کد خبر 575595
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶

سه سناتور جمهوریخواه سنای ایالات متحده آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهوری این کشور، خواستار برکناری 'بن رودز' معاون شورای امنیت ملی کاخ سفید، شدند.

 به گزارش مشرق، نامه درخواست برکناری بن رودز پیش از نشست ویژه کمیته نظارت مجلس نمایندگان انتشار یافت. از بن رودز (تصویر) یکی از مشاوران باراک اوباما برای شرکت و ادای توضیح در جلسه بامداد سه‌شنبه (28 اردیبهشت ماه/ 17 مه) این کمیته دعوت شده بود، ولی کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که وی در کمیته شهادت نخواهد داد.

بنابر این گزارش، بن رودز در مورد چگونگی ارائه توافق اتمی و زمان آغاز گفت ‌و گو‌ها با ایران به فریبکاری متهم شده است.

نامه سناتور‌ها 'مارک کرک' از ایالت ایلینویز، 'جان براسو' از وایومینگ و 'جان کورنین' از ایالت تگزاس خطاب به رئیس جمهوری آمریکا و درخواست آن‌ها برای برکناری معاون شورای امنیت ملی کاخ سفید بر بحث‌های مخالفان و موافقان دولت اوباما دامن زده و این در حالی است که بامداد روز سه‌شنبه نشست ویژه کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا نیز که برای شنیدن توضیحات بن رودز مشاور ارشد رئیس جمهوری تشکیل شده بود، با جنجال همراه بود.

یک رسانه دولتی آمریکا در این باره نوشت: سه سناتور جمهوریخواه در نامه خود گفته‌اند پیش از آنکه جنجال بر سر سخنان رودز موجب کدر شدن چهره مقام ریاست جمهوری بشود، لازم است که او از پست مشاورت کنار گذاشته شود.

اشاره سناتور‌ها به سخنانی است که رودز در مورد چگونگی ارائه توافق اتمی و زمان آغاز گفت ‌و گو‌ها با ایران ایراد کرده و با انتشار این گفته‌ها به فریبکاری متهم شده است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دولت اوباما برای اینکه معامله اتمی با ایران را به مردم و کنگره بقبولاند از دولت حسن روحانی چهره‌ای میانه‌رو ارائه کرده و در واقع به مردم دروغ گفته است. نویسنده این روزنامه، نقش اصلی در این زمینه را به رودز داده است.

نامه سه سناتور ساعاتی پس از نامه 'نیل اگلستون' مدیر بخش حقوقی کاخ سفید به رئیس کمیته نظارت مجلس نمایندگان منتشر شد.

اگلستون در نامه خود خطاب به 'جیسون چافتز' رئیس جمهوریخواه این کمیته گفته است که تقاضا برای حضور مشاور رئیس جمهوری در نشست کمیته، نگرانی‌های قابل توجهی در امر تفکیک قوا به وجود آورده است.

چافتز در آغاز نشست روز سه‌شنبه این کمیته معترضانه گفت: «بن رودز در چنین روزی یک قرار سخنرانی دارد ولی از حضور در مجلس خودداری ورزیده است».

'عالیجاه کامینز' عضو ارشد دمکرات در کمیته به نوبه خود به حضور 'جان هانا' مشاور ارشد پیشین 'دیک چینی' معاون رئیس جمهوری در کابینه 'جرج دابلیو بوش' اعتراض کرد.

کامینز نماینده دمکرات از ایالت مریلند همچنین به رئیس کمیته اعتراض کرد که در دعوت از جان هانا که خود درگذشته، خلافکاری‌های چندی را مرتکب شده، با هیچ‌ یک از اعضای دمکرات کمیته مشورت نکرده است.

او همچنین گفت که «سه عضو پنل شهادت دهنده، افراد دستچین شده جمهوریخواهان هستند که جملگی با توافق اتمی ایران مخالفت ورزیده‌اند.»

کامینز اتهام‌های وارده به مشاور ارشد رئیس جمهوری را هم غیرقابل درک توصیف کرد و این ادعا‌ها را مردود دانست.

او گفت: «در مورد آغاز و چگونگی گفت و گو‌ها با ایران، طی سال‌های دولت اوباما، ده‌ها مدرک آشکار در تلاش برای دستیابی به توافق با ایران وجود دارد».

سخنان عضو ارشد دمکرات در کمیته نظارت بر عملکرد دولت، به نوبه خود با اعتراض جمهوریخواهان رو به رو شد که برای لحظاتی نشست این کمیته را متشنج کرد.

'استیو راسل' نماینده جمهوریخواه از ایالت اوکلاهما گفت که اعضای کنگره امکان پرس‌وجو از رودز را نیافته‌اند.

بحث‌های مربوط به آنچه که از سخنان معاون شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفت ‌و گوی اخیر با روزنامه نیویورک تایمز آغاز شده، نه تنها در میان سیاستمداران و قانونگذاران آمریکا که در رسانه‌های این کشور نیز سوژه داغی است که طی یک هفته گذشته، خبرهای مربوط به مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تحت‌الشعاع قرار داده است.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس