افغانستان

به دنبال بازگشت شماری از سران جنبش ملی شمال به افغانستان، برخی محافل سیاسی افغانستان از پایان نقش‌آفرینی ژنرال دوستم به عنوان یک مخالف سرشناش حکومت طالبان سخن می‌گویند.

به گزارش مشرق، به دنبال بازگشت نظام‌الدین قیصاری، رحمت‌الله ترکستانی و وهاب خواجه دوکوهی، سه تن از چهره‌های مطرح حزب «جنبش ملی، اسلامی شمال» به افغانستان و استقبال اعضای حکومت طالبان از آنان، محافل سیاسی این کشور از پایان نقش‌آفرینی ژنرال عبدالرشید دوستم در عرصه سیاسی افغانستان خبر می‌دهند.

پیش از این و در اواخر خرداد نیز سید شمس‌الدین سادات، رئیس دفتر حزب جنبش ملی در استان بلخ و عضو شورای رهبری این حزب، از ترکیه به کابل بازگشته بود که وی نیز مورد استقبال اداره استخبارات حکومت طالبان قرار گرفت.

این افراد که با سلطه مجدد طالبان بر کابل، به ترکیه و ایران پناه برده بودند، با دعوت «کمیسیون تماس با شخصیت‎های افغان» که رهبری طالبان ایجاد کرده است، به کابل برگشته‌اند.

به دنبال این تحولات، به باور برخی از اعضای رهبری حزب جنبش ملی، بازگشت چهره‌های ارشد این حزب به کابل و قرار گرفتن آنان در کنار حکومت طالبان، درحالیکه عبدالرشید دوستم نسبت به این وقایع سکوت اختیار کرده است، نشان‌دهنده پایان کار و پیکار دوستم در مبارزه با حکومت طالبان است.

در ۱۰ ماه گذشته، ژنرال دوستم دو بار با نشر اعلامیه و یک‌بار با برگزاری یک نشست در آنکارا، مخالفت آشکار خود را با سلطه طالبان بر افغانستان بیان کرده است، اما در میدان عمل، واکنشی از سوی وی مشاهده نشده است.

یکی از نزدیکان عبدالرشید دوستم به ایندیپندنت فارسی گفته است که بی‌برنامگی دوستم باعث شده سران حزب جنبش ملی و چهره‌های سیاسی ترک‌تبار افغانستان، به سازش با طالبان وادار شوند. این منبع افزوده است: «دوستم در ۱۰ ماه گذشته نتوانست محور سیاسی حزب جنبش ملی را زنده نگهدارد و فعلاً فرماندهان و اعضای این حزب از سر ناچاری و بی‌برنامگی با طالبان بیعت می‌کنند».

به گفته این منبع، قرار است سران حزب جنبش ملی که تاکنون به دعوت طالبان به کابل برگشته‌اند، در نشست طالبان که با عنوان «نشست علما» یا «لویه جرگه» برگزار می‌شود، در جایگاه نمایندگان جامعه ترک‌تبار افغانستان و اعضای حزب جنبش ملی شرکت کنند.

بر اساس همین گزارش، یک عضو دیگر شورای رهبری حزب جنبش ملی که نمی‌خواهد نامش ذکر شود، می‌گوید که دوستم دیگر اعتقادی به مبارزه نظامی با طالبان ندارد و در مجالس خصوصی می‌گوید که وظیفه‌اش را برای مردم و افغانستان در سه دهه گذشته انجام داده است. به باور این عضو حزب جنبش ملی، همسویی دولت ترکیه با حکومت طالبان و خالی شدن دست دوستم از امکانات نظامی و ثروتی که بتواند هزینه‌های جنگ را تامین کند، حزب جنبش ملی را در جایگاه جریان سیاسی ترک‌تباران افغانستان، زمین‌گیر کرده است.

با این حال، سکوت ژنرال دوستم در مورد بازگشت برخی از اعضای رهبری حزب جنبش ملی به افغانستان، شک و تردیدهای زیادی را در میان شماری از اعضا و هواداران جنبش ملی شمال، نسبت به نحوه مواجهه وی با حکومت طالبان، ایجاد کرده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • نیما IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
    0 0
    جنگ در افغانستان به اتمام رسید پنجشیر فتح شد و احمد مسعود امرلله صالح به تاجیکستان فرار کردند تنها خطر جدی گروه تروریستی داعش خوارسان هست که باید سرکوب شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس