شورای حکام

حامیان قطعنامه ضد ایرانی سه کشور اروپایی و آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی کاهش یافت.

به گزارش مشرق، در گزارش جدید رویترز درباره بیانیه ضدایرانی سه کشور اروپایی و آمریکا ادعا شده است که دو سوم اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای، بیانیه غیرالزام آور آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان را مورد تأیید قرار دادند. بیانیه‌ای که با رویکردی خصمانه و ضد ایرانی از تهران می‌خواهد به ادعای آثار اورانیوم در سه سایت اعلام نشده پاسخ دهد.

البته پیش از این و حدود سه ماه پیش در ماه ژوئن، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین نشست سه‌ماهه خود قطعنامه‌ای را تصویب کرده بود که در آن ادعای «نگرانی عمیق» از ناشناخته ماندن آثار بدلیل همکاری ناکافی ایران ابراز کرده بود و از تهران می‌خواست تا «بدون تأخیر» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعامل کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقر در وین اکنون همسو با رویکرد کشورهای غربی مدعی شده که هنوز هیچ پیشرفت و تعاملی از سوی ایران صورت نگرفته است.

با این حال به جای تصویب یک قطعنامه جدید در جلسه شورای حکام آژانس، چهار کشور شامل کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان که سه ماه پیش قطعنامه ژوئن را تهیه کرده بودند، اکنون بیانیه مشترکی صادر کردند و در آن ضمن اعلام حمایت از قطعنامه قبلی در ماه ژوئن، از کشورهای دیگر می‌خواستند تا از این بیانیه در راستای تائید دوباره قطعنامه قبلی علیه ایران حمایت کنند.

در بیانیه مشترک ارائه شده از سوی آلمان به شورای حکام آژانس آمده است: «ما از ایران می‌خواهیم که فوراً برای انجام تعهدات قانونی خود اقدام کند و بدون تأخیر، پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل بیشتر برای شفاف‌سازی و حل و فصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده را بپذیرد.»

فهرست کشورهایی که آلمان ادعا کرده که از بیانیه آمریکا و سه کشور اروپایی حمایت کرده‌اند، شامل ۲۳ کشور از ۳۵ عضو شورای حکام است. با این حال ۱۲ کشور شامل کشورهای آرژانتین، برزیل، مکزیک، مصر، آفریقای جنوبی، هند، پاکستان، مالزی، سنگال و ویتنام به همراه چین و روسیه از بیانیه ضدایرانی اروپا و آمریکا در آژانس حمایت نکردند.

این در حالی است که سه ماه پیش ۳۰ کشور از قطعنامه ضدایرانی شورای حاکم حمایت کرده بودند و اکنون تعداد حامیان این قطعنامه کاهش یافته و به ۲۳ کشور رسیده است.

چند ساعت پیش از این، «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با انتشار پیامی در توئیتر خود اعلام کرده بود که نشست امروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران بدون صدور هیچ قطعنامه‌ای به پایان رسید.

اولیانوف نوشت: بحث و گفت‌وگو درباره راستی‌آزمایی و نظارت در ایران در دور فعلی نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان یافت. شورای حکام هیچ قطعنامه یا تصمیمی دراین‌باره صادر نکرد؛ فقط تبادل دیدگاه صورت گرفت.

روز گذشته نیز «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در تکرار ادعاهای اخیر خود مدعی شد در نتیجه اقدامات جبرانی و برجامی ایران، شکاف اطلاعاتی آژانس نسبت به برنامه هسته‌ای ایران زیاد شده و ایران باید در زمینه همکاری با آژانس شفاف‌تر عمل کند. گروسی همچنین در راستای موضع گیری‌های اخیر ضد جمهوری اسلامی ایران مدعی شد هیچ پیشرفتی در تحقیقات جاری در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران حاصل نشده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • پیروزه IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۴
  6 0
  برای چی اجازه بازرسی به شما بدهیم در حالی که تحریم هسنیم جاسوس خان همه چی متقابل است.
 • SE ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۴
  3 0
  خروج از ان پی تی به بازی های خصمانه و سئوال و جواب و دوربین و نظارت و حرفهای صدمن یک غاز پایان میدهد
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۵
  0 0
  من موندم مقامات ايرانى چرا جرات خروج از ان پى تى را ندارند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس