کد خبر 395725
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۳:۱۷

سه روز پس از انتشار مصاحبه جنجالی فائزه هاشمی با فیگارو که در آن از بهاییان و منافقان به عنوان مردان و زنان بزرگ یاد کرده و به منافقین لقب «مجاهدین» داده بود، این نشریه اقدام به انتشار خبری دروغ درباره وضعیت سلامت رهبرمعظم انقلاب کرد.

به گزارش مشرق، اخبار ویژه امروز روزنامه کیهان به شرح ذیل است:

رویتر: تحریم‌ها آسیب‌پذیری ایران را کاهش داده است

برخلاف برخی تحلیل‌ها در داخل، تحلیلگران غربی معتقدند تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت از آسیب‌پذیری اقتصاد ایران کاسته است.

خبرگزاری رویتر در تحلیلی از مبدا واشنگتن نوشت: کارشناسان، دیپلمات‌ها و حتی قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکا، ادعای تن دادن ایران به دادن هرگونه امتیاز در مذاکرات هسته‌ای را به دلیل کاهش قیمت نفت غیرواقع‌گرایانه می‌دانند. آنها خاطرنشان می‌کنند که ایران پیش از این در مقابل نوسان‌های شدید قیمت نفت ایستادگی کرده و تحریم‌های اعمال شده تاثیر نفت بر اقتصاد این کشور را کم کرده است.

رویتر اضافه کرد: عده‌ای دیگر از تحلیلگران معتقدند ایران احتمالا هرگونه امتیاز بیشتر را برای خود تحقیرآمیز دانسته و آماده است در صورت فروپاشی مذاکرات جاری عطای هرگونه توافق را به لقایش ببخشد. اکثر این تحلیلگران بر این باورند که نفت به تنهایی نمی‌تواند در موضع چانه‌زنی تهران تغییری به وجود آورد.

رویتر می‌نویسد: تحریم‌های اعمال شده میزان صدور نفت ایران را به حدود نصف کاهش داد. میزان درآمد این کشور از محل صدور نفت و گاز طبیعی در سال مالی 2013-14 بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول پنجاه و شش میلیارد دلار بود. به عبارت دیگر تحریم‌های فعلی از میزان آسیب‌پذیری ایران در مقابل سقوط قیمت نفت کاسته است چرا که درآمدهای حاصل از فروش نفت خام این کشور عمدتا در حساب‌های کشورهای خریدار گیر می‌کند.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا معتقد است: تاثیر کوتاه‌مدت قیمت نفت بر ایران به دلیل تحریم‌هایی که پیش از این دسترسی دولت به درآمد نفتی نگهداری شده در خارج کشور را محدود کرده، کند شده است.

رویتر آنگاه از قول یک کارشناس آمریکایی نوشت: اگر در توافق با ایران تعلل نشان داده شود این آمریکا خواهد بود که بازنده خواهد شد چرا که ممکن است نتواند ائتلاف کنونی را در مذاکره حفظ کند و این ائتلاف از هم خواهد پاشید.

دهن کجی 100 روزه دولت به شورای انقلاب فرهنگی

با وجود تأخیر 100 روزه در تعیین تکلیف سرپرستی 30 دانشگاه، این امر به سال آینده موکول شده است.

روزنامه شرق در این زمینه با اشاره به عدم طرح موضوع ریاست دانشگاه تهران در جمع اخیر شورای انقلاب فرهنگی نوشت: با وضعیت فعلی، بررسی صلاحیت بیش از 30 سرپرست دانشگاه به سال آینده موکول می‌شود؛ چرا که طی شش ماه اخیر برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی ریتم کندی به خود گرفته است.

بر اساس عرف موجود در این نهاد، جلسات هر دو هفته یک بار برگزار می‌شود و در صورتی که رئیس جمهور در سفر یا برنامه‌ای از پیش تعیین شده حضور داشته باشد، رئیس قوه مقننه ریاست شورا را برعهده می‌گیرد و جلسات برگزار می‌شود. اما اگر ریتم کند جلسات این شورا را در نظر نگیریم، سه‌شنبه 26 اسفند این شورا می‌تواند تشکیل جلسه دهد و باز هم با توجه به عرف موجود در این نهاد، در بهترین حالت تنها صلاحیت هفت رئیس دانشگاه بررسی می‌شود. بر همین اساس می‌توان گفت تأیید صلاحیت 30 سرپرست دانشگاه به سال آینده موکول شد. در این میان تأیید صلاحیت سرپرست دانشگاه تهران به عنوان رئیس دانشگاه مادر کشور از سایر رؤسای دانشگاه‌ها نیز مستثنی نیست.

این روزنامه حامی دولت می‌افزاید: نکته حایز اهمیت دیگر، دستور جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پنج جلسه اخیر است. این شورا در آخرین مورد در پنج آذر ماه 1393 به بررسی صلاحیت سرپرستان دانشگاه‌ها پرداخت و از آن تاریخ تاکنون تأیید صلاحیت هیچ سرپرستی را در دستور کار خود قرار نداده است.

شرق با اشاره به عدم اعتماد مجلس به نیلی احمدآبادی برای تصدی وزارت علوم نوشت: سرانجام با معرفی فرهادی طلسم یک ساله شکسته شد اما حالا می‌توان عدم ثبات در مجموعه مدیریتی وزارت علوم را انتقال «عدم ثبات» از ستاد وزارت به متن دانشگاه‌ها خواند؛ چرا که هم اکنون بیش از 33 دانشگاه کشور با سرپرست اداره می‌شوند. در حال حاضر با توجه به اقبال مخالفان دولت نسبت به «محمد فرهادی»، وزیر کنونی علوم که پس از دو سرپرست، یک وزیر و سه گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم به مجلس، پا به این وزارتخانه گذاشته است، می‌توان این مرحله را گذار بی‌ثباتی از ستاد وزارت علوم به دانشگاهها خواند... اما حالا بازی‌های سیاسی در حوزه وزارت علوم از مجلس به شورایعالی انقلاب فرهنگی رسیده چرا که بیش از 36 رئیس دانشگاه در صف تأیید شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته‌اند و ترکیب این شورا نشان می‌دهد، منتقدان دولت در حوزه وزارت علوم و آموزش عالی حرف‌های بیشتری برای به کرسی نشاندن دارند.

شرق با زبان بی‌زبانی اذعان می‌کند رئیس جمهور و برخی اعضای دولتی شورای انقلاب فرهنگی به اعتبار آگاهی از نظر شورا نسبت به برخی فعالان فتنه 88 -نظیر نیلی احمدآبادی- سعی در دور زدن این شورا و انجام اقدامات غیر قانونی دارند که نمونه آن 9 ماه سرپرستی احمدآبادی بر دانشگاه تهران است حال آن که طبق قانون یک فرد نمی‌تواند بیش از 3 ماه سرپرستی کند.

اخیراً سیدرضا اکرمی مشاور رئیس جمهور در مصاحبه با نامه نیوز گفته بود: بنده از نظر بینشی مشکلی با روحانی ندارم بلکه همراه او نیز هستم اما در برخی روش‌ها به او «ان قلت» دارم. به طور مثال وزارت علوم در دولت یازدهم کارنامه خوبی از خود نشان نداده است. این وزارتخانه 9 ماه وزیر داشته، 6 ماه سرپرست، سه نفر معرفی شده‌اند که مجلس رأی نداد که بالاخره به آقای فرهادی ختم به خیر شد. بنده به ایشان گفتم که آقای روحانی وزیر علوم باید قابل و لایق باشد. لایق باشد که وزارت‌خانه را اداره کند و قابل باشد تا مجلس به او رأی اعتماد بدهد. الان اداره شدن 27 دانشگاه با سرپرست چه معنایی دارد؟

منشأ اخبار دروغ در فیگارو چه کسانی بودند؟

سه روز پس از انتشار مصاحبه جنجالی فائزه هاشمی با روزنامه فرانسوی فیگارو که در آن از بهاییان و منافقان به عنوان مردان و زنان بزرگ یاد کرده و به منافقین لقب «مجاهدین» داده بود، این نشریه اقدام به انتشار خبری دروغ درباره وضعیت سلامت رهبر معظم انقلاب کرد.

هفته گذشته روزنامه فرانسوی فیگارو با انتشار مصاحبه‌ای با فائزه هاشمی، به نقل از وی نوشت: «زمانی که زندانی بودم، کسانی را دیدم که از آنها به عنوان مردان و زنانی بزرگ یاد می‌کنم: بهایی‌ها، طرفداران مجاهدین، اصلاح‌طلبان؛ و در یک کلام تمامی کسانی که در ایران برای ایده‌های خود مبارزه می‌کنند.» وی شبیه این سخنان را در مصاحبه با روزنامه بهار تکرار کرده بود.

به گزارش رجانیوز سه روز پس از انتشار این مصاحبه، مجدداً اقدام به انتشار خبری دیگر در رابطه با ایران کرد. این خبر تلاش کرده بود تا اطلاعاتی دروغ را درباره سلامتی رهبر معظم انقلاب در قالب گزارشی خبری منتشر کند.

رجا نیوز می‌افزاید: این در حالی است که در سالیان گذشته نیز به صورت مکرر، برخی اخبار دروغ درباره رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های غربی به عنوان گزارش‌هایی سری و محرمانه منتشر شده است که درباره منشأ برخی از این اخبار، نیک‌آهنگ کوثر خبرنگار فراری روزنامه‌های زنجیره‌ای، افشاگری‌های قابل تأملی انجام داده بود. نیک‌آهنگ کوثر، در نامه‌نگاری‌ها و افشاگری‌هایی که درباره رفیق گرمابه و گلستان خود (مهدی هاشمی) انجام داده، درباره تلاش وی برای انتشار اخبار دروغ علیه ارکان نظام و رهبر انقلاب می‌نویسد: «مهدی هاشمی چند مورد درخواست هم از من داشت. یکی پیدا کردن یک روزنامه‌نگار که قابل اعتماد باشد و ایشان برایش مسائل را بازگو کند و روزنامه‌نگار هم بنویسد، من این روزنامه‌نگار را به مهدی هاشمی معرفی کردم و ماجرا را از سر خودم برداشتم. دیگر تلاش کرد سایتی بسیار پر بیننده را برایش بگیرم، که دیدم بهترین کار، دادن شماره تلفن‌های طرفین به هم بود تا هیچ کاری به مذاکرات‌شان نداشته باشم. از من خواست کمک کنم سایتی برای انتشار مطالب علیه آیت‌الله خامنه ای برایش درست کنم، که اتفاق نیفتاد. اطلاعاتی درباره [آیت‌الله] خامنه‌ای هم داده بود که منتشر نکردم و به شکل عجیبی! شبیه همان‌هایی بود که مخملباف منتشر کرد.»

کوثر در متن دیگری درباره سخنان مهدی هاشمی می‌گوید: «در اواخر مهرماه 1389، چند بار از... سؤال کردم که چگونه به دنبال چنین عملی است، به من تأکید کرد که وظایف در خانواده... تقسیم شده است و اگر پدرش وظیفه‌ای دارد، او وظیفه دیگری دارد و خواهرش وظیفه‌ای دیگر».

شاید با کنار هم گذاشتن این پازل به خوبی بتوان دریافت که منشأ اخبار دروغ اخیر در روزنامه فیگارو چه کسی بوده است.

ژنرال سلیمانی کابوس سیاستمداران آمریکایی

«به گفته دوستان و دشمنان ایران، نقش این کشور از دریای مدیترانه تا خلیج عدن گسترش یافته است».

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال با اشاره به عملیات آزادسازی تکریت و استان صلاح‌الدین، نقش ژنرال قاسم سلیمانی را در بسیج نیروهای مردمی عراق و هماهنگی نیروها مورد تاکید قرار داد. این روزنامه نوشت: جمهوری اسلامی که از سال 1357 به دنبال صدور انقلاب خود بوده، به گفته دوست و دشمن، اکنون دامنه نفوذش از دریای مدیترانه تا خلیج عدن گسترش یافته است. پیشتر ایران با استفاده از نیروهای نیابتی حزب‌الله لبنان و حماس فلسطین عرض‌اندام می‌کرده، اما با ظهور داعش و همین‌طور بالا گرفتن درگیری‌های داخلی در یمن، و نیز جنگ داخلی سوریه، خود مستقیما وارد عمل شده است.

از سوی دیگر روزنامه لس‌آنجلس تایمز، در گزارشی خاطرنشان کرد: برخی به ژنرال قاسم سلیمانی لقب «سوپرمنی» داده‌اند که ماموریتش خنثی کردن مداوم اهداف واشنگتن و متحدان آن ضمن تقویت شکوه انقلابی جمهوری اسلامی ایران است.

این روزنامه خاطرنشان کرد: صرف‌نظر از این که ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در کجا ظاهر ‌شود و چه تصاویری از او چه در کنار رهبران ارشد ایران و چه در میان جنگجویان مردمی منتشر شود، وی همچنان کابوسی برای سیاستگذاران آمریکایی است، یک چهره مبهم اما ظاهرا همه جا حاضر، با توجه به حضور وسیع و گاهی اسطوره‌ای‌اش در فضای مجازی و گزارش‌های بی‌وقفه مطبوعات بین‌المللی، می‌توان گفت که وی به طور همزمان در چند میدان جنگ حضور دارد.

لس‌آنجلس تایمز افزود: در فضای مجازی سلیمانی، با محاسن خاکستری، چهره با صلابت و شباهتی به «جالب‌ترین مرد در جهان» به یک چهره تاثیرگذار مهم، تبدیل شده است. حضور وی در میادین جنگ، طبق روایت‌های فزاینده به منزله پیروزی برای جنگجویانی است که شانس بهره‌مندی از حضور وی را دارند. سلیمانی به تازگی در کمک به حمله اخیر دولت عراق برای بازپس‌گیری شهر تکریت عراق از دست داعش نقش داشته است. وی که نزد مردم عراق بسیار محترم است، ظاهرا برای «مشورت» به فرماندهان عراقی به آنجا رفت.

روزنامه آمریکایی نوشت: ناظران حوادث خاورمیانه با حساسیت خاصی تحرکات سلیمانی را در سراسر سوریه و عراق و دیگر مناطق جنگی ردیابی می‌کنند و هر تصویر جدیدی از او به هنگام بازدید از نیروهای خط مقدم، گفت‌وگو با مقامات رده‌بالا و حتی دلجویی دادن به یک کودک کانون توجه قرار می‌گیرد.

کارل شارو طنزپرداز لبنانی اخیرا در وبلاگش نوشت: سلیمانی به نماد قابلیت‌های اطلاعاتی و اسطوره‌ای سری، مرموز و پشت‌پرده ایران تبدیل شده است. وی خاطرنشان کرد، با توجه به توانایی خاص این فرمانده گریزپا در حضور همزمان اما مخفی در دو جا، معمول‌ترین واژه‌ای که در توصیف او به کار گرفته می‌شود، واژه «مرموز» است. اما بر اساس تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، به نظر می‌رسد «سوپرمنی» ترفند دیگری نیز دارد که سفر در زمان است.

اطلاعات پردرآمدها پس از 11 ماه همچنان در دسترس نیست!

11 ماه پس از دعوت دولت به انصراف از دریافت یارانه، معاون اسبق وزارت اقتصاد می‌گوید دولت هیچ آماری برای حذف یارانه پردرآمدها ندارد.

سعید شیرکوند معاون وزیر اقتصاد در دولت اصلاحات در مصاحبه با اقتصادپرس و درباره مصوبه مجلس در مورد حذف یارانه پردرآمدها گفت: موضوع این نیست که دولت نخواهد افراد را حذف کند، موضوع نخواستن دولت نیست بلکه مسئله نتوانستن است.

وی گفت: نوع اداره اقتصاد به گونه‌ای بوده که در آن بسیاری از اطلاعات لازم به صورت دقیق جمع‌آوری نشده است. سازمان‌ها و نهادهایی که باید این اطلاعات را جمع می‌کردند این مسئولیت را به درستی انجام نداده‌اند.

وی تصریح کرد: مسئله این است که در کشور ما آمار و اطلاعات وجود ندارد، اگر هم دولتی یا سازمانی بخواهد وارد این حوزه شود و شفافیت آماری ایجاد کند باید قبل از آن بسیاری از سوالات را جواب دهد. سوالاتی مانند اینکه چرا باید حساب بانکی افراد چک شود؟ چرا نباید حساب بانکی افراد چک شود؟ حساب بانکی افراد جزو اسرار محرمانه کسی نیست. سازمان مالیاتی باید گردش حساب بانکی افراد را بداند، باید بتواند ترنور هزینه‌ای و درآمدی آن را محاسبه کند تا بتواند مالیات را که حقوق جامعه است از افراد بگیرد. پس دولت چگونه می‌خواهد بداند چه کسانی در چه دهکی قرار می‌گیرند و آن وقت دولت می‌تواند وارد تصمیم‌گیری شود که چه دهکی را باید حمایت مالی کند و چه دهکی را باید از دریافت یارانه‌ها حذف کند.

شیرکوند با تاکید بر اینکه دولت حقیقتا هیچ آماری از مردم ندارد، افزود: دولت نمی‌تواند به فرم‌های خوداظهاری هم تاکید کند، چون این فرم‌ها هم چیزی را تایید نکرده است.

در همین حال مصطفی شریف عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ این سوال که «دولت معتقد است ما نمی‌توانیم به حریم خصوصی افراد و اطلاعات پولی و مالی آنها در بانک دست برده و اطلاعات آنان را استخراج کنیم و این عمل توسط برخی از کارشناسان دولت غیراخلاقی تلقی می‌شد. آیا دولت از نگاه شما چنین حقی را ندارد؟» به روزنامه آرمان گفت: این امر دخالت در امور خصوصی افراد نیست و در تعداد زیادی از کشورها در بحث مالیات‌گیری و سیاست‌های دیگر و حتی مسائل حساس ملی، این اطلاعات از بانک‌ها توسط دولت تخلیه می‌شود. ضمن اینکه دولت به راحتی می‌تواند به جای این کار بخش‌های کم‌بضاعت را جدا کند و به آنها یارانه بدهد. این افراد می‌توانند شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان تامین اجتماعی و سازمان بهزیستی و بازنشستگان و... باشند. اینها اطلاعاتی است که خود به خود در اختیار دولت است. ضمن اینکه دولت در این زمینه نمی‌تواند تنها به حساب‌های بانکی افراد دست ببرد بلکه بخش زیادی از درآمدهای افراد به صورت ملک و زمین و سرمایه می‌تواند باشد. لذا با توجه به اختیار دولت، بهانه عدم توانایی دولت در شناسایی بخش‌های ثروتمند جامعه درست نیست.

وی تصریح کرد: دولت نباید از حذف یارانه ثروتمندان بترسد اتفاقا این کار باعث محبوبیت دولت در میان مردم می‌شود.

منبع: روزنامه کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • قاسم ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۷
  0 0
  مردم کوچه و بازار هیچ نگرانی از بررسی حسابهای بانکیشان ندارند.آنهائی که نگران این موضوع هستند همان آقازاده ها و برخی مسئولین هستند که حسابهای پر و پیمانی در بانکها دارند.
 • ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۷
  0 0
  اینهمه آیه درباره منافقین داریم یعنی اینکه منافق فقط چند نفر درهر برهه زمانی نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس