جریان صدر با صدور بیانیه‌ای با حمله بی‌سابقه به دولت عراق، به حیدرالعبادی نسبت به سرنوشتی مشابه صدام و معمر القذافی هشدار داد.

گروه بین‌الملل مشرق - تظاهرات و ناآرامی‌های عراق در روز جمعه گذشته که در نتیجه تلاش تظاهرات‌کنندگان برای حمله به مقر پارلمان و ساختمان نخست وزیری این کشور به خشونت کشیده شد، عرصه سیاسی این کشور را وارد فضای تازه‌ای کرده است. در این حمله دهها تن از تظاهرات‌کنندگان که بار دیگر به منطقه حفاظت‌شده امنیتی الخضراء و مقر پارلمان عراق و دفتر حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور یورش بردند، با مقاومت نیروهای امنیتی مواجه شده و در درگیری‌های صورت گرفته بین آنها ده‌ها تن براثر اصابت گلوله‌های جنگی و پلاستیکی و مسموم شدن و گاز اشک‌آور زخمی شدند.

آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق؛

هیچ جریانی رسما مسئولیت این ناآرامی را بر عهده نگرفته است هرچند این عده با عنوان هواداران جریان صدر شناخته می‌شوند؛ این ناآرامی‌هایی که بعد از یورش مشهور به ساختمان های دولتی در منطقه الخضراء در اواخر ماه گذشته میلادی، دومین اقدام از این نوع بوده است، جریان صدر این بار مسئولیت این تظاهرات را برعهده نگرفته است، اما رسانه‌های عراقی و منطقه‌ای طراح اصلی این اعتراضات را جریان صدر معرفی می‌کنند که در حرکتی برخلاف امنیت و ثبات عراق، هر روز بر بحران سیاسی و امنیتی در این کشور می‌افزایند. تظاهرات‌کنندگان از شکست دولت در تصویب اصلاحات برای مبارزه با فساد و اوضاع نابسامان امنیتی بعد از موج جدید انفجارها در شهرک صدر بغداد که به کشته شدن بیش از 150 نفر شده، معترض بودند.

آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق؛

تظاهرات مذکور از میدان التحریر در مرکز بغداد آغاز شد، این در حالی بود که منبع دعوت مردم به این تظاهرات نامشخص بود و برخی فعالان مدنی و عناصری از جریان صدر در آن شرکت داشتند، در ادامه تظاهرات کنندگان از پل الجمهوریه عبور کرده و به سمت یکی از ورودی‌های منطقه الخضراء پیشروی کردند. در این منطقه بود که درگیری‌های آنها با نیروهای امنیتی آغاز شد. شاهدان از زخمی شدن 58 نفر در اثر این درگیری‌ها خبر می‌دهند. به ‌این ‌ترتیب تظاهرات‌کنندگان پس از تلاشی یک ساعته، بار دیگر موفق شدند وارد ساختمان پارلمان و دفتر نخست وزیری و دفتر دبیرخانه شورای وزیران شوند و در آنجا عکس‌های یادگاری و سلفی بگیرند. نیروهای امنیتی در ادامه تمرکز خود را در منطقه الخضرا افزایش داده و با شلیک گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی اقدام به متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان کردند. گفته می‌شود 12 تن از نیروهای امنیتی در این حوادث بر اثر جراحات وارده با سلاح سرد زخمی شده‌اند که حال سه نفر از آنها وخیم است. دو نفر از مهاجمین نیز بنابر گزارش‌ها، کشته شده‌اند.

آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق؛


بعد از این اتفاق بود که فرماندهی عملیات بغداد در اقدامی بی‌سابقه از زمان روی کار آمدن العبادی مقررات منع آمد و شد در پایتخت این کشور اعلام کرد، اما العبادی در نیمه‌های شب این قانون را لغو کرد.

جریان صدر صبح شنبه با صدور بیانیه‌ای به حمله بی‌سابقه بر ضد دولت عراق پرداخته و به آن نسبت به سرنوشتی مشابه صدام حسین و معمر القذافی هشدار داد. وی از عراقی‌ها خواست تا صبر پیشه کنند، چرا که «انقلاب مسالمت‌آمیز» آنها یقینا با پیروزی همراه خواهد بود و طایفه‌گرایی و سهیمه‌بندی‌ها و فساد و تروریسم در کشور به پایان خواهد رسید.

سید مقتدی صدر رئیس جریان صدر عراق در بیانیه خود از آنچه که وی «انقلاب خودجوش و مسالمت‌آمیز» معترضان در بغداد نامیده، حمایت کرده و استفاده نیروهای امنیتی عراق از زور را محکوم کرد. مقتدی صدر در این بیانیه رسما تهدید کرد که اعتراضات مسالمت‌آمیز ادامه خواهد داشت و هیچکس نباید مانع آن شود، در غیر این صورت انقلاب در مسیر دیگری دنبال می‌شود.

آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق؛

در همین رابطه یک منبع آگاه گفت که رهبران سیاسی عراق روز گذشته به منظور بررسی تحولات سیاسی این کشور ، نشستی اضطراری در منزل سلیم الجبوری رئیس پارلمان برگزار کردند. البته تاکنون جزئیاتی از تصمیمات اتخاذ شده در این نشست اعلام نشده است.

در حالی که تلاش‌های گروه‌های مستقل سیاسی در عراق برای تشکیل نشست‌های و پارلمان و برون رفت از بحران سیاسی این کشور ادامه دارد، همچنان ائتلاف اقلیم کردستان عراق اعلام می‌کند که نمایندگان کرد در نشست‌های آینده پارلمان شرکت نخواهند کرد. آنها عدم توانایی دولت برای تأمین امنیت را بهانه این موضع گیری قرار داده‌اند. بختیار جبار یکی از نمایندگان ائتلاف کردستان در پارلمان عراق در این رابطه گفت: ورود تظاهرات‌کنندگان به منطقه الخضرا برای بار دوم، ساده‌تر از هفته قبل صورت گرفت. دولت نمی‌تواند بعد از تکرار حمله مردم به منطقه الخضراء امنیت و تضمین لازم را به نمایندگان کرد در حفظ جان آنها بدهد. وی تاکید کرد که حتی اگر امنیتی در منطقه سبز بغداد ایجاد شود، کردها حاضر به شرکت در نشست آینده پارلمان نخواهند بود، چرا که دولت قادر به حل بحران کنونی و ایجاد توافق بین گروه‌های سیاسی و حل منازعات آن‌ها نیست.

آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق؛

بختیار جبار نماینده کرد پارلمان عراق

دفتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق طی بیانیه‌ای از گفتگوی تلفنی وی با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خبر داد. در این گفتگو روابط دوجانبه بین دو کشور و چالش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی عراق بویژه انفجارهای تروریستی اخیر بغداد مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مقابله با تروریسم و پیروزی های عراق در مبارزه با داعش از دیگر محورهای این گفتگو بود.

باراک اوباما در این گفتگو بر حمایت از عراق در زمینه مقابله با تروریسم تاکید کرد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز تاکید کرد که عملیات آزادسازی اراضی این کشور ادامه داشته و تکمیل آزادی فلوجه به زودی انجام خواهد شد. وی افزود که عراق علی رغم چالش‌های متعدد به انجام اصلاحات در بخش های مختلف از جمله بخش اقتصادی ادامه می‌دهد.

نوری المالکی نخست وزیر سابق و رئیس ائتلاف دولت قانون پس از حوادث روز جمعه منطقه الخضراء بر لزوم پیگرد و کنترل نقض‌کنندگان قانون تاکید کرد و یادآور شد که نمی‌توان انتظار داشت تغییر و اصلاحات از سطح خیابان‌ها اجرا شود. به گفته مالکی رویدادهای روز جمعه در منطقه الخضراء بغداد بخشی از تلاش برای متوقف کردن اصلاحات در این کشور بوده است.

فؤاد معصوم رئیس جمهور عراق هم با صدور بیانیه‌ای، از تظاهرات‌‌کنندگان عراقی خواست که به قانون پایبند باشند و ضمن حفظ خویشتنداری خود از حمله به نهادها و مؤسسات دولتی خودداری کنند.

وی همچنین درباره تبدیل‌شدن تظاهرات به فرصتی برای حمله به نیروهای امنیتی هشدار داد و از دولت خواست که کانال‌های گفتگو را با سازمان‌دهندگان تظاهرات باز کرده و بر سر مشخص شدن ساز و کار تظاهرات و مکان برگزاری آن با آنها به توافق برسد.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/عملیات موفق ارتش عراق در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ انفجارهای تروریستی در مناطق شیعه‌نشین/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتیمحمد مهدی البیاتی عضو سازمان بدر تاکید کرد که بحران‌های متعدد پارلمان عراق، فعالیت آن را در آینده نیز به چالش خواهد کشید.

وی با بیان اینکه بازگشت «سلیم الجبوری» به ریاست پارلمان پایان مشکلات نیست، گفت: بیش از90 نماینده پارلمان جریان معارضی تشکیل داده اند که این امر تصویب قوانین را بسیار دشوار خواهد کرد.

البیاتی تحصن نمایندگان در پارلمان را اقدامی عجیب خواند و گفت: پارلمان بالاترین قدرت قانونی را در عراق در اختیار دارد و برپایی تحصن و اعتصاب در آن به معنای وجود مشکلات بزرگی است که نیازمند تجدید نظر است.

در ادامه واکنش مقامات سیاسی این کشور به تحولات جاری، قاسم الاعرجی رئیس فراکسیون بدر در مجلس نمایندگان عراق در رابطه با نقش منفی آمریکا در قبال بن‌بست سیاسی و امنیتی این کشور گفت: طرح‌های آمریکایی نه تنها با مردم عراق مطابقت ندارد بلکه علیه منافع آنها است. وی افزود: ایران عمق عراق به حساب می آید و آمریکا شیطان بزرگ است و مردم عراق آمریکا را نمی خواهند.

الاعرجی ادامه داد آمریکا مشغول انتخابات خودش است و طرح‌های آن هیچ تناسبی با مردم عراق ندارد بلکه علیه منافع این ملت است. وی تصریح کرد که فراکسیون‌های سیاسی هرچه سریعتر باید به مجلس نمایندگان آمده، جلسات خود را برگزار کنند و به کار خود ادامه دهند.

آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق؛

قاسم الاعرجی نماینده فراکسیون بدر در پارلمان عراق

تحولات امنیتی و میدانی عراق

در ابعاد تحولات امنیتی عراق رسانه‌های جنگی اعلام کردند که مسیر رابط به نوار مرزی در ورودی غربی استان الانبار را بعد از اخراج نیروهای داعش پاک‌سازی کردند. این یگان‌ها با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که مسیر بین‌المللی از الرمادی تا طریبیل به سمت اردن کاملاً آزاد شده است. دو روز پیش نیز نیرو‌های فرماندهی عملیات مشترک اعلام کرده بودند که منطقه الرطبه در غرب استان الانبار را به صورت کامل پاک‌سازی کردند.

آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق؛

وزارت کشور عراق نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای این کشور از نفوذ 11 عامل انتحاری وابسته به گروه تروریستی داعش در نزدیکی شهر الفلوجه در استان الانبار به سمت بغداد جلوگیری کردند. در این عملیات دهها تن از عناصر این گروه کشته شده و تعدادی نیز زخمی شدند. بر اساس این گزارش ، عملیات مذکور بعد از چندین روز مراقبت و پیگیری سخت و پیچیده انجام شد و براساس اطلاعات دقیق،‌ جنگنده‌های نیروی هوایی عراق ضربات دقیقی را به این مقر وارد کردند که در نتیجه آن مرکز مذکور کاملاً منهدم شده و 13 عامل تروریستی ازجمله 9 عامل انتحاری کشته شدند. چهار تن دیگر نیز در این حملات زخمی شدند.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/ عملیات موفق ارتش در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ شمارش معکوس برای آزادسازی کامل فلوجه/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی

در این حمله هوایی همچنین 21 کمربند انفجاری و یک خودرو منهدم شد، حجی حامد الجمیلی تروریست فراری که از زندان ابوغریب فرار کرده و مسئول انتقال برخی خودروهای بمب‌گذاری شده به منطقه فلوجه و بغداد بود نیز در این حملات کشته شده است. عبد الفتاح ابو اسحاق از دیگر کشته‌شدگان این عملیات است که مسئول انتقال عوامل انتحاری در بغداد بوده است. وی همچنین کارشناس تهیه کمربندهای انفجاری و بمب‌های دست‌ساز بود و این تجهیزات را به بغداد انتقال می‌داد.

در همین راستا در حالی که هنوز مدت زیادی از انفجار خونین شهرک صدر بغداد که در نتیجه آن صدها نفر کشته و زخمی شدند، نگذشته، دیروز (شنبه) انفجار انتحاری دیگر در شهر شیعه نشین "الدجیل" عراق به وقوع پیوست که در آن عامل انتحاری، در حالی که سوار بر موتور بمب گذاری شده بود، خودش را در یک بازار مردمی در شهر "الدجیل" در استان صلاح الدین عراق منفجر کرد. بر اثر این انفجار تروریستی 10 شهروند عراقی شهید و 15 نفر دیگر مجروح شدند که برخی از مجروحین وضعیت وخیمی دارند.

همچنین یک منبع امنیتی در استان الانبار دیروز گزارش داد که هواپیماهای جنگی عراقی همراه با نیروهای توپ‌خانه ارتش، دیروز یکی از مراکز تروریست‌های داعش در منطقه جزیره الخالدیه واقع در 23 کیلومتری شرق الرمادی را هدف قرار دادند. گفته می‌شود قرار بود سرکردگان تروریست ها نشستی را در این مقر برگزار کنند.

{$sepehr_media_1556357_400_300}

منابع مطلع اعلام کردند که موشک باران مذکور به کشته شدن ماهر البیلاوی فرمانده نظامی داعش در فلوجه و تعدادی از همراهان وی منجر شد.

آخرین تحولات سیاسی و میدانی عراق؛

مقر داعش در فلوجه

همچنین گردان‌های حزب الله عراق اعلام کردند که برای ایجاد گذرگاه‌های امن جهت خروج شهروندان و زنان و کودکان از فلوجه ناوگانی از موشک‌های النمر و النور را که شامل 1400 فروند موشک است، آماده کرده‌اند.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/عملیات موفق ارتش عراق در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ انفجارهای تروریستی در مناطق شیعه‌نشین/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/عملیات موفق ارتش عراق در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ انفجارهای تروریستی در مناطق شیعه‌نشین/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی

نیروهای نظامی و گروه‌های مقاومت مردمی عراق در همین راستا موفق شدند یکصد زن و کودک عراقی گرفتار در چنگال داعش را در فلوجه از محاصره آزاد کنند. این تعداد افراد که حدود 30 خانواده بودند، به وسیله گروه های مقاومت مردمی به مکانی امن انتقال داده شدند.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/ عملیات موفق ارتش در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ شمارش معکوس برای آزادسازی کامل فلوجه/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی

همچنین در آخرین تحولات، ارتش عراق از ساکنان شهر فلوجه خواست تا بتدریج از این شهر خارج شوند و خود را برای آغاز عملیات آزادسازی فلوجه از دست تروریست‌های داعش آماده کنند. به نوشته پایگاه خبری شبکه المیادین، فرماندهی «عملیات مشترک» ارتش عراق در بیانیه‌ای با اعلام اینکه عملیات آزادسازی شهر فلوجه نزدیک است، از اهالی این شهر خواست تا از مقرهای داعش و تجمعات آن‌ها دوری کنند و از شهر خارج شوند. ارتش عراق با نام‌گذاری «نبرد شکست تروریسم» برای عملیات آزادسازی شهر فلوجه، این عملیات را پیروزی برای تمام شهدا و آسیب دیدگان تروریسم دانسته است.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/ عملیات موفق ارتش در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ شمارش معکوس برای آزادسازی کامل فلوجه/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی


فارس نوشت: بنا بر این بیانیه، در آزاسازی فلوجه، نیروی هوایی و توپخانه‌ای عراق به همراه نیروی هوایی ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم، پوشش لازم را برای نیروهای عراقی فراهم خواهند کرد.

به گزارش مشرق، ظهر امروز شورای فرماندهی عملیات آزادسازی شهر فلوجه از اشغال گروه تروریستی تکفیری داعش با حضور حاج هادی العامری فرمانده حشدالشعبی با مسئولان یگانهای مختلف نظامی ارتش و بسیج مردمی این کشور تشکیل شده است. در این جلسه آخرین تحولات میدانی و جزئیات عملیات قریب الوقوع رزمندگان عراقی برای پاکسازی فلوجه از تروریستهای داعش مرود بحث و بررسی قرار گرفته است. از سوی دیگر انتقال نیرو و کاروان‌های تسلیحاتی به محورهای مختلف عملیات اطراف شهر فلوحه همچنان ادامه دارد.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/ عملیات موفق ارتش در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ شمارش معکوس برای آزادسازی کامل فلوجه/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی + عکس و فیلم

گفته می شود تا کنون تعداد رزمندان مستقر شده در اطراف شهر به بیش از 50 هزار تن رسیده که 170 دستگاه تانک و صدها یگان موشکی نیز آنها را همراهی می کنند. یگانهای موشک ضد زره و تک تیرانداز نیز دراین عملیات وظیفه انهدام انتحاری های گروه تکفیری داعش و شکار فرماندهان میدانی این گروه را بر عهده خواهند داشت.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/ عملیات موفق ارتش در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ شمارش معکوس برای آزادسازی کامل فلوجه/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی + عکس و فیلم

گروه تروریستی داعش اواخر سال 2013 به شهر فلوجه یورش برد و از آن زمان این شهر تحت سلطه این گروه قرار دارد.

فلوجه در 60کیلومتری غرب بغداد واقع شده و جمعیت آن در سال 2011 حدود 320هزار نفر گزارش شده بود اما در حال حاضر 60 تا یکصدهزار نفر در آن ساکن هستند.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/عملیات موفق ارتش عراق در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ انفجارهای تروریستی در مناطق شیعه‌نشین/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی

اما در میان تمام بحران‌های سیاسی و امنیتی در عراق، همزمان با فرا رسیدن نیمه شعبان و میلاد مهدی موعود منجی آخر الزمان (عج)، جشن و سرور در عراق نیز مانند مسلمانان و شیعیان مناطق مختلف دنیا برگزار می‌شود. یکی از چالش‌های امنیتی سرویس‌های داخلی عراق اتخاذ تدابیر امنیتی لازم برای برپایی جشن‌های نیمه شعبان در شرایط شکننده کنونی است. در همین راستا منابع عراقی گزارش می‌دهند که بیش از 30 هزار نیروی امنیتی برای تأمین امنیت زیارت زائران در شهر مقدس کربلا آماده باش هستند.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/عملیات موفق ارتش عراق در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ انفجارهای تروریستی در مناطق شیعه‌نشین/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی

مقامات امنیتی و دولتی در داخل کربلا گزارش می‌دهند که آمادگی کامل برای پذیرایی از زائران خارجی و داخلی از گوشه و کنار استان و کشور را دارند.

نصیف الخطابی رئیس شورای استانداری کربلا در این زمینه گفت: طرح امنیتی ویژه‌ای با حضور فرمانده عملیات و رئیس پلیس کربلا به تصویب رسیده که در آن بیش از 30 هزار نیروی امنیتی از ارتش و پلیس علاوه مشارکت گسترده الحشد الشعبی در تأمین امنیت شهر مقدس کربلا حضور دارند.

جاسم الفتلاوی معاون اول استانداری کربلا نیز در اظهاراتی مطبوعاتی اعلام کرد که زیارت مبارک شعبانیه دومین زیارت بزرگ کربلا بعد از زیارت اربعین است، این در حالی است که زیارت اربعین حدوداً بین 10 روز تقسیم شده، اما حضور زائران زیارت شعبانیه در کربلای معلی تنها شامل یک روز است. الفتلاوی پیش بینی کرد که تعداد زائران وارد شده به کربلا در نیمه شعبان بالغ بر 4 میلیون نفر باشد.

مقتدی صدر رسما دولت عراق را تهدید کرد/عملیات موفق ارتش عراق در فلوجه و کشته‌شدن فرماندهان داعش/ انفجارهای تروریستی در مناطق شیعه‌نشین/ برگزاری جشن‌های نیمه‌ شعبان در میان تدابیر امنیتی

برپایی مراسم نیمه شعبان در کربلای معلی

اوضاع سیاسی عراق پس از درخواست تغییر کابینه وزارتی وبه دنبال آن تغییر رؤسای سه گانه شاهد بحران گسترده‌ای است وتعویض فقط 5 وزیر و تاخیر جلسه مجلس درباره تغییر دیگر وزراء به دلیل به حد نصاب نرسیدن، موجب خشم تظاهرات کنندگان و حمله آنها به منطقه الخضراء و ساختمان مجلس شد.

از سوی دیگر عراق از 19 خرداد ماه سال 93 تاکنون با بحران ناشی از اشغال مناطق زیادی از شهرهای شمال و غرب خود توسط گروهک تروریستی داعش مواجه بوده است؛ در چند ماه اخیر نیروهای مردمی و ارتش عراق موفق شده اند چند شهر این کشور از جمله الرمادی و تکریت را از دست تروریست های تکفیری داعش آزاد کنند.

{$sepehr_media_1556310_400_300}
کلیپی از مراسم نیمه شعبان در کربلا به همراه سروده‌ای عربی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 19
 • ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  دولت عراق بایستی با مشت اهنین با ایت فتته گران برخورد کند و همه را به تیر. ببندد
 • ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  مقتدی صدر بسیار جاه طلب است و بهمین سبب غیر قابل اعتماد. تمام این وقایع نشان می دهد که آمریکایی ها از این صفت صدر برای ضربه زدن به منافع ایران کاملن استفاده می برند. بنظر می آید که قولهایی به این مرد جاه طلب داده اند که او اینگونه بی پروا بازی خطرناک خود را ادامه می دهد. این مرد با آمریکاییها رویهمریخته است و اگر موفق شود با عربستان هم رویهم خواهید ریخت. از ما گفتن و از ابلهان نشنیدن
 • ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  دیوانه ای بیش نیست!
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  آقای صدر احتمالا نمی توانستند بعد از عملیات فلوجه درخواستهای خود را مطرح نمایند؟ بنده غیر عراقی هستم اما ایشان بد زمانی را انتخاب کرده اند.
 • ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  شیعیان قدرتمند ترین جناح در عراق هستند چون آلترناتیو خود را نیز خود ایجاد کرده اند و تحت کنترل خودشان است.
 • ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  چشم دولتشون به آمریکای جنایتکاره و ادامه این وضع یعنی عراق هرگز روی آرامش و امنیت رو نمیبینه!
 • بیر نَفَر ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  یاد بنی صدر افتادم که اونم در اوج جنگ از این کارهای صددرصد غلط و دلخواه دشمنان انجام میداد، یعنی "سیدمقتدی صدر" عراق هم آخرعاقبتش مثل "سیدابوالحسن بنی صدر" ایران خواهد شد ؟ بنام ملت عراق و کام دشمنان ملت عراق؟
 • ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  دیگه از تجزیه طلبی و فلان و بهمان بدی نگید الان همه تو عراق دنبال همین هدف هستند حتی شیعیان وابسته به صدر و ...
 • محمد مهدی ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  این کار مقتدی صدر و گروهش تو این شرایط بحرانی و در حالیکه کشور عراق درگیر مبارزه با داعش است علاوه بر اینکه مبارزان حشدالشعبی را تضعیف می کند نوعی همکاری با دشمن نیز محسوب می شود. امان از خواص بی بصیرت
 • شوالیه های ایران ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  باور کنید این مقتدی صدر یک نفوذی است در میان شیعیان عراق کسی که اندازه ی سر سوزنی بینش سیاسی نداره که الان وقت اصلاحات نیست زیر کشور درگیر مبارزه با داعش و آخرین رمق های داعش در عراق هست، با این اوصاف بزرگترین ضربه را به عراق میزند
 • علی ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  نباید احساسی برخورد کرد دشمنان دنبال نبرد شیعی - شیعی هستن ما نباید مثل تروریست ها هم دیگر را بکشیم تنها راهش گفت و گو هست فریب دام دشمن را نخوریم
 • ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  این ....انگلیسی هست، از همون اول بهش مشکوک بودم!
 • ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  زمزمه های نفوووذ
 • ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  خیلی عالیه از همین الان جلوی گردن کلفت کردن یه عده در مملکتشان گرفته شود بهتر است تا اینکه بعد سی سال و باقدرت پولی سنگین همان عده بصورت انحصاری از تمام ظرفیت کشورشان برای خود بهره ببرند و حق بخش عمده ای از جامعه پایمال شود. سید مقتدا صدر اینده ای حکومتی را میبیند که اساس شکل گیریش سو استفاده و بهر برداری از بیت المال به نفع یک اقلیت کوچک و خاص فامیلی و رانتی در غالب چپ و راست است
 • puriaaa23sale ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  سلام واقعا اوضاع اسف باری دارد عراق...خدایا شکرت که به برکت خون شهدای مدافع حرم و دلاوریهای فرماندهان غیور ارتش سرافراز و سپاه مقتدرمان ، ایران عزیز عاری از هرگونه اختلال امنیتی است..جا دارد ضمن تشکر از سربازان گمنان امام زمان (عج) و سایر نیروهای مسلح ایران عزیزتر از جانم؛ از مسئولان سیاسی کشور بار دیگز خواهش کنم که طبق منویات و تدابیر ایت الله خامنه ای، برای مذاکره یا ابداع راه حلی سیاسی در راستای جلوگیری از تشدید هرج و مرج و آرام کردن عاملان این معضل،به مسئولان عراقی کمک کنند. قطعا هر عقل سلیمی می داند که امنیت عراق بلاشک امنیت ایرانمان است.. حتی بنظرم در سوریه حداقل مردم خودی که اینگونه نادرست بر تشویش اوضاع خود دخیل نیستند و باز شرایط بهتر است. اما در عراق این اقای مقتدی صدر دست به اقداماتی زده که بسیار خطرناک شده اوضاع.واقعا من نمیفهمم اگر این فرد خواستار ارامش و اصلاح اوضاع عراق هست پس چرا نمک روی زخم می پاشد.. مگر الان وقت درگیرشدن با خودی هاست...؟ این اقدامات را اگر با دید حتی غیر منفی هم نگاه کنیم،بازهم بوی خوبی به مشام مان نخواهد رسید و حاصلی جز این مساله که این فرد شاید یک ملعبه دست و ....باشد را به شکلی اشکار میکند. گرچه قصد قضاوت و حکم صادرکردن کلی برای درستی یا نادرستی قصد و نیت این فرد را ندارم ولی...... . توضیح بیشتر اینکه همه دیدیم که: درهمین خبر گفته شد 11عامل انتحاری برای ورود به بغداد عمل کرده اند؛ حال شما تصورکنید اگر این عوامل موفق به اقدام ننگین خود میشدند در ان شلوغی و هرج و مرج چه فاجعه هایی بار می آمد. بهرترتیب: واقعا خدارا شاکرم برای این امنیتی که در آن به دور از هرگونه دغدغه، مردم در روز و حتی در شب تا اخرین ساعات بامداد در خیابانها در حال تردد و رفت و آمدند بدون اینکه کوچکترین مشکلی برایشان از حیث امنیتی حادث شود. ضمن پوزش از اطاله کلام: زنده باشید مدافعین مرزهای سیاسی و عقیدتی مقتدرترین کشور خاورمیانه- ایران. امیدوارم به کشورهای درگیر با تروریستهای وهابی تکفیری متعلق به ترکیه و عربستان ملعون،هرچه سریعتر آرامش بازگردانده شود و بدیهی ترین و اولیه ترین نیاز مردمان این کشورها که امنیت شان باشد، برای انان به وقوع پیوندد.انشالله
 • بوسجین ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  اقای صدر اول دشمن تروریستی را از بین ببرید بعد بنشینید تقسم غنایم کنید شیعه امروز درمعرض خطر است برخی از این روحانیون چرا با ماجر جویی فقط به خاط خودشان اصل مسئله را می خواهند قزبانی کنند مبارزه ب فساد خوب است از ارزشهای اسلامی و مذهبی شیعه است ان را بعد از پایان خطراصلی پیگیری کن
 • ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  دارم به این فکر می کنم این صدر و شیعیان گروهش اگر به جبهه جنگ علیه داعش میپیوستند بجای سلفی گرفتن در مجلس ویران شده گور داعش خیلی زودتر کنده می شد امریکا در کند کردن شمشیر مقاومت خیلی فعال عمل میکنه مارو بار برجام ۱ و۲ علاف کرده عراق رو با صدر و ... خدا عمر با برکت به امام خامنه ای و حسن نصرالله بده
 • ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  دولت عراق باید مقتدی صدر را در حصر خانگی قرار دهد دریک مملکت نمی شود ده نفر حکومت کنند صدر و طرفدارانش باید سرکوب شوند
 • حسین ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  این مسائلی‌ که اتفاق افتاده کاملا نشانگر این هست که اطراف این آقا مهره‌های انگلیس و آمریکا نفوذ کردند که این حرکت ایشان دقیقا همزمان شده با نبرد جبهه‌ مقاومت با جنایتکارانی که توسط امریکا و انگلستان تغذیه میشن. یعنی‌ یک بچه ۱۰ ساله میفهمه که این کاری که مقتدی میکنه عقبه و روحیه نیروهای مقاومت که تازه به جبهه‌ اعزام شدند را ضعیف میکنه اون وقت این آقا با این همه ادعا نفهمیده؟ اینها نشانه‌های وجود یک سری مهره‌های انگلیس و آمریکا در اطراف ایشان هست که به وقتش باید بررسی‌ بشه.
 • ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  واقعا پدر شهید و بزرگوار مقتدی صدر کجا و خودش کجا همیشه این اقا بدنبال شکاف بین شیعیان است
 • ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  احسنت. مقتدی صدر شاهد فساد گروههای شیعی و کرد که حکومت عراق رو قبضه کرده اند است و راهش رو از اونا جدا کرده.
 • ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  دقیقا کار مقتدا صدر شبیه همین پایداری چی های خودمون است.
 • ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  مقتدی صدر عنصری مشکوک است و در زمین آمریکایی ها و اذنابش بازی می کند و باید به حیات سیاسی این دیوانه که عناصر بعثی ، قاتل و... وی را احاطه و مدیریت می نمایند خاتمه داده شود
 • ایرانی غیر سیاسی ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  شیعیان عراق، اکثریت جنوب تا حدود مرکز عراق اکثریت دارند. به اندازه کافی امکانات زیست انسانی ارند. بهرتین منابع انسانی و اقتصادی را دارند. در چارچ.ب نظام فدرال میتوانند به سعادت برسند. فدرالیسم دموکراتیک و اتحاد ارضی عراق شیعیان به خوشبختی میرساند. نیازی به زور و رپخاش نبیست. دموکارسی تضمین کننده منافع شیعیان هست زیرا انها اکثریت هستند. پس هر چه توان دارند رد جهت تقویت فدارلیسم و دموکراسی انجام دهند. با صبر و ظرف 5 سال آرامش، شکوفایی اقتصادی .و سعادت نصیبشان میشود. در چاچوب البته نظامی دمئکراتیک و ضد فساد و تنش زدا
 • سید جواد ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  بهترین راه این هست که گروه های دیگر عراقی هم مردم را به خیابانها بیاورند تا این جریان بداند که نمی تواند با غوغا سالاری بر کشور حاکم شود.
 • ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  0 0
  این بابا کلا با همه مخالفه... فقط هم همین رو بلده... یک روز علیه مالکی، یک روز علیه العبادی...
 • ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
  0 0
  اعلام جدایی دین از سیاست در تونس
 • مجید ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
  0 0
  پیش شونه توی فیلم مختار هم نقش این افراد بود که مرحوم ارجمند بازی می کرد.
 • محمد علی تونسی ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
  0 0
  بعثی ها بعد از سقوط صدام در دستگاه مقتدا صدر نفوذ داشته و دارند و ایشان نیز فاقد هر گونه درلیت سیاسی میباشد
 • ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
  0 0
  با سلام اینقدر این شخص را بزرگ نکنید ایشان همان هستند که پسر ایت.... خوئی را در حرم حضرت علی (ع) به ان صورت فجیع کشت
 • رضا ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
  0 0
  این حرفها چیه؟ سید مقتدی شیرمرد شیعه اصیل ولایت فقیهی است. ایشان علیه فساد جناحی و ناکارآمدی و انحصارگرایی نوری المالکی قیام کرده. نوری المالکی. زمان صدام این صدرها بودند که مبارزه کردند و شهید شدند، پایگاه مردمی میلیونی دارند، بعد از صدام هم این سید مقتدی بود که از شیعه ها و عتبات دفاع کرد با آمریکاییها جنگید، اونموقع دو قدرت دیگه شیعه الدعوه و حکیم کجا بودند؟ کی راستین است؟ صدر بود که نوری مالکی رو نخست وزیر کرد اما اون به صدر و جیش المهدی بدی کرد تخم کینه کاشت؛ دولت دوم باز صدر با اکراه اونو ابقا کرد برای مصلحت شیعه اما اون قدرت طلب تر شد پس سید صدر با اکراد و تسنن علیه مالکی متحد شد یا استیضاح یا بهبود ، که البته مالکی اندکی امتیاز داد. جناح صدر که قدرت اصلی شیعیان عراق هستند توسط این مالکی و میانه روها داره حذف میشه چرا؟ مردم صدری باشند اما حاکمیت با فرصت طلبان؟ مالکی با قصور عمدی داعش رو پر و بال داد تا جلوی صدر رو بگیره و قدرت جناحش رو در حاکمیت حفظ کنه.کی جلوی القاعده سنی وایمیستاد؟ جیش المهدی مقتدی صدر. کی از عتبات دفاع کرد؟ مقتدی صدر. کی به جنگ داعش رفت بی چشمداشت؟ مقتدا صدر با سرایا السلام خودش، درحالیکه وظیفه دفاع با دولت است اما مالکی میخواد با استفاده از بسیج مردمی و صدر برای خودش اعتبار و قدرت کسب کنه زرنگ بازی کلک از دلسوزی دیگران! مالکی 12ساله چنبره زده روی عراق مدیریت نداره میخواد زورگویی کنه بنفع خودش. سید صدر بهش گفت عاقبت تو مثل صدام و قذافی است! تو شیفته قدرت هستی! تو عراق رو به تروریسم و اشغال فروختی! تو امانتدار نیستی! همش درسته.. پس کجاست حرفهای مالکی که امنیت میارم، رفاه میارم، یکپارچگی میارم، رفع فساد اداری مالی میکنم. اصلا خودش منشا بلاهای امروز عراق است. فقط سید صدر با منش ولایت فقیهی داره از مردم کل عراق و شیعه و عتبات دفاع میکنه، سیستانی که کفالت فقیه و جدایی مذهب از حکومت است. سید مقتدی عراقی است غرور دارد توانایی دارد چرا ایران ایران میکنید؟ مثل حکیم باشه خوبه مزدور سرسپرده ایران؟ طرفدارهای سیدصدر میلیونی، منش ولایت فقیهی، روحیه مستقل عراقی، شبه نظامیان فراوان قدرتمند حتی موشک بالستیک دارند! ، رسانه، مجلات، خیریه ها، خدمات اجتماعی درمانی کتابخانه ها، بین الملل بله در یمن در سوریه ... سید مقتدی صدر شیرمرد شیعه اصیل و رهبر بالقوه عراق است. حفظه الله...