روایت گاردین از اشراف اطلاعاتی حماس به اسرار ارتش اسرائیل

ارتش اسرائیل معتقد است حماس با کمک گرفتن از جاسوس‌های داخلی اقدام به طراحی نقشه‌های جزئی و دقیق از پایگاه‌های نظامی اسرائیل کرده است.

به گزارش مشرق، یک روزنامه انگلیسی می‌گوید ارتش اسرائیل بر اساس اسناد به دست‌آمده از عملیات رزمندگان جنبش مقاومت فلسطین، حماس در روز ۷ اکتبر متوجه شده این گروه با کمک گرفتن از جاسوس‌هایی در داخل اسرائیل موفق به ترسیم نقشه‌هایی دقیق از پایگاه‌های نظامی اسرائیل شده است.

روزنامه گاردین نوشته ارتش اسرائیل بعد از بررسی مجموعه‌ای از اسناد و مستندات به دست آمده از نیروهای مسلح حماس در غزه اعم از تلفن، دفترچه‌های یادداشت و دیگر اسناد به این جمع‌بندی رسیده که طراحی عملیات ۷ اکتبر سال‌ها طول کشیده و حماس با کمک گرفتن از جاسوس‌هایی در داخل اسرائیل اقدام به طراحی نقشه‌های جزئی و دقیق کرده است.

به نوشته گاردین، رزمندگان حماس با خودشان کتابچه‌های راهنمای ترجمه از عربی به عبری حمل می‌کردند. از جمله جملاتی که آنها ادای آن به زبان عبری را یاد گرفته بودند این جمله بود: «دستتان را بالا بگیرید و پاهایتان را باز کند.» این سند از جمله اسنادی است که یکی از یگان‌های اطلاعاتی ارتش اسرائیل موسوم به «آمشات» روز دوشنبه آنها را منتشر کرد.

یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که هدف «آمشات» که بعد از ۷ اکتبر تشکیل شده بررسی «حمله حماس و برنامه‌های دفاعی» این گروه و همچنین کسب اطلاعات عملیاتی از این گروه و درک بهتر دکترین آنها بعد از غافلگیر شدن ارتش اسرائیل در عملیات موسوم به «طوفان‌الاقصی» که طی آن ۱۲۰۰ نفر کشته و ۳۰۰ نفر گروگان گرفته شدند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه بر کشتن رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. با وجود این، آن‌طورکه تحلیلگران می‌گویند، عملیات طوفان‌الاقصی شکست امنیتی-سیاسی بزرگی را به اسرائیل تحمیل کرده است.

رسانه‌های اسرائیل و برخی از رسانه‌های غربی در گزارش‌هایی که ظاهراً با هدف جبران شکست اطلاعاتی-امنیتی اسرائیل در افکار عمومی منتشر می‌شوند مدعی شده‌اند که دستگاه‌های امنیتی اسرائیل متوجه قصد حماس برای انجام عملیات شده بودند اما نشانه‌های آن را نادیده گرفته بودند.

هفته گذشته روزنامه نیویورک‌تایمز مدعی شد مقام‌های اسرائیل یک سند ۴۰ صفحه‌ای که حاوی برنامه‌های حماس برای حمله به اسرائیل بودند را مشاهده کردند اما با بیان اینکه اجرای این برنامه برای حماس بسیار دشوار است به آن توجهی نکردند. همچنین ادعا شده گروهی از زنان ارتش اسرائیل هم درباره احتمال حمله حماس هشدار داده بودند اما این هشدارها هم مورد بی‌توجهی قرار گرفت.

با وجود این، گزارش روزنامه گاردین نشان می‌دهد برنامه جنبش مقاومت فلسطین از آنچه پیش از این تصور می‌شد بسیار پیچیده‌تر بوده و غافلگیری دستگاه امنیتی-اطلاعاتی اسرائیل احتمالاً از طراحی دقیق این عملیات ناشی شده است.

روزنامه انگلیسی نوشته از جمله اسناد به دست آمده نقشه‌ای جامع از یکی از پایگاه‌های ارتش اسرائیل بوده است. این نقشه، به نوشته گاردین، حتی از انچه خود ارتش اسرائیل به آن نیاز داشت نیز جزئی‌تر بوده است. یک منبع اطلاعاتی اسرائیل گفته ترسیم چنین نقشه‌ای تنها با کمک گرفتن از «عوامل داخلی»- یعنی به احتمال قریب به یقین با کمک گرفتن از یک جاسوس حماس- امکان‌پذیر بوده است.

لپ‌تاپ‌ها و دفترچه‌های یادداشت به دست آمده از حماس حاوی نکاتی درباره برنامه‌های این گروه برای هدف قرار دادن اماکن نظامی و برخی نقاط کلیدی در مرکز اسرائیل است. گاردین نوشته این نشان می‌دهد گروه حماس یا برخی از اعضای آن برنامه داشته‌اند بعد از نفوذ رزمندگان حماس به داخل اسرائیل تا چندین مایل در مرکز آن پیشروی کنند.

گاردین نوشته است: «میزان تیزبینانه و جزئی بودن اطلاعات یافت‌شده موجب شده ارتش اسرائیل به این جمع‌بندی برسد که حماس سال‌ها درگیر انجام برنامه‌ریزی برای این حمله بوده‌اند و این تلاشی بوده که ارتش اسرائیل و سایر نهادهای اطلاعاتی آن به سادگی آن را به عنوان تهدید در نظر نگرفته‌اند. (در اسناد حماس) جزئیاتی از انبارهای تسلیحاتی و دفترچه راهنماهای تولیدشده در داخل برای مهمات در دسترس وجود دارند.»

به نوشته این روزنامه، در عملیات ۷ اکتبر نیروهای حماس علاوه بر گوشی‌های همراه با سیم‌کارت‌های اسرائیلی، واکی‌تاکی‌ به همراه داشتند تا بیش از یک راه برای برقراری ارتباط در دست داشته باشند. از جمله اقلام به دست آمده یک فرستند رادیویی با باتری خورشیدی برای برقراری تماس بود که به نظر می‌رسد هدف از آن حمل آن ماندن نیروهای حماس برای مدتی در داخل اسرائیل بوده است.

برآورد می‌شود ۳۰۰ نفر از نیروهای حماس در این عملیات شرکت کردند. گاردین نوشته پاسخ اسرائیل به اندازه کند بود که در پاره‌ای از موارد ارتش تا ساعات زیادی قادر به واکنش نبود و برخی از رزمندگان حماس تا چند روز آزاد بودند.

طبق نوشته این روزنامه، با آنکه شواهد حاکی از آن هستند که حماس از مدت‌ها پیش به دقت در حال آماده شدن برای این عملیات بوده اما برخی از جنبه‌های عملیات هم در دقیقه ۹۰ انجام شده‌اند. اسرائیل معتقد است که اکثر اعضای حماس تا قبل از عملیات از آن خبر نداشتند و تنها در لحظات پایانی از آن مطلع شدند.

روزنامه گاردین نوشته بسیاری از اقلام بازیابی شده از خودروهای مورد استفاده حماس لوازم شخصی و یادگارهای خانوادگی است. طبق ادعای این روزنامه، یکی از اقلام بازیابی شده نقشه‌ای از بخشی از غزه است که حاوی اطلاعاتی درباره برخی از اماکن نظامی قبلاً ناشناخته حماس است.

گاردین نوشته علاوه بر مجموعه‌ای از اسناد و دیگر اقلام به دست‌آمده از حماس روز دوشنبه منتشر شد و در اختیار عموم قرار گرفت برخی از آنها تنها به خبرنگاران نشان داده شد و از آنها خواسته شد به دلایل امنیتی از ارائه توضیحات اضافی درباره این اقلام خودداری کنند.

یکی از اسنادی که به صورت علنی منتشرشد دست‌نوشته‌ای است که از یک لپ‌تاپ به دست آمده است. در این سند برنامه‌های حماس برای تصرف یک مقر فرماندهی ارتش اسرائیل در نزدیکی مرز غزه با دو گروهان تشریح شده است. این سند حاوی نقشه‌ای دقیق از محل عملیات است که به صورت دستی ترسیم شده است.

از جمله مستنداتی که منتشر شده فیلم‌ها و تصاویری از لحظه نفوذ نیروهای حماس به داخل فلسطین اشغالی است. گاردین نوشته یکی از ویدئوهایی که دوشنبه منتشر می‌شد نشان می‌دهد نیروهای حماس به چه آسانی توانسته‌اند دیوار حائل بین غزه و اسرائیل در نزدیکی مرز مصر را شکسته و وارد شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
    0 0
    الله اكبر    الله اكبر    الله اكبر   خامنه اي رهبر    مرگ بر ضد ولايت فقيه     درود بر رزمندگان اسلام    سلام بر شهيدان   مرگ بر آمريكا  مرگ بر انگليس   مرگ بر منافقين و كفار   مرگ بر اسرائيل"

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس