آيين اختتاميه و اهداي جوايز برگزيدگان پنجمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر با حضور رييس جمهور، رئيس دفتر مقام معظم رهبري و وزير ارشاد برگزار شد و با معرفي برگزيدگان فصل پنجم جشنواره شعر فجر سروده شد.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، آيين اختتاميه پنجمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر دقايقي پيش با حضور دکتر محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور، سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، بهمن دري معاون فرهنگي ارشاد، يحيي طالبيان دبير جشنواره، حجت‌الاسلام محمدي گلپايگاني مسئول دفترمقام معظم رهبري، علي معلم‌دامغاني و تني چند از شاعران داخلي و خارجي حضور داشتند.

 * احمدي‌نژاد: شاعري قدم نهادن در راه کمال و رسيدن به وادي عشق است

محمود احمدي‌نژاد در پنجمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر با بيان اينکه هنرمندي در حقيقت بازآفريني زيبايي‌ها و حقايق عالم و تدوين و نماياندن آنها است، شعر را جوشش رباني دانست که از دل رحماني برمي‌خيزد.
وي افزود: حقيقت جوهره انساني که نقش رباني است چيزي جز عقل و عشق نيست و هر دوي آنها يک حقيقت هستند در دو جلوه و البته در دو افق و مرتبه، هر دو در مسير کمال به يک نقطه مي‌پيوندند و آن، نقطه توحيد است.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه شعر يک تلاش مقدس براي عبور از وادي عقل به وادي عشق که عشق خود تجلي عقل است، اما در مرتبه و افقي بالاتر، اظهار داشت: شعر ترجمان هنرمندان حالات روحي و تعالي انديشه و جان شاعر و البته شعر زبان مشترک دل‌هاي آدميان است.
احمدي‌نژاد همچنين گفت: شاعري تجلي يک تکاپوي تماشايي براي پرکشيدن انسان و ظهور پي‌در‌پي او در افق‌هاي بالاتر است.

وي خاطرنشان کرد: شاعران حقيقت‌خواه فرياد رساي فطرت الهي انسان براي تجربه عشق، عدالت، اميد و تنفس در ملکوت انديشه‌هاي متعالي هستند.
رئيس جمهور با اشاره به اينکه شاعران خداجو مناديان ناله هجران و بشارت بازگشت به اصل و حقيقت انساني و سير بي‌انتها در ملکوت هستند، يادآور شد: خداوند را سپاسگذارم که ايران سرزمين بزرگان و گلستاني از گل‌هاي به‌بار نشسته، خوش عطر و رنگ از انسان‌هاي متعالي هستند. هماناني که با کلک دل نواز خويش حقيقت عشق را به نظم و نثر کشيده و با زيباترين الفاظ بيان کردند.

احمدي‌نژاد به آثار شاعران ايران زمين اشاره و خاطرنشان کرد: آثار به جا مانده از شاعران اين سرزمين سرشار از عشق و اميد در سايه توحيد و يگانه‌پرستي و برگرفته از حقيقت انساني و درد جانکاهي است که جز با وصال دوست آرام نمي‌گيرد.
وي افزود: جهد و تلاش شاعران ما که عارفان زمانه خويش و همه زمانه‌ها هستند عبور از حجاب‌ها و ظلمت‌ها و به انتظار نشستن در کوي و برزن دوست تا رسيدن به اوست.

رئيس جمهور با بيان اينکه همه شيفته لقاء‌ خداوند هستند و جمال حق را در مراد خويش که آئينه خداست جستجو مي‌کنند،‌ گفت: همه در حقيقت در پي وصل به انسان کامل هستند که تجلي خدا و مظهر همه جمال و جلال خداست. به هر چه دعوت مي‌کنند دعوت به انسان کامل است و البته دليل ماندگاري و بالندگي فارسي‌زبانان نظم‌گو همين است. آنان به دريافت رحماني و چشمه زلال رباني متصل شدند.

احمدي‌نژاد در همين خصوص يادآور شد: نقش اين برگزيدگان در تربيت انديشه‌ها و سوق دادن آنها به دلدادگي خداوند و عبور دادن انسان‌ها از ظلمتکده و تمايلات دنيوي بسيار موثر و جاويد است.
وي با اشاره به اينکه ملت ايران و ديگر ملت‌هايي که رايحه د‌ل‌انگيز آثار اين بزرگان را استشمام کردند دائم با رجوع به آثار آنها روح خود را از زلال معرفت سيراب مي‌کنند، تاکيد کرد: روشن است که شعر براي بيان عواطف و ادراکات و مقاصد شاعر و در واقع بيان بلند و زيباي آرمان‌ها و آرزوهاي بشري است.

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود بشريت امروز را براي زدودن پلشتي‌هاي اهل جفا بيش از هر زمان ديگري نيازمند معارف و انديشه‌هاي زيباي شاعرانه دانست و اظهار داشت: امروز ملت‌ها به دنبال گمشده مشترک انساني هستند و روشن است که توحيد، عدالت، پاکي و عشق گمشده مشترک همه انسان‌ها و ملت‌ها است. واضح است که همه اينها تنها در يک جا و در وجود انسان کامل که جلوه همه خوبي‌ها و زيبايي‌هاي هستي است، تحقق مي‌يابد.

احمدي‌نژاد در خصوص پنجمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر نيز با بيان اينکه اين جشنواره يک ميقات و يک ميعاد براي همه عاشقان دلسوخته به ويژه جوشش عظيمي که در جوانان اين مرز و بوم و حوزه فرهنگي ايران به وجود آمده، است ابراز اميدواري کرد که اين جشنواره هر سال پرشورتر، گسترده‌تر و پربارتر برگزا شود.
وي همچنين تاکيد کرد: اگر بنده عضو هيئت داوران بودم همه شرکت‌کنندگان در اين جشنواره را به عنوان برنده اول معرفي مي‌کردم چرا که قدم گذاشتن در وادي عشق اول شدن است. اگر فرهنگ و انديشه ايران به دنيا معرفي و در دل‌هاي بشريت جاري شود مشکلي در جامعه بشري نخواهد ماند

رئيس جمهور در قسمت پاياني سخنان خود ابياتي از رودکي، سعدي، عطار نيشابوري و برخي ديگر از شاعران اين سرزمين را خواند و درباره نياز امروز دنيا به اين فرهنگ و انديشه گفت: به اعتقاد بنده اگر اين فرهنگ و انديشه امروز به دنيا معرفي و در دل‌هاي بشريت جاري شود مشکلي در جامعه بشري نخواهد ماند.
احمدي‌نژاد ريشه مشکلات امروز دنيا را غافل شدن دل‌ها و انديشه‌ها از عشق حقيقي، ‌محبت و شناخت حقيقت انسان برشمرد و تصريح کرد: دلي که سرشار از عشق است موري را هم نمي‌آزارد چه برسد به لشکرکشي، کشتارها و قتل عام‌ها.
وي يادآور شد: اگر به کنه دل و انديشه هر شاعري در هر کجاي عالم رجوع کنيم مي‌بينيم سرشار از عشق پاک و سوزان و تجلي کمالجويي انسان است.

رئيس جمهور با بيان اينکه شاعري قدم نهادن در راه کمال و رسيدن به وادي عشق است، گفت: شاعري عبور از عقل براي رسيدن به عشق و رسيدن به عشق براي جاري شدن در لاينتهاي هستي است و همه شعراي ما بر عشق، پاکي و توحيد متفق هستند.
بر اساس اين گزارش رئيس جمهور در پايان سخنان خود دوبيتي‌ که خود سروده است را براي حاضران خواند که به شرح زير است:

ما از تبار رستم و فرهاد و آرشيم واندر شرار فتنه آخر سياوشيم
در انتظار رؤيت آن مهرآفرين در مجمر سپيده سپندي بر آتشيم

 * حسيني: جشنواره شعر فجر پاسدار بيدار شعر فارسي است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم با قرائت شعري درباره ادبيات فارسي گفت: آنچه در خصوص سخن منظوم و شعر به معني اخص از درازناي ازل تاريخ، فرهنگ و ادب اين کهن بوم و برگرفته هم از چشم‌انداز کميت هم کيفيت، آنچنان گسترده و گرامي است که خود طوماري به درازناي ابد لازم است تا برنوشته شود بر سر آنچه اين در گران‌مايه چون است و چند.

وزير ارشاد تصريح کرد: شعر پارسي را قدر و منزلت تا آنجاست که گويا ورد زبان آسمان نيز گشته است. (صبحدم از عرش مي‌آمد خروشي عقل گفت/قدسيان گويي که شعر حافظ از بر مي‌کنند)
و اگر حافظ مدعي است دفتر نسرين و گل را زينت اوراق بوده است، شعر پارسي در زمان آدم و باغ خلد، سخني گزافه نيست چرا که شعر فارسي با تأثيري شگرف از کلام وحي و تأمل عميق در احاديث نبوي و علوي، با نگاه به آنچه که از اين مقوله پيش رو است اين قدر و منزلت را به نام خود رقم زده است.
به گفته حسيني شعر به تعبير امين، شعر و ادب، رهبر حکيم انقلاب، ثروت ملي ماست و راستي که جز اين نيست. ايرانيان مسلمان با اين ثروت ملي در اعصار گوناگون بي‌نياز از سخن بيگانه به استغناء طبع زيسته‌اند و مي‌زيند.

وزير ارشاد در راستاي اين ثروت اظهار داشت: پاسداشت چنين ثروتي هم از ديرباز نه کار خرد بوده است که هم از ديرباز دست‌هاي آلوده و نفس‌هاي مسموم بوده‌اند که نيتي و مقصدي جز تخريب اين برج و بارو و غارت اين ثروت نداشته‌اند.
وي اضافه کرد: اين جماعت اگرچه به مقصد شوم خود نرسيده‌اند، اينقدر هست که زحمت اهل ادب داشته‌اند و مي‌دارند. پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران با رويکردي ديگرگونه با شعر مواجه‌ايم.
وي با اشاره به امام خميني ابراز داشت: معمار کبير انقلاب، لسان شعر را بالاترين لسان دانستند و از خويش ديواني مشحون از معرفت برجاي نهادند و خلف صالح ايشان که خود از محرمان سراپرده شعر‌اند، هم اين داشته و دارند تا آنجا که در نيمه ماه مبارک رمضان، هر ساله در ديداري صميمي و گرم با شاعران بر اين دقيقه صحه مي‌گذارند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تأکيد بر نقش پيروزي انقلاب افزود: با پيروزي انقلاب اسلامي،‌ شعر از هواي نفساني آزاد شد و بار ديگر نگاهي به اصل خويش انداخت اصلي که جز نور توحيد و يگانگي نباخت.
حسيني در ادامه با اشاره به پنجمين جشنواره شعر فجر اضافه کرد: بي‌ترديد جشنواره شعر فجر پاسدار بيداري شعر فارسي است و دست‌اندرکاران اين جشنواره پاسداران عالم و مذهب آن هستند. جاي جشنواره شعر فجر در کنار ديگر جشنواره‌هاي فرهنگي و هنري سالهاي سال خالي بود و اينک جاي آن دارد که از آن ديگران بالاتر باشد چرا که مقام سخن همواره برتر و بلندتر بوده است.

به گفته وزير ارشاد، سخن اين گفته ناب و پاکي که خداي خلاق به آن سوگند ياد کرده است اگر ميانجي نشود ديگر هنرها در محاق فرو مي‌روند. نمي‌توان بي‌آنکه سخن پادرمياني کند هنري را ديد.
حسيني در ادامه سخنان خود بيان کرد: جشنواره شعر فجر پنجمين دوره خويش را تجربه مي‌کند که بي‌ترديد تهي از نواقص دوره‌هاي قبل، رو به کمال نهاده است که البته هميشه بهتري وجود دارد، سزاوار است که علاوه بر رفع نواقص راه شناخت دقيق و عميق شعر براي دوره بعد هموارتر شود.

حسيني با تأکيد بر بررسي شعر انقلاب گفت: بررسي شعر انقلاب به همت پارسايان با مرور درباره شعر فارسي و با مجاهدت فرزندان شاعر انقلاب از جمله مهمترين مواردي است که صيانت شعر شعورمند پارسي را ضمانت مي‌کند. توجه مسئولان به استعداد طبعي جوانان از هر مقوله ديگري مهمتر است. جوانان و شعر جوان با تکيه بر تجربه کارکشتگان و خرد مانع از رها شدن آنان در برهوت خشک خشک‌طبعي و خشکيدن درخت تنومند شعر و ادب در آينده خواهد شد.
وي افزود: شعر جوان اين سرزمين اسلامي بيشتر از شعر کهن دچار دشمنانگي سخن ناشناسان است، چه بسيار غولان رامي که در کمين شعر جوانان و جوانان شاعرند.
حسيني در خاتمه سخنان خود خاطر نشان کرد: خيزش مسلمانان جهان عليه ظلم و استبداد در جاي‌جاي ممالک اسلامي عظيم واقعه‌اي است که شعر و شاعر نمي‌توانند بي‌اعتنا از کنار آن بگذرند. تبيين اين انقلاب‌هاي مردمي با درايت شاعران در روايتشان زيبا خواهد بود. اصالت شعر در اداي رسالت است.
* طالبيان: جشنواره فجر بايد شرايط نقد را فراهم آورد

در ابتداي اين مراسم طالبيان، قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حوزه شعر و ادب، گزارشي از پنج دوره گذشته جشنواره بين‌المللي شعر فجر ارايه کرد و گفت: با وجود جواني جشنواره شعر فجر نسبت به ساير جشنواره‌هاي فرهنگي، اين جشنواره عملکرد مطلوبي داشته و در اين دوره 40 هزار اثر از 1283 نفر شاعر داخلي و خارجي به پنجمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر راه يافته‌اند.
به گفته طالبيان شعر در کشور ما رسانه‌اي ديرپاست و تعبير هويت ملي (ثروت ملي) تعبيري بجا و بسزا در مورد شعر است.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حوزه شعر و ادب افزود: برگزاري جشنواره‌هاي متعدد در طول سال در کشور اقدامي بجا و مناسب است و يکي از برجسته‌ترين آن اقدامات جشنواره شعر فجر خواهد بود که اهداف عمده سالانه آن، در حقيقت بزرگداشت اين ميراث ملي و بزرگ کشور ما است.
وي ادامه داد: در کنار اين بزرگداشت، بزرگداشت شاعران پيشکسوت و برجستگان شعر هم از اهداف ديگر برگزاري است و در کنار اين دو هدف، استعدادهايي در کشور شناسايي مي‌شوند و در آن راستا جريان‌هاي شعري در محافل ادبي پا مي‌گيرد و برگزيدگاني نيز به فضاي ادبي خصوصا جوانان معرفي مي‌شوند.
وي ادامه داد: اين جشنواره در سه سطح استاني، کشوري و بين‌المللي و در 4 حوزه شعر هنري، نو، بخش کودک و نوجوان و ترانه و تصنيف برپا مي‌شود.

وي با اشاره به داوري‌ها عنوان کرد: پس از داوري‌ها در سه مرحله 40 اثر توسط 60هزار داور برجسته به مرحله نهايي رسيدند.
طالبيان با تاکيد بر شاعران ديگر کشورها ابراز داشت: 20 نفر از 15 مليت مختلف اشعار خود را به جشنواره فرستادند و اين افراد مي‌توانند پيامبران شعر و ادب فارسي باشند. اين مسئله مايه مباهات است و به حق و به گفته رهبر بزرگ انقلاب اسلامي که شعر را ثروت ملي ناميده‌اند، با حضور شاعران خارجي مي‌توانيم شعر را ثروت بين‌المللي کشورمان بدانيم.

طالبيان با اشاره به خيزش‌هاي اجتماعي از انقلاب مشروطه تا دوران معاصر افزود: ميراث غني و بزرگ ما شعر فارسي است؛ جشنواره بين‌المللي شعر فجر در دوره پنجم به انتها رسيد ولي اميداوارم اين جشنواره موجبات نقد شعر را فراهم آورد و بتوان آثار فاخر شعر را معرفي کرد و بازار شعر و شاعري را رونق بخشيد.امروز به پايان اين جشنواره رسيديم اما حکايت همچنان باقي است .
*در آيين پاياني پنجمين جشنواره بين‌المللي شعر پس از ارائه گزارش طالبيان، استاد مشفق کاشاني غزلي در مورد انقلاب اسلامي و حضرت مهدي (عج) براي حاضران خواند.

*پس از وي يکي از شاعران کشور ازبکستان با نام "جعفرترمذي " به روي سن آمده و قطعاتي را درباره سرزمين‌فارسي زبانان براي ميهمانان قرائت کرد.

 * علي معلم از عرصه شعر خداحافظي کرد

اما از نکات جالب اين آيين پاياني سخنان علي معلم دامغاني رئيس فرهنگستان هنر بود که همگان را شوکه کرد، دامغاني در سخنان خود که پس از قرائت شعرش صورت گرفت، عنوان کرد: شايد شاعران در روزگاري سخناني مي‌گفتند که به وقت خود زياده‌گويي بود، اما تاريخ نشان داد بسياري از روياهاي آنان تعبير شده است؛ اما بنده باور دارم وعده خداوند تعالي را درباره مردي و مردانگي شجاعاني که در اين سرزمين هستند؛ محقق خواهد شد، حکمت رهبرفرزانه انقلاب و رياست جمهوري اسلامي ايران را که از زبان ديگران فجر همه ايرانيان است؛ اما در اين سرزمين حتي يک قلم هم هنوز از کرامت او دفاع شايسته‌اي که بايد، نکرده است.
وي افزود: ساليان درازي است که بنده در سلسله اهل شعر خدمت مي‌کنم، اما امروز سرزمين ما مملو از شاعران جواني است که فرصت از آن آنان است، بنده از اين رو با دنياي شعر خداحافظي مي‌کنم.
وي در خاتمه اين شعر را خواند و جايگاه را ترک کرد: "رفتيم و عشق را به رقيبان گذاشتيم/ رفتيم و داغ بر دل هجران گذاشتيم/ در ما نبود طاقتي سوز و گداز عشق/ اين سوز و اين گداز به ايشان گذاشتيم "

* گلپايگاني: در خاورميانه شاهد برافراشته شدن پرچم عدالتخواهي هستيم

پس از سخنان اين شاعر بزرگ کشورمان حجت‌الاسلام محمدي گلپايگاني، رييس دفتر مقام معظم رهبري شعري را به مردم مظلوم غزه تقديم کرد و گفت: بنده شاعر نيستم اما گاهي چيزي تراوش کرده و آن را مکتوب مي‌کنم.
وي ابراز داشت: مردم مظلوم غزه امروز زير يوق چکمه‌هاي ظلم اسرائيل در رنج و سختي هستند، خوشبختانه امروز در خاورميانه شاهد برافراشته شدن پرچم عدالتخواهي در کشورهاي عربي بزرگ و اسلامي هستيم. انشاالله در آينده اين راه ادامه خواهد داشت تا جاي که ظلم وجود نداشته باشد.
به گفته وي، ما اين امر را براي ظهور حضرت مهدي(عج) طلبعه مي‌دانيم؛ چرا که در قرآن آمده، خداوند زمين را پس از مرگ زنده مي‌کند و در اين راستا امام صادق (ع) مي‌فرمايند: خداوند متعال با عدالت زمين را زنده مي‌کند پس از آنکه پر شده باشد از ظلم و جور، و اين امر انشااللله به دست حجت حق حضرت مهدي (عج) محقق خواهدشد.

 * بيگي حبيب آبادي: اميدواريم سال آينده بخش نقد، پژوهش و ترجمه به جشنواره افزوده شود

در ادامه اين مراسم پرويز بيگي حبيب‌آبادي دبير پنجمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر با ارائه سخناني بيانيه هيات داوران را قرائت کرد اما پيش از آن گفت: شعر به عنوان هنر ملي و ثروت ملي ايران بايد همواره موجب توجه خاص قرار گيرد شعر اولين هنر سرزمين من است، از ديرباز تا به امروز و به اعتبار آن از امروز تا آينده.
وي تصريح کرد: جشنواره پنجم کاملا رقابتي است و تمام سنين را شامل مي‌شود، همه مضامين و قالب‌ها و حوزه‌هاي شعري را نيز در بر مي‌گيرد.
وي با اشاره به فراخوان يادآور شد: نکته مهم در فراخوان پنجم اين جشنواره اينکه در فراخوان اعلام شده کليه شاعران با هر گرايش و سليقه و سبک شعري مي‌توانند در جشنواره حاضر باشند.
حبيب‌آبادي با تاکيد بر اهداف جشنواره اضافه کرد: کشف و حمايت از استعدادهاي برتر در حوزه شعر، ايجاد زمينه براي آفرينش شعر به عنوان هنر و ثروت ملي اين سرزمين کهن، نهادينه کردن موضوع شعر به يک دغدغه ملي، ايجاد زمينه و فضاي مناسب براي تعامل و ارتقا شاعران ايران و جهان، ارج نهادن و تجليل از شاعران پيشکسوت، ايجاد وفاق و همدلي مضاعف ميان شاعران از اهداف ماست.
حبيب‌آبادي عنوان کرد: تمام تلاش ما در پيگيري اين اهداف است به بخشي از آن رسيده و بخشي در آينده محقق خواهد شد.

وي با اشاره به حضور شاعران در پنجمين جشنواره شعر فجر گفت: 41 درصد از شاعران شرکت کننده را بانوان تشکيل مي‌دهد اين آمار نسبت به سال‌هاي گذشته با افزايش مواجه است و بايد آگاه بود که امثال حضور شاعران بيش از 100 درصد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.
دبير اجرايي اين جشنواره بيان کرد: امسال چهره‌هايي در مراسم اختتاميه معرفي مي‌شوند که حاصل کشف ما در جشنواره هستند، چهره‌هاي تازه شعر که تاکنون در چنين جشنواره ملي به اين گستردگي عنواني نداشته‌اند.
وي عنوان کرد : اميدواريم همانگونه که در دوره پنجم بخش سرود و ترانه به جشنواره افزوده شد، سال آينده شاهد پيوستن بخش نقد و پژوهش و ترجمه باشيم.

وي در ادامه به قرائت بيانيه هيات داوران پرداخت و گفت: ادبيات به‌ويژه شعر فارسي در طول تاريخ همواره آيينه تمام‌نماي روزگار خويش بوده، هست و خواهد بود. در عصر حاضر و به ‌ويژه در سه دهه اخير شعر به عنوان هنر ملي ايرانيان، رساترين فرياد بوده و پژواک اين صداي شريف به زلالي و زيبايي جهان افزوده است.

وي در ادامه توضيح داد: شعر فارسي تجلي‌گاه انديشه‌ها، باورها، اعتقادات، حماسه‌ها، رشادت‌ها، ژرف‌بيني‌ها و زلال‌انديشي ايرانيان پاک‌انديش و يکتاپرست است و توانسته ضمن بر دوش کشيدن رسالت خطير فرهنگ‌سازي، از کارآمدترين ابزارها در انتقال فرهنگ باشد.
بيگي حبيب‌آبادي افزود: از اين روست که شعر فارسي شاني والا در نگاه انديشمندان تاريخ داشته است و دارد. مقام رهبري نيز از شعر علاوه بر هنر ملي به عنوان ثروت ملي ياد کرده‌اند و بر گسترش آن تاکيد داشته‌اند.

وي در پايان و در ادامه قرائت بيانيه هيات داوران تشريح کرد: "هيات داوران اين دوره از جشنواره شعر فجر با اعتقاد راسخ به نقش چشم‌گير شعر در فرهنگ‌سازي و انتقال فرهنگ‌ و همچنين وقوف بر اين امر که داوري در چنين جشنواره‌اي تا چه حد بر جريان شعري کشور تاثيرگذار خواهد بود، با بررسي 41 هزار و 90 اثر ارسال شده به دبيرخانه جشنواره طي چهار مرحله نيمه مقدماتي، مقدماتي، نيمه‌نهايي و نهايي در چهار حوزه، نظر نهايي خود را اعلام کرد. "
در ادامه دکتر محمود احمدي نژاد به سخنراني پرداخت و در خاتمه تمامي برگزيدگان با رئيس جمهور عکس يادگاري گرفتند.

 * خبرهاي خوش براي برگزيدگان جشنواره پنجم شعر فجر

طي اين مراسم افراد برگزيده هديه خود که شامل لوح تقدير، تنديس جشنواره . سکه بهار آزادي بود، دريافت کردند. بر اساس اين گزارش، نفرات برگزيده در بخش‌هاي مختلف 20سکه، نفرات دوم 16 سکه و نفرات سوم 12 سکه دريافت مي کنند. همچنين اعلام شد افراد معرفي شده به عنوان شايسته تقدير 8 سکه بهار بهارآزادي دريافت مي‌کنند.

اما در اين ميان از سوي مسئولين خبرهاي خوبي اعلام شد، به جز هداياي مذکور به برگزيدگان تعلق مي‌گيرد از آن جمله مي‌توان چاپ يک کتاب از تازه سروده‌هاي شاعران برگزيده به تيراژ 3هزار نسخه، تسهيلات وام بانکي بدون بهره، اهداء کارت الکتريکي خريد کتاب و فراهم شدن زمينه حضور نفرات برتر در يکي از جشنواره‌هاي بين‌المللي اشاره کرد.

اما نکته جالب در اين مورد اينکه در بخش ترانه و تصنيف هيچ اثري حائز کسب رتبه اول دوم و سوم شناخته نشد اما 4 نفر تقدير ويژه شدند.

 * اسامي برگزيدگان پنجمين جشنواره شعر فجر

براساس اين گزارش، از مجموع 40 هزار اثر رسيده از 1289 شاعر کشور به دبيرخانه دائمي جشنواره شعر فجر و پس از اتمام مراحل داوري، 13 نفر حائز رتبه برتر در بخش‌هاي چهارگانه جشنواره شناخته شدند.

* بخش کلاسيک:

هيأت داوران در اين بخش اثري را حائز رتبه اول ندانست.
نفر دوم: مريم آريان قره بلاغ (از استان البرز شهر کرج ) و جناب آقاي محمدجواد شاهمرادي «آسمان» (از استان تهران شهر تهران) مشترکاً حائز رتبه دوم شدند.
نفر سوم: اميرحسين نيکزاد (از استان البرز شهر کرج)

* بخش سپيد و نيمايي:

در اين بخش نيز هيأت داوران اثري را حائز رتبه اول ندانست.
نفر دوم: علي هوشمند (از استان بوشهر شهر بوشهر)
نفر سوم: مشترکاً مجيد نظافت يزدي (از استان خراسان رضوي شهر مشهد) و صديقه مرادزاده (از استان تهران شهر ورامين)

* بخش کودک و نوجوان:

نفر اول: بابک نيک‌طلب (از استان تهران شهر تهران)
نفر دوم: عصمت (مريم) اسلامي (از استان تهران شهر تهران)
نفر سوم: حسين تولايي (از استان تهران شهر تهران)

* بخش ترانه و تصنيف:

در اين بخش که براي نخستين بار به جشنواره اضافه شده از چهار تن از شاعران تقدير به عمل مي‌آيد.
- ساميه سليمي (از استان هرمزگان شهر بندرعباس)
- سيد حسين متوليان
- اسماعيل فرزانه
- مهدي ايوبي (از استان تهران شهر تهران)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس