کد خبر 185277
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۱ - ۰۰:۳۳

قلب انسان همچون ظرفى سرپوشیده است ، پس اگر انسان بر فرستادن صلوات بر محمّد و آل محمّد مداومت نماید، دریچه قلب او باز و روشن مى شود و آنچه بخواهد در سینه اش آشكار و هویدا مى گردد، ولى چنانچه صلوات نفرستد و خوددارى كند، قلبش تاریك مى گردد و فكرش خاموش خواهد ماند.

مشرق - حضرت جوادالائمّه صلوات اللّه علیه حكایت می فرماید: روزى امیرالمۆمنین علىّ علیه السلام به همراه فرزندش ، ابو محمّد امام حسن مجتبى صلوات اللّه علیه ؛ و نیز سلمان فارسى وارد مسجد شدند و چون در گوشه اى نشستند مردم نزد ایشان اجتماع كرده ؛ و مردى خوش چهره با لباس هاى آراسته ، نیز در میان آنان حضور داشت .

پس او خطاب به امیرالمۆمنین علىّ علیه السلام كرد و اظهار داشت : یا امیرالمۆ منین ! مى خواهم سه مسئله از شما سۆ ال نمایم ؟

حضرت امیرالمۆ منین علیه السلام فرمود: آنچه مى خواهى سۆ ال كن .

آن مرد گفت :

اوّل این كه انسان مى خوابد روحش كجا مى رود؟

دوّم آن كه انسان چرا و چگونه فراموش مى كند؛ و یا متذكّر مى گردد؟

و سوّمین سۆال این است كه به چه دلیل و علّتى فرزند شبیه به عمو، یا شبیه به دائى خود مى شود؟


امام علىّ علیه السلام به فرزند خود - حضرت مجتبى سلام اللّه علیه - اشاره كرد و فرمود: اى ابو محمّد! جواب مسائل این شخص را بیان نما.

امام مجتبى سلام اللّه علیه فرمود: جواب اوّلین سۆالت این است كه چون خواب انسان را فرا گیرد، روح او در هوا بین زمین و آسمان در حال حركت ، یا سكون مى باشد تا هنگامى كه صاحبش حركتى كند و بیدار شود؛ پس چنانچه خداى متعال اجازه فرماید روح به كالبد او باز مى گردد؛ وگرنه تا مدّت زمانى معیّن بین روح و جسد فاصله خواهد افتاد.

پرسیدی که یادآورى و فراموشى چگونه بر انسان عارض مى شود، بدان كه قلب انسان همچون ظرفى سرپوشیده است ، پس اگر انسان بر فرستادن صلوات بر محمّد و آل محمّد مداومت نماید، دریچه قلب او باز و روشن مى شود و آنچه بخواهد در سینه اش آشكار و هویدا مى گردد، ولى چنانچه صلوات نفرستد و خوددارى كند، قلبش تاریك مى گردد و فكرش خاموش خواهد ماند.

و امّا جواب سوّمین سۆال كه گفتى فرزند چگونه شبیه به عمو و یا شبیه به دائى خود مى شود، این است كه اگر مرد هنگام زناشوئى و مجامعت ، با آرامش خاطر و بدون اضطراب عمل نماید و نطفه در رحم زن قرار گیرد، فرزند شبیه پدر یا مادر خود خواهد شد.

ولى چنانچه با اضطراب و تشویش زناشوئى و مجامعت انجام پذیرد، فرزند شبیه به عمو یا دائى مى گردد.


پس آن شخص اظهار نمود: من شهادت به یگانگى خداوند داده و مى دهم ، و شهادت بر بعثت و رسالت حضرت محمّد صلى الله علیه و آله داده و مى دهم و همچنین شهادت مى دهم كه تو خلیفه و جانشین بر حقّ پیغمبر خدا خواهى بود.

و سپس نام مبارك یكایك ائمّه اطهار صلوات اللّه علهیم را بر زبان خود جارى ساخت ؛ و شهادت بر امامت و ولایت آن ها داد و بعد از آن خداحافظى كرد و از مسجد خارج شد.

آن گاه امیرالمۆ منین علىّ علیه السلام به فرزند خود حضرت مجتبى سلام اللّه علیه فرمود: اى ابو محمّد! به دنبال آن مرد حركت كن ؛ و برو ببین چه خواهد شد.

حضرت امام حسن مجتبى سلام اللّه علیه از پدر خود اطاعت كرد و به دنبال آن شخص رفت ؛ و پس از بازگشت چنین اظهار داشت : پدرجان ! مرد چون از مسجد خارج شد، ناگهان ناپدید گشت و او را ندیدم .

امام علىّ علیه السلام فرمود: آیا او را شناختى ؟

حضرت مجتبى سلام اللّه علیه اظهار داشت : شما بفرمائید، كه چه كسى بود؟

آن گاه امیرالمۆ منین علىّ علیه السلام فرمود: همانا او حضرت خضر پیامبر بود.

منبع: مدینة المعاجز، ج 3، ص 85، كه نویسنده محترم، این حدیث را از منابع مختلف و متعدّدى نقل نموده است . (نقل از کتاب « چهل داستان و چهل حدیث از امام حسن مجتبى علیه السلام»، عبداللّه صالحى)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • بهار ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  1 0
  پناه بر خدا عجب داستانی به به! ممنون مشرق
 • albert ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  1 0
  لعنت خدا بر قاتلین اهل بیت(ع)
 • متین ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  0 0
  این روایت صدرصدصحیح است چون عقل می پذیرد .ولی روایت قبلی (جابروشکاف زمین) پذیرفتنش سخت است.
 • انصار ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  0 0
  سلام خدا برمحمدوآل محمد
 • محسن ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  0 0
  سلام و صلوات خدا بر پیامبر (ص) و اهل بیتش اون دوستی که گفته باورش سخت است به این موضوع توجه کند که اگر در 500 سال پیش به کسی می گفتند انسان می تواند با سرعت چند هزار کیلومتر به کرات آسمانی سفر کند چه واکنشی نشان می داد. هنوز انسانی به خیلی از اصول و قوانین علمی نرسیده است. التماس دعا
 • ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  0 0
  قرار نیست هر روایتی رو شما خوشت نیومد غلط و هرکدوم به قوای عقلیه شما خوش آمد درست باشد! به سند روایت باید دقت کرد.
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  0 0
  تا زمان ظهور فقط دو قسمت از 23 قسمت علم بر انسان آشکار خواهد شد. علم برای خداست و آنرا به امامان داده است و آنرا به هرکسی که بخواهد خواهد داد. علم امروز حاصل جستجوی انسان نابینا در تاریکی جهل است و راه به جایی نخواهد برد.
 • انصار ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  0 0
  جناب آقای متین عالم همه به وجود نازنین همین معصومین(ع)برپاست واگر حجتی ازسوی خدا نباشداثری از زمین نمیماند وهمه کائنات درمقابل خواسته این عزیزان بزرگوارسر تعظیم فرود میآورند
 • ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  0 0
  یا امام حسن (ع)، شفیع من باش. جانم به فدایت، شفیع من باش
 • ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
  0 0
  لطفا از این گونه داستانها بیشتر منتشر کنید تا هم ما با جواب بعضی از سوالها اشنا بشیم هم معارف اهل بیت بیشتر از پیش گسترش پیدا کنه.
 • روح اله ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۴
  0 0
  یا غریب مدینه یا امام حسن علیه السلام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس