به کمک ایران به حزب‌الله، افزود: دلیل کمک ما به حزب‌الله این بود که اسرائیل با پر روگری که یک خیانت به امت اسلامی بود، به دنبال اشغال و غارت بود. در حال حاضر حزب‌الله یک سنگر مهم برای دفاع از لبنان است و یک جایگاه قوی در خاورمیانه پیدا کرده است.
 
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه رفتارهای ایران در دفاع از کشورهای منطقه به شیعه و سنی محدود نشده است، افزود: ما کشوری با آرمانهای متفاوت هستیم و به هیچ وجه وارد رقابتهای شیعه و سنی نخواهیم شد.
 
لاریجانی با اشاره به دفاع ایران از کویت، افزود: ما در جنگ عراق و کویت در کنار کویت قرار گرفتیم، در صورتی که در جنگ 8 ساله ایران، کشور کویت حامی صدام بود، اما ما تلافی نکردیم و ایران مسیر عقلایی و براساس مکتب را در پیش گرفت و اکنون نیز بر این مسیر حرکت می‌کند.
 
وی با بیان اینکه تمام مخالفتهای غرب با ما به علت دو موضوع است، اظهارکرد: کمک ما به مقاومت در جنگ 33 روزه و همچنین حمایت ما در جنگ 22 روزه غزه از مواردی بود که بسیاری از کشورها را در مقابل ما قرار داد. در جنگ 33 روزه سعودیها اطلاعات بسیاری به اسرائیلیها دادند و گفتند این یک جنگ شیعه و سنی است که البته در جنگ 22 روزه غزه که ما در کنار حماس بودیم، تعبیر شیعه و سنی را به جنگ فارسها تغییر دادند.
 
رئیس قوه مقننه ادامه داد: کشورهای عربی خواهان درگیری با اسرائیل نیستند و تنها به حرفهای پوچ و صدور بیانیه اکتفا می‌کنند و به همین دلیل اسرائیل در منطقه گردنکش شده و وقتی انقلاب اسلامی به وقوع پیوست، آنها دو سیلی محکم، یکی در جنگ 33 روزه و دیگری در جنگ 22 روزه از ما خوردند.
 
لاریجانی با اشاره به بحران سوریه، افزود: به بهانه اینکه در سوریه دموکراسی نیست، جنگهای داخلی را در آن به راه انداختند، اما همه ما می‌دانیم دلیل اصلی این جنگها این است که سوریه خط مقدم مقاومت است و آنها می خواستند داخل آن را به هم بریزند، زیرا بهره این آشفتگی را اسرائیلیها می‌برند.
 
وی با اشاره به حساسیت ایران در موضوع فلسطین، گفت: آنها ناراحت هستند و می‌گفتند مسئله فلسطین عربی بوده و به دیگران ربطی ندارد، اما برای رفع آن کاری نکردند؛ مسئله فلسطین، مسئله اسلامی و مسئله بشری است از آن جهت که ایران در این قضیه با حساسیت برخورد می‌کند.
 
رئیس مجلس با اشاره به بحران بحرین، گفت: سعودیها در این موضوع دخالت و با اعزام نیروی نظامی وضعیت را بدتر کردند. در بحرین بافتی وجود دارد که یک عده شیعه و یک عده سنی می‌خواهند با هم زندگی کنند، آنها خواهان دموکراسی بوده اما کشورهای مداخله‌کننده برای اینکه به دموکراسی جواب ندهند، مسئله شیعه و سنی را بیان کردند؛ ما باید بدانیم اگر به این خواست منطقی مردم بی ‌توجهی کنیم مشکلات بسیاری رخ می‌دهد.
 
لاریجانی با اشاره به عصبانیت برخی کشورهای مداخله‌کننده در امور منطقه، افزود: آنها می‌خواهند ساختار قبیله‌ای را حفظ کنند، اما دنیا تغییر کرده و هوشیاری سیاسی در منطقه به وجود آمده است از این رو کشورها و مسئولان منطقه باید به هوشیاری سیاسی به درستی پاسخ دهند.
 
رئیس مجلس با اشاره به تعرض سعودیها به خاک یمن، گفت: حرف خلاف زدن حد و حدود دارد ما بارها گفته‌ایم که از راه سیاسی مسئله یمن حل می‌شود، یعنی باید توافق شود منتهی آنها دنبال ماجرای دیگری هستند.
 
لاریجانی ادامه داد: برخی کشورهای منطقه اتکا بسیاری به کشورهای بزرگ پیدا کرده‌اند و از این رو آسیب‌پذیر شده‌اند.
 
وی با اشاره به سخنان امام خمینی(ره)، گفت: امام خمینی(ره) می‌فرمودند که ملتها باید روی پای خود بایستند و به کشورهای شرقی و غربی توجه نکنند و در همین رابطه می‌توانیم بگوییم ایران هیچ‌گاه فکر تعرض به کشورهای بزرگ و کوچک را نداشته، زیرا این موضوع خلاف مشرب انقلاب است.
 
رئیس مجلس گفت: سعودیها می‌خواهند به بهانه ایران‌هراسی کارهای خود را پیش ببرند و اسرائیلیها می‌دانند اگر کشورهای منطقه با هم متحد شوند، آنها گرفتار خواهند شد، لذا اختلافات را به داخل کشورهای اسلامی می‌ریزند.
 
لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا ایران حامی کشورهای منطقه خواهد بود، افزود: بله، ایران همیشه روابط برادرانه با کشورهای منطقه خواهد داشت، اما برخی کشورها همچون ترکیه و سعودیها در حال لطمه زدن به خود هستند و ما نمی‌توانیم از کار نادرست آنها دفاع کنیم.
 
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه حضور قاسم سلیمانی برای کمک به شیعه است، تصریح کرد: مطالبی که می‌گویند، دقیق نیست، زیرا ایران علاوه بر کمک به حزب‌الله به حماس، گروه‌های جهاد اسلامی و همچنین کردها در مقابل داعش نیز کمک کرده است.
 
رئیس مجلس ادامه داد: مردم عراق به حرفهایی که درباره دخالت قاسم سلیمانی گفته می‌شود می‌خندند، زیرا ناپختگی در آنها هویدا است.
 
لاریجانی تصریح کرد: فکر می‌کنم دوستان سعودی در سالهای اخیر در رفتارهای دیپلماتیک در منطقه ناپختگی از خود نشان داده‌اند.
 
وی با بیان اینکه موضع ما وفاق با کشورهای اسلامی است و رفتارهای نظامی‌گری را درست نمی‌دانیم، افزود: رفتارهای کشور سعودی تندرو بوده و از این رو مناسب کشور اسلامی نیست.
 
لاریجانی ادامه داد: سعودیها باید سعه‌صدر در کارها داشته باشند، در غیر این صورت این موضوع برای سعودی در دراز مدت مضر خواهد بود.
 
وی با اشاره به موضوع حادثه منا، گفت: حادثه منا از اشتباهات دیگری بود که سعودیها مرتکب شدند. وضع ناهنجاری در سال گذشته بر حجاج حاکم بود و آنها می‌خواستند با پنهان‌کاری امنیت حجاج را زیر سؤال ببرند، اما تا زمانی که احترام و امنیت حجاج حفظ نشود حج برگزار نخواهد شد.
 
رئیس مجلس حادثه منا را نقطه سیاهی برای سعودیها خواند و گفت: سعودیها در برگزاری حج موفق نبودند، انشاءالله بتوانند در سالهای بعد بهتر حاضر شوند.
 
لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه جنگ سوریه تا کجا ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: این جنگ زیاد طولانی شده و از ابتدا با یک توافق سیاسی قابل حل بود، لکن دلایلی چون دخالت برخی کشورهای منطقه و کمک به تروریستها این جنگ را طولانی کرده است.
 
وی با بیان اینکه آمریکاییها و برخی کشورهای منطقه گرفتار حمایت از تروریست شده‌اند، افزود: از تروریستها به عنوان تاکتیک و ابزار استفاده شده که این باعث رشد جریان تروریست در منطقه شده است.
 
رئیس مجلس تأکید کرد: علت طولانی شدن جنگ در سوریه، کمکهای کشورهای آمریکایی، اروپایی و سعودی به تروریستهاست.
 
لاریجانی با بیان اینکه جنگ سوریه به زودی حل می‌شود، گفت: راه‌های سیاسی پیرامون مسئله حل شده است و روسها هم نقش جدیدی برای خود قائل شده‌اند و امیدوارم که در مذاکرات سیاسی با واقع‌بینی پیش برویم و باز به دنبال تحمیل چیزی نباشیم.
 
وی با تأکید بر اینکه اگر در مذاکرات سیاسی متناسب با تاریخ مجادلات سوریه مسائل مطرح شود مشکلات حل می‌شود، گفت: اگر باز هم مذاکرات ماجراجویانه باشد، جنگ خاتمه پیدا نمی‌کند. در قضیه سوریه باید هم حاکمیت حفظ شود و هم کسانی که می‌خواهند در آینده این کشور نقش داشته باشند، حضور پیدا کنند که این یعنی کمک کردن به غنی شدن دموکراسی در سوریه که البته امکان‌پذیر است؛ در سوریه نباید کسی به دنبال حذف کسی باشد و باید تئوری وفاق ملی انتخاب شود.
 
رئیس مجلس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه حضور بشار اسد با وجود مخالفتهای کشورهای آمریکایی و اروپایی را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: این موضوع یعنی حذف بشاراسد، یک نوع دیکتاتوری بین‌المللی است که کشورهایی بیرون از کشوری درباره حضور یا عدم حضور رئیس‌جمهور اظهار نظر کنند، از این رو باید تمامی مسائل مشروعیت داشته باشد.
 
لاریجانی ادامه داد: این نوع رفتارها دیکتاتورمآبانه است، از این رو رئیس‌جمهور سوریه را باید مردم تعیین کنند و من این رفتار را قبول ندارم که کشوری دیگر در مورد سرنوشت سوریه تصمیم بگیرد.
 
وی افزود: اگر مردم بشار اسد را نخواهند، ما هم مشکلی نداریم و موضع ما آن است که مردم سوریه چه می‌گویند، ما مخالف این هستیم که در جایی بنشینیم و بگوییم بشار اسد بماند یا برود. مسئله ما این نیست که روی یک فرد بحث کنیم، ما روی یک قاعده بحث می‌کنیم و معتقدیم که آینده سوریه باید دموکراتیک باشد و همه جریانها در آن حضور داشته باشند.
 
رئیس مجلس تصریح کرد: بحث بر این است که ظرف 18 ماه دولت وحدت اسلامی تشکیل شود و بعد انتخابات شکل بگیرد که در این صورت بشار اسد هم می‌تواند مانند بقیه کاندید شود.
 
لاریجانی با بیان اینکه حوادثی در منطقه در دو دهه اخیر رخ داده که نشان می‌دهد که جریان تروریستی کاملا رشد یافته از نظر کمی و کیفی وجود دارد، افزود: من فکر نمی‌کنم هر نوع تقسیم در منطقه بتواند مشکلی را حل کند و البته معتقدم بحران را تشدید خواهد کرد. شما تصور کنید در عراق چندین منطقه به‌وجود بیاید که به طور حتم معضلاتی را منجر خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه مشکل عراق امنیتی و از بیرون است، تصریح کرد: مشکل امنیتی با تقسیم حل نخواهد شد و بحرانهای منطقه‌ای براساس این تصمیمات تشدید خواهند شد.
 
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ما براساس گفت‌وگو می‌خواهیم مشکلات را رفع کنیم، افزود: با وجود اینکه امکانات نظامی خوبی داریم، اما هیچ‌گاه به قصد تعرض به کشوری برنیامده‌ایم و سیاست ما بر رکن گفت‌وگو و رفتار برادرانه استوار است.
 
لاریجانی ادامه داد: تمام تلاش ما این است که اختلافات منطقه‌ای با کشورهایی چون ترکیه و عربستان را با گفت‌وگو حل کنیم، حتی لازم باشد گامهایی برای اصلاح بر می‌داریم. استراتژی جمهوری اسلامی روابط برادرانه با کشورهای منطقه و دنیاست.
 
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره مبارزه بر اساس اقتدار در مقابل آمریکایی‌ها، افزود: اگر ما با آمریکایی‌ها مذاکره کردیم، تنها دلیل آن اقتدار ما بوده است در مذاکره همیشه قدرت داشتن نقش دارد و مسیر آینده ما هم براساس گفت‌وگو است اما بنیه‌های خود را از بین نمی‌بریم.
 
رئیس مجلس در پایان با اشاره به قدرتهای بی‌نظیر ایران در زمینه‌های نظامی، اقتصادی و ... خاطرنشان کرد: ما هر روزه قدرت خود را تقویت می‌کنیم، اما علیه کسی استفاده نمی‌کنیم، از این رو ما می‌خواهیم به کمک دیگران بشتابیم.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
  0 0
  آمریکا اصلا قابل اعتماد نیست!
 • مهدی ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
  0 0
  جناب لاریجانی صحبت از اینکه آمریکا بد عهدی کرده و نامردی کرده برای ایران راکتور اراک و سانتریفیوژ و اورانیوم غنی شده نمیشود اگر آنها بد عهدی و نامردی کرده چه دلیلی دارد که یک طرفه برجام را ادامه دهیم ؟ همان طور که رهبری فرمودند این شیوه اجرای برجام خسارت محض است ، مسئولیت این خسارت محض با کیست ؟ آنروزی که برای تصویب و اجرای برجام در مجلس و دولت مسابقه بود باید فکر این روز را میکردید ! آنروزی که رهبری گفتند باید تعهداتمان تدریجی اجرا شود و در عمل دولت خلاف آن عمل کرد باید فکری میکردید نه الان که دیر شده و از مذاکره و برجام فقط هیچ عایدمان شده و عبرتی تلخ باقی مانده که البته اگر عبرت گیرنده ای باشد .
 • ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
  0 0
  تا کی ما باید به این توافق یه طرفه پایبند باشیم؟
 • ناشناس ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
  0 0
  غارت 2 میلیارد دلاری اموال بلوکه شده ایران که ذر دولت اصلاحات و سال 2003 سپرده گذاری شده بود تخطی از برجام است چرا که به معنای اعمال محدودیت پولی و بانکی بر علیه کشور است.
 • محمد ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  آقای لاریجانی باید متوجه شد که: حمایت و کمک به دولت تعاون بسیار خوبی است ولی نه به بهای شاد کردن دشمن و غارت اموال ملت توسط بیگانه، بلکه در جهت اهداف مردم ونظام اسلامی و یاس دشمن. موفق و پیروز باشید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس