همزمان با شب شهادت حضرت امام جعفرصادق(ع)، کتاب مجموعه شعرهای سروده شده شاعران برای غواصان شهید به نام «۱۷۵ اقیانوس» در فرهنگسرای مهر رونمایی شد.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، در مراسم رونمایی از کتاب «۱۷۵ اقیانوس» که در سالن اجتماعات فرهنگسرای مهر برگزار شد، مجموعه شعرهای سروده شده شاعران برای غواصان شهید با حضور مدیران، مسئولان و کارشناسان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شعرای دفاع مقدس، سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس و فعالین حوزه کتاب و نشر رونمایی شد.

از جمله حاضرین در این برنامه می‌توان به گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس، علیرضا مختارپور، دبیر کل امور کتابخانه های کشور، سعید رنجبریان، مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۹ سازمان فرهنگی هنری، علی محمد مودب، مدیر انتشارات شهرستان ادب،علیرضا قزوه و حاج سعید حدادیان از شعرای معاصر کشور و دکتر جعفر یوسفی از جمله غواصان جانباز عملیات کربلای ۴ اشاره کرد.

پیکر مطهر شهداء، احیاءگر نفوس است

در ابتدای این مراسم سعید رنجبریان، مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۹ و رییس فرهنگسرای مهر ضمن عرض تسلیت به مناسب فرارسیدن شهادت امام جعفر صادق(ع) درباره مقام و منزلت شهدا گفت: وقتی اجساد مطهر شهدا وارد شهرها می‌شود، مشاهده می کنیم که مردم اعم از پیر و جوان و حتی کسانی که کوچکترین خاطره ای از سال های دفاع مقدم ندارند، فوج - فوج می‌آیند و در واقع نیرویی ناخودآگاه آن ها را جذب می کند.

وی با بیان اینکه نیروی خاصی در این مسیر و حرکت است، ادامه داد: حق تعالی در آیه شریفه «وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ» می فرمایند که این‌ها زنده هستند، بنابراین وقتی اجساد مطهرشان به شهرها می آیند، اجساد مطهرشان نیز احیاگر نفوس هستند، نفوسی که زنگار دنیا را گرفته‌اند، به قدری انرژی و نیرو و محبت به همراه دارند که همه را به خود جذب می‌کنند.

رنجبریان ادامه داد: درباره شهدای غواص چه زیبا گفته‌اند که غواصان دریای معرفت و سرمستی با دست‌های بسته آمدند که ما غرق شدگان دنیای تاریکی و ظلمت را که گرفتار امواج منیت‌ها و خودخواهی هستیم را به سمت ساحل روشنایی ببرند.

«کربلای ۴» شکست نبود، بلکه مقدمه پیروزی بود

دکتر جعفر یوسفی از غواصان جانباز عملیات کربلای ۴، در ادامه این مراسم روابتگر بخشی از این عملیات شدند. این یادگار سال‌های دفاع مقدس که با چشمانی گریان در صحنه حاضر شد و پاسخ گوی سوالات مجری برنامه شد، گفت: بعد از آمدن شهدای غواص، فضای خاصی به جامعه القاء شد و نمادهایی که درباره شهدای غواص به کار رفت، همه بیانگر واقعیت مظلومیت شهدای غواص بود.

وی ادامه داد: واقعیت این است که شهدای غواض مظهر مظلومیت و پیوند اسارت و شهادت هستند. این‌ها اول اسیر شدند و بعد شهید شدند و این واقعا غم انگیز است.

یوسفی درباره عملیات کربلای ۴ و شهدای دفاع مقدس، با تاکید بر اینکه این عملیات به مفهوم شکست رزمندگان اسلام نبود، گفت: عملیات کربلای ۴ را بعضا شکست یاد می‌کنند، در حالی که واقعیت امر اینگونه نیست و به فاصله کمی از آن عملیات کربلای ۵ انجام شد و باید گفت که عملیات کربلای ۴ و شهدای کربلای ۴، راهگشای عملیات کربلای ۵ بودند. چون فاصله ای کمتر از یک ماه ما می بینیم که عملیات کربلای ۵ انجام می شود و تلفات سنگینی به دشمن وارد می‌شود.

وی ادامه داد: صدام پس از عملیات کربلای ۴، اسم این عملیات را «حساد اکبر»، به مفهوم «دروی عظیم» انتخاب کرد و بعد از آن به شکرانه چیزی که به عنوان پیروزی از آن تلقی می کرد، به حج رفت. اما غافل از این که سرخوشی او طولی نکشید و دو هفته بعد از عملیات کربلای ۴، کربلای ۵ انجام با موفقیت و پیروزی انجام شد.

کتاب «175 اقیانوس» در فرهنگسرای مهر رونمایی شد

روایتگر عملیات کربلای ۴ با بیان اینکه بیان خاطره های دفاع مقدس سخت است، درباره لزوم اهمیت دادن به شهدا، ایثارگران و خانواده هایشان گفت: جالب است که در تمام دنیا قدر مردگانشان  در جبهه های نبرد را به نیکی می‌دانند و در تمام کشورها یادبودهای بسیار عظیمی از جنگ دارند، اما گاهی اوقات متاسفانه از طرفی برخی در کشورمان حتی اندک سهمیه و مزایای شهدا، ایثارگران و خانواده هایشان را بر نمی تابیم و آن را اضافه و زیادی می دانیم که امیدواریم اینگونه نباشد و قدر یادگارهای دفاع مقدسمان را بدانیم و مزایای مناسبی برای خانواده های شهدا که لایق آن هستند، قرار دهیم.

ظهر کربلای ۴، لیله القدر من بود

سعید حدادیان نیز که در این مراسم حضور داشت، گفت: این کتاب توسط یکی از دانشجویان با فضیلت، هنرمند، شاعر، نجیب، با وقار و انقلابی که تحصیل کرده دانشگاه امام صادق (ع) است، گردآوری شده است و چه بسیار شعرا و خدمتگزاران عرصه شعر و ادبیات دفاع مقدس که در دانشگاه امام صادق (ع) تعلیم و تربیت یافته‌اند.

حدادیان به حسن تقارن برگزاری این مراسم در شب شهادت امام صادق (ع) توسط یکی از دانشجویان دانشگاهی که به نام این امام بزرگوارمان مزین شده است، تاکید کرد و گفت: دانشگاه امام صادق (ع) در ۲ دهه اخیر، در زمینه ادبیات به ویژه ادبیات انقلابی بسیار پر دستاورد بوده است، بنابراین باید به دانشگاه امام صادق(ع) تبریک بگوییم که چنین دستاوردهایی دارد. حدادیان با اشاره به ویژگی های شعری میلاد عرفان پور، گردآورنده مجموعه شعر « رونمایی از کتاب ۱۷۵ اقیانوس» گفت: غالب اشعار میلاد عرفان پور، رباعی است و کلید واژه شناسایی او «تنهایی» به معنای «خلوت گرایی با خداست» که دنبال خود اصیلش می گردد.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه لیله القدر من ظهر کربلای ۴ بود و من در این روز زنده و متولد شدم، گفت: شهدای کربلای ۴، آیینه رجعت هستند و پیام آن ها این است که با دست بسته هم می‌شود، انقلاب و دین را یاری کرد.

این مداح اهل بیت(ع) درباره رسانه ای شدن و مطرح شدن ۱۷۵ غواص شهید عملیات کربلای ۴ گفت: این دوره رسانه خوب کار کرد، اما برهه‌ای بود که بچه های تفحص زحمت می کشیدند و شهدا پیدا می‌شدند و به کشور آورده می شدند، اما هیچ دوربینی نمی‌آمد که پوشش رسانه ای دهد. تا اینکه مقام معظم رهبری در تشیع پیکر پاک شهدا شرکت کردند و رسانه ها متوجه غفلت خود شدند.

سعید حدادیان درباره ادبیات دفاع مقدس باید گفت که شعرای بزرگ ما، نظیر قیصر امین پور، همواره به دنبال فضای معرفت و خداشناسی و انقلاب و دفاع مقدس بوده اند و هرگز به دنبال عشق مجازی نبودند، این افراد، همواره به دنبال عرصه ای بودند که هرچه می دیدند حیران تر می شدند و آن هم حیران معنوی. لذا مقام معظم رهبری اخیرا فرمودند که حتی اگر ۵۰ سال هم ادبیات دفاع مقدس کار شود، کم است.

این مجموعه یک سند و اثر تاریخی قابل اعتنای حماسی است

میلاد عرفان پور، شاعر و گردآورنده مجموعه شعر ۱۷۵ اقیانوس در این مراسم گفت: اولین کتابی را که من در ۱۷ سالگی منتشر کردم، کتابی «دروازه دفاع مقدس» بود که تمام اشعار آن به شهدا تقدیم شده بود. شعرهای آن کتاب متاثر از شهدای غواص و روایت حماسه آفرینی این شهدا بود.

عرفان پور در بخشی از صحبت‌های خود به کتاب « ماسه یاسین» که شامل خاطرات حجت الاسلام انجبی نژاد از رزمندگان گردان یاسین که گردان غواص در کربلای ۴ بودند، اشاره کرد و گفت: این کتاب که از کتاب های پرفروش نشر سوره مهر است، درباره حماسه شهدای غواص تالیف شده و بسیار تاثیر گذارست و صبحت های بسیار دلنشینی در کتاب آمده است.

وی در باره سبک شاعری بعد از انقلاب گفت: ما در شعر بعد از انقلاب، جریان های مختلفی داشتیم که به صورت خودجوش اتفاق افتاده و شاعران به میدان آمده و شعر گفته اند، از دفاع مقدس که خود جریان شعری دفاع مقدس است، گرفته تا جریان های کوچکتری، از جمله جنگ ۳۳ روزه غزه و قحطی سومالی، بسیاری از جاهایی که شاعران باید حرف می زدند و از ارزش ها و آرمان ها دفاع می کردند، به میدان آمدند، از جمله زمانی که خبر این شهدا و خبر بازگشت، حماسه آفرین این شهدا منتشر شد، شاعران دست به کار شدند و هر روز بیت های نو و شعرهای تازه ای را در شبکه های مجازی می شنیدیم و می دیدیم، به همین دلیل به نظرم رسید که اگر مجموعه ای از بهترین شعرهایی که گفته شده است، به عنوان یک سند و اثر تاریخی و قابل اعتنا از حماسه این شاعران در راستای حماسه آن عزیزان قهرمان منتشر شود، خوب خواهد بود و اینکار را با همکاری و مساعدت مدیران انتشارات شهرستان ادب و سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس منتشر کردیم.

امیدواریم که مردم استفاده مناسبی از این کتاب ببرند

سردار گلعلی بابایی، رییس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس نیز ضمن قدردانی از مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۹، فرهنگسرای مهر و معاونت اجتماعی شهرداری منطقه ۱۹، اظهار امیدواری کرد تا این مراسم تبلیغی برای استفاده موثر از این کتاب توسط مردم باشد و مردم ۱۷۵ غواص شهید دفاع مقدس را از میان کلمات شاعران بهتر و دقیق تر بشناسند.

وی با تاکید بر اینکه سروده شعرا نسبت به نثر، تاثیرگذاری بیشتری به جان و دل مخاطب دارد، گفت: امیدواریم همه از آن بهره ببریم و دعای شهدای غواص پشت سر تمام کسانی که تلاش کردند و زحمت کشیدند، باشد.

علی محمد مودب، مدیر انتشارات شهرستان ادب نیز در این مراسم گفت: به لطف خدا این اثر با مشارکت دو مجموعه که هر دو در فکر و نیت یک کار هستند، منتشر شد.

مودب با تاکید بر اینکه لحظات بسیاری از جنگ تحمیلی است که گفته نشده که باید ثبت و ضبط شود و در ذهن آیندگان ماندگار شود، تاکید کرد: زمان آن رسیده است که هنرمندان سایر عرصه ها از جمله سینما، تلویزیون و موسیقی نیز در کنار شعرا و نویسندگان حماسه آفرینی شهدای دفاع مقدس را ثبت سازند.

شهدا دلواپسان این روز ما بوده‌اند

علیرضا قزوه هم در این مراسم گفت: این دومین برنامه ای است که به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری برای گرامیداشت شهدای غواص برگزار می شود و این جای سپاس دارد.

این شاعر معاصر کشورمان ادامه داد: در روزگاری که خیلی از وزارتخانه های کشورمان که با ادبیات سروکار دارند، در این باره ساکت هستند و جامعه ما را به نوعی احساس می کنند که باید سکوت کنند و ادبیات بی خیالی را رواج می دهند.

وی گفت: هم اکنون مسئولین شعر را از آدم های بی خیال و بی خط و کسانی که کمترین دلواپسی دارند، انتخاب می کنند.

علیرضا قزوه، در آیین رونمایی کتاب ۱۷۵ اقیانوس و در سالن اجتماعات فرهنگسرای مهر، گفت: عده ای کلمه دلواپسی که نام زیبایی در ادبیات مقاومت ماست، ضد بی خیالی و بی رگ و ریشه ای و هر صفت بدی است و صفت پاکی است، توهین می کنند.

وی ادامه داد: صفت دلواپسی متعلق به شهداست و شهدا دلواپسان این روز ما بوده اند. این‌ها امروز برنامه ریزی شده است و من احساس می کنم که جامعه ما ادبیات دقیقا سکوت و ادبیات ضد مقاومت دارد و این را دارند، رواج می دهند.

وی گفت: این‌ها آمده‌اند، راه نشان دهند. شهدا آمده‌اند که راه نشان دهند و تنها راه هم راه شهداست.

قزوه گفت: اگر سفارت آمریکا را آن سال اشغال نمی‌کردیم، چند سال بعدش انقلاب تمام شده بود. بنابراین ما باید حواسمان جمع باشد و راه شهدا و راه امام با هیچ چیزی عوض نمی‌شود و قابل مبادله نیست و ما ذره ای از راهی که شهدا و اماممان برای ما ترسیم کرده اند، کوتاه نمی آییم.

وی ادامه داد: ما همه انقلاب هستیم و هرچند هم که در آمارها بگویند دلواپسان تنها ۳ درصد جامعه هستند، بلکه باید بگویم که اینگونه نیست بلکه تمام کسانی که پشت انقلاب و آقا ایستاده اند، دلواپسان هستند.

شهدا که غریب نیستند، بلکه ما غریب هستیم

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد امور کتابخانه‌های کشور نیز در مراسم رونمایی از مجموعه شعر ۱۷۵ اقیانوس و در سالن اجتماعات فرهنگسرای مهر گفت: میزان پایداری و دوام یک حرکت بستگی مستقیم به شتاب حرکت و مبدا نیروی اولیه دارد.

وی گفت: اگر این قاعده را در عالم جاری بدانیم، مطمئن باشید، انقلابی که با نفس مسیحایی روح الهی که نتیجه قرن‌ها حرکت حماسه حسینی و فقاحت صادقی بوده است از طرفی و از طرفی خون مطهر شهدا، نیرو بخش آن باشد، این انقلاب و این حرکت به این راحتی ها با این دسیسه ها نیروی خودش را از دست نخواهد داد، تا زمانی که خود مطهر شهدا است و انرژی دارد، این انقلاب محفوظ خواهد بود.

دبیرکل نهاد امور کتابخانه‌های کشور، با تاکید بر اینکه شهدا غریب نیستند، بلکه ما غریب  هستیم و کسانی که یاد امام و شهدا را مانع زندگی دنیوی و سیاسی می دانند، غریب هستند، ادامه داد: شاعران رسالتی الهی دارند و این روشن است.

کتاب های دفاع مقدس در کتابخانه های سراسر کشور در اختیار مردم قرار گیرد

دبیر کل نهاد امور کتابخانه های کشور در مراسم رونمایی از مجموعه شعر ۱۷۵ اقیانوس در فرهنگسرای مهر اظهار امیدواری کرد که خیلی زود، این کتاب و کتابهای مشابه در تمام کتابخانه های سراسر کشور در اختیار مردم قرار گیرد و مورد استفاده قرار گیرد.

شایان ذکر است در این مراسم شاعران معاصر کشورمان از جمله میلاد عرفان پور، سعید حدادیان، علیرضا قزوه، بشری صاحبی، فاطمه نانی زاد و نفیسه سادات موسوی سروده ها و اشعار خود را در مقام و منزلت شهدای غواص قرائت کردند که با استقبال حاضرین در جلسه مواجه شد.

کتاب مجموعه شعر «۱۷۵ اقیانوس» توسط میلاد عرفان پور گردآوری و با همکاری سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس، موسسه فرهنگی شهرستان ادب و انتشارات صریر منتشر شده است.

منبع: دفاع پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس