اژه ای- نمایه

رییس قوه قضاییه، از مسئولان قضایی خواست از زندانیان و محکومان و خانواده های آنان که بضاعت مالی اندکی دارند، حمایت کنند.

‌به گزارش مشرق به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضائیه، ضمن اشاره به برگزاری انتخابات یازدهم اسفند در سلامت و امنیت، اظهار کرد: از مردم ایران اسلامی که علی‌رغم تبلیغات سو بدخواهان، در روز جمعه یازدهم اسفند در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند و اشخاص مدنظر خود را برای دو مجلس مهم خبرگان رهبری و شورای اسلامی انتخاب کردند، تقدیر و تشکر داریم؛ همچنین از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات در بخش‌های مختلف اجرایی، نظارتی، انتظامی و امنیتی نیز سپاسگزار هستیم. بدون تردید این انتظار وجود دارد که منتخبان ملت پس از تأیید اعتبارنامه‌های‌شان و تصدی مسئولیت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، از وظایف و اختیارات قانونی‌ای که دارند در راستای اعتلا و پیشرفت همه‌جانبه کشور بهره بگیرند؛ به موجب فصل ششم قانون اساسی، اختیارات مطلوبی در ید نمایندگان مجلس قرار دارد؛ اختیاراتی نظیرِ تصویب قانون در همه حوزه‌ها در محدوده قانون اساسی، تحقیق و تفحص در همه امور، رأی اعتماد به کابینه، سوال و استیضاح وزرا و مقامات دولتی، تصویب عهدنامه‌ها و مقاولنامه‌های بین‌المللی و غیره.

وی در ادامه با اشاره به روز چهاردهم اسفند که با عنوان روز احسان و نیکوکاری نامگذاری شده است، به مسئولان قضائی ذی ربط از جمله در «سازمان زندان‌ها»، «شورای حل اختلاف» و تمامی دادستان‌ها و مقامات محاکم قضائی دستور داد که زندانیان و محکومان نیازمند و خانواده‌های آنان که بضاعت مالی اندکی دارند را مورد حمایت ویژه قرار دهند و در راستای مساعدت به آن دسته از زندانیان و محکومان واجد شرایط که نه در اثر سرقت و یا کلاهبرداری بلکه در اثر غفلت، با محکومیت مالی مواجه شده‌اند نیز تدابیر مقتضی را در چهارچوب قانون اتخاذ کنند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به در پیش بودن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، ضمن تشریح اقدامات و تدابیری که دستگاه قضائی در راستای احیای حقوق عامه در حوزه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست صورت داده است، اعلام کرد: در برخی موضوعات مرتبط با تضییع حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به صورت موردی ورود پیدا کردیم؛ نظیرِ اقدامی که چندی پیش در نوشهر صورت گرفت و به موجب آن، با دستوری که صادر کردیم، مقام قضائی به صورت ویژه به موضوع ورود کرد و با سرعت در راستای احیای حقوق عامه تدابیر مقتضی اتخاذ شد و ضمن تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز که در قالب ۶۴ ویلا در زمین‌های چندین هکتاری جنگل‌های جلگه‌ای نوشهر بود، کار بازگرداندن آن اراضی به حالت اولیه نیز با هزینه خودِ فردِ خاطی در دستور کار قرار گرفت؛ بر همین اساس، در آن اراضیِ رفع تصرف‌شده، درختکاری صورت گرفت و این مهم، فردا در روز پانزدهم اسفند که روز درختکاری نام نهاده شده است، تکمیل می‌شود؛ در این راستا با تدابیر اتخاذ شده، فردِ خاطی نیز همکاری‌های لازم را به عمل آورد که طبعاً با نظر مقام قضائی رسیدگی‌کننده به پرونده می‌تواند از ارفاقات قانونی نیز بهره‌مند شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از اراضی که در آنها ساخت‌وسازهای غیرمجاز صورت گرفته است پس از اجرای قانون در قبال آنها و قلع و قمع، مجدداً به حالت اولیه بازنمی‌گردند اما در اقدام صورت گرفته در اراضی نوشهر، در نتیجه تدابیر اتخاذ شده، این مهم تحقق یافت و در این اراضی با هزینه خودِ فردِ خاطی، درختکاری برای انتفاع عمومی صورت گرفت.

رئیس عدلیه در ادامه افزود: با اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در قوه قضائیه، از میزان تصرفات اراضی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز کاسته شده است؛ با این وجود همچنان باید اقدامات پیشگیرانه را در این حوزه با قوت در دستور کار داشت؛ بر همین اساس، با عنایت به در پیش بودن تعطیلات نوروز، دادستانی کل و دادستان‌های سراسر کشور در قبال این موضوع، تدابیر پیشگیرانه مقتضی را اتخاذ نمایند.

قاضی‌القضات بیان داشت: به طور معمول در عید نوروز و مقاطعی از ماه مبارک رمضان، مرخصی‌هایی شامل حال زندانیان و محکومان واجد شرایط می‌شود؛ ما بر تحقق این مهم تاکید داریم؛ اما در همین زمینه باز هم تاکید مؤکد دارم که این مرخصی‌ها به هیچ وجه نباید شامل حال زندانیان و محکومانی شود که بیرون آمدن آنها از زندان سبب برهم خوردن امنیت فیزیکی و روانی و مالی شهروندان می‌شود؛ قطعاً مرخصی دادن به زندانی‌ای که در ایام مرخصی مبادرت به سرقت اموال شهروندان و یا تهدید امنیت آنها می‌کند، ظلم به مردم است.

رئیس قوه قضائیه در همین راستا گفت: همچنین در آزادسازی آن دسته از معتادان که به موجب قانون در مراکز و اردوگاه‌های ترک اعتیاد مستقر هستند و باید ترک اعتیاد آنها کامل شود نیز دقت لازم لحاظ شود؛ تا مبادا فردی که هنوز به صورت کامل اعتیاد خود را ترک نکرده و ممکن است مُخل آرامش خانواده خود و یا دیگر شهروندان شود، از مراکز و اردوگاه‌های فوق‌الذکر آزاد شود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه نشست امروز، به مقامات قضائی ذیربط در محاکم دستور داد که در تعیین مجازات برای مجرمین به نکاتی مهم نظیر «تعیین کیفر متناسب از همه جهات»، «بازدارنده بودن و مؤثر بودن مجازات»، «قابلیت اجرا داشتن آن» و «موهِن نبودن آن» توجه ویژه داشته باشند.

رئیس عدلیه تاکید کرد: قضات در تعیین مجازات، به مندرجات ماده ۱۳ قانون مجازات اسلامی و مفاد مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری در این خصوص اهتمام داشته باشند و در موعد استفاده از مقولاتی نظیر «تبدیل مجازات» باز هم به قاعده متناسب بودن، توجه و عنایت کنند تا خدای‌ناکرده، مجازات نتیجه عکس نداشته باشد و مسائلی در حاشیه به وجود نیاید.

رئیس قوه قضائیه به بخش‌های قضائی ذیربط دستور داد که گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای تحقق شعار سال را هر چه زودتر تدوین گردانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان به تداوم جنایات سبعانه صهیونیست‌ها در غزه اشاره کرد و ضمن اشاره به جنایات اخیر آنها در کشتار کودکان گرسنه‌ای که در صف دریافت غذا بودند، گفت: با کمال تأسف برخورد متناسبی با جنایات سبعانه صهیونیست‌ها در غزه از ناحیه دولت‌های اسلامی و دولت‌های مدعی حقوق‌بشر و سازمان‌های به اصطلاح حقوق‌بشری بین‌المللی صورت نمی‌گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴
  1 3
  پس بهتره دست به کاری بزنیم و سر از زندان دربیاریم!!!!!!!!!!!!!
  • DE ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۸
   0 0
   چرا باید ماشین ضد گلوله ۲۰۲۳ بخری؟
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴
  0 2
  کی میاد بریم زندان؟خوش میگذره هاااااخونواده هم که دیگه حمایت میشن!
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴
  5 3
  من تو این کشور بخاطر فقر رفتم زندان، از وقتی که سکه رسید به سقف آسمون ، تنها گناه من فقر بود و هیچ کسی حمایت نکرد، قاضی از من پرسید داری 314 سکه بدی،؟ میگه وقتی داشتی مهر میکردی نمی‌دونستی باید داشته باشی؟ به همین راحتی ۷ ماه عمر ما هدر رفت ،الانم که بیرونم باید کار کنم هر ۷ ماه یه سکه کنار بذارم ، کدوم مسئول قضایی حمایت کرد؟؟ فقط حرف قشنگ
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴
  3 4
  اینکه دیگه هتل است نه زندان!
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴
  2 0
  دولت چرا کمک نمی کنه؟
 • رضا IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴
  5 3
  باغات چای و برنج تبدیل به ویلا یک عده اشراف شده به داد مردم شمال برسید
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴
  1 0
  خسته ایم از این دادگاه هایی که کارشون نابود کردن زندگی مردمه.
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۴
  0 0
  بیشتر قضات روز قیامت جهنم میرن. خیلی ظلم دیدیم از این دادگاه ها. به خدا واگذارشون می کنیم.
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۵
  1 0
  نکنه اینم خیال کرده روی این صندلی می‌تونه رئیس‌جمهور بشه که اینقدر جلساتشو نشون میده و اینا؟!
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۶
  0 0
  کو کاسته بشه؟ کلی جنگل از بین رفته، خوبید؟؟؟؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس