کد خبر 1594365
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۷
فرانسه سفیر خود را از جمهوری آذربایجان فراخواند

فرانسه اعلام کرد که سفیر خود را از جمهوری آذربایجان به دلیل ادامه «اقدامات باکو در تخریب روابط دو جانبه» به پاریس فراخوانده است.

به گزارش مشرق، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر این کشور در جمهوری آذربایجان را فراخوانده و او امروز با امانوئل ماکرون در کاخ الیزه دیدار کرده است.

به نوشته وبگاه روسیا الیوم، در این بیانیه آمده است: «ماکرون در این دیدار از اقدامات جمهوری آذربایجان برای ضربه به روابط دو جانبه ابراز تأسف کرده و گفته است که امید می‌رود باکو اهداف خود را از اقدامات خود علیه روابط دو جانبه توضیح دهد».

وزارت خارجه فرانسه افزود: « فرانسه بار دیگر بر حمایت از عادی‌سازی روابط میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در چارچوب احترام به قوانین بین‌المللی و تمامیت ارضی دو کشور تأکید می‌کند، این صلح به نفع دو کشور و تمامی منطقه خواهد بود».

پس از آن که الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان پاریس را به حمایت از ارمنستان در مناقشه منطقه‌ای بین ایروان و باکو بر سر منطقه قره باغ متهم کرد، روابط دو کشور تیره و تار شده است. همچنین طی ماههای اخیر دو کشور برخی از دیپلمات‌های یکدیگر را از خاک خود اخراج کرده‌اند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  9 7
  بیچاره الهام علفخور!!!!!!!
  • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   0 4
   الهامه عرعراف
  • CZ ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   0 3
   الی جون.
  • بهمن IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   6 1
   دری زبانان دری وری گوی بیچاره
  • IR ۰۲:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   1 6
   مغول زبان عرعرگوی نادان.
  • IR ۰۳:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   0 3
   مگه بیچاره ترودری وری گوی ترازپان ترک وجود داره بهمن نادان.
  • BR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   0 2
   بهمن پانتورچه😂
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
   1 2
   به نظر می رسد متاسفانه در سال ۱۹۹۱ برابر با ۱۳۶۹ خورشیدی در زمان آقای رفسنجانی یک اشتباه بزرگ راهبردی در سیاست خارجی رخ داد و آن به رسمیت شناختن کشوری با نام جعلی جمهوری آذربایجان با تجزیه شوروی سوسیالیستی بود. در حالی که دولت قاجار به شدت با استفاده از نام آذربایجان بر نواحی شمال رودخانه ارس مخالفت کرد و اعتراض رسمی کتبی به دولت ترکیه کرد و مردم ایران به ویژه تبریزی های غیور و شرافتمند به رهبری شیخ محمد خیابانی تبریزی واکنش های شدیدی را به این اقدام جاعلان و سارقان تاریخ از خود نشان دادند. جالب است که این مشکل به شکل مشابهی برای کشور یونان با تجزیه یوگسلاوی سوسیالیستی و اعلام یک جمهوری جدید به نام مقدونیه (Macedonia) پیش آمد. زیرا در یونان هم یک استان شمالی به نام استان مقدونیه وجود دارد. ولی یونان به نحوی هوشمندانه و مدبرانه با این موضوع برخورد کرده است: به طوری که یونان به دلیل ملاحظات امنیت ملی خود، هرگز جمهوری مقدونیه را به رسمیت نشناخته است و نامی از «جمهوری مقدونیه» در مواضع رسمی نمی برد و آن را فقط به نام مرکز آن یعنی اسکوپیه ذکر می کند. در نتیجه، به دلیل همین فشار‌های شدید کشور یونان، مجلس جمهوری جعلی مقدونیه ناچار شده است که برای جلب رضایت یونان، نام آن را به جمهوری «مقدونیه شمالی» تغییر دهد. به همین ترتیب وقتی که بادکوبه ظرفیت برخورد دوستانه ایران را ندارد و مغز دانش آموزان دبستانی را با محتواهای تجزیه طلبانه و نژادپرستی بر علیه تمامیت ارضی ایران شستشو می دهد، بایستی ایران هم در یک عزم ملی و فراگیر همگانی بر طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در کلیه مکاتبات رسمی، کتاب های درسی، صدا و سیما، روزنامه ها و رسانه های عمومی از این پس از عنوان جمهوری «آران (نام اصلی و تاریخی این منطقه)» یا جمهوری «بادکوبه» یا جمهوری «آذربایجان شمالی» استفاده کند. زیرا فردا بسیار زود دیر می شود!
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  8 5
  مرگ بر غده سرطانی باکو
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   2 5
   ایران قلب هر ایرانی با وجدان از ترک و کرد و فارس و بلوچ و عرب ووو است. ایران خط قرمز ایرانیان با وجدان است. اما جواب بر خواسته از روح کثیف و آلوده شما نسبت به آذربایجان که شمال و جنوب هم نمی شناسد. تنها به اقتباس از شهید مظلوم دکتر بهشتی بسنده می کنم و به تو مریض یاد آور می شود به تو که کثافت درونت را فرا گرفته است و با کامنت هایی که ریشه در دشمنی تو با ایران عزیز دارد و در قالب تاخت و تاز به جمهوری آذربایجان ظاهر می شود بگویید از دست ایرانی های آذربایجانی جان بر کف ایران عصبانی باش و از این عصبانیتت بمیر
  • BR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   7 4
   جمهوری جعلی باکو.
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   3 5
   روح کثیف و آلوده مختص پانترکهای معرض ومریض و بیسوادی استکه بخاطرکشورکی جعلی که مدام درحال دشمنی با ایران وایرانیست به یک ایرانی باشرف اهانت میکنید. پاینده ایران وایرانی
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   2 3
   استان آران ایران.
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   3 4
   آذری زبان ایرانیم و جان فدای ایران.گوربابای هرچی پانترک وتجزیه طلب.
  • CZ ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   2 5
   سرزمین های شمال رود ارس متعلق به ایران اند.
  • DE ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   2 2
   اتقاقا برعکس ! آذربایجان رو از خودمون و جونمون می دونیم عزیز ماست. الهام علی اوف خائن حسابش کاملا جداست. او نوکر اسقاطیله و قصد شومش تجزیه طلبی منطقه و راه دادن عنصر شرارت اسقاطیلی هااست که بی جاکرده. مردم آذربایجان چند هزار ساله مردم عزیز ایران بوده و هست. وقتی به علی اف ابراز انزجار میکنن توچرا به قبات برمیخوره؟ علی اف همه دنیا میگه که خائنه. انشالله روزی مردم اون قسمت آذربایجان به کشور عزیر برمیگرده. دل همه ایرانی ها شاد میشه.
 • علی IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  5 4
  نفوذ فرانسه در خاورمیانه و آفریقا روز به روز کم رنگ میشه و جای خود را به ترکیه می‌دهد
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   2 4
   تورکیه عددی نیست.
  • IR ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   2 2
   حتما بهشون میگم پان ترک.
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   0 3
   سربازان رقاص عرق خور فاسد بادکوبه ای، ۳۰ سال پس از چرخش به سمت اسرائیل و ترکیه جعلی حیدر علیف قدرنشناس و نمک شناس از کمک های حیاتی و سرنوشت ساز قهرمانان شهید سپاه پاسداران در جلوگیری از اشغال و سقوط حتمی بادکوبه به دست نیروهای ارمنستان، نتوانستند بدون دوپینگ اسرائیل و ترکیه جعلی و حمایت ایران زمین، قره باغ را آزاد کنند! بنابراین در صورت درگیری با ایران مقتدر، با توجه به فاصله بسیار دور اردوغان و نتانیاهو، چگونه الهام همجنس باز و سارق نام مقدس آذربایجان از ایران زمین حتی یک هفته می تواند در مقابل ایران دوام بیاورد؟؟!
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  8 8
  روس و فارس برای تجزيه آذربایجان بین ارمنی و کورد صد سال است که تلاش می‌کنند ولی موفق نخواهند شد بلکه تلاش آنها باعث متحد شدن آذربایجانی‌ها خواهد شد
  • BR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   6 5
   عاظربایجان جعلی ۳۰ساله خاک ایران است.
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   8 5
   مغول وپانترک به دنبال ایجادکشورخیالی در اراضی تاریخی ایران اند واین آرزورابه گورخواهندبرد.
  • CZ ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
   1 5
   پانمغول های عصرحجری هیچی نیستن.
  • IR ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   1 4
   روس و ایرانی سرور مهاجرین از سایر مناطق هستن.
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   2 1
   خاک ایران وایرانی توسرت بیچاره .
  • BR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
   0 2
   قدمت عاظربایجان جعلی کلا۳۰ساله .چی میزنی ...
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
   0 1
   کردوارمنی و فارس وآذری و دیگران اقوام اصیل ایران زمین اند.
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  0 3
  ایاز مطلبوف نخستین رییس‌جمهور جمهور بادکوبه که در سال ۲۰۲۲ فوت کرد می گفت که تمام شواهد و قراین حاکی از آن است که جنایت شهر خواجه لی (خوجالو) در ۲۵ فوریه سال ۱۹۹۲ یک قتل عام وحشیانه سازمان یافته ساکنان خواجه لی شامل رانده شدگان اسکان داده شده مسختی ازبکستانی و اهالی محلی توسط مزدوران ترکیه (ابوالفضل ایلچی بیک رهبر حزب جبهه خلق و یک پان گرگ افراطی جنایتکار و کثیف) برای ناچار ساختن ایاز مطلبوف به استعفای اجباری و پناهندگی به روسیه در سال ۱۹۹۲ بود که آخر سر هم خود ابوالفضل ایلچی بیک به آمریکا فرار کرد! و به جایش حیدر علیف پدر این الهام و متهم به همکاری با ایلچی بیگ، بر سر کار آمد که از آن موقع تاکنون حدود ۳۰ سال است که علیف ها به شکل موروثی خانوادگی و‌ مادام العمر، بادکوبه را در چنگال خود گرفتار کرده اند! قابل تأمل است که خبرنگاران مستقل آذربایجانی که روایت جعلی ترکیه و بادکوبه را در قتل عام مردم ازبکستانی و آذری شهر خواجه لی (خوجالو) را با تهیه گزارش مستقیم میدانی و مصاحبه با مردم محلی رد کرده بودند به طرز مشکوکی یا کشته شدند، یا زندانی و شکنجه شدند یا به خارج از کشور فراری شدند. همچنین همه فرماندهان منطقه مجاور خواجه لی یعنی آغدام، یکی یکی کشته شدند. همه اینها می گفتند که از چند روز پیش از حمله ارتش ارامنه به خواجه لی، ارمنی ها حمله خود را به تأخیر انداختند و بارها از مردم با صدای بلندگو خواستند که از یک دالان امن که در یک دره منطقه کوهستانی بود، شهر را به سمت نیروهای بادکوبه در شهر آغدام ترک کنند! همچنین یکی از خبرنگاران مستقل و جسور به نام المار حسینوف خبرنگار روزنامه روسی مانیتور در سال ۲۰۰۵، دو هفته پس از پخش مصاحبه ای با فهمین حاجیف نماینده وقت وزارت دفاع که حیدرعلیف را متهم به همکاری با ابوالفضل ایلچی بیگ در کشتار خواجه لی کرده بود، با ۶ گلوله اسلحه صداخفه کن جلوی در منزلش در بادکوبه ترور شد. همچنین، چنگیز مصطفایف سه ماه پس از فاجعه خواجه لی در ژوئیه سال ۱۹۹۲ و برادرش رافائل مصطفایف در ۲۰۱۰ کشته شدند. عین اله فتح اله اف در ۲۰۰۵ به زندان افتاد. سوینچ عثمان گیزی میرزایوا هم فقط به دلیل انتشار گزارش مستقل و بی طرفانه ویدیویی چنگیز مصطفایف مقتول، در فیسبوک تحت تعقیب رژیم کمونیستی مسلمان نمای الهام علیف به آمریکا فراری شده است!
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
   1 3
   پاینده ایران عزیز.
  • IR ۰۳:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 0
   نعلت خدا برتروریستها
  • BR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
   0 0
   چی نعلت🤣پانتورچ تودیگه خیلی خیلی بیسوادی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس