ساعت 5 عصر جمعه هشتم اسفند، شبکه افق با آغاز پخش برنامه زنده ویژه روز افتتاح، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

به گزارش گروه فرهنگی مشرق، ساعت 5 عصر جمعه هشتم اسفند، شبکه افق با آغاز پخش برنامه زنده ویژه روز افتتاح، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

گفت وگو با دکتر محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی بخشی از این برنامه است.
«افق» جدید سیما افتتاح شد/آرزوی شهید آوینی پس از 23 سال به حقیقت پیوست
گفتنی است شبکه افق از سوم خردادماه امسال پخش آزمایشی خود را در تهران آغاز و از سوم دی نیز به صورت سراسری شروع به پخش کرد ضمن اینکه امروز هم به صورت رسمی، فعالیت این شبکه شروع شد.

هم اکنون برنامه افتتاحیه شبکه افق با اجرای نادر طالب زاده پخش در حال پخش است.

بنابراین گزارش مراسم افتتاحیه‌ی شبکه افق با نمایش تصاویری از رشادت های ایرانیان، شهدای دیروز و امروز و جانبازان 8 سال دفاع مقدس شروع شد؛ به دنبال این تصاویر سرود ملی جمهوری اسلامی در این شبکه طنین انداز شد  و پس از قرائت قرآن کریم صحبت های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری پیرامون رادیو و تلویزیون به نمایش در آمد.

بنابراین گزارش پس از نمایش تصاویر و صحبت هایی از شهید مرتضی آوینی، بهروز افخمی، وحید چاووش، مرتضی شعبانی، کیومرث پوراحمد و امید روحانی در مورد این شهید و آرمان هایش صحبت کردند.

پس از نمایش تصاویری از پشت صحنه‌ی فعالیت های عوامل شبکه افق نادر طالب زاده مجری این برنامه پس از سلام و ابراز خوشحالی گفت: افتتاح شبکه ی افق آرزوی دیرینه‌ی شهید آوینی و امثال وی بود که پس از 23 سال به حقیقت پیوست.

وی افزود: این شبکه 4 سال است که فعالیت می کند و شما در این چند ماه اخیر تولیداتش را می بینید. هدف این شبکه نمایش جنبه های بین المللی انقلاب است. نام این شبکه را می توان گفتمان انقلاب نامید. مخاطبان افق عام هستند و برنامه های ویژه ای برای همه‌ی سنین دارد امروز هم من میهمانان ویژه ای دارم که در ادامه خواهید دید.

طالب‌زاده عنوان کرد: موسیقی از زمان ورود امام(ره) در فرودگاه و بهشت زهرا(س) نقش مهمی در انقلاب داشت.

گروه سرود «رهپویان ولایت» نیز دقایقی پیش سرود «ایران» را اجرا کردند و همچنین قطعه «مرگ بر آمریکا» با صدای حامد زمانی پخش شد.

در ادامه، آهنگ «قصه ادامه دارد» ساخته سید حمزه موسوی با حضور حاج اکبر شریعت، خواننده نوای مشهور «کربلا داریم می آییم» پخش شد.
 
این گزارش می‌افزاید؛ در ادامه و پس از صحبت های نادر طالب زاده با سه نفر از آهنگسازان و خوانندگان جوان کشورمان که در استودیو حضور دارند، آهنگ «قصه ادامه دارد» ساخته سید حمزه موسوی با حضور حاج اکبر شریعت، خواننده نوای مشهور «کربلا داریم می آییم» پخش شد.
 
آهنگ «ارباب تشنه لب» که قطعه ای دو زبانه است با صدای علی اکبر قلیچ نیز پس از آن پخش شد.
 
قلیچ همچنین در گفت وگو با طالب زاده گفت: شبکه افق ندای فرهنگ انقلابی ملت ایران است و قطعه «ارباب تشنه لب» را هم که برای امام حسین(ع) ساخته شده کاری انقلابی می دانم زیرا عاشورا در حقیقت انقلاب خون علیه شمشیر بود.
 
وی افزود: نسل سوم ما امروز تحت تاثیر عاشورا و قیام امام حسین(ع) هستند و به واقع هر کس به این فرهنگ تاسی جوید دچار تحولی عظیم خواهد شد.

در حال حاضر نیز قطعه موسیقی «خاکریز اول» با صدای محسن توسلی در حال پخش از شبکه افق است.

*علی اکبر قلیچ: شبکه افق ندای فرهنگ انقلابی ملت ایران است


قلیچ همچنین در گفت وگو با طالب زاده گفت: شبکه افق ندای فرهنگ انقلابی ملت ایران است و قطعه «ارباب تشنه لب» را هم که برای امام حسین(ع) ساخته شده کاری انقلابی می دانم زیرا عاشورا در حقیقت انقلاب خون علیه شمشیر بود.
 
وی افزود: نسل سوم ما امروز تحت تاثیر عاشورا و قیام امام حسین(ع) هستند و به واقع هر کس به این فرهنگ تاسی جوید دچار تحولی عظیم خواهد شد.

قطعه موسیقی «خاکریز اول» با صدای محسن توسلی از شبکه افق پخش شد.

* صلاح هنرمندان امروز میکروفن و اشعارشان است

محسن توسلی خواننده‌ی ارزشی نیز گفت: ما همیشه می گوییم اگر در زمان امام حسین بودیم به کمک او می رفتیم .همان طور که شهدای ما شعر بوی خوش کربلا می‌آید را زیر لب زمزمه می کردند هنرمند امروز هم با شعر و میکروفنش می توانمد حماسه بسازد من همیشه گفته ام ما همیشه آماده ی مبارزه با دشمن هستیم.

وی افزود: همه ی کار هایی که خوانده ام مصلحت و مراتبی داشته است و کار حماسه هم شعر حسین صیامی و مهدی استخر از بهترین کار هایم است

توسلی پس از پخش نماهنگ شهید گمنام این نماهنگ را به مادران شهدا تقدیم کرد و اظهار داشت: برای ساختن اولین آهنگم وام گرفتم  و هیچ کدام از کار هایم سفارشی نیست و  90 در صد پول کار هایم را خودم می دهم.

بنابراین گزارش؛ در این برنامه مصاحبه با دکتر محمد سرافراز رئیس سازمان صدا و سیما پخش شد که مشروح صحبت‌های کتر سرافراز در زیر آمده است:

*رئیس سازمان صدا و سیما: «افق» گفتمان انقلاب را در ابعاد مختلف برای مخاطب فهیم تبیین کند

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: افق نباید به مسائل روزمره توجه چندانی داشته باشد بلکه رویکرد خود را به گونه ای تنظیم کند که گفتمان انقلاب در ابعاد مختلف برای مخاطب تبیین شود.

 دکتر محمد سرافراز انقلاب اسلامی را موضوعی دانست که از 36 سال پیش تاکنون هر روز ابعاد گسترده تری پیدا می کند و اظهار کرد: امروز انقلاب ملت ایران گفتمانی را در سطح بین المللی به وجود آورده که کارکردهای فراوانی دارد به همین دلیل اگر شبکه ای داشته باشیم که هدف اصلی آن سرگرم کردن مردم نباشد و با این هدف خاص، یعنی ترویج گفتمان انقلاب برنامه سازی کند کار بزرگی صورت گرفته است.
 
وی افزود: انقلاب اسلامی حرکتی ضد سلطه و استبداد بوده و گفتمان جدیدی به این وسیله در داخل جمهوری اسلامی و در سطح منطقه و جهان به وجود آورده است؛ اسلام به معنای درست کلمه و خارج از افراط و تفریط و تحریف در جمهوری اسلامی تجلی یافته است.
 
رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینکه امروز همه جهانیان دغدغه این را دارند که اسلام درست را بشناسند گفت: سوال اینجاست که آیات اسلامی داعشی یا انحرافی فرقه ای صحیح است یا آن نوع اسلامی که ادیان الهی را می پذیرد، با ملت های دیگر مراوده دارد و از سوی دیگر می خواهد به عنوان دینی الهی، ارتباط مردم با خدا را تنظیم کند و پیامبرش نیز رسول مهربانی و رحمت است.
 
وی ادامه داد: شبکه افق عمدتا از قالب های مستند استفاده کرده و با توجه به اینکه بیشتر به کارهای تولیدی توجه دارد امتیاز ویژه ای را هم می توان برای آن متصور بود؛ شبکه افق به اتکا کارهای دیگران یا اقدامات مشابه فعالیت خود را شروع نکرده بلکه با استفاده از ظرفیت داخلی، به تولید برنامه پرداخته و می توان گفت حرکتی جدید شروع شده ولی برای اینکه در داخل کشور بتواند راه خویش را ادامه دهد لازم است از قالب های دیگری هم استفاده کند تا جذابیت برنامه ها بیشتر شود زیرا در کنار هدفمندی در برنامه سازی، لازم است مخاطبان را هم جذب کرد.
 
دکتر سرافراز با بیان اینکه نگاه رو به جلو در شبکه پرس تی وی به نوعی دیگر باید در شبکه افق مورد استفاده قرار گیرد خاطرنشان کرد: «افق» برای مخاطب بزرگ ایرانی طراحی شده زیرا وقتی نگاه مخاطبان عمق بیشتری پیدا کند در داخل کشور باقی نمی ماند بلکه تاثیرات خود را در سطح منطقه و بین المللی هم خواهد داشت؛ گفتمان انقلاب اسلامی موضوع بسیار مهمی است به این ترتیب که حفظ انقلاب و دستاوردهای آن و آسیب شناسی های مورد نیاز در قالب های گوناگون توسط شبکه افق پیگیری شود.
 
رئیس رسانه ملی تصریح کرد: افق نباید به مسائل روزمره توجه چندانی داشته باشد بلکه رویکرد خود را به گونه ای تنظیم کند که گفتمان انقلاب در ابعاد مختلف برای مخاطب تبیین شود؛ به عنوان مثال می توان در زمینه اقتصاد مقاومتی، تمام زوایای آن را به دور از شعار دادن و بر اساس حقایق موجود، به مخاطب منتقل کند.
 
وی فرهنگ، سیاست و مسائل اجتماعی را از دیگر موضوعاتی دانست که توسط شبکه افق می تواند وارد آنها شود و افزود: انتظار داریم شبکه افق بر اساس گفتمان انقلاب اسلامی به این موضوعات بپردازد.
 
دکتر سرافراز به زمان راه اندازی شبکه افق اشاره کرد و گفت: به نظر من در دوره تعیین کننده ای قرار داریم زیرا برآیندی از مسائل بین المللی را شاهد هستیم به این ترتیب که نظام جمعی در عرصه جهانی به هم ریخته و دیگر نظامی مبتنی بر سازمان ملل و شورای امنیت را شاهد نیستیم و عملا روس ها به دنبال ایجاد هویت جدید و مستقلی از غرب هستند که تاثیرات خاص خود را در صحنه بین المللی دارد و در صحنه منطقه ای هم جمهوری اسلامی نقش برجسته و مستحکمی را یافته است.
 
رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: زمانی آمریکا در عراق و افغانستان حضور یافت و سیاست بلندمدتی را دنبال می کرد تا بتواند بر منطقه تسلط یابد ولی به دلیل رفتار جمهوری اسلامی این روند شکست خورد و همچنین تروریسم در منطقه که در قالب جریان های تکفیری رواج یافته و جنگ مذهبی و داخلی را به راه انداختند هم با راهبردی که نظام اسلامی در پیش گرفت در آستانه شکست قرار گرفته است و امروز هیچ دولتی جرات ندارد از تکفیری ها حمایت کند زیرا این امر آبروی آنها را می برد و اگر هم پشتیبانی از آنها صورت می گیرد مخفیانه است و در حالیکه برخی کشورها با افتخار از تکفیری ها حمایت می کردند امروز با آبرو ریزی و در صحنه تبلیغاتی شروع به مخالفت با آنها کرده اند.
 
سرافراز عنوان داشت: تفکر شیطانی تکفیری ها نبرد میان شیطان و رحمان را دامن می زند و صحنه چنین نبردی ترسیم شده است و دولت ها باید نقش خود را در چنین صحنه ای باید مشخص کنند؛ امروز برخی دولت های منطقه مانند ترکیه دچار چالش های فراوانی شدند زیرا بیشتری حمایت نظامی و اقتصادی را از داعش و سایر گروه های تکفیری را به عمل آورده یا می آورند زیرا رویای احیای دولت عثمانی را در سر می پرورانند ولی می بینند که در ساختمان شیشه ای به سر می برند و رویایشان به حقیقت تبدیل نمی شود به همین دلیل در آینده نزدیک شاهد تحولات زیادی خواهیم بود.
 
رئیس سازمان صدا و سیما به ویژگی های شبکه افق اشاره کرد و گفت: ابزار رسانه هر روز متحول می شود و هرچند این تحول در اختیار ما نیست ولی هنر آن است که با سرعت زیادی از این فناوری ها در ابعاد مختلف و همچنین تاثیراتی که رسانه بر مخاطبان می گذارد بهره ببریم.
 
وی تصریح کرد: برای تاثیرگذاری صحیح و عمیق بر روی ابعاد وجودی مخاطبان نیازمند شناخت صحیح از رسانه و ابزارهای موجود هستیم؛ استفاده از فناوری های روز متناسب با سرعت پیشرفت در سطح جهانی اهمیت زیادی دارد و شامل ابعاد مختلفی می شود.

* افتتاح رسمی افق و نمایان شدن لوگوی نارنجی رنگ بر روی این شبکه همزمان با اذان مغرب

بنابراین گزارش در ادامه اذان مغرب به افق تهران با نوای روح الله کاظم زاده نیز از این شبکه پخش و همزمان با آن لوگوی نارنجی رنگ «افق» بر گوشه سمت راست شبکه نمایان  و اقامه نماز مغرب به امامت بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره)  پخش شد.

پیش از پخش اذان؛ طالب زاده در سخنانی گفت: هم زمان با پخش اذان رنگ لوگوی شبکه تغییر می کند و در حقیقت افتتاح رسمی این شبکه همزمان با اذان مغرب صورت می گیرد.

گفتنی است؛ پس از افتتاح رسمی شبکه افق نوشته‌ی پخش آزمایشی از زیر لوگوی این شبکه حذف شد.

* نادر طالب‌زاده: سال هاست مساجد ما بلافاصله بعد از اقامه نماز جماعت بسته می شوند

بعد از آن نوبت به مصاحبه طالب زاده با متین السادات عرب زاده مجری برنامه معارفی «قرار» رسید.

عرب زاده در گفتگو با نادر طالب زاده گفت: دکور برنامه «قرار» بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(ص) مبنی بر اینکه مساجد ملجأ و پناهگاهی برای مردم هستند طراحی و اجرا شده است.

وی افزود: در هر قسمت از برنامه قرار، پنج نفر مهمان دعوت می شوند و طی گفتگو با آنها در می یابیم که چه افرادی و با چه شیوه ای، زندگی خود را با مسجد پیوند زده اند.

مجری برنامه قرار خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی نیز جریانی بود که مساجد در آن تبدیل به پناهگاه و مرکز اجتماعات مردمی شدند و امروز هم ثمره آن را می بینیم.

وی با اشاره به بازخوردهای برنامه معارفی قرار در میان مخاطبان گفت: با توجه به اینکه قرار برنامه ای اذان گاهی است و مخاطبان خاص خود را دارد، کسانی به آن مراجعه می کنند که می خواهند هم پیوند خود با مسجد را نشان دهند و هم مساجد آنها و برنامه هایشان از شبکه افق پخش شود.

عرب زاده تصریح کرد: پیامک 10000027 ویژه برنامه «قرار» در خدمت مخاطبان قرار دارد تا آنها مشکلات و مسائل مربوط به مساجد محلات خود را به اطلاع برنامه سازان برسانند تا به آنها نیز پرداخته شود.

در ادامه طالب زاده گفت: سال هاست مساجد ما بلافاصله بعد از اقامه نماز جماعت بسته می شوند و کسی نمی تواند در میانه روز در مساجد حضور یابد و به کارهای عبادی خود بپردازد؛ همایش ها و کنفرانس های زیادی در مورد نماز برگزار می شود ولی طی آن کسی به این موضوع نپرداخته که چرا مساجد در بیشتر اوقات شبانه روز بسته هستند و این موضوعی است که می توان به آن پرداخت.

وی ادامه داد: در بیشتر کشورهای اسلامی، مساجد در تمام طول روز باز هستند و مومنان به آنها مراجعه می کنند.

عرب زاده نیز در این زمینه عنوان داشت: این مسئله ای است که بسیاری از ما با آن رو به رو شده ایم و به مشکل برخورده ایم؛ قصد داریم به این موضوعات نیز بپردازیم البته در تحقیقات خود با مساجد روبه رو شدیم که امام جماعت آنها تمام وقت در اختیار نمازگزاران و اهالی مسجد بودند و وقتشان را وقف این کار کرده اند؛ با رویکردی مثبت درصدد هستیم چنین نگاهی را به صورت برجسته تر مطرح کنیم.

*گفتگو با عوامل مستند مشتی اسماعیل


 پس از این گفتگو طالب زاده وارد گفتگو با سه تن از عوامل مستند مشتی اسماعیل شد. زمان پور کارگردان این مستند گفت: مشتی اسماعیل پیر مرد پر تلاشی است که با وجود از دست دادن بینایی اش در دوران کودکی امید خود را از دست نداد و به تلاشش ادامه داد و ما سعی کردیم در این یک سال زندگی او را به تصویر بکشیم.

وی ادامه داد: این کار تاثیر جهانی داشت و در جشنواره های زیادی جایزه گرفت. کشورهایی مثل سوئیس، ایتالیا و روسیه کارهای آبرومند انسانی را دوست داشتند و ما از همین طریق اسلام را به آنها معرفی کردیم مثلا در روسیه خیلی از افراد حرف های عجیبی می‌زدند و می‌گفتند زندگی ما تغییر کرد در ژنو در کلیسایی فیلم پخش شد و دلیل آن امید دادن به افراد افسرده‌ی آنجا بود و بسیاری از انسان ها مشتی اسماعیل را انسانی آسمانی دانستند.

این کارگردان افزود: اسماعیل محدودیت های زیادی دارد اما همیشه شوخ طبع است. دعای پدر و مادر من، روح پاک مشتی اسماعیل و کمک افرادی چون همسرم سبب شد توجه خاص خدا بر این مستند باشد. دقیقا یادم است مادرم گریه کرد و از خدا خواست من در این کار موفق باشم.

مشتی اسماعیل نیز اظهار داشت: آن روزی که برای فیلم‌مان نیاز به برف داشتیم لوکیشن‌مان آسمان صافی داشت اما مادر زمان پور دعا کرد که برف بیاید و صبح بعد از نماز صبح که از خانه خارج شدم دیدم تا زانوهایم برف آمده است.

همسایه‌ی مشتی اسماعیل نیز که به این برنامه آمده بود اظهار داشت: همیشه به کارگردان می گفتم که ما را بیمه کن و او می گفت بیمه‌ی ما خداست.

طالب زاده نیز در پایان این گفتگو گفت: خوشحالم که در کشوری با این اعتقادات و فرهنگ غنی زندگی می‌کنم کشوری که پیرمردش در ساعت 5 صبح برای نماز بیدار می شود و برای دینش ارزش قائل است.

*معاون سیما: وظیفه اصلی «افق» کار بر روی هویت اسلامی – ایرانی است

معاون سیما رسانه ملی گفت: «افق» را شبکه ای در رابطه با سبک صحیح زندگی می دانیم و وظیفه این شبکه، کار بر روی هویت اسلامی – ایرانی نسل امروز است.

علی اصغر پور محمدی در مراسم افتتاحیه شبکه افق با اشاره به راه اندازی این شبکه اظهار کرد: ابتدا به همه دست اندرکاران شبکه افق تبریک می گویم که این شبکه افتتاح شد و از حالت آزمایشی خارج شد و امروز خوشحالیم که افق به صورت سراسری توسط همه ایرانیان قابل مشاهده است.
 
وی افزود: این مهم با همت و دستور دکتر سرافراز ریاست سازمان صدا و سیما محقق شده است.
 
معاون سیمای سازمان صدا و سیما با بیان اینکه برنامه های شبکه افق از نظر محتوا و تصویری در سطح بالایی هستند گفت: در کارهای فرهنگی لازم است هم از ابزار هنر استفاده شود و هنرمندانه کار صورت بگیرد و هم پشتوانه تحقیقاتی خوبی وجود داشته باشد که هر دو این ویژگی ها در برنامه های شبکه افق مشاهده می شود.
 
وی ادامه داد: سازمان صدا و سیما در حال حاضر با مشکلات مالی زیادی روبه روست و هر روز هم این مشکلات بیشتر می شوند بنابراین لازم است دولت و مجلس، فکری اساسی برای این منظور داشته باشند زیرا تلویزیون در حال حاضر بدهی هایی دارد و از سوی دیگر نمی توان طرح های فرهنگی و تلویزیونی را مانند پروژه های عمرانی نیمه تمام گذاشت و پس از مدتی ادامه آن را پی گرفت البته خوشبختانه شبکه افق از ابتدا از پشتوانه خوبی برخوردار بوده و کمتر به بحران مالی برخورده است.
 
پورمحمدی با اشاره به تعریفی که از شبکه افق در سازمان صدا و سیما وجود دارد عنوان داشت: افق در حقیقت شبکه ای فرهنگی و ترویج کننده سبک زندگی صحیح است؛ این شبکه قرار است مأموریت بازبخشی هویت اسلامی را به انجام برساند.
 
معاون سیمای سازمان صدا و سیما افزود: در حال حاضر بحران هویت گریبان برخی جوانان ما را گرفته و وظیفه شبکه افق، کار بر روی هویت اسلامی – ایرانی نسل امروز است.
 
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی جدا از هویت ملی ما نیست خاطرنشان کرد: اگر شبکه افق در این حوزه بتواند موفق باشد به اهداف خود دست خواهد یافت و بحمدالله تاکنون هم اینگونه بوده است.
 
پورمحمدی در مورد آینده شبکه افق گفت: یکی از موضوعاتی که در حال حاضر جزو سیاست های صدا و سیماست این است که فرصتی برای آزمون و خطا نداریم و نباید برنامه هایی بسازیم که جذاب نباشند و محتوای لازم را ارائه ندهند؛ باید تمام برنامه ها و شبکه ها دارای محتوای لازم برای نسل امروز و در عین حال جذاب برای همه اقشار باشند.
 
معاون سیمای سازمان صدا و سیما با تاکید بر قدرت و شجاعت بیشتر در امر برنامه سازی به ویژه در شبکه افق تصریح کرد: امیدواریم در این عرصه شبکه افق بتواند به تمام اهداف خود دست یابد.
 
گفتنی است؛ در انتها، با حضور پورمحمدی سایت اینترنتی شبکه افق هم رونمایی شد.

محمد حسین و محمد امین امامی دو نفر از دست اندرکاران بخش های گرافیکی شبکه افق هم در برنامه حاضر شدند و نادر طالب زاده، مجری برنامه با آنها گفتگو کرد.

سپس مهدی ترابی از پژوهشگران حوزه سیاست خارجی در استودیوی حضور یافت و در مورد حیطه فعالیت خود با طالب زاده به صحبت پرداخت.

وی گفت: امام راحل پرداختن به اقتصاد ملی را خارج از بحث های دینی نمی دانستند و تاکید داشتند که اگر احتمال دست گرفتن بازار مسلمانان توسط مستکبران باشد هر کاری در این زمینه صورت بگیرد حرام است.

در ادامه نماهنگی با عنوان «نامه ای برای جوانان از طرف جوانان» با مضمونی پیرامون آشنایی جوانان غربی با اسلام به نمایش درآمد.

*پخش مستقیم صلوات خاصه امام رضا(ع) از مشهد مقدس

در ادامه و رأس ساعت 20، صلوات خاصه امام رضا(ع) از مشهد مقدس به صورت مستقیم از شبکه افق پخش شد.

*پژوهشگر آمریکایی: ایران کشوری زیباست/ آرزویم سفر به جنوب ایران و دیدن «خلیج فارس» است

ارتباط با بارت کریزی، یکی از توریست هایی که در مجموعه مستند «سفری دیگر» هم حضور داشت بخش بعدی برنامه افتتاحیه بود.

وی گفت: ایران کشوری زیباست به همین دلیل تصمیم گرفتم به این کشور سفر و با شیوه زندگی مردم ایران بیشتر آشنا شوم.

کریزی با بیان اینکه در حال حاضر کاری پژوهشی برای یکی از دانشگاه های آمریکا را انجام می دهد، عنوان کرد: موضوع این کار پژوهشی از بین رفتن جنگل های استوایی است.

در ادامه طالب زاده در مورد خاطرات او از ایران پرسید و کریزی هم در پاسخ عنوان داشت: طی سفر به ایران به برخی بنادر هم سفر کردم و تصویری متفاوت را دیدم و اگر شش ماه فرصت داشتم، علاقمند بودم که به جنوب ایران بروم و بندرعباس و خلیج فارس را هم ببینم.

*حضور همسر و فرزندان شهید گلدوی در افتتاحیه افق

پس از آن فریبا خانم کفاش و همچنین یزدان و یاسین گلدوی همسر و دو فرزند شهید گلدوی که در جریان حادثه تروریستی مسجد جامع زاهدان به شهادت رسید در برنامه افتتاحیه شبکه افق حضور یافتند.

خانم کفاش با ذکر جزئیات شب حادثه و چگونگی به شهادت رسیدن شهید گلدوی گفت: افتخار می کنم که همسر یکی از شهدا هستم و از ملت ایران می خوام برایم دعا کنند تا خداوند توفیق دهد تا بتوانم فرزندان آن شهید بزرگوار را به خوبی تربیت کنم.وی افزود: یزدان در حال حاضر کلاس سوم است و در مدرسه شاهد درس می خواند ولی در زمان حادثه 5 سال بیشتر نداشت.

نادر طالب زاده مجری برنامه در ادامه از یزدان گلدوی در مورد شهادت پدرش و وظایفی که امروز بر عهده ملت ایران است سوال پرسید و او گفت: از همه می خواهم جلوی تکفیری ها و افراطی ها را بگیرند تا چنین فجایعی مجددا رخ ندهد.وی ادامه داد: نباید گذاشت بچه هایی مانند من بی پدر شوند البته امروز از اینکه فرزند شهید هستم احساس افتخار می کنم.پس از آن فریبا کفاش همسر شهید گلدوی با تاکید بر تامین امنیت برای مردم سیستان و بلوچستان از سوی مسئولان خاطرنشان کرد: لازم است توجه بیشتری به این قضیه صورت بگیرد تا فرزندانی مانند پسران من از داشتن پدر محروم نشوند.

وی گفت: صدا و سیمای مرکز زاهدان و همچنین سپاه استان و بنیاد شهید سیستان و بلوچستان به صورت مدام مصاحبه هایی را با من ترتیب می دهند و رسیدگی هایی صورت می گیرد که از همه آنها تشکر می کنم.در انتها تندیسی از سوی شبکه افق به خانواده شهید گلدوی تقدیم شد.

* مهدی گلشنی: اصالت های دینی و انقلابی جزو سرمایه های ما هستند

در ادامه مهدی گلشنی استاد دانشگاه شریف مهمان برنامه افتتاحیه بود؛ وی گفت: اگر شبکه افق به دنبال کار اساسی است باید به کمبودهای فعلی جامعه بپردازد.

گلشنی با بیان اینکه در سال های اخیر به موضوع فرهنگ توجه کمی صورت گرفته و تمرکز دولت ها بیشتری بر روی مسائل فرهنگی و سیاسی بوده است گفت: این در حالی است که فرهنگی غنی می تواند بر روی هویت، فرهنگ و اقتصاد ما تاثیر بگذارد.این استاد دانشگاه عنوان داشت: به همین دلیل است که فرهنگ غربی در جامعه ما نفوذ کرده و فرهنگ اسلامی – ایرانی را کمتر می بینیم؛ اصالت های دینی و انقلابی جزو سرمایه های ما هستند که آن را در جامعه پر رنگ نمی بینیم.

وی ادامه داد: دوری از فرهنگ و اخلاق سبب شده هویت اسلامی و ملی ما با ضعف هایی روبه رو شود و یکی از دلایل اصلی مهاجرت افراد به خارج برای تحصیل و کار همین ضعف اخلاق و فرهنگ است هرچند در خارج از کشور جاذبه هایی نیز وجود دارد.

گلشنی با بیان اینکه دبیرستان ها و دانشگاه های ما بیشتر مرکز آموزش و تا حدی پژوهش هستند گفت: دانشگاه های ما مرکز فرهنگ سازی نشده اند تا بتوانند دانش پژوهانی متعهد و با فرهنگ را تربیت کنند؛ شبکه افق در این شرایط باید به دغدغه های فرهنگی و هویتی ملت ایران بپردازد و کمبودها را در این زمینه رصد نماید.

استاد دانشگاه شریف، ایران را کشوری بی نظیر از نظر امکانات دانست و تصریح کرد: علت عدم استفاده از این امکانات، ضعف هویت و فرهنگ و همچنین عدم توجه کامل به تاکیدهای اسلام و قرآن در زمینه پرداختن به فرهنگ و اخلاق و پرهیز از تبعیت از بیگانگان است.

وی گفت: ناهنجاری های اجتماعی، بی نظمی و بی اخلاقی های موجود مواردی هستند که در اجتماع می بینیم؛ موضوعات بد از غرب اخذ می شود ولی آنچه خوب است مانند تاکید بر نظم که اتفاقا در روایات اسلامی هم به آن توجه ویژه ای صورت گرفته را رها کرده ایم.

گلشنی تاکید کرد: اگر به همه دستورات اسلام و احادیث توجه می کردیم امروز با محدودیت در استفاده از ظرفیت ها و امکانات روبه رو نمی شدیم؛ لازم است فرهنگ صحیح اسلامی در دبیرستان ها و دانشگاه ها ارائه شود و البته توجه هم داشته باشیم که فرهنگ امری تحمیلی نیست و باید به طور صحیح القا گردد.

استاد دانشگاه شریف عنوان داشت: دولت به اندازه کافی از نخبگان و کمک فکری آنها استفاده نمی کند، شایسته سالاری چندان حاکم نیست در حالیکه این امر باید مورد تاکید باشد؛ شبکه افق می تواند در این راستا به نخبگان مراجعه کند و کمبودها و ناهنجاری های جامعه را از زبان آنها بشنود و راه درمان را هم جویا شود.

* بهنام شکیبایی: عدم بازگشت نخبگان ایرانی به داخل کشور مشکلی اساسی است

دکتر بهنام شکیبایی جراح دندانپزشک و از نخبگان ایرانی فعال در آلمان هم دیگر مهمان این برنامه بود.

وی با بیان اینکه عدم بازگشت نخبگان ایرانی به داخل کشور یکی از مشکلات اساسی امروز است گفت: وعده هایی به این افراد داده می شود تا آنها به ایران بازگردند ولی وقتی این کار را انجام می دهند به آن وعده ها عمل نمی شود و این امر الگوسازی منفی ایجاد می کند و انگیزه ها را از بین می برد.شکیبایی افزود: زمانی که اختراعاتی توسط یک نخبه ایرانی حتی در خارج از کشور به ثبت می رسد و مورد استفاده قرار می گیرد باید این مسائل را به اطلاع مردم رساند نه اینکه آن فرد معروف شود بلکه جوانان این مرز و بوم دریابند اگر چنین راهی را طی کنند به رفاه خود و جامعه دست می یابند و می توانند فردی موفق باشند.

این نخبه ایرانی با بیان اینکه نخستین کسی هستم که جایزه جراحی آلمان را دو بار کسب کند گفت: با این حال در ایران برای این افتخارات ارزشی قائل نشدند و این مسئله سبب شد از جشنواره خارج شوم.طالب زاده هم در ادامه خاطرنشان کرد: وظیفه یک رسانه آن است که معضلات فرهنگی جامعه را فریاد بزند و آنقدر این کار را ادامه دهد تا اینکه مورد توجه قرار گیرد و راه درمان ارائه شود.

* مشکلات ساخت برنامه در انگلیس!

ارتباط زنده با لندن و گفت وگو با «پدیده پروینی» و «ابان حکیم» مجریان مجموعه مستند «جستوگر» بخش دیگری افتتاحیه شبکه افق بود.

این دو درباره زمینه های کاری، موضوعاتی که در برنامه جستجوگر به آنها پرداخته شده و همچنین مشکلات ساخت این مستند در کشور انگلیس توضیحاتی ارائه کردند.

نادر طالب زاده هم گفت: اینکه در شبکه افق توانسته ایم فضایی بین المللی برای برنامه سازی مستند به وجود بیاوریم اتفاق خوبی است.

* حضور مجری برنامه «نیمه پنهان ماه» در برنامه افتتاحیه شبکه افق

بعد از آن زینب ابوطالبی، مجری برنامه «نیمه پنهان ماه» که به بررسی زندگی شهدا در گفت وگو با همسران آنها اختصاص دارد به جمع مهمانان برنامه افتتاحیه شبکه افق پیوست.

ابوطالبی در گفت وگو با طالب زاده گفت: دو اتفاق مهم در برنامه نیمه پنهان ماه رخ داده؛ نخست اینکه پای صحبت های کسانی نشستیم که از نزدیک با شهدای گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس نشستیم و تمام تلاشمان هم این بود که روایتی بدون تفسیر از زندگی آنها صورت بگیرد و دیگر اینکه افرادی که با آنها مصاحبه شده طیف وسیعی را در بر می گرفتند، شامل همسران شهدای ارتشی، بسیجی، ارتشی، شهدای دفاع مقدس و جنگ و همچنین دوران انقلاب اما تمایل داریم با همسران شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) نیز گفت وگوهایی ترتیب بدهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد حجاب و زمینه های پرداختن به این امر در حوزه رسانه عنوان داشت: حجاب موضوعی است نیازمند تأمل بیشتر؛ باید فرآیندهای مختلف در این زمینه را مورد توجه قرار داد و برنامه ای ساخت که تحول آفرین باشد.

* بهروز افخمی: استفاده از جوانان در برنامه سازی موجب خلاقیت می شود

همچنین بهروز افخمی با حضور در برنامه افتتاحیه این شبکه در گفت وگو با نادر طالب زاده اظهار کرد: وقتی شهید آوینی کار برنامه سازی را شروع کرد به تربیت فیلمسازان و مستندسازان جوان هم پرداخت و گروه بزرگی را متشکل از حدود 30 نفر ترتیب داد که در آن زمان برنامه سازی را نزد او آموزش می دیدند.

وی افزود: شهید مرتضی آوینی به سرعت بر کارها مسلط می شد و سپس شروع به آموزش آن مسائل به فیلمسازان جوان می کرد؛ ما از جمله برنامه سازانی بودیم که از تلویزیون به واسطه شهید آوینی به جهاد آمدیم و کار را پی گرفتیم.

دکتر سرافراز: «افق» گفتمان انقلاب را در ابعاد مختلف برای مخاطب فهیم تبیین کند/ نادر طالب‌زاده: آرزوی شهید آوینی پس از 23 سال به حقیقت پیوست/ معاون سیما: صدا و سیما مشکلات مالی زیادی دارد/حضور همسر و فرزندان شهید گلدوی در افق

این کارگردان برجسته سینما با اشاره به خلاقیت در برنامه سازی برای تلویزیونی خاطرنشان کرد: استفاده از جوانان می تواند در این زمینه راهشگا باشد؛ نسل جوان فرصت خوبی در اختیار دارند و می توانند در هر زمینه با مطالعه و وقت گذاشتن و پرهیز از کم فروشی و گران فروشی در کار، تجربه های خوبی کسب کنند.

وی به فیلم سینمایی «روباه» جدیدترین ساخته خود پرداخت و ادامه داد: این فیلم در رابطه با بحران هایی است که امکان دارد برای ایران از نظر هسته ای به وجود بیایند، مدت ها بود فیلمی در این موضوعات نساخته بودم و حال که فرصتی برای ساخت فیلمی در مورد مباحث جاسوسی و هسته ای به وجود آمد، طرحم را ارائه و کار را شروع کردم.

افخمی در رابطه با برنامه سازی داستانی در شبکه افق عنوان داشت: انتظار این است که فیلم هایی با موضوعات جذاب سیاسی در این شبکه ساخته شود، البته منظورم فیلم های شعاری نیست بلکه موضوعاتی که بیشتر کارگردانان به سمت آن نمی روند باید در افق دیده شود.

این کارگردان برجسته سینمای ایران با تاکید بر برنامه سازی داستانی در شبکه افق، بر اساس موضوعاتی که دیگر کارگردانان از آن پرهیز می کنند گفت: در عین حال نباید فیلم های شعاری ساخته شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز دنیای مادی گرا، لازمه وجود آفریدگاری برای این جهان را زیر سوال برده و بسیاری از برنامه هایی که در مورد طبیعت در خارج از کشور ساخته می شوند بر این مبنا هستند که داروینیسم نظریه ای اثبات شده است و نیازی هم به وجود خداوند در این بین نمی باشد به همین دلیل به نظر می رسد که شبکه های غربی درصدد القای این موضوع هرچند به صورت نامحسوس و غیر مستقیم هستند، در این شرایط شبکه افق می تواند بخشی از برنامه های خود را به موضوع علم اختصاص دهد و مقابله منطقی با دنیای غرب و مادی گرا داشته باشد.

در بخش بعدی، محمد علی فارسی یکی از مستندسازان برجسته ایرانی مهمان برنامه افتتاحیه بود.

وی در گفت وگو با طالب زاده مجری برنامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموعه مستندی در رابطه با کارآفرینان را در دست ساخت دارم همچنین «سرزمین نخبگان» عنوان مجموعه مستند دیگری است که در حال پخش از شبکه افق است.

مهدی مطهر دیگر مستندسازی بود که در این گفت وگو شرکت داشت؛ از او مستند «ملاقات با داعش» از شبکه افق پخش شده است.

این فیلمساز هم در رابطه با همین مستند و دیگر کارهای خود توضیحاتی ارائه کرد.

* روح الله رفیعی: افق باید صدای انقلاب اسلامی باشد

روح الله رفیعی کارگردان مستند «دو برادر، خالد و مجتبی» هم که در این برنامه حضور داشت با بیان اینکه بسیاری از رسانه های ما از انعکاس صدای انقلاب خالی هستند گفت: اگر باور داریم که جنگ نرم و رسانه ای میان ما و دنیای غرب جریان دارد، پس باید رزمندگانی حضور داشته باشند که در این حوزه حضور یابند و چنانچه به شهادت هم برسند، کار را ادامه دهند.

وی افزود: ساخت مستندهایی مانند دو برادر، خالد و مجتبی به نظر من حضور در عرصه جنگ رسانه ای با دشمنان است.

رفیعی با بیان اینکه اگر شبکه افق مانند دیگر شبکه ها فعالیت کند اصل وجودی خود را زیر سوال می برد خاطرنشان کرد: افق باید صدای انقلاب باشد و امیدواریم هر چه سریع تر «افق» به زبان های دیگر هم شروع به برنامه سازی کند زیرا امروز جهانیان تشنه معارف ناب اسلامی و شیعی هستند و اگر کم کاری کنیم آسیب های زیادی وارد خواهد شد زیرا تجربه نشان داده هرجا ما به میدان نیامده ایم، دشمنان وارد عمل شده اند و قالب های قلابی از انقلاب عرضه کرده اند.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  فکر نکنم این شبکه به جای برسه .... اگر باور ندارین یه نگاهی به مدیران و پرسنل بندازین
 • حدحد ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  ترتیب شروع برنامه اش جالب نبود ! اول یک کلیپ در مورد کشتی و نشون دادن مردم برای پیگیری نتیجه ی کشتی در مترو و مغازه و حتی حرم امام رضا !!! بعدش بخشی از سرود ملی بعد در مرحله ی سوم قرائت قرآن !!! در صورتی که اول باید قرآن خونده میشد و بعد سرود ملی و بعد هر چیز دیگه ای ...
 • ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  خدا قوت. انشالله که تلاش خالصانه دوستان راهگشای افق های جدیدی در رسانه باشد
 • حمید ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  سلام و درود ما بر عزم و اراده مجریان و عوامل راه اندازی این شبکه , ان شاالله موفق باشند
 • ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  تا زمانی صدا سیما از نظر محتوا رشد نداشته باشه....هزار تاشبکه هم افتتاح بشه هیچ تاثیری ندارد نتها بحران هویت برطرف میشه بلکه ریزش مخاطب رو به فزونی خواهد زد.............مشکل صدا سیما یک جانبه رفتار کردنه
 • ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  این شبکه
 • ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  مشرق تو چه حزب اللهی هستی ؟ خبر مراسم تدفین 3 شهیدگمنام در فاطمیه تهران و مراسم شب وداع با شهدا در مسجد نور را نمی گذاری؟
 • عماد ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  خدا رو شکر بعد از 37 سال از انقلاب و هرچند دیر ، یک شبکه ای حرفه ای و به روز در جهت ترویج گفتمان انقلاب اسلامی افتتاح شد. این شبکه باید ارزشهای انقلاب رو با تکنیک های هنری و گرافیکی و با کیفیت بالا عرضه کنه و تعامل با مخاطب رو افزایش بده تا موفق بشه. اما پیش بینی من اینه که شبکه افق در آینده خودش رو از شبکه های روزمرگی دیگر صدا و سیما جدا می کنه و خودش رو در سطح یک شبکه بین المللی ارتقا میده
 • ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  0 0
  جونتون دربیاد با این کار کردنتون
 • صابرسلطان ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۹
  0 0
  تانظرات دگم مابانه وانحصاري در سياست صداوسيما جريان داره هيچ اتفاقي نمي افته اگرصادق هستيد به بالياقتها هم مجوز تاسيس شبكه بديد بعد محتوي را مقايسه كنيد اميدوارم شبكه افق كه با رانت مجوز گرقته عامل ازدياد مردم به بي بي سي نشه
 • ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۹
  0 0
  آن با لياقتهاي مورد ادعاي شما، همه جانبه توسط بي بي سي حمايت مي شوند و مشكلي از بابت رسانه ندارند.
 • ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۹
  0 0
  موفق باشند
 • MohammaD ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۹
  0 0
  محتوا ثابت میکنه که این شبکه ب خوبی انشاالله نتیجه میدهد
 • MohammaD ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۹
  0 0
  تو چقد قشنگ میگی
 • MohammaD ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۹
  0 0
  یا حرف نزن...یا حرفتو با منطق بزن
 • رضا ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۶
  0 0
  من خاک پای شهید گلدوی و فرزندانش هستم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس