کد خبر 1509833
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹
ژاپن: کره شمالی در تدارک آزمایش اتمی است

دولت ژاپن مدعی شد کره شمالی در تدارک آزمایش‌های موشکی بیشتر و همچنین یک آزمایش اتمی است.

به گزارش مشرق، به دنبال آزمایشهای موشکی اخیر کره شمالی، «هیروکازو ماتسونو» دبیر کابینه ژاپن امروز چهارشنبه گفت که پیونگ یانگ به زودی آزمایشهای موشکی بیشتری انجام خواهد داد و در تدارک یک آزمایش اتمی نیز است.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، ماتسونو به خبرنگاران گفت: ما احتمال اقدامات تحریک آمیز بیشتری را از سوی کره شمالی در آینده می‌دهیم از جمله آزمایش موشکی و پرتاب ماهواره‌ای و همچنین آزمایش اتمی.

ماتسونو اما هیچ شواهدی مبنی بر اینکه کره شمالی درحال آماده سازی انجام یک آزمایش اتمی است ارائه نکرده است.

وی همچنین تاکید کرد که ژاپن به همکاریهای نزدیک خود درباره این موضوع با ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی ادامه خواهد داد.

کره شمالی روز سه شنبه دو موشک بالستیک برد کوتاه به سمت دریای ژاپن شلیک کرد.

«یاسوکازو هامادا» وزیر دفاع ژاپن گفته؛ هردوی این موشکها ظاهرا در منطقه خارج از منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن سقوط کرده است.

بنا به گفته وزارت دفاع کره جنوبی، موشک اول ۵۰۰ کیلومتر و موشک دوم ۶۰۰ کیلومتر پرواز کرده و بیشترین ارتفاع این موشکها ۵۰ کیلومتر بوده است.

جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی پس از آن صورت گرفته است که اوایل هفته جاری، پیونگ یانگ هشدار داد که هرگونه هواپیمای جاسوسی ارتش آمریکا را که در حریم هوایی کره شمالی و در نزدیکی آب‌های دریای شرقی پرواز کند، ساقط خواهد کرد.

به دنبال این آزمایشهای موشکی کره شمالی، وزرای خارجه آمریکا، کره جنوبی و ژاپن مدعی شدند که شلیک موشک بالستیک قاره‌پیما در هفته گذشته توسط کره شمالی، ناقض قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل و تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه شرق آسیا است.

ماه گذشته، دهها هزار نفر از ساکنان کره شمالی در یک راهپیمایی علیه آمریکا در پیونگ‌یانگ مشارکت و بزرگداشت هفتاد و سومین سالگرد آغاز جنگ کره را برگزار کردند. تظاهرات‌کنندگان، آمریکا را بعنوان «مخرب صلح ثبات در شبه‌جزیره کره» تقبیح کردند و در خصوص جنگ اتمی هشدار دادند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس