کد خبر 50876
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۰

مساجد پست مدرن و جدید شهر لندن که در دست ساخت هستند از فلسفه پست مدرن نشات گرفته و یادآور مساجد آخرالزمانی هستند که چه از لحاظ فلسفی و چه زیبایی شایسته تخریبند.

مشرق- مساجد پست مدرن شهر لندن که با افزوده شدن جمعیت مسلمانان بر تعدادشان افزوده می شود، از فلسفه پست مدرن نشات گرفته و یادآور مساجد آخرالزمانی هستند که چه از لحاظ فلسفی و چه زیبایی شایسته تخریبند. این مساجد از جمله زشت ترین مساجد موجود هستند.
مساجد، میراث دار معماری چند هزار ساله هستند و گنجینه ای هستند از امتزاج هنر معماری ایرانی با جوهره اسلامی. آنچه که پیش از عصر معاصر در معماری مساجد رعایت می شده، پاسداشت تجارب معماری مساجد پیشین و حفظ روح اسلامی دمیده شده در کالبد مساجد بوده است. اما امروزه که در وضعیت پست مدرن به سر می بریم، راه آسمان مسدود شده و گویا گنبدها قرار نیستند نمازگزاران را به میهمانی آسمان ببرند و بر خوان رحمت یار بنشانند.
در گذشته معماران پیش از شروع طراحی مسجد، هم و غم خود را مصروف رسیدن به صفای باطنی و حال روحی مناسب می ساختند تا روح مصفایشان در آئینه هنر معماری مساجد انعکاس یابد و مخاطبان اثر هنری آنها از این فضای مصفا و عارفانه منتفع شوند.
اما امروزه، انسان پست مدرن راهی به آسمان ندارد و معمار پست مدرن مساجدی را می سازد که از معنا تهی شده و صرفا پوسته ای است که شاید به مدد تکنولوژی بسیار فراخ تر از مساجد کهن باشد و تعداد بیشتری از نمازگزاران را در زیر یک سقف جا دهد؛ اما زیبایی تکنولوژیک و نسبی اش جنازه حقیقت را بر دوش می کشد. گویی آنکه این مساجد آخرالزمانی بویي از معنا و روح اسلامی نبرده اند.
مساجد زیر بر اساس فلسفه پست مدرن غرب همچون ژاک دریدا و ژیل دلوز(دیکانستراکشن و فولدینگ) شکل گرفته که مبین فلسفه ایهام ، آشفتگی ، ابهام ، دوگانگی ، عدم ثبات ، تزلزل، فریب ، عدم سودمندی ، چندمعنایی و تناقض است و نمی تواند به عنوان مبانی نظری معماری یک مسجد استفاده شود. همچنین به دلیل نفی سلسله مراتب عمودی و عدم ارجحیت در فلسفه اش یک بنای توحیدی خلق نمی کند که ولایت خداوند را در دل بندگان بنشاند و یا آنها را به وادی اوج وعروج و تعالی بکشاند.
هرچند که عموما بودجه این مساجد توسط گروه های وابسته به آل سعود و سلفی ها و وهابیون تامین می شود؛ اما در زمین غربی ها همچون قارچ های سمی رشد می کنند و شهرداران شهرهایی چون لندن مجوز ساخت آنان را می دهند.
افزایش ساخت مساجد در لندن، حاصل افزایش روزافزون جمعیت مسلمان در ترکیب جمعیتی انگلیس است و دگرگون شدن فرمهای این مساجد حاصل دگرگون شدن جامعه اسلامی در جوار فرهنگ انگلیسی است.
 
مسجد یاس
 
مسجد ياس لندن
 زمين اين مسجد متعلق به محمد الياس كاندهلوي بوده است . وي موسسه جماعت تبليغ را در هند داير كرده است كه پيروان فقه حنفي هستند و متوليان اين مسجد نیزاعضاي همين موسسه خواهند بود. غربي ها اين موسسه را وابسته به گروه هاي تروريستي و مسلمانان افراطي مي دانند.
 مسجد ياس لندن مسجد ياس لندن
موسسه جماعت تبليغ در سال 2001 مجوز ساخت آن را گرفت و مقرر شد تا سال 2006 ساخت آن را به اتمام برساند. با توجه به آنكه تاكنون موفق به اتمام اين پروژه نشده اند، سازندگان مسجد اميدوارند كه بتوانند تا المپيك 2012 لندن آن را افتتاح كنند.
مسجد ياس لندن مسجد ياس لندن
طرح این مسجد در شرایطی اجرا می شود که ساكنين مسلمان محل احداث اين مسجد، طوماري را در اعتراض به طرح اين مسجد امضا كرده اند. غیر مسلمانان نیز با ساخت هر مسجدی در این محل مخالف بوده و یکی از دلایل کندی پیشرفت کار ساخت، این مناقشات است.
این مسجد در جوار پارك المپيك در شرق لنددن ساخته مي شود و با مساحت 70.000متر مربع گنجايش 40.000 نفر نمازگزار را دارد.
 گروه طراحي معماري اين پروژه (Mangera Yvars Architects) طرح خود را اينگونه توصيف مي كند: طرح اوليه به صورت باغ اسلامي طراحي شده است كه به زبان روز لندن تطابق يافته است.
از آنجا كه "دعوت" به عنوان بن مايه اسلام مطرح است، ايده اين طرح هم بر اساس دعوت شكل گرفته و با تطبيق با محيط بيرون تلاش مي كند كه افراد را به اين مكان دعوت كند. تطبيق پذيري و انعطاف پذيري فضاي داخلي اين مسجد سبب چند عملكردي شدن آن شده است و تمام فعاليت ها را در يك فضا مي توان انجام داد. پلان اين مسجد علاوه بر فضاهاي اصلي مسجد شامل محل اسكان، سالن ورزش، تالار همايش، كتابخانه، يك مدرسه كوچك و يك باغ است.
 
 مسجد بثنال گرین
سایت نامنظم اين مسجد، الگویی را برای ایجاد یک پلان بی نظم و غيرهندسي ایجاد کرده و یک ساختمان مثلثی شکل با مناره ای سنگی و برجسته ایجاد نموده است. عناصر سنتی و نمادین مسجد، از جمله گنبد و مناره، بازنگری و تغییر شکل یافته و فرمی جدید از آن ارائه داده است.
 
مسجد بثنال گرین مسجد بثنال گرین لندن
این نوآوری ظاهرا بدون در نظر گرفتن مسایل زیبایی شناسی صورت گرفته است. فارغ از اینکه از فخر مدین برای ایجاد سایبان و سلسله مراتب نور در ورودی بهره برده، باقی عناصر رنگ و بویی از نمادهای مسجد ندارد و این کافی نیست.
 
مسجد گیلینگهام
کانسپت اصلی این مسجد از طرح شهرهای شمالی آفریقا مانند مراکش استفاده نموده است.
مناره آن در گوشه قرار گرفته و در سقف آن که به صورت زیگزاگ است از صفحات مسی استفاده شده است كه توصيف زيبايي هايش را به تصوير واگذار مي كنيم!
 
مسجد گیلینگهام لندن مسجد گیلینگهام لندن
 
 
باید گفت تنوع لازم است اما نه به هر قيمتي، چرا که هر چیز متنوعی زیبا نیست و هر چیز کهنه و قدیمی لزوما زشت و غیر قابل مصرف نیست. ابتکارات اینچنینی نه تنها جامعه مسلمان را به سوی یک معماری جدید و فاخر رهنمون نمی کند، بلکه باعث ارجاع آنها به فرم های گذشته و دلزدگی از تنوعات عصر پست مدرن نیز می شود.
طراحی مساجد بدون در نظر گرفتن مبانی نظری معماری اسلامی، اتفاقی است که نه تنها در لندن بلکه حتی در کشورهای اسلامی از جمله ایران نیز به وقوع می پیونند.
 پیوند معماران امروز با معماری فطری گذشته گسسته شده و مساجدی که در ام القرای کشورهای اسلامی نیز ممکن است ساخته شود، در بعضی مواقع به دست معمارانی طراحی می شود که اساسا با مسجد بیگانه هستند و نه تنها درک صحیحی از روح حاکم بر مساجد ندارند، بلکه غیر مسلمان هستند و طرحی را برای امت مسلمان رقم می زنند که با شرایع و تعالیم اسلامی در تناقض است و این تهدیدی برای آینده معماری مساجد قلمداد می شود.
 
نویسنده: ابراهیم ارجمندی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 17
 • مهدي ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  3 0
  شما از معماري چي مي دونيد آخه؟
 • كاشاني ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  اگه شما چيز بيشتري مي دوني ثابت كن كه نقد متن نويسنده باشه! غير از اينه كه مساجد سلفي ها با اين معماري بي قواره داره مثل قارچ سمي رشد مي كنه
 • ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  خوب ان ها دوست دارند با معماری غربی مسجد بسازند.باید از علما بپرسید که ایا کارشان درست است یا نه.به چه جراتی می گویید این مساجد شایسته ی تخریبند؟؟
 • سرباز گمنام ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  یا صاحب الزمان آجرک الله
 • سرباز گمنام ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  سلام دوستان اگر میخواهید حقایق باند انحرافی را بدانید لطفا به وب من سر بزنید
 • صديقي ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  پشت اين معماري مباني نظري معماري پست مدرنه و معماري اسلامي مباني نظري اسامي داره اينها با هم تناقض دارند و مسلما علما هم تصديق مي كنن اين چيز دلبخواهي نيست! اگه مسجد نبود چيز ديگي اي مثلا كازينو بود با مباني نظري پست مدرن مي ساختن بقيه هم تحسين مي كردن!
 • فاتح ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  برو بابا ريشه رو ول كرديد چسبيديد به ريش ,اخه معماري خوب چه ربطي به تخريب روح اسلام داره ,اينقدر به ظواهر نچسبيد خودتونو اصلاح كنيد
 • دوست ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  لازم نیس چیزی از معماری بدونیم یه ادم بی سواد هم فرق مسجد و خونه و مغازه و پاساژ و بارو میفهمه مهدی خان!!!!!!!!!!!!!!!!
 • عرفان ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  به این میگی معماری خوب؟! نمردیم و معنی معماری خوب رو هم فهمیدیم این جور معماری ها لایق همون کشوری که توش زندگی میکنی
 • salman ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  vaghaan khejalat dare .marg bar englis
 • سید مصطفی ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  نمیدونستم اجازه میدید کسی تبلیغ وبلاگ یا سایتشو بکنه!!! مگر اینکه به نفعتون باشه!!
 • سرباز گمنام ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  با سلام ساختن اینگونه مساجد واقعا" شرم داره.خدا به داد اسلام برسه
 • سید ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  به نظر میرسد که با طرح چنین مسائلی صدای خیلی ها در می آید. اینجاست که آن سخن پیر فرزانه عینیت پیدا می کند که فرمود اگر کاری کردید و دشمن برای شما درود فرستاد به عمل تان شک کنید.(البته تا حدی نزدیک به این مزمون) برادر گرانمایه اگر دلت خواست در تهران خودمان هم یک گردشی کن و خواهی دید که چنین مساجد پست مدرنی هم وجود داره، آنها را هم جهت اطلاع عموم به نمایش بگذار.
 • يه مخاطب ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  حرفت درسته آقا سيد البته مشرق از اولين سايت هاييه كه تو زمينه معماري تهران و مساجدش نوشته هرچند بايد بيشتر از اينا كار بشه اما انصافا خبر معماري مسجد امام رضا مسجد پست مدرن تهران را كه مشرق منتشر كرد ببين آقا سيد يا علي
 • سرباز گمنام ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  طراحی مساجد بدون در نظر گرفتن مبانی نظری معماری اسلامی، اتفاقی است که نه تنها در لندن بلکه حتی در کشورهای اسلامی از جمله ایران نیز دیده میشود.
 • ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  چرا جاي دور ميرين همين مسجد قدس سعادت آباد رو مگه نديدين
 • سرباز گمنام ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  مشرق جان اگه میشه مساجدی که در تهران ساخته شده و علائم ماسونری داره را نشون بده
 • محمد ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  آقامهدی شمابهتره راجع به اصول ساخت مسجد کمی بیشتر مطالعه کنید.
 • محمد ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  از مشرق میخواهم مشخصات مسجد را ازدیدگاه اسلام منتشرکند تادوستانی که نمیدانند ملزومات ساخت مسجد چیست بدانند واینقدر منفی نزنند.
 • احمد ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
  0 0
  به گفته ی خیلی از عالمان و بزرگان و احادیث زمان ظهور اقا خیلی از مساجد به دستور خود مولا تخریب میشن و صاحبان انها اکثر با مولا به جنگ برمیخیزن اصلا تو خیلی از این مساجد از نماد های شیطان پرستی استفاده شده
 • رضا ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  0 0
  ساخت چنین بناهایی با ماهیت اصلی مسجد و منطق معماری اسلامی مغایره,اگر مردم ناراضی بودند ,نماز خواندن هم در این مسجد غصبیه
 • احمد ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  0 0
  بنام خدا سلام می بایست با فتنه و منافقین و منحرفین با قاطعیت و قدرت برخورد کرد و نسل همگی را از صفحه سیاست پاک کرد.مرگ بر منافقین و منحرفین . الهم عجل لولیک الفرج
 • ولایت ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  0 0
  زیبایی ورونق مسجد به نمازگزارهایی که اونجا نماز میخانند نه به نماو ظاهر مسجد .هرچند بی تاثیر نیست .....نمازی که یک ذره ارزش نداره چه فایده داره مسجدی با این نما بسازند. نماز بی ولای او - عبادتیست بی وضو به منکر علی بگو - نماز خود رهاکند
 • خبرنگار سایت خبری استان نیوز ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  0 0
  در پس چنین مساجدی اختاپوسهایی بس هولناک خفته اند/ به اعتقاد من آنچه در بالا آمد واقعیتی است قابل تامل و تخریب کمترین کار در برابر چنین پدیده ای است
 • مهدی ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  0 0
  آفرین به مشرق. حالا دارید حال و هوای خوش سابق رو بدست می آرید. این دست مقالات که شیوه های نوین دشمن رو تحلیل میکنه خواننده زیاد داره.
 • علیرضا ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۹
  0 0
  تعارف شاه عبدالعظیمی: خب مگه آدرس دادین که سر بزنیم ؟!
 • مح ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۰
  0 0
  هم تعریف کردید هم تکفیر
 • عماد ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  0 0
  از وقتی سیستم سایتتون رو به روز کردید نمیشه به بعضی اخبار سایتتون (از جمله همین خبر) لینک داد. این به دلیل وجود کارکترهای نامعتبر توی URL سایتتون میتونه باشه... بررسی کنید این مشکل فنی تون بر طرف بشه... دوست داریم به اخبارتون لینک بدیم.
 • حسین ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۲
  0 0
  من یک شبه قاره ای هستم و جماعت تبلیغ را می شناسم گروهی است مرموز و واقعا مروج تروریسم مذهبی و به شدت دشمن شیعه و ضد ایران و نظام اسلامی.
 • محمد رسول ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۵
  0 0
  بنظر من بنده حقیر تجدد صحیح هست ولی در صورتی که حال و هوای سنت و اصالت رو هنوز در خود جا بده.اگر امروز میبینید اهل تسنن دست به چنین معماری دست میزنند به این دلیل هست که میخواهد خود رو در دل غرب جا کنه برای سرپوش بر ضعف موجود که در بینشان هست که اون اختلاف و چند دستگی در بین اونها افتاده و می خواهند غرب به فریادشون برسه....اسلام علیک یا علی ابن ابیطالب لنگر زمین و آسمان
 • سید هادی ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۵
  0 0
  "مساجد پست مدرن شهر لندن" بهتره بگید "مساجد پَست مدرن"
 • محمد ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۱
  0 0
  آدم ظاهربینی هستی که به ریشه واساس امور توجه نداری به خودت بیاندیش.
 • سلام ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۴
  0 0
  سلام من اهل فن نیستم باید افراد ذیصلاح و با بررسی ابعاد مختلف نظر دهند من چه کاره هستم در پناه حق
 • سجاد جوادی ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۴
  0 0
  من معماری خوندم و به جرعت می تونم بگم متاسفانه دوران ساخت مساجد مدرن شروع شده.مساجدی که خالی از روح و معنویته.و بیشتر انسان از آن دور میشه.و نمیتونه ارتباط برقرار کنه با مسجد مدرن.دنیای ماشینی امروز ساختمان های بی روح ماشینی(مدرن)و در ادامه زندگی ماشینی و دین ماشینی و در انتها انسان های ماشین مانند به جامعه تحویل میده.کافیه نگاهی به زندگی روزمره خودمون بندازیم.فکرنمیکنید کم کم داریم شبیه ربات میشیم؟
 • ابراهیم ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
  0 0
  زمان پیامبر اسلام مسجدی که با دست پیامبر و اصحابش ساخته شد سقفش از برگ نخل بود و نه گنبد داشت ونه مناره حالا شما شدی کاسه داغ تر از آش؟؟؟!!!
 • سارا ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
  0 0
  سلام. به نظرمن و با تحقیقاتی که درباره ساخت مساجد داشتم. داشتن گنبد و گلدسته به حالت روحانی آدم کمک بیشتری میکنه و آرامش بیشتری داره به هم زدن این ساختار شاید از نظر اون طراح ایده خلاقانه ایی باشه که تحولی در نگاه به مسجده ایجاد کنه ولی اثر گذاری مثبتی نداره. جدا از ایناها اوضاع مسجد سازی در اینجا هم درست نیست .ما ها که به این سبک ها اعتراض داریم خودمون داریم چیکار میکنیم.مساجدی که الان دارن ساخته میشن چجوری ان.
 • سارا ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
  0 0
  معماری و ساخت در دریافت انرژی تاثیر گذاره. اگر به مستند هایی که درباره فراماسون ها ساخته شده نگاهی بندازی بناهارو به شکل هرم می سازن .تا انرژی هایی رو به دام بندازن. بس تاثیر داره برادر من.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس