کد خبر 1374922
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰
جنگ اوکراین

ما فکرمی‌کنیم، محتمل‌ترین سناریو، ادامه این جنگ دست‌کم تا پایان سال میلادی جاری باشد، مگر اینکه در این بین اتفاقی پیش‌بینی نشده رخ داده و تحولات را به سمتی دیگر پیش ببرد.

به گزارش مشرق، جعفر بلوری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

جنگ اوکراین امروز هشتاد روزه شد و هرچه جلوتر می‌رویم، به‌دلیل انتشار اخبار، داده‌ها و اطلاعات بیشتر، کار تحلیل این جنگ نیز ساده‌تر می‌شود. اینکه «چرا روسیه به اوکراین حمله کرد؟ چرا غرب میلیاردها دلار سلاح و پول و هزاران نفر جنگجوی مُزد بگیر به این کشور سرازیر کرده و به طرز غیرعادی از اوکراین حمایت می‌کند؟ و از همه مهم‌تر اینکه، سرانجام این جنگ چه خواهد شد؟ و آیا کشورهای حاضر در بلوک غرب توان تحمل تبعات اقتصادی و سیاسیِ سرشاخ شدن با کشور قدرتمندی مثل روسیه را خواهند داشت؟» سؤال‌های مهمی هستند که شاید در روزهای نخست آغاز این جنگ نمی‌شد پاسخ مطمئنی برای آنها یافت اما اکنون شاید بتوان، کمی با اطمینان بیشتر به این سؤال‌ها پاسخ داد.

در تحلیل امور مهمی مثل جنگ اوکراین، مواضعی که رهبران کشورهای درگیر می‌گیرند نیز گاهی «مهم» و در یافتن برخی از این پاسخ‌ها، کمک‌کننده است. مثل موضعی که دیروز به نقل از «ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه درباره جنگ اوکراین منتشر و مثل بمب در جهان صدا کرد. بخوانید:

دیروز خبری به نقل از «زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین منتشر شد که با خشم، به راه‌حل کشور فرانسه برای پایان دادن به جنگ اوکراین، می‌تازد. «امانوئل ماکرون» با نزدیک شدن جنگ اوکراین به هشتادمین روز و پس از اینکه خبرهای نگران‌کننده‌ای از افزایش تورم، کمبود سوخت، مواد غذایی، شیر خشک، پوشک بچه، شکر و... در بزرگ‌ترین اقتصادی‌های اروپا و آمریکا منتشر شد، خطاب به زلنسکی گفت، بخشی از قلمرو و خاک اوکراین را به روسیه تقدیم کن و قال قضیه را بکن!

این پاسخ خشم زلنسکی را برانگیخت طوری که بخش قابل توجهی از پیام ویدئویی خود را صرف پاسخ به این پیشنهاد کرد.

اما چرا ماکرون چنین پیشنهادی داد؟ آیا معنای تقدیم کردن بخشی از خاک اوکراین به روسیه برای رسیدن به آتش‌بس، به معنای پذیرفتن شکست و تسلیم شدن در برابر پوتین نیست؟! پاسخ خیلی واضح و روشن است: «بله هست!» مگر غربی‌ها هدف اصلی و نهایی روسیه از حمله به اوکراین را، تصرف بخشی از خاک این کشور اعلام نکرده‌اند؟! اگر «بله»، چرا فرانسه از اوکراین می‌خواهد تسلیم شود؟

این موضع و آن خبرهای بد اقتصادی حاصل از جنگ اوکراین و از همه مهم‌تر، شکافی که بین کشورهای قاره اروپا بر سر تحریم کردن یا نکردن نفت و گاز روسیه افتاده نشان می‌دهد، برخلاف آنچه جبهه غرب در آغاز جنگ می‌گفتند، طولانی شدن جنگ اوکراین، به نفع غرب هم نیست.

آنها این‌طور القاء می‌کردند که روسیه به دنبال فیصله دادن این جنگ در کمترین زمان ممکن است و طولانی شدن آن، به نفع غرب و به ضرر روس‌هاست. اما گویا این تحلیل، «دقیق» نبوده و غربی‌ها نیز از طولانی شدن این جنگ، دل‌خوشی ندارند که اگر داشتند، اوکراین را به تسلیم شدن وانمی‌داشتند.

یک معنای دیگر چنین پیشنهادی این می‌تواند باشد که، لااقل بخشی از کشورهای عضو قاره اروپا، توان ادامه این وضع را ندارند. این را البته، در مواضعی که اخیرا بالاترین مقامات اجرایی برخی از این کشورهای غربی اتخاذ کرده‌اند می‌توان دید. کشورهای اروپایی، به یک اندازه به نفت، گاز، برق، گندم و... روسیه محتاج نیستند.

برخی مثل مجارستان، فنلاند یا آلمان به شدت به واردات از روسیه محتاجند و برخی مثل انگلیس، وابستگی بالایی ندارند. اینجاست که راز شدت و غلظت بالای دشمنی انگلیس با روس‌ها، و از آن‌سو، شدت و غلظت پایینِ دشمنیِ کشوری مثل همین مجارستان یا آلمان با روسیه برملا می‌شود.

این کشورها، بسته به میزان نیاز و وابستگی که به روسیه دارند، علیه این کشور موضع می‌گیرند. انگلیس چون وابستگی چندانی به گاز روسیه ندارد، مسکو را به حمله اتمی تهدید می‌کند؛ مجارستان که به‌شدت وابسته به نفت و گاز روس‌هاست، متحدانش را تهدید می‌کند که، طرح تحریمی نفت و گاز روسیه را وتو خواهد کرد. همه اینها یعنی، لااقل بخشی از کشورهای عضو بلوک غرب، بیش از این تاب ادامه جنگی را که نمی‌دانند تَهِ آن کجاست، ندارند.

اما به این سؤال که «سرنوشت این جنگ چه خواهد شد؟»  نیز پاسخ‌هایی داده شده است. البته پاسخ‌ها با یکدیگر متفاوتند. 

مثلا فردی در مختصات «فرانسیس فوکویاما» در همان روزهای نخست شروع جنگ با قاطعیت می‌گوید «روسیه را از هم‌اکنون شکست‌خورده بدانید» و برخی مثل تحلیلگر بی‌بی‌سی نیز معتقد است، هیچ بعید نیست زلنسکی کشته شده یا فرار کند و پوتین پیروز این میدان شود. برای یافتن پاسخ این سؤال و چند سؤال دیگر، ما به حدود ۳۰ کارشناس و استاد دانشگاه آمریکا، اروپا و کانادا ایمیل زدیم و از این تعداد تنها ۳ نفر حاضر شدند به این سؤال خاص پاسخ دهند!

در این گفت‌وگوها که شاید فقط برخی از آنها ارزش انتشار داشته باشند، یک نکته «بسیار مهم» وجود دارد و آن اینکه، بنا به دلایلی، هیچ‌یک از این اساتید، جرأت نکردند، پاسخ این سؤال را به صراحت اعلام کنند! یا از پاسخ طفره رفتند، یا ترجیح دادند پاسخی بینابین دهند یا گفتند «من که پیشگو نیستم.»

شاید به این دلیل که، فضای حاکم بر غرب این روزها، به‌شدت ضدروسی است و هر کسی جرأت ندارد موضع واقعی خود را بگیرد. یا شاید حتی از وضعیت اقتصادی بدی که به دلیل این جنگ بر کشورشان حاکم شده، دل‌خوشی ندارند! تعدادی از مصاحبه‌شوندگان هم گفته‌اند، باید صبر کرد و دید اوضاع به چه سمتی پیش می‌رود!

شاید قوی‌ترین سناریو درباره سرنوشت این جنگ، «طولانی و فرسایشی شدن جنگ» باشد؛ طوری که برای طرفین غیرقابل تحمل شود. سناریوی «جنگ طولانی و فرسایشی» شاید جدی باشد اما قطعا به نفع هیچ یک از طرفین نیست. اکنون که در حال مطالعه این یادداشت هستید، بسیاری از کشورهای گردن‌کلفت غربی، دچار بحران‌هایی شده‌اند که شاید، نسل امروز این جوامع، شبیهِ آن را در کتاب‌های تاریخ خوانده باشند.

برخی کشورها مثل جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرده‌اند: «گندم تمام شد» و برخی از کشورها مثل ترکیه نیز با تورم ۷۰درصدی دست و پنجه نرم می‌کنند. همین دیروز اعلام شد، قیمت نان در ‌ترکیه با شیب تندی در حال افزایش است.

قیمت برخی محصولات ضروری و مواد غذایی در آمریکا نیز تا بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته و رئیس‌جمهور این کشور با اشاره به این وضع اعلام کرده، مهم‌ترین اولویتش در سیاست داخلی، مهار تورم است.

در آلمان، صنعتی‌ترین عضو اتحادیه اروپا نیز مردم به استفاده از هیزم روی آورده‌اند و در برخی کشورهای اروپایی نیز گفته شده، مردم برای صرفه‌جویی در مصرف گاز، کمتر دوش بگیرند! اوضاع در کشورهای آفریقایی و فقیرتر به مراتب بدتر است و خبرهایی از کشتار مردم بر سر غذا منتشر می‌شود. اوضاع در این قاره سیاه، آن‌قدر سیاه شده که برخی مثل گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفته‌اند، برای آفریقا فعلا نمی‌شود کاری کرد! همه این شرایط در کنار یکدیگر می‌گویند، این جنگ نباید طولانی شود و طرفین باید حتما و به هر شکلی که شده به توافق برسند.

اما با توجه به رویکرد به شدت تهاجمی که طرفین(به‌ویژه غربی‌ها) دارند، به‌نظر می‌رسد احتمال توافق، لااقل به این زودی‌ها زیاد نیست، چرا که اصولا، علت «ادامه» این جنگ چیزی که گفته می‌شود نیست! آمریکا این جنگ را «فرصتی تکرارنشدنی و بی‌نظیر» برای مهار یکی از قدرتمندترین رقبای خود می‌بیند و معتقد است، در صورت پیروزی در این جنگ، می‌شود چین، دیگر رقیب قدرتمند را هم مهار کرد و بازگشت به دوران جهان تک‌قطبی! ضمن اینکه می‌تواند انشقاقی را که ‌ترامپ بین متحدان آمریکا به‌وجود آورده ‌ترمیم کرد و پُزِ، کمک به متحد را داد و...

روسیه نیز معتقد است، نتیجه گسترش ناتو به سمت مرزهایش تفاوتی با شکست در جنگ اوکراین ندارد و این جنگ فرصتی است برای شکستن نظم تَرَک برداشته غرب و بازگشت روسیه به دوران قبل از فروپاشی شوروی و تعریف نظمی جدید و...

در این بین، بسیاری از این کشورهای اروپایی از جمله اوکراین نیز صرفا گوشت‌های قربانی هستند و به‌دلیل وابستگی سیاسی که به آمریکا دارند، نه راه پیش دارند و نه راه پس... بنابر این ما فکرمی‌کنیم، محتمل‌ترین سناریو، ادامه این جنگ دست‌کم تا پایان سال میلادی جاری باشد، مگر اینکه در این بین اتفاقی پیش‌بینی نشده رخ داده و تحولات را به سمتی دیگر پیش ببرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • DE ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  21 15
  آمریکا
  • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   12 29
   در خواب غربگداها ، خبرگزاری بلومبرگ: تاکنون 20 شرکت اروپایی برای خرید گاز روسیه در «گازپروم بانک» حساب روبلی باز کرده‌اند و 14 شرکت نیز در حال انجام مراحل اداری در این زمینه هستند....
  • IR ۰۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   3 3
   ایرانه
  • AE ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   6 1
   آمریکا این جنگ را «فرصتی تکرارنشدنی و بی‌نظیر» برای مهار یکی از قدرتمندترین رقبای خود می‌بیند و معتقد است، در صورت پیروزی در این جنگ، می‌شود چین، دیگر رقیب قدرتمند را هم مهار کرد و بازگشت به دوران جهان تک‌قطبی!
  • IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   0 2
   آمریکا با جنگ رسانه ای هر چه بیشتر بر تنورجنگ می دمد تا سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی بیشتری پیدا شود
 • بوذرجمهری IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  38 15
  آمریکاتاهمین الان هم پیروزمند اوکراینه. ضربات‌شدیدبه‌ارتش‌واقتصادروسیه،مشغول سازی‌روسیه،و.....مگه‌جنگ‌بی‌هزینه‌ میشود؟آیامی‌دانیدقیمت‌هرگلوله‌تانک‌ یاموشک‌چقدراست؟
  • IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   6 27
   گلوله و موشکهای روسیه در انبارها از جنگ جهانی تاکنون داشت می پوسید روسیه برای انهدام آنهاباید کلی هزینه می کرد کجا بهتر از کیلومترها متر مربع از استانهای اتحاد شوروی و برگرداندن آن به آغوش کشور اصلی آن - اوکراین بازی خورد بازی دو قدرت رقیب روسها و آمریکائیها اروپا قدرت محسوب نمی شود. ادای قدرتمندان را در می آورد.
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  9 36
  امریکا + اروپا باید بنویسید بیست به یک خوب روسیه داره میجنگه تهش یه فیتیلیه وصل میکنه به بمب هیدروژنی کل اروپا غرق میشه خخخخ
  • ناشناس IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   1 0
   خخخخخخخ حتما همه میشینن فقط روسیه بزنه ...
 • FR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  27 22
  کشوری که بی دلیل به کشوری دیگر یورش وحشیانه می برد چه ببرد چه ببازد در وجدان و تاریخ منفور و شکست خورده نامیده خواهد شد .
  • IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   26 29
   پوتین: در آغاز جنگ اوکراین مقام‌های اوکراینی در حال بمباران مناطق مسکونی در دونتسک و استفاده از سلاح‌های سنگین علیه مردم آن هستند.مقام‌های کی‌یف در سال‌های گذشته حدود ۱۳ هزار تبعه روس را در دونباس کشته‌اند.مقام‌های اوکراینی از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و دانشجویان خارجی را به گروگان گرفته‌اند.اوکراین باید وضعیت بی‌طرفی داشته باشد، ما به‌دنبال خلع سلاح اوکراین و نازی‌زدایی آن هستیم.البته مغزهای کوچک غربگدا تاریخ جنایت های آمریکا را نمی بینند و همیشه یکطرفه و به نفع خودشان قضاوت می کنند
 • بختیاری IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  11 23
  بنظرم دقیقا به دلیل اهدافی که دو طرف اصلی ماجرا در سر دارند(روسیه،امریکای تروریست وحشی) جنگ ادامه خواهد داشت وبه احتمال خیلی زیاد گسترده تر هم خواهد شد.چون این جنگ برای روسیه حیثیتی ومهم هست در مقابل ناتو و وحشی های غربی،و امریکای وحشی هم که نسبت به بعضی از اروپایی ها قطعا ضربه کمتری خواهد خورد والبته بیشترین درامد را بابت فروش سلاح خواهد داشت همچنین گرفتن زهرچشم از اروپایی هایی که بفکر تشکیل ارتش بودند و رهایی از سواری بنام امریکا.در نتیجه بهمراه انگل یس خبیث اجازه پایان جنگ نخواهد داد ولو با متوسل شدن به عملیات پرچم دروغین(حمله به یک کشور اروپایی دیگر مثل روس تباران مولداوی برای تحریک روسیه، یا فنلاند ومتهم کردن روسیه) ،در کل این جنگ ادامه دار خواهد بود حتی در سالهای آینده وگسترده تر خواهد شد. شاید با مدتی وقفه مثل اتش بس های دروغین آل یهود در یمن برای تجدید قوا و تغییر تاکتیک و استراتژی، در این بین نباید رژیم جعلی و اپارتاید بزدل کودک کش اسراعیل را فراموش کرد که بدجوری از گفتن نام هم کیش خود هیتلر ،توسط مقامات روسیه ناراحت هستند.
 • نیما IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  8 18
  مرگ بر ضد ولایت فقیه
 • وحید IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  38 4
  دو بار متن رو خوندم آخرش نفهمیدم چی گفت این تحلیلگر... ته حرفش این بود که آمریکا و اروپا غرق در بدبختی هستن و مردمشون دارن از گرسنگی و گرانی به فلاکت میفتن. در آمریکا مردم نه غذا دارن نه سوخت دارن نه امنیت دارن. توی اروپا هم با هیزم دارن زندگی میکنن و در حال فروپاشی هستن و غیره.
  • ی IR ۰۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   5 0
   ته تهش گفت جنگ به احتمال زیاد فرسایشی و طولانی و برای طرفین غیر قابل تحمل خواهد شد. و به دلیل تبعات سنگین طولانی شدن، باید یک راه حلی پیدا کنند طرفین جنگ..دو طرف دلایل خیلی مهمی برای ادامه جنگ دارند اما دست‌کم تا پایان سال جاری میلادی هیچ کدام عقب نشینی نخواهند کرد(یعنی پرچم تسلیم شدن را بالا نخواهد برد) و این خوب نیست چون تبعات اقتصادی بدی برای طرفین و سایر کشورها داره
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  22 76
  تجربه زندگی نشان دادهجنگ مثل بومرنگ هست آخرش برمی گرده و می خورد پس کله ی شروع کننده جنگ.حتی آمریکا که به راحتی عراق و افغانستان را تصرف کرد بعدش دچار مصیبتها شد حالا روسیه که حتی نتوانسته پیروز بشه.
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  6 90
  درود سیاوشانِ ایران زمین بر سردار فاتح، ژنرال سلیمانی‌ کبیر که کشور داعش را فتح کرد و اداره آن را یه مردم خودشان داد.
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   5 1
   لشکر پیر پاتال های آلبانی نشین دست به کار شدن! خخخخخ
  • ناشناس LU ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   1 3
   چرا داری از روسها حمایت میکنی ؟
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  19 12
  اوکراین مثل جنگ عراق و ایران که میگن ایران پیروز شد. تاریخ را فاتحان می نویسن و تاریخ این جنگ را اوکراینی ها خواهند نوشت
  • IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   3 5
   برای پیروزی گذشتن از جان نیاز است. با مزدور پیروزی به دست نمیاد کاکو!
  • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   2 2
   میگن ایران پیروز شد/// نه بابا. صدام پیروز شد!! خداییش مخ شماها چطوری کار می کنه؟ اصلا میدونی مخ چیه؟! تو دبیرستان نمره جبرو مثلثات چند می گرفتی؟
  • DE ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   2 1
   اوکراین مثل جنگ عراق و ایران که میگن ایران پیروز شد. تاریخ را فاتحان می نویسن و تاریخ این جنگ را اوکراینی ها خواهند نوشت./ نه دیگه نامردی نکن ۲۰۰۰۰۰۰۰ بیست میلیون اوکراینی فرار کردند .الان هم بیش از ۴۰۰۰۰ چهل هزار مزدور و داعشی از ۶۵ کشور با حقوقهای ماهانه ۱۰۰۰۰ دلار دارند میجنگند .این مزدور ها باید تاریخ جنگ را بنویسند چه ربطی به دلقینسکی و چارتا هنرپیشه دبگه داره.
 • DE ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  16 7
  اول اینکه جنگ روسیه با غرب نیست فقط کمک اطلاعاتی و تسلیحاتی به اکراینه و کمک به کشوریست که مورد تجاوز قرار گرفته حتی نمیشه اسمش را جنگ نیابتی گذاشت عراق در جنگ با ایران هم تسلیحات دریافت میکرد و حتی کمک اطلاعاتی هم می گرفت ولی نیابتی نبود روسیه متجاوزه اوکراین راهی جز دفاع ندارد
 • UA ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  6 9
  موضوع اینجاست که در این بین فقط اروپایی ها ضرر میکنند. اوکراین تنها یک ابزار در دست آمریکا است و هدف آمریکا تضعیف روسیه و آمریکا هست. در واقع هدف روسیه آزاد کردن اروپا از دست آمریکا از طریق باز کردن قفل اوکراین هست. اوکراین به مخزن نئونازیسم تبدیل شده‌ اوکراین سالها اقتصادش در ورطه سقوط توسط آمریکا نگه داشته شد تا آمریکا با شستشوی مغزی افراد از طریق فضای مجازی و حقوق دادن به آنها یک مرکز نئونازیسم بزرگ راه اندازی کرد و با تحریم روسیه از طریق کشتن مردمان شرق اوکراین هدفش به داخل جنگ کشاندن روسیه بود که موفق شد ولی محاسبه آمریکا از قدرت اقتصادی روسیه بسیار پایین بود و عملا این اتحادیه اروپا هست که از بین خواهد رفت و هشدار روسیه به اتحادیه اروپا در مورد عضویت اوکراین در این اتحادیه در واقع به معنی پایان دسترسی به انرژی در اروپا و پایان این اتحادیه به خاطر رهبران دستچین شده آمریکا در این کشورها هست. اتحادیه اروپا در طی چند سال به زمین سوخته بدل خواهد شد ولی روسیه قدرت خواهد گرفت. کانال های اقتصادی جدیدی برقرار خواهد شد و در آن زمان آمریکا دیگر ابزاری برای استفاده نخواهد داشت مانند شرایط فعلی با ایران که آمریکا از تمامی ابزارهایش استفاده کرد و امروز به التماس افتاده. آمریکا روزهای آخر ابرقدرتی یکجانبه اش را تجربه میکند و اروپا به روزهای پایانی است نزدیکتر میگردد.
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  10 2
  اين مقاله را كه مي خواندم تصور كردم ترجمه باشد!!!!!!!
  • ی IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   3 0
   نویسنده آدم شناخته شده ای است. مقاله ترجمه نیست.
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  3 1
  هر دو با هم ساخت و پاخت کردن
 • SMAH1 IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  2 1
  کشورهای اروپایی از جمله اوکراین نیز صرفا گوشت‌های قربانی هستند
 • هانا IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  5 3
  اوکراین دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد احساسات ضد روسی و حس دشمنی مردم اوکراین علیه روسیه به کینه تاریخی تبدیل شده مردم از خاک و سرزمین شان دفاع می کنند و هر اتفاقی بیفتد آخر الامر روسیه بازنده این جنگ است
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  6 5
  یه مشت غربگدا کامنت دادن. اگه این غربگداها خوبی های غربی ها مثل نظم_پرکاری_علم جویی _وجدان کاری و نظایر اینها را داشتند بد نبود. ولی این طفلک های ذلیل از غرب فقط عیاشی و شهوت پرستی رو یاد گرفتن!
 • حسين DE ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  3 0
  آقاى لاوروف وزير امور خارجه روسيه صراحتا" خطاب به آمريكا گفت كه يك نظم نوين جهانى جديد ايجاد شده و امريكا چه بخواهد و يا چه نخواهد بايد آنرا بپذيرد ،روسها كاملًا آگاهانه و حساب شده وارد اوكراين شدند و دقيقاً ميدونند چى ميخواند و تا به امروز تقريبابه بيش از هشتاد درصد اهداف نظامى خودشان رسيده اند،روسها از نظر نظامى هر لحظه اراده كنند ميوانند اوكراين را با خاك يكسان كنند ولى اين خواسته روسيه نبوده و نيست،آمريكا و اروپا و ناتو تا بامروز جز پروپاگانداى تبليغاتى ضد روسى هيچ غلطى نتوانستند بكنند و هيچ غلطى هم نميتوانند بكنند،تحريمهاى بيسابقه ائى هم كه بر عليه روسيه اعمال كردند بتدريج داره بصورت تف سربالا بر ميگرده تو صورت خودشان ،آقاى پوتين جمله جالبى گفته كه ايران توانست با تحريمها مقابله كند چرا ما نتوانيم،ارزش روبل روسيه كه اوايل ورود روسها به اوكراين بشدت سقوط كرده بود با تصميم روسيه با فروش نفت و گاز در ازاى دريافت روبل مجددًا ثبات خودش را بدست آورد و اين يك شكست سنگين براى آمريكا و اتحاديه اروپا است،در ضمن روسها دارند بتدريج جنگ هيبريدى را توسعه ميدهند كه اروپا بشدت صدمه خواهد ديد وابستگى اتحاديه اروپا به گاز روسيه ،افزايش سرسام آور قيمتهاى كالاهاى ضرورى نظير روغن و آرد وساير اقلام و شروع زمزمه هاى نا آراميهاى اجتماعى كشورهاى اتحاديه اروپا را بشدت نگران كرده،روسيه با طولانى كردن جنگ خرخره اروپا را به آرامى فشار ميدهد،شكاف بين آمريكا و اروپا بتدريج آشكار ميشود،اروپا اولين متضرر بزرگ در اين خواهد بود كه توان جبران آنرا نخواهد داشت،در هر حال هم آمريكا و هم اتحاديه اروپا بايد اين واقعيت را بپذيرند (نظم نوين جهانى جديدى آغاز شده و دوران تك قطبى و قدر قدرتى يانكيها به پايان رسيده) و ما هم بايد در اين نظم نوين جهانى نقش و جايگاه خودمان را ترسيم و تعريف كنيم.
  • هموطن IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
   2 2
   من نه تحلیلگرهستم نه علمم انقدر هست که بگویم اقای پوتبن فردابا خفت وخواری اوکراین را ترک خواهد کرد . فقط این را میدانم که امریکا شعبده باز بزرگی است
 • ق IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  0 0
  در این جنگهای آخرالزمانی( شناختی،اقتصادی،نظامی) بین جبهه حق و باطل، بردن یا باختن ملاک ومعیار نیست، بلکه ساخته شدن و آبدیده شدن ملاک و معیار است تا جوامع آماده و شایسته زیستن در عصر جدید و آخرالزمانی باشند.
 • DE ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  1 2
  هرچند اوکراین در این جنگ خسارات جانی و مالی زیادی داده اما پوتین بازنده اصلی این جنگ است حتی با تصرف کامل این کشور ..
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 0
  روسیه پیروز می شود ولی روسیه باید هر چه زودتر پایتخت اوکراین رابه دست بگیرد که دیگه این کشورها به آمریکا وکشورهای قدرتمند اعتماد نکند
 • محمد IR ۰۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  0 0
  کشور روسیه در تاریخ متجاوز هست و شکست نخورده و حالا که ممکنه مثل کشور آلمان در جنگ جهانی شکست بخوره سخت هراسانه ، هر کشوری که متجاوزگر باشه زمانی هم می‌رسد که به اون کشور تجاوز کنند و لازمه بقای دیگر ملت‌ها شکست ابرقدرت متجاوز لازمه ، کشور لهستان تاریخش بخونید چه بلایی روسیه بر سر لهستان آورده آرزومند میشید که روسیه شکست بخوره تنها لهستان نیست بلکه دیگر کشورهای مجاورش رو غارت کشیده در تاریخ حتی کشور ایران حمله کرده و آذربایجان از ایران جدا کرده و حکومت دولته ترک زبانهارو از بین برده اگه آذربایجان و گرجستان از ایران جدا نمیشد دولت ایران هم قدرتمند بود
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 0
  من باجنگ مخالفم.ولی زلنسکی چون خود فروخته هست.به مردمش ظللم کرد.وبازیچه امریکا انگلیسه.باید شکست بخوره انشاللا...چون درصورت شکست روسیه .میرن دنبال چین وایران...پس پوتین کل ناتو وامریکا شکست بده از منطقه ما گم میشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس