«خانه‌ پوشالی» توانسته فریب و دغل بازی را در ساحت پیچیده سیاسی تمدن لیبرالی آمریکا به زیبایی به تصویر بکشد و اینکه در پشت‌پرده حکومت داری این کشور، چه خیانت‌ها، قدرت‌طلبی‌ها، شهوت‌رانی‌ها و جنایاتی نهفته است.

گروه جنگ نرم مشرق- در سال 1990 یک مینی‌سریال به نام «خانه‌ پوشالی» یا (House of cards) از شبکه BBC انگلیس پخش شد که برگرفته از رمانی با همین نام نوشته مایکل دابز بود. دابز از اعضای حزب محافظه‌کاران انگلیس و در حلقه مشاوران "مارگارت تاچر" قرار داشت. موضوع سریال نیز رقابت‌های سیاسی در انگلیس پس از دوران نخست‌وزیری "مارگارت تاچر" را روایت می‌کرد. این سریال در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران در ابتدای دهه ۷۰ خورشیدی از تلویزیون پخش گردید.

مینی‌سریال انگلیسی «خانه‌ پوشالی» در ابتدای دهه ۷۰ خورشیدی از تلویزیون ایران پخش شده است

حالا پس از 23 سال در آمریکا با اقتباس از همین سریال انگلیسی، سریالی با همین عنوان «خانه‌ پوشالی» اما با موضوع سیاست‌مداران آمریکایی ساخته شد که تا کنون 4 فصل آن پخش شده است. نام سریال، به بازی‌ای قدیمی اشاره دارد که در آن ورق‌های بازی به صورت خانه‌ای چند طبقه روی هم قرار می‌گیرد و البته هر لحظه هم احتمال ریختن ورق‌ها نیز وجود دارد.

 

پس از 23 سال در آمریکا با اقتباس از سریال انگلیسی، سریالی با همین عنوان «خانه‌ پوشالی» اما با موضوع سیاست‌مداران آمریکایی ساخته شد که قرار است از شبکه نمایش پخش شود

البته بعضی از منتقدان نیز معتقدند که منظور از cards در نام سریال، برگ‌های قمار است؛ در واقع house of cards اشاره به ساختمان کنگره دارد؛ یعنی خانه قمار. مشرق به بهانه پخش این سریال از شبکه نمایش گزارش پیشین خود درباره این سریال را بازنشر داده است.

House of cards یک بازی قدیمی است که در آن ورق‌های بازی به صورت خانه‌ای چند طبقه روی هم قرار می‌گیرد

سازندگان (House of cards)

شبکه‌ اینترنتی Netflix سازنده این سریال آمریکایی پخش آن را از سال 2013 شروع کرده است؛ Netflix یک ارائه دهنده خدمات آنلاین رسانه‌ای است که بخش عمده‌ای از بازار پخش آنلاین فیلم و سریال را در آمریکا و چندین کشور دیگر را در اختیار دارد و مجموع کاربران نت‌فلیکس در ۴۰ کشور جهان بالغ بر ۵۰ میلیون نفر است. این شبکه اینترنتی تمام قسمت‌های هر فصل سریال‌هایش را فقط در سایت خود و به صورت یکجا منتشر می‌کند.

شبکه‌ اینترنتی Netflix بخش عمده‌ای از بازار پخش آنلاین فیلم و سریال در آمریکا و چندین کشور دیگر را در اختیار دارد

نت‌فلیکس اجرای ساخت این سریال را بر عهده "دیوید فینچر" کارگردان سینمای آمریکا گذاشته و او نیز اولین تجربه ساخت سریال را با تیمی از نویسندگان مانند بیو ویلمان، اندرو دیویس، کیت بارنو.... و کارگردانانی مانند جوئل شوماکر، جیمز فورلی، آلن کولتر.... شروع کرده و به تولید آن مشغول است.

«خانه‌ پوشالی» از بازیگرهای زیادی مانند کوین اسپیسی (در نقش فرانسیس آندروود)، رابین رایت (در نقش کلر آندروود) مایکل کلی (در نقش داگ استامپر) و.... بهره می‌برد.

«خانه‌ پوشالی»، قصه شهوت قدرت (خطر لو رفتن قصه وجود دارد)

"فرانسیس آندروود" یا "فرانک آندروود"، نماینده حزب دموکرات کنگره در کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری به "گرت واکر" نامزد حزب دموکرات در این انتخابات کمک می‌کند و او را به قدرت می‌رساند. اما "گرت" که به او قول وزارت امورخارجه را داده بود، تصمیم خود را پس از پیروزی تغییر می‌دهد و به او می‌گوید که باید در همان پستی که در کنگره داشتی، باقی بمانی تا در مدیریت کنگره و جلب حمایت اعضای آن به دولت کمک کنی.


این تصمیم خشم "فرانک" را در پی دارد اما بدون اینکه اعتراض کند، تصمیم به انتقام می‌گیرد تا خانه‌ای که برای "گرت واکر" از ورق ساخته را از هم بپاشاند و خانه جدید در مسند قدرت برای خود بسازد.

گرت واکر با کمک فرانک آندروود، رئیس جمهور آمریکا می‌شود اما زیر قول وعده پست وزارت امور خارجه که به فرانک داده بود، می‌زند

"فرانک آندروود" نقشه‌ای می‌کشد تا به کمک همسرش "کلر آندروود" و در مرحله اول، "گرت واکر" را از قدرت به زیر بکشد و برای این کار از تمام ابزارها و اشخاص، از خبرنگار گرفته تا نماینده کنگره استفاده می‌کند. شهوت قدرت آندروود برای رسیدن به کاخ سفید او را به یک سیاست‌مدار قدرت‌طلب بی‌رحم تبدیل کرده که حاضر است برای رسیدن به مدارج بالای قدرت در واشنگتن، مال، آبرو و جان دیگران را فدا کند.

فرانک ابتدا با حیله پست معاون اولی گرت واکر را می‌گیرد و سپس باز با فریب، واکر را مجبور به استعفا و خود را رئیس جمهور ایالات متحده می‌کند

داستان در فصل یک و دو، به چگونگی معاون اول شدن "فرانک" می‌پردازد و اینکه چطور "گرت واکر" را مجبور به استعفا از ریاست جمهوری می‌کند تا خود جای او را در این مقام بدون شرکت در مبارزات انتخاباتی بگیرد.

اخاذی از سیاسیون، حربه‌ای ماکیاولیستی

"فرانسیس" که به غیر از همسرش، همه او را "فرانک" صدا می‌زنند، فردی خالی از ایدئولوژی و مذاهب مرسوم و فقط تابع خود است و به همین دلیل خود را مختار به انجام هرکاری می‌داند. "فرانک" جز هدفش چیزی نمی‌بیند اما در عین حال نمود انسان مدرن نیز هست و با همین ظاهر شیک به دنبال آن است که "بازی"های خود را به هر صورت ببرد، حتی به قیمت ردِ خونی که بر دست‌هایش باقی بماند.

"آندروود" قدرت را به صخره‌های نفوذناپذیری تشبیه می‌کند که در دل تاریخ جاودانه‌اند و ارزش پول را در مقایسه با قدرت، ناچیز تلقی می‌کند؛ به همین دلیل برای استفاده ابزاری از اطرافیان برای تحکیم قدرت خود هیچ تردیدی ندارد.

فرانک به دنبال آن است که "بازی"های خود را به هر صورت ببرد، حتی به قیمت ردِ خونی که بر دست‌هایش باقی بماند

برای نمونه "فرانک" برای اینکه بتواند در موضوع لایحه آموزش و پرورش به پیروزی مدنظر خود برسد، احتیاج به یک خبرنگار داشت تا در "بازی" که راه انداخته به او کمک کند. او معتقد است که «در آمریکا، رییس‌جمهور برای مدت چهارسال حکومت می‌کند، اما خبرنگاران برای همیشه!». با این استدلال خبرنگاری به نام "زوئی بارنز" را پیدا کرد که برای ارتقای شغلی خود، عطش بدست آوردن اطلاعات دست اول را داشت و "آندروود" نیز با سواستفاده از همین نقطه ضعف "زوئی" با او ارتباط برقرار کرد و با دادن بعضی اطلاعات مهم و همچنین به دست آوردن عکس‌های شخصی وی، او را مجبور به گزارش اخبار مدنظر خود کرد. بعد از اینکه "زوئی بارنز" به حقایق پشت پرده سیاه‌کاری افراد کنگره و رده بالا به خصوص "فرانک" نزدیک‌تر می‌شود و تاریخ انقضای او تمام می‌گردد، " آندروود" در یک صحنه‌سازی خودکشی "زوئی" را به قتل می‌رساند تا بیشتر از این در مسیر اهدافش اختلال ایجاد نکند.

آندروود پس از آن که تاریخ انقضای استفاده از زوئی بارنز (خبرنگار) به اتمام رسید، او را در یک صحنه‌سازی خودکشی به قتل رساند

در راه رسیدن به قدرت، "فرانک" نقشه‌ معینی دارد: «می‌توانی هر کسی را که مانعی در سر راه توست را از بین ببری و همچنین از هر کسی برای رسیدن به قدرت استفاده و سؤاستفاده کنی». این قانون همیشه و همه جا برای "آندروود" حکم می‌کند؛ او یک لحظه دستان کسی که چند لحظه پیش زندگی‌اش را نابود کرده می‌فشارد و لبخند گرمی هم تحویل‌اش می‌دهد بدون اینکه مورد اتهام قرار بگیرد.

در مورد "پیتر روسو" دیگر نماینده حزب دموکرات کنگره نیز همین قانون اجرا شد؛ "روسو" با دادن بهانه به "فرانک آندروود" بر سر ماجرای رانندگی با حالت مستی در کنار یک فاحشه و سپس دستگیری وی توسط پلیس که با دخالت "فرانک" از این بی‌آبرویی نجات پیدا کرد، دیگر افسار خود را به دست او سپرده بود و مجبور شد مورد سواستفاده کامل "فرانک" قرار بگیرد. "پیتر روسو" در انتها نیز مانند "زوئی" به دلیل آسیب‌رساندن به مسیر قدرت "آندروود"، در یک صحنه‌سازی خودکشی، حذف فیزیکی گردید.

پیتر روسو نماینده حزب دموکرات کنگره پس از اینکه بر اثر یک اشتباه مورد سواستفاده کامل فرانک قرار گرفت، در یک صحنه‌سازی خودکشی، حذف فیزیکی گردید

جمع‌آوری لیست خلاف‌کاری و کثافت‌کاری افراد حاضر در صحنه سیاست (آتو گرفتن)، جستجوی نقطه ضعف‌ها و پرونده‌سازی برای رقیبان، اصلی‌ترین روش "فرانک" برای حذف افراد یا دستکاری مسیر آنها به سمتی است که کمترین اصطکاک را با هدف او داشته باشند. "فرانک آندروود" تلاش می‌کند که به ما بگوید، برای یک سیاست‌مدار، قطعا هدف وسیله را توجیه می‌کند و بارها در طول سریال این شخصیت ماکیاولیستی خود را به رخ مخاطب می‌کشد.

جمع‌آوری لیست خلاف‌کاری و کثافت‌کاری افراد حاضر در صحنه سیاست (آتو گرفتن)، جستجوی نقطه ضعف‌ها و پرونده‌سازی برای رقیبان، اصلی‌ترین روش فرانک برای رسیدن به اهدافش است

کلر و فرانک؛ دو مَلَک در یک مُلک نگنجد!

"فرانک" در کنگره و کاخ سفید فعالیت می‌کند و "کلر" رئیس یک موسسه خصوصی عام‌المنفعه است. این دو نفر در زیر یک سقف، آزادی‌های شخصی خود را تا حدود زیادی حفظ کرده‌اند و ارزش این آزادی برای هر دو نفر آنها آنقدر زیاد است که حتی از داشتن فرزند هم چشم‌پوشی کرده‌اند. تار و پود روابط درون و بیرون از خانه کاملا در هم تنیده شده است و تا قبل از کسب مقام ریاست جمهوری با مدیریت فوق‌العاده "فرانک"، ماجرا‌هایی چون خیانت آشکار "کلر" در برابر خیانت "فرانک"، نتوانست مسیر کسب قدرت‌شان را کج کند.

کلر رئیس یک موسسه خصوصی عام‌المنفعه است که در فریب و حیله‌های همسر سیاست‌مدارش شرکت می‌کند

روابط بین فردی و اجتماعی این زوج به شدت تحت‌الشعاع زندگی سیاست‌زده‌شان قرار دارد و ترکیبی از حیله‌گری، فرصت‌طلبی و هوش سیاه است. مسیر این زوج مرموز، در راه رسیدن به هدف اصلی یعنی مقام ریاست جمهوری هیچ مانعی را بر نمی‌تابد و با پشتکار و خلاقیت که در عین حال با دو‌رویی و تلفات بی‌رحمانه نیز همراه است، باعث می‌شوند که اتفاقات غیراخلاقی و مجرمانه زیادی رخ دهد و همچنین هیچ بن‌بستی را برای خیال‌پردازی‌های جاه‌طلبانه خود متصور نیستند.

فرانک و کلر زوج مرموزی هستند که هیچ بن‌بستی را برای خیال‌پردازی‌های جاه‌طلبانه خود متصور نیستند

در فصل سوم به دلیل اینکه "فرانک" و "کلر" در نقش رئیس جمهور و بانوی اول آمریکا ظاهر شده‌اند، از شدت بی‌رحمی آنها کاسته شده و شخصیت آنها بیشتر خاکستری شده است. می‌توان حدس زد که در فصل سوم از شخصیت "بیل و هیلاری کلینتون" برای ارائه چهره "فرانک" و "کلر" الهام گرفته شده باشد.

روابط "فرانک" و "کلر" با جایگاه جدید "فرانک" در مقام رئیس جمهوری و "کلر" به عنوان بانوی نخست آمریکا، شروع به تغییر کرد. "کلر" جاه‌طلبی خود را با درخواست گرفتن پست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل از "فرانک" شروع می‌کند که در ادامه در این پست موفق به اثبات خود نمی‌شود و شک و تردید در ادامه رابطه با همسرش که در منصب قدرت به هیچکس به غیر خودش اهمیت و راه نمی‌دهد، آنقدر بیشتر می‌شود که درست در زمانی که "فرانک" آماده مبارزه برای انتخابات پیش روی ریاست جمهوری است، "فرانک" را در کاخ سفید تنها می‌گذارد و او را ترک می‌کند.

روابط فرانک و کلر پس از بدست آوردن ریاست جمهوری، به دلیل جاه‌طلبی هر دو نفر رو به سیاهی رفت و کلر مجبور به ترک کاخ سفید شد

چین و روسیه؛ عضو دائمی سریال‌های آمریکایی

در سریال «خانه‌ پوشالی» به دو کشور چین و روسیه بیش از بقیه کشورها پرداخته شده است. حضور چین در فصل 1 و 2 بسیار پررنگ بود و به تصویر کشیدن مناسبات پشت پرده اقتصادی با چین، نشان از توجه و اهمیت آمریکایی‌ها به این رقیب غول اقتصادی دارد. اما پرداخت به مناسبات سیاسی با روسیه در سطح ریاست جمهوری در فصل سوم به صورت ویژه صورت گرفت.

رئیس جمهور روسیه با نام "پتروف" با ویژگی‌هایی مطرح می‌شود که مخاطب منظور سازندگان سریال از اینکه پتروف همان "پوتین" است را خیلی زود متوجه می‌شود؛ ویژگی‌هایی مانند طلاق همسر خود، یا اینکه عضو سابق "ک‌گ‌ب" «سازمان سابق اطلاعات شوروی» بوده است؛ حتی مدل موی پتروف را هم شبیه پوتین رئیس جمهور کنونی روسیه گریم کرده‌اند.

در سریال «خانه‌ پوشالی»، رئیس جمهور روسیه با نام پتروف را شبیه پوتین رئیس جمهور کنونی روسیه گریم کرده‌اند

یکی از محورهای اصلی فصل سوم در ارتباط با رژیم صهیونیستی و کرانه باختری است که روسیه در این رابطه مجبور به همکاری می‌شود. پتروف می‌خواهد بر سر مسئله فلسطین و کرانه باختری توافقی صورت دهد اما او معتقد است از همکاری با آمریکا در باب صلح برای خاورمیانه چیزی گیرش نمی‌آید. البته این احتمال وجود دارد که تهیه‌کنندگان سریال به دلیل مسائل منطقه غرب آسیا به دنبال حضور روسیه در سوریه و تقابل آن با آمریکا بوده باشند اما به ظاهر به دلیل تصویرسازی مناسب و مطرح شدن رژیم صهیونیستی در این سریال، روسیه را به مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی مرتبط کرده‌اند.

در طول فصل سوم و لحظاتی که به موضوع روسیه اختصاص دارد، به صورت آشکار و پنهان این کشور را تحقیر می‌کنند و روسیه را کشوری ظالم و عقب‌مانده فرهنگی نشان می‌دهند که در آنجا دموکراسی حاکم نیست و به علت مذهب و سنت از مدرنیته عقب مانده است.

در «خانه‌ پوشالی» به صورت آشکار و پنهان روسیه را تحقیر می‌کنند و این کشور را ظالم و عقب‌مانده فرهنگی نشان می‌دهند

معصومیت آمریکا در کشتار غیرنظامیان

قسمت‌هایی از «خانه‌ پوشالی» اختصاص به حملات موشکی هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا دارد که در زمان ریاست جمهوری "فرانک آندروود"، برای کشتن تروریست‌ها در کشور یمن اقدام به حمله موشکی می‌کنند که در این میان خانواده فردی غیرنظامی به نام "محمود یمنی" کشته می‌شوند و وی نیز پاهای خود را در این حمله از دست می‌دهد. این سریال با زیرکی خاص و خلاف واقع نشان می‌دهد که دولت آمریکا بابت صدمه زدن به غیرنظامیان توسط حملات موشکی هواپیماهای بدون سرنشین در مقابل قوه قضایه و مردم خود پاسخگو هستند و باید تبعات کار خود را بپذیرند و در آخر نیز ارتش آمریکا را بابت این کشتار تبرئه می‌کند؛ اما در واقع کشتار غیرنظامیان در پاکستان، افغانستان، یمن و... تا کنون تبعاتی برای دولت آمریکا نداشته است و حتی برای یک بار هم بابت تجاوز به حریم این کشورها و کشتار مردم‌شان عذرخواهی و اظهار تاسف نکردند که غیرواقعی بودن این قسمت از سریال را نشان می‌دهد.

قسمت‌هایی از «خانه‌ پوشالی» به دنبال از بین بردن مسئولیت کشتار غیرنظامیان بر اثر حملات موشکی هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا است

آمریکایی‌ها برای نشان دادن حس انسان‌دوستی خود پس از این حمله "کاظم محمود" را برای ملاقات با رئیس جمهور به آمریکا می‌آورند و "فرانک آندروود" نیز برای آمادگی این دیدار (در حالت تقریبا بی‌ادبانه) قرآن می‌خواند تا بتواند با "کاظم محمود" احساس هم‌دردی کند و با اینکه در این کار موفق نمی‌شود اما بار دیگر سیاست ماکیاولیستی خود را به نمایش می‌گذارد.

سکانس آخر: روی زشت قدرت

«خانه‌ پوشالی» یا (House of cards) سریالی است که نشان‌ می‌دهد برای سیاست‌مداران، چرا گاهی شرط رسیدن به «منفعت بزرگ‌تر»، دروغ گفتن یا استفاده از ترفندهای غیراخلاقی است. این دروغ می‌تواند به سادگی چیزی در مورد یک شجاعت دوران نوجوانی یک رئیس جمهور باشد یا دروغ‌های بزرگی که در عین خونسردی به رسانه‌ها گفته می‌شود.


House of cards سریالی است که نشان‌می‌دهد برای سیاست‌مداران، چرا گاهی شرط رسیدن به «منفعت بزرگ‌تر»، گفتن دروغ یا استفاده از ترفندهای غیراخلاقی است

«خانه‌ پوشالی» توانسته "فریب" و "دغل بازی" را در ساحت پیچیده سیاسی تمدن لیبرالی آمریکا به زیبایی به تصویر بکشد و اینکه در پشت‌پرده حکومت‌داری این کشور، چه خیانت‌ها، قدرت‌طلبی‌ها، شهوت‌رانی‌ها و جنایاتی نهفته است.

اواخر فصل سوم نیز کمی از ماهیت غیراخلاقی بودن مناظره‌های انتخاباتی آمریکا را بر ملا می‌کند و به خوبی "نفس‌سالاری" را به تصویر می‌‎کشد که چطور افراد در این مناظره‌ها با هر وسیله‌ای برای تخریب یکدیگر تلاش می‌کنند تا به اهداف خود برسند.

«خانه‌ پوشالی» توانسته خیانت‌ها، قدرت‌طلبی‌ها و جنایات پشت‌پرده حکومت‌داری ایالات متحده را به تصویر بکشد

این سریال از لحاظ فنی با توجه به کارگردانی یک‌دست، طراحی صحنه مناسب، بازی‌های بی‌نظیر و ترفند دیالوگ‌های رو به دوربین کویین اسپیسی (فرانسیس آندرود) که در تئاتر، تلويزيون و سينما به "شکستن ديوار چهارم" معروف است، توانسته هم‌ذا‌ت‌پنداری مخاطب را برانگیزد به طوری که بیننده روی زشت قدرت را با تمام وجود حس می‌کند و شخصیت " فرانسیس آندرود" را به عنوان یک نماینده از این سیستم قدرت، باور می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۵
  2 0
  کله سریال رو تعریف کردین....
 • حمید ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۵
  10 0
  تمام مواردی که در خصوص این فیلم گفتید صحیح است اما، خدائیش به یک نکته باید اشاره می شد. آمریکائیها می توانند و مجازند حتی رییس حمهور و دیگر مقامات ارشد حکومت خودرا همجنس باز ، قاتل و ... در فیلمهایشان نشان دهند اما، در کشور ما مردم طاقت یک انتقاد ساده از یک شغل معمولی را ندارند. همه زحمتکش هستیم و همه فرشته. چرا راه دور برویم همین سریال در حاشیه که ناک اوت شد.
 • سعید ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۵
  3 1
  سلام فکر کنم نام سریال را اشتباه ترجمه کردید. منظور از cards در نام سریال، برگ های قمار است. house of cards که اشاره به ساختمان کنگره دارد، یعنی خانه قمار.
 • یونس ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۴
  0 5
  ببین ما فرهنگ خودمونو داریم .این رو نباید برداشت کنیم که کار اونا خوبه.یه چیزی میگم میخوای رستگار بشی. عمل کن اونم اینه که هیچ وقت چیزی از امریکای ها رو قبول نکن از کشور های دیگه میخوای قبول کن از این امریکا ی ها نه.باور کن 70 درصد کاراشون برای خراب شدن چهریه خداست
 • ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  4 0
  چطور تو آمریکا آزادی نیست ولی میتونن فیلمی بسازن در انتقاد از هیت حاکمه؟
 • ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  2 3
  متاسفانه همگی فریب خورده ایم،آیا لحظه ای به این مسئله فکر کردید که این فیلم که در غرب و با پول لیبرال دمکراسی غرب ساخته شده دنبال القا چه چیزی است؟ صاحبان اصلی غرب با هالیوودی کردن «حقایق» آنچه را که ممکن است «افشا» و جدی گرفته شود ؛ «آشکار» و دراماتیک می کنند. آن ها با این کار به دو هدف هم زمان می رسند اول گرفتن زهر واقعیت و عطر حقیقت دوم نمایش آزادی دروغین به نقد کشیدن حکومت. پیام پنهان سریال که به وسیله ضمیر پنهان بیننده دریافت می شود این است که لیبرال دمکراسی چنان شرح صدری دارد که در آن و با پول آن می توان آن را به نقد کشید یعنی فدا کردن «فروع» گذرا و سیال لیبرالیسم برای نجات اصل آن. ما هم ساده لوحانه فکر می کنیم که کار فرهنگی ضد استکباری انجام می دهیم. خواهش می کنم قدری روانشناسی سینما و رسانه بخوانید بعد دست به قلم ببرید.
 • ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  1 6
  مرگ بر امریکا
 • صاد ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  3 0
  همشو میتونن پخش کنن؟!
 • کاظم ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  3 0
  صدا و سیما پرت میزند شما دیگه چرا ؟ این دسته فیلم ها ساخته هالیوود با سرمایه سازمان سیا و پنتاگون است. برای آن ها مهم نیست که آبروی چند نفر حتی در مقامات بالا برود زیرا لیبرالیسم و حتی مسیحیت همه انسانها را دارای گناه ذاتی می داند که باید اخته شوند شعار هابز این است که «انسان گرگ انسان است» و عدالت و انسانیت شعار ضعفا و گداهای زمین است.اصلی ترین پیام فیلم ؛ فساد غرب نیست بلکه فساد ذاتی انسان است با این تفاوت که در نظام لیبرالیسم امکان اشاره و سخن از فساد وجود دارد اما در نظام های دیگر این امکان وجود ندارد. قدرت در سایه صهیونیسم یهودی مسیحی روبنای سیاسی نظام را فدای زیربنای نامریی می کند که مانند کوه یخ در زیر آب و قابل روئیت نیست.
 • ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  4 1
  خوبه آزادی در ایران بیشتر از امریکاست
 • مهدی ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  5 0
  تفاوت ما با اونا اینجاس که چنین سریالی ساخته شده و حتی یک سیاستمدار بهش اعتراض نکرده تصور کنید چنین سریالی سیاسی تو کشور خودمون در نقد نظام حاکم و مسئولین ساخته بشه ! اولا که غیرممکنه دوما اگرم چنین اتفاقی بیفته عوامل فیلم سر از ناکجا آباد در میارن یا در کمترین حالت ضد ولایت و مرتد و وطن فروش و سیاه نما بهشون چسبونده میشه امیدوارم روزی بیاد که ما هم شبکه های تلویزیونی خصوصی داشته باشیم و از این حالت همه چی حکومتی و دولتی خلاص بشیم و روزی بیاد که آزادی رسانه و آزادی های مدنی به شکل واقعی تو کشورمون اجرا بشه
 • مهدی از قم ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 3
  دوست عزیز در این مورد که ما انتقاد پذیر نیستیم حق با شما است اما فکر نکن که این سریال به زیان حاکمیت است.تمام تلاش امریکا و کلا دنیایی مدرن تقدس زدایی و نسبی اندیشی در همه چیز است.این نسبی اندیشی در سیاست هم میشود سیاست ماکیاولی که پایه ارزش های امریکایی در سیاست را تشکیل میدهد و امریکا تلاش دارد این نوع نگاه را گسترش دهد.در واقع خود امریکا دوست دارد تمام جهان این نگاه به سیاست داشته باشند تا سیاست را از ارزش های مطلق تهی کند.تا سیاست فقط محل پیگیری منافع شود.و اگر همه منافع محور شدند دیگه کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان و عراق و...که برای عقیده کار میکنند موی دماغ امریکا هستند شکل نمیگیرند و اگر هم شکل گرفتند تغییر ماهیت میدهند و میشوند بره ای رام برای امریکا
 • محمد محسن ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  1 0
  لطفاً در مورد سریال گیم اف فرون ( بازی تاج و تخت) هم مقاله بزارید.
 • ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 0
  مقاله بسیار خوبی بود
 • ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 1
  ذاتتون خرابه
 • ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 1
  تمام فیلم و سریالشون قبل از اینکه یه حادثه ای بوجود بیاد قبلش توی فیلما و سریالشون اتفاق می افته یکیش همین مجارستان دیشب زدید بمب ترکیده! توی فیلم کاپتان امریکا هم یه سری مواقعش تو بوداپست مجارستان اتفاق میافته!!!! یه نمونه دیگش هم همین یمنه! بنظر عجیبه ولی عجیب نیست آمریکا عوضیه!
 • ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 0
  رائفی پور زیاد گوش میدی جیگر؟
 • ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 0
  میخاستم بگم که گفتی یکی از دلایل پیشرفت کشورهای پیشرفته همین آزادی و استفاده کردن از اندیشه ها و اعتقادات مختلف هست
 • ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  3 0
  از سریال های های مزخرف کره ای خیلی بهتره آخه ما با کره چه اشتراکی داریم همش کره ای پخش میکنند داستان های تکراری قصر و پادشاه و ملکه و .......
 • ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 1
  اتفاقا اشتباه فهميدي مشرق بسيار هم خوب ترجمه كرده اين يك اصطلاح در زبان راجع و روز مره انگليسيت . چرا كه اگر خانه اي از كارت يا card بجاي آهن و سيمان يا گل يا آجر ساخته شود مثلا خانه اي را با مقوا يا carton بسازند دوامي ندارد و با حركت كوچكي فروميريزد . در زبان قرآن كريم هم از اصطلاح و مثال خانه عنكبوت استفاده شده كه نشانه خانه اي ميباشد كه در عين پيچدگي و تمام زحماتي كه عنكبوت براي به دام انداختن طعمه خود با دست خودش ساخته خانه اي بي اساس و بسيار شكننده كه به آساني در هم ميريزد گرچه به نظر عنكبوت خانه ايست مقاوم . اصطلاح خانه پوشالي در فارسي هم دقيقا همان معناي را دارد . يعني چيزي كه در ظاهر بسيار مقاوم و محكم است ولي در واقع بسيار توخالي و شكننده .
 • ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 0
  عالی بود واقعا عالی بود خسته نباشید
 • ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  2 0
  این مطلب نشاندهنده وجود آزادی بیان و دموکراسی در کشورهاست.
 • ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 1
  دوست عزیز مسئله وجود آزادی نیست مسئله تفاوت خط قرمزهاست اونها خطوط قرمزشون متفاوته، فقط کافیه یک جمله درباره هلوکاست بگی تا ببینی باهات چی کار میکنن در ضمن افرادی مثل مالکوم ایکس و مارتین لوتر رو فراموش نکن
 • کاظم ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  0 1
  اعضایی عزیز مشرق دومین نظر تا حالا ۵۲ رای مثبت آورده. یعنی آزادی نقد سران نظام لیبرال دموکراسی.این همان چیزی است که تولید کننده گان سریال میخواهند و این یعنی جنگ نرم. اما آنگاه که حقیقتاً احساس خطر کنند مانند فرقه دیوید ی ها با توپ و تانک مسئله را حل می کنند. پس توضیحات مرا درج کنیدو حفظ اسلام و انقلاب را اصل قرار دهید که به فرموده امام حسن(ع) العار خیر من النار. و به گفته رهبری ما از شاگردی کردن خجالت نمی کشیم پاسدار بازنشسته.
 • ali ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  0 1
  سریال خیلی خوبیه، امیدوارم کامل پخش بشه، دیشب که خلاصه داشت نشون می داد، از یه جاهایی تو فصل 2 یا 3، اگر نشون بده کاملشو بد نیست چون کلا کثافت کاری های دولت امریکا، زدوبندها، دروغ ها و ... رو کامل نشون میده. حتی اگر این سریال فقط قصدش بازی با افکار مردم باشه باز هم سریال خیلی خوبیه و باز هم میگم امیدوارم کامل پخش بشه. البته با کمترین سانسور.
 • ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  0 0
  انتقاد از حزب و دولت نه اصول حاکمیت
 • ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  2 0
  بابا هم خودتونو هم ما رو دیوونه کردینا!!! تا میگن غرب آزادیه میگن هلوکاست هلوکاست!! جمعش کنید بابا
 • ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  2 0
  کسی نگفته تو آمریکا آزادی نیست
 • ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  0 1
  اره عزیزم تو جرئت داری به منافع اقتصادی هیت های فراماسونری هلوکاست صهیونیست ها و ایین یهودیت اعتراض کن تا ببین چی کارت می کنند خط قرمز انها با مال ما فرق داره جیگر
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  0 2
  خط قرمز انها با مال ما فرق می کنه چرا شما ها اینقدر سطی نگر هستید اینها اگر راست می گند تو کشورشون چرا هیچ کس نمی تواند غیر از این دو حزب دمکرات یا جمهوری خواه نامزد ریاست جمهوری شود چرا هیچ شخص ازادی حق ورود به این عرصه را ندارد معلومه چون اگر یک شخص ازاد ریاست را در دست بگیرد دیگه فراماسونرها و غول های بزرگ اقتصادی نمی توانند ان را کنترل کنند شما ببین با جان اف کندی چه کردند این فرد فقط یک ذره یک ذره خواست با صهیونیست ها مخالفت کند و می خواست به انها کمک نظامی نکند فوری کشتندش بعد شما می گویید انها تحمل انتقاد دارند نه برادر شیطان تحمل انتقاد ندارد کمی چشم و گوشتون را باز کنید
 • ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  0 3
  عوضش تا بحث ازادی در ایران میشه هم یه عده میان میگن نمیذارن کشف حجاب کنیم و فساد و فحشا داشته باشیم این به اون در اما شما همچنان سرتو زیر برف نگه دار
 • ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  1 0
  خط قرمزای ما اکثرشون بی معنی و پوچن نقد حکومت خط قرمزه ؟ چرا اونوقت ؟ این حرفت خیلی خنده داره اونا دو حزب گسترده دارن که همه تفکرات سیاسی زیرمجموعه این دو حزب هستن این ما هستیم که مشکل داریم هیچ حزب مشخصی نداریم و مردم به تفکر رای نمیدن به شخص رای میدن تو این زمینه ما عقب هستیم نه اونا هرچند شخصا با اینکه آمریکا حتی مدیران مدارس هم با رای گیری انتخاب میشن ولی مدل سیاسی فرانسرو بیشتر میپسندم آزادی احزاب با هرنوع تفکری واقعا بی نظیره تو فرانسه . فراماسونرها ؟ رائفی پور زیاد گوش میکنی ؟ کندی کجا با صهیونیست مخالف بود ؟! کندی به دلایل دیگه ای ترور شد . مگه تو کشور خودمون انتخابات و کاندیدهای انتخابات هزینه های کمپین و تبلیغاتشون از آسمون میرسه خب کمپانی ها و اشخاص پولدار تامین میکنن دیگه یه چیزی بگو که حداقل خودمون انجامش ندیم. ما خط قرمزای غجیب غریبی داریم همشم بخاطر اینکه صدا و سیما دست مدیرانی هستش که شدیدا تنگ نظر هستن و اصلا در جریان رسانه های روز نیستن از طرفی نبود شبکه های خصوصی و مکالمه محاوره ای و خودمونی شدیدا احساس میشه خط قرمزها تا جایی که میشه باید حذف بشن مگر مربوط به دین باشن
 • رضا ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
  0 0
  باسلام خدمت همه عزیزان.به نظر من دراین سریا ل به بخشی از فسادها اشاره شده
 • امید IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  0 0
  با دیدن این سریال به یاد دیالوگ های مهران مدیری در سریال های طنز و حتی برنامه دورهمی افتادم ، شخصیت مهران مدیری چقدر شبیه فرانک آندروود است ، برای اینکه زشتی کاری را پنهان کنند ، بطور طنز همان کار را بیان می کنند تا مردم بشکلی واکسینه شوند !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس