کد خبر 574395
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳

وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در نشست گروه موسوم به حامیان سوریه (گروه تماس) امشب راهی وین می‌شود.

 به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست گروه موسوم به حامیان سوریه (گروه تماس) که قرار است از فردا 28 اردیبهشت ماه به مدت 2 روز (هفدهم و هجدهم می) در وین پایتخت اتریش برگزار شود، شرکت کند.

بر همین اساس قرار است، وزیر خارجه ایران امشب راهی وین پایتخت اتریش شود.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه و حسین جابری‌انصاری سخنگوی دستگاه دیپلماسی ظریف را در این سفر همراهی می‌کنند.

پیش از این دولت اتریش از برگزاری این نشست با حضور وزرای خارجه 20 کشور از جمله اعضای دائم شورای امنیت و ایران خبر داده بود.

گروه حمایت از سوریه (گروه تماس) متشکل از 20 کشور از جمله ایران است که با هدف یافتن راهکاری دیپلماتیک برای بحران سوریه شکل گرفت. این گروه با حمایت شورای امنیت نقشه راهی را شروع کرده که بر اساس آن قرار است بعد از برقراری آتش‌بس، مذاکرات دولت و معارضین آغاز شده، قانون اساسی جدید تدوین شود و ظرف 18 ماه انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری در سوریه برگزار شود.

حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت خارجه 20 اردیبهشت ماه در پاسخ به سؤالی درباره حضور ظریف در این نشست گفته بود: رایزنی‌ها برای دور جدید این نشست در جریان است و این مطلب به جمهوری اسلامی منتقل شده و در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه ما عضو فعال کمیته تماس بین‌المللی سوریه بودیم،‌ خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست‌های کشور که تاکید بر حل سیاسی بحران سوریه بوده، در این روند مشارکت کرده و مشکلات این روند را در رایزنی‌های دوجانبه و چند جانبه اعلام کرده و به این مسیر ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: موفقیت ایده‌ مطرح و مصوبات تصویب شده در نشست‌های بین‌المللی در ارتباط با سوریه منوط به این است که مشکلات موجود در مسیر راه در ارتباط با آتش‌بس، دولت وحدت ملی، گفت‌وگوهای سوری – سوری و حرکت در مسیر رجوع به آراء ملت سوریه رفع شود.

جابری‌انصاری گفت: ایران با ادامه این سیاست اصولی خود با موضوع نشست‌های بین‌المللی و گروه تماس سوریه به تعامل خود ادامه می‌دهد.

گفتنی است جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز قرار است در نشست وین حضور یابد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha