کد خبر 398779
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۵:۳۶

روز دوم مذاکرات هسته‌ای در حالی به پایان رسید که 5 ساعت مذاکرات سخت با طرف آمریکایی در لوزان و دیدارهای دو و چند جانبه با طرفین اروپایی در بروکسل را در کارنامه داشت.

به گزارش مشرق، دوشنبه دومین روز گفت‌وگوهای هسته‌ای در حالی آغاز شد که محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا به همراه سید عباس عراقچی، وندی شرمن معاونان وزرای خارجه، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و نیز حسین فریدون از ساعت 10:30 به وقت تهران در لوزان سوئیس بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند و این رایزنی طولانی پس از 5 ساعت به پایان رسید. مدتی از این زمان نیز به دیدار دو جانبه کری و ظریف اختصاص داشت.

 پس از این دیدار اظهار نظرات درباره مذاکرات آغاز شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این باره عنوان کرد:‌ در برخی موارد به راه‌حل نزدیکتر هستیم و بر همین اساس می‌توان گفت که «راه‌حل‌ها در دسترس هستند، اما همچنان در برخی موارد فاصله داریم.»

وی تصریح کرد: لازم است تا روز جمعه با همه طرف‌ها مذاکره کنیم تا اینکه ببینم در نهایت به چه نتایجی منجر می‌شود.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در این خصوص اعلام کرد که در نشست امروز(دوشنبه) بیشتر بحث‌ها عمل‌گرا و اجرایی بود و با این روند شاید بتوان به راه‌حل‌ها نزدیک شد.

وی با بیان اینکه نشست امروز در مجموع راضی کننده بود، گفت: روال کار کاملاً مشخص است، باید در همه موارد راه‌حل‌هایی پیدا و بعد همه راه‌حل‌ها با جزئیات کامل مکتوب شود. در این صورت است که می‌توان گفت به توافق نزدیک شدیم.

 علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز بعد از مذاکرات 5 ساعته خود با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا در مصاحبه کوتاه با خبرنگاران حاضر در لوزان گفت که نسبت به ادامه مذاکرات خیلی خوشبین هستم.

«لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه نیز در این باره ضمن ابراز امیدواری درباره دستیابی به توافق پایدار در مذاکرات هسته‎ای گروه 1+5 با ایران اعلام کرد که همچنان نکات مهمی درباره توافق هسته‌ای گروه 1+5 با ایران وجود دارد که حل نشده است.

فابیوس تصریح کرد: ما توافق می‌خواهیم اما توافقی که محکم و پایدار باشد. توافقی صورت گرفته است اما نکات مهمی وجود دارد که هنوز حل نشده است.

پس از آن بود که وزیر خارجه کشورمان به همراه معاونان خود و نیز حسین فریدون راهی بروکسل شد تا با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان دیدار و گفت‌وگو کند و این در حالی بود که رایزنی‌های فنی بین صالحی و مونیز در لوزان در جریان بود.

 محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان پس از پایان نشست 5 ساعته خود در لوزان سوئیس به بلژیک سفر کرده و در بروکسل با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

ظریف در دیدار با موگرینی آخرین تحولات مربوط به روند مذاکرات هسته‌ای، رابطه ایران و اتحادیه اروپا و همچنین آخرین تحولات منطقه‌ای را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه باید درباره راه حل‌ها صحبت کنیم، روی آنها توافق کنیم و سپس نگارش را آغاز کنیم، یادآور شد: روی هیچ موضوعی توافق نخواهد شد مگر اینکه روی همه موضوعات توافق شود.

موگرینی نیز در این دیدار با بیان اینکه همه باید تلاش‌ تا فاصله‌های موجود در مذاکرات را کاهش دهند، افزود: شخصاً نهایت سعی خود را خواهم کرد تا نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کنم.

وی اظهار داشت: انگیزه اروپاییان برای به ثمر نشستن تلاش‌ها جهت دستیابی به توافق هسته‌ای بالاست و آنها نقش موثرتر خود را ایفا خواهند کرد.

طرفین همچنین آخرین تحولات مربوط به سوریه و عراق، تهدید تروریسم و داعش در این دو کشور و منطقه و نیز ضرورت مبارزه با آن را مورد تاکید قرار دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با فدریکا موگرینی با فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس وارد رایزنی و گفت‌وگو شد.

بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و روند مذاکرات هسته‌‌ای، تاکید طرفین بر تلاش مشترک کشورهای مذاکره کننده در جهت نزدیک کردن فاصله‌ها به منظور دستیابی به توافق از جمله محورهای این دیدار بود.

دو طرف در این نشست یافتن راه حل‌ها، توافق روی آنها و نهایت استفاده از فرصت باقی مانده را مورد تاکید قرار دادند و افزایش رایزنی‌ها بین ایران و اتحادیه اروپا را خواستار شدند.

و پس از آن در ساعت 21:30 به وقت تهران، نشست مشترک محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی با شرکت همتایان ظریف از کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان در بروکسل آغاز شد که پس از ساعتی به پایان رسید.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس