اختصاصی/ ماجرای نقل قول غلط از الجزیره درباره دیدار امیرقطر با رهبر انقلاب/ آیا رهبر ایران سخنی از سازش گفت؟

طی ساعات گذشته با ارجاع به یک خبر شبکه الجزیره درباره دیدار اخیر امیر قطر با رهبر معظم انقلاب، این ترجمه از خبر مذکور دست به دست می‌شود که وزیر خارجه قطر گفته رهبری ایران به هیات قطری اعلام کرده که "آماده سازش درباره پرونده ایران است".

به گزارش مشرق، آنچه به شکل فوق و با کلماتی مثل رهبر ایران و سازش بیان می‌شود در واقع اشاره به این جمله از خبر سایت الجزیره است: the Iranian leadership told us they were ready for a compromise.

حال آنکه یک نگاه ساده نشان می‌دهد این ترجمه کاملاً معیوب و شیطنت‌آمیز و با مقاصد سیاسی انجام شده است.

الجزیره در خبر خود این سخن را به نقل از رهبر انقلاب درج نکرده بلکه از کلمه Leadership استفاده کرده که در عرف دیپلماتیک از آن به «مقامات» تعبیر و ترجمه می‌شود. لذا ترجمه آن به رهبر ایران کاملاً غلط است. ضمیر They به معنی «آنها» در جمله هم نشان میدهد که منظور نه یک فرد، بلکه جمعی از مقامات است.

همچنین این شبکه از کلمه «Compromise» استفاده کرده که غالباً به معنای مصالحه است. برخی ترجمه‌های شیطنت آمیز تعمداً از کلمه سازش برای آن استفاده کرده‌اند تا پیام خاصی را مخابره کنند. حال آنکه سازش در عرف فارسی با آنچه compromise در انگلیسی توصیف میشود کاملاً متفاوت است. سازش به معنی عقب نشینی از مواضع، نسبتی با ترجمه Compromise ندارد.

در همین باره خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه گفت که اولاً چنین روایتی از دیدار کاملاً غلط است و ثانیاً به نظر می‌رسد حتی در ترجمه از الجزیره هم دقت کافی صورت نگرفته و یک شیطنت‌ رسانه‌ای و تبلیغاتی نیز در میان است.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب هیچ سخنی از سازش به میان نیاورده بلکه به امیر قطر فرمودند "ما همیشه گفته‌ایم که مذاکرات باید نتیجه‌دار باشد نه وقت تلف کردن. آمریکایی‌ها می‌دانند که برای این کار باید چه اقدامی انجام بدهند".

خطیب زاده تاکید کرد: از مضمون فرمایش رهبر معظم انقلاب کاملاً مشخص است که توپ در زمین آمریکاست که باید برای اجرای تعهداتش تصمیم سیاسی عاقلانه بگیرد.

کسب اطلاع از منابع مطلع حاکی از آن است که سایر مقامات ایران نیز بار دیگر تاکید کرده‌اند ایران همچون گذشته به دنبال رسیدن به توافق منصفانه‌ای است که آمریکا را به اجرای تعهداتش در برجام برگرداند. با این حال ماه ها و سالهاست که دولت آمریکا با زیاده خواهی و دبه های متعدد از بازگشت به تعهداتش طفره میرود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  5 0
  اصلا چرا برجام و سعد اباد که انگار دشمن راه دادید در امور داخلی ایران دخالت کنند امصا شد؟
  • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   0 0
   قراردادهای،حتی مذاکرات وموافقتهای ضمنی(تله برجام،غارت منابع خزر وخلیج فارس برلی ۲۵سال-توافق ومذاکرات با قطر وعربستان...)ازصدتا( قرارداد وحق کاپیتالاسیون وترکمن چای وتفلیس وکل قراردادهای ننگین پادشاهای ایران(بجز کوروش)ننگیتره وخطرناکتره-مثلا مذاکره با عربستان وقطر عملا مجوز صدورنفت و کازرا به المان واروپا وغرب را دادید(اینهم درشرایط جنگ روسبه با اوکراین و قطع گازونفت روسبه به اروپا وغرب-هنچنین شرایط تحریمی غربیها علیه ایران....)فقط نابودی تمام تاسیسات وبرجهای وهابیها وگاوهای شیرده راهکار به زانو کشاندن استکبار غرب بوسیله شرقبها،ایران کره شمالی چین وروسیه هست نه اینکه گاوهای شیرده بگویند مذاکره شما دست ازپانشناخته بدوید تو بغلشون!؟
  • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   2 0
   ترجمهٔ گوگلی از عبری به فارسی اینجوری در میاد مناخیم؟؟!! خخخخخخخخخ
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  2 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   1 3
   شما احتمالا تو یکی از نهادهای انقلابی دارین خدمت می کنین .حقوقتون روبامزایا بدون مشکل می گیرین ازمزایای شغلی بیمه درمانی وکلی نعمت دیگه بهره مند هستین .لذا خوب وقشنگ شعار میدین .احتمالا اگر سه ماه مثل خیلی از مردم زیرفشار ایران زندگی کنین به شما قول میدم شعار دادن فراموشتون میشه وعاشق مذاکره وبرجام میشین .شما میدونی ازکار بیکارشدن وبالاجبار تو اسنپ کار کردن یعنی چی؟شما میدونی پول برای تعویض دیسک وصفحه ماشینت نداشتن یعنی چی؟شماها اینهارونمیدونین فقط بلدین شعاربدین .آدمهای کاربلد ودلسوز کشور روبا همین مقدس نمابازی ها کنارزدین وخودتون شدین مدیر کل وهمه کاره وچون سواد وتخصص نداشتین پشت همین شعارها قایم شدین .اما بدون دوست عزیز آمریکاییها با همین روش کج دار ومریض دارن ایران شما روزجر کش می کنند .اونها تو عالم سیاست برخلاف شعارهای شما واقعا سیاس هستند.
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  2 2
  الان ناراحتید بخواد صلح و سازش بشه؟ واقعا چطوری جواب مردم و میدید اکثریت مردم طرفدار رابطه با غربن ،چرا یه عده معدود باید برای همه تصمیم بگیرن؟
  • IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   1 0
   صلح و ساز با طاغوت و استکبار؟!!! بعد کی گفته یک عده؟!! این تصمیم اکثر مردم کشور هست، شما غربگراها در اقلیت هستید و باید نظر اکثریت را بپذیرید
  • سید IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
   1 0
   اولاً که از کجا آمار داری که اکثریت را فهمیده ای!؟ ثانیاً بر فرض درستی نظر تو، اگر اکثرهم لایعقلون و لا یشعرون بودند، تکلیف چیست!؟ به علاوه اکثر مردم دنیا و آمریکا و عراق مخالف حمله یانکی ها و متحدین شان به عراق بودند، آیا اهمیت دادند؟! ضمناً فقط خل و چل ها و بنجل ها گمان می کنند یانکی ها به دنبال صلح و سازش هستند!!!
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  3 2
  گزارشگر و برنامه سازان شبکه الجزیره مخاطبین عرب زیادی دارند در کشورهای منطقه بخاطر همین هم چنین شیطنت و تعبیر و ترجمه ای ارائه داده تا مخاطبین عرب خودش رو خشنود کند .. برجام هیچ ارزش و اعتباری نزد ایران و ایرانیان ندارد خوشبختانه رهبری ایران بارها به صراحت اعلام کرده تیم مذاکره کننده باید خط قرمزهای ایران رو مد نظر داشته باشند اگر آمریکایی ها حسن نیت داشتند که قطعا" هم ندارند می‌دانستند برای توافق چه باید کرد ..
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  ایران معلوم نیست دراین شرایط حساس با شرقیهاست برای گم کرون گور غربیها ازشرق!یا با غربیهاست!؟حالا که روسبه نفتو گاز را روی غربیها قطع کرده،وایران وقتش هست ضربه های مهلک به مخازن مشترک گاز ونفت عربستان وقطر بزنه-۵دروه مذاکره میذاره با عربستان چندین مذاکره میذاره باقطر وبازی کردن فوتبال تا عربستان وقطر بتوانند ازمخازن مشترک ومنطقه بیشتر گاز ونفت بروسونند به غرب درحال ورشکستکی!؟بابا شما به محض اینکه روسیه گازو نفتشو برای عربیها قطع کرد باید تمام محل استخراج و پالایشکاه ها وبرحهای قطر وعربستان را میزدیدنه اینکه بروید برای فوتبال بازی وفروش سهمبه حج درایران ومکه ای که دست اسرائیلیهاست !؟چراباید عربستان تاروزی ۱۰میلیون بشکه نفت بفروشد وقطر گاز بفرستد به غرب!؟درحالیکه تمام این نفت وگاز یا بصورت مشترک هست ویاازبیت المال مردم منطقه هست که گاوهای شیرده سرشونو مثل گاو انداختندزمین وهی باج نبدهند به اصلاح طلبها که آسیبی هزموشک وپهپاد نبینند !!!؟؟؟
 • رضا IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  نه بابا فايده نداره ، اين جورى راه به تركستان كه چه عرض كنم به مغولستان هم نمى بريم. چاره اى نداريم جز اينكه يا با امريكا بجنگيم و يا سازش كنيم ، راه سومى وجود نداره . مقاومت هم كه ميگن بى معناست ، اينكه مردمت را در معرض ضربات خورد كننده قرار بدى و بگى تحمل كنيد و آخ هم نگيديعنى مقاومت ؟! شرفاً درسته ؟! از ولايت معاشان عزيز استدعا دارم بعد از حمله به من و سؤال از آب و هواى تيرانا و … بفرمايند مقاومت چى چى هست ؟!
 • DE ۰۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  1 0
  کادر و پرسنل الجزیره بوسیله بی بی سی آموزش می بینند. بی بی سی فقط آدم های مریض و کرمکی روانی پرورش میدهد
 • عباس IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  خودآمریکا هم میدونه این جمله غلط املایی داره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس