کد خبر 1380972
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۳
نفتکش ها

جمهوری اسلامی ایران از طرق مختلف مشغول فروش نفت خود است، با استفاده از سیستمی که رسانه‌های غربی به آن لقب «ناوگان اشباح» داده‌اند.

به گزارش مشرق، محمد صرفی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: حدود یک ماه پیش دولت یونان نفتکش «پگاس» را توقیف کرد. یونان اعلام کرده بود این نفتکش روسی را به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا در پی جنگ اوکراین توقیف کرده است. پس از چند روز مشخص شد این نفتکش حامل نفت ایران بوده و نه روسیه، به همین دلیل یونان اقدام به آزادی نفتکش مذکور کرد.

چند روز بعد نام این نفتکش «لانا» شد و پرچم جمهوری اسلامی ایران را بر فراز خود نصب کرد. پس از آن دولت یونان یک‌بار دیگر این نفتکش را توقیف کرد.

دولت یونان از روز پنجشنبه اقدام به آغاز انتقال محموله نفتی «لانا» به نفتکش «آیس انرژی» - متعلق به یک شرکت این کشور- کرده است که احتمالاً تا اواسط هفته جاری به‌طول می‌انجامد و قرار است این محموله راهی آمریکا شود. به گفته برخی منابع، این توقیف و انتقال محموله نفت ایران، به درخواست وزارت خزانه‌داری آمریکا - به‌عنوان مرکز و اتاق جنگ اقتصادی واشنگتن علیه ایران- در حال انجام است.

در پی این اقدام دولت یونان، روز جمعه دو نفتکش این کشور- «پرودنت واریور» و «دلتا پوسایدن»- در آب‌های خلیج فارس از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شدند. برخی منابع داخلی اعلام کرده‌اند ۱۷ نفتکش دیگر یونانی هم در خلیج فارس به سر می‌برند و ادامه حماقت آتن می‌تواند تبعات بیشتری برای این کشور داشته باشد.

همچنین چهارشنبه هفته گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی که مرتبط با اتفاقات اخیر است، اسامی ۱۰ تن با تابعیت‌های کشورهای مختلف از جمله ایران و ۹ شرکت را به بهانه همکاری با سپاه پاسداران و فروش نفت ایران در فهرست تحریمی خود قرار داد. آمریکا مدعی است این شبکه بین‌المللی فروش نفت ایران را تسهیل می‌کنند.

آنچه این روزها بین ایران و یونان می‌گذرد مرحله‌ای از یک نبرد دامنه‌دار و طولانی‌مدت میان واشنگتن و تهران است که این تقابل از چند منظر قابل تأمل و بررسی است؛

۱- پیش از هر چیز، این ماجرا که نخستین‌بار هم نیست اتفاق می‌افتد، نشان‌دهنده وضعیت واقعی دنیای امروز است که در آن اساساًً چیزی به اسم قاعده و قانون بین‌المللی وجود خارجی ندارد. در حالی که ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تحت تحریم نیست و محدودیتی در فروش نفت ندارد اما آمریکا با تکیه بر تحریم‌های یکجانبه خود و برای رسیدن به اهدافی که مدنظر دارد، از هیچ اقدامی برای ضربه‌زدن به ایران رویگردان نیست.

دزدی نفت ایران و راهزنی دریایی تنها یک نمونه از این اقدامات خصمانه است. جنگ اقتصادی همه‌جانبه، اقدام به خرابکاری، ‌ترور و بمباران تبلیغاتی علیه نظام و مردم ایران از دیگر مصادیق این دشمنی است. نکته قابل تأمل و جالب ماجرا آنجاست که آمریکا در روز روشن و برخلاف همه قوانین بین‌المللی، اقدام به دزدی نفت ایران می‌کند و هم‌زمان مدعی است جمهوری اسلامی کشوری است که صلح و ثبات را در منطقه به خطر انداخته است! این میزان از وقاحت فقط از آمریکایی‌ها برمی‌آید.

۲- آمریکا در حالی اقدام به دزدی محموله نفت ایران کرده است که همچنان مدعی است به‌دنبال احیای برجام بوده و خواهان توافق با ایران است. تناقضات سیاسی آمریکا چیز جدید و تعجب‌آوری نیست. تعجب از برخی داخلی‌هاست که این آمریکای شیاد را رنگ کرده و انگشت اتهام را در مسائل مختلف به سوی ایران دراز می‌کنند.

ایران هر حرکتی در راستای منافع خود انجام بدهد، متهم به سنگ‌اندازی برای احیای برجام می‌شود اما قبله آمال آنها اگر نفت ایران را بدزدد لابد ‌اشکالی ندارد و اصلاً تقصیر خودمان است که زودتر کوتاه نیامدیم و امتیازات مدنظر آمریکا را تقدیم نکردیم!

۳- ظاهر ماجرا اقدام آمریکا را تهاجمی نشان می‌دهد اما در واقع این راهزنی دریایی، از سر خشم و استیصال است. فراموش نکنیم که هدف آمریکا در چند سال اخیر، صفر کردن فروش نفت ایران بوده است.

این سیاست را دونالد ‌ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا کلید زد و در حالی که جو بایدن مدعی بود که این سیاست - تحت عنوان کلی فشار حداکثری- اشتباه بوده و باید در آن تجدیدنظر کرد، اما پس از راهیابی به کاخ سفید در سال ۲۰۲۰ هیچ تغییری در آن به‌وجود نیاورد و دقیقاًً همان راه ‌ترامپ را در پیش گرفت. با این حال به اذعان خود آمریکایی‌ها این سیاست که جمهوریخواه و دموکرات نیز نمی‌شناسد، منتج به نتیجه نشده و نتوانسته است ایران را به زانو درآورد.

جمهوری اسلامی ایران از طرق مختلف مشغول فروش نفت خود است، با استفاده از سیستمی که رسانه‌های غربی به آن لقب «ناوگان اشباح» داده‌اند.

درآمد حاصل از این فروش نیز با روش‌هایی خاص وارد کشور می‌شود. دو ماه پیش روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت: ایران با یک «سیستم مالی مخفی» تحریم‌ها را دور می‌زند. به نوشته این روزنامه؛ «این سیستم مالی و بانکی مخفی، تهران را قادر خواهد ساخت تا این کشور محاصره اقتصادی خود را به‌راحتی تحمل کرده و از آن به‌عنوان اهرم فشاری در مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.

این سیستم مالی پیچیده شامل حساب‌هایی در بانک‌های تجاری خارجی، شرکت‌های نیابتی ثبت‌شده در خارج از ایران، شرکت‌هایی که تجارت ممنوعه را مدیریت می‌کنند، و یک اتاق پایاپای معاملات در داخل ایران است که به این کشور کمک می‌کند تا به راحتی در برابر فشار دولت بایدن برای پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ مقاومت کرده و برای خود زمان بخرد تا به پیشبرد برنامه هسته‌ای خود در حین مذاکرات ادامه دهد.» از این رو راهزنی آمریکایی‌ها را باید واکنشی از سر شکست و عصبانیت دانست.

۴- اغلب راهزنی‌های دریایی آمریکا با مشارکت کشور ثالث انجام می‌شود. آمریکا با فشار به برخی کشورهای ضعیف و وابسته، آنها را به اقدام در جهت اهداف خود و علیه منافع ایران وامی‌دارد. یونان اولین کشور از این دست نیست و احتمالاً آخرین آنها نیز نباشد. اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف دو نفتکش یونانی، طبیعی‌ترین و بهترین واکنش به مشارکت آتن در این راهزنی است.

این کشورها باید بدانند که اقدامات‌شان بدون هزینه نیست و هزینه سنگین و چند برابری آن را قاطعانه و سریع متحمل می‌شوند و باید پرداخت کنند. در این میان از هزینه‌سازی برای آمریکا به‌عنوان سردسته راهزنان نیز نباید غافل بود. این هزینه‌سازی می‌تواند مستقیم و متقارن یا غیرمستقیم و نامتقارن باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • DE ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  8 1
  .... در حالی که ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تحت تحریم نیست و محدودیتی در فروش نفت ندارد اما آمریکا با تکیه بر قانون جنگل تحریم‌های یکجانبه خود و برای رسیدن به غارت منابع ایران ، از هیچ اقدامی برای ضربه‌زدن به ایران رویگردان نیست. دزدی نفت ایران و راهزنی دریایی تنها یک نمونه از این اقدامات خصمانه است. جنگ اقتصادی همه‌جانبه، اقدام به خرابکاری، ‌ترور و بمباران تبلیغاتی علیه نظام و مردم ایران از دیگر مصادیق این دشمنی است. نکته قابل تأمل و جالب ماجرا آنجاست که آمریکای تروریست پرور داعش پرور در روز روشن و برخلاف همه قوانین بین‌المللی، اقدام به دزدی نفت ایران می‌کند و هم‌زمان مدعی است جمهوری اسلامی کشوری است که صلح و ثبات را در منطقه به خطر انداخته است! این میزان از وقاحت فقط از آمریکایی‌های وحشی گاوچران برمی‌آید.// نوکران و جاسوسان و کفش لیسان و تروریستهای داعشی و منافق و بهایی که در سایت های اینترنت خصوصا فارسی زبان و حتی در مشرق نیوز علیه ایران و مردم انقلابی ایران لجن پراکنی میکنند به اندازه یک موش کور هم غیرت و شهامت و شعور ندارند . میمونها در مجالس عروسی برای شادی حضار جای دوست و دشمن را نشان میدهند ولی غربگدایان حتی شعورشان از میمون هم کمتر است که بخواهند دوست و دشمن ایران را تشخیص دهند.
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  0 23
  ور نيفتى الهى چرند چرا ميگى ؟! كدوم يكى از داخلى ها امريكا رو رنگ زد و انگشت تو چش تون كرد ؟! چرا توهم مى زنيد ؟! يكه بزن محله ايد ؟! خب بسم الله بزنيد درب و داغون شون کنید
  • حسین IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   9 0
   برادرم ترش نکن منظور همون دسته ای هستند که توی دهه گذشته له له مذاکره و رسوندن دلار به 1000 تومنت داشتند از پیروزی نامزدشون توی سال 96 به میادین ریختند ورقصیدند با یه دلاری و 1000 تومنی بعد دلار رو به 30 هزار تومن هم رسوندند خدا مردم ما رو از جهل و دروغ و خشکسالی نجات بده
 • IR ۰۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  8 0
  طبق فرمان ده سیلی در مقابل یکی، باید ده نفتکش یونانی توقیف بشه
 • NL ۰۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  6 0
  آنون بدبخت ها ونادان هایی که درداخل طرف داری ازاین شیطون بزرگ می کنند بفهمندودرک کنندکه به این هانمی شوداعتمادکرد همان چیزی که حضرت رهبری هم درسخنانشان بارها فرموده اند:به قول معروف انسان عاقل دوبارازیک سوراخ گزیده نمی شود،دوکشور اسراییل غاصب غده سرطانی منطقه واین ابرشیطان امریکای جهانخوار،باعث ننگ وجرثمه ی فسادنددرکل دنیا،دزدای بی چشم ورو، که به هیچ قانونی پایبند نیستند!اینا ضدبشرند خدامگر"شرشون"و"مکرشون"به خودشون برگردوند،درود برنیروی افتخارافرین دریایی سپاه پاسداران...
 • نژاد اریایی CH ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  1 13
  اگر ابنهمه نفت فروش میشود،وصادرات،میلیارد دلاری هست پولش کجاست چرا اینهمه تورم گرانی ببکاری بحران اقتصادی؟؟؟؟
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   5 1
   ما ملت داریم و دارندگی و برازندگی - حافظ می فرمایند - گرحسودی بدی گفت و رفیقی رنجید - گو توخوش باش ما گوش به احمق نکنیم -
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   9 0
   چون ۳۲ سال شماها سرکار بودید و الان هم ول کن نیستید
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   8 2
   ماهی 10 هزار میلیارد داره بدهی کلید ساز میده مقدار زیادیش هم در جیب وریا غفوری و علی کریمی
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  22 0
  بستن تنگه هرمز برروی کشورهای کره جنوبی و امریکا و اسرائیل گزینه جالبی است که باید به سران کشور عرضه شود
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   8 0
   تا حالا فکر کردید که چطوری بعد از چهل واندی سال وبه قول شماها با این همه دزدی چطور کشورتون هنوز پابرجاست بهداشت دارید رفاه به اندازه هست ارامش هست حداقل بچه تو میفرستی مدرسه خیالت راحت که یک بابایی با اسلحه نمیره اونجارو با گلوله به رگبار ببنده حداقلش اگه ناموست رفت تو خیابون خیالت راحت که بهش دست زده نمیشه خیالت راحت میری کنار بانک پولت از عابر بانک برمیداری پشتت با اسلحه نیاستادن درست گرانی هست اما همه این موارد رو درنظر بگیرید با چهل سال تحریم اگه خیانت همونایی که همیشه گیر چاپلوسی دشمنن وهم از داخل میخورن وهم از خارج این مشکلات هم نبود فراموش نکنید بیشترین تحریما رو همین دوستای وطن فروش که خودشون اصلاح طلب جازدن درخواست دادن نامه شون به اوباما هست با این وجود دولت کم نذاشته تو این چهل سال خیانت بوده اما فداکاریها بسیار بوده پزشکی تحریم علم تحریم غذا تحریم اما خداوکیلی با وجدان بیدار بگید کم اومد قعطی اومد نیومد نداشتیم تا امثال جان برکفایی مثل شهید سلیمانی هاهست بزار جیره خوران حرف بزنن این انقلاب خدا کمک کرد شد وادامه اش هم با کمک اونه اینو مطمئن باشیداگه قرار بود به شکست همون روزای اول شروعش با همین خیانتا شکست میخورد الان که الحمداله اگاه هامون از اون یکم نااگاهامون ومغرضابیشترن
 • میرحسینی IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  5 0
  دمتون گرم !!!!
 • محمدایوب IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  12 0
  نوکران وپادوها درست مانند اربابشان هستند دزدی وفساد وبی بندوباری ووطن فروشی و درنهایت طلبکاری وهزیان گویی نمونه همین اخیر که 8سال دولت مورد حمایت آنان کشور دستش بود ودنبال کدخدا کاسه گدایی دست گرفته بود وکدخدا دوزار کف دستش نگذاشت موجب گرانیهای سرسام آور شد وزندگی مردم راتباه کرد اکنون بدون عذر خواهی طلبکار هستند ویا ساختمان متروپل آبادان راکه مالک آن رفیق گرمابه و گلستان استاندار وقت که زنش سریعا به رشوه گیری اعتراف کرده ودر تمام افتتاحیه های آن وکلنگ زنی های اوشرکت داشته واورا به عنوان ماندگار در صنعت ساختمان وتجارت معرفی کردند حالا این هرزه های سیاسی برای مردم آبادان دل می‌سوزانند وطلبکار نظام ودولت رییسی هستند
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  9 0
  مرگ بر شیطان بزرگ آمریکا و اذناب منافق و صهیونی ناپاکش. خداوند ریشه ظلمشان را بخشکاند. آمین یا رب العالمین . اللهم عجل لولیک الفرج والعافیة والنصر
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  5 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  4 0
  مقاله روان و خوبی بود.
 • علی IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
  1 0
  آمریکا دنیاراقانون جنگل کرده پس اگر بهت سیلی زدن دوتابزن وبگیرتادوباره نخوری

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس