تحت بازداشت بودن ۱۴هزار نفر در جریان اغتشاشات را رد می کنیم

دبیرستاد حقوق بشر قوه قضائیه برخی اظهارات رسانه‌ای مبنی بر تحت بازداشت بودن ۱۴ هزار نفر در ایران در جریان اغتشاشات را رد کرد و گفت: چنین مساله‌ای اصلا صحیح نیست.

به گزارش مشرق به نقل از قوه قضائیه، کاظم غریب آبادی که برای شرکت در نشست‌های کمیته سوم مجمع عمومی و رایزنی‌های دو و چندجانبه به نیویورک سفر کرده است، روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌های ایرانی در نیویورک گفت: متأسفانه امروزه حقوق بشر بیش از هر زمان دیگری سیاسی شده است. ما شاهد هستیم کشورهایی که خودشان را پرچمدار دفاع از حقوق بشر تلقی می‌کنند، بطور مشخص آمریکا و برخی از کشورهای غربی، در حد گسترده‌ای ناقض حقوق بشر در قلمرو خودشان یا در سایر کشورها هستند و این کشورها به هیچ وجه از نظر ما صلاحیت پرچمداری در حوزه حقوق بشر را ندارند.

وی با بیان این‌که «اخیرا به دنبال اغتشاشاتی که در داخل جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، این کشورها مجدداً ندای حمایت از حقوق بشر مردم ایران سرداده‌اند» افزود: این مردم، همان مردمی هستند که زندگی میلیون‌ها نفر از آنان، در اثر تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده آمریکا تحت تأثیر جدی قرار گرفته است. همان تحریم‌هایی که کشورهای اروپایی اگر واضعان آنها نبوده‌اند، اما همواره این تحریم‌ها را اجرا کرده‌اند. هزاران نفر از مردم بیگناه ما در جریان بیماری کرونا به دلیل نرسیدن واکسن و دارو در اوایل این بیماری همه گیر جان خود را به دلیل تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و ظالمانه و عدم انتقال پول از طریق کانال‌های مالی از دست دادند.

وی افزود: ما ۱۷ هزار قربانی ترور توسط همان تروریست‌هایی که اکنون در کشورهای اروپایی و آمریکا ساکن هستند و در بهشت امن غرب زندگی می‌کنند، داریم. چگونه این کشورهای اروپایی و آمریکا دم از حمایت از حقوق بشر مردم ایران می‌زنند؟ اگر دلشان به حال حقوق بشر مردم ایران سوخته است، تحریم‌ها را بردارند و تروریست‌ها را به پای میز محاکمه بکشانند و آنها را پاسخگو و از کشورهای خود اخراج کنند!

معاون امور بین الملل قوه قضائیه تصریح کرد: بسیار مضحک است، اخیراً آمریکا که به زعم خودش خواسته از اغتشاشگران حمایت کند، اعلام کرده است بخشی از تحریم‌هایش را بر می‌دارد. شما ببینید مثلاً کدام بخش از تحریم‌ها را برداشته است؟ تحریم‌هایی که موجب تسهیل ارتباطات یا دسترسی به اینترنت از طریق شرکت آمریکایی است، آن هم در راستای حمایت از اغتشاشگران.

وی با طرح این سوال که این اقدام اکنون چه مشکلی از مردم ایران را حل می‌کند؟، خطاب به آمریکا گفت: اگر در اظهاراتتان در حمایت از حقوق بشر صادق هستید، که البته نیستید، تحریم‌ها را بردارید.

تلاش برای ارائه روایت صحیح از وضعیت حقوق بشر ایران

غریب آبادی درباره هدف سفرش به نیویورک اظهار داشت: ما در نیویورک هستیم تا هم در نشست‌های کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل به دلیل مباحث مرتبط با حقوق بشر که این روزها در حال بحث و بررسی است، حضور داشته باشیم و همچنین، رایزنی‌هایی را با گروههای مختلفی از کشورها و مقامات مسؤول سازمان ملل داشته باشیم تا روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشورها به این کشورها و مقامات ارائه کنیم و اجازه ندهیم که روایت غلط و عنادآمیز کشورهای غربی و آمریکا، اذهان کشورها را منحرف کند. این، کاری اساسی و اصولی است.

وی ادامه داد: تاکنون جلسات مختلفی را داشته ایم. با گروه کشورهای عدم تعهد و با گروه کشورهای دوستان حمایت از منشور سازمان ملل متحد، دیدارهای جمعی داشتیم. وی افزود: با گروه کشورهای دوستان حمایت از منشور سازمان ملل که متشکل از ۱۹ کشوری است که مواضع اصولی در حوزه سازمان‌های بین المللی و در مخالفت با سیاسی کردن حقوق بشر و مداخله‌های خارجی و همچنین اقدامات قهری یا تحریم‌های یکجانبه دارند، دیدار بسیار خوبی داشتم.

وی افزود: با برخی از سفرا و نمایندگان دائم کشورها نیز بصورت دوجانبه دیدار داشتم و از آنچه در هفته‌های اخیر در جمهوری اسلامی ایران واقع شده، روایتی واقعی و صحیح را عرضه کردیم و نسبت به مخاطرات سیاسی کردن سازوکارهای بین المللی و سوءاستفاده از آنها هشدار دادیم.

معیارهای تجمع مسالمت آمیز طبق مفاد معاهدات بین المللی حقوق بشر

غریب‌آبادی با بیان این‌که «اکنون آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و همدستان و همپیمانان آنان مانند سازوکارهای حقوق بشری، از آنچه در ایران می‌گذرد، به عنوان تجمعات مسالمت آمیز نام می‌برند.» تصریح کرد: تجمعات مسالمت آمیز طبق مفاد معاهدات بین المللی حقوق بشری، از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی – سیاسی، یکسری معیارهایی دارد که بعنوان مثال نباید نفرت پراکنی، تشویق به خشونت باشد و نباید سلاح در آن حمل شود، نباید مغایر با نظم و امنیت عمومی و اخلاق حاکم بر جامعه باشد.

زیرپا گذاشتن تمام معیارهای بین المللی در تجمعات هفته‌های اخیر

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: ما در تجمعات هفته‌های اخیر، دیدیم که تمام این معیارهای بین المللی نیز زیر پا گذاشته است. حالا قوانین جمهوری اسلامی ایران را هم کنار بگذاریم، معیارهای بین المللی نیز رعایت نشده است. چطور اسم این را تجمع مسالمت آمیز می‌گذارند؟ برای کشورهای مختلف این موضوع را تشریح کردیم. تاکنون بیش از هزار و دویست اماکن، خودرو و موتور سیکلت شامل خودروها و وسایل نقلیه عمومی و امدادی مثل آمبولانس توسط اغتشاشگران به آتش کشیده و تخریب شده اند. بیش از چند هزار نفر از عوامل مجری قانون تاکنون توسط اغتشاشگران مجروح شده اند. این به دلیل قدرت اغتشاشگران نیست، بلکه به دلیل خویشتنداری نیروهای تأمین امنیت است که در واقع تصمیم گرفته شد حسب دستوری که به آنها داده شده است، سلاح گرم در تجمعات حمل نکنند. دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران سپس این سوال را مطرح کرد که این را ما باید چگونه تعبیر کنیم؟ بعنوان تجمع مسالمت آمیز؟

شهادت بیش از ۴۰ نفر از نیروهای حافظ امنیت مردم

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۴۰ نفر از نیروهای حافظ امنیت مردم توسط اغتشاشگران شهید شده اند و همچنین موج ورود گروههای تروریستی را داشتیم. در همین رابطه، بر اساس بررسی‌هایی که در رابطه برخی افراد حاضر در اغتشاشات که جان خود را از دست داده اند، انجام شده، نیز محرز شده است که این افراد توسط اغتشاشگران کشته شده اند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: تاکنون بیش از ۵۰ نفر از افراد وابسته به گروهک تروریستی منافقین دستگیر شده اند. همچنین بیش از ۸۰ نفر افرادی که وابسته به گروهک‌های مختلف تروریستی کرُدی هستند و نیز بیش از ۵ نفر از افراد وابسته داعش دستگیر شده اند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه ادامه داد: بیش از هزاران قبضه انواع سلاح گرم و مهمات از این اغتشاشگران به دست آمده است. کجای این تجمعات مسالمت آمیز است؟

وی در بخش دیگری از این مصاحبه اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران حق تجمع مسالمت آمیز برابر قوانین از جمله قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. حالا اگر نقصان‌هایی برای اجرای قوانین وجود دارد، باید اینها را اصلاح کرد. ما در مجموعه ستاد حقوق بشر حامی این هستیم که حق تجمع مسالمت آمیز باید کاملاً تضمین شود که مردم اگر حرفی دارند که باید به گوش دولتمردان برسانند، بتواند بسیار راحت و ساده این کار را انجام دهند. اما باید یک خط بسیار مشخصی را بین تجمع مسالمت آمیز و غیرمسالمت آمیز قائل شویم. تجمع مسالمت آمیز را باید حمایت و تضمین کرد، اما با تجمع غیرمسالمت آمیز باید برابر قانون برخورد کرد، چرا که امنیت آحاد جامعه زیر سوال خواهد رفت. با این وجود، جمهوری اسلامی ایران یک رفتار مسوولانه از خودش نشان داده است و من این را برای گروه‌هایی از کشورها که با آنها دیدار کردم، توضیح دادم و برخی ابعاد رفتار مسوولانه جمهوری اسلامی ایران را بیان کردم.

کمیته تحقیق برای رسیدگی به آسیب‌های فیزیکی و آسیب به اموال خصوصی و عمومی

این مقام ارشد قوه قضائیه ایران درباره ابعاد رفتار مسوولانه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از جمله، کمیته تحقیقی در چارچوب وزارت کشور تشکیل شده و این کمیته مأموریت دارد تمامی آسیب‌های فیزیکی و آسیب به اموال خصوصی و عمومی را بررسی کند و راهکارهایی را برای جبران خسارات پیشنهاد دهد. اینگونه نیست حالا که این اتفاقات توسط اغتشاشگران و گروه‌های تروریستی با حمایت برخی از کشورهای غربی و آمریکا روی داده، از کنار آسیب‌ها بگذریم.

آزادی بیش از ۹۰ درصد بازداشت شدگان و رد برخی آمار

دبیر ستاد حقوق بشر ایران همچنین گفت: در مرحله قضائی نیز نظام قضائی ما برابر قانون، برخورد بسیار عادلانه ای خواهد داشت. غریب آبادی افزود: اینکه در رسانه‌ها یا برخی گروه‌ها و افراد که غیرمرتبط با نظام قضائی هستند، در مورد چگونگی برخورد با دستگیرشدگان یا اتهامات آنها صحبت می‌کنند، نظام قضائی به این اظهارات توجهی ندارد. ملاک نظام قضائی، در واقع آن اتهاماتی نیست که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، بلکه ملاک نظام قضائی، قانون و مستندات است. از همین رو، بیش از ۹۰ درصد از بازداشت شدگان در همان دو سه روز اول به طرق مختلف و با صدور قرارهای تأمین آزاد شدند.

وی برخی اظهارات رسانه‌ای مبنی بر تحت بازداشت بودن ۱۴ هزار نفر در ایران در جریان اغتشاشات را رد کرد و گفت: ما کاملاً این رقم را رد می‌کنیم. چنین چیزی اصلاً صحیح نیست. تعدادی که اکنون در بازداشت هستند، برای برخی از آنها کیفرخواست صادر شده است و برای بقیه که در مرحله تکمیل تحقیقات هستند، برابر مستندات و قانون برخورد خواهد شد. حق آنها است که از تمامی موازین و تسهیلات قانونی برخوردار باشند.

متهمان و خانواده‌هایشان به نظام قضائی اطلاع رسانی کنند

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اگر هر کدام از این متهمین و خانواده‌های آنان بر این باور هستند، که در واقع بخشی از حقوق آنها در فرایند دادرسی یا تحقیقات تأمین نشده است، حتماً به دستگاه‌های نظارتی در درون نظام قضائی و ستاد حقوق بشر اطلاع رسانی کنند و ما قطعاً پیگیری خواهیم کرد. متهمان باید از یک محاکمه عادلانه و منصفانه برخوردار باشند و این باید تضمین شود و نظام قضائی دنبال اقدامات قانونی در این زمینه است.

نقش فضای مجازی در آشوب‌ها

غریب آبادی اظهار داشت: نکته دیگری که برای هیأت‌ها و کشورهای مختلف مطرح کردم، درباره نقش فضای مجازی است. فضای مجازی نقش بسیار مخربی را ایفا کرده است. ما فضای مجازی را یک شخصیت مستقل نمی‌بینیم. فضای مجازی را تابعی از قدرت‌ها و برخی از این کشورها که از این آشوب‌ها در جمهوری اسلامی ایران حمایت کردند، می‌دانیم. مشخصاً اینستاگرام و توئیتر مد نظرم هست. اینستاگرام در هفت هفته اخیر میلیونها پست و هزاران صفحه باز کرده است. دستگاه‌های ذیربط در جمهوری اسلامی ایران، تمام مستندات این موضوع را مبنی بر ترویج خشونت، تبلیغ فروش سلاح گرم، تشویق مردم به ریختن در خیابان‌ها و تخریب اموال عمومی و خصوصی جمع آوری کرده اند. نهادهای مسؤول در جمهوری اسلامی ایران با شرکت متا که مالک واتس آپ و اینستاگرام است، مکاتبه کردند که این صفحات باید بسته شوند، چرا که اینها حتی مغایر نظامنامه اینستاگرام هستند. آنها هیچ کاری نکردند و هیچکدام از این صفحات را نبستند.

وی یادآور شد: این اقدام اینستاگرام در حالی صورت می‌گیرد که ما فراموش نمی‌کنیم بعد از ترور ناجوانمردانه شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی تا هم اکنون، نزدیک سه سال، میلیون‌ها پست و صفحه را که فقط اسم شهید حاج قاسم بود، حذف کردند. اینستاگرام به چه بهانه‌ای این صفحات و پست‌ها حذف کرد؟ اعلام کرد که برای جلوگیری از خشونت، ما این اسم و صفحات را حذف می‌کنیم. اکنون این میلیونها پست و هزاران صفحه که عین خشونت و ترویج آن است، چرا آنها را نمی‌بندند؟ برای این که یک برنامه حمایت از اغتشاشگران دارند و البته در همدستی با برخی کشورها این اقدامات را انجام می‌دهند.

باز شدن بیش از ۵۰ هزار حساب ساختگی به دستور آمریکا در توئیتر

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران درباره عملکرد توئیتر در ناآرامی‌های اخیر نیز گفت: عملکرد توئیتر در اغتشاشات اخیر مورد بررسی قرار گرفته است. بطور میانگین، توئیتر ماهانه چهار هزار حساب فارسی باز می‌کند. در همین یک ماه گذشته که ما با اغتشاشات مواجه هستیم، توئیتر بیش از ۵۰ هزار حساب ساختگی به دستور آمریکا باز کرده است. این ۵۰ هزار حساب دست ۵۰ هزار فرد واقعی نیست، دست چندین فرد یا بصورت رباتیک است که جنگ تبلیغاتی و روانی علیه جمهوری اسلامی ایران راه بیندازند.

جنگ ترکیبی علیه جمهوری اسلامی ایران و توسل به همه ابزارها

غریب آبادی با بیان این‌که «شاهد حمایت و مداخله برخی کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا و رژیم صهیونیستی از اغتشاشات، حضور تروریست‌ها، بسیج ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی هستیم»، تاکید کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، یک جنگ ترکیبی علیه جمهوری اسلامی راه انداخته اند که به فضل الهی یکبار دیگر شاهد شکست خود خواهند بود، چرا که ملت بیدار ایران با اغتشاش و اغتشاشگر مخالف است و در چندین نوبت شاهد حضور میلیونی آنها در خیابان‌ها بودیم. هم اکنون نیز سراغ سازمان‌های بین المللی آمده اند که از ابزار سازمان‌های بین المللی مانند سازمان ملل و شورای حقوق بشر برای اعمال فشار بیشتر سیاسی علیه ایران سوءاستفاده کنند.

وی گفت: در اینجا بر ما فرض است که واقعیت‌ها را بیان و روشنگری و مطالبه گری کنیم. حالا چه تأثیری بر کشورها بگذارد؛ من وجدان‌های بیداری در میان کشورها دیده ام که در واقع بین واقعیت‌های در صحنه و آنچه از طریق فضای مجازی می‌بینند، تفکیک قائل می‌شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: باید به تلاش‌های خودمان در این راستا ادامه بدهیم. بالاخره مردم، مردم خودمان هستند و ما خودمان به اینکه به حقوق بشر آنها را رسیدگی کنیم، صالح هستیم و اجازه دخالت به سایر کشورها نمی‌دهیم.

قربانیان تروریسم و تحریم‌های یکجانبه مگر حقوق بشر ندارند؟

غریب آبادی همچنین یادآور شد: من این تناقض عملکرد درباره عملیات ترویستی در شیراز را برای هیأت‌های مختلف و گروه‌هایی از کشورها بیان کردم. در همان حال که برخی کشورهای غربی و آمریکا و سازوکارهای حقوق بشری بیانیه‌های مختلفی در مورد این اغتشاشات و حمایت از آن صادر کردند، اما متأسفانه در مورد حادثه تروریستی شیراز، سکوت اختیار کردند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه افزود: حتی یک کلمه در محکومیت حادثه تروریستی شیراز، به جز دو سه کشور اروپایی، نگفتند و قاطبه آنها و تمام سازوکارهای حقوق بشری سکوت اختیار کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: جهان باید اینها را بداند و ما باید این تناقضات و استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر را به اطلاع کشورهای مختلف برسانیم. حالا اینکه چه تصمیمی می‌گیرند، حق حاکمیتی خودشان است، اما حق دارند و ما مسؤول هستیم و وظیفه داریم واقعیت‌ها را به اطلاع آنها برسانیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  9 10
  از نیرو انتظامی جمهوری اسلامی و قوه قضایه محترم تقاضا میشود برای کلیه اغتشاش گران که دستگیر میشوند با هرنوع جرمی ،برای ایشان کلاسهایی از پشت پرده منافقین خائنین داخلی جریان تحریف ،تلویزیون های ماهواره ای معاندین و دشمنان خارجی که افشاگری میکند و توضیح میدهد چطور این جوانان با شور واحساس بصورت عروسک خیمه شب بازی این حضرات قرار میگیرند و نهایتا اگر خدای نکرده دشمنان به اهدافشان برسند اینده ایران و خانواده هایشان چطور در دستان داعش و منافقین قرار خواهد گرفت و چه حمام خونی راه خواهد افتاد از سلاخی های داعش در سوریه و عراق و لیبی نشانشان دهید تا بفهمند در زمین دشمن دارند بازی میکنند این افشاگری و روشنگری میتواند کاملا موثر باشد و همین جوانان فریب خورده را به راه انقلاب اسلامی ایران هدایت کند هر چقدر از پشت پرده های دشمنان علیه ملت مظلوم ایران روشنگری شود باینکه کم است اما باعث سواد رسانه ای فریب خوردگان میشود و هم ارامش در کشور ایجاد میشود.
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
   8 12
   چرا این ورزشکارهارو که سرود ملی رو نمی خونند اخراج نمی کنید؟
  • IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
   2 6
   زندگی کردن فراتر از زنده موندنه بزار داعش ما رو سلاخی کنه تو چرا ناراحتی؟
  • IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
   1 1
   همه بعضی وقتها دپرس وخوشحال میشن اتفاقات خوب هم می افته چرابه سلاخی بریم توسط داعش
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  8 7
  ضد انقلاب دوست دارن بگن ما تعدادمون زیاده و جمهوری اسلامی همه رو بازداشت کرده
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  2 5
  ممنون
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  4 12
  فکر کنم کلا هیچ برنامه خاصی برای مقابله ندارید. کلا سکوت کردید
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
   2 8
   زرنزن
 • خداوند بیناست. DE ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  7 3
  بازم میگم،هزار بارم میگم : اگر دولت به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم سریع رسیدگی کنه باضافه آزادی های مشروع که خداوند به بنده هاش عطا کرده، اونوقت کشور به آرامش میرسه، رابطه ی مردم با حکومت بهتر میشه و هیچ دشمن داخلی و خارجی میدان فتنه پیدا نمیکنه ! ملت ایران عاشق مملکتشون هستن و دولت باید خدمتگزار مردم باشه
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
   3 5
   پس چرا وقتی داشت همه چی درست میشد گند زدید؟
  • علی ارشد IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   0 4
   اتفاقا این اغتشاشات اخیر به علت ترس از تقویت نظام اقتصادی ایران در برابر نظام اقتصادی سلطه است. در اینجا بهبود تمامی شاخصه های اقتصادی موجب اغتشاش شد. در ثانی وضع اقتصادی خیلی از کشورهای اروپایی و ایالت های آمریکا بهتر از ما نیست. اگر وضع اقتصادی عامل اغتشاش است پس چرا آنها نهایتا اعتراض می کنند ولی کار را به اغتشاش نمی‏ کشانند و چرا دولتهایشان همون اعتراض را هم بر نمی تابند و با قدرت سرکوب می کنند؟
  • خداوند بیناست. DE ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   1 0
   خطاب به کاربر 08:42 هموطن عزیز ، میشه بفرمائید این تقویت نظام اقتصادی ایران تا حالا چه تاثیری در تقویت معیشتی ملت داشته؟!
  • ح IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   0 2
   تقویت تازه داشت شروع می‌شد که گندزدید توش و با تحریم شرکت های ایرانی قصد نابودی اقتصاد ایران داشتید فقط نگو نه که میزنم پک و پورت رو میارم پایین
 • RO ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  3 9
  روز محاکمه و رسیدگی به جنایاتشون نزدیکه
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   3 0
   ان شاءالله
 • زارع IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  2 4
  14 هزار نفر نبوده 14 میلیارد نفره. والا کی به کیه خخخخ
 • یزدان IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
  8 1
  تکذیب شما مساوی تایید است
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   1 1
   منطقت تمام فلاسفه رو متحیر کرد ای حق طلب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  0 4
  14 هزار نفر رو کی به اینا آمار دروغ داده؟ فوقش بشن 1000 نفر به زور در کل کشور
  • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
   2 0
   خود مشرق چند وقت قبل نوشته بود توی رشت فقط 800 نفر رو دستگیر کردن... برادر یکم واقع بین باش
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  0 2
  ضد انقلاب میگن 14 هزار نفر تا بگن هم زیاد بودن هم دلیل شکستشون دستگیری گسترده است
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  1 1
  پدرسوخته ها همش دروغ میگن چهارده هزار کجا بوده
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
  0 1
  14 هزار نفر هم باشه باز خیلی کمه مقابل کل ملت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس