کد خبر 569003
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۰

«صادق خان» سیاستمدار مسلمان انگلیسی و نامزد حزب كارگر، شامگاه جمعه پس ازكسب پیروزی در انتخابات شهرداری لندن رسما به عنوان شهردار این كلانشهر معرفی شد.

به گزارش مشرق، صادق خان 45 ساله كه وكیل در زمینه حقوق بشر است، براساس آمار رسمی اعلام شده موفق شده است در انتخابات شهرداری لندن ، 57 درصد آرای ماخوذه را به دست آورد.

براساس آمار رسمی منتشر شده، وی در این انتخابات یك میلیون و 310 هزار و 143 رای به دست آورده و این درحالی است كه رقیب اصلی اش 'زاك گلدسمیت ' نامزد حزب محافظه كار تنها 994 هزار و 614 رای كسب كرده كه این یك پیروزی شیرین برای حزب كارگر و یك شكست آشكار برای حزب محافظه كار شمرده می شود.

زك گلداسمیت نامزد یهودی حزب محافظه‌كار ، 43.2 درصد آرا را به دست آورده است.

صادق خان كه اصلیتی پاكستانی دارد و پدر وی راننده و مادرش خیاط است، اولین مسلمانی است كه اداره پایتخت یكی از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی جهان را بر عهده می‌گیرد.

صادق خان پیش از شروع انتخابات شهرداری لندن از سوی رقیب اصلی‌اش' زاك گلدسمیت'، نامزد محافظه‌كاران و حتی دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس متهم شده بود كه با افراط‌گرایان ارتباط داشته است.

زاك گلدسمیت 41ساله، كه فرزند یك میلیارد فرانسوی انگلیسی است، در این انتخابات از حمایت دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس و بوریس جانسون، شهردار فعلی لندن و از مدافعان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، بهره‌مند بود.

صادق خان كه فارغ التحصیل رشته حقوق بوده و از سال 2005 نماینده محله توتینگ در مجلس عوام است، وعده داده است كه شهرداری برای همه لندنی‌ها باشد و عدالت اجتماعی را به این شهر بیاورد.

وی گفته است:' من یك لندنی هستم. من یك بریتانیایی هستم. دینم اسلام است و قطعا از اینكه مسلمان هستم به خود می بالم. من تبار پاكستانی دارم، پدر هستم، شوهر هستم و همیشه هوادار لیورپول (تیم فوتبال) بوده‌ام. من همه اینها هستم.

با اعلام نتیجه انتخابات شهرداری لندن، بوریس جانسون، شهردار جنجالی لندن و از اعضای شناخته‌شده حزب محافظه‌كار، پس از هشت سال با تالار شهر خداحافظی می‌كند.

با پیروزی صادق خان، بار دیگر حزب كارگر در رأس امور پایتخت انگلیس كه جایگاه حساسی در سپهر سیاسی و اجتماعی این كشور بازی می‌كند، قرار خواهد گرفت.

حزب كارگر با در اختیار گرفتن شهرداری پایتخت، كه از هشت سال پیش در اختیار بوریس جانسون محافظه‌كار بود، می تواند اعتبار سیاسی و پایگاه اجتماعی خود را بازسازی و زمینه را برای پیروزی در انتخابات عمومی 2020 مهیا سازد.

جرمی كوربین رهبر حزب كارگر پیش از اعلام رسمی نتیجه نهایی انتخابات شهرداری لندن به صادق خان تبریك گفت و بیان داشت كه آماده است برای ساختن 'لندنی برابر برای همگان' با او همكاری كند.

وی همچنین عنوان كرد اقدامات كمپین انتخاباتی 'زاك گلدسمیت' علیه صادق خان سبب شد كه حزب كارگر موقعیت بهتری را در انتخابات بدست آورد.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 1
  • فامیل صادق خان ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۸
    0 1
    ایول به صادق خان خودمون... بلاخره به آرزوی دوران بچگیت رسیدی و شهردار لندن شدی...دمت گرم...چقدر خوب شد به توصیه های من عمل کردی و موفق شدی... شیرینی ما یادت نره!!