فیصل المقداد: هیچ تفاوتی بین داعش، آمریکا و اسرائیل نیست

وزیر خارجه سوریه امروز در نشست خبری با همتای ایرانی با بیان اینکه هیچ تفاوتی بین داعش، آمریکا و اسرائیل نیست، گفت: ملت مقاوم سوریه اجازه نمی‌دهد که اشغالگری آمریکا ادامه یابد.

به گزارش مشرق، «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه که به همراه هیأت سیاسی و اقتصادی دیروز (یکشنبه) هشتم مرداد ماه به تهران سفر کرد، ظهر امروز (دوشنبه) نهم مرداد ماه در محل وزارت امور خارجه مورد استقبال حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

وزرای خارجه دو کشور پس از آن بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند و بعد از آن در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداختند.

براساس اعلام سفارت ایران در دمشق سفر هیأت سوریه به تهران به منظور پیگیری مصوبات سفر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

*گشایش صفحه جدیدی در روابط ایران و سوریه

وزیر خارجه سوریه در این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران گفت:‌ سفر رئیسی صفحه جدیدی از گسترش روابط بین دو کشور بود.

وی گفت: گام‌های عملی آغاز شده و با دستورات رهبران دو کشور تلاش داریم آنها را گسترش دهیم. همانطور که امیرعبداللهیان به برخی جنبه‌های توافقات حاصله و راه‌های عملیاتی کردن آن اشاره کرد.

المقداد با اشاره به حضور هیأت بلندپایه سوری در تهران بیان کرد: سفر رئیسی صرفا برای حل و فصل مسائل اقتصادی نبود، بلکه درباره مسائل سیاسی و همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی صحبت شد. ملت‌های منطقه و عربی از اقدامات کشورهای غربی به ستوه آمده‌اند.

وزیر خارجه سوریه با اشاره به اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های سوریه و همچنین علیه ملت فلسطین، بیان کرد: در کنار ملت فلسطین برای تحقق حقوق مشروع خود می‌ایستیم.

وی گفت: اتفاقاتی که امروز در رژیم صهیونیستی در حال رخ دادن است، نشانگر عمق بحران‌های آن است و این رژیم جعلی است و تلاش می‌کند به شهرک‌نشینی‌های خود ادامه دهد. ملت اصیل در سرزمین‌های اشغالی ملت فلسطین است و خوشحالیم از انتفاضه‌ها و دستاوردهای ملت فلسطین. اقدامات این رژیم را به خاطر جنایات علیه ملت فلسطین محکوم می‌کنیم.

* حامیان رژیم صهیونیستی شریک جنایات آن

وزیر خارجه سوریه گفت: ۳۰۰ شهید فلسطینی در این مدت به شهادت رسیدند که در بین آنها زنان و کودکان بودند. کشورهایی که از این رژیم حمایت می‌کنند در جنایات آن شریک هستند. جولان به وطن اصلی خود بازخواهد گشت. شهروندان سوری تلاش دارند به وطن واحد خود جمهوری عربی سوریه بازگردند.

وی افزود: از همه تلاش‌ها برای وحدت بخشی بین اعراب و مسلمانان حمایت می‌کنیم و از دیپلماسی فعال ایران در این مسیر تمجید می‌کنیم.

المقداد گفت که با همتای ایرانی درباره روند آستانه و اشغالگری آمریکا در شرق سوریه صحبت کرده است و افزود: می‌خواهم به کنگره آمریکا بگویم که این جنایاتی که در سوریه انجام می‌دهند و جنایات جنگی است، مطمئنا پایان خواهد یافت و ملت مقاوم سوریه اجازه نمی‌دهند که این اشغالگری ادامه یابد و ملت سوریه آنها را مجبور می‌کنند از خاک سویه عقب نشینی کنند.

* حضور نامشروع آمریکا در شمال شرق سوریه

این دیپلمات عالیرتبه سوریه بیان کرد: حضور آمریکا در شمال شرق سوریه نامشروع است. چون سوریه این را درخواست نکرده و سوریه خواهان خروج نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی است که صرفا اهداف اسرائیل و آمریکا را محقق می‌کند.

وزیر خارجه سوریه خطاب به کشورهایی که با آمریکا همراهی کردند، افزود: سوریه و دوستان سوریه ناتوان نیستند که به وجود داعش پایان دهند. آمریکا تلاش می‌کند ابزارهای خود را از منطقه جابه جا کند تا اهدافش را محقق و سیاست یکجانبه گرایی خود را ادامه دهد.

المقداد ادامه داد: از همه کشورهای غربی می‌خواهم به حمایتشان از تروریسم و تشویق و حمایت از هر اقدامی که مخالف حقوق بشر و حقوق ملت‌هاست، پایان دهند.

وزیر خارجه سوریه بیان کرد: در رابطه با آخرین تحولات سوریه بحث و تبادل نظر کردیم. برادران در تهران مجددا حمایت خود را از سوریه در زمینه‌های مختلف اعلام کردند و در تلاشیم این روابط در همه زمینه‌ها گسترش یابد. در خصوص روابط ایران و کشورهای عربی از این روابط حمایت می‌کنیم و می‌خواهیم ادامه یابد.

* در تلاشیم پناهندگان به سوریه بازگردند

وی گفت: ما خواستار روابط بین‌المللی متوازن بین همه طرف‌ها هستیم. در تلاشیم پناهندگان به سوریه بازگردند. غربی‌ها تلاش می‌کنند پناهندگان به سوریه باز نگردند و می‌گویند شرایط در سوریه مناسب نیست. در تلاشند هیمنه و سیطره خود را بر سوریه و کشورهای منطقه بیشتر کرده و بر ثروت‌های منطقه سیطره یابند. با نهادهای سازمان ملل برای تحقق اهداف انساندوستانه همکاری می‌کنیم، ولی با اهداف کشورهای غربی همگام نخواهیم شد. آنها تحریم‌های ظالمانه‌ای علیه ملت سوریه وضع کردند. ملت ما در حسکه تلاش می‌کند بطری آب به دست بیاورد، ولی به خاطر تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند به آب دست پیدا کند.

وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد: این کشورها آب را بر مناطق حسکه قطع می‌کنند. این کشورها وقتی از حقوق بشر سخن می‌گویند دروغ می‌گویند و در تلاشند ثروت‌های منطقه را غارت کنند. روز گذشته آمریکا ۴۲ کامیون حامل نفت را متوقف کردند. شاهدیم آمریکا با این غارتی که انجام می‌دهد به دنبال تحقق اهدافش است و می‌خواهیم این اقدامات متوقف شود. نباید به آمریکا اجازه دهیم. آمریکا در عراق هم اهداف خاص خود را دنبال می‌کند. روش‌های آمریکا در سراسر جهان برای همگان روشن شده و همه می‌دانند آمریکا به دنبال چه چیزی در منطقه است.

* اقدامات آمریکا در راستای ادامه حمایت از تروریسم

وزیر خارجه سوریه در پاسخ به سؤالی درباره افزایش تعداد نیروهای نظامی آمریکا در سوریه گفت: این اقدام در راستای ادامه حمایت از تروریسم است. آمریکا تروریست‌ها را در مناطق مختلف جابه جا می‌کند. زمانی در آفریقا اهدافی داشته باشد، تروریست‌ها را منتقل می‌کند. همه داعشی‌ها از اردوگاه‌هایی که تحت نظارت آمریکاست و در آنجا آموزش می‌بینند به مناطق دیگر سرازیر می‌شوند. هدف آنها تضعیف دولت سوریه و جلوگیری از احساس آرامش شهروندان است.

به گزارش فارس، این دیپلمات عالیرتبه سوریه خاطرنشان کرد: دولت و ملت سوریه به دنبال آزادسازی جولان هستند. آمریکا میلیاردها دلار ثروت سوریه اعم از محصولات زراعی و نفت را به خارج ارسال کردند. هرگونه افزایش نیروی نظامی آمریکا تشدید اشغالگری است و باید این اشغالگری پایان یابد.

* تسلیم فشارها و باج خواهی‌ها نخواهیم شد

المقداد در پاسخ به سؤالی بیان کرد: پس از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در نشست جده، آمریکا و غرب به شدت خشمگین شدند. کشورهای عربی را به خاطر این تصمیم محکوم می‌کنند گویی که کشورهای عربی نمی‌دانند که آنچه منجر به این تصمیم شد فشارهای غربی بود. الان هم تلاش می‌کنند شرایط را به نفع خود تغییر دهند.

وزیر خارجه سوریه تصریح کرد: ما تسلیم این فشارها و باج خواهی‌ها نخواهیم شد. با کشورهای عربی تماس داریم که روابط تحت تاثیر آمریکا و نقش مشکوک غربی‌ها در کشورهای عربی نباشیم. خوشحالیم که تحولات فعلی در راستای بازگشت روابط بین برخی کشورهای عربی و ایران در جریان است و شاهدید غربی‌ها تهدید کرده‌اند که کشور عربی را که روابطشان را با سوریه بازیابی کردند مورد تحریم قرار دهند.

وی گفت: معتقدیم کشورهای عربی اعتماد به نفس بالایی دارند و برای خود کرامت قائل هستند. کشورهای غربی نمی‌خواهند حقی برای کشورهای عربی قائل باشند.

المقداد ادامه داد: با جدیت پیگیر تماس‌ها و دیدارها با دیگر کشورهای عربی هستیم. در نشست جده و بعد از آن شاهد بخشی از این تحرکات بودید. اینها بخشی از تلاش‌های امت ما برای تحقق همکاری و همراهی در مقابله با تمام تهدیداتی است که امت ما و پیشرفت آن را تهدید می‌کند.

* هیچ دشمنی بین ما و ملت ترکیه وجود ندارد

وزیر خارجه سوریه در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: شاهد اوضاعی که سوریه از ۲۰۱۱ با آن دست و پنجه نرم می‌کند هستیم. شاهدید نزدیک ۴۰۰ هزار تروریست وارد خاک سوریه شدند که برخی کشورهای همسایه به آنها اجازه دادند و با ارتش سوریه و مقاومت و همچنین ایمان ملت سوریه آنها را شکست دادیم.

وی بیان کرد: شاهد تجاوز نظامی مستقیم آمریکا علیه سوریه بودیم و اینکه نیروهای آمریکایی جمع زیادی از مردم سوریه در منطقه دیرالزور را به شهادت رساندند. ارتش بیگانه ترکیه بخشی از سرزمین ما را اشغال کرده است. هیچ دشمنی بین ما و ملت ترکیه وجود ندارد، ولی معتقدیم هر نیروی بیگانه و خارجی باید از سرزمین‌های ما بیرون بروند.

المقداد ادامه داد: یکسری کشورهایی هستند که با قدرت‌های شر و تجاوزگری نظامی همپیمان شده‌اند و برخی از این کشورها رویکرد داعش را دنبال کردند و برای تحقق اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش کردند. نیروهایی که وارد خاک سوریه شدند با مقاومت ملت سوریه از این کشور بیرون رانده خواهند شد. اقدامات غربی‌ها که باعث کشته شدن هزاران فرد بیگناه سوری شدند و ده‌ها هزار سوری مجبور به مهاجرت شدند.

* هیچ تفاوتی بین داعش، آمریکا و اسرائیل نیست

وی گفت: وقتی داعش ضعیف تر می‌شود اسرائیل وارد صحنه می‌شود و حملاتش را علیه سوریه بیشتر می‌کند. هیچ تفاوتی بین داعش، آمریکا و اسرائیل نیست. ملت ما این جنایات را فراموش نمی‌کند و هر کس مرتکب این جنایات شده قطعا روزی مجازات خواهد شد.

وزیر خارجه سوریه در پاسخ به سؤالی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران همه تلاش‌های خود را برای حمایت از ملت سوریه انجام داد در زمینه اقتصادی، نفت، گاز و کمک‌های انساندوستانه و از ایران تشکر می‌کنیم.

المقداد ادامه داد: کمک‌هایی که ایران بعد از زلزله اخیر انجام داد کمک‌های بزرگی بود و نشان داد دو کشور بردار و دوست هستیم. از ملت ایران و رهبری جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس