کد خبر 1408203
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۷
تله آمریکا

اتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.

به گزارش مشرق، با اینکه بیش از دو هفته از پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام گذشته و همچنان جزئیات دقیقی از آن در دست نیست اما برخی اخبار و روایت‌ها درخصوص محتوای متن پیشنهادی جوزف بورل (هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا) و همچنین مذاکرات اخیر وین، حکایت از تله‌گذاری جدید آمریکایی‌ها در بازی با لغو تحریم‌ها دارد.

لحن زورگویانه اتحادیه اروپا در مذاکرات وین و تعیین مهلت اعلام توافق یا عدم توافق (تا ۲۴ مردادماه) و همچنین ادعاهای رسانه‌ها و مقامات غربی مبنی بر اینکه «بر سر رفع تحریم‌ها توافق صورت نگرفته»، «تحریم‌های آمریکا علیه سپاه نه حذف بلکه کم‌رنگ شده»؛ «متن توافق، شامل تعهد بایدن و تضمین‌های آمریکاست»؛ و ... حاکی از کارت‌های بازی جدید غربی‌ها در قبال ایران است.

برخی لفاظی ها و شگردهای تبلیغی آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای (به‌ویژه طی یک هفته گذشته) از ادامه تحریم‌ها تا اتهام‌زنی‌ها و لفاظی‌ها علیه ایران نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش هستند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی و تله‌گذاری‌های جدیدی روی بیاورند.

از گوشه و کنار زمزمه توافقی نیمه نصفه به گوش می‌رسد حال ‌آنکه اولاً) اقدامات متناقض آمریکایی‌ها در بحبوبه مذاکرات به‌ویژه یکی دو ماه گذشته و حتی برخی اقدامات تبلیغی آن‌ها طی چند روز گذشته، نشان‌دهنده این واقعیت است که غربی‌ها در قبال ایران حسن نیت و ابتکار عملی از خود نشان نداده و از ابزار تحریم دست بر نداشته‌اند

ثانیاً) آنچه آمریکا به دنبال آن است فرسایشی کردن مذاکرات، شرطی کردن اقتصاد کشور به برجام و از همه مهمتر کاهش قیمت نفت است.

آن‌ها در شرایطی که با بحران انرژی دست و پنجه نرم می‌کنند می‌خواهند از یکسو قیمت نفت را کنترل کرده و از سوی دیگر ابزار تحریم علیه ایران را از دست ندهند.

شایان ذکر است تیم مذاکره‌کننده کشورمان که تاکنون بر اصول اصلی جمهوری اسلامی ایران (لغو تحریم‌ها، ارائه تضمین و راستی آزمایی طرف مقابل) هم در مذاکرات وین و هم در دوحه پافشاری کرده و هربار دشمنان نظام را ناامید کرده‌اند بایستی ضمن در نظر گرفتن جمیع اقدامات و رفتارهای غیرسازنده غربی‌ها به ویژه آمریکایی‌ها، دستاورد ارزشمند خود (مقاومت در برابر نظام سلطه) را حفظ کرده و بازهم پای استفیای حقوق ملت ایران و بهره‌مندی از منافع اقتصادی برجام بایستند و برای برخی مدعیان اصلاحات که به دنبال بستن با کدخدا بودند و به قول خودشان زبان دنیا را بلد بودند! تفاوت‌های روشنی از توافق قوی جدید و توافق ضعیف قبلی را به تصویر بکشند.

جنون تحریم آمریکایی‌ها حتی بعد از پیشنهاد تازه اروپایی‌ها

«جوزپ بورل»، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته اول مردادماه اعلام کرد که پیش‌نویس تازه‌ای درباره مذاکرات هسته‌ای که بهترین توافقی است که می‌توان به آن رسید را به ایران و آمریکا داده است.

آمریکایی‌ها هم با بیان اینکه متن مشترک با مشورت آنها تهیه شده است گفتند در حال بررسی آن هستیم. تقریباً تمام طرف‌ها از پیشنهاد تازه بورل و تاکیدات او مبنی بر اینکه «اکنون زمان تصمیم‌گیری برای نجات توافق هسته‌ای است» استقبال کردند.

همزمان با استقبال طرف‌های مذاکرات از پیشنهاد بورل، آمریکایی‌ها تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کردند. وزارت خزانه‌داری آمریکا ۹ مردادماه، ۶ شرکت و یک کشتی را به بهانه ارتباط با ایران در فهرست تحریم‌ها قرار داد. همین چند روز پیش (۱۷ مرداد) وزارت بازرگانی آمریکا یک شرکت چینی را به نقض تحریم‌های ایران متهم کرد.

بر همین اساس بود که ناصر کنعانی، سخنگوی جمهوری اسلامی ایران در واکنش ایران به تحریم‌های جدید آمریکا گفت: اعتیاد کاخ سفید به تحریم‌ها و استفاده ابزاری از آنها، شاخصی از نظام سلطه آمریکا است و تغییر دولت‌ها در این کشور، در رویکرد آن فرقی ایجاد نمی‌کند.

تشدید همراهی آمریکا و اسرائیل در دولت بایدن

با اینکه تصور بر این بود که جو بایدن بعد از ورود به کاخ سفید، سیاست حمایتی آمریکا نسبت به رژیم صهیونیستی را تعدیل می‌کند اما در عمل حمایت بی قید و شرط آمریکا از امنیت رژیم صهیونیستی در دوره بایدن با شدت و حدت هر چه تمام‌تر ادامه پیدا کرد.

رزمایش مشترک آمریکا و اسرائیل در دریای سرخ (همزمان با طرح برجامی بورل) و همچنین سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به اسرائیل و دیدارهای مکرر و مستمر مقامات اسرائیل و آمریکا، نشان‌دهنده عمق وحدت استراتژیک آمریکا و رژیم منحوس صهیونیستی در قبال ایران است.

دولت بایدن در طول دو سال گذشته همواره خود را شریک اسرائیل اعلام و تاکید کرده است که از امنیت رژیم کودک‌کش حمایت می‌کند.

چندی پیش یک مقام ارشد آمریکا مدعی شده بود: «صرف‌نظر از این که آمریکا با ایران بر سر برجام به توافق برسد یا نه، واشنگتن مصمم است که در همکاری با اسرائیل با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه مقابله کند.»

این در حالی است که برخی مدعیان اصلاحات و برخی دیگر از ساده اندیشان داخلی گمان می‌کنند که آمریکا و اسرائیل در قبال ایران اختلاف دارند و می‌توان از فرصت روی کار آمدن دموکرات‌ها در آمریکا استفاده و پای برجام را امضا کرد!

تلاش برای ترور «جان بولتون»؛ اتهام‌زنی‌های جدید آمریکا به ایران

وزارت دادگستری آمریکا عصر چهارشنبه ۱۹ مردادماه با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد یک تبعه ایران که عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را به تلاش برای ترور جان بولتون مشاور امنیت ملی اسبق کاخ سفید متهم کرده است!

بعد از این خبر، مقامات آمریکایی در صدر اخبار ظاهر شدند و به طور مستقیم و غیرمستقیم به لفاظی علیه ایران پرداختند. «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا پنج شنبه ۲۰ مردادماه در توییتی مدعی شد: «پیام ما به ایران روشن است: ما تهدید به خشونت علیه آمریکایی‌ها را تحمل نخواهیم کرد - و این قطعاً شامل مقامات دولتی سابق نیز می‌شود. هر حمله‌ای با عواقب شدید روبرو خواهد شد.».

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از بیانیه روز چهارشنبه آمریکا مدعی شد: «دولت بایدن بر سر محافظت از همه آمریکایی‌ها در برابر تهدیدهای خشونت و تروریسم مصالحه به خرج نخواهد داد.» خود «جان بولتون» نیز در واکنش به بیانیه وزارت دادگستری آمریکا گفت: «این مسئله به من کمک می‌کند درک بیشتری به دست بیاورم که رژیم مستقر در تهران قادر به انجام چه کارهایی است.» بیانیه وزارت دادگستری آمریکا و اتهام زنی‌های جدید به ایران در حالی است که بعد از مذاکرات اخیر هسته‌ای در وین، پیشنهاد اتحادیه اروپا در پایتخت‌ها در حال بررسی است!

حمله به «سلمان رشدی» و تلاش سناتورها برای ربط دادن ماجرا به ایران!

هنوز یکی دو روز از اتهام زنی جدید به ایران (برای ترور جان بولتون) نگذشته بود که روز جمعه ۲۱ مردادماه، اخبار و گزارش‌هایی درخصوص نویسنده مرتد (سلمان رشدی) منتشر شد.

با اینکه رسانه‌های خارجی بر اساس گزارش پلیس نیویورک خبر دادند که ضارب سلمان رشدی، جوانی ۲۴ ساله به نام «هادی مطر» است که ساکن ایالت نیوجرسی و اصالتاً لبنانی است، اما طی یکی دو روز گذشته برخی سناتورهای آمریکایی بدون هرگونه سند و مدرک تلاش کردند ماجرای حمله به سلمان رشدی را به جمهوری اسلامی ربط داده و در مساله برجام، زمینه‌های فشار علیه ایران را تمهید کنند.

«مارکو روبیو» سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در پیامی توییتری خود با اتهام‌زنی به ایران نوشت: «ایران به هر آن که سلمان رشدی را ترور کند، پاداش می‌دهد. امروز (جمعه) او در آمریکا مورد اصابت چاقو قرار گرفت. چرا بایدن هنوز توافقی را با این تروریست‌ها در تهران مورد مذاکره قرار می‌دهد.»

بر اساس گزارشی که فارس نوشته، چندین تن دیگر از سناتورها و نمایندگان کنگره که از همان ابتدا به دنبال از بین بردن برجام بودند نیز به روبیو پیوستند و از دولت بایدن درخواست کردند تا از توافق با ایران صرف‌نظر کند.

«تام کاتن» سناتور جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس هم در پیامی توییتری نوشت: «رهبران ایران چندین دهه است که خواستار قتل سلمان رشدی هستند. ما می‌دانیم آن‌ها تلاش می‌کنند امروز مقام‌های آمریکایی را نیز ترور کنند. بایدن باید فوراً به مذاکره با این رژیم تروریست پایان دهد».

به موارد فوق این واقعیات را هم اضافه کنید که «قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس»، «فعال کردن سرویس‌های اطلاعاتی صهیونیستی»، «ترور شهید صیادخدایی»، «خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای»، «وضع تحریم‌های جدید علیه کشورمان در حوزه پتروشیمی»، «دزدی محموله نفتکش ایران در آب‌های یونان»، «اعلام جایزه برای کسب اطلاعات درباره سپاه» و... بخشی از اقدامات خبیثانه آمریکا و همپالگان اروپایی‌اش علیه جمهوری اسلامی ایران در یکی دو ماه اخیر بوده است.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  2 1
  بسیار ذلیلآنه و احمقانه است 65876
  • محمد IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
   3 1
   بهتره به صحبتهاي آقاي حجت الاسلام محمود نبويان عضو جبهه پايداري گوش كنيد آن موقع متوجه خواهيد شد برجام جديد همش حيله و تله گذاري است و امضاي آن به منزله چه فاجعه اي است
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  3 2
  کاخ سفیدنه توان بازکردن جبهه تازه بعدازاوکراین واروپای مرکزی راداردنه
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  10 2
  بدبختا هنوزم نفهمیدید به این بیشرف های قاتل سردار سلیمانی شریف و مجاهد و دانشمندان مظلوم هسته ای و رژیم پدر جد تروریستهای عالم نمیشه به هیچ وجه اعتماد کرد.؟
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  5 2
  منطقی ، عقلانی و قانونا" چون که آمریکای بی منطق ، بی تعهد ،دیکتاتور و دروغگو یک طرفه از برجام خارج شده و نقض تعهد بین المللی کرده باید مجازات بشه و کشورهای اروپایی که زمستان سختی را در پیش خواهند داشت
 • DE ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  12 1
  ......آنچه آمریکا به دنبال آن است فرسایشی کردن مذاکرات، شرطی کردن اقتصاد کشور به برجام و از همه مهمتر کاهش قیمت نفت است. آن‌ها در شرایطی که با بحران انرژی دست و پنجه نرم می‌کنند می‌خواهند از یکسو قیمت نفت را کنترل کرده و از سوی دیگر ابزار تحریم علیه ایران را از دست ندهند......
 • حسن IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  3 8
  امریکا دست انداخته و گلوی ایران رو گرفته و داره خفه میکنه
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  7 2
  ایران لازم است قید توافق با آمریکا را بزند،دولت خبیث آمریکا از مذاکرات استفاده تبلیغاتی برای کاهش قیمت نفت میکند،باید هرچه زودتر به مذاکرات پایان داد.
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  5 1
  همش بازی و رقصهای شیطانی...
 • SE ۰۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  8 2
  مرگ بر برجامچای و ترتیب دهندگانش
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 0
  اسرائیل سعی دارد بر فشار بیشتر بر ایران وارد کردن توسط ابزار و افراد وابسته بخود . فشار از روی خود را بکاهد . کور خوانده . تازه تنور فلسطین گرم شده . داغ تر هم میشه . متوجه حرکات منطقه ای آنها هم هستیم . فقط میخواستیم به گوش و نظر برخی برسه . با معامله گری راه خود دور میکنید و به هدف تان هرگز نخواهید رسید .
 • خسرو IR ۰۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 1
  این روزهافعالیت و هم آهنگی اصلاح طلبان در داخل با آمریکا کمی کمرنگ شده و در روزنامه های خودشان برای امضای فوری و چشم بسته برجام و نشان دادن وضعیت داخلی ایران که خیلی مردم از تحریم در رنج هستند از این عدم همکاری آنها فعلا آمریکا و انگلیس نا امید شده اند که خودشان دست بکار شده اند و ترور ها را به ایران نسبت میدهند و حتی حکومت آل ترور وهابی هم همصدا شده است اما این اعمال کهنه شده و به هیچ جایی نمی رسد
 • حسین IR ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 1
  کشوری که ابر قدرت است معلومه تحریم میکنه .
 • IR ۰۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 0
  در هر معامله ای حداقلی از اعتماد باید وجود داشته باشد ،ایران و آمریکا کوچکترین اعتمادی به هم ندارند و شکست این مذاکرات دیر یا زود حتی پس از توافق احتمالی ،قطعی است. دلیل ادامه مذاکرات و تحمیل هزینه های مختلفش را نمی فهمم؟!
 • IR ۰۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 1
  عربستان مثل آدم داره روزی یک میلیارد دلار نفت میفروشه
 • IR ۰۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  15 1
  خودتان گیج نشدید!! دست بردارید از این قرارداد ناقص الخلقه هزار وصله و پینه ای که هیچ اطلاعی هم از مفاد آن ندارید! برجام منحوس در صورت احیاء هم موجب هیچ گشایشی در زندگی مردم عادی یا همان ولی نعمتان ایجاد نخواهد کرد، غیر از این بود مردم را در حریان این مذاکرات مزخرف قرار میدادند.
 • NL ۰۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  2 0
  رژیم نحس اسراییل همون شیطان بزرگ کوچک شده در غرب آسیا و منطقه ماست.کسانی که دنبال عادی سازی این رژیم اشغالگر هستند میگن مواضع این دو با هم متفاوته! جالبش اینه! زمستان سرد غرب در راهه و میخوان از این گردنه بگذرند با انرژی ایران و بعد دوباره شرارت بکنند وقتی اورانیوم ها رو گرفتند و اقتصاد رو شرطی کردند.اسلحه تحریم باید بی اثر بشه.اینها رو قبلا تجربه کردیم ایرانی بیدار و هوشیاره
 • IR ۰۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  شما با امریکا آب شما تو یک جوب نمی رود اگر میخواست برود ۱_ کنفرانس مقاومت تشکیل نمی دادید ۲_ گردانهای قدس تکلیفش را روشن میکردید امریکا اگر می خواست توافق کند سگی مثل اسرائیل را حمایت نمی کرد ۲_ داعش درست نمی کرد ۳_ از براندازی رژیم ایران حمایت نمی کرد
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 0
  توافق نشد بهتر هیچ امتیازی به غرب ندهید تضمین تعهدات و بازگشت سریع در صورت عدم انجام تعهدات و لغو همه تحریم ها در همه زمینه‌ها
 • سید IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 0
  امید یانکی ها در تحمیل توافق مدنظرشان به دولت ایران، همانا فشار بر افکار عمومی داخل ایران توسط اصلاح طلبان است که از طریق رسانه های زرد وابسته به این نحله منحرف اعمال شود!
 • گاندو4-5-6-7-.... IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  10 1
  موضوع تله کاملا جدیست اما مهمتر و جدی تر و مخربتر ازآن عنصر و عناصر نفوذی هستند !!
  • FR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
   1 0
   و شاید خطرناک‌تر از همه اینه که این ۲ (تله امریکا و نفوذیهاش) همیشه در ارتباط باهم و مکمل همدیگه عمل میکنن ….
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  5 1
  فقط باید تهدید به خروج ازان پی تی بکنیم درصورت عدم توافق ورفع نشدن تحریمها ازموضع قرت باآنهابرخورد کرد
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  2 4
  زیاد خودتان را گول نزنید همانند 20 سال قبل همگی مانند هم هست و خواهید شد
 • بی نام IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 3
  واقعا خنده داره از یک طرف عرض می کنید لیست تهیه کردیم این و اون رو می کشیم از اون طرف میگید آمریکا بابت ترور بهمون تهمت میزنه
  • منصف IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   0 0
   این خیلی خنده داره که امثال شما کشته شدن ناجوانمردانه سردارسلیمانی را ترور نمیدانید ولی قصاص یا حرف زدن در مورد قصاص را کشتن و ترور میدانید یقیناً یک ایرانی وطن دوست این حرفها را نمیزند
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 0
  شاید هم حمله به سلمان زشتی کار خودشان باشه.اینا به شیطان درس میدن.
 • FR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 0
  تنها راه، برسمیت نشناختن رژیم غاصب امریکا است ! امریکا را به صاحبان اصلی ان یعنی سرخ پوستان و ایرانیانی که از راه افریقا برای تجارت به انجا رفته بودند پس دهند !
 • NG ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 1
  من یک سوال دارم. چرا همیشه باید آمریکای ها بازی رو بدست بگیرند؟
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.
 • فرزاد IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  یقیناً احیای برجام ضرر بزرگیست چون اولاً در برابر تعطیلی بخش عظیمی از توان هسته ای که فناوری اینده دار و مهمی است چیز زیادی عاید کشورمان نمیشود و غربیها در این مورد بسیار خسیس هستند ثانیاً غربیها برای تلافی همان امتیاز کمی که به ما میدهند از خیلی از جاهای دیگر به ما ضربه میزنند وبعد از ان موضوعاتی مانند حقوق بشر، حمایت از تروریسم، نفوذ منطقه ای و ....را مطرح میکنند و سعی میکنند علاوه بر اینها در کشورمان ایجاد اشوب و ناارامی کنند چون دیگر از موضوع هسته ای خیالشان راحت است و حتی شاید خیلی از همین تحریمها با بهانه های دیگر مثل نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم و غیره برگردد ان وقت است که میبینیم هم اب رفته است و هم سنگ بر جای مانده امیدوارم سیاستمداران و مذاکره کنندگان ما دقت را فدای سرعت نکنند مطمئناً بدون برجام هم میشود زندگی کرد و به مرور زمان و با حوصله اوضاع اقتصادی بهتر میشود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس