ویژه ها

در دولت روحانی ۳ فاکتور اساسی در توافق هسته ای از جمله لغو دائمی تمامی تحریم ها، دریافت تضمین معتبر و راستی آزمایی اقدامات ادعایی طرف مقابل مورد توجه قرار نگرفت.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با  «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** علی اکبر صالحی: اگر برجام احیا نشود، مردم ایران به مشقت و سختی می افتند

«علی اکبر صالحی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت روحانی و از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای در دوره وزارت ظریف در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «امیدواریم برجام احیا شود. اگر خدای ناکرده در این زمینه تعلل کنیم، دوباره وارد کلاف سردرگمی می‌شویم که باز کردنش با خداست و ملت باز باید سختی و مشقت بسیار تحمل کنند.»

وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «در کشور ما برخلاف توصیه‌های اخلاقی و دینی، نگاه سوءظن مطلوب‌تر است. شاید ریشه این بحث به دوره قاجاریه و حضور انگلیس در ایران می‌رسد که همه‌ چیز نوعی توطئه خارجی تلقی می‌شد و با سوءظن نگاه می‌کردند و این نوع نگاه ماندگار شده. البته آن دوره‌ خارجی‌ها بلاهای بسیاری سر ایران آوردند و همه‌جور توطئه‌ای را انجام می‌دادند. و این جزء فرهنگ ما شده که فکر می‌کنیم تیزهوش هستیم و تا با یک خارجی روبه‌رو می‌شویم می‌گوییم جاسوس است و ما این را کشف کرده‌ایم. اساس سیاست خارجی بر این است که اعتماد نکنیم. اما باید هوشمندانه مذاکره کنیم که سرمان کلاه نرود. سیاست خارجی که بر اساس اعتماد بنا نمی‌شود.. هر کشوری باید طوری مذاکره کنند که حق خود را منصفانه تأمین کنند

صالحی: اگر برجام احیا نشود مردم ایران به مشقت و سختی می‌افتند/ کرباسچی: شاه و جمهوری اسلامی در سرکوب منتقدان شباهت دارند

آقای صالحی در اظهارات مذکور با اشاره به اینکه برجام باید حتما احیا شود، تاکید کرده است که اگر خدای نکرده در این زمینه تعلل کنیم، ملت باید باز سختی و مشقت بسیار تحمل کنند.

متاسفانه آقای صالحی به گونه ای القا کرده که گویی برجام در دولت روحانی فتح الفتوح اقتصادی ایجاد کرده بود و حالا چنانچه دوباره برجام احیا شود، به آن دوران بی نظیر بازمی گردیم!

این در حالی است که صالحی- شهریور ۹۵ با اذعان به بی دستاوردی برجام گفته بود: «در بعد تحریم و مسائل دیگر سیاسی، آمریکایی‌ها از شیوه نادرستی استفاده می‌کنند، اگر ما وقتی برجام را تنظیم می‌کردیم دقت بیشتری می‌کردیم این فرصت برای آمریکا پیش نمی‌آمد که از این قابلیت تفسیر بودن سوءاستفاده کند.»

در دولت روحانی طرف ایرانی تمام تعهداتش را به شکل نقد، یکجا و غیرقابل برگشت (یا با امکان بازگشت طولانی‌مدت) و در کمتر از دو ماه انجام داد. این روند شامل انتقال ۹۷۰۰ کیلو گرم (۹۷ درصد ذخائر) اورانیوم غنی‌شده به خارج از کشور، اوراق کردن و ازهم‌گسیختن ۱۵هزار سانتریفیوژ از مجموع ۱۹هزار سانتریفیوژ، و بتن‌ریزی در قلب رآکتور اراک بود.

و اما پس از واگذاری نقد همه این امتیازات، روز اجرای تعهدات آمریکا فرارسید. آمریکا هم همانطور که منتقدان دلسوز به درستی تاکید کرده بودند، هم در دولت اوباما، هم در دولت ترامپ و هم در دولت بایدن بارها برجام را به صورت فاحش نقض کرده و آن را لگدمال کرد.

مرور زمان آشکار کرد که برخلاف تبلیغات دهان‌پرکن درباره فتح‌الفتوح بودن برجام، این توافق پر از خسارت برای کشور بوده و منافذ بسیاری دارد. از جمله اینکه فاقد تضمین، و مکانیسم شکایت موثر برای مطالبه حقوق و خسارات ایران است، توازن ندارد، تکلیف لغو تحریم‌ها در آن معلوم نشده بلکه به نحوی تنظیم شده که طرف مقابل توانسته در همین دوره اجرا، تحریم‌ها را از ۸۰۰ مورد به بیش از ۱۷۰۰ مورد افزایش دهد!

این خسارت بزرگ در حالی رقم خورد که روحانی چندبار گفته بود همه تحریم‌ها در روز اجرای توافق لغو خواهد شد؛ به عنوان نمونه: ۲۰ فروردین۹۴ در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای گفته بود: «ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد، مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق، تمامی تحریم‌های اقتصادی، همان روز و بالمرّه (یکجا) لغو شود».

رویکرد غلط «رسیدن به هر توافق، بهتر از عدم توافق»، اجرای توافق به‌صورت یکطرفه، عجولانه، نامتوازن و غیرهمزمان در ۲ ماه، نگرفتن تضمین قوی و کافی برای لغو تحریم‌ها، ادامه اجرای تعهدات برجامی علی‌رغم نقض فاحش برجام توسط آمریکا و اروپا از مصادیق قصور و تقصیرهای فاحش تیم مذاکره‌کننده دولت قبل در پرونده برجام است.

همچنین اجرای تعهدات علی‌رغم گزارش نادرست آژانس در موضوع PMD، مرجع بودن تفسیر طرف مقابل و مبهم بودن متن برجام، قصور و تقصیر در انتخاب اعضای تیم مذاکره‌کننده و حمایت از جاسوس‌ها، اعتماد بلاوجه به طرف بدعهد و تضمین نامیدن امضای وزیر خارجه آمریکا، پیش‌بینی نکردن خروج طرف مقابل و انکار احتمال خروج آمریکا از توافق و... را باید به این فهرست اضافه کرد.

در مسئله برجام ۳ فاکتور اصلی وجود داشت که عبارت است از لغو دائمی تمامی تحریم ها، دریافت تضمین معتبر و راستی آزمایی اقدامات ادعایی طرف مقابل. اما متاسفانه در دولت قبل این ۳ فاکتور اساسی مورد توجه قرار نگرفت.

برخلاف اظهارنظر آقای صالحی، برجام هم تحریم ها را افزایش داد و هم ارزش پول ملی را کاهش داد و در نتیجه سفره مردم را کوچک کرد.  

یکی از علت های خسارت محض برجام این بود که متاسفانه دولت قبل به آمریکا اعتماد کرد. یکی دیگر از علت های اصلی نیز حضور افراد نفوذی و جاسوس های دوتابعیتی در تیم مذاکره کننده بود که متاسفانه دولت روحانی به آن توجه نداشت.

 ** کرباسچی: شاه و جمهوری اسلامی در سرکوب منتقدان شباهت دارند

«غلامحسین کرباسچی» فعال اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: «شاه اگر به اصلاحات تدریجی تن می‌داد که کار به اینجا نمی‌رسید. امام (ره) در اوایل شروع نهضت، نمی‌خواستند وضعیت کشور را به هم بریزند و برنامه‌ای برای انقلاب نداشتند. اولین اعلامیه‌های امام درباره مسائل جاری و ساده کشور بود، اما توجهی به این خواسته‌ها و مطالبات نمی‌شد. گروه‌های سیاسی مانند فعالان جبهه ملی و مذهبی‌ها و مهندس بازرگان و...هم مدام به شاه و کارگزارانش در این خصوص هشدار می‌دادند. حتی امام (ره) که راس هرم مخالفت‌ها و معمار انقلاب بودند، خواسته‌های ساده‌ای برای اصلاح امور داشتند. بحث این بود که شکنجه کنار گذاشته شود، زندانی سیاسی نداشته باشیم، رفتار نهادهای امنیتی اصلاح شود. در مملکت فقر و بی‌عدالتی نباشد. ابتدا منتقدان که اسلحه نداشتند. اگر شاه به این تذکرها توجه می‌کرد، مسیر متفاوتی طی می‌شد. اما هر کسی انتقاد می‌کرد با شدیدترین برخوردها مواجه می‌شد.»

وی در ادامه گفت: «به نظر من اگر هر دو طرف یک روش دیگر را به کار می‌گرفتند، خروجی فرق می‌کرد. اگر حاکمیت آن روز گوش می‌کرد و تن به اصلاح می‌داد، این سرنوشت را پیدا نمی‌کرد. صحبت‌های امام درباره کاپیتولاسیون بود، می‌گفت، دست آمریکا را اینقدر در کشور باز نگذارید، نیروهای خارجی را اجازه ندهید که به منابع کشور مسلط شوند و... حکومت در پاسخ به این انتقادها، امام (ره) را تبعید و منتقدان را سرکوب کردند. همین بحث‌ها امروز هم به گونه‌ای دیگر مطرح است، سیستم اگر با نقدها و بحث‌های ایجابی فعلی درست برخورد کند و صداها را بشنود، بسیاری از مسائل حل می‌شود. هم اپوزیسیون و پوزیسیون باید به درستی شنوای صداهای متفاوت باشند.»

کرباسچی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «من موافق استفاده از عنوان "جنبش" برای اصلاحات نیستم. مجموعه افراد و جریاناتی که در یک کشور فعالیت می‌کنند در طول زمان دچار تغییر و تحول می‌شوند. این تحولات در اشخاص گوناگون هم متفاوت است و یک نسبت واحد ندارد. مثلا آقای تاجزاده امروز که چهره آوانگارد اصلاح‌طلبان است با تاجزاده سال ۶۴ و ۶۵ متفاوت است. حتی سیدمحمد خاتمی دهه ۶۰ که تلاش می‌کرد با ویدیو VHS مقابله کند و بخشنامه می‌داد، با خاتمی امروز فرق دارد. همه ما دچار این تغییرات شده‌ایم، از قیافه‌ها و ظواهر گرفته تا افکار و نگاهی که به مسائل سیاسی و مدیریتی داریم، فرق کرده است.»

صالحی: اگر برجام احیا نشود مردم ایران به مشقت و سختی می‌افتند/ کرباسچی: شاه و جمهوری اسلامی در سرکوب منتقدان شباهت دارند

کرباسچی و رفقای وی در سالهای گذشته در شهرداری تهران و کارخانه رشت الکتریک پرونده های فساد اقتصادی دارند. در سال ۱۳۸۲، ۷۲ درصد از سهام یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولیدی دولتی در رشت، باسابقه ۵۰ ساله و در وسعتی به میزان ۱۲ هکتار، به بهانه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی با مبلغی در حدود ۲ میلیارد تومان به‌صورت اقساط ۱۳ ماهه، به خیرالنساء عسگریان (همسر غلامحسین کرباسچی) ، فاطمه صدیقیان(همسر عبدالله نوری) ، گیتا شاهنواز (همسر غلامرضا قبه، معاون کرباسچی در دوران شهرداری تهران و از متهمان اصلی پرونده فساد شهرداری در سال ۷۷) و سوده جبلی (دختر باجناق کرباسچی) واگذار شد.

این کارخانه طی سال‌های متمادی، ۱۱۲ محصول الکتریکی را تولید و ضمن توزیع در سراسر کشور، به سایر کشورها نیز صادرات داشت و حدود ۲ هزار کارگر در آن اشتغال داشتند. این کارخانه یکی از تولید کننده‌های اصلی محصولات الکترونیک در ایران بود، اما واگذاری مشکوک و مفسده‌انگیز آن در سال ۸۲، آن را به مخروبه‌ تبدیل کرد. این یکی از دستپخت های آقای کرباسچی و نزدیکان وی است.

در دوران حضور کرباسچی در شهرداری تهران نیز فساد بزرگی رخ داد. پرونده این فساد با داشتن ۱۰۴ متهم و هزاران صفحه، بزرگ ترین فساد مورد رسیدگی در قوه قضاییه جمهوری اسلامی تا آن زمان بود. کرباسچی در پایان ۸ جلسه محاکمه که در اقدامی قابل تحسین و بی سابقه به صورت زنده از تلویزیون پخش می شد، از سوی قاضی دادگاه، غلامحسین محسنی اژه ای به ۳ سال حبس و ده سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد و به زندان افتاد و البته با گذراندن کم تر از ۸ ماه حبس، با وساطت هاشمی رفسنجانی از زندان آزاد شد.

نکته قابل توجه اینجاست که جریان اصلاح طلب در آن مقطع با شلوغ بازی و با نمایش بدون روتوش رفتار قبیله ای و باندی در پی سیاسی جلوه دادن این پرونده فساد و مظلوم نمایی از کرباسچی برآمد.

به این نمونه نیز توجه کنید: روزنامه منتسب به حزب کارگزاران در دولت روحانی تصویر جهانگیری را در لباس سوپرمن در صفحه اول منتشر کرد. حزب کارگزاران یکی از حامیان جدی دلار ۴۲۰۰ تومانی بود. این در حالی است که دولت قبل با تصمیم غلط و غیرکارشناسی دلار ۴۲۰۰ تومانی، حدود ۶۰ تن طلا و همچنین حدود ۱۸ میلیارد دلار ارز دولتی را بر باد داددلار ۴۲۰۰ تومانی در تبعیضی آشکار موجب شده بود که پول متعلق به همه مردم ایران تنها به جیب حدود ۴۰۰۰ نفر برود.

کرباسچی همان شخصی است که در اسفند ۹۹ و در شرایطی که دولت روحانی ماههای پایانی خود را سپری می کرد، گفت: «از انتخاب روحانی نه پشیمان هستیم و نه توبه می‌کنیم»!

کرباسچی در پرونده خود موارد قابل تأملی را ثبت کرده است، از توهین به مدافعان حرم و سربازان حاج قاسم تا فساد در شهرداری. و حالا چنین شخصی با چنین سابقه ای مدعی است که شاه و جمهوری اسلامی در سرکوب منتقدان شباهت دارند.

واقعیت امر این است که بخشی از جریان اصلاح طلب آلوده به «نفاق» است؛ رذیله ای اخلاقی که خود کرباسچی در بخشی از این مصاحبه به آن اذعان کرده است.

** واکسن کرونا هیچ ربطی به  FATF نداشت

روزنامه آرمان در مطلبی نوشت: «بزرگ‌ترین خدمتی که آقای رئیسی در دوران مسئولیت‌شان کردند، واکسیناسیون آحاد ملت بود که طی آن بیش از ۱۳۰ میلیون دوز واکسن تزریق شد چرا که یک جامعه بانشاط که بناست در فضای کرونا به سمت کسب و کار حرکت کند، باید از سلامت جسم و روان برخوردار باشد

در ادامه این مطلب آمده است: «خوشبختانه این اتفاق یک اتفاق بسیار بزرگ بود که دولت قبل ادعا می‌کرد علت اینکه نمی‌تواند واکسن وارد کند، بحث اف‌ای‌تی‌اف است. درصورتی که در دولت آقای رئیسی شاهد بودیم که این اتفاق افتاد و هیچ ربطی هم به اف‌ای‌تی‌اف نداشت. آقای رئیسی سلامتی را به مردم برگرداند و در عین حال شرایط بحرانی فضای کسب و کار را از دوران کرونا خارج کرد. »

صالحی: اگر برجام احیا نشود مردم ایران به مشقت و سختی می‌افتند/ کرباسچی: شاه و جمهوری اسلامی در سرکوب منتقدان شباهت دارند

در دولت روحانی، مقامات دولتی از جمله رئیس جمهور و سخنگوی دولت مدعی بودند که واکسن، سوهان قم نیست که همه جا فراوان باشد! و بدون حل مشکل FATF نمی توان واکسن وارد کرد. با این رویکرد غلط و خسارت بار، آمار قربانیان روزانه تا ۷۰۹ در اوایل شهریور ۱۴۰۰ افزایش یافت.

فعالین اصلاح طلب نیز با این رویکرد تأمل برانگیز دولت همراه شده بودند. برای نمونه «علی مطهری» نائب رئیس مجلس دهم و عضو لیست امید- فهرست مورد حمایت خاتمی- مدعی شده بود: «دلیل باطل شدن سهمیه واکسن کرونای ایران، قرار داشتن در لیست سیاه FATF است.»!

در دولت روحانی در حدود ۱۹ میلیون دز واکسن کرونا وارد کشور شد. با شروع کار دولت سیزدهم به جهت تغییر ریل گذاری در امور اجرایی کشور، تا پایان اسفند ۱۴۰۰ مجموع واکسن‌های وارد شده به کشور به حدود ۱۵۸ میلیون دز رسید. یعنی در حدود ۸ ماه تقریبا واردات واکسن کرونا به کشور ۸ برابر افزایش یافت. در این مدت واکسن‌های تولید داخل نیز به پیشرفت‌های قابل توجهی رسید و در سطح انبوه تولید شد.

چندی پیش «علی اکبر علیزاده» نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفته بود: «مسئولانی که با کوتاهی‌هایشان باعث شدند تا آمار مبتلایان و جانباختگان ناشی از بیماری کرونا افزایش یابد و اقدامات پیشگیرانه را در این زمینه انجام ندارند باید مورد پیگیری قضایی قرار گیرند.»

علیزاده در ادامه گفت: «حتی اگر یک نفر هم به دلیل قصور و کوتاهی مسئولی کشته شود و جان خود را از دست دهد، نمی‌توان از کنار آن گذشت چه برسد به اینکه تعداد جان باختگان ناشی از کرونا در کشورمان به روزی به بیش از ۷۰۰ نفر نیز رسیده بود.»

وی خاطرنشان کرد: «با اقدامات مناسب دولت سیزدهم در واکسیناسیون گسترده ما شاهد بودیم که ابتلا به بیماری کرونا مهار شد و حتی آمار جانباختگان به این بیماری به صفر نیز رسید.»

این نماینده مجلس تصریح کرد: «در دولت قبل هم باید اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون انجام می‌شد اما متاسفانه دولت قبل واردات واکسن را به FATF گره زد و تعداد زیادی از مردم را به کام مرگ کشاند.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 77
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  44 20
  چرا دزدان بی آبرویی چون کرباسچی همچنان اجازه ی فعالیت سیاسی دارند؟!!!!!
  • سعید MD ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   16 7
   اقای صالحی شرمت باد
  • سعید MD ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   14 11
   اقای صالحی این شرک است این اعتقاد به کدخدا بودن شیطان بزرگ ا ست چرا شما به شیطان اعتقاد دارید
  • سعید MD ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   8 5
   اقای کرباسچی اگر این ارتجاع نیست چیست
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   3 1
   برجامیون 8 سال اقتصاد کشور و معیشت مردمو معطل برجام کردند و قیمت دلار و سکه و مسکن و خودرو و غیره را 10 برابر افزایش دادند بازهم خجالت نمی کشند و از رو نمی روند !
  • IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   5 1
   صالحی چی میزنی؟ مردم زمان شما بنفش های....بدبخت شدن قیمت خونه 100 میلیونی کردین 800 میلیون . نفرین بر تو و رییس ریش بنفششت با اون برجامت گند زدی به زندگی جوان ها.
  • DE ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   3 0
   در دولت روحانی ۳ فاکتور اساسی در توافق هسته ای از جمله لغو دائمی تمامی تحریم ها، دریافت تضمین معتبر و راستی آزمایی اقدامات ادعایی طرف مقابل مورد توجه قرار نگرفت.// نه اینکه دولت حسن فریدون و ظریف و دیگر برجامی ها نمیدانستند این سه موضوع چه اهمیتی دارد برعکس خیلی هم خوب میدانستند که این ها " موضوعاتیست که محال است امریکا زیر بار برود ". امریکا و اروپا با داشتن امیدهای رژیم اسقاطیل و جاسوسان و رفرمیست ها میست ها و اشرافیون و ضد انقلاب و ستون پنجم منافقین و بهائی ها...و اینهمه رسانه و روزنامه و سایت وابسته به بیگانه و غرب در ایران و با توجه به دولت کلید که تمام زندگی و داروندار خود را در سبد برجام گذاشته بود و با فشارهایی که تحریمها روی مردم میاورد , دست بالا را دارند و میتوانند به ایران فشار بیاورند .چانه زنی دربالا فشار در پایین روی مردم. غرب وحشی چند صد تحریم اضافه کرد تا بتواند نزدیک به انتخابات 1400 با لغو کردن یه هوکی قلمبه ای و بالمُره شاید بیش از هَزار وُ پانصد تحریم آبکی و تحریمهائی که به همین منظور و برای لغو شب انتخابات و ترکوندن در خیابانها جمع شده اند , در حقیقت با یک شبه کودتای رنگی اراذل و اوباش و نوکران و وابستگان ...وغربگدایان و لاتچریها سه نیملیتریها رانتخواران و دزدان .....یک جشن و پایکوبی بزرگ در سراسر ایران راه اندازی کنند و بترکونند و باز سرطان اصلاحات 32 ساله را برای حداقل 8 سال یا همیشه به جان مردم انداخته و ایران را خلع سلاح نموده و آنرا تکه تکه کنند .نه اینکه اصلاح طلبان جاسوس و وطنفروش بین خود زیاد دارند نه متاسفانه ساده لوحان و بیسوادان بین آنان از اکثریت هم رد کرده است . زیرا قول عموسام و جان کری برای همه شان تضمین است . و اکنون نیز هست زیرا اعتقاد آنها و زیر بنای فکری آنها اینست نه اشتباه آنها. در انتخابات 1400 خطری بسیار بسیار بزرگ از کشور رد شد و اگر اصلاحطمعکاران سر کار بودند الان همه جار را اصلاحات زده بودند و اداره کشور را فوتبالی به امریکا داده بودند و پورسانتش و شیتیلش را میگرفتند .و اول از ترس مردم مدیران خارجی استخدام میکردند تا کم کم قبه قضیه از بین رفته و کشور را آماده واگذاری نمایند. مانند دولتهای بدبخت شاهنشاهی قاجار و رضا پالانی و ممرضا پالانی ....وغیره
 • IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  28 9
  برجام اصل مشقت بود
 • نادر سعدونی IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  19 51
  در دوران روحانی برجام فتح الفتوح ایجاد نکرده بود ولی از این شرایط فعلی که مردم درگیر هستند صد برابر بهتر است
  • IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   7 8
   اون وقت که آقای صالحی تازه وزیر امور خارجه شده بودند و یک بار وزیر خارجه بحرین را در سازمان ملل دیدند ، خیلی وزیر خارجه بحرین را تحویل گرفتند و بگو بخند کردند و به نوعی خواستند مثلا روابط را با بحرین خوب کنند ، ولی‌ وزیر امور خارجه بحرین دقیقا یادم نیست یک هفته بیشتر یا کمتر ، پشت ایران بد گفت و ایران را متهم کرد . القصه ، من همون موقع به خودم گفتم که این آدم در بهترین شرایط یک ساده لوح به تمام معنا است و اصلا رندی لازم را ندارد . و این بصیرت نداشتن در روابط دنیا درد همه ی اصلاحات است .
  • ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   8 4
   یکی از بهتر بودن های مذبور را بفرمایید باقی پیشکش باری امثال شما چیستی و چگونگی و اصل قضیه مهم نیست هرچه غربی ها بگویند آن را تکرار می کنید
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   6 3
   قطعاً برای برخی بهتر بود! خیلی هم بهتر بود! به جهت نیست که عده ای صبح تا شب و شب تا صبح به این دولت بد و بی راه می گویند! قابل درک است!!!!
  • IR ۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   3 1
   نادر سعدونی وااقعا برای شماها بهتر بوده دیگه 60 تن طلا رو بین شماها تقسیم کرده ریش بنفش ولی خبر ندارین که اتیش جهنم خوردین
 • مهدی IR ۰۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  13 25
  درود بر اصلاحات
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   9 5
   بهتر است اصلاحات را ابتداءً از خود شروع کنید که بوی گندتان همه جا را برداشته است!!!!
  • DE ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   3 0
   نوشته :درود بر اصلاحات .خب سه رود هم برتو که اینقدر در اصلاحات خوردی و بهت رسیدند که اصلا اشکالی درشون نمیبینی
 • IR ۰۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  16 6
  کرباسچی امیرکبیر قلابی دیگه چی می گه . هنوز آثار گندکاری و تراکم فروشی بی ضابطه ی تو در تهران فراموش نشده .
 • IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  16 23
  صالحی اگرزندگی برای ت سخت است بروپیش کدخدایت ماملت توان مقاومت را داریم وننگ رانمیپذیریم
  • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   6 13
   شما از سمت خودت حرف بزن
  • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   2 3
   ماملت امام حسینیم ما ملت شهادتیم ما 400 هزار شهید دادیم تو برو از طرف خائنین حرف رایگان بزن. ما پشت رهبر عزیزمون و پشت نظام رو خالی نمیکنیم. ما خون دادیم .ما خانوادهای داشتیم در جنگ 5 شهبد دادن پس تو برو البانی از طرف شکم پاره ها حرف بزن
 • اشنا IR ۰۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  9 8
  یاغیان از اصلاح طلبان بهتره خفه خون بگیرند !!!!!!!!!!!!!!
 • محمد IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  14 10
  نه زمان شما گل و بلبل بود ،،همی الان هم ای مشکلات و گرونی ها رو از دولت شما به ارث بردیم ،،واقعا رو نیست سنگ پا قزوین ه۰
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  12 8
  از رو نمیرن بسه دیگه خجالت بکشید
 • هه IR ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  9 15
  من یه شهروند عادی هستم دولت روحانی با دولت ریسی هردوازهم بدترن فکرجیب خودشو اقوامشوهستن
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   3 1
   وقتی اینجور سیاه نمایی می کنی و دروغ میگی و دولت نکبت بنفش رو با دولت رییسی که تو این چندماه از کل دوران ۸ ساله روحانی بیشتر کار کرده یکی می دونی کاملا مشخصه تنها چیزی که نیستی شهروند عادی است
 • علیرضا IR ۰۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 4
  صالحی یا ... !!
 • reza IR ۰۴:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  11 6
  ما چه گرگهایی در اداره کشور داشتیم یکی از اینها بپرسه خودتون میدونستید اگه اون 3 موضوع مورد توجه قرار میدادید توافقی صورت نمی گرفت وشما 100 سکه و عنوان ژنرال دیپلماسی نمی گرفتید مگر اقای خامنه ای نگفتند امریکا قابل اعتماد نیست
 • IR ۰۵:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  9 6
  آقای صالحی استادت و دولت متبوعش الحمد لله در سراشیبی سقوطند انشاءالله . هنوز در جا میزنی و به بندهای تحمیلی برجام مانند آیات قرآن معتقدی ؟
 • US ۰۵:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  8 9
  این دولت هم جوری حرف میزنه که گویی هیچ نیازی به برجام نیست اما این اوضاع که ملاحظه میفرمایید 90- در صد مردم دچار سو تغذیه شدن
  • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   6 3
   من اینجا تو آمریکا زندگی میکنم ، صد و ده درصد (!) مردم سوء تغذیه دارن، قبول نداری برو بشمار منافق کلنگی!!!!
 • IR ۰۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  7 5
  طرف راست راست می چرخه و فحش میده به نظام . هیچکس هم کارش نداره
 • عبدالله IR ۰۵:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  9 5
  جناب آقای صالحی ، برجام که انشاء الله چند سال دیگر به تاریخ خواهد پیوست! پس با این حساب شما ، تکلیف مردم بدون برجام چه خواهد شد؟! اگر شما اعتقاد دارید که عدم احیاء برجام باعث مشکلات برای مردم می شود پس با به تاریخ پیوستن برجام ، سرنوشت مردم از دیدگاه شما چه خواهد شد؟! - اما بنده به الطاف الهی اطمینان دارم و باور دارم که خدا پشت و پناه مسلمین است و انشاء الله با مرگ برجام و در سایه توکل بر خدا و تلاش روز افزون دولت انقلابی و ملت ایران ، آینده بهتری برای اسلام و ایران عزیز متصور است.
  • ناشناس IR ۰۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   5 1
   پشت و پناه انسانها در هر آیینی تدبیر و عقل آنهاست.
 • IR ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  9 3
  آقای صالحی امضای گری که تضمین بود، چرا آمریکاییها دبه کردند. حداقل به قسم جلاله ای که خوردید. پایبند باشید و یا همه اینها را دروغ گفتید.
  • IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   4 2
   چیزی که آدم را می سوزونه ، اثبات عدم کارایی ، نقشی در پست گرفتن این جماعت نداره و از یک به پست به پست دیگر منتقل می شوند .
 • حجت IR ۰۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  4 4
  جناب کرباسچی، واقعا باید برای ایران متاسف بود که امثال توی دزد توش نظریه پرداز بشن شما رو باید از فلانتان دار زد که مایه عبرت بشین نه اینکه ولتان کنن خزعبلات تحویل بدین
 • US ۰۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 2
  شماها دو تا ویژگی دارید اول اینکه پست و باطل هستید دوم اینکه خیلی ضعیف و ترسو هستید
 • ایرانی وا داده بیکار IR ۰۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 2
  آقای کرباسچی ؛ داشتیم ؟!؟!
 • IR ۰۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  4 2
  هیچ چیزی بدتر از بیماریهای شخصیتی نیست/ مذاکره با شیطان بزرگ تاکنون هیچ منفعتی برای هیچ کسی در هیچ جای دنیا نداشته است.... اتو کشیده های دوچهره داخلی خدا از خواب غفلت سنگین بیدارتان کند.
 • فراهانی IR ۰۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  5 3
  صالحی بهتر است که از سیاست بیرون رود چون خیلی ضعیف،ترسو،دلرحم به طرف مقابل است، و سیاست را با گفتگو یکی می داند
 • ص IR ۰۶:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  1 0
  انشاالله خدمتگذاران خوبی باشیم
 • امیر IR ۰۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  6 6
  جمع کردن خرابکاری های صالحی در مجموعه انرژی اتمی سال ها طول میکشه.
 • محمد IR ۰۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  5 6
  اسکوت قای صالحی بسه دیگه بلمره همه را نابود کردی
 • IR ۰۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 1
  اگر در گفتارتان صداقت دارید شما هم آمریکا و غرب را تحریم کنید . یعنی بر خودتان حرام بدانید هر چیزی که تولید و در ملکیت آمریکا و غرب است استفاده نکنید .
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 1
  آقای کرباسچی کمی به انتقادهای تند در فضای مجازی نگاه کنید آیا این انتقادها در زمان شاه تحمل می شد؟ اصلاٌ همین حرفتان (که در برابر انتقاد منتقدان جمهوری اسلامی و شاه مانند هم برخورد می کنند) را می توانستید زمان شاه بگویید؟
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 1
  آقاى كرباسچى همه تون ريش و پشمتون رو زديم و فكر ميكنيد يادمون رفته چه بلاهايى سرمون آورديد در ضمن امامتون آدم خارجى ها بود و تغيير نميخواست با كل پهلوى مشكل داشت چون قصد نابودى ايران رو داشت و اين خواست خارجى ها بود كه امامتون به نحو احسن اجرا كرد
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 2
  برجام نداشتیم قبل از برجام مردم در مشقتی که ی صالحی میگن بودند !؟ حالا که هنوز برجام احیاء نشده مردم در اون مشقتی که منظور آقای صالحی است هستند!؟ / برجام احیاء نشه اون غربگداها و غربگراها به جیره و مواجب بابت خوش‌خدمتی هاشون به غربی ها نمی‌رسن و دچار مشقت میشن / اون چیزی که رهبری معظم انقلاب بارها حتی بعد از پذیرش مشروط برجام برش تاکید داشتند اقتصاد مقاومتی بود / برجام بود و دلار شد ۳۲۰۰۰ تومن در دولت ی روحانی ، برجام بود و پراید ۲۰ میلیونی اون زمان شد ۵۱ میلیون تومن این نرخ ها و قیمتها تازه در شرایطی افزایش یافته بود که ترامپ هنوز از برجام خارج نشده بود / حالا که دیگه مسیولیت نداری ی صالحی که تحت فشار ی روحانی باشی برای تعریف از برجام پس لطف کن از این جملات قصار دیگه برا مردم نگو ، دوباره مجبور میشی قسم جلاله کذب بخوری اونوقت داستان میشه واستون ها !؟ / هر وقت قرار شد بدون برجام قحطی ؛)) بیاد رهبری معظم هستند که دستور بدهند چکاری باید انجام بشود یا نشود
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  5 3
  برجامی که نفت بفروشی وپولش بلوکه بشه پشیزی نمی ارزد......
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  4 2
  نوکر استکبار چشمش فقط به لطف ارباب است.
 • علی IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  4 2
  اصلاح طلبی یعنی دروغ یعنی پر رویی یعنی سنگ پای قزوین یعنی وقاحت اصلاحطلبی یعنی وابستگی اصلاحطلبی یعنی زبان دراز اصلاحطلبی یعنی قاتل طلبکار از مقتول
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  4 2
  صالحی جان تو که بالبخند رفتی همه چیزی واگذار کردی چی شد
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  1 1
  به سختی افتاده اند و الان زمان تغییر حاکمیت است
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 1
  اف بر حسن روحانی و بر کرباسچی فاسد.
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  5 1
  صالحی ذات خود را آشکار می‌کند
  • FR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   3 1
   امام میگفت از شاه و رضا شاه خلاص شدیم ولی نه از دست پرورده های دانشگاههای غربی انها ! ایشان در برجام هم نتوانست از رابطه شاگردی-استادی خود نیز خوب استفاده کند و در عمل سرش کلاه رفت چون نتیجه برجام را دیدیم اقای صالحی با بتن ریزی در قلب راکتور ! ای ننگ به شما ترسوها ! اگر مومن و مصلح بودید ، کار را جلو میبردید !
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 8
  درود بر دکتر صالحی.
 • FR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  5 2
  اقای صالحی ، شما مثلا وزیر امور خارجه هم در مقطعی بوده اید ! مدرکت هم از MIT ( مثل ان شهردار که همسر جوانش را با کلت کشت) ! ولی هیچ کدام در تراز ملت بزرگ ایران زمین نیستید و افسوس که پتانسیل های ایران و حوزه تمدنی ایران بزرگ را نمیشناسید ! اقای صالحی ما میتوانیم به شرط اینکه مصلحان تصمیم گیرنده باشند و در صدر کار ! نه بهائیان کدخدا پرست و انوسی های صهیونیست (سلطان گندم) و دیگر شارلاتانها به کام و اسم اسلام ! امور باید به دست جوانان مومن و نخبه بیفتد و پیر پتالهای بی خاصیت و بی کفایت کنار روند ! بیش از ۴۰ سال امتحان بی لیاقتی خود را کم وبیش داده اند ! به کوری حسود ، فعلا اقای رئیسی به بهترین نهو ممکن امور را جلو میبرد و باید گفت بیش از این نظمی که از دوران رفسنجانی و خاتمی و احمدی نژاد و ۸ سال فاجعه روحانی بیشتر از این فعلا کشش ندارد ! من الله توفیق
 • حسين DE ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  4 2
  آقاى صالحى مگر تو و جواد نيويوركى و عراقچى هوشمندانه مذاكره نكرديد كه حالا از مذاكره هوشمندانه صحبت ميكنى؟
  • FR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   1 1
   یادم به ژیسکاردستن رییس جمهور فرانسه افتاد که میگفت اگر دوباره انتخابات برگزار شود ان استباهاتی را که کردم دیگر نخواهم کرد و مخالفانش مسخرش میکردند و میگفتند : اری اشتباهات «دیگری» را انجام خواهی داد !
 • حسين DE ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 2
  آيا كسى در بلاهت،سفاهت،و حماقت اين يارو كرباسچى شك و ترديدى دارد؟
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 2
  خدا دولت قبل و عده ای از مسئولان وابسته به آن را گرفتار غذاب بی توجهی به اقتصاد مقاومتی کند که امروز مردم را با مشکلات عدیده مواجه کردند.
 • هموطن IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  1 1
  سلام اینکه روشنگری می کنید خوب است ولی این امر باید همه طیفها را شامل شود نه اینکه در خودی آبروی یک مسلمان در میان باشد و در نخودی ها هر چه خواستی، دروغ یا راست بگویی و ترسی هم نه از خدا و نه از قانون داشته باشی و انتظار داشته باشی هر چه می گویی همه بپذیرند
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  6 3
  والله بالله تالله !!! قسم صالحی یادمان نرفته
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  1 1
  " کرباسچی: شاه و جمهوری اسلامی در سرکوب منتقدان شباهت دارند" اشتباه است . من فکر می کنم اصلاحات بسیار بدتر عمل کرده است.
 • محمد IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  1 1
  آقای شیخ غلامحسین کرباسچی تهرانی یادت میاد ساواک فقط یک سیلی بگوشت زد 19 نفر جوان بیگناه را لودادی و البته سیلی کار خودش رو کرد روحانیون مبارز را هم لو دادی ولی این همه در پست شهردلری تهران و استانداری جنایت سیاسی کرد و تعداد زیادی جوانان مملکت اسلامی را به جان هم انداختی درو غگویی کردی گفتی به میر حسین رای دادی ولی با کروبی عکس تبلیغاتی منتشر کردی بازه داری دروغسازی می کنی صاف باش تا دونفر قبولت داشته باشن
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 1
  آقای صالحی، آن زمانی که می توانستید در دولت اعتدال و رئیس و وزرای اصلاحاتچی آن ملت ایران را تهدید کنید و تهدیدهایتان را هم عملی کنید گذشت. به دوران بازنشستگی خود وارد شوید و بیشتر از این به مردم و ملت ایران زحمت تحمل حرکات و سخنان قبیحتان را ندهید.
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  1 1
  جناب کرباسچی سابقه دار! اگه جمهوری اسلامی مانند رژیم طاغوت با مخالفان و منتقدانش رفتار میکرد الآن با سابقه خرابکارنه و فتنه انگیزانه ای که شما جماعت دارید می بایست تا به حال تو و سایر دوستان هم باند و همفکرت چندتا کفن پوسانده باشید!!
  • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   2 1
   بزرگترین منتقد رژیم گذشته دکتر مصدق بود که به 3 سال زندان خانگی محکوم شد
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
   1 0
   مصدق را همین غربی ها به هچل انداختند شاه و طرفدارنش را ترساندند گفتند مصدق می خواهد شاه را برکنار کند در صورتیکه مصدق کاری به سلطنت شاه و شخص شاه نداشت
 • یه بیچاره IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 0
  آقای صالحی ما هر دو طرف رو دیدیم توافق شد بدبخت بودیم توافق کنسل شد بد بخت بودیم از این حرف ها نزن شما شما در هر صورت خوش بختیت ، چه گند بزنی ، چه گند نزی، که البته همیشه گند زدید که ما به این روز افتادیم
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  1 1
  ظاهرا مذاکره کنندگان دوره قبل هم در زمان مذاکره و هم پس از امضای برجام در خواب بودند. در دوران مذاکره گویا از متن قرارداد اطلاعی نداشتن و فقط هدیه می‌دادند. بعد از امضا هم چنان خوشحالی می‌کردند و رویا می‌دیدند.
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 1
  روحانی نمایی که پرونده جزائی تو در شهرداری تهران تشت از بام افتاده ی رسوائی تو است - چی بلغور می کنی این بودآن همه فریادهای انقلابی بودنت در اوائل انقلاب - اف بر نقل و قولت باد - رژیم جلاد سطنتی زشتخو را با جمهوری اسلامی یکی می دانی وای بروز و روزگار این دنیا و دنیای عقبای تو
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 1
  درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 1
  البته این نکته را هم در نظر بگیرید، آمریکا روی ایرانیان مقیم فشار زیادی وارد می‌کند تا تاثیر سیاسی و اقتصادی روی نزدیکان خود در ایران بگذارند. چنانچه سرباز زنند آینده تاریکی در انتظار آنان خواهد بود. انها از ترس و ناچاری مجبور باهمکاری می‌شوند و نتیجه را مشاهده می نمایید.
 • ایرانی IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  1 1
  ایشون آلزایمر گرفته گند های قبلی و گلابی های گندیده برجام یادش رفته
 • CA ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  0 0
  چقدر در این سایت عده ناآگاه عده ای به افرادی که بیشترین خدمات را یزای کشور انجام دادن فقط تهمت می زنند. این ناجوانمردانه است. دکتر صالحی بنیانگذار صنعت اتمی کشور است. او فارغ التحصیل دانشگاه ام آی تی در رشته قیزیک اتمی در معتبرین دانشگاه در رشته های مهندسی در حهان است. دانشمندان اتمی ترور شده شاکردان او بودن و او ار نخستین افراد در لیست ترور رژیم اشغالگر بوده. او اگر در امریکا می ماند با توحه به اعنبار داتشگاهش امروز حقوق سالانه ۴۰۰ هزار دلار یا ماهی حدود یک میایارد تومان را دریافت می کرد
 • ناشناس IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  0 0
  درود تتها یک نکته کاری به سوابق اقای کرباسچی نداریم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس