ویژه ها

روزنامه شرق:اینکه فکر کنیم اگر تسلیم آمریکا بشویم، همه چیز درست می‌شود، اگر غرض نباشد ساده‌انگاری است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌ استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با   «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** ما اصلاح طلبان آماده کمک به دولت هستیم

«محمد سلامتی» فعال اصلاح طلب و دبیرکل سازمان منحله مجاهدین انقلاب در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «اگر بخواهیم به وضع موجود به‌طور خلاصه اشاره داشته باشیم، به نظر من می‌توان اذعان داشت که نمادهای وضع موجود عبارتند از: گرانی و تورم و نداشتن ‌برنامه منسجم که همه این موارد ناشی از کم‌تجربگی برخی از مدیران است. این نارسایی قابل پیش‌بینی بود.»

این فعال اصلاح طلب در ادامه از آمادگی اصلاح‌طلبان برای کمک به دولت سخن گفت.

روزنامه آرمان همچنین در بخش دیگری از این مطلب نوشت: «اصول‌گرایان نه می‌توانند از دولت و مجلس فعلی انتقاد کنند که ثمره رأی خودشان است و نه می‌توانند اصلاح‌طلبان را مقصر بدانند چرا که از بی‌نقشی آنها در عملکرد بهارستان و پاستور آگاه هستند.   حدود ۱۰ ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم گذشته است؛ ۱۰ ماهی که برخلاف تصور رأی دهندگان و حتی رأی ندهندگان به رئیسی با چالش‌های زیادی مواجه است.»

ما اصلاح‌طلبان آماده کمک به دولت هستیم! / شکایت ‌حامیان «وکیل الدوله‌ها» از عملکرد مجلس یازدهم

چندی پیش روزنامه اعتماد در مطلبی نوشته بود: «اصلاح‌طلبان که در چندین دوره در مدیریت نهادهای حکومت و دولت سابقه کار دارند، می‌توانند رسما اقدام به تشکیل دولت سایه کنند و نظارت بر عملکردها را افزایش بدهند. آنان باید تمامی وزرا و معاونان چند دولت همسو و نمایندگان سابق را در قالب ساختاری موازی با دولت، متشکل کرده و رصد عملکردهای دولت را به شکل رسمی و علنی در دستور کار قرار دهند و گزارش آن را در اختیار مردم قرار دهند.»

در ادامه این مطلب آمده بود: «کارکرد نظارت بر قدرت یکی از بهترین کارکردهای احزاب سیاسی است که هم جلوی انحراف قدرت را می‌گیرد و هم بر شفافیت عملکردها می‌افزاید و هم مسوولان را وادار به پاسخگویی می‌کند.»

جریان اصلاح طلب با فرافکنی در پی آن است تا به هر نحو ممکن، ردپای بانیان وضع موجود را پاک کند. اصلاح طلبان بجای پیشنهادهای محیرالعقول همچون تشکیل دولت سایه و کمک به دولت سیزدهم، بهتر است درباره عملکرد خود در دولت روحانی- دولتِ اصلاح طلبان- به افکارعمومی پاسخگو باشند.

طیفی که در مدت ۸ سال با شعار «تدبیر و امید»! قیمت ارز را ۸ برابر، قیمت طلا را ۱۰ برابر، قیمت مسکن را ۷ برابر، قیمت خودرو را ۶ برابر و قیمت بقیه کالاها را تا ۳۰۰ درصد افزایش داد، چگونه می خواهد به دولت فعلی کمک کند!؟ جریانی که در صنعت هسته ای بتن ریخت و صنعت هوافضا را تعطیل کرد و پیشنهاد برجامیزه کردن توان دفاعی و قدرت منطقه ای را مطرح کرده و توان و استعداد نخبگان ایرانی را در حد طبخ قرمه سبزی و آبگوشت بزباش می دید، چطور می تواند بر عملکرد دستگاه اجرایی کشور نظارت کند!؟

جریانی که مدعی است خودکفایی در کشاورزی مزخرف است و نباید پالایشگاه و نیروگاه ساخت و باید به نساختن خانه برای مردم افتخار کرد و مدیر از خارج وارد کرد، چطور می تواند به دولت کمک کند!؟

طیفی که واگذاری غیرقانونی کارخانه هفت تپه و فساد ضندوق ذخیره فرهنگیان و حقوق های نجومی و فساد در بانک ها و ترک فعل را در کارنامه خود ثب کرده، صلاحیت قرارگرفتن در جایگاه مشاور را ندارد.

اصلاح طلبان بجای این قبیل پیشنهادها، اولا از مردم بابت قصور و تقصیرهای خود عذرخواهی کرده و ثانیا با توجه به کارنامه خود، جزوه ای تحت عنوان «عبرت های دولت داری و کشورداری» تهیه کرده و آن را در اختیار دولت سیزدهم و افکارعمومی قرار دهند.

** شکایت حامیان «وکیل الدوله ها» از عملکرد مجلس یازدهم

روزنامه اعتماد در مطلبی به قلم «جواد امام» از افراطیون اصلاح طلب و از فعالین فتنه ۸۸ نوشت: «شما تصور کنید آیا این مجلس را می‌توان در جایگاه عصاره فضایل ملت و ساختاری که در راس امور است، قرار داد.»

در ادامه این مطلب آمده است: «با عملکرد نمایندگان مجلس یازدهم، امروز برای افکار عمومی مشخص شده که چرا در ایام انتخابات برخی افراد و جریانات، پروژه تشکیل مجلسی همراه و یکدست را به قیمت مشارکت حداقلی مردم پیگیری می‌کردند. مجلسی که به نظر می‌رسد، هویت خود را از دست داده و نسبتی با مطالبات مردم برقرار نکرده است.»

ما اصلاح‌طلبان آماده کمک به دولت هستیم! / شکایت ‌حامیان «وکیل الدوله‌ها» از عملکرد مجلس یازدهم

فعالین اصلاح طلب در حالی به مجلس یازدهم حمله می کنند که خود در مجلس دهم کارنامه بسیار ضعیفی به جا گذاشته اند. جریان اصلاح طلب در مجلس دهم با «لیست امید» در انتخابات شرکت کرد و در برخی حوزه های انتخابیه و از جمله تهران، تمام کرسی های مجلس را تصاحب کرد. اعضای لیست امید در مجلس فراکسیونی را تحت عنوان «فراکسیون امید» تشکیل دادند. اما این فراکسیون علیرغم وعده های رنگارنگ، به هیچ عنوان به مطالبات مردم رسیدگی نکرده و به دفعات به حاشیه سازی و پرداختن به مسائل دست چندم اقدام کرد.

در نهایت مردم در انتخابات مجلس یازدهم، به لیست اصلاح طلبان «نه» گفتند. بر همین اساس برای نمونه در حوزه انتخابیه تهران، محمدباقر قالیباف به عنوان سرلیست وحدت، حدود یک میلیون و سیصدهزار رای کسب کرد و مجید انصاری به عنوان سرلیست اصلاحات با وجود تبلیغات سنگین و گسترده، فقط حدود ۷۰ هزار رای کسب کرد.

اعضای فراکسیون امید در مجلس دهم مواردی از جمله «سلفی حقارت با دیپلمات زن اروپایی»، «تشکیل کمیته رفع حصر و مظلوم نمایی از لیدرهای فتنه ۸۸»، «جشن تولد صفحه اینستاگرامی»، «حمایت از مدیران نجومی بگیر»، «حمایت از قرارداد خسارت بار توتال»، «عملکرد بسیار ضعیف در خصوص برجام» و...را در کارنامه ۴ ساله خود ثبت کرد.

برای نمونه، «محمود صادقی» از اعضای فراکسیون امید مجلس دهم علیرغم آنکه مردم با مشکلات مختلف از جمله مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کردند، در توئیتی تأمل برانگیز نوشت: «در اهواز، زاهدان، کرمانشاه، ملایر، همدان، اصفهان و...منتظر بودم مردم از ریزگردها، فقر، بیکاری و...شِکوه کنند اما رفع حصر خواسته اصلی بود»!

و اما در مجلس یازدهم از بهار ۹۹ تاکنون اقدامات بسیار مهمی صورت گرفته استطرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار» با هدف حذف امضاهای طلایی و شکستن حلقه بسته اعطای مجوزها، طرح جهش تولید و تامین مسکن، تصویب حذف امکان اخذ پروانه وکالت بدون آزمون توسط قضات بازنشسته و نمایندگان مجلس، طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تنها بخش کوچکی از اقدامات مثبت مجلس یازدهم است.

نظارت میدانی، تمرکز بر معیشت مردم، اصلاح ساختار بودجه، تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده و توجه به بازار اجاره بهای مسکن از دیگر اقدامات نمایندگان مجلس یازدهم بوده است.

** اینکه بگوییم با تسلیم شدن مقابل آمریکا همه چیز درست می‌شود، ساده‌انگاری است

«مصطفی هاشمی طبا» فعال اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: «اینکه فکر کنیم اگر تسلیم آمریکا بشویم، همه چیز درست می‌شود، اگر غرض نباشد ساده‌انگاری است؛ درحالی‌که اگر به منابع و مصارف کشور بیندیشیم و اسراف را از دستور کار دولت و ملت بزداییم و منابع را درست تجهیز کنیم، کارهای سترگی می‌توانیم انجام دهیم.»

وی در ادامه نوشت: «پس (از) جماعت اقتصاددانان و دیگران...خواهشمندیم ‌حداقل آنچه را که به سیاست خارجی ربطی ندارد، فهرست کنید و درباره آن بیندیشید و راه‌حل ارائه دهید.»

ما اصلاح‌طلبان آماده کمک به دولت هستیم! / شکایت ‌حامیان «وکیل الدوله‌ها» از عملکرد مجلس یازدهم

پیش از این روزنامه آرمان در مطلبی نوشته بود: «چندان نباید به قول و فعل اروپایی‌ها دل بست؛ آنها صرفا به دنبال منافع خود می‌گردند.» همچنین «فریدون مجلسی» دیپلمات سابق و از فعالین اصلاح طلب و از حامیان برجام پیش از این گفته بود: «با توجه به اتخاذ مواضعی که از سوی مقامات آمریکایی طی چند وقت اخیر شاهد بوده‌ایم می‌توان اینگونه گفت که آنها در عمل تمایلی به احیای برجام و رسیدن به توافق جدید ندارند و قصد برداشتن تحریم‌ها علیه ایران را نیز ندارند.»

وی در ادامه تاکید کرده بود: «دولت‌های ایران نیز چندین بار کوشیدند که تحریم‌ها برداشته شود اما این اتفاق به هر دلیلی رخ نداد. لذا به نظر می‌رسد همان‌طور که برخی مقامات دوراندیش کشورمان ابراز کرده‌اند ایران باید در این فکر باشد که با آنچه دارد و با تکیه بر توان داخلی به تولید بپردازد و تا آنجا که می‌شود با دور زدن تحریم‌ها به صادرات محصولاتی که شامل تحریم هستند بپردازد. نکته مهم اینجاست که ایران همواره رویکرد سازنده‌ای نسبت به احیای برجام داشته و پیشنهادهای خوبی هم در این راستا مطرح کرده است اما طرف‌های غربی صرفا شعار احیای برجام را داده‌اند و در عرصه عمل صرفا اتلاف‌وقت کرده‌اند

آنچه فعالین و رسانه های اصلاح طلب به آن اذعان کرده اند، همان حرفی است که منتقدان برجام حداقل ۷ سال پیش با دلیل و منطق و به صورت فنی و کارشناسی تشریح کرده بودند، اما در آن مقطع، اصلاح طلبان این نقدهای فنی و دلسوزانه را با برچسب هایی از قبیل «کاسبان تحریم» مورد هجمه قرار می دادند.

در این میان ۲ نکته مهم وجود دارد، اول اینکه آمریکا و اروپا به هیچ عنوان کارنامه خوبی در توافقات بین المللی ندارند و در ادامه همین رویکرد، در پی امتیازگیری یکطرفه از ایران در مسئله برجام هستند. دوم اینکه، حتی بر فرض اگر برجام احیا شود، آمریکا هیچگاه ابزار خود در اعمال تحریم را کنار نمی گذارد.

بر همین اساس راه مقابله با تحریم ها، یکی بهره گیری از روش های دیپلماتیک(از جمله مذاکره و رایزنی) است و دیگری بهره مندی از دانش «خنثی سازی تحریم ها» است؛ دانشی که پیش از این در حوزه هایی از جمله غنی سازی ۲۰ درصد (با کاربردهای فراوان در پزشکی و صنعت و کشاورزی و انرژی) و تولید بنزین (و خودکفایی در آن) و دیگر موارد به کار آمد و تحریم ها را در این حوزه ها بی اثر کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • خسرو IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  6 0
  اگر دولتی صندوق ذخیره ارزی را با ۶۰ میلیارد بدهی ۵۴۰ هزار میلیارد بدهی اوراق قرضه و بدهکاری سنگین به صندوق وزارت کار و امور اجتماعی و حدود ۶۰ هزار میلیارد بدهی به بانک مرکزی و دهها بدهی دیگر به شما تحویل میداد که امید به پرداخت حقوق کارکنان دولت را در ماه اول نداشتید چکار میکردید آیا آبروی دولت قبل را نمیبردید؟ اگر پاسخ خیر است دروغ میگویید پس شما را بخدا یکبار در طول تاریخ بیایید با خدا و مردم صادق باشید و این حقایق را به مردم بگوئید تا شما را راهنمایی کنند و دائم بر طبل گرانی و تورم دولت رئیسی نکوبید چون از ماه اول علاوه بر پرداخت حقوق کارکنان ماهانه ۱۲ همت قرضهای اوراق و دیگر قروض دولت روحانی را دارد پرداخت میکند پس کمی وجدان داشته باشید اینهمه دروغ نگویید تا خدا به همه ما رحم کند و رئیسی خیلی نجیب است که با این فشارها یکبار نگفت خزانه خالی را تحویل گرفتم
  • IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   2 0
   عالللللللللللللللللللللللللللللی
 • خسرو IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  1 0
  اگر دولتی صندوق ذخیره ارزی را با ۶۰ میلیارد بدهی ۵۴۰ هزار میلیارد بدهی اوراق قرضه و بدهکاری سنگین به صندوق وزارت کار و امور اجتماعی و حدود ۶۰ هزار میلیارد بدهی به بانک مرکزی و دهها بدهی دیگر به شما تحویل میداد که امید به پرداخت حقوق کارکنان دولت را در ماه اول نداشتید چکار میکردید آیا آبروی دولت قبل را نمیبردید؟ اگر پاسخ خیر است دروغ میگویید پس شما را بخدا یکبار در طول تاریخ بیایید با خدا و مردم صادق باشید و این حقایق را به مردم بگوئید تا شما را راهنمایی کنند و دائم بر طبل گرانی و تورم و بی عرضگی دولت رئیسی نگویید چون از ماه اول علاوه بر پرداخت حقوق کارکنان ماهانه ۱۲ همت قرضهای اوراق و دیگر قروض دولت روحانی را دارد پرداخت میکند پس کمی وجدان داشته باشید اینهمه دروغ نگویید تا خدا به همه ما رحم کند و رئیسی خیلی نجیب است که با این فشارها یکبار نگفت خزانه خالی را تحویل گرفتم
 • خسرو IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  1 0
  اگر دولتی صندوق ذخیره ارزی را با ۶۰ میلیارد بدهی ۵۴۰ هزار میلیارد بدهی اوراق قرضه و بدهکاری سنگین به صندوق وزارت کار و امور اجتماعی و حدود ۶۰ هزار میلیارد بدهی به بانک مرکزی و دهها بدهی دیگر به شما تحویل میداد که امید به پرداخت حقوق کارکنان دولت را در ماه اول نداشتید چکار میکردید آیا آبروی دولت قبل را نمیبردید؟ اگر پاسخ خیر است دروغ میگویید پس شما را بخدا یکبار در طول تاریخ بیایید با خدا و مردم صادق باشید و این حقایق را به مردم بگوئید تا شما را راهنمایی کنند و دائم بر طبل گرانی و تورم و بی عرضگی دولت رئیسی نگویید چون از ماه اول علاوه بر پرداخت حقوق کارکنان ماهانه ۱۲ همت قرضهای اوراق و دیگر قروض دولت روحانی را دارد پرداخت میکند پس کمی وجدان داشته باشید اینهمه دروغ نگویید تا خدا به همه ما رحم کند و رئیسی خیلی نجیب است که با این فشارها یکبار نگفت خزانه خالی را تحویل گرفتم
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  2 0
  اصلاح طلبان هرجایی دست زدند، آنجا را به گند کشیدند
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  4 0
  شما اصلاح طلبان سالها برای ایران فقط بدبختی ایجاد کردید
 • SE ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  3 0
  ما را بخیر اصلاحات امیدی نیست شما شر مرسانید
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  1 3
  تنهاراه نجات کشور فقط محمد خاتمی است وبس
  • DE ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   2 1
   تنهاراه نجات کشور مجازات محمد خاتمی است
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   2 0
   منظورت از محمد خاتمی ممد چاخان است دیگه کشور را در سال 88 با دروغ تقلب به خاک و خون کشید و دستش تا مرفق در خون کشته های فتنه 88 آغشته به خون شده اینهمه تحریم بنابر اعتراف آمریکای جهانخوار به خاطر حمابت از فتنه گران می باشد
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0 5
  اگر اصلاح طلبها نبودند افراطیون انقلاب را به باد داده بودند .خخخخخخخ
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0 3
  اگر اصلاح طلبها نبودند افراطیون انقلاب را به باد داده بودند .از یک ماه گذشته پنیر حلبی از چهل هزار تومان به نود هزار تومان رسیده ؟؟؟ پنیر نباشد آدم چی بخورد ؟ افراطیون یک دروغ می گویند و ارتش سایبری آنها هم مرتب به مردم توهین می کند .
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  3 0
  درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
 • IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  3 2
  مردم با این گرانی چه کار کنند ؟ مگر یک طلبه که زن و بچه داره و مستاجر هم هست چقدر شهریه می گیره ؟
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0 3
  مشرق نیوز شما اسم ظلم را گذاشتید حق
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  1 7
  مشرق نیوز شما اسم ظلم را گذاشتید حق .چرا از ظالمین جانبداری می کنید .از خدا نمی ترسید ؟؟
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  1 3
  اینکه بگوییم با تسلیم شدن مقابل آمریکا همه چیز درست می‌شود، ساده‌انگاری است...جواب .. .ارتباط صحیح و سازنده با کشور ها شرط اول است ولی علت تامه نیست . در کنار ارتباط منطقی و سازنده باید کار و تلاش هم باشد .اما اگر کار و تلاش باشد اما شرط اولیه ارتباط سازنده با جهان شرق و غرب نباشد آب در هاون کوبیدن است . چرا شما مثل مالزی و اندونزی و ژاپن و سنگاپور عمل نمی کنید ؟؟؟
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  3 0
  یعنی اینهاازامریکا بخاطرتعهدوپاره کردن امضاومهرشان وبیشترکردن تحریمهاحتی تحریم دارویی عصبانی نیستند عجب هجوم فساداوررسانه ای وداعشی که کلینتون کتاب نوشته وترامپ گفت که کارامریکابودداعش سازی وحمایت ازاپارتایداسراییل
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0 4
  طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها..جواب ..این مجلس از اولش شروع کرد به مانع تراشی .کدام اقدام راهبردی ؟؟ چرا شما مردم را بی اطلاع فرض می کنید ؟؟ یادتان رفته در دوره اوباما سناتورهای جمهوریخواه برای ایران نامه نوشتند و گفتند برجام را امضا نکنید چون برجام به تصویب کنگره نرسیده و فقط تصمیم اوباما است و با عوض شدن او برجام تمام می شود ....آنوقت شما گفتید اشکال ندارد و برجام را امضا کردید ولی حال تضمین می خواهید .حالا بایدن چه تضمینی می تواند بدهد .تضمین را کنگره می دهد نه بایدن.
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  0 2
  طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها..جواب ..این مجلس از اولش شروع کرد به مانع تراشی .کدام اقدام راهبردی ؟؟ چرا شما مردم را بی اطلاع فرض می کنید ؟؟ یادتان رفته در دوره اوباما سناتورهای جمهوریخواه برای ایران نامه نوشتند و گفتند برجام را امضا نکنید چون برجام به تصویب کنگره نرسیده و فقط تصمیم اوباما است و با عوض شدن او برجام تمام می شود ....آنوقت شما گفتید اشکال ندارد و برجام را امضا کردید ولی حال تضمین می خواهید .حالا بایدن چه تضمینی می تواند بدهد .تضمین را کنگره می دهد نه بایدن
 • ایمان IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  2 0
  اصلاحطلبا بهترین کمکشون آب به آسیاب دشمن نریختنه. ممنون میشیم
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  2 0
  به نظرایشان ایران مقتدرومانا چگونه باامریکاباان سابقه فساد خواهی وبدعهدی ایجادمیشود که نظم جهانی فساداورش باچندطبی ومقاومت نابود شد
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  در اصلاح طلبان رگه های اسرائیلی وبهایی وجود دارد که خطرشان از امریکا واسرائیل بیشتر است وعده ای هم از اصلاح طلبان انسانهای شریف وصالحی هستند
 • محمدایوب IR ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 1
  چه کنیم جز خاموشی دم برنیاوردن
 • آیینه CA ۰۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 0
  ...المنافقون(۴۵) و ...
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 0
  زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد و صلاح مملکت خویش خسروان دانند .و در عمل هم اگر کسی حرف اشتباهی می زد زبان او را از حلقومش بیرون می کشیدند ...
 • مادربچه هاومعلم مدرسه IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 0
  شمااصلاح طلبان غربگدا جیب دولت را نزنیدکمک پیشکشتان
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 0
  ما اصلاح طلبان حاضریم همه جوره به دولت کمک کنیم و در صورت لزوم چوب هم لای چرخش بگذاریم تا بهتر حرکت کند؟!
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  0 2
  قبول دارم که اصلاحتیها خیلی وقیحانه اصول انقلابی و اسلامی بخصوص اصل مقابله با سلطه خارجی را زیر پا می گذارند اما گمان نکنید ما مردم نسبت به کسانی که خودشان را اصول گرا می نامند خوش بین هستیم. شما هم زیر این نقاب خیلی کارها می کنید که گندش بعدا در میاد. پس خواهش می کنم هر روز به این اصلاحات چی ها حمله نکنید تا بعدا شرمسار نشوید. بدی از هر کسی و از هر حزب و گروهی که سر بزنه بده. اما تز شما اینه که بدی فقط از طرف اصلاحاتیها بده و از طرف باند و گروه خودتان بد نیست. بلکه حزب و باند و گروه شما که اصلا اهل بدی و نادرستی نیستنید. لطفا در این آیه قرآن قدری تدبر کنید: کل حزب بما لدیهم فرحون.
 • مارشال IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 1
  درود خداوند بر اصلاح طلبان تنها دلسوزان مردم ستم دیده ایران
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  0 0
  تا دادگاهی قدرتمند تشکیل نشود وسردسته جاسوسان نفوذی وباند خیانت کار روحانی و خاتمی محاکمه نشوند عمق ضربه ای که آنها به کشور ومردم وارد کرده اند مشخص نمی‌شود. پس به امید آن روز

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس