وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم سال آینده در مجموعه باغ موزه دفاع مقدس و نمایشگاه کتاب نیز در باغ کتاب (روبروی باغ موزه) برگزار می شود.

به گزارش مشرق، علی جنتی در حاشیه بازدید از نمایشگاه قرآن کریم افزود: شهردار تهران قول داده است با آماده سازی 130 هزار متر مربع از مجموعه باغ موزه و باغ کتاب، بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب نیز در همین مجموعه برگزار شود.

وی با تاکید بر مناسب و استاندارد بودن فضای نمایشگاهی مجموعه باغ موزه و باغ کتاب تهران برای برپایی نمایشگاه قرآن گفت: نه تنها فضای باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب برای برگزاری نمایشگاه قرآن مناسب است البته در حال حاضر تنها نزدیک به 50 هزار مترمربع از این مجموعه آماده سازی شده است که در اختیار نمایشگاه قرآن قرار گرفته است . بنابراین برای رسیدن به میزان فضای مورد نظر کار زیادی باید صورت بگیرد.

جنتی با اشاره به ضرورت ایجاد سازه های جدید برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران افزود: شهردار تهران قول آماده سازی 130 هزار متر مربع از باغ کتاب و باغ موزه را به ما داده اند. بنابراین سال آینده علاوه بر نمایشگاه قرآن، بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز به این مکان منتقل می شود.

وی در توضیح بیشتر درباره جابه جایی محل نمایشگاه قرآن از مصلی به باغ موزه گفت: ما در مصلی برای برگزاری نمایشگاه کتاب هر سال رقم های میلیاردی پرداخت می کنیم، اما شهرداری تهران بدون هزینه این مکان را در اختیار ما قرار داده و تمام امکانات را برای ما بسیج کرده است. در واقع برای برپایی بهتر نمایشگاه بین المللی قرآن کریم شهردار، معاونت اجتماعی فرهنگی، سازمان فرهنگی هنری و دستگاه های اجرایی شهرداری با ما همکاری و تعامل دارند نکته مهمتر اینکه فضای اینجا فضای فرهنگی تفریحی است که هرگز در مصلی دیده نمی شود . این مسئله مردم را برای بازدید از نمایشگاه قرآن ترغیب می کند.

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تا 23 تیرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می شود.

وزیر ارشاد در باره برپایی نمایشگاه ها و برنامه های موازی با نمایشگاه قرآن گفت: ما از انجام هرگونه فعالیت قرآنی دیگر استقبال می کنیم امسال شهرداری تهران همایش شمیم وحی را برگزار و حدود 1400 هیات و گروه های مختلف قرآنی را دعوت کرد. برنامه های عطر سیب و مراسم روضه خوانی نیز از دیگر مصادیق است. اینجا نمایشگاه قرآن است و کارکرد متفاوتی دارد، ما نباید جلوی این گونه فعالیت ها را بگیریم و همه آنها را یکجا گردهم آوریم، تهران یک شهر بزرگ 8 تا 10 میلیون نفری در شبانه روز است نباید نمایشگاه یکجا متمرکز شود و باید به هرنهادی که درحوزه قرآنی فعالیت می کند کمک هم بکنیم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از پیشنهاد راه اندازی دبیرخانه دائمی نمایشگاه بین المللی قرآن استقبال کرد و گفت: خوب است که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران که متولی این کار در تهران است دبیرخانه تشکیل شود. این مهم به همه مجامع کمک می کند که نمایشگاه را هر سال باشکوه تر از سال های قبل برگزار کنند.

وی در ادامه توسعه فعالیت های قرآنی را افتخار دولت تدبیر و امید دانست و افزود: دایرکردن معاونت قرآن و عترت و همچنین تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی در وزارت ارشاد از جمله مهمترین اقدامات قرآنی ست که تاکنون در وزارتخانه صورت گرفته است. خوشبختانه همه دستگاه ها به طور مرتب برای تشکیل کمیسیون های قرآنی در شورای توسعه حضور پیدا می کنند. امیدواریم بتوانیم بودجه ای که از طرف شورای انقلاب فرهنگی به فعالیت های قرآنی اختصاص یافته است را در جهت توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی مورد استفاده قرار دهیم .

جنتی در ادامه بر تحقق فرهنگ دینی و قرآنی در کشور اشاره کرد و افزود: همان طور که مقام معظم رهبری به سبک زندگی ایرانی و اسلامی تاکید دارند همه باید در این مهم تلاش و برای پیشبرد اهداف جامعه حرکت کنیم و جامعه ای داشته باشیم که قرآن را سرمشق خود قرار دهد.

وی همچنین بر ضرورت توجه به محافل قرآنی مردمی تاکید کرد و گفت: همین محافل قرآنی که توسط مردم اداره می شود باعث پویایی فعالیت های قرآنی در جامعه اند . از همین رو ما به عنوان نهاد متولی وظیفه داریم در جهت حل مشکلات این محافل و تشکل ها گام برداریم و آنها را تقویت کنیم و در عین حال در راستای یکپارچه سازی آنها که هم اینک در حال انجام است کار ساماندهی وچارچوب بندی آنها را نیز انجام دهیم.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس