وظیفه دیگر "رامین عسگرد" در دوبی، تماس با روزنامه­‌نگاران، مقامات و افراد آگاه به تحولات سیاسی ایران و ارسال مهم‌­ترین اخبار فضای داخلی ایران به نهادهای مختلف آمریكا از جمله سازمان سیا، سازمان اطلاعات دفاعی، وزارت خارجه و غیره در آمریكا بود.

گروه بین‌الملل مشرق- طبقه دوم وزارت خارجه آمریكا در سال 2006 شاهد رفت و آمد دیپلمات‌هایی مانند "جیلیان برنز" بود كه سابقه‌ موفقی در انجام انقلاب­‌های رنگی در كشورهای اروپای شرقی داشتند. در یكی از اتاق­‌های این طبقه كه عنوان "دفتر امور ایرانیان" بر بالای آن نوشته شده بود و داخلش با مینیاتورهای ایرانی و نقش‌ه­ایی از خلیج فارس آراسته شده بود، "مخالفان ایران" عبارتی بود كه به وفور شنیده می­‌شد.[1]

"الیزابت چنی" (دختر "دیك چنی" معاون وقت رئیس‌جمهور كه از حامیان حمله نظامی به ایران بود) به دستور "كاندولیزا رایس" وزیر خارجه وقت، مسئول نظارت بر این دفتر شده بود. این موضوع در ابتدا همه را به این اشتباه انداخت كه دفتر امور ایرانیان قرار است همان نقشی را ایفا كند كه یك دفتر مشابه در پنتاگون موسوم به "دفتر برنامه ریزی ویژه[2] قبل از حمله آمریكا به عراق داشت.[3] اما رایس دست‌كم یك انگیزه قوی شخصی برای اجتناب از جنگ با ایران داشت: جلوگیری از زیر سؤال رفتن اعتبار خودش.

گزارش سوم دفتر امور ایرانیان

قبل از آن‌كه "كاندولیزا رایس" در سال 2005 پست وزارت خارجه را از "كولین پاول" تحویل بگیرد، نویسنده‌ای به نام "باب وودوارد" در كتابی به نام "بوش در جنگ[4] افشا كرده بود جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور آمریكا شایستگی­‌ها و توانمندی­‌های رایس در مقام مشاور امنیت ملی را زیر سؤال برده و او را در این سمت "مایه یأس" خوانده است[5]. اكنون رایس، حل چالش ایران را فرصتی مناسب برای جبران مافات و بازگرداندن آبروی از دست رفته می­‌دید.

رایس فوریه سال 2006 طرحی جدید در سیاست خارجی آمریكا در قبال ایران معرفی كرد. وی در یك یادداشت محرمانه كه در آن زمان "مركز پیشرفت آمریكا"[6] منتشر كرد، خواستار اقداماتی برای كسب اطلاعات بیش‌تر از فضای داخلی ایران شده بود.[7] این اقدامات مواردی نظیر اعزام ده‌ها دیپلمات به كشورهای همسایه ایران و تشكیل گروهی به نام "ناظران ایران"[8] در وزارت خارجه را شامل می­‌شد.

اقدام بعدی رایس درخواست بودجه 75 میلیون دلاری از كنگره برای پیش‌برد آن چیزی بود كه "حمایت از دموكراسی در ایران" خوانده می­‌شد.[9] اما در همان زمان منابع آگاه در وزارت خارجه آمریكا گزارش می‌دادند این بودجه­‌ها قرار است صرف حمایت از "گروه‌­های مخالف در داخل ایران" شده و به "تغییر نظام سیاسی از درون" منتهی شود.[11][10]

دفتری که در طبقه دوم وزارت خارجه با نمادهای ایرانی آراسته شده بود، قرار بود با گردهم آوردن دیپلمات‌هایی متخصص در زمینه عملیات روانی و براندازی نرم این رؤیای وزیر را محقق كنند. این دفتر البته به فاصله كوتاهی گسترده شد و چنان‌كه سندی افشا شده از وزارت خارجه آمریكا نشان می‌دهد در لندن، باكو، استانبول و دوبی شعبی دایر كرد.[12]

اعضای تیمی كه در آن زمان در رأس دفتر امور ایرانیان قرار داشت، همگی سوابق فعالی در حمایت از تغییر نظام ایران داشتند. برخی از مهم‌­ترین نفراتی که در تأسیس و مدیریت این دفتر نقش داشتند، در زیر معرفی شده­‌اند، دفتری که در مراحل ابتدایی تأسیس، خبرساز شد، ولی طی سال‌های بعد، کم‌تر از این دفتر شنیدیم. گروه بین‌الملل مشرق قصد دارد، در گزارش‌های آتی، به افشای اطلاعاتی درباره اعضای کنونی و فعالیت‌های این دفتر بپردازد تا مشخص شود دفتری که با تعریف کار براندازی تأسیس شد، چگونه به تلاش‌های خود برای تحقق این هدف و تغییر رفتار دولت در ایران فارغ از ادعاهای دولت آمریکا برای حل اختلافات با ایران ادامه می‌دهد.

الیزابت چنی

گزارش سوم دفتر امور ایرانیان

"الیزابت چنی" دختر "دیک چنی" معاون رئیس‌جمهور آمریکا در زمان ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش است. وی به استناد کتابی نوشته "کارل داگلاس" (2014) مسئولیت نظارت بر دفتر امور ایرانیان را به عهده داشت.[13]

چنی در زمان حضور در دولت جورج بوش، معاون وزیر خارجه در امور خاور نزدیک شد. در این سمت، کنترل منابع مالی برنامه‌­ای به نام "طرح مشارکت خاورمیانه" به او واگذار شد. هدف از این برنامه، تغییر حکومت در برخی كشورهای خاورمیانه بود و چنی وظیفه داشت گروه‌های مخالف از قبل تعیین‌شده را برای اختصاص منابع مالی مشخص كند. بودجه مربوط به این برنامه هر سال افزایش یافت: سال 2002 حدود 29 میلیون دلار، سال 2003 حدود 129 میلیون دلار و سال 2004 نزدیك 145 میلیون دلار[15][14].

دست­‌كم یك سند برای اختصاص بخشی از این بودجه­‌ها به مخالفان ایران وجود دارد. چنی اکتبر سال 2006 یک طرح رقابتی آنلاین برای اعطای کمک‌های مالی به مخالفان دولت ایران برگزار کرد که بهترین طرحها را برای اصلاحات در این كشور ارائه دهند. مطابق سایت وزارت خارجه آمریکا، در قالب این برنامه به افرادی که طرح‌هایی برای اصلاحات در ایران ارائه دهند، بین 100 هزار تا 1 میلیون دلار کمک مالی تعلق می‌گیرد.[16] بودجه کل این طرح که "برنامه دموکراسی ایران" نام گرفت، 7 میلیون دلار پیش‌بینی شده است.

این حمایت‌­ها بعداً و با روی كار آمدن دولت باراك اوباما، قطع نشدند. اسنادی که روزنامه آمریکایی یواسای‌تودی سه سال بعد در سال 2009 آشکار کرد، نشان میدهد دولت باراک اوباما رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، این طرح را با اختصاص 20 میلیون دلار برای حمایت از مخالفان داخلی ایران ادامه داده است[17]، هرچند به نوشته اندیشکده "واشنگتن برای سیاست‌های خاورنزدیک"[18]، برنامه‌های مالی اوباما برای حمایت از مخالفان داخلی در ایران از شفافیت کم‌تری نسبت به دوران بوش برخوردار است.[19]

"الیزابت چنی" علاوه بر نظارت بر دفتر امور ایرانیان، ریاست "گروه سیاست‌ها و عملیات‌های ایران و سوریه" را هم به عهده داشت، گروهی که مارس 2006 با هدف حمایت از براندازی حکومت‌های تهران و دمشق راه‌اندازی شده بود. این گروه که یک سال فعالیت کرد، با بودجه‌ای معادل 7 میلیون دلار فعالیتش را آغاز کرد که این مبلغ سال بعد به 80 میلیون دلار افزایش یافت.


دیوید دنهی

رسانه‌های آمریکا ارتقای سمت وی از "مشاور معاون وزیر خارجه آمریکا در امور دیپلماسی عمومی" به "ریاست دفتر امور ایرانیان" در سال 2006 را نشانه‌ای از تمرکز دولت جورج دبلیو بوش بر امور ایران در سال‌های پیش رو قلمداد کردند.[20] تحلیلی که با نگاهی به حوادث دیگر سال 2006 تا سال 2009 و پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، البته کاملاً درست به نظر می‌رسد.

آقای دنهی که از نومحافظهکاران سرسخت به شمار می‌رود زمانی در "مؤسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان" فعالیت می‌کرد. این مؤسسه ارتباط نزدیکی با جمهوری‌خواهان دارد و منابع مالی آن از کنگره و وزارت خارجه آمریکا تأمین میشود. طبق اسناد موجود، مؤسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان یکی از نهادهای فعال در رساندن کمک‌های داخلی به گروه‌های مخالف ایران بوده است. این مؤسسه مطابق مستندات، در سال 2006 برای گروه‌های مخالف ایرانی به ویژه گروه‌های سلطنتطلب آموزش و کمک‌های مالی فراهم می‌کرد.[21]

"لورن کارنر" رئیس وقت مؤسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان در سال 2006 در گفت و گو با روزنامه نیویورکتایمز تأیید کرد که گروه تحت امرش از مخالفان نظام جمهوری اسلامی حمایت میکند، اما اشاره‌ای به نام آن گروه‌ها نکرد: "این مؤسسه در دو سال اخیر با برخی از گروه‌ها و افراد در ایران ارتباط داشته و برای آن‌ها در مکان‌هایی در بیرون از آن کشور آموزش فراهم آورده است. به خاطر امنیت آن‌ها نمی‌توانم نام آن‌ها را بازگو کنم."

نکته دیگر درباره دنهی این‌که در سال 2006 روزنامه لس‌آنجلستایمز گزارش داد وی به همراه گروهی از مقامات ارشد آمریکایی برای دیدار با تبعیدیهای ایران و رسانه‌های فارسی‌زبان آمریکا به لس‌آنجلس سفر کرده است. هدف از این دیدار، بنا به این گزارش، اطلاع‌رسانی به این گروه‌ها درباره برنامه‌های جدید دولت و تلاش برای تحرک بخشیدن به فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای منتقد حاكمیت ایران ذکر شد.[22]


"جیلیان برنز"

"برنز" به نوشته سایت وزارت خارجه آمریکا اولین مدیر دفتر موسوم به "دفتر حضور منطقه‌ای آمریکا در ایران"[23] بود که زیر نظر "دفتر امور ایرانیان" در دوبی فعالیت می‌کرد.[25][24] نگاهی به سوابق تحصیلاتی، زمینه‌های فکری و نقش برنز در اجرای موفق پروژه براندازی نرم در لهستان نشان می‌دهد چرا دولت وقت آمریکا او را برای این سمت حساس در نظر گرفته بود.


جیلیان برنز فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در رشته روزنامهنگاری و علوم ارتباطات جمعی است، اما در وزارت خارجه آمریکا به عنوان متخصص عملیات روانی فعالیت می‌کرد. برنز در زمان حضور در دفتر حضور منطقه‌ای ایران در دوبی پروژه جدیدی به نام Exchange (تبادل نفرات و گروه­‌ها) را کلید زد که در چارچوب آن اعزام افراد و گروه‌ها به آمریکا با صرف هزینه‌های گزاف از راه پایگاه‌های ایجاد شده ضد ایران (دوبی، استانبول، باکو، لندن و فرانکفورت) با محوریت دوبی صورت می‌گرفت.

از جمله اهداف این طرح، آموزش خبرنگاران با هدف جمع‌آوری اطلاعات،‌ ایجاد وب‌سایت‌ و آموزش درباره نحوه برگزاری انتخابات،‌ اعزام هنرمندان و مشاغل حرفه‌ای با هدف کادرسازی و ارائه‌ی کمک به سازمان‌های غیردولتی برای اجرای پروژه براندازی نرم در ایران بوده است.[28][27][[26

گزارش سوم دفتر امور ایرانیان

رامین عسگرد

دومین مدیر دفتر حضور منطقه­‌ای ایران در دوبی بود و جانشین جیلیان برنز در این سمت شد. یكی از والدین عسگرد، ایرانی است و شاید به همین دلیل او حضور در قسمت‌­های مختلف دولت در مقام مشاور امور ایران را تجربه كرده است. وظیفه عسگرد در دوبی كه كانون حضور صدها ایرانی بود جمع‌آوری مهم‌­ترین اطلاعات درباره تحولات داخلی كشور و جذب نخبگان ایرانی برای اثرگذاری بر آن‌ها در قالب تعاملات فرهنگی بود.

رامین عسگرد در سال 2010 در مقاله­‌ای در نشریه آنلاین دانشگاه "فلچر" بخش‌­هایی از برنامه‌­های وزارت خارجه آمریكا برای جذب ایرانیان در دوبی را شرح داد.[29] به نوشته عسگرد، در سال 2006 اداره برنامه‌های اطلاعات بین‌المللی (IIP) و اداره امور فرهنگی و آموزشی (ECA) وزارت امور خارجه، واشنگتن را به سمت برنامه‌ریزی دیپلماسی فرهنگی در خصوص ایران سوق داد. اداره برنامه‌های اطلاعات بین‌المللی وب‌سایتی به زبان فارسی راه‌اندازی کرد و برنامه انتشار منابع مدون به زبان فارسی تحت عنوان پروژه AVA را در دستور کار قرار داد و از اساتید آمریکایی در دانشگاه‌های سراسر جهان دعوت به عمل آورد تا به منظور گفتگو و تبادل‌نظر با ایرانیان به دوبی و دیگر شهرها سفر کنند.

اداره امور فرهنگی و آموزشی در راستای ارائه چارچوبی برای احیای مبادلات فرهنگی، آموزشی و ورزشی با ایران، همکاری نزدیکی با دفتر نمایندگی منطقه‌ای آمریکا در دبی داشت. ضمناً، پروژه ECA برای ارائه خدمات مشاوره آموزشی برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارند، برنامه‌های جدید خود را آغاز کرد.[30]

وظیفه دیگر عسگرد در دوبی تماس با روزنامه­‌نگاران، مقامات و افراد آگاه به تحولات سیاسی ایران و ارسال مهم‌­ترین اخبار فضای داخلی ایران به نهادهای مختلف آمریكا از جمله سازمان سیا، سازمان اطلاعات دفاعی، وزارت خارجه و غیره در آمریكا بود.

گزارش سوم دفتر امور ایرانیان
نمونه گزارش‌­های ارسال شده از دفتر عسگرد به سازمان سیا در آستانه انتخابات ایران

عسگرد در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال 1388 و حوادث پس از آن به كرات با روزنامه‌نگاران و مقامات سابق اصلاح‌­طلب دیدار و ضمن انعكاس دیدگاه‌های آن‌ها توصیه­‌هایی برای ارتباط با ایران به مقامات آمریكایی می­‌كرد. یكی از سندهایی كه از دفتر او به وزارت خارجه آمریكا ارسال شده مربوط به ملاقات او با "علی اكبر موسوی خوئینی" نماینده اصلاح­‌طلب مجلس ششم در تاریخ 10 مارس 2009 (20 اسفند 1387) است.[31] ­

در این سند که ظاهراً تا كنون انعكاسی در منابع فارسی نداشته "موسوی خوئینی" در دیداری که در دفتر "رامین عسگرد" در دوبی با وی داشته خواستار آن شده که جامعه بین‌الملل در مسائل مرتبط با حقوق بشر به ایران فشار آورد.

گزارش سوم دفتر امور ایرانیان
خوئینی در دیدار با رامین عسگرد خواستار فشار بر ایران با مسائل حقوق بشر شده است

طبق آن‌چه در این سند به آن اشاره شده خوئینی برای درخواست ویزای تحصیلی آمریكا در دوبی حضور داشته است.

رامین عسگرد در بخشی از این سند نوشته است: "موسوی خوئینی به ارزیابی نقش آمریكا در آینده جنبش اصلاح­‌طلبی پرداخت. وی ضمن استقبال از مشاركت سازمان­‌های بین‌­المللی برای اجابت درخواست اصلاح­‌طلبان جهت استقرار حقوق بشر و حاكمیت قانون، هشدار داد كه فشارهای بیرونی خارجی مؤثر نخواهند بود."

در ادامه این سند آمده است: "جامعه بین‌­المللی باید در حوزه‌­هایی كه مردم به كمك نیاز دارند وارد عمل شود. خوئینی از حقوق بشر به عنوان یكی از اولویت‌­ها یاد كرده و می‌­افزاید كه دموكرات­‌ها (در آمریكا) باید تعهدشان به حقوق بشر در ایران را نشان دهند."[1] Condi’s Conundrum Link

[2] Office of Special Plans

[3] Office of Iranian Affairs Link

[4] Bush at War

[5] New Woodward Book Says Bush Ignored Urgent Warning on Iraq Link

[6] Center for American Progress

[7] Condi’s Conundrum Link

[8] Iran watchers

[9] "Rice: U.S. faces 'no greater challenge' than Iran" Link

[10] "A bid to foment democracy in Iran" Link

[11] "U.S. Expands Aid to Iran's Democracy Advocates Abroad" Link

[12] "Recruiting the next generation of Iran Experts: New Opportunities in Washington, Dubai and Europe" Link

[13] Douglass, Carl. The Trojan Horse in the Belly of the Beast: A Novel of the Iran Nuclear Weapons Interdiction Project. Publication Consultants, 2014 Link

[14] "Cheney Is Fulcrum of Foreign Policy" Link

[15] "Mideast Mix: New Promise of Democracy and Threat of Instability" Link

[16] "Iran Democracy Program Announcement" Link

[17] "U.S. grants lend support to Iranian dissidents" Link

[18] Washington Institute for Near East Policy

[19] "After the Crackdown: Iran Democracy Fund" Link

[20] "Scary Reunion" Link

[21] "U.S. Program Is Directed at Altering Iran's Politics" Link

[22] "U.S. Moves to Weaken Iran" Link

[23] Iran Regional Presence Office

[24] "Jillian Burns, biography" Link

[25] "Recruiting the next generation of Iran Experts: New Opportunities in Washington, Dubai and Europe" Link

[26] "U.S. keeps finger on pulse of Iran from Dubai - Africa & Middle East" Link

[27] "Recruiting the next generation of Iran Experts: New Opportunities in Washington, Dubai and Europe" Link

[28] A bid to foment democracy in Iran" Link

[29] "US –Iran Cultural Diplomacy: A historical Perspective" Link

[30] "پروژه 'پنجره ویزا' برای به دام انداختن ایرانیان در دبی چگونه کلید خورد؟" لینك

[31] US embassy cable - 09RPODUBAI115 Link

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 58
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  1 0
  وطن فروشها بی ابرو ننگ بر خس خاشاک فتنه گر
 • مانی ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  به جای این همه داستان گفتن درباره پنج شیش سال پیش بیاین به وضع الان مردم برسین دارن از گشنگی میمرن . به جای این همه مصاحبه یکم کار خوب بکنید
 • ارباب حلقه ها ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  ایه قران درباره اصلاح طلبان وَإِذا قيلَ لَهُم لا تُفسِدوا فِي الأَرضِ قالوا إِنَّما نَحنُ مُصلِحونَ! أَلا إِنَّهُم هُمُ المُفسِدونَ ترجمه : و هنگامی که به آنان گفته شود: در زمین فساد نکنید می‌گویند: «ما اصلاح‌طلبانیم»! آگاه باشید! همانا انان دروغ میگویند انها مفسدانند. سوره مبارکه البقرة آیه 11و12
 • ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  اینها همان شیطان بزرگی هستند که مرحوم امام می گفت
 • ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  این کاندولیزا چه جونوریه ما نمی دونستیم
 • ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  با شکست فتنه کمر عامریکا رو شکستیم. برخی از این جلبک ها در شبکه های اجتماعی این روزها آن قدر در لاکشون رفتن که مثلا ملت تهییج نشن. این اطلاعات سودمند باید روزانه پخش بشه تا در سایه آگاهی جایی برای فتنه گر نباشه. مرگ بر فتنه گر
 • ناشناس ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  مرگ بر امریکا مرگ بر فتنه گر.
 • ali ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  همه اين اسناد بايد به صورت مستندهاي تصويري چند قسمتي تبديل و از رسانه ملي با تبليغات پخش شوند
 • ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  دست آقای موسوی خوئینی رو شد.
 • ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  یعنی واقعا متوجه نمیشوی که دلیل مشکلات امروز شما همین خائنان داخلی هستند؟!! تا اینها هستند مشکلات شما هم ادامه دارد.
 • سید جواد ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  واین بی ناموسهای بی ننگ و نام آزادنه درکشور اسلامی ایران پلاس هستندو جای خنده دار تزو خجالت آورترو بی شرمی ترو تعجب آورترش اینجاست که برای این جرسومه های پست و رذل محافظ و بادی گاردهم میگذارند و آنهم از بهترین وپاک ترین و ورزیده ترین جوانان این مرزو بوم و با پول همین مردم ستمدیده و نجیب .. خیلی خیلی داریم اسلامی رفتار میکنیم جان عمه مان /
 • موسی ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  خاطر آقای رییس جمهور مکدره!!!!!!!!!!!!!!!
 • ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  کل مقاله خخخخخخخخ
 • هادی میری ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  خیلی نامردیه که حرف از9 دی بزنیم و صحبت از جانفشانی و عملکرد قوی دکتر احمدی نژاد به میان نیاریم اگه مناظره های طوفانی دکتر احمدی نژاد و قدرت رای آوری ایشون نبود قطعا موسوی برنده انتخابات میشد و معلوم نبود چه بر سر نظام میومد واقعا نامردیه که این روزها اسمی از ایشون نمیارن
 • ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  بعد از شش سال و این همه خرج برای غیر مردمی نشان دادن حرکت مردمی جنبش سبز، دستوارد شما تحلیل آبکی بالاست. همینکه بعد از شش سال ممد خامنه ای دم از سران باصطلاح فتنه می زنه، معلومه که هنوز می سوزید و جنبش سبز بیدار است.
 • سیستانی ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  برای کشوری که ادعای ابرقدرتی دارد،واقعابایدتاسف خورد!!مشتی ضدانقلاب فراری به راحتی مقامات امریکارابه هرسمتی که بخواهندمیکشانند!!چرامسولین امریکابه این فکرنمیکنندکه ان کسانی که دوربرانها جمع شده وماهیانه دلارمیگیرند،حکم سگان لقمه پروررادارندوکاری ازانهاساخته نیست!؟کسی که به وطن خودش خیانت میکند،چگونه ممکن است فدایی یک کشوربیگانه بشود؟چندصباحی جیره خودفروختگان فراری راقطع کنندتابه ماهیت اصلی انها پی ببرنند!!!!امریکاهنوزهم ملت ایران رانشناخته وهمچنان پیروکسانی شده که ازملت ایران زخم خورده اند!!
 • ایرانی ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  باسلام اینها داستان نیست واقعیت است که برای امسال شما تلخ بوده چراکه به اهداف شوم خود دست نیافته ونخواهید یافت واگر این گونه حرکات که دشمن شادکن و عاملی برای نرسیدن به اهداف والای نظام نبود اکنون امثال شماها نمیگفتید مردم گرسنه هستند و....
 • ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  بیشعورهایی مثل تو هستند که با اینگونه تفاسیر خوارجی از قرآن کریم اینطور مردم را به جون هم انداختند و کاسبی می کنند.
 • ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  جيليان برنز از منسوبين ويليام برنز است كه هم در مباحث كنوني هلال مقاومت عضو تيم هاي مذاكره كننده است و هم از مديران طراح توافقنامه ننگين ژنو چاي و تحميل به دولت يازدهمي كه بيشتر اطرافيانش عضو دفاتر تبليغاتي سران فتنه در سال 88 بوده و هستند.
 • ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  اگر مردم جلوی اینها را در ۹ دی نمی گرفتند, خیانتی که اینها میکردند, قطعا از خیانت نوکران کثیف روباه نجس پیر در دربار قاجار در به شهادت رساندن امیر کبیر بسیار وسیعتر می بود. پروردگارا حافظان این مرز و بوم و مهر پرگوهر و نظام را در پناه خود قرار بده و به همرزمان شهیدان بزرگی چون شهید همت و باکری را همتی روزافزون عطا بفرما. آمین یا رب العالمین.
 • ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  سایت مشرق ! نمی توانید آفتاب را و حقوق مردم و اعتراض مردم را انکار کنید - شکست شما اصول گرایان هر روز بیشتر می شود
 • یاور3 ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  بدبخت جلبکی! پارازیت نیا. این گندی که در اون سال بالا آوردین، حالا حالا ها پاک نمیشه. مگر اینکه سران (افسادطلبان) و پیاده نظام وحشیتون همشون اعدام شن و به درک واصل شن.
 • یاور3 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  درود خداوند بر تو باد. خداوند متعال در قرآن کریم، احوال همه اینها را روشن کرده است، اما متاسفانه خیلی ها مغرضانه یا از روی جهالت هنوز از بردن نام فتنه برای حوادث سال 88 امتناع می کنند. خداوندا اگر توبه کردن به راه راست هدایتشون کن و اگر لجاجت و خیره سری کردن، از روی زمین نیستشون کن و عذاب الهی را نصیبشون بفرما.
 • بهزاد ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  خونی که در رگ ماست/هدیه به رهبر ماست ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند . . .
 • ساناز ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  پایمال کردن خقوق مردم یعنی ماجراهای کرسنت و پتروپارس و استات اویل و . . . الی ماشاالله . . . یکی دوتا هم نیست . . . . پایمال کردن حق مردم یعنی لشکر کشی خیابانی با اسم رمز تقلب و . . .
 • ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  با خدا نمی شود دشمنی کرد اگر راه بجایی نبردید بدانید راه اشباه است پس بر آن اسرار نورزید که بر صلاح شما نیست
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  مرگ بر آمریکا
 • ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  مرگ بر افساد طلبان.
 • ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  مرگ بر خاتمی خائن
 • ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  افرین . با واقعیت افساد طلبها میخونه
 • ناشناس ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  جلبک های سبز لجنی باطل شدند و به زباله دان تاریخ پیوستند.
 • ناشناس ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  لعن علی عدوک یا حسین / خاتمی و کروبی و میرحسین
 • علی لوارا ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  شعله بر مسجد و مصحف می‌زد در عزای شه دین دف می‌زد ارمنی در غم زینب می‌سوخت فتنه‌گر روز عزا کف می‌زد 9دی روز بصیرت مبارک
 • ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  مثبت اشتباهی. ملت ایران معذرت میخوام. یاد بگیرین :)
 • ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  افرین به شما عالی بود این ناشناسه معلوم نیست 88چیکار کرده یا از کدوم قماش حمایت میکنه که با ایه قران شروع کرده به فحاشی نمیدونم چرا هروقت به این ایه میرسم ناخوداگاه خاتمی ملعون میاد جلوی چشمم
 • ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  بهت مثبت دادم ولی احمدی نژاد بدون اون مناظره هم صد در صد با رای بالا برنده میشد مطمئن باش
 • محمد ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  آقای مانی دولت که دست شماهست کلیدم که میگه دارم پس بسم الله کاراقتصادی کنه چرافرار رو به جلومیکنین. شما وامثال شما که الآن روضه اقتصادی میخوانین والان به فکرحل مشکلات اقتصادی هستین ونصبت به فتنه سکوت کردین چراسال 88 به فکرآشوب وچیزهای دیگه بودین؟ اگه شماهاباملت تواون سال هم متحدبودین واین همه خسارت نمیزدین الان این همه مشکلات اقتصادی هم نبود. قبول کنید که دشمن ازتفرقه سودمیبره
 • محمد ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  درجواب ناشناس اولی بیشعورتوهستی. چیه نکنه سوزشت خیلی زیادبوده وقتی باآیه قرآن ماهیت پست اصلاحات راعیان میکنن
 • محمد ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
  0 0
  کل هیکلت خخخخخخخخخخخ. چیه کم آوردی که ریپ زدن افتادی
 • مازندرانی ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  ای احمق صد رحمت به مفتیهای داعش
 • مازندرانی ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  من جای رییست بودم 50 تومن برات مینوشتم
 • ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  آخی تا کجا سوخت؟
 • ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  ههههههههههه اگه مردم بودن که موفق میشدن نا مردم بودم که خدا به دست مردم منکوبشون کرد
 • ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  الدنگ عزیز شما رای ۲۵ میلیون ایرانی را آتش زدید و هیچ فرض کردید الان دم از حقوق مردم میزنید؟ منظور شما حقوق خودتان برای فساد است نه حقوق مردم
 • ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  آفرین خوب بود
 • ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  مطمئن باش حکمتی پشت قضیه ست . رهبری خودشون میدونن چکار بکنند مطمئن باش
 • ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  پماد سوختگی خخخخخخخخخ
 • ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  آری بیدار است خخخخخخخخخخخ برو بابا توهم جون
 • ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  بابا آفتاب :)
 • جنبش سبز ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  سایت مشرق به زودی شهر و خیابانها و مساجدتان و منابرتان و هرچه علیه ما به کار بستید را نابود خواهیم کرد
 • افشین تهران ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  مردم از گشنگی دارن میمیرن؟؟!!پس شما چکاره هستید؟100روزه قرار بود همه سیر بشن چی شد؟این بلای امروز نتیجه ندانم کاری دیروز هست که امثال شما سر این ملت اوردید.
 • افشین تهران ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  این گزارش مستند دیگه جایی برای حرف زدن امثال تو نمیزاره.اما اگه تمام مردم ایران همینهایی بودند که از روسری بجای شال گردن و از مانتو بجای بلوز و از شلوار بجای جوراب استفاده میکنند و مردهاشون با موی دم اسبی و ابروی برداشته و کرم سفید کننده دیدیم شما راست میگی !!!!اون مردمیکه شما داری از شون حرف میزنی در 9دی پوز بند همه خائنین و وطن فروشها رو زدن اما چه فایده که رو دارید در سطح سنگ پای قزوین.
 • افشین تهران ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  شما فتنه گران ابروی اصلاحات را هم بباد دادید از رو هم نمیرین.حقوق مردم در 9دی مشخص شد.شما هم ارزوی هم جنس بازی و نشر فساد و کاباره و دانس را بگور خواهی برد.
 • افشین تهران ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  مازندرانی حالا که جای رییسش نیستی اما جای خودت که هستی.بدو برو از دفتر مستقر در دوبی دستمزدت رو بگیر این بودجه برای شما و امثال شماست نزار موسوی خویینی و دوستاش تنها تنها بخورن.
 • افشین تهران ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  همینکه مسجد و منبر و شهر و خیابان میسوزونید نشان دهنده اینه که اصلا ادم نیستید .یه مشت روانی مزدور عاشق لهو لعب که نه غیرت نه ناموس نه وطن نه دین و نه مردم براتون مهم نیستن.افرین این کامنت اصل ماهیت چرت شما رو برای همه روشن کرد.در خاتمه بزودی .....میخورید و بزودی .....میکنید و بزودی شما و سر دسته هاتونو به خاک میسپاریم بی بوته ها.
 • افشین تهرانی ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  خخخخخخخخخخخخخخخ۸
 • ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  0 0
  پنبه ات رو بخور.
 • ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  0 0
  من موندم اصلاح طلب ها با این همه خائن و مایه ننگ چطور تو ملا عام ظاهر می شن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس