عقب نشینی خاتمی ؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

یکی از سردمداران آشوب نیابتی علیه جمهوریت و اسلامیت در سال ۱۳۸۸، مدعی نگرانی برای انقلاب و حاکمیت شد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویٰژه خود نوشت: خاتمی در دیدار عده‌ای از زندانیان قبل از انقلاب گفت: باید در کنار مردم ایستاد و دردهای آنها را شناخت و بیان کرد و به حاکمیت اعلام کنیم که به مردم بد می‌کند.

وی با بیان اینکه طبقه متوسط موتور حرکت جامعه به سمت پیشرفت است، گفت: طبقه متوسط کجاست؟ بخشی به طبقه فرودست هل داده شده و بخشی دیگر مهاجرت کردند و بخشی هم که مانده‌اند گرفتار انواع مسائل هستند.

خاتمی ادامه داد: مردم که برده نیستند! آدمی را سرکار بیاورید که بتواند کار کند و جواب مردم را بدهد. اگر هم می‌گویید زور داریم و همین است که هست خب چرا به نام اسلام چنین می‌کنید؟

وی گفت: اگر آن روز که همه‌پرسی شد می‌گفتیم اسلامی که کنار این جمهوری می‌نشانیم، رای مردم و حق حاکمیت مردم و توسعه را قبول ندارد و برای مجلس هیچ اصالتی قائل نیست و...؛ آیا مردم به این رأی می‌دادند؟ این اسلامی که امروز وصف جمهوریت شده است اسلامی که در نوفل‌لوشاتو مطرح شد، نیست. آیا جمهوری ما همان است که در دنیاست؟ آیا اسلام که از آن دم می‌زنند، همان اسلام سازگار با جمهوریت است؟ این اسلام با جمهوریت و با دموکراسی و مردم‌سالاری سازگار نیست، سبب اصلی ناکارآمدی‌ها است.

وی گفت: نه از انقلاب پشیمانیم و نه جمهوری اسلامی را رد می‌کنم اما حرف‌مان این است که آنچه هست با جمهوری اسلامی فاصله بسیار زیادی دارد. برگردید به جمهوری اسلامی و خوداصلاحی کنید. حکومتی که هدف آن توسعه و رفاه و عدالت به معنای واقعی کلمه و امنیت نباشد، پایدار نخواهد بود. قبلا گفته‌ام اگر خوداصلاحی نکنید نابودی‌تان حتمی است.

خاتمی درباره انتخابات گفت: انتخابات برای مردم است؛ باید واقعا انتخابات صورت گیرد. نمی‌شود دست و پای کسی را ببندید و بگویید شنا کن! وقتی همه درها بسته می‌شود و بخش‌های زیادی از مردم اصلا نامزد موردنظر خود را ندارند که بتوانند رأی دهند، به چه چیز رأی بدهند.

او همچنین گفته است: «باید مشخص شود که آیا اپوزیسیون مورد قبول حاکمیت است یا نه؟ اگر بگویید هرکس با روال و روش و رویکرد موجود مخالف است، او ضد است و باید نابود شود که این بدترین شکل دیکتاتوری است. اگر کسی بگوید با قانون شما و در چارچوب آن کار می‌کند ولو آن را قبول ندارد، چه؟ حال حرف‌های جذاب پیش از انقلاب که کمونیست‌ها و حتی خداناباوران هم شهروند و آزادند مگر اینکه توطئه‌آمیز دست به خشونت و به‌هم زدن نظم کنند، پیشکش! صاف بگویید اپوزیسیون و مخالف قانونی را قبول ندارید».

گوینده این سخنان، کسی است که اولا در پروژه القای دروغ تقلب در انتخابات ۱۴ سال قبل و نابودی حماسه مشارکت ۸۵ درصدی مردم، نقش بازیچه سرویس‌های بیگانه را ایفا کرد و حال آنکه نه‌تنها کوچک‌ترین سندی برای این دستمایه آشوب‌افکنی ارائه نکرده، بلکه در محافل خصوصی گفته که از ابتدا باور داشته تقلبی صورت نگرفته است(!) این در حالی است که ادعای تقلب، دستاویز کانونی سرویس‌های جاسوسی غرب برای راه‌اندازی کودتاهای مخملی بوده و خاتمی به همین دلیل در خیانت موسوی و برخی عناصر اشرافی غربگرا (برخی اعضای دولت موسوم به اصلاحات) شریک است.

ثانیا او و برخی اطرافیانش، سرمایه‌گذار و موسس اصلی دولت روحانی بودند که موجب شکاف طبقاتی شدید در دوره مدیریت هشت‌ساله شد و به زندگی طبقات متوسط و فرودست آسیب‌های اساسی زد. در این‌جا به نظر می‌رسد نقش خاتمی و هم‌طیفانش مشابه نقش همان کسانی است که از دربار خلیفه سوم متنعم بودند اما هنگام شورش علیه امیر مومنان‌(ع) دم از عدالت و مردم می‌زدند؛ تا آن‌جا که امام فرمود «آنان حقی را مطالبه می‌کنند که خود واگذاشتند و خونی را می‌طلبند که خود ریختند»!

خاتمی در حالی از حرمت و معاش مردم دم می‌زند که حتی یک‌بار به صراحت به حسن روحانی یا وزرا و مدیران او بابت تحمیل تورم ۶۰ درصدی، تورم بیش از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ درصدی اقلام مختلف در طول هشت سال، حقوق‌های گزاف نجومی، واگذاری فسادآلود و رانتی ده‌ها شرکت بزرگ دولتی، حراج ۱۸ میلیارد دلار ارز و ۶۰ تن طلا و خالی کردن خزانه، سه برابر کردن ناگهانی بنزین و تسهیل برنامه دشمن برای آشوب‌افکنی در آبان ۱۳۸۸، تعطیلی برنامه هسته‌ای و تعهد به غرب برای کاهش نیروگاه‌سازی، و ده‌ها خسارت از این دست، یک کلمه اعتراض نکرد تا حتی ادای طرفداری از حقوق مردم را درآورده باشد. علت هم این بود که مدعیان اصلاح‌طلبی در انتخابات ۹۶ گفته بودند ما تضمین وعده‌های روحانی هستیم.

در حقیقت اگر نظام مواخذه و حسابرسی جامعی در کار بود، حالا باید امثال خاتمی نه فقط برای جنایت و وطن‌فروشی سال ۸۸ بلکه به خاطر تلبیس انتخاباتی سال ۹۲ و ۹۶ و نابودی معیشت مردم محاکمه و مجازات می‌شدند. اما چون آزادی بیان- حتی در حد لافزنی و تحریف- برقرار است، متهم بدهکاری چون او می‌تواند ادا و اطوار طلبکاران را دربیاورد! از همه طنزها خنک‌تر هم این است که فرد بی‌کفایتی با هشت‌سال ریاست‌جمهوری و چندسال وزارت و نیز هشت‌سال حمایت از ناکارآمدترین دولت تاریخ چنددهه اخیر، با واژه اپوزیسیون بازی کند و خود ناچیزش را مثلا اپوزیسیون وانمود کند!!

یادآور می‌شود در نظام‌های دموکراتیک غربی که قبله آماده غربگرایان هست، امکان ندارد به دار و دسته و گروهی اجازه بدهند که بعد از چندبار ارتکاب وطن‌فروشی و آشوب‌افکنی و بازی به‌عنوان مهره پیاده سرویس‌های خارجی در برنامه براندازی، مجال عرض‌اندام داشته باشد چه رسد به اینکه درباره انتخابات و دموکراسی و اپوزیسیون قانونی حرف بزند.

سرانجام اینکه برخلاف ادا و اطوار مخالف‌خوانی علیه انتخابات، خبرها حاکی از پیش‌ثبت‌نام حداقل ۸۰۰ نامزد اصلاح‌طلب برای انتخابات مجلس است که باز هم میزان صداقت برخی مدعیان را نشان می‌دهد.

یادآور می‌شود حجم خیانت‌های خاتمی و برخی اطرافیان وی، موجب آسیب به اعتبار نامزدهای اصلاح‌طلب هم شده، چنان‌که اولین نفر سه فهرست انتخاباتی آنها در انتخابات مجلس قبل در تهران فقط ۶۷ هزار رأی کسب کرد. در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز آقای همتی که مورد حمایت خاتمی و ۱۶ حزب همسو بود نتوانست بیش از ۲/۴ میلیون را کسب کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  18 5
  فرمان جورج سوروس هست از دهان خاتمی بیرون می اید
  • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
   3 14
   چرند نگو چون گفتگوی تمدن ها کرد وچهارتاشرکت اومدن مردم ازبیکاری وفساد ومجردی بیرون بیان
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
   9 0
   خاتمی خیلی خوب است خاتمی بخاطر داماد انجا و فرزند انجا رای 40 میلیونی را ندیده گرفت خاتمی ولی دوباره در انتخاباتها شرکت کرد و حسن روحانی را دراورد خاتمی 10 میلیارد ( به پول امروز 35 میلیارد ) خرج زن دوم نجفی کرد تا او را اعدام نکنند نجفی هم در کهنسالی زن جوان دوم گرفت اپارتمان سعادت اباد گرفت ماشین خوب گرفت خاتمی خیلی خوب است
 • سید IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  14 1
  خ) از خاتمی ، ر) از روحانی ، ه) از هاشمی می شود حاصل جمع سران اصلاح طلبان !!!!!!!!!
  • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
   6 0
   ای والله
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  5 1
  همه جناح های این حکومت و باند خبیث رجوی ملعون و توله پهلوی و کسانی که در خارج تریبون دارند و پولش از دشمنان ایران می گیرند مثل نوری زاده و امثالش و بعضی که سگ ولگردند و نفاق آشکار دارند مثل عطا مهاجرانی همه در یک چیز مشترکند و آنهم بقا قدرتشان بقیمت خیانت به منافع ملی و به فراخور حال سر در توبره روسیه و چین و آمریکا و اسرائیل و عربستان و.. دارند و اما تفاوت سران جمهوری اسلامی با دیگر خائنین در این است که فاحشه هزار داماد است و در رختخواب همه می خوابد و به همه باج می دهد تا منافع ملی به باد دهد و رفاه و آرامش و آسایش و امنیت مردم ایران فراهم نشود و بتواند بقای خائنانه داشته باشد!
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  20 1
  خائنی که بنا بر اسناد قطعی میخواست با پشتیبانی بنیاد صهیونیستی سورو س نقش گورباچف در تغییر و بر اندازی نظام اسلامی را بازی کند از نظر سیاسی و امنیتی و اخلاقی صلاحیت اظهار نظر در امور جمهوری اسلامی و مردم را ندارد .
 • عبداله IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  3 8
  فرض کنیم همه حرف ها درست شما چه کار کردید با معیشت مردم؟ مردم را به خاک سیاه نشاندید
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
   8 0
   فرض کنیم ؟!؟!؟!!!!!!!
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
   8 1
   اصلا حرفهای ما غلط!! شما قطعا اطلاع نداری که ۳۲ سال حکومت و ریاست بعد از انقلاب دست جناب خاتمی و رفقا بوده!!!!!
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  8 1
  گویا هنوز ماموریتهای خاتمی از طرف " جورج سوروس " پایان نپذیرفته و هنوز در سودای کودتای مخملی امریکایی - انگلیسی علیه نظام جمهوری اسلامی است .
  • IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
   2 0
   با این جور حرف ها میگن پوپولیسم ظاهرا بعد از پیروزی ترامپ به کمک این تکنیک چپ های وطنی هم بدشون نمی یاد دوباره بیان گند بزنن به همینی که هست
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  9 1
  خیلی رو میخواهد که حالا کسی مثل این خائن بازهم دهان باز کند
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  7 0
  غالب اپوزیسیون غربگرای داخلی که به اصلاح طلبان معروف اند از جمله انحصار طلب ترین و خشن ترین و غیرمردمی ترین و ضد عدالت ترین و اشرافی ترین و مرتبط ترین جریان های سیاسی با غرب اند . اینان علیرغم اینکه بیش از سی سال قدرت اجرایی و گاه قانونگذاری و اقتصاد و فرهنگ و همه امکانات کشور را در دست داشتند ناجوانمردانه بارها با تکیه و پشتیبانی رسانه ای و اطلاعاتی امریکا و انگلیس فتنه و چالشهای سیاسی و امنیتی عمیق و خطرناکی را علیه نظام اسلامی تدارک دیدند و اسیبهای فراوانی به نظام و مردم تحمیل کردند .
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  5 0
  بله همینه. کاملا هم درسته. اگر نیروهای انقلابی کوتاهی کنند اگر دولت انقلابی رضایت مردم را بدست نیاورد اونوقت غرب گراها و منافقین سوء استفاده خواهند کرد. اونوقت مردم ممکنه فریب زبان بازی ها و چرب زبانی های این افراد را بخورند. چرا همیشه ما مردم جور ناتوانی و چولمنگی مسئولین را بکشیم.
 • ع IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 5
  کلن سر و ته یه کرباسن. البته به غیر از کرباسچی
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  8 1
  مردم که برده نیستند! آدمی را سرکار بیاورید که بتواند کار کند و جواب مردم را بدهد، ارواح عمه جونت روحانی و وزراش از زنگنه تا آخوندی و وزیر بهداشت خیلی خوب کار کردند و جواب مردم میدادند البته با ناسزا و طلبکاری
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  3 4
  همتون تک همید
 • 17 IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  3 13
  سید رییس جمهوری است که در تاریخ ایران مانگار است هر چه روزنامه کیهان مینویسد از روی حسادت هست.
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  2 7
  شوما و کیهون به بزرگی خودتون ببخشید.
 • مهران IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 4
  اگه ملاک رای اوردن خوبه همین اغا بیست میلیون رای اورده، پس چرا این رو نمیگید++؟؟؟؟
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
   3 0
   بله درست میگید! بگذریم که آن زمان حق رای از ۱۵ سالگی بود !!! اما این را هم بدانید حسن روحانی و هاشمی هم با رای مردم انتخاب شدند که البته همه از رفقای خاتمی اند! ۸ سال میر حسین هم که مشعشع و تابان است! بقیه هم که دستگاه‌های در نفوذ مدیران میانی پسمانده همانهاست ! و حالا نق نق کردن خاتمی دیگه زور داره !!!
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  3 0
  توسعه و رفاه و عدالت و امنیت به معنای واقعی کلمه در نوکری امریکا و انگل ستان بدست نمی آید و برای رسیدن به آن فرومایگان سیاسی و نوکیسه های خاصه خور و انگلهای رانتخوار متکی به بیگانگان را را باید از به دادگاه عدالت سپرد
 • نحس IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 2
  با این اوضاع معیشتی و اقتصادی مردم بهتره چند تا طنز تلخ هم در مورد اعتبار دولت سیزدهم بنویسید. دولتی که مردم بهش اعتماد کردن و رای دادن ولی حتی به نان که قوت لایموت مردم هست رحم نکرد
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  3 0
  زبان باز ،ناز پرورده در 8سال ریاست جمهوری چه کرده؟
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  3 0
  اصلاح طلبان در گذشته با تاکتیک ( رحم اجاره ای - حمایت از حسن روحانی) در انتخابات شرکت کردند و در انتخابات اسفندماه مجلس هم با تاکتیک ( پروستات پیوندی - حمایت از لیست علی لاریجانی) در انتخابات شرکت خواهند کرد!
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 5
  بهرحال حرف آقای خاتمی درست است این اسلام که الان شما نشان دادین فرسنگها فاصله داره و هر چی جلوتر میریم تخریبش بیشتر بود این توجیه کیهان است که میخواد بگه ناتوانی دولت الان بخاطر روحانی است بله اون درست کار نکرد ولی این دولت چیزی نشان نداد
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  0 2
  نماینده مجلس بجای تشویق برا افشا شاسی محکوم به حبس کردین این چه اسلامی که افشا کننده رپو محکوم و اسلام رانتی و دزدی تشویق ؟ یه جواب منطقی بدین توجیه نکنین نبوده بوده بسیار عمیق هم بوده این رانت
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  5 0
  بهمن. 88 سازمانهای نظرسنجی امریکا صحت نتیجه انتخابات 88 را تایید کردند اگر مردم خبر دار میشدن کار به اینجا نمی کشید
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 3
  کاری به خاتمی ندارم... اما از لحاظ اقتصادی دوره دوم دولت خاتمی بهترین دوران تاریخ ایران طی قبل و بعد انقلاب بود و تا 86 هم ادامه داشت.. .... از سال 81 تا سال 87 بهترین دوران مردم بود
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 4
  یک انتخابات بگذارید با حضور خاتمی و نماینده رهبر بگذارید ببینید مردم نظرشان چیست.. بعدا بگید مردم سالاری داریم
 • کارمند ساده IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 0
  اگر تمام مطالب بالا مستند و محکمه پسند است پس باید گفت قوه قضاییه ترک فعل کرده است و شکایت قاضی پیش حاکم بردن خطا است؟ و تو خود بخوان حدیث مفصل از فصل رای دادن جمهور ملت ایران ....
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 0
  خیلی شبیه ترامپ صحبت می کند ترامپ هم می گوید به امریکای گذشته برگردیم میگوید حکومت امریکا فاسد است انتخابات امریکا سیرک است... خاتمی برای جلب توجه با ادبیاتی حرف می زند که مخاطب رسانه های امریکایی مشغولش هستند
 • ش. AE ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  3 0
  آقای خاتمی ببند اون گوال رو مردک مردم دیگه حیله شما ها رو فهمیدن تو یک نمونه بارز برای خدمت به مردم در زمان ریاست جمهوری تو چکار و تاجی به سر مردم زدید هنوز هم ول نمی‌کنید جبیتون پر کردید یا خودتون یا بستگان و آقازاده های شما حالا سنگ جواب گویی ملت رو رو به سینه میزنی مقصر نظام هست که با تو و امثال تو طی نمیکنه که اگر شدی ریس جمهور و یا نماینده و یا حتی مدیر اگر برنامه هات و طرح های شما اجرا نشه باید در دادگاه جواب بدی انوقت خواهیم دید کی باز سنگ جواب گویی ملت رو به سینه میزنه برای شما اصلاحگر ها خدا هم آیه داده آیه ۱۱ و ۱۲ سوره بقره و وقتی به انها گفته می‌شود در زمین فساد نکنید میگویند ما اصلاحگریم بهوش باشید آنها فاسدگرانند و لیکن آنها نمیفهمند
 • رضا IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  1 4
  این کیهان مگه واسه بچه مدرسه ایی ها مینویسه،بخدا اوناهم خنده شون میگیره. مثلا اومد جواب خاتمی رو بده؟ رید. خخخخخخ
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  0 0
  مشرق آنقدر حلقومت را علیه خاتمی پاره نکن بهترین و شکوفاترین رییس جمهور بعد از انقلاب ثبات اقتصادی ارزانی خدا پدر و مادرش را رحمت کند واقعا بهترین رییس جمهور بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس