عربستان حج تمتع را باز هم گران کرد/ سازمان حج و زیارت: سعی می‌کنیم زائران پول اضافه ندهند

در حالی که کشورهای اسلامی در حال برنامه‌ریزی برای اعزام زائران حج تمتع به سرزمین وحی هستند، عربستان هزینه حج تمتع را دوباره افزایش داد و کشورها را ملزم به پرداخت هزینه اضافه قبل از تشرف به حج تمتع کرد.

به گزارش مشرق، امسال با توجه به اینکه عربستان تعداد زائران حج تمتع را نسبت به قبل از ایام کرونا بیش از ۵۰ درصد کاهش داده، تعداد حجاج امسال به یک میلیون نفر رسیده است. در حالی که قبل از شیوع کرونا هر ساله بیش از ۲ میلیون زائر از کشورهای مختلف به حج تمتع مشرف می‌شدند.

تشرف زائران به مسجدالحرام در روزهای گذشته

سعودی‌ها با اعمال افزایش ۱۵ درصدی مالیات، حج امسال را گران کردند

با کاهش سهمیه کشورها و تعداد زوار، عربستان مالیات بر ارزش افزوده را تا ۱۵ درصد افزایش داد. بر همین اساس، پس از اعلام سعودی‌ها مبنی بر پذیرش زائر خارجی، هزینه حج تمتع نسبت به قبل از کرونا، ۱۵ درصد گران شد.

با این وجود، سازمان حج و زیارت به منظور تعهدی که به زائران حج تمتع سال ۹۹ داده بود، سعی کرد تا این هزینه را از بخش‌های دیگر تأمین کند تا زائران چندان متحمل هزینه‌های اضافه نشوند؛ به طوری که حداقل قیمت حج تمتع امسال ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار و حداکثر۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شد و متوسط هزینه حج تمتع امسال نیز به ۳۷ میلیون تومان رسید.

عربستان حج تمتع را باز هم گران کرد/ سازمان حج و زیارت: سعی می‌کنیم زائران پول اضافه ندهند

سازمان حج و زیارت فقط بخش محدودی از هزینه‌های اضافه حج ۱۴۰۱ را از زائران گرفت

همچنین با وجود اینکه به نظر می‌رسید با افزایش هزینه ارزی و ریالی حج تمتع، زائران حدود ۱۰ میلیون تومان دیگر باید بپردازند، اما با تدبیر سازمان حج و زیارت، زوار موظف به پرداخت حدود ۲ میلیون تومان شدند که نسبت به هزینه تحمیل شده به کشورهای مختلف از سوی سعودی‌ها، بسیار اندک بود.

افزایش دوباره هزینه حج تمتع از سوی عربستان/ کشورها به ازای هر زائر باید ۱۱۶۰ ریال سعودی بپردازند

با همه تلاش‌هایی که رئیس سازمان حج و زیارت برای عمل به تعهد دولت گذشته داشت، دولت عربستان در روزهای اخیر مجدد از افزایش هزینه‌های خدماتی خبر داده و به گفته یک منبع آگاه، سعودی‌ها از همه کشورهای اسلامی خواسته‌اند که علاوه بر هزینه حج تمتع، یک هزار و ۱۶۰ ریال سعودی برای هزینه خدمات که عمره آن برای ایام تشریق است، بپردازند که اگر هر ریال سعودی را هشت هزار تومان نیز درنظر بگیریم، باید به ازای هر زائر بیش از ۹ میلیون تومان پرداخت شود.

عربستان حج تمتع را باز هم گران کرد/ سازمان حج و زیارت: سعی می‌کنیم زائران پول اضافه ندهند

نگرانی زائران از افزایش هزینه حج تمتع سال جاری

تأمین این هزینه‌ها به طور حتم برای بسیاری از زائران خانه خدا امکان‌پذیر نیست و زائرانی که سال ۹۹ هزینه حج تمتع را به طور کامل پرداخت کرده‌اند تا هیچ هزینه اضافی نپردازند، ممکن است حاضر به پرداخت این هزینه نشوند. البته سازمان حج و زیارت نیز به منظور متحمل نشدن هزینه اضافه به زائران اقدامات مختلفی انجام داده و تاکنون نیز با همکاری دولت این افزایش هزینه‌ها را مدیریت کرده است.

اما یکی از نگرانی‌هایی که همچنان زائران قبل از اعزام با آن مواجه هستند، افزایش هزینه‌هاست؛ به طوری که به گفته یکی از زائران خانه خدا، مدیر کاروان نسبت به افزایش هزینه‌ها هشدار داده و گفته که ممکن است هزینه حج باز هم افزایش یابد و زائران باید برای تأمین بخشی از این هزینه آماده باشند.

عربستان هزینه خدمات را ۳۰۰ درصد افزایش داده است/ هزینه اضافی را از محل‌های دیگر تأمین می‌کنیم، نه از زائران

با این وجود، سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه عربستان هزینه خدمات را در روزهای اخیر ۳۰۰ درصد افزایش داده است، می‌گوید: عوامل حج تمتع کشورمان در سفری که به عربستان دارند، این موضوع را پیگیری می‌کنند و در مذاکراتی که انجام شده، امیدوار هستیم که بتوانیم ۵۰ تا ۶۰ درصد تخفیف بگیریم.

وی می‌افزاید: تلاش سازمان حج و زیارت این است که هزینه اضافه بر زائران تحمیل نشود و زائران هزینه‌ای دیگر نپردازند و ما این هزینه را از محل‌های دیگر تأمین کنیم. چرا که وعده شده بود که مشمولان حج تمتع ۹۹ در صورت واریز هزینه حج، برای حج آینده مبلغ اضافی پرداخت نکنند که ما تلاش خود را در این زمینه کرده‌ایم تا زوار با همان هزینه حج ۹۹ به این سفر معنوی مشرف شوند.

عربستان حج تمتع را باز هم گران کرد/ سازمان حج و زیارت: سعی می‌کنیم زائران پول اضافه ندهند

عربستان از تصمیم خود برای افزایش هزینه‌ها کوتاه نمی‌آید

با توجه به اینکه عربستان هزینه حج را نه تنها در بخش مالیات، بلکه در بخش خدمات‌‍‌دهی افزایش داده است، زائران برخی از کشورها نسبت به این امر اعتراض داشته و خواستار تجدید نظر سعودی‌ها و البته اعمال تخفیف شده‌اند، اما عربستان اعلام کرده که امکان تغییر این تصمیم وجود ندارد و همه کشورها باید مبالغی اضافی برای خدمات ایام تشریق به ویژه منظم کردن چادرها و تغذیه زائران پرداخت کنند.

این تصمیم سعودی‌ها آن هم در هفته‌های پیشِ رو برای آغاز عملیات حج تمتع، مشکلاتی را برای زائران برخی کشورها نیز ایجاد کرده است؛ تا جایی که به گفته یک منبع مطلع، برخی از مسؤولان حج اندونزی و بنگلادش هم نسبت به این امر اعتراض داشتند که با وجود گلایه‌ها، تاکنون برخی از این هزینه را به حساب وزارت حج عربستان واریز کرده‌اند.

عربستان حج تمتع را باز هم گران کرد/ سازمان حج و زیارت: سعی می‌کنیم زائران پول اضافه ندهند

سود عربستان از افزایش هزینه حج تمتع امسال

امسال یک میلیون زائر به حج تمتع مشرف می‌شوند که ۸۵ درصد از آنها را زائران خارجی تشکیل می‌دهند که البته افزایش هزینه خدمات‌دهی حج تمتع مختص به زائران خارجی نیست، بلکه زائران سعودی هم باید این مبلغ را بپردازند که با این تصمیم عربستان در صورتی که تخفیفی در نظر گرفته نشود، ۱۱۶۰۰۰۰۰۰۰ ریال سعودی علاوه بر هزینه حج تمتع، به حساب عربستان واریز خواهد شد.

عربستان حج تمتع را باز هم گران کرد/ سازمان حج و زیارت: سعی می‌کنیم زائران پول اضافه ندهند

به گزارش فارس، ایران به عنوان ششمین کشور دارای بیش‌ترین سهمیه حج تمتع ۱۴۴۳ دارای ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر زائر است از ایرانیان با زائران سایر کشورها به حج تمتع مشرف می‌شوند که اعزام زائران کشورمان از ۲۳ خردادماه آغاز خواهد شد و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، عملیات حج تمتع هفتم مرداد به پایان می‌رسد. با توجه به محدودیت عربستان برای تشرف به حج تمتع، سازمان حج و زیارت اعلام کرد که مشمولان حج تمتع سال ۹۹ که دارای فیش حج اول مردادماه ۱۳۸۶ به قبل و متولد ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد هستند، می‌توانند در کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۱ ثبت‌نام کنند.

تاکنون بیش از ۹۸ درصد ظرفیت کاروان‌ها تکمیل شده و با توجه به باقی ماندن حدود ۲ درصد ظرفیت کاروان‌ها، ثبت‌نام از مشمولان تشرف به حج تمتع سال جاری ادامه دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  1 0
  الحرمین
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  1 1
  همه جا هست. مگه نه؟!
  • بشار عبدالواحد IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   3 0
   ما که رایگان می روم حج
 • ش. AE ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  1 0
  خاک بر سر آل سعود که از مسجد الحرام کرده دکان بقالی زیارت کرده حربه مادیات که بمب بخره از آمریکا و اروپا بی شرف ها آنوقت بریزه تو سر مسلمانان یمن چقدر ما مسلمانان بدبخت هستیم که نمی‌توانیم این رژیم رو تحریم کنیم خدا هم آن دنیا خفت مون میگیره تازه وزارت خارجه با این ابلیسها مذاکره می‌کنه و افتخار می‌کنه مذاکرات در حال پیش رفته
  • بشار عبدالواحد IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   3 0
   خاک بر سر خودت. چرا ما سعودی ها را نفرین می کنی ؟ هان؟
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   0 1
   دمش گرم دارندگی و برازندگی
 • IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  1 0
  سعودی با وجود افزایش شدید قیمت نفت و فروش بیش از 10 میلیون بشکه نفت بالای صد دلار در روز کوچکترین نیازی به درآمد حج ندارد چه رسد به افزایش قیمتها. در واقع کمتر از 5 درصد کل تولید ناخالص داخلی سعودی از محل حج و عمره تمام کشورهای اسلامی در طول سال است. پس دلیل این رفتارهای بن سلمان چیست؟ دلیلش تلاش گسترده بن سلمان برای اسلام زدایی از عربستان و بازگرداندن آن به دوره قبل از اسلام است.مهمترین جلوه آن هم تلاش برای تضغیف و یا تعطیلی حج به هر بهانه ممکن است. در مورد ایرانیان و شیعیان این مساله مضاعف است. سعودیها قبلا همه تلاش خود را می کردند تا پای ایران و شیعه کلا از حرمین قطع شود و در بعثه رهبری و سایر مراجع شیعه در مکه و مدینه تخته شده و راه تنفسی شیعیان عربستان هم قطع شود. همین مساله شدت اهمیت و لزوم تلاش ایران برای حضور در حج را نشان می دهد و اینکه باید ایرانیها به هر قیمت اجازه ندهند این توطئه به ثمر بنشیند. اما متاسفانه شاهد هستیم که در داخل ایران همان عوامل وابسته سعودی منافقانه دارند علیه حج تبلیغ می کنند و می گویند پول به سعودی ندهید! به دشمنان یمن کمک نکنید! یعنی دقیقا پیاده کردن همان نقشه سعودی. جالب اینکه همین افراد مزدور که نگران کمک پول ناچیز 80 هزار حاجی به سعودی هستند، در مقابل 4 میلیون سفر سالانه ایرانیان به امارات و خریدهای گسترده و نجومی ایرانیان در آن کشور کاملا سکوت می کنند. با آنکه آن درآمد هنگفت اتفاقا دارد علیه ایران و یمن مصرف می شود. هدف این منافقان مبارزه با حج به عنوان یکی از مهمترین شعائر اسلامی است. در جهاد تبیین توطئه این دشمنان را نقش بر آب کنیم.
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  4 4
  اشکالی نداره شما حج برای چیتونه؟ شما همون برین جمکران و پیاده روی اربعین
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   3 1
   هم به مسجد جمکران می رویم تا از کفار حربی و منافقان عالم به ذات اقدس خداوند سبحان و خلیفة الله او حضرت مهدی موعود عج شکایت کنیم و هم به زیارت آقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام میرویم تا بگوییم منافق نیستیم و از قرآن و عترت پیامبر ص مطابق فرمایش نبی اکرم ص دست بر نمی داریم و هم اگر توفیق الهی دست دهد به حول و قوه الهی به حج خانه خدا می رویم تا امر خدا را اطاعت کنیم اما ، از صمیم قلبم می گویم مرگ بر منافقان سعودی صهیونی خائن به امت اسلام !!! که نام اسلام را یدک می کشند و همچون اجداد سلفی تکفیریشان ، جز دوستی با کفار حربی و اشرافیگری و یهودیت بنی قریظه در صدر اسلام چیزی را به امت اسلام نشان نداده اند. تخریب کنندگان حرم ائمه ع در بقیع بالاخره تقاص این بی حرمتی به عترت پیامبر ص را پرداخت خواهند کرد. اللهم عجل لولیک الفرج والعافیة والنصر
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   2 0
   هر کس توهین به حرم ائمه بقیع علیه السلام و عترت نبی اکرم صلی الله علیه و آله را که تمام دین و فقه و احادیث صحیح نبوی از ایشان به امت اسلام و حتی به امامان اهل سنت رسیده را تائید کند در روز حساب الهی مورد غضب الهی و شرمنده رسول اکرم ص خواهد بود . ضمنا یادتان باشد این عمر می گذرد و روز حساب الهی مطابق امر الهی در قرآن مجید آنقدر نزدیک است که حتی تصورش را نمی کنید.خداوند قادر متعال سریع الحساب است تا وقت هست توبه کنید . خدایا توبه . اللهم عجل لولیک الفرج والعافیة والنصر
  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   0 2
   خدایی این حرم ساختن از کجا وارد اسلام شد؟ آیا پیامبر برای اصحاب شهیدش حرم ساخت؟ آیا حضرت علی و خلفا برای پیامبر حرم ساختن؟ آیا امام مجتبی برای پدرش حرم ساخت؟ وقتی الان این افراد خودشون در بهشت مشغول کیف و حال هستن و از نعمات بهشتی بهره مندند، حرم ساختن واقعا کار بی منطقیه چون نه این افراد بهش نیاز دارن و سودی ازش میبرن و نه من فلک زده ای که میام و پولم رو صرف این کارها می کنم نزد خدا پاداشی دارم!!!!
  • IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   2 0
   جناب 14.02به نظر اگر کلام خداوند سبحان مخصوصا سوره بقره آیه 248 ، کهف آیه 21 و نور آیه 36 را مطالعه بفرمائیدان شاء الله به اذن الهی برایتان روشنگری حاصل می شود. البته در جای جای قرآن مجید خداوند سبحان بندگان پاکش را مورد لطف خود قرار داده که نیازی به احترام ما ندارند بماند که خود صحابه پیامبر ص و از آنها بالاتر ائمه هدی علیه السلام بر این عمل صحه گذاشته و ایرادی بر آن نگرفته اند، این سخنان تفرقه افکنانه شما هم مربوط به پیروان ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب است که حال و روزشان نزد اهالی علم و دین کاملا روشن و مبرهن است. در پناه خدا . اللهم عجل لولیک الفرج و العافیة والنصر
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   0 1
   چرا شما همش سفسطه می کنی؟
  • به ۱۴:۰۲ - IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۹
   1 0
   بله. خود امام علی علیه السلام جسد پیامبر صلی الله علیه و آله را زیر سقف و در خانه عایشه قرار داد که این اولین حرم و زیارتگاه در اسلام بود. ابوبکر و عمر هم بعد در همین حرم مدفون شدند. بعدا که در مسجد افتاد مسلمانان در تزیین آن کوشیدند چون تا قبل از بنی امیه اساسا مساجد هم تزیین نداشتند. حالا ابن تیمه یهودی آمد و گفت امام علی علیه السلام نعوذ بالله مشرک بود، عایشه مشرک بود. ابوبکر و عمر و همه صحابه هم مشرک بودند و خود ابن تیمیه تازه توحید را فهمیده و می گوید وجود سقف روی قبر بدعت است!
 • IR ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  1 0
  فقط عربستان زیاد کرده?!!!! کاروانای ایرانی که در نهایتش میرسه به سازمان حج وزیارت و دولتو زیاد نکردنداصلا ؟!!!!!
  • بشار عبدالواحد IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   3 1
   عربستان قدرت دارد بحمدالله
 • IR ۰۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  2 0
  عربستان هم
  • بشار عبدالواحد IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   3 0
   یعنی چه عربستان هم؟ ادب هم خوب چیزی هست . من نماینده عربستانم تا کسی به کشورم توهین نکند.
 • افسانه CA ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  1 1
  به نظر من اگر مردم جانشان را دوست دارند به خاطر همگیری کرونا و آبله میمون امسال به حج تمتع نروند لطفانظر من راربذارید
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   0 1
   هر روز با یک بهانه جدید دنبال تعطیلی حج هستید
 • کلیم IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  3 0
  باید مینوشتی عربستان قیمتهارو اصلاح کرده نه گران... چطو وقتی قیمت مرغ 3 برابر میکنید میشود اصلاح، ولی این گرون کردن میشه؟!
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  0 0
  عیب نداره بن سلمان داره کشورشو جراحی اقتصادی می کنه!!! چرا نق می زنین؟؟؟ این فقط یه جراحی اقتصادی ساده هست !!!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس