کد خبر 439965
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۱:۵۲

این تصور که تحریم‌های اقتصادی آمریکا و متحدانش به خاطر فعالیت هسته‌ای‌ کشورمان است، امروزه به اندازه‌ای رنگ باخته که به یک شوخی بی‌مزه شبیه است.

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشت: «آیا اهمیت برخورداری کشورمان از دانش و فناوری هسته‌ای در حد‌و اندازه‌ای هست که با هزینه‌های آن نظیر تحریم‌های اقتصادی برابری کند؟ و مگر فعالیت هسته‌ای در پیشرفت و توسعه و زندگی مردم چه نقش برجسته‌ای دارد که بهای سنگین آن قابل پذیرش باشد»؟!
این پرسش اگرچه تاکنون بی‌پاسخ نبوده و نمانده است ولی از آنجا که این روزها و همزمان با مذاکرات ایران و 5+1 بار دیگر و در سطح گسترده‌تری از سوی رسانه‌های بیرونی و برخی از جریانات داخلی مطرح شده و به آن دامن زده می‌شود؛ اشاره‌ای - هر چند گذرا- به نکاتی در این باره ضروری به نظر می‌رسد و ابتدا باید گفت؛ این تصور که تحریم‌های اقتصادی آمریکا و متحدانش به خاطر فعالیت هسته‌ای‌ کشورمان  است، امروزه به اندازه‌ای رنگ باخته که به یک شوخی بی‌مزه شبیه است و در این باره پیش از این، مستندات فراوانی داشته‌ایم که نیازی به تکرار آن نیست و نگاه این نوشته از زاویه دیگری است؛
1- دانش هسته‌ای و فناوری آن یکی از حلقه‌های تعیین‌کننده در زنجیره علوم و تکنولوژی است که با بسیاری از شاخه‌های دیگر علوم رابطه علت و معلولی دارد، تا آنجا که حذف این حلقه از زنجیره علم و محرومیت از دانش هسته‌ای می‌تواند خط توسعه علوم و تکنولوژی را به‌طور جدی مختل کرده و در مواردی متوقف کند. از سوی دیگر و دقیقا به همین علت، دانش هسته‌ای ده‌ها شاخه علمی و تکنولوژیک دیگر را در بستر خود تولید و یا گسترش می‌دهد، نظیر استحصال منیزیوم و زیرکونیم (شیمی صنعتی)، ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته (مکانیک)، پیشرفت مثال‌زدنی در بهره‌گیری از اشعه لیزر (فیزیک نور)، ساخت آلیاژ مقاوم در برابر چرخش چند ده هزار دور در دقیقه سانتریفیوژها (متالوژی) و ده‌ها دستاورد علمی و تکنولوژیک دیگر که دانش و فناوری هسته‌ای کشورمان علی‌رغم تحریم‌ها و فشارهای فراوان بیرونی در پی داشته است و شرح آن به درازا می‌کشد.
بنابراین، کسانی که توقف برنامه هسته‌ای را توصیه می‌کنند- صرفنظر از نیت و انگیزه واقعی آنها- دست کشیدن از پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک را پیشنهاد می‌کنند و برای کشورمان نسخه عقب‌ماندگی می‌پیچند!
2- تولید برق و انرژی اگرچه یکی از بااهمیت‌ترین دستاوردهای دانش و تکنولوژی هسته‌ای است- که به آن خواهیم پرداخت- ولی کاربرد دانش‌هسته‌ای محدود به تولید انرژی نیست و این فناوری، کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد که برای پی بردن به آن کافی است به انبوه سایت‌ها و خروجی اعلام شده مراکز علمی که به آسانی در دسترس همگان است، نیم‌نگاهی انداخته شود. کسانی که توقف برنامه هسته‌ای کشورمان را توصیه می‌کنند، اگر کمترین مایه‌ای از غیرت دینی و ملی و دلسوزی برای مردم این مرز و بوم داشته باشند به یقین با مشاهده فهرست طولانی کاربرد دانش هسته‌ای در عرصه‌های مختلف علمی، صنعتی و اقتصادی، از توصیه ارتجاعی خود شرمنده می‌شوند و البته آنان که خود را به خواب زده‌اند، حساب جداگانه‌ای دارند!
در محدوده این نوشته به چند نمونه از کاربردهای دانش هسته‌ای که فقط اندکی از بسیارهاست اشاره می‌شود، نظیر؛ تهیه و تولید کیت‌های رادیو‌دارویی برای مراکز پزشکی هسته‌ای، تهیه و تولید رادیوداروهای ویژه به منظور تشخیص انواع بیماری‌های تیروئید و درمان آنها، تولید داروهای ضروری برای تشخیص بیماری‌های هورمونی و درمان و ترمیم آسیب‌های هورمونی. کاربرد در تشخیص تومورهای سرطانی، رفع‌گرفتگی‌های وریدی، تصویربرداری و تشخیص بیماری‌های قلبی، عفونت‌ها، التهاب‌های مفصلی، آمبولی‌ها و ده‌ها کاربرد شناخته شده دیگر در عرصه پزشکی.
دانش هسته‌ای در عرصه دامپزشکی نیز کاربردهای فراوانی دارد که تغذیه، بهداشت و ایمن‌سازی محصولات دامی، اصلاح نژاد دام‌ها و... از‌جمله آنهاست.
از تکنیک‌های هسته‌ای برای کشف سفره‌ها و منابع آب زیرزمینی، تشخیص محدوده آن، هدایت آبهای سطحی و زیرزمینی، کنترل ایمنی سدها، کشف نشت‌های احتمالی سدها، پی بردن به آسیب‌های رانشی‌زمین، شیرین کردن آب‌های شور و... استفاده می‌شود.
دانش هسته‌ای در صنایع غذایی و کشاورزی نیز کاربردهای ویژه و منحصر به فردی دارد که مقابله با ویروس‌های گیاهی، مبارزه با آلودگی‌های میکروبی، جلوگیری از فساد مواد غذایی، کنترل حمله حشرات به محصولات کشاورزی، تنظیم زمان رسیدن محصولات، افزایش جهشی برخی محصولات نظیر گندم، برنج و پنبه و... فقط چند نمونه از این کاربردهاست.
دانش و تکنولوژی هسته‌ای کاربردهای فراوان دیگری نیز در سایر حوزه‌های علمی و فنی و اقتصادی دارد که حتی ارائه فهرست آن نیز بیرون از محدوده این نوشته است.
3- و اما، یکی از بااهمیت‌ترین و کارسازترین موارد استفاده صلح‌آمیز از دانش و تکنولوژی هسته‌ای، تولید برق با بهره‌گیری از نیروگاه‌های اتمی و تولید سوخت آن به دو روش، غنی‌سازی اورانیوم از طریق دستگاههای سانتریفیوژ و یا «لیزر» است. این بخش از کاربرد دانش هسته‌ای است که امروزه در کشورمان بیشترین توجه را به خود جلب کرده است. آمریکا و متحدانش از بیرون و افراد اندک و کم‌شماری از درون برای وادار کردن ایران اسلامی به انصراف از فعالیت هسته‌ای روی همین بخش از کاربرد دانش اتمی تمرکز کرده و توقف فعالیت هسته‌ای و بهره‌گیری از منابع انرژی جایگزین- عمدتا فسیلی- را توصیه می‌کنند. در این باره گفتنی است که؛
4- نیاز سالانه کشورمان به برق نزدیک به 8 هزار مگاوات است برای تولید این میزان برق 220 میلیون بشکه نفت خام مصرف می‌شود و براساس برآورد مراکز علمی، مصرف 220میلیون بشکه نفت خام بیش از هزار تن گاز مسموم‌کننده و خطرناک «دی‌اکسیدکربن» تولید می‌کند، نزدیک به 170‌تن ذرات معلق در هوا، بیش از 140 تن گوگرد و 55 تن اکسید نیتروژن را در محیط زیست پراکنده می‌سازد. این همه در حالی است که نیروگاه اتمی هیچیک از آلودگی‌های مورد اشاره را ندارد و با توجه به قیمت نفت و گاز، استفاده از نیروگاه اتمی برای تولید برق مورد نیاز کشور، سالانه نزدیک به 6 میلیارد دلار صرفه‌جویی در پی خواهد داشت.
5- توصیه می‌کنند که به جای نیروگاه اتمی می‌توانیم از سوخت فسیلی، یعنی نفت و گاز برای تولید برق استفاده کنیم این پیشنهاد در حالی است که؛
الف: ذخایر نفت و گاز کشور به سرعت رو به کاهش است، که مصرف کلان و پرشتاب داخلی از یکسو و صدور نفت و گاز برای تامین نیازهای مالی از سوی دیگر به جان ذخایر فسیلی افتاده‌اند و نقطه پایان این ذخایر ارزشمند و گرانبها را نزدیک و نزدیکتر می‌کنند.
ب: اکنون زمانی را در نظر آورید- حداکثر 3 تا 4 نسل دیگر- که ذخایر فسیلی کشور تمام شده است. آیا تصور فاجعه بزرگی که به یقین نسل‌های آینده با آن روبرو خواهند شد، وحشت‌آفرین و دردآور نیست؟!  در آن حالت مردم  این مرز و بوم اسلامی اولا؛ هیچ ذخیره فسیلی برای فروش و تامین هزینه‌های جاری کشورشان در اختیار ندارند، تأمین هزینه‌های عمرانی و پیشرفت و توسعه که جای خود دارد!
ثانیا: از سوخت لازم برای ادامه فعالیت نیروگاه‌های تولید برق محروم هستند. و برای تأمین سوخت نیروگاه‌ها باید دست نیاز به سوی کشورهای دیگر دراز کنند و بدیهی است که وقتی خزانه کشور از درآمدهای نفتی خالی باشد قدرت خرید سوخت و یا خرید انرژی از سایر کشورها را نیز نخواهند داشت... و این، یعنی فرو رفتن در خاموشی، توقف فعالیت در تمامی  مراکز تولیدی و صنعتی و زمینه‌هایی که به انرژی برق نیاز دارند.
این واقعیات تلخ و ده‌ها نمونه مشابه دیگر فقط با یک حساب‌سرانگشتی و مراجعه‌ای- هر چند گذرا- به داشته‌ها و یافته‌های انکارناپذیر علمی قابل درک است و از نوع تحلیل‌های من‌درآوردی و آبکی برخی از مدعیان سیاست‌ورزی نیست که در پستوهای حزبی و جناحی ساخته و پرداخته شده باشد و...
حالا باید از کسانی که به کم‌دانی! و یا به فریب «عکس مار» می‌کشند و دانسته یا ندانسته، دیکته آمریکایی‌ها  درباره توقف فعالیت هسته‌ای را به‌بهانه تحریم‌ها به فارسی ترجمه می‌کنند، پرسید، کدام یک از واقعیت‌های تلخ و فاجعه‌آفرین مورد اشاره را می‌توانید انکار کنید؟! و با استناد به کدام تحقیق و بررسی و یا گزاره علمی برای نسل‌های بعدی این مرز و‌بوم نسخه فاجعه می‌پیچید؟! البته که مقاومت با سختی همراه است ولی اگر این سختی بهای یک متاع گرانقدر و یا برای پیشگیری از یک فاجعه وحشتناک باشد، بدیهی است که نه فقط ناگوار نیست بلکه با میل و رغبت، خریدنی و پذیرفتنی نیز هست.
6- برخی از مدعیان که از یکسو پی‌آمد فاجعه‌بار پایان ذخایر فسیلی برای چند نسل آینده را قابل انکار نمی‌دانند و از سوی دیگر - به هر علت و با هر انگیزه‌ای - توقف فعالیت هسته‌ای کشورمان را توصیه می‌کنند، از انرژی‌های دیگر نظیر انرژی خورشیدی، انرژی بادی و یا آبی به عنوان جایگزین انرژی فسیلی یاد می‌کنند! که این توصیه‌ها قبل از آن که کارساز باشد، از شدت ناپختگی، خنده‌دار است، چرا که؛ انرژی خورشیدی هنوز قابلیت صنعتی شدن و تولید انبوه را ندارد. تولید انرژی از آب با توجه به این که کشورمان از جمله کشورهای خشک و کم‌آب است، ناممکن بوده و هرگز نمی‌تواند جوابگوی نیاز کشور پهناوری نظیر ایران اسلامی باشد. برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان که مدعیان به آن استناد می‌کنند، از جمله کشورهای پرآب هستند و در بسیاری از شهرهای خود، از رودخانه‌های بزرگی نظیر اروند‌رود برخوردارند و تولید انرژی از باد اولا؛ پرهزینه و ثانیا؛ کم بازده است و ثالثا- مهم‌تر از همه - کشورمان بادخیز نیست.
 و اما، ممکن است گفته شود که بعد از پایان ذخایر فسیلی می‌توانیم به سراغ تولید انرژی هسته‌ای برویم! که باید گفت؛ فرایند تولید انرژی هسته‌ای، دستکم 20 سال زمان می‌برد.
7- و در پایان یادداشت پیش‌روی،  حق آن است که به بخشی از بیانات حکیمانه و گره‌گشای حضرت آقا دراین‌باره اشاره کنیم؛
«ملت ایران نیز مانند کشورهای مختلف درصدد است انرژی مورد نیاز خود را از نیروگاه هسته‌ای تأمین کند، چرا که در غیر این صورت از قافله علم باز هم عقب خواهد ماند. بنابراین تلاش برای دستیابی به فناوری هسته‌ای و دیگر فناوری‌هایی که ایران را به اوج قله علم نزدیک کند امری واجب و وظیفه‌ای ملی است و ملت و دولت ایران برخلاف خواست خائنینی که اهداف آمریکا را دنبال می‌کنند با پایداری در برابر فشارهای مراکز سلطه جهانی، این هدف اساسی را دنبال خواهد کرد... نفت سرمایه‌ای تمام شدنی است که مشکلات زیست‌محیطی را نیز به همراه می‌آورد، ضمن آنکه می‌توان آن را به فرآورده‌های بسیار ارزشمندتر تبدیل کرد. بنابراین با چه منطقی ملت ایران، به استفاده نامحدود از نفت ادامه دهد و از انرژی هسته‌ای صرف‌نظر کند؟... دشمنان این ملت در واقع منتظرند نفت ایران تمام شود و ملت دست نیاز به سمت آنان دراز کند و محتاج آنها شود، اما ایران این مسئله را نمی‌پذیرد و با تکیه بر حرکت علمی ارزشمند جوانانش روزبه‌روز به پیش خواهد رفت.»

حسین شریعتمداری: * این یادداشت در تاریخ 92/11/30  با عنوان «دیکته دشمن را ترجمه نکنید» و در پاسخ به حجم انبوهی از شبهه‌افکنی‌های داخلی و خارجی آن روزها در تخطئه ضرورت برخورداری کشورمان از فناوری هسته‌ای نوشته شده بود و از آنجا که این روزها نیز بار دیگر نشانه‌هایی از آغاز همان هجوم با همان مضمون دیده می‌شود، بازنشر آن را بی‌فایده ندانستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 24
 • هوشنگ سر راهی ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  قطعا اونی که با بمب اتم به ایران حمله میکنه اسرائیل هستش ولا شک فیه...............
 • مهدی ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  حاج حسین عزیز،کسانی که خود را به خواب زده اند بیدار نمی شوند
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  کسانی که در حیطه هسته ای به ملت فخیم ایران خیانت کنند فردا سرپل خربگیری یقه شان را خداوند بزرگ خواهد گرفت و در جهنمی خواهند سوخت که پیش از این مردان خدا را به آن حوالت میدادند
 • ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  - انرژی خورشیدی هنوز قابلیت صنعتی شدن و تولید انبوه را ندارد. - تولید انرژی از آب با توجه به این که کشورمان از جمله کشورهای خشک و کم‌آب است، ناممکن بوده - تولید انرژی از باد اولا؛ پرهزینه و ثانیا؛ کم بازده است و ثالثا- مهم‌تر از همه - کشورمان بادخیز نیست. - ممکن است گفته شود که بعد از پایان ذخایر فسیلی می‌توانیم به سراغ تولید انرژی هسته‌ای برویم! که باید گفت؛ فرایند تولید انرژی هسته‌ای، دستکم 20 سال زمان می‌برد.
 • حسین ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  هر چند به احتمال بالا مشرق سانسور میکنه ولی به خاطر همون احتمال کم بگم که صنعت و تکنولوژی آینده متکی بر رشته های ذیل خواهد بود و هر کشورز که اینها رو نداشته باشه در قرن 21 کشور درجه چندم خواهد بود: 1. زیست فناوری 2. نانو تکنولوژی 3. مهندسی هسته ای 4. سوپر کامپیوتینگ 5. فضا 6. لیزر و مخابرات مدرن از هستا ای بگذرند میان سراغ نانو و بایوتک و ... مشرق جان یادت نده حرف حساب رو حتما سانسور کن. روز قیامت میبینمت
 • ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  آقا تکرار عالیه عالی...
 • جواد ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  چون اساسا تعریف ما از توافق خوب با تعریف آمریکایی ها از توافق خوب متفاوت است،مذاکرات شکست خواهد خورد.
 • ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  اتفاقا عین واقعیته!! یادتون نرفته که این کاغذ پاره ها چکار کرد با کشور؟!!
 • امیر ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  خدا حفظت کند که آگاهانه ودلسوزانه قلم می زنی
 • ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  تو کار بزرگترا دخالت نکن تذکرات لازم را رهبری دادند
 • ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  دمش گرم
 • ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  با اين توصيفات سركار خانم ابتكار بايد در صف اول مدافعان انرژي هسته اي باشه
 • ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  حسین شریعتمدار دست بردار مذاکره کنندگان امین رهبر معظم و ملت هستند.
 • ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  این تصور که تحریم‌های اقتصادی آمریکا و متحدانش به خاطر فعالیت هسته‌ای‌ کشورمان است، امروزه به اندازه‌ای رنگ باخته که به یک شوخی بی‌مزه شبیه است و در این باره پیش از این، مستندات فراوانی داشته‌ایم که نیازی به تکرار آن نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • عماد ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  غربيها در تلاشند زير بيرق هسته اي ايران را در مقابل اسراييل و سپس خودشان خلع سلاح نمايند. چيزي كه ايرانيان بدرستي از آن خبر دارند. بنابر اين در صورت توافق هم بايد غربيها در مورد امنيت ايران عقب بنشينند زيرا در غير اينصورت توافقات با هر گونه شيطنت غربيها بخصوص آمريكا وضعيت شكننده خواهند داشت.
 • ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  تو را که هر چه مراد است در جهان داری چه غم ز حال ضعیفان ناتوان داری کی میتونه با حاج حسین محاجه کنه اگه گفت ماست سیاهه فقط باید بگی صحیح می فرمایید
 • ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  100% درسته درود بر آقای شریعتمداری
 • رضا ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  زخم نمودی
 • مهدی ص ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  حسین جان حسین جان کو گوش شنوا!!!؟؟؟ کو یک ذره انقلابی بودن !!!؟؟؟ کو یک ذره فراجناحی بودن!!!؟؟؟ خدا رحم کنه لحظه ای که بیان پشت تریبون و متن نهایی رو بخونن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  اروند رود در ایران است یا آلمان، احتمالا منظور آقای شریعتمداری رودخانه راین بوده است.
 • ناشناس ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  وقتی در موردانرژی هسته ای صحبت می شود ما را با پاکستان مقایسه می کنند در حالی که پاکستان فقط بمب اتمی دارد و از فوایدفناوری هسته ای نظیر برق هسته ای ورادیو داروها واستفاده های بیشماری که در کشاورزی وحل مشکل کم آبی وکمبود مواد غذایی ودیگر فواید داردبهر ه نبرده است
 • مرتضیsk ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  دقیقاً تو راست میگی آقای بزرگتر ! چقدر هم از تذکرات رهبری در بیانیه لوزان رعایت شده !!
 • ناشناس ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  هسته ای هم بهانه است / اصل نظام نشانه است
 • ناشناس ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  درود بر حاج حسین شریعتمداری سردار قلم .
 • ناشناس ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  با اینهمه فایده که از فناوری هسته ای حاصل میشود ما هرچقدر برای حفظ آن مقاومت و برای توسعه آن هزینه کنیم ارزش دارد .
 • ناشناس ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  مشرق جان مثبت و منفی ها کار نمی کنه .
 • منتقد مشرق ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  وقتي رهبري هستند تو به خودت اجازه حرف زدن نده بعدش از تو بالاتر مقامهاي دولتي هستند .
 • عبداللهی ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  رهبر بارها مردان هسته ای را حمابت کرده اندکه این جزو سیاست های همیشگی ایشان بوده ولی هیچگاه ازمحتوای مذاکرات ابراز رضایت نکرده اند 1-"من به این مذاکرات خوشبین نیستم" 2-تذکرات مکرر ایشان درموردرعایت خطوط قرمز نشان از یکنوع نگرانی وبدبینی به محتوای مذاکرات دارد 3-"مذاکره زیرشبح تهدید"راردکردند.4-مشورت باصاحبنظران منتقد.که آقایان به آن عمل نکردند.
 • علی حقجو ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  زرشک
 • شکارچی ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  عالی بود.
 • ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  باید بدونی این رشته ها همه اش پیش نیازشان تکنولوژی هسته ای است و به تنهایی عملی شدنی نیستند
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  و شما یادتون نرفته که دوستاتون توی سال 88 چطوری پیام تحریم برای دوستان اسرائیلی و آمریکایی میدادند
 • ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  هوشنگ از سر راه بزرگترها برو کنار
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  وفتی رهبری اجازه دادند که انتقاد بشه تا جلوی اشتباهات گرفته بشه تو این وسط چه کاره ای
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  احسنت
 • ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  امیدواریم در توافق نهایی رهبری را ناامید نکنند
 • شهاب ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  کوچولو ! تو هم گوش کن به کارت میاد ... رهبری همیشه تذکر میده اما کو گوش شنوا !!! وقتی رئیس جمهور از صلح امام حسن (ع) حرف میزنه و دشمن را برای رسیدن به خواستش امیدوار .... تیم هسته ای در برابر زیاده خواهی آمریکا و متحدانش قرار میگیره که توسط داخل شارژ میشوند
 • سحر ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  اگر انرژی هسته ای اخه چرا آمریکا و متحدانش خودشون را به آب و آتش میزنند که ما نداشته باشیم و خودشون داشته باشند ؟ میشه جواب من را منطقی جواب بدی ؟
 • ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  اگر میتونست تا حالا کرده بود منتظر تائید جنابعالی نبود... تو برو بازی پلی استیشنت رو انجام بده عقب نمونی !
 • ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  شما که به روز قیامت اعتقاد داری باید بدونی اینها که گفتی درست و ما دنبالش هستیم اما میشه بگی چرا ما نباید تکنولوژی هسته ای داشته باشیم ؟چون معاویه میخواد ؟ و بعضیها زمینه را برای رسیدن معاویه به خواسته هایش فراهم میکنند
 • ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  مطلب بالا را درست نخوندی و از فواید انرژی هسته ای اطلاعی نداری و گرنه چشم بسته از تعطیلی انرژی هسته ای به نفع کدخدا موضع نمیگرفتی !و شما باید بدونی اگر هسته ای را داشته باشه جزو کشورهای پیشرفته محسوب میشه
 • ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
  0 0
  دوست عزیز! نظر شما خیلی غیر کارشناسی است. - برای کارآمدی نیروگاههای خورشیدی و انرژی باد کافی است یه سری به ویکی پدیا بزنید و نیروگاههای چند صد مگاواتی ساخته شده در این زمینه رو ببیندید. - این در حالی است که کشور ما با توجه به اطلس های شدت میزان تابش خورشید جزو بهترین اقلیم های اجرای این نیروگاههاست. - از نظر انرژی باد نیز ظرفیت خوبی در کشور وجود داره. انرژی باد امروزه در صدر انرژی های نو مورد استفاده است. - برای جایگزینی انرژی فسیلی، انرژی هسته ای تنها گزینه نیست. یکی از چندین گزینه است. کشور ما نیز می بایست به فراخور شرایط هر اقلیم کشور، سهمی از انرژی مورد نیاز خود را از طرق مختلف تولید نماید.
 • سعید ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
  0 0
  در زمینه ی استفاده از انرژی بادی در کشور من بررسی آماری هم داشتم و مناطق مستعد زیادی در ایران هست که میشه در اونها نیروگاه بادی احداث کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس