کد خبر 568071
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶

جانشین ولیعهد و فرزند شاه سعودی در تلاش برای قبضه هرچه بیشتر قدرت سیاسی و اقتصادی در عربستان، شرکت بن لادن به عنوان بزرگترین شرکت پیمانکار در زمینه ساخت و ساز را زیر سلطه خود برد.

به گزارش مشرق، پایگاه خبری النشره در مقاله ای به قلم علی مراد به بحران مالی گسترده شرکت بن لادن در عربستان و اخراج دهها هزار نفر از کارکنان و کارگران آن و علل اصلی این وضعیت پرداخت.
 
علی مراد نوشت: اسم خاندان بن لادن با توجه به این اسامه بن لادن سرکرده ارشد القاعده بود، همواره با تروریسم پیوند خورده است اما این نام از سوی دیگر نیز تا حد زیادی با خاندان سعودی پیوند خورده است. این شرکت پروژه های شاهان عربستان برای توسعه حرمین مکی و نبوی(ص) را برعهده داشته است.
 
چند روز بعد از اقدام محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و فرزند شاه سعودی برای ارایه طرح تحول "چشم انداز عربستان برای سال 2030 میلادی"، جهان با اقدام شرکت بن لادن در اعلام بی نیازی از 77 هزار کارگر خارجی و 12 هزار سعودی از مجموع 17 هزار سعودی شاغل در این شرکت شوکه شد. این سعودیها مسئول اداره، مهندس، مدیر و ناظر بودند.
 
شرکت بن لادن همزمان با اخراج 77 هزار کارگر و کارمند خود، مجبور شده تا فعالیت در تعداد زیادی از پروژه ها در عربستان از جمله پروژه سومین توسعه حرمین شریفین و پروژه توسعه فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز در شهر جده را متوقف کند.
 
شمار کل کارگران و کارمندان شرکت بن لادن 200 هزار نفر برآورد می شود.
 
به علت اینکه وزارت دارایی عربستان بدهی های مالی خود به شرکت های پیمانکاری در این کشور را که صدها میلیون ریال سعودی تخمین زده می شود، پرداخت نکرده است، این امر باعث شده است که عربستان شاهد اعتراضات و اعتصابات کارگران در محل اجرای پروژه های مختلف پیمانکاری در شهرهای مختلف این کشور باشد.
 
اما در این میان، 50 هزار کارگر خارجی شرکت بن لادن به دلیل پرداخت نشدن حقوق معوقه خود به طور مکرر دست به اعتراض می زنند.
 
این کارگران از ترک عربستان پیش از دریافت حقوق عقب افتاده خود از چهار ماه پیش تاکنون خودداری کرده اند.
 
روز شنبه کارگران شرکت بن لادن در مکه در اعتراض به دریافت نکردن حقوق، چندین اتوبوس را به آتش کشیدند.
 
علی مراد نوشت:یک منبع آگاه در یکی از شعب شرکت دو ماه پیش گفته بود که بحران شرکت ناشی از کاهش قیمت های نفت است که باعث شده است تا دولت سعودی از هزینه های پروژه های عمرانی بزند.
 
اما از نقطه نظر تاریخی، همواره بین شرکت بن لادن از زمان تاسیس آن با شاهان و سران سعودی ارتباط برقرار بوده و کار احداث کاخ ها و.. را این شرکت برعهده داشته است؛ هرچند که چندین بار به علت پرداخت نشدن به موقع بدهیهای خاندان سعودی این شرکت با اوضاع دشوار و تنگناها روبرو شده است.
 
این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت پیمانکار در عربستان و حتی منطقه خاورمیانه از جمله در طول دهها سال توسعه حرمین شریفین را برعهده داشته است و در ساخت پل، فرودگاه، کاخ و راه سازی فعال بوده است.
 
به نوشته علی مراد، همواره خاندان پیمانکار بن لادن سرنوشت خود و شرکت خودشان را در پیوند با سرنوشت خاندان سعودی دانسته اند. استیو کول نویسنده آمریکایی در کتاب خود با عنوان "خاندان بن لادن: خاندانی عربی در قرن آمریکایی" منتشر شده در سال 2008 میلادی به این تفکر اشاره می کند و جمله محمد بن لادن در تربیت کودکانش درخصوص اطاعت از مافوق را یادآور می شود.
 
لذا تصمیم سال گذشته محمد بن سلمان برای سلب امتیازات خاندان بن لادن و کنار زدن آنها بعد از حادثه سقوط جرثقیل در خانه خدا غیرمنتظره بود. شاید تفسیر و توضیح علل واقعی تصمیم گرفته شده برای کنار زدن شرکت بن لادن را باید در نزد محمد بن سلمان جستجو کرد زیرا در پی این حادثه؛ از شایعاتی مطرح شد که از اقدام محمد بن سلمان در قبضه پروژه های توسعه حرمین شریفین از طریق وارد کردن شرکت های وابسته به خودش حکایت داشت تا جای شرکت بن لادن را بگیرد. به نظر می رسد که شرکت بن لادن اولین قربانی طرح تحول چشم انداز محمد بن سلمان در 10 روز پیش باشد. این وضعیت درباره آینده پر خطر سرمایه گذاریهای بخش خصوصی در عربستانِ آل سعود هشدار می دهد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس