تأکید نماینده ایران بر حذف و نابودی سلاح‌های شیمیایی در جهان

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: تنها راه تضمین اینکه سلاح‌های شیمیایی هرگز دوباره استفاده نشود، این است که همه این سلاح‌ها در سطح جهانی حذف و اقدامات ضروری برای جلوگیری از تولید این قبیل سلاح‌های کشتار جمعی اتخاذ شود.

به گزارش مشرق، «امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع تحولات در خاورمیانه، به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه طی سخنانی با اشاره به تلاش‌های سوریه برای اجرای تعهدات خود در کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، عنوان کرد: مدیریت این پرونده با رویکرد سیاسی و استاندارد دوگانه، تنها بحث‌ها را از ماهیت فنی آن منحرف کرده و می‌تواند اعتبار و اقتدار شورای امنیت را زیر سؤال ببرد و آن را تضعیف کند.

سفیر و نماینده دائم ایران تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی اصلی بیشترین استفاده سیستماتیک از سلاح‌های شیمیایی در تاریخ مدرن، همواره با قوی‌ترین واژه‌ها استفاده از سلاح‌های شیمیایی را توسط هر کس، در هر کجا و تحت هر شرایطی محکوم کرده است.

وی افزود:کشور ما نیز با این باور بین‌المللی همراه است که استفاده از این قبیل سلاح‌های غیرانسانی، باعث تهدید جدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی بوده و نباید تحمل شود.

امیرسعید ایروانی تصریح کرد: تنها راه تضمین اینکه سلاح‌های شیمیایی هرگز دوباره استفاده نشود، این است که همه این سلاح‌ها در سطح جهانی حذف شود و تمام اقدامات ضروری برای جلوگیری از تولید این قبیل سلاح‌های کشتار جمعی اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: ما بر درخواست خود برای اجرای کامل، موثر و غیر تبعیض آمیز کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی تأکید می‌کنیم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل گفت: معتقدیم سیاسی کردن اجرای کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و استفاده از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) برای اهداف سیاسی، مشروعیت این کنوانسیون و این سازمان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

امیرسعید ایروانی توجهات را به اهمیت بالای تلاش‌های جمهوری عربی سوریه در جهت اجرای تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی جلب و اضافه کرد: ما تداوم ارتباطات و تعامل بین سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و جمهوری عربی سوریه را  تشویق می‌کنیم و از دولت سوریه برای ارائه یکصد و ششمین گزارش ماهانه یه مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تقدیر می‌کنیم. سوریه در این گزارش جزئیات اقدامات خود در جهت حذف سلاح‌های شیمیایی و تاسیسات تولید آن را تشریح کرده است.  

سفیر و نماینده کشورمان ابراز امیدواری کرد که نشست آتی وزیر امور خارجه سوریه و مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به حل و فصل مسائل موجود بین دو طرف کمک کند.

ایروانی عنوان کرد: در شرایطی که جمهوری عربی سوریه الزامات  کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را رعایت کرده و به همکاری سازنده با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ادامه می‌دهد، مدیریت این پرونده با رویکرد سیاسی و استاندارد دوگانه تنها بحث‌ها را از ماهیت آن منحرف کرده و می‌تواند اعتبار و اقتدار شورای امنیت را زیر سؤال ببرد و آن را تضعیف کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین افزود: ما معتقدیم اکنون برای شورای امنیت یک فرصت مناسب در جهت  بازگرداندن بحث‌ها در این رابطه به  مسیر فنی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ایجاد شده و این امر زمینه یک گفتگوی سازنده بین سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای حل مسائل را فراهم می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
    0 0
    سوریه سلاح شیمیایی ندارصحنه سازی بلی هم کلاه سفیدهای سازمان ملل بودند که باالنصره عکس سلفی میگرفتندوحتی کلیپ دروغ گویی بی بی سی فارسی وسازمان ملل هم دراین تهمت بی شرمانه باخندیدن وفضاحتی که باحمایت ازادمکشان وتخریب کننده های مراکزعبادی مسلمانان ومسیحیان بودعلنی شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس